Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποιός θα νικήσει ;

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ποιός θα νικήσει ;

loading...
    Ας εξετάσουμε το παρακάτω σενάριο:

Το βαθύ τα παίρνει στο κρανίο, αφήνει το θείο (Αλέξη) και πιάνει το τζόκερ (ΚΚΕ).
    Αδιαφορεί για τους διάφορους ενδιάμεσους, πιλάφες, τρελές του Σαγιώ, Ανταρσύες και προσαρτάται στο ΚΚΕ.

Προ απομνημονεύτων ετών το έχει κάνει.
    Ήταν βέβαια άλλες εποχές και επίσης αν γινόμαστε κομμουνιστική χώρα θα μας έδινε η μάδερ Ράσια και τανκς και πυρομαχικά και απ' όλα.
    Αλλά το έκανε και πήρε το 25% μέσω του παραρτήματος της ΕΔΑ.

Εκεί που δυσκολεύει λίγο το σενάριο είναι όχι τόσο στο βαθύ -για το οποίο εξ άλλου παίρνουμε σαν δεδομένο ότι θα κάνει αυτή τη στροφή- αλλά στον Περισσώφ.
    Θα δουν όλα τα κρυμένα κότερα αυτοί θα πει ο Περισσώφ, τα κρυμένα εξοχικά στο Μπιαρίτζ, δε σηκώνει, ξου.

Έστω όμως ότι γίνεται, παρά τα διάφορα εμπόδια.
    Τι θα προκύψει ;
    Μας προκύπτει ένα μεγάλο ΚΚΕ της τάξεως του 35%. Δηλ. ΚΚΕ + Σύριζα του 2015 μείον κάτι ας πούμε που θα τη φοβηθεί την υπόθεση και θα πάει στη Φώφη.

Μετά πάμε για επανάστα.
    Θα υπάρχει όμως σαν αντίπαλο δέος ο στρατηγός Φραγκούλης, με όλες τις ακροδεξιές συνιστώσες συγκεντρωμένες τώρα κάτω από ένα ενιαίο φορέα και με τα σταγονίδια.
    Οι κνέδες να ελέγχουν το στρατό ώστε να τον καταστήσουν ουδετερεο αποκλείεται
    Ποιός θα νικήσει ;
    Last edited by wooded glade; 23-01-2018, 19:15.

Θα κάνει το καλοβολεμένο βαθύ επανάστα; Και μάλιστα με ενωμένη δεξιά - ακροδεξιά - στρατό - αστυνομία απέναντί του;
    Αυτονομία στη Β. Ήπειρο!!!

Comment

Originally posted by Ελλήνων Αναγέννησις View Post
      Θα κάνει το καλοβολεμένο βαθύ επανάστα; Και μάλιστα με ενωμένη δεξιά - ακροδεξιά - στρατό - αστυνομία απέναντί του;
      Δε συμφέρει.
      Το μπισκοτάκι έσπασε...

Comment

Καλά είναι ολίγον τι επ' αστράβης ωχούμενοι όλοι αυτοί.
        Αλλά λέμε το ΚΚΕ θα έχει τα κονσερβοκούτια και οι άλλοι θα έχουν τις τακτικές δυνάμεις.
        Θα πουν "πάλι ντόρτια ήφερα" ;
        Μην ξεχνάτε όμως και ότι ο κάθε στρατός περπατάει με την κοιλιά του.
        Για το κίνημα του 1944 παρατηρηταί αναφέρουν ότι μέτρησε πολύ στην τελική έκβαση η επιμελητεία των Αγγλο-παπανδρεϊκών σε σχέση με αυτήν που είχαν τα κουμούνια. Δηλαδή οι απελευθερωνόμενες υπό των τακτικών δυνάμεων περιοχές είχαν καλύτερα συσίτια, φώτα, νερά τηλέφωνα από τις περιοχές που ήλεγχαν τα κουμούνια.
        Last edited by wooded glade; 24-01-2018, 16:59.

Comment

Βασικά εγώ δεν κατάλαβα ποιά η ανάγκη για την επανάστασης. Ρε wooded γιατί να μην μπορούμε να συνυπάρξουμε όλοι αγαπημένοι σε κάποια στιγμή;
          Το μπισκοτάκι έσπασε...

Comment

Originally posted by Cloud87 View Post
            Βασικά εγώ δεν κατάλαβα ποιά η ανάγκη για την επανάστασης. Ρε wooded γιατί να μην μπορούμε να συνυπάρξουμε όλοι αγαπημένοι σε κάποια στιγμή;
            Τότε θα ψηφίζαμε Ποτάμι.
            Οι του βαθέως λέμε απογοητευθέντες διαδοχικώς από αλλαγή - εκσυγχρονιστική αλλαγή - σύριζα και ταυτοχρόνως επιτρεπομένου του ελλιμενισμού στα ύδατα του Περισσού, θα πάνε για το πραγματικό λαϊκό καθεστως.

