Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το ακρον αωτον της κρατικης προνοιας...

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by alexandros 21 View Post
    χαχα εμενα που πρεπει να κατσω ν απαντησω σ αυτο το σεντονι τι πρεπει να με κερασεις?κανε προταση να δω αν συμφερει γιατι οι παπαριες που εγραψες ειναι πολλες οπως βλεπω
    Ναι Αλεξάκο, μόνο παπάτζες γράφω για αυτό τις κάνεις γαργάρες. Βάλαμε την ουρά κάτω από τα σκέλια για την Δανία. Δεν δικαιολογήσαμε για την Γαλλία που ήταν η πρώτη χώρα. Δεν είπαμε πως είμαστε μαλάκες που μπερδέψαμε την ιδιωτική φορολογία με την φορολογών των εταιριών. Πολλές γαργάρες μαν για κάποιον που απαντά σε παπάτζες.
    τι σχεση εχουν ας πουμε οι μυξες με το που γεννηθηκες
    Άλλαξε το "υ" σε "ι".
    ειναι ιδιαιτερη περιπτωση η Δανια.Αυτο που σου ειπα γινεται και σου ειχα ξαναβαλει λινκ.Αστην ομως γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη και βγαινουμε απο το θεμα.Ας μεινουμε στις μυξες .
    χαοοαχοχαοχαοχαοχαοοαχχοαοχαοαχοχα. Έχεις φάει ρουά ματ τώρα και το γυρίζεις στο τάβλι να πούμε.

Η Δανία είναι ιδιαίτερη περίπτωση επειδή έχει πραγματικά φιλελέυθερο σοσιαλδημοκρατικό σύστημα; Ενώ οι άλλες χώρες που γαμιούνται από τον νεοφιλελεδισμό είναι οι "κανονικές". Πάμε Νορβηγία, πάμε Σουηδία μάγκα μου να δούμε.

Εγώ ως κεντρώος φιλελεύθερος σοσιαλδημοκράτης, θέλω να κάνουμε την χώρα μας "ιδιαίτερη" περίπτωση. Το μόνο επιχείρημά σου πλέον είναι πως δεν είμαστε οι παράλογοι αλλά η εξαίρεση. Cool.
    το λογικο σφαλμα ειναι να υποστηριζεις το 1 και το 2 ταυτοχρονα
    Έπρεπε να ακολουθήσεις την ίδια τακτική με όλα τα υπόλοιπα που δεν μπορείς αν απαντήσεις και που αποδεδειγμένα έχεις άδικο και να μην πεις τίποτα.

Το να αναγνωρίζεις κάποια θετικά στοιχεία σε κάτι, δεν σημαίνει πως ήταν βασικό αίτημα της Γαλλικής Επανάστασης. Τα δύο αυτά συμβάντα είναι τελείως άσχετα μεταξύ τους. Αλλά για κάποιο λόγο αντί να βγεςι λάθος, επιμένεις να βγεις αυτιστικός. Δικό σου θέμα.

Για παράδειγμα. Το ότι ο "αναρχο"καπιταλισμός εκφράζει ένας μέρος των απόωεων περί ελεύθερης αγοράς, και ότι αναγνωρίζω κάποια θετικά στοιχεία, (πχ η κληρονομικότητα καταργείται σαν δικαίωμα) δεν σημαίνει πως όλα τα υπόλοιπα ή ότι στην πράξη είναι λογικά και θετικά, ή ότι εγώ ως καπιταλιστής φιλελεύθερος, υποστηριχτής της ελεύθερης αγοράς, θα υποστηρίξω τον αναρχοκαπιταλισμό. Είναι τόσο εύκολο να δεις πόσο άσχετα είναι αυτά τα δύο μεταξύ τους...
    oι συριζαιοι εχετε προτυπο την Βενεζουελα.Δεν υπαρχει καμια ελευθερη αγορα εκει
    Είσαι μαλάκας.
    παλι καλα

στην βρηκα την λυση πιο πανω που μιλαω με τον δολλαριο εδω και στο αλλο νημα στα οικονομικα

