Announcement

Collapse
No announcement yet.

To ψηφίζω το νομοσχέδιο

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• To ψηφίζω το νομοσχέδιο

loading...
    Πως αλλιώς θα το λέγατε;

Την κουνάει την αχλαδιά
    Το ρουφάει το κανελόνι
    Το γυαλίζει το φινιστρίνι
    Το ρουφάει το γλυφιτζούρι
    Το μαζεύει το σαπούνι
    Τον φτύνει τον ταραμά
    Το πιπιλίζει το καλαμάκι
    Το καταπίνει το κουκούτσι
    Το μαστιγώνει το δελφίνι
    Το ζυμώνει το μπιφτέκι
    Τον απλώνει τον τραχανά
    Τη χαλαρώνει τη βαλβίδα
    Το σηκώνει το σακάκι
    Το τρίβει το πιπέρι
    Το σφίγγει το μπουλόνι
    Το πνίγει το κουνέλι
    Το καβουρδίζει το φυστίκι
    Το στρώνει το σεντόνι
    Το κανελώνει το ριζόγαλο
    Τη σουρώνει την ψαρόσουπα
    Το μελώνει το παστέλι
    Την τινάζει την βερικοκιά
    Το πάει το γράμμα
    Τη μαδάει τη μαργαρίτα
    Το ψήνει το τσουρέκι
    Το κρεμώνει το
    γαλακτομπούρεκο
    Το φυσάει το αχνιστό
    Τον βάζει το σύρτη
    Το σαλιώνει το πασαλάκι
    Τον πασπαλίζει τον κουραμπιέ
    Την ανοίγει την πίσω πόρτα
    Τις μαζέυει τις ελιές
    Το γρασάρει το ρουλεμάν
    Τη γυρνάει τη μπετονιέρα
    Το μαζεύει το λάστιχο
    Τη ματσακονιάζει τη βάρκα
    Το σφουγγαρίζει το
    κατάστρωμα
    Τον τσουρουφλίζει τον αστακό
    Το βουτάει το κουλουράκι
    Το χτενίζει το καταΐφι
    Το πάει βόλτα το πεκινουά
    Το κλείνει το συρτάρι
    Τον κοβει τον παστουρμα
    Τη μελώνει την μπανάνα
    Το κουρδίζει το βιολί
    Την ανοίγει την αυλαία
    Το σκουπίζει το κλαρίνο
    Το ξέρει το κομμάτι
    Το κατέχει το όργανο
    Τη σκίζει την παρτιτούρα
    Τον φυσάει τον αυλό
    Τη γυαλίζει την τρομπέτα
    Το χωνεύει το σουτζούκι
    Το κρεμάει το κουρτινόξυλο
    Το σουβλίζει το αρνάκι
    Το τρυγάει το αμπέλι
    Τις μελώνει τις δίπλες
    Το ισιώνει το παλούκι
    Τη σφίγγει την τανάλια
    Τα σπάει τα μπετά
    Το σφυρίζει το πέναλτι
    Το ξυρίζει το φραγκόσυκο
    Τα αλατίζει τα τουρσάκια
    Τα πατάει τα σταφύλια
    Το φοράει το κολάν
    Την κουνάει την καμπάνα
    Το καταπίνει το λουκούμι
    Το ρουφάει το εκμέκ
    Τον μπουκώνει τον γιαρμά
    Τη φουσκώνει τη σαμπρέλα
    Τον ψιλοκόβει τον πατσά
    Το καίει το CD
    Τη δουλεύει την αντλία
    Την ξυρίζει τη Χουάνα
    Το ξύνει το καρότο
    Το τρώει το σαγανάκι
    Το ζαλίζει το κουνούπι
    Το χαϊδεύει το γατάκι
    Τον λαδώνει τον μεντεσέ
    Τον ψαρεύει τον ροφό
    Το συνδέει το scart
    Την αλείφει τη μερέντα
    Το ανοιγοκλείνει το συρτάρι
    Τον φουσκώνει τον Αγιοβασίλη
    Το ραντίζει το οικόπεδο
    Το κόβει φέτες το αγγούρι
    Το τυλίγει το σουβλάκι
    Τη βουτάει την παπάρα
    Το ρουφάει το αχνιστό
    Τον σουρώνει τον φιδέ
    Το τινάζει το χαλί
    Το φοράει το γουνάκι
    Την ανεβάζει την κεραία
    Το κάνει γιρλάντα το μουστάκι
    Τις παίζει τις χορδές
    Τη ρυθμίζει την ένταση
    Τον βάζει τον φορτιστή στην
    πρίζα
    Την γεμιζει την γαλοπουλα
    Το βαζει το ροζουλί το
    αντιηλιακο
    Το σπάει το δόντι με μερέντα
    Το στρίβει το πούρο
    Το γεμίζει το παστίτσιο
    Το γυαλίζει το πόμολο
    Τις ρίχνει τις τιράντες
    Το σηκώνει το σακάκι
    Το λαδώνει το παξιμάδι
    Το σηκώνει το ράσο
    Την τρίβει τη λαμπάδα
    Τον ανοιγοκλείνει τον διακόπτη
    Τη βάζει την κάλτσα στο
    συρτάρι
    Του το πατάνε το γρασίδι
    Το μπουκώνει το πιροσκί
    Την προωθεί την κλήση
    Την τρίζει την όπισθεν
    Τα ακούει τα τρένα
    Το αλείφει το βουτυράκι
    Το τυλίγει το κοκορέτσι
    Το μπαζώνει το πηγάδι
    Το τραβάει το χειρόφρενο
    Την τρώει τη φέτα
    Τον λιμάρει τον ξιφία
    Το αλευρώνει το μπαρπούνι
    Την τρίζει την όπισθεν
    Το scrollαρει το ποντικι
    Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Τον αγκυλώνει τον σταυρό.
    Το χρυσώνει το αυγό.

