Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί φορολογικό συντελεστή θα θεωρούσατε δίκαιο;

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by $s1 View Post

Τι δεν καταλαβαινεις? Δεν πληρωναν φορους για να εχουν σχολεια, νοσοκομεια, δρομους και συνταξεις. Πληρωναν για να μπορουν να καλλιεργησουν ενα κομματι γης.

Απο τον στρατιωτη και τον αστυνομικο που σε προστατευουν, μεχρι τον σκουπιδιαρη και τον βοθρατζη, χαρη στους οποιους δεν κολυμπας στα σκατα, νομιζεις κανενας αλλος δεν συνεβαλε? Αν αυτο νομιζεις, γιατι δεν πας σε καποια χωρα χωρις κυβερνηση να κανεις την τυχη σου?
    Ειπες "φεουδαρχια δεν θα ξαναπαρουμε".Σου ειπα οτι στην φεουδαρχια πληρωναν τεραστια φορολογια.Εγω ειμαι κατα της φορολογιας.Αρα εκανες αστοχη συγκριση με την προφαση οτι τωρα οι φοροι πιανουν τοπο ενω στην φεουδαρχια οχι.δεν ειπα πουθενα να μην υπαρχουν κυβερνησεις.εγω λεω οτι ουτε τωρα πιανει τοπο η φορολογια γιατι οπου βαζει το χερι του το κρατος το χρεωκοπει.κι εν πασει περιπτωσει αφου δεν βγαζουμε ακρη τοτε το πιο δικαιο ειναι οποιος θελει να πληρωνει φορολογια για να εχει κρατικη υγεια παιδεια κτλ και οποιος δεν θελει να εχει την δυνατοτητα ν αναλαμβανει μονος του να βρει ιδιωτικες ακρες.χωρις βεβαια να πληρωνει τους αντιστοιχους φορους.δεν μπορει κανεις να επιβαλει στον αλλον τι λυση να βρει για να μεριμνησει για την υγεια του και την παιδεια του.την καλυτερη λυση για μενα την ξερω εγω και οχι εσυ.παρομοιως και για σενα.εσενα πχ μπορει να σ αρεσει να στηνεσαι στην ουρα για μια απλη εξεταση στο νοσοκομειο η να χανεις εξαμηνα απο τις καταληψεις στα πανεπιστημια και να πληρωνεις κι απο πανω.οκ καντο.ασε με εμενα ομως να μην πληρωνω φορους η στην χειροτερη να παιρνω ενα κουπονι με το αντιστοιχο ποσο απο τους φορους που πληρωσα και να το δινω σε οποιο ιδιωτικο ιδρυμα εγω θα επιλεξω.στο δημοσιο δεν ξερω ποιος θα κυβερναει αυριο.εγω θελω να επιλεγω που θα δωσω τα χρηματα μου
    Last edited by alexandros 21; 21-04-2018, 08:50.
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτάς.

