Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποιο υπολογιστή να επιλέξω;

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ποιο υπολογιστή να επιλέξω;

loading...
    Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Βρήκα δύο πολύ καλούς υπολογιστές. Δουλεύω πάνω στα προγράμματα Autodesk Maya, Realflow, Maxon Cinema 4D, 3DS Max και Adobe After Effects. Και τα δύο έχουν INTEL CORE i7-4510U και 8gb RAM. Μόνο που το ένα έχει AMD RADEON R5 M230 σαν γραφική κάρτα ενώ το άλλο έχει NVIDIA GEFORCE 840M σαν γραφική κάρτα. Ποιο είναι πιο καλό; Θέλω να μην είναι αργό και να μην χρειάζεται πολλές ώρες επεξεργασίας. Επίσης να ανταποκρίνονται άμεσα. Όπως έχω διαβάσει και οι δύο υπολογιστές είναι πολύ καλοί. Μόνο που εγώ θέλω έναν. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι λίγο πιο καλό. Σας ευχαριστώ!
    Last edited by borkata98123; 21-05-2015, 19:16.

γενικος εγω που ειχα ασχοληθει με επεξεργασια εικονας να σου πω δε θυμαμαι ποτε να ασχοληθηκα με καρτες γραφικων εχω αντιμετωπισει μεν καπια προβληματα με τα γραφικα αλλα εδωσα βαση περισσοτερο στο να διχνει η οθονη τα σωστα χρωματα κ οχι χρωματα οτι να ναι...
    πιο πολυ σε συμφαιρει να επινοησεις μια πατεντα για να κατεβαζεις τις θερμοκρασιες ανεμιστηρας ψυκτρα κλπ
    αν δεν εχεις προβλημα με τις θερμοκρασιες θα σου κρατησει για αρκετα χρονια ακομα κ αν δεν εχει τις καλυτερες προδιαγραφες.

Comment

Originally posted by μανωλης View Post
      γενικος εγω που ειχα ασχοληθει με επεξεργασια εικονας να σου πω δε θυμαμαι ποτε να ασχοληθηκα με καρτες γραφικων εχω αντιμετωπισει μεν καπια προβληματα με τα γραφικα αλλα εδωσα βαση περισσοτερο στο να διχνει η οθονη τα σωστα χρωματα κ οχι χρωματα οτι να ναι...
      πιο πολυ σε συμφαιρει να επινοησεις μια πατεντα για να κατεβαζεις τις θερμοκρασιες ανεμιστηρας ψυκτρα κλπ
      αν δεν εχεις προβλημα με τις θερμοκρασιες θα σου κρατησει για αρκετα χρονια ακομα κ αν δεν εχει τις καλυτερες προδιαγραφες.
      Κοίτα, εγώ είχα ένα παλιό υπολογιστή που προφανώς χάλασε. Είχε παλιό επεξεργαστή και μια κάπως χάλια γραφική κάρτα. Όταν έκανα render στο Adobe After Effects ταινία περίπου 15 λεπτά μου έπαιρνε 4-5 ώρες. Ενώ ένας φίλος μου είχε ένα πιο καλό υπολογιστή και όταν έκανα σε αυτόν χρειαζόταν η ίδια ταινία περίπου 1 ώρα και λιγότερο. Για αυτό και εγώ ψάχνω καλό επεξεργαστή με καλή RAM και καλή γραφική κάρτα. Γενικά όλα τα επαγγελματικά προγράμματα παίρνουν αρκετό χώρο RAM, επεξεργαστή και γραφική κάρτα αναλόγως τι κάνεις. Εσύ που δούλευες με εικόνα δεν είναι το ίδιο το να δουλεύεις με ταινία στο After Effects. Όπως και το να προσομοιώσεις κάτι όπως οι κινήσεις του νερού και τα κύματα που κάνει ένα καράβι στο realflow χρειάζεται πολύ καλό υπολογιστή.

Comment

παρε τη πιο δυνατη ψυκτρα που θα βρεις στο εμποριο για το καλοκαιρι ειναι το πιο χρησιμο πραγμα που υπαρχει συνηθως τα βιντεο που ζοριζουν τις καρτες γραφικων ειναι αυτες που εχουν πολυ γρηγορα εναλασομενα γραφικα

Comment

Καλησπέρα κι από εμένα.

Χρησιμοποιώ πάρα πολύ το After Effects. Αν κάνεις Ray-Traycing μέσα από το After Effects, η nVidia είναι μονόδρομος καθώς προσφέρει επιτάχυνση μέσω των επεξεργαστών CUDA. Και γενικά τα προϊόντα της Adobe δουλεύουν πιο σταθερά με το hardware της nVidia, λόγω συμφωνίας και συνεργασίας των δύο εταιρειών.