Μερικά πολύ γνωστά που ξέρω.
    Ριζοσπάστης Κεντρώος / Ντεϊστής / Στοϊκά Κυνικός / Ρομποτιστής

Comment

καλα τα δικαιώματα των ομο

τα δικαιώματα παιδιων???

Comment

Originally posted by rumeliotis View Post
        καλα τα δικαιώματα των ομο

τα δικαιώματα παιδιων???
        Ναι, τι? Προασπιζεται το δικαιωμα των παιδιων να μεγαλωσουν σε σπιτι, απο γονεις που τα αγαπανε, αντι σε ενα ορφανοτροφειο.

Ενταξει, ισως εχουν προβλημα οταν μεγαλωσουν, επειδη καποιοι ηλιθιοι θα το κανουν θεμα και θα τα κανουν να νιωθουν ασχημα, αλλα νομιζω στο τελος θα πανε ολα καλα.

Comment

στην ελλαδα τουλάχιστον υπαρχουν ατεκνα ζευγάρια που ζητουν να υιοθετησουν

δεν είναι αναγκη λοιπον οι πειραματισμοι που προερχονται από ιδεοληψίες μιας μειοψηφιας

Comment

αν εχετε μεγαλωσει παιδια θα γνωρίζετε πως το παιδι διακρινει την θεση της μητερας κι του πατερα στην οικογενεια

Comment

στην ελλαδα τουλάχιστον υπαρχουν ατεκνα ζευγάρια που ζητουν να υιοθετησουν

δεν είναι αναγκη λοιπον οι πειραματισμοι που προερχονται από ιδεοληψίες μιας μειοψηφιας
              Υπαρχουν, οντως. Και υπαρχουν και παιδια προς υιοθεσια, που ειναι αζητητα. Δεν εχω καταλαβει ακομα ποιο ειναι εσενα το προβλημα σου.

αν εχετε μεγαλωσει παιδια θα γνωρίζετε πως το παιδι διακρινει την θεση της μητερας κι του πατερα στην οικογενεια
              Επειδη δεν θελω να προτρεχω, μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω?

Comment

Originally posted by $s1 View Post

Υπαρχουν, οντως. Και υπαρχουν και παιδια προς υιοθεσια, που ειναι αζητητα. Δεν εχω καταλαβει ακομα ποιο ειναι εσενα το προβλημα σου.

Επειδη δεν θελω να προτρεχω, μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω?
                Τι να σου αναλύσει βρε δολάριε τα μισα της χιλιάδας είναι 500!

Comment

Originally posted by Azura View Post

Τι να σου αναλύσει βρε δολάριε τα μισα της χιλιάδας είναι 500!
                  Τι εννοει με αυτο που γραφει, για να μην κανω υποθεσεις στην απαντηση μου.

Comment

Όσοι έχετε ενδοιασμούς για το κατά πόσο ομοφυλόφιλοι μπορούν να μεγαλώσουν παιδιά φυσιολογικά, είστε λάθος._