Comment

Δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ περίοδος που θέλαμε να ζήσουμε "φιλήσυχα" και "φιλειρηνικά" μεταξύ μας, πόσο μάλλον δε με την παρούσα κοινοβουλευτική σύνθεση.
              Την εποχή 2004-2009 ίσως κατά μία έννοια, αφού ο τότε πρωθυπουργός πλέϊ στέϊσιον είχε ουσιαστικά και τυπικά δηλώσει ότι "εγώ θα είμαι πρωθυπουργός και θα κυβερνάει το πασόκιο".
              Την εποχή 1974-77 επίσης ίσως, με το πασόκιο ακόμα τριτο-τέταρτο κόμμα.

Τώρα όλοι θέλουν εμφύλιο πόλεμο.
              Αλλά όπως σε πολλές ανάλογες περιπτώσεις, υπάρχει μία μερίδα που αν φάει τον απαραίτητο σφαγιασμό μετά ηρεμούν τα πράγματα.
              Πιστεύω λοιπόν ότι η μερίδα-θύμα αυτή τη φορά είναι τα φιλέλια, τα εκ δεξιών της πλειοψηφίας των 153 ευρισκόμενα και ταυτόχρονα εξ αριστερών της "εθνοσωτηρίου".
              Με 700,000 νεκρούς από αυτούς και 1,700,000 τραυματίες θα λήξει το ματς.
              Οι άλλοι μεταξύ τους πιθανόν θα βρουν μία χουντοϊδέα που να τους καλύπτει και τους δύο.
              Ένας λογικός συμβιβασμός θα ήταν πχ να αποσυρθεί το γκέϋ νομοσχέδιο αλλά ταυτόχρονα να μπει το άγαλμα του Άρη Βελουχιώτη στο πεδίο του Άρεως. Τον Κωνσταντίνο θα τον πάνε πιό πίσω, εκεί που έχει μία πλατειούλα με κάτι σκηνικά ενός παλιού θεάτρου και μπροστά μπροστά θα μπει ο Άρης.

Comment

Originally posted by wooded glade View Post
                Δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ περίοδος που θέλαμε να ζήσουμε "φιλήσυχα" και "φιλειρηνικά" μεταξύ μας, πόσο μάλλον δε με την παρούσα κοινοβουλευτική σύνθεση.
                Αλλοι λαοί είναι πολύ ενωμένοι. Εμείς μια ζωή τρωγόμαστε. Δεν είναι λάθος αυτό;

Τώρα όλοι θέλουν εμφύλιο πόλεμο.
                Οχι και όλοι. Εγώ δεν θέλω εμφύλιο. Ούτε ο relativer777 θέλει. Εσύ θέλεις;

Το μπισκοτάκι έσπασε...

Comment

Αλλοι λαοί είναι πολύ ενωμένοι. Εμείς μια ζωή τρωγόμαστε. Δεν είναι λάθος αυτό;

Οχι και όλοι. Εγώ δεν θέλω εμφύλιο. Ούτε ο relativer777 θέλει. Εσύ θέλεις;
                  Εμ, στο 18% τώρα τι εμφύλιο να θες ;
                  Γι αυτό σε παραπέμπω στον σύντροφο Κουτσούμπωφ.

Οι άλλοι είναι ενωμένοι όντως.
                  Στο inauguration η Μισέλ πήγε σοκολατάκια στη Μελανί.
                  Οι "φίλοι μας" κάνουν τη "Τζαμάϊκα".
                  Το Ελληνικό σύστημα όμως είναι άλλο: Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

Comment

Το Ελληνικό σύστημα όμως είναι άλλο: Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

Ναι ρε παιδί μου αυτό λέμε. Εσυ ως μη παράλογος άνθρωπος δεν το εγκρίνεις, δε σου αρέσει αυτό το σύστημα. Ε;
                    Το μπισκοτάκι έσπασε...

Comment

Ναι ρε παιδί μου αυτό λέμε. Εσυ ως μη παράλογος άνθρωπος δεν το εγκρίνεις, δε σου αρέσει αυτό το σύστημα. Ε;
                      Δεν μου αρέσει, γίνεται και μπούμερανγκ. Αλλά ισχύει - το είπε και ο Χριστόδουλας.

Comment

Δεν μου αρέσει, γίνεται και μπούμερανγκ. Αλλά ισχύει - το είπε και ο Χριστόδουλας.
                        Χαίρομαι που δεν παραγνωρίζεις το γεγονός οτι σε μια επανάσταση χάνονται και ανθρώπινες ζωές και υποφέρουν αθώοι που δεν φταίνε σε τίποτα. Κάτι που δεν αναγνωρίζουν σε καμία περίπτωση οι ακραίοι από τα δεξιά ή από τα αριστερά.
                        Το μπισκοτάκι έσπασε...

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                        X