Comment

Originally posted by alexandros 21 View Post

Ειπες "φεουδαρχια δεν θα ξαναπαρουμε".Σου ειπα οτι στην φεουδαρχια πληρωναν τεραστια φορολογια.Εγω ειμαι κατα της φορολογιας.Αρα εκανες αστοχη συγκριση με την προφαση οτι τωρα οι φοροι πιανουν τοπο ενω στην φεουδαρχια οχι.δεν ειπα πουθενα να μην υπαρχουν κυβερνησεις.εγω λεω οτι ουτε τωρα πιανει τοπο η φορολογια γιατι οπου βαζει το χερι του το κρατος το χρεωκοπει.κι εν πασει περιπτωσει αφου δεν βγαζουμε ακρη τοτε το πιο δικαιο ειναι οποιος θελει να πληρωνει φορολογια για να εχει κρατικη υγεια παιδεια κτλ και οποιος δεν θελει να εχει την δυνατοτητα ν αναλαμβανει μονος του να βρει ιδιωτικες ακρες.χωρις βεβαια να πληρωνει τους αντιστοιχους φορους.δεν μπορει κανεις να επιβαλει στον αλλον τι λυση να βρει για να μεριμνησει για την υγεια του και την παιδεια του.την καλυτερη λυση για μενα την ξερω εγω και οχι εσυ.παρομοιως και για σενα.εσενα πχ μπορει να σ αρεσει να στηνεσαι στην ουρα για μια απλη εξεταση στο νοσοκομειο η να χανεις εξαμηνα απο τις καταληψεις στα πανεπιστημια και να πληρωνεις κι απο πανω.οκ καντο.ασε με εμενα ομως να μην πληρωνω φορους η στην χειροτερη να παιρνω ενα κουπονι με το αντιστοιχο ποσο απο τους φορους που πληρωσα και να το δινω σε οποιο ιδιωτικο ιδρυμα εγω θα επιλεξω.στο δημοσιο δεν ξερω ποιος θα κυβερναει αυριο.εγω θελω να επιλεγω που θα δωσω τα χρηματα μου
      Το να μου λες οτι η φορολογια τοτε ηταν το ιδιο πραγμα με την φορολογια τωρα, ειναι σαν να μου λες οτι η δημοκρατια στην αρχαια Αθηνα ειναι ιδια με την σημερινη δημοκρατια, ή οτι η βασιλισσα Ελισαβετ εχει την ιδια δυναμη με την Ελισαβετ Α'. Απλα δεν εχει επαφη με την πραγματικοτητα σαν αποψη.

Παμε στο υπολοιπο κειμενο. Δεν ειπες να μην υπαρχει κρατος, ειπες να μην εχει χρηματοδοτηση το κρατος. Αρα τι, εθελοντικα ολα?

Εσυ θελεις να πηγαινεις στον γιατρο που θελεις, και να πληρωνεις με τα λεφτα σου. Πολυ ωραια μεχρι εδω, και εγω το ιδιο. Θελεις ομως να μην πληρωνεις και φορο. Ο γιατρος στον οποιο πας, σπουδασε σε ιδιωτικο πανεπιστημιο φανταζομαι, οπως και εσυ αλλωστε, Πηγε και σε ιδιωτικο σχολειο, οπως και εσυ. Αλλιως εσυ γιατι να επωφελεισαι απο την μορφωση του γιατρου που πληρωσαμε εμεις οι υπολοιποι?

Στο νοσοκομειο πηγες με αυτοκινητο? Χρησιμοποιησες τους δρομους που συντηρουμε εμεις οι υπολοιποι με τους φορους μας? Δρομοι που δεν ειναι χαοτικοι, αφου υπαρχει η τροχαια και το κρατος προσπαθει να κραταει τους ασχετους οδηγους εκτος δρομου. Αλλα εσυ δεν πληρωνεις για αυτα.

Και προφανως, ολα αυτα γινονται μερα. Επειδη δεν εισαι κανενας τζαμπατζης, να χρησιμοποιεις τον δημοσιο φωτισμο που πληρωνουν οι αλλοι, σωστα?

Αληθεια, αν απολυθεις και δεν βρισκεις δουλεια για πολυ καιρο, τι γινεται? Νομιζεις θα ξεκινησεις να πληρωνεις φορο τοτε, και ολα ωραια και καλα? Ή θα μου πεις "οπως εστρωσα θα κοιμηθω"? Αν εχεις παιδια, δεν θα πανε σχολειο?

Στο θεμα της υγειας, εστω οτι καποιος εχει ιδιωτικη ασφαλεια. Εστω και οτι παθαινει κατι, το οποιο στοιχιζει στην ασφαλεια του 50 χιλιαδες το χρονο. Αν γινει κατι, και δεν μπορει ο ανθρωπος αυτος να πληρωνει την ασφαλεια του, τι γινεται συμφωνα με αυτα που λες?

Η κοινωνια σε βοηθαει καθε μερα, με τροπους που δεν εχεις σκεφτει ουτε στο ελαχιστο. Το να δινεις κατι πισω ειναι λογικοτατο.