οι υπολοιπες απαντησεις θα ερθουν μετα την προταση.σε στικακι θα την βαλω
    Α, σουυυρρρ... Όπως ήρθαν και για τα προηγούμενα που απάντησες;

Να δούμε. Θα εξαρτηθεί ψαν θα μιλήσουμε, αν παραδεχτείς ξεκάθαρα πως έκανες λάθος στο θέμα με την φορολογία της Δανίας και αν πάρεις πίσω την παπάτζα για ΣΥΡΙΖΑίους, Μαδούρο κλπ. Να ξέρω αν μιλάω σε άνθρωπο ή σε φερέφωνο μαλάκα βιβλιοπώλη.
    Ριζοσπάστης Κεντρώος / Ντεϊστής / Στοϊκά Κυνικός / Ρομποτιστής

Comment

Ωπα περιμενε .Εξηγησε μου κατ αρχην γιατι καποιοι να επιλεξουν να πανε σε ιδιωτικο σχολειο αφου τα δημοσια ειναι εξισου γαματα με παιδια σαινια που μπαινουν πρωτοι στις πανελληνιες οπως λεει και ο Μαριος?Γιατι να πανε να επιλεξουν χειροτερα ή εστω παρομοιου κυρους σχολεια και μαλιστα πληρωνοντας και περισσοτερο?Εξηγησε μου αυτη την απορια πρωτα
      Ωπα, εσυ περιμενε. Μην αποφευφεις να απαντησεις. Επιλεγουν το ιδιωτικο σχολειο γιατι ετσι γουσταρουν. Ελευθερη αγορα.

Πιο σοβαρα τωρα, με διπλασιο ποσο χρηματων ανα μαθητη, μπορει το σχολειο να προσφερει περισσοτερα σε καθε παιδι. Το κυρος το εμπλεξες μονος σου, δεν ειπα ποτε κατι τετοιο.

Για να σου δειξω ακομα παραπανω ποσο ηλιθια ειναι αυτη η ιδεα.

Το ιδιωτικο σχολειο αποφασιζει να σαν διδακτρα να ειναι το ποσο που αντιστοιχει στον πιο πλουσιο απο αυτους. Για ευκολια, απο τους 25, θεωρουμε οτι ο ενας πληρωνει 4.000 φορο (400 για εκπαιδευση), και οι υπολοιποι 24 πληρωνουν τις υπολοιπες 36.000 ισοποσα, δηλαδη 1.500 ο καθενας (150 για την εκπαιδευση).

Αρα εχουμε εκπαιδευση αξιας 400 ευρω ανα μαθητη. Ο πλουσιοτερος ολων πληρωνει μονο τους φορους του. Οι υπολοιποι 24 πληρωνουν τους φορους τους συν ενα ποσο (250 ο καθενας στο παραδειγμα μας).

Στο δημοσιο σχολειο, πληρωνοντας μονο τους φορους, το σχολειο εχει 80 ευρω ανα μαθητη.

Επομενος, ο πλουσιοτερος ολων, για το ιδιο ποσοστο φορων εχει προσβαση σε εκπαιδευση με πενταπλασιους πορους απο τους υπολοιπους.

Edit: Περιττο να πω ποσο δυσκολο θα ειναι για εναν απο τους υπολοιπους 75 να πληρωσει την διαφορα για αν παει στο ιδιωτικο.

Το τι θα κανει τα κουπονια απο την εκπαιδευση αυτος που δεν εχει παιδια ειναι το ευκολο.Αφου δεν θα τα χρησιμοποιησει προφανως θα εχει επιστροφη απο την εφορια .
      Αρα μειωνουμε ακομα περισσοτερο την ποιοτητα της δημοσιας εκπαιδευσης. Ωραια.