Comment

Είμαι πολύ open και φιλελεύθερη σε πολλά ζητήματα, δηλώνω ορκισμένη Δημοκράτισα, έτοιμη να αναγνωρίσω τα λάθη μου, να αντιμετωπίσω στερεότυπα να αμφισβητήσω παγιωμένες αντιλήψεις και πολλά ακόμη , δεν μπορώ να δεχθώ τέτοια υιοθεσία, δε ξέρω, ίσως ανωριμότητα ίσως δεν με είχε απασχολήσει παλαιότερα, δε ξέρω, δεν έχω πεισθεί ότι αυτό μπορεί να γίνει στην Ελλάδα ή στα Βαλκάνια χωρίς τριβές. Γράφτηκε παρά πάνω ότι «τόσοι ηλίθιοι θα τα κάνουν να αισθάνονται άσχημα αλλά στο τέλος όλα θα πάνε καλά» Νομίζω ότι οι «ηλίθιοι» θα είναι τόσοι πολλοί, κάποιοι κακοπροαίρετοι κάποιοι απλώς αφελείς, όπου πηγαίνει η οικογένεια θα είναι το συνεχές ερώτημα και σημείο ενδιαφέροντος όλων των τριγύρω, το παιδάκι θα ζει σε ένα αφόρητο κοινωνικό περιβάλλον που όλοι θα το ρωτούν διαφορά. Αντί να το ρωτάνε σε ποια τάξη πάει, θα το ρωτάνε ποια είναι η μαμά κλπ Νταξ, μπορεί να είμαι λάθος αλλά δεν είμαι έτοιμη να πω οκαυ. Δεν έχει τύχει να διαβάσω και κανένα επιστημονικό άρθρο για αυτό και παραδείγματα από άλλες περιπτώσεις που έγινε τέτοια υιοθεσία.

Αν μου ζητούσαν να ψηφίσω θα ψήφιζα λευκό.
                      Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Originally posted by Radrose View Post
                        Είμαι πολύ open και φιλελεύθερη σε πολλά ζητήματα, δηλώνω ορκισμένη Δημοκράτισα, έτοιμη να αναγνωρίσω τα λάθη μου, να αντιμετωπίσω στερεότυπα να αμφισβητήσω παγιωμένες αντιλήψεις και πολλά ακόμη , δεν μπορώ να δεχθώ τέτοια υιοθεσία, δε ξέρω, ίσως ανωριμότητα ίσως δεν με είχε απασχολήσει παλαιότερα, δε ξέρω, δεν έχω πεισθεί ότι αυτό μπορεί να γίνει στην Ελλάδα ή στα Βαλκάνια χωρίς τριβές. Γράφτηκε παρά πάνω ότι «τόσοι ηλίθιοι θα τα κάνουν να αισθάνονται άσχημα αλλά στο τέλος όλα θα πάνε καλά» Νομίζω ότι οι «ηλίθιοι» θα είναι τόσοι πολλοί, κάποιοι κακοπροαίρετοι κάποιοι απλώς αφελείς, όπου πηγαίνει η οικογένεια θα είναι το συνεχές ερώτημα και σημείο ενδιαφέροντος όλων των τριγύρω, το παιδάκι θα ζει σε ένα αφόρητο κοινωνικό περιβάλλον που όλοι θα το ρωτούν διαφορά. Αντί να το ρωτάνε σε ποια τάξη πάει, θα το ρωτάνε ποια είναι η μαμά κλπ Νταξ, μπορεί να είμαι λάθος αλλά δεν είμαι έτοιμη να πω οκαυ. Δεν έχει τύχει να διαβάσω και κανένα επιστημονικό άρθρο για αυτό και παραδείγματα από άλλες περιπτώσεις που έγινε τέτοια υιοθεσία.

Αν μου ζητούσαν να ψηφίσω θα ψήφιζα λευκό.
                        Καλή σαν σκέψη, αλλά για εμένα τουλάχιστον δεν βγάζει κάπως νόημα. Πολύ απλά δεν νομίζω πως θα πρέπει το κράτος να αρνείται δικαιώματα σε πολίτες, επειδή κάποιοι άλλοι πολίτες μπορεί να τους δουν με κακό μάτι. Και όσο το καθυστερούμε, τόσο επειδή δεν θα υπάρχει τριβή στην κοινωνία, θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το ίδιο επιχείρημα για πάντα.

Τέτοιες τριβές υπήρχαν και το 1952, για την ψήφο των γυναικών. Πολλοί άντρες έβγαζαν σεξισμό, επειδή ο Καραμανλής είχε εκλεγεί καθαρά με την υποστήριξη των γυναικών, που ήταν άπειρες πολιτικά γενικά. Τί σημαίνει; Πως δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα να ψηφίσουν;

Με την ίδια λογική θα πρέπει να απαγορεύσουμε στην παραμονή στην χώρα μεταναστών και προσφύγων με τις οικογένειές τους επειδή τα παιδιά μπορεί να δέχονται ρατσιστικές επιθέσεις;

Ας αφήσουμε τις οικογένειες να αποφασίσουν αν μπορούν να έχουν ένα παιδί, και κυρίως να αποφασίσουν πως θα αντιμετωπίσουν τα όποια προβλήματα. Πολλά παιδιά μεγάλωσαν δακτυλοδεικτούμενα ακόμα και από το κράτος και από την κοινωνία (πχ αντιχουντικοί στην Χούντα) και μεγάλωσαν μία χαρά, και με πολύ καλύτερες αρχές από τους περισσότερους.