Comment

ο,τι να ναι πραγματικα ομως δολλαριε...
        Το να μου λες οτι η φορολογια τοτε ηταν το ιδιο πραγμα με την φορολογια τωρα
        ειπα οτι οι μεγαλοι φοροι ειναι χαρακτηριστικα καταπιεστικου κρατους.Ασχετα με το που πανε ή που λενε οτι πανε ή που θα επρεπε να πανε αλλα δεν πανε τα χρηματα

Δεν ειπες να μην υπαρχει κρατος, ειπες να μην εχει χρηματοδοτηση το κρατος.
        ειπα να εχει χρηματοδοτηση απο φορους στις τιμες σε αναλογα προιοντα.οχι φορους στο εισοδημα.Το εισοδημα μου δεν το βγαλαμε μαζι για να του βαζεις χερι.Αν θελει το κρατος να μπει συναιτερος στην τσεπη μου να το κανει εαν το θελω εγω και να εχει συμμετοχη και στην χασουρα οχι μονο στα κερδη.Συμμετοχη μονο στα κερδη παιρνουν μονο οι μαφιοζοι απο τα μαγαζια της νυχτας.Αυτοι και το κρατος.Κανενας αλλος.Γι αυτο και δεν ειναι συμπτωση που πολλοι πολιτικοι εχουν κονε με μαφιοζους.Ο συριζα μανα μανι αποφυλακισε τον Στεφανακο Θεος χωρες τον και του δωσε και βημα σε κρατικο ραδιοφωνο επειδη ηταν συντροφος.

Θελεις ομως να μην πληρωνεις και φορο. Ο γιατρος στον οποιο πας, σπουδασε σε ιδιωτικο πανεπιστημιο φανταζομαι, οπως και εσυ αλλωστε, Πηγε και σε ιδιωτικο σχολειο, οπως και εσυ. Αλλιως εσυ γιατι να επωφελεισαι απο την μορφωση του γιατρου που πληρωσαμε εμεις οι υπολοιποι?
        Εξηγησε μου λιγο απο ποιους κρατικους φορους εισπρατουν τα ιδιωτικα πανεπιστημια γιατι δεν το καταλαβα.Εγω νομιζα οτι η πηγη εσοδων τους ειναι τα διδακτρα των σπουδαστων.Εγω τ αντιθετο διαβαζω
        Ιδιώτες χορηγοί στα Ελληνικά Πανεπιστήμια | AlfaVita - Εκπαιδευτικό ...

http://www.alfavita.gr/arthron/ιδιώτ...6;ια
        17 Νοε 2014 - Σε αναζήτηση χορηγιών από ιδιωτικούς φορείς, προκειμένου να καλύψουν το έλλειμμα από την κρατικήχρηματοδότηση, βρίσκονται πανεπιστημιακά και τεχνολογικά ιδρύματα. Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα του «ΕΘΝΟΥΣ», ήδη οι διοικήσεις των μεγαλύτερων ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας δρομολογούν τη .