Comment

το οτι απαταγε την γυναικα του δειχνει οτι δεν της ηταν πιστος.Οχι οτι δεν ειναι ηθικος.Για τον χρηματισμο που λες αποδειχθηκε στο δικαστηριο και βγηκε αποφαση ή τα γραφει ο Βαξεβανης των ΗΠΑ?
        Εγω δεν μιλησα καν για την απιστια του, το εφερα σαν backstory του υπολοιπου, για να καταλαβεις τι ηταν ο λογαριασμος αυτος. Και η απιστια δειχνει ελλειψη ηθικης, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

Για τον χρηματισμο, πως να αποδειχθει στο δικαστηριο. 5 μερες πριν βγηκε. Διαβασε αν θελεις να καταλαβεις.

https://www.cnbc.com/2018/05/11/mich...trump-age.html
        https://www.thelocal.ch/20180511/nov...-michael-cohen
        https://www.reuters.com/article/us-u...-idUSKBN1IC1L6
        http://uk.businessinsider.com/demete...d-money-2018-5
        https://www.vox.com/2018/5/11/173468...p-att-novartis

my point is οτι εσυ νομιζεις οτι σχεδιαζοντας το πως θα βαλεις το χερι σου στην τσεπη των αλλων,οι αλλοι θα σου πουν "αχ ναι δολλαριε ελα να μου παρεις τα λεφτα,θα στα δωσω ολα δεν θα προσπαθησω να κρυψω τιποτα,δεν θα φοροδιαφυγω.Θα στα δηλωσω ολα να ερθεις να μου τα παρεις για να βγεις να λες μετα οτι κανεις κοινωνικη πολτικη να παιρνεις ψηφους.Ελα παρτα μην αργεις "
        Ειπες την εξυπναδα σου, το εβγαλες απο μεσα σου, μιλα σοβαρα τωρα. Ειπες οτι μεγαλυτερη φορολογια = μεγαλυτερη φοροδιαφυγη. Σου εδειξα οτι τα επισημα στοιχεια, που εσυ εβαλες, δειχνουν οτι αυτο δεν ισχυει. Αντι να απαντησεις σε αυτο, ενα "συγνωμη, εκανα λαθος" ή κατι παρομοιο τελος παντων, απαντας με το παραληρημα απο πανω.

Τα στοιχεια ειναι στο κορανι."Eλ τακια" Χωρία 3:28 16,1-6.
        και Χουντνα.Ο ισλαμικος νομος ΔΕΝ επιτρεπει συνθηκες αναμεσα σε μουσουλμανικες χωρες και μη παρα προσκαιρα μονο για αντιπερισπασμο δηλαδη εξαπατηση μεχρι να ειναι ετοιμοι να επιτεθουν ξανα στους απιστους.Η περιοδος αυτη ειναι μια ανακωχη που συμφωνα με τον ισλαμικο νομο δεν μπορει να ξεπερναει τα 10 χρονια

Καμια συνθηκη με ισλαμικες χωρες δεν θα τηρηθει.Ο γατος ο Τραμπ το πηρε πρεφα κι επραξε αναλογως
        Θα μιλαμε σοβαρα ή θα λεμε μπουρδες? Η συμφωνια τηρουνταν, συμφωνα με ολες τις πλευρες, ακομα και τις ΗΠΑ, οπως σου εδειξα πιο πανω. Ο Trump, στον λογο που εδωσε οταν ανακοινωσε οτι αποχωρει, ελεγε περιπου ενα ψεμα το λεπτο. Βασικα, οτι δηλωση εκανε ηταν αναληθης.

Οι Ευρωπαϊοι παντως συνεχιζουν με την συμφωνια, και η Αμερικη τωρα μιλαει για κυρωσεις σε Ευρωπαϊκες εταιριες.

https://www.washingtonpost.com/world...=.6d8e9aee2f6a
        https://www.theguardian.com/world/20...iran-sanctions

Υπαρχει και τωρα κεντρικο ταμειο επικουρικου κεφαλαιου για ατυχηματα http://www.epikef.gr/default.aspx?menu=1

κατι παρομοιο.Να υπαρχει ενα κεντρικο ταμειο που να μετεχουν ολες οι εταιρειες και που να καλυπτει τετοιες περιπτωσεις.
        Αυτο ειναι μονο για αυτοκινητιστικα. Λες κατι παρομοιο για περιπτωσεις υγειας?