Ακόμη μια συμβουλή. Αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις σταθερό αντί για laptop, προτίμησε το. Πέρα των μελλοντικών αναβαθμίσεων που ίσως χρειαστεί να κάνεις, τα πάνε καλύτερα και με την θερμοκρασία. Αν το laptop ζοριστεί κι ανεβάσει θερμοκρασία ο επεξεργαστής, από ένα σημείο και μετά κατεβάζει την συχνότητα λειτουργίας του το οποίο σημαίνει ότι θα μειώσει και την απόδοσή του.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ σχετικά με το "ATI ή nVidia":

http://videohive.net/forums/thread/ati-or-nvidia/82465

http://www.tomshardware.co.uk/faq/id...rformance.html
          Last edited by zombie_wireless; 22-05-2015, 12:05.
          Yet if hope has flown away - In a night,or in a day,
          In a vision,or in none, - Is it therefore the less gone?
          All that we see or seem - Is but a dream within a dream.
          -E.A.Poe,A Dream Within A Dream

Comment

Originally posted by zombie_wireless View Post
            Καλησπέρα κι από εμένα.

Χρησιμοποιώ πάρα πολύ το After Effects. Αν κάνεις Ray-Traycing μέσα από το After Effects, η nVidia είναι μονόδρομος καθώς προσφέρει επιτάχυνση μέσω των επεξεργαστών CUDA. Και γενικά τα προϊόντα της Adobe δουλεύουν πιο σταθερά με το hardware της nVidia, λόγω συμφωνίας και συνεργασίας των δύο εταιρειών.

Ακόμη μια συμβουλή. Αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις σταθερό αντί για laptop, προτίμησε το. Πέρα των μελλοντικών αναβαθμίσεων που ίσως χρειαστεί να κάνεις, τα πάνε καλύτερα και με την θερμοκρασία. Αν το laptop ζοριστεί κι ανεβάσει θερμοκρασία ο επεξεργαστής, από ένα σημείο και μετά κατεβάζει την συχνότητα λειτουργίας του το οποίο σημαίνει ότι θα μειώσει και την απόδοσή του.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ σχετικά με το "ATI ή nVidia":

http://videohive.net/forums/thread/ati-or-nvidia/82465

http://www.tomshardware.co.uk/faq/id...rformance.html
            Καλημέρα,

το είχα σκεφτεί πολύ να πάρω ένα σταθερό υπολογιστή αλλά δεν θα μπορώ να παρουσιάζω τις εργασίες μου σωστά. Με την έννοια ότι να μπορώ κιόλας να χειρίζομαι τα προγράμματα άμεσα εκείνη τη στιγμή. Για αυτό όταν αγοράσω τον φορητό υπολογιστή θα πάρω και μια καλή ψήκτρα αξίας 40 ευρώ που πιστεύω θα κάνει πολύ καλή δουλειά. Επίσης έχω πάρει απόφαση αν και όχι τελική να πάρω το Lenovo g50-70 με 8gb Ram, επεξεργαστή Intel Core i7-4510U με συχνότητα 2.00 - 3.10 Ghz, γραφική κάρτα Amd Radeon R5 M230 2gb. Πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο. Εσύ τι λες;

Comment

στο γερμνικό αμαζον βρήκα πόλους φθηνούς και παρά πολύ καλούς υπολογιστές άντε να διαλέξω τώρα έναν από αυτούς ..

Comment

oi υπολογιστες στην αρχη γρηγορα πηγαινουν συνηθως μετα απο καμποσους μηνες φαινετε τι ακριβως παιζει..
                σχετικα με τις αναβαθμισεις δε νομιζω οτι εχει καπιο νοημα αυτο εκτος αν υπαρξει βλαβη γιατι αν ειναι να κανω αναβαθμησεις στο υπορχων μηχανημα παιρνω κ καινουριο αν παει ετσι εκτος του οτι αντε να βρεις τωρα εξαρτηματα..
                η ψυκτρα το χειμωνα σε κανονικες καταστασεις συνηθως δε χρειαζετε αλλα το καλοκαιρι ειναι απαραιτητη..
                εγω πιστευω οτι το pc ειναι καλυτερο για να κανεις τη πλακα σου γιατι εχει περισσοτερη αντοχη στο να το χρησιμοποιεις για μετριες εργασιες..
                θα χαρακτηριζα την οθονη πολυ πιο σημαντικη γιατι αν διχνει χρωματα οτι να ναι ετσι δε θα βγαλεις ακρη με το τι βλεπεις αφου στον ενα υπολογιστη ενα χρωμα θα σου φαινετε γκρι στον αλλο μαυρο κ οταν το τυπωνεις θα βγαινει γκριζοκιτρινο πιο πολυ βολευει μια καλη οθονη κ οι υπολοιπες οτι να ναι (αν υπαρχουν φυσικα) ετσι οστε να ξερεις τι σου γινετε στη μια κ στις υπολυπτες να μη σε απασχολει κ πολυ.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                X