Στο νοσοκομειο πηγες με αυτοκινητο? Χρησιμοποιησες τους δρομους που συντηρουμε εμεις οι υπολοιποι με τους φορους μας? Δρομοι που δεν ειναι χαοτικοι, αφου υπαρχει η τροχαια και το κρατος προσπαθει να κραταει τους ασχετους οδηγους εκτος δρομου. Αλλα εσυ δεν πληρωνεις για αυτα.
        Οι μεγαλοι δρομοι συντηρουνται απο τα διοδια.Οι μικροι απο τα δημοτικα τελη που πληρωνουμε ολοι.Αν λειπουν χρηματα μπορουν να εισπρατουν απο τους φορους που υπαρχουν ηδη ενσωματωμενοι στις πανακριβες τιμνες της βενζινης.Αυτα λοιπον για τους γεματους τρυπες αθλιους δρομους που φιαχνονται κερατιακτικα απο κρατικο τσαμπα χρημα.Κανε μια συγκριση της αττικης οδου που φιαχτηκε απο ιδιωτες και πληρωνεται μονο απο διοδια με τους αθλιους κρατικους δρομους που πληρωνουμε γι αυτους τα μαλλια της κεφαλης μας.Κι ελα και πες μου μετα αν προτιμας ιδιωτικους η δημοσιους δρομους.Αλλα ασε ξερω ..ξερω...."Προτιμαω να λειτουργουσαν ολα σωστα και οι δημοσιοι δρομοι να ηταν σαν τους ιδιωτικους και καλυτεροι"...Ε ελα ομως που δεν γινεται ποτε αυτο.Ουτε στην υγεια ουτε στην παιδεια ουτε στην ΕΡΤ ουτε στον ΟΣΕ ουτε στα λιμανια ουτε στον ΟΤΕ ουτε πουθενα .Οπου βαζει χερι το κρατος τα κανει μπουρδελο,Γιατι μπορει απλα για να κλεισει μια τρυπα σ εναν φορεα να εξαναγκασει με νομο χρηματοδοτηση απο αλλον φορεα.Πχ εφαγες τα λεφτα του ταμειου της ΔΕΗ?Κανενα προβλημα.Θα βγαλουμε νομο να αυξηθουν οι φοροι στην βενζινη να κλεισουμε την τρυπα.Χρεωκοπησε ο ΟΣΕ?Θα βαλουμε φορολογια στα τσιγαρα ξερω κτλ.Χρεωκοπησε η δεη και δεν εχει χρημα να δωσει συνταξη στους Φωτοπουλους?Να τα παρουμε απο το ταμειο των λιμενικων ξερω γω..φοροι υπερ τριτων δηλαδη..Εσενα μπορει να σ αρεσει αυτο αλλα αυτο ειναι μια βασικη αιτια που χρεωκοπησαμε.η Καταργηση φορων υπερ τριτων επρεπε να ειχε γινει νομος του κρατους ηδη.Εκτος του οτι ειναι πιο δικαιο δημιουργεις και στεγανανα.Αν χρεωκοπησει μονο ενα ταμειο περιοριζεται εκει η ζημια.Αν πας να καλυψεις τρυπες με αλλες τρυπες φτανεις στο σημειο που φτασαμε να μπαζει το συστημα απο παντου και να καταρρευσει ολο το συστημα

Και προφανως, ολα αυτα γινονται μερα. Επειδη δεν εισαι κανενας τζαμπατζης, να χρησιμοποιεις τον δημοσιο φωτισμο που πληρωνουν οι αλλοι, σωστα?
        Λαθος κι εδω.Ο δημοσιος φωτισμος βγαινει ή και μπορει να βγαινει και απο τα δημοτικα τελη και απο τον λογαριασμο της ΔΕΗ..Να σε ρωτησω κι εγω τωρα?Περναει απο το μυαλο σου γιατι δεν εχουν βαλει οικονομικες λαμπες στον δημοσιο φωτισμο?Δευτερη ερωτηση.Αν ο δημοσιος φωτισμος ηταν εξ αρχης σε ιδιωτικη εταιρεια α)θα ειχε βαλει ηδη οικονομικες λαμπες?β)θα ηταν καλυτερος?γ)Θα εκαναν αμεση αντικασταση σπασμενης λαμπας ή θα περιμενες μερικες εβδομαδες οπως τωρα να στην αλλαξουν ΑΝ στην αλλαξουν απο τον δημο?Τροφη για σκεψη..