Αρα καποιος δεν εχει ασφαλεια (σε αυτο που προτεινεις δεν ειναι υποχρεωτικη ουτως ή αλλως). Παθαινει κατι σοβαρο, και παει στα επειγοντα, αρα τον πληρωνουν οι αλλοι?

Τα προϋπαρχοντα πως τα καλυπτει?

Αληθεια δεν μου πες αν χρεωκοπησει το ΙΚΑ τι γινεται?
        Bailout.

Comment

Πάντως μου κάνεις εντύπωση Άλεξ με το τραμπ(που τον υποστηριζεις),έγινες φαν του Κέυνς? Γιατί δεν μιλάει με όρους φιλελεύθερων που παραθετεις,αλλά με όρους σοσιαλδημοκρατίας. Κρατική παρεμβατικότητα, φορολόγηση, επαναπροσδιορισμό του έθνους κράτους και επιστροφή των αρμοδιοτήτων στο κεντρικό κράτος. Οι ρεπουμπλικάνοι της δεκαετίας μας είναι οι δημοκρατικοί, ξεκάθαρα.

Υ.Γ πιο πολλά κοινά έχει ο Ρέιγκαν που θαυμαζεις με τους δημοκρατικούς του τώρα παρά με τραμπ

Comment

Originally posted by $s1 View Post

Ναι, σε ρωταει τι θα γινει μεχρι τοτε. Υποθετικα μιλοντας, η οικονομια ειναι σε ανοδικη πορεια στο σεναριο μας. Αρα, οταν περιπου οι μισοι πολιες εχουν ιδιωτικη ασφαλεια, συμφωνα με αυτα που λες, τι γινεται με τους αλλους? Γιατι αποφευφεις να απαντησεις?

Ελπιζεις να μην παθεις κατι.
            Με βάση τη λογική σου απάντησα 3 φορές ότι όποιος δεν μπορεί να καλυφθεί από ιδιωτική ασφάλιση, καλό είναι να υποστηρίζεται από υπηρεσίες κρατικής πρόνοιας.

Αν δεν είναι εφικτό από οικονομικής άποψης στο σενάριο που θέτεις (γιατί αναφέρεις ότι οι μισοί κάτοικοι μόνο θα μπορούν να καλύπτονται από ιδιωτική ασφάλιση), τότε μπορούν να θεσπιστούν κάποια κοινωνικά κριτήρια για τις πιο αδύναμες από τις κοινωνικές ομάδες που είναι ανασφάλιστες (π.χ. για τους καρκινοπαθείς).

Ολοι οι άλλοι θα μείνουν ανασφάλιστοι, όπως ανασφάλιστοι είναι και σήμερα. Οπως σου είπα κι εγώ είμαι ανασφάλιστος.

Αλλά επειδή μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα θετικά, θέλω να πιστεύω ότι στην περίπτωση που οι μισοί πολίτες έχουν τη δυνατότητα να καλυφθούν από ιδιωτική ασφάλιση, οι άλλοι μισοί που δεν την έχουν αυτή τη δυνατότητα, θα μπορούν να καλυφθούν από δημόσια.

Αυτά σου τα έχω πει 3 φορες ως τώρα (με διαφορετικό τρόπο κάθε φορά) και την 4η φορά που θα μου πεις ότι δεν κατάλαβες, ή ότι αποφευγω να απαντήσω, θα στα πω και 4η φορά, με άλλα λόγια.

Comment

Originally posted by Alien666 View Post
              Αυτά σου τα έχω πει 3 φορες ως τώρα (με διαφορετικό τρόπο κάθε φορά) και την 4η φορά που θα μου πεις ότι δεν κατάλαβες, ή ότι αποφευγω να απαντήσω, θα στα πω και 4η φορά, με άλλα λόγια.
              Οχι, δεν μου τα ειχες πει. Παντα ελειπε αυτο το κομματι.