Btw: O νονός μου είναι ομοφυλόφιλους και έχω περάσει μικρός ένα σχετικά καλό ποσοστό της ζωής μου με αυτόν και τον σύντροφό του. Και επειδή ήταν αρκετά γνωστός δεν ήταν κάτι που μπορούσα να κρύψω (και ούτε προσπάθησα ποτέ). Είχα κάποιους μαλάκες συγγενείς που έριχναν μπιχτές στον πατέρα μου ή και σε εμένα, και μιλάμε σε ηλικία 10-12. Ο πατέρας μου μία χαρά μου είχε δείξει το τρόπο να αντιμετωπίζονται τέτοια τυπάκια με καταπιεσμένη ομοφυλοφιλία.
                        Last edited by mariosx; 13-05-2018, 19:35.

Comment

Originally posted by mariosx View Post
                          Καλή σαν σκέψη, αλλά για εμένα τουλάχιστον δεν βγάζει κάπως νόημα. Πολύ απλά δεν νομίζω πως θα πρέπει το κράτος να αρνείται δικαιώματα σε πολίτες, επειδή κάποιοι άλλοι πολίτες μπορεί να τους δουν με κακό μάτι. Και όσο το καθυστερούμε, τόσο επειδή δεν θα υπάρχει τριβή στην κοινωνία, θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το ίδιο επιχείρημα για πάντα.

Τα ''δικαιώματα'' τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα προβλήματα στην κοινωνία, της οποίας διαταράσσεται πλήρως η διάρθρωση και οι αξίες που έχουν επικρατήσει. Ο μηδενισμός και η πλήρης αμφισβήτηση των θεμελιωδών αξιών πάνω στις οποίες έχει κτιστεί η κοινωνία -οι οποίες είναι βασισμένες στη φύση- μόνο την κατάρρευση των κοινωνιών μπορούν να έχουν ως αποτέλεσμα. Η βιβλική πόλη της αμαρτίας, τα Σόδομα και τα Γόμορρα μας προειδοποιούν για το τί επίκειται.

Με την ίδια λογική θα πρέπει να απαγορεύσουμε στην παραμονή στην χώρα μεταναστών και προσφύγων με τις οικογένειές τους επειδή τα παιδιά μπορεί να δέχονται ρατσιστικές επιθέσεις;
                          Σε αυτούς πρέπει ούτως ή άλλως να απαγορεύσουμε την παραμονή στη χώρα -αυτή είναι η φιλεύσπλαχνη λύση, διότι κανονικά θα έπρεπε να υφίστανται και οικονομικές - ποινικές κυρώσεις-, καθώς πρόκειται για άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα και παρ' όλ' αυτά έχουν παραβιάσει τα σύνορα και την εδαφική της κυριαρχία της χώρας μας με το έτσι θέλω και παρ' όλ' αυτά έχουν και το θράσος να εγείρουν απαιτήσεις, όπως χορήγηση χαρτιών.
                          Αυτονομία στη Β. Ήπειρο!!!

Comment

Originally posted by $s1 View Post

Τι εννοει με αυτο που γραφει, για να μην κανω υποθεσεις στην απαντηση μου.
                            Ότι το παιδί χρειάζεται τόσο το μητρικό όσο και το πατρικό πρότυπο.
                            Αυτονομία στη Β. Ήπειρο!!!

Comment

Btw: O νονός μου είναι ομοφυλόφιλους και έχω περάσει μικρός ένα σχετικά καλό ποσοστό της ζωής μου με αυτόν και τον σύντροφό του. Και επειδή ήταν αρκετά γνωστός δεν ήταν κάτι που μπορούσα να κρύψω (και ούτε προσπάθησα ποτέ). Είχα κάποιους μαλάκες συγγενείς που έριχναν μπιχτές στον πατέρα μου ή και σε εμένα, και μιλάμε σε ηλικία 10-12. Ο πατέρας μου μία χαρά μου είχε δείξει το τρόπο να αντιμετωπίζονται τέτοια τυπάκια με καταπιεσμένη ομοφυλοφιλία.
                              Το χειροτερο ειναι οτι ατομα που διαφωνουν μαζι σου, μπορει να το χρησιμοποιησουν αυτο για να εξηγησουν πως γινεται να εχεις "λαθος" αποψεις, και να διαφωνεις με τις δικες τους.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                              X