Αληθεια, αν απολυθεις και δεν βρισκεις δουλεια για πολυ καιρο, τι γινεται? Νομιζεις θα ξεκινησεις να πληρωνεις φορο τοτε, και ολα ωραια και καλα? Ή θα μου πεις "οπως εστρωσα θα κοιμηθω"? Αν εχεις παιδια, δεν θα πανε σχολειο?
        Στην χειροτερη να εφαρμοστει η προταση του Μιλτον Φριντμαν για τον αρνητικο φορο εισοδηματος

Κοινωνική ασφάλιση, προγράμματα πρόνοιας και αρνητικός φόρος εισοδήματος[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Μετά το 1960 ο Φρίντμαν επιτέθηκε από φιλελεύθερη σκοπιά στην Κοινωνική Ασφάλιση υποστηρίζοντας ότι είχε προκαλέσει την εξάρτηση των πολιτών από το κράτος[71].

Ο Φρίντμαν πρότεινε την αντικατάσταση του υπάρχοντος Αμερικανικού προνοιακού συστήματος από έναν αρνητικό φόρο εισοδήματος, ένα προοδευτικό σύστημα φορολόγησης στο οποίο οι φτωχοί θα λαμβάνουν ένα βασικό εισόδημα διαβίωσης από το κράτος[72]. Σύμφωνα με τους New York Times, οι απόψεις του Φρίντμαν ως προς αυτό το ζήτημα βασίζονταν στην πεποίθηση ότι αν και οι «δυνάμεις της αγοράς...επιτυγχάνουν εκπληκτικά πράγματα, δεν μπορούν να διασφαλίσουν ότι η διανομή του εισοδήματος θα επιτρέπει σε όλους του πολίτες να καλύψουν τις βασικές οικονομικές τους ανάγκες»[72
        https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C...84%CE%BF%CF%82

Παρομοιως στην χειροτερη κουπονια εκπαιδευσης οπως στην Σουηδια.Παιρνεις κουπονι με το ποσο που σου αναλογει απο τους φορους που εχεις πληρωσει κι εσυ επιλεγεις αν θα το δωσεις σε δημοσιο ή ιδιωτικο πανεπιστημιο.Η Σουηδια εχει κορυφαιο επιπεδο εκπαιδευσης.Και υγειας.Γιατι στην υγεια ολη την διαχειρηση των νοσοκομειων την εχουν αναλαβει ιδιωτικες εταιρειες

Η κοινωνια σε βοηθαει καθε μερα, με τροπους που δεν εχεις σκεφτει ουτε στο ελαχιστο. Το να δινεις κατι πισω ειναι λογικοτατο.
        το πακετο τα τσιγαρα το πληρωνεται ο παπαστρατος ουτε 50 λεπτα .Ο περιπτερας βγαζει 10 λεπτα .Τα υπολοιπα ειναι κρατικοι φοροι.Παρομοιως και σε ολα σχεδον τα υπολοιπα προιοντα.Αυτο δεν ειναι "κατι πισω" ρε φιλε.Αυτο ειναι "μας πιασαν τον απο πισω"

Last edited by alexandros 21; 22-04-2018, 18:12.

Comment

στη σοβιετική αυστραλία το πακετο τσιγάρα έχει 17 δολάρια (περίπου) και το μεγαλύτερο μέρος είναι φόροι.
          Στη σοβιετική αμερική ο τραμπ επέβαλε δασμούς σε εισαγόμενους χάλυβα-αλουμίνιο αν δεν κανω λάθος, τόσο ανταγωνιστικές είναι οι αμερικάνικες εταιρείες που χρειάζονται την προστασία του κράτους γιατί με το "ελευθερο χέρι" κάτι δεν πάει καλά. Καλά για το κράχ του 2008 μη το συζητήσουμε τα κράτη ενέλαβαν ανακεφαλαιοποιήσεις τραπεζών, αγόρασαν τα χρέη των τραπεζών και άλλα παρόμοια καλούδια γιατί η ιδιωτική οικονομία ήταν ανίκανη να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της αγοράς.
          Με αυτά και άλλα πολλά καταλαβαίνουμε πως οι υπερμαχοι του νεοφιλελευθερισμού είναι φιλελευθεροι όταν έχουν κέρδη, όταν έχουν ζημιές ζητάνε το κράτος να τους ξελασπώσει.