Αν δεν είναι εφικτό από οικονομικής άποψης στο σενάριο που θέτεις (γιατί αναφέρεις ότι οι μισοί κάτοικοι μόνο θα μπορούν να καλύπτονται από ιδιωτική ασφάλιση), τότε μπορούν να θεσπιστούν κάποια κοινωνικά κριτήρια για τις πιο αδύναμες από τις κοινωνικές ομάδες που είναι ανασφάλιστες (π.χ. για τους καρκινοπαθείς).

Ολοι οι άλλοι θα μείνουν ανασφάλιστοι, όπως ανασφάλιστοι είναι και σήμερα. Οπως σου είπα κι εγώ είμαι ανασφάλιστος.
              Επομενως θα εχεις ανθρωπους που θα καταστρεφονται οικονομικα ή θα γινεται το επιπεδο ζωης τους τραγικα χαμηλο ή ακομα χειροτερα θα πεθαινουν, απο απολυτα ιασιμες ασθενειες ή ελεγχομενες ασθενειες.

Comment

Οχι, δεν μου τα ειχες πει. Παντα ελειπε αυτο το κομματι.

Επομενως θα εχεις ανθρωπους που θα καταστρεφονται οικονομικα ή θα γινεται το επιπεδο ζωης τους τραγικα χαμηλο ή ακομα χειροτερα θα πεθαινουν, απο απολυτα ιασιμες ασθενειες ή ελεγχομενες ασθενειες.
                Σου είπα επίσης ότι αυτό αποτελεί ένα ενδεχόμενο, διότι δεν είμαι οικονομολόγος ή Υπουργός Εξωτερικών για να δω αν τα νούμερα "βγαίνουν".

Σου είπα επίσης ότι σε περίπτωση που τα νούμερα "βγαίνουν", δεν θα υπάρχουν άνθρωποι που θα πεθαίνουν, διότι θα έχουν κρατική κάλυψη.

Τέλος σου είπα ότι σε περίπτωση που τα νούμερα "δεν βγαίνουν", θα υπάρχουν άνθρωποι ανασφάλιστοι, που θα πεθαίνουν όπως λες, αλλά αυτό συμβαίνει και τώρα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε! Και δεν αρέσει σε κανέναν. Και όντως πρέπει να αλλάξει. Δηλαδή υπάρχει κάποιο νόημα αν ισχύσει αυτή η κατάσταση για κάποιο διάστημα και στο μέλλον; Αφού τώρα που μιλάμε, έτσι έχουν τα πράγματα.

Comment

Σου είπα επίσης ότι αυτό αποτελεί ένα ενδεχόμενο, διότι δεν είμαι οικονομολόγος ή Υπουργός Εξωτερικών για να δω αν τα νούμερα "βγαίνουν".

Σου είπα επίσης ότι σε περίπτωση που τα νούμερα "βγαίνουν", δεν θα υπάρχουν άνθρωποι που θα πεθαίνουν, διότι θα έχουν κρατική κάλυψη.

Τέλος σου είπα ότι σε περίπτωση που τα νούμερα "δεν βγαίνουν", θα υπάρχουν άνθρωποι ανασφάλιστοι, που θα πεθαίνουν όπως λες, αλλά αυτό συμβαίνει και τώρα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε! Και δεν αρέσει σε κανέναν. Και όντως πρέπει να αλλάξει. Δηλαδή υπάρχει κάποιο νόημα αν ισχύσει αυτή η κατάσταση για κάποιο διάστημα και στο μέλλον; Αφού τώρα που μιλάμε, έτσι έχουν τα πράγματα.
                  Σε περιπτωση που τα νουμερα δεν βγαινουν, αλλα θα εβγαιναν με αυξηση της φορολογιας?

Comment

Σε περιπτωση που τα νουμερα δεν βγαινουν, αλλα θα εβγαιναν με αυξηση της φορολογιας?
                    Σε αυτή την περίπτωση θα έβγαιναν, αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Μετά πάλι θα χρεοκοπούσαν τα ταμία και ο φαύλος κύκλος θα επανεκινουσε.

Comment

• Ρε μλκα μαριε δυο μερες ειχα αγωνες .ισα που προλαβα ν απαντησω πιο πανω στις παπατζες που εγραψες και αυριο ξυπναω πρωι.Ποια γαργαρα ? Εχω και τον δολλαριο και μαζι θελετε 2 ωρες να κατσω να γραφω
                      Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτάς.

Comment

• Ιδιωτικοποίηση της ασφάλισης κατ' εμέ, σημαίνει ότι οι έχοντες το εισόδημα να εξασφαλίσουν μεταξύ άλλων ιδιωτική ασφάλιση, να το κάνουν, ενώ οι μη έχοντες να έχουν κρατική.

Είναι κάπως υποκριτικό να στεναχωριούμαστε για τους άπορους καρκινοπαθείς που είναι ανασφάλιστοι και να αγνοούμε το γεγονός ότι οι έχοντες άνω του ενώς πολυτελούς οχήματος και κατοικία άνω των 100 τετραγωνικών, έχουν ΔΗΜΟΣΙΑ ασφάλιση.

Comment

• Originally posted by Alien666 View Post
                          Σε αυτή την περίπτωση θα έβγαιναν, αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Μετά πάλι θα χρεοκοπούσαν τα ταμία και ο φαύλος κύκλος θα επανεκινουσε.
                          Αλλες χωρες πως το καταφερνουν?

Είναι κάπως υποκριτικό να στεναχωριούμαστε για τους άπορους καρκινοπαθείς που είναι ανασφάλιστοι και να αγνοούμε το γεγονός ότι οι έχοντες άνω του ενώς πολυτελούς οχήματος και κατοικία άνω των 100 τετραγωνικών, έχουν ΔΗΜΟΣΙΑ ασφάλιση.
                          Ειναι πιο πιθανο το οτι προσφερουν παρα απορροφουν λεφτα αυτοι που αναφερεις. Εκτος αν το προβλημα σου ειναι οτι αυτοι πληρωνουν αναγκαστικα.

Comment

• Originally posted by $s1 View Post

Αλλες χωρες πως το καταφερνουν?
                            Κάποιες από αυτές έχουν βαριά βιομηχανία, άλλες έχουν υπεραναπτυγμένο εμπόριο, άλλες γειτνιάζουν με αδελφές χώρες, πολύ συμμαχικές και καθόλου εχθρικές, ενώ όσες δεν τα έχουν αυτά, έχουν περάσει πρώτα από τη φάση που θεωρώ εγώ σωστή, συσσώρευσαν πλούτο (μαζί με άλλες ενέργειες) και φτάσανε στο σημείο να τα καταφέρουν.

Ειναι πιο πιθανο το οτι προσφερουν παρα απορροφουν λεφτα αυτοι που αναφερεις. Εκτος αν το προβλημα σου ειναι οτι αυτοι πληρωνουν αναγκαστικα.
                            Πληρώνουν αναγκαστικά σε ταμεία που διαρκώς βάζουν χέρι οι κυβερνήσεις. Λογικά ήσουν πολύ νέος όταν επί Σημίτη βγαίνανε με περισσό θράσος οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και λέγανε ότι "τα ταμεία δεν έχουν πολλά λεφτά γιατί τα δώσαμε για την ανάπτυξη του τόπου". Οπου βέβαια ως "αναπτυξη του τόπου" μπορούν να βαφτιστούν πολλές ενέργειες.

Comment

• Originally posted by Alien666 View Post
                              Κάποιες από αυτές έχουν βαριά βιομηχανία, άλλες έχουν υπεραναπτυγμένο εμπόριο, άλλες γειτνιάζουν με αδελφές χώρες, πολύ συμμαχικές και καθόλου εχθρικές, ενώ όσες δεν τα έχουν αυτά, έχουν περάσει πρώτα από τη φάση που θεωρώ εγώ σωστή, συσσώρευσαν πλούτο (μαζί με άλλες ενέργειες) και φτάσανε στο σημείο να τα καταφέρουν.
                              Ειμαι 100% υπερ της ΕΕ και του ΝΑΤΟ, αλλα και οι 2 μας εχουν δημιουργησει οικονομικο προβλημα στο θεμα αμυνας και της προστασιας συνορων. Το Δουβλινο 2 ειναι τελειως ανισο για τις ακριτικες χωρες της ΕΕ που βρισκονται κοντα σε τριτες χωρες, και οι δε με το να αφηνουν την κατασταση με την Τουρκια (Και η ΕΕ θα μπορουσε να κανει κατι εδω). Αυτο ομως ειναι αλλο θεμα, και νομιζω καλυτερα να μην το ανοιξουμε εδω.

Στο θεωρητικο παραδειγμα που φερνεις, δεν θα εχουμε αναπτυξει ειτε βιομηχανια είτε εμποριο? Εστω τουρισμο σε τεραστιο βαθμο?

Πληρώνουν αναγκαστικά σε ταμεία που διαρκώς βάζουν χέρι οι κυβερνήσεις. Λογικά ήσουν πολύ νέος όταν επί Σημίτη βγαίνανε με περισσό θράσος οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και λέγανε ότι "τα ταμεία δεν έχουν πολλά λεφτά γιατί τα δώσαμε για την ανάπτυξη του τόπου". Οπου βέβαια ως "αναπτυξη του τόπου" μπορούν να βαφτιστούν πολλές ενέργειες.
                              Δεν διαφωνω με την κακοδιαχειρηση. Αλλα αυτο ειναι θεμα διαχειρησης, οχι συστηματος. Μπορει να πιστευεις οτι ειναι αδυνατο να διαχειρηστουμε σωστα το κρατος, αλλα αυτο εχει να κανει με εμας σαν λαο και την νοοτροπια μας, οχι με τα συστηματα που συζηταμε.

Comment

• Originally posted by $s1 View Post

Ειμαι 100% υπερ της ΕΕ και του ΝΑΤΟ, αλλα και οι 2 μας εχουν δημιουργησει οικονομικο προβλημα στο θεμα αμυνας και της προστασιας συνορων. Το Δουβλινο 2 ειναι τελειως ανισο για τις ακριτικες χωρες της ΕΕ που βρισκονται κοντα σε τριτες χωρες, και οι δε με το να αφηνουν την κατασταση με την Τουρκια (Και η ΕΕ θα μπορουσε να κανει κατι εδω). Αυτο ομως ειναι αλλο θεμα, και νομιζω καλυτερα να μην το ανοιξουμε εδω.

Στο θεωρητικο παραδειγμα που φερνεις, δεν θα εχουμε αναπτυξει ειτε βιομηχανια είτε εμποριο? Εστω τουρισμο σε τεραστιο βαθμο?
                                Δεν μίλησα για το Δουβλίνο 2 και το προσφυγικό. Αναφέρομαι σε χώρες που μπορούν να ανταλάσσουν επενδύσεις και επιχειρήσεις με χώρες που τις έχουν δίπλα και που είναι αδελφοποιημένες.

Σε αντίθεση με εμάς που
                                1ον: Βρισκόμαστε πολύ μακριά από τη μεσευρώπη, γεγονός που δεν διευκολυνει την προσέλκυση επενδύσεων από αυτή.
                                2ον: Γειτνιάζουμε με χώρες που είναι εχθρικές προς εμάς και που έτσι κι αλλιώς δεν έχουν τίποτα να μας δώσουν. Αντίθετα έχουμε εκροή επιχειρήσεων και κεφαλαίων προς αυτές.

Δεν διαφωνω με την κακοδιαχειρηση. Αλλα αυτο ειναι θεμα διαχειρησης, οχι συστηματος. Μπορει να πιστευεις οτι ειναι αδυνατο να διαχειρηστουμε σωστα το κρατος, αλλα αυτο εχει να κανει με εμας σαν λαο και την νοοτροπια μας, οχι με τα συστηματα που συζηταμε.
                                Αυτή η νοοτροπία ενισχύεται από την κρατική διαχείριση. Οταν το κράτος γίνεται επιχειρηματίας, χρεοκοπεί ανεξαρτήτως νοοτροπίας.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                                X