Comment

Στη σοβιετική αμερική ο τραμπ επέβαλε δασμούς σε εισαγόμενους χάλυβα-αλουμίνιο αν δεν κανω λάθος,
            Nαι κι εσυ λαθος κανεις.Ο τραμπ επεβαλε δασμους στα Κινεζικα προιοντα για τους παρακατω λογους..http://www.iefimerida.gr/news/411333...olikis-eyropis

..και πολυ καλα εκανε στους μαιμουδιαρηδες κλεφτες πνευματικης ιδιοκτησιας.Ασε που παραλληλα ανθει η παιδικη εργασια - εκμεταλλευση με εκατομμυρια ανασφαλιστα παιδια να δουλευουν στα κινεζικα εργοστασια.Φανταζομαι ειναι συμφωνος και ο δολλαριος με την αποφαση Τραμπ γιατι θυμαμαι σε αλλο νημα ελεγε κατι για κυρωσεις σε χωρες που υπαρχει παιδικη εργασια .Ασε τα εκατομμυρια επικινδυνα κινεζικα προιοντα που δεν τηρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας.Κτιρια εχουν καταρρευσει στις ΗΠΑ που χρησιμοποιησαν στο οπλισμενο σκυροδεμα μαπα κινεζικο χαλυβα.

γιατί με το "ελευθερο χέρι" κάτι δεν πάει καλά.
            το ελευθερο χερι σου εδωσε τον υπολογιστη που εχεις μπροστα σου .μια χαρα τα παει λοιπον αρκει να το αφηνεις ελευθερο

Καλά για το κράχ του 2008 μη το συζητήσουμε τα κράτη ενέλαβαν ανακεφαλαιοποιήσεις τραπεζών,
            ο Φριντμαν και η φιλελευθερη οικονομια ειναι κατα της χρηματοδοτησης τραπεζων.Ο Κευνς και οι λοιποι σαλτιμπαγκοι σοσιαλδημοκρατες ειναι υπερ.Χαιρομαι που συμφωνεις με Μιλτον

Με αυτά και άλλα πολλά καταλαβαίνουμε πως οι υπερμαχοι του νεοφιλελευθερισμού είναι φιλελευθεροι όταν έχουν κέρδη, όταν έχουν ζημιές ζητάνε το κράτος να τους ξελασπώσει
            νεοφιλελευθερισμος σημαινει σοσιαλδημοκρατια.Φιλελευθερισμο σκετο εννοεις.Εχει ανοιξει και σχετικο νημα στο φορουμ.Εχει και αρθρο στην καθημερινη να γκουγκλαρεις αν δεν το βρεις εδω

στη σοβιετική αυστραλία το πακετο τσιγάρα έχει 17 δολάρια (περίπου) και το μεγαλύτερο μέρος είναι φόροι.
            στην Αυστραλια δινανε και τσαμπα σπιτια στους μεταναστες παλιοτερα και το κοψανε γιατι εγινε καταχρηση και μπηκανε μεσα αν σου λεει κατι αυτο.
            Last edited by alexandros 21; 23-04-2018, 03:33.

Comment

Καλά δε θα κάτσω να διαπραγματευτώ για τον νεοφιλελευθερισμό και τον φιλελευθερισμό, τοχω μελετήσει το ζήτημα.

Το θετικό είναι πως βγάλαμε σοβιετικές την αυστραλία και την αμερική.

Comment

Το θετικο ειναι οτι συμφωνεις με τον Φριντμαν.Μπας και εισαι δεξιος και δεν το χεις καταλαβει?

Comment

χμ, με τον φριδμαν συμφωνούσα όταν ήμουν νέος. Μεγαλώνοντας όμως ωρίμασα και είδα τα λάθη της θεωρίας του.

Comment

Ναι οκ.Μαλλον εισαι ο Μπετζαμιν Μπατον τοτε
                    Last edited by alexandros 21; 24-04-2018, 01:28.

Comment

;)
                      δεκα χαραχτήρες ακόμα;

Comment

Χαχα ναι...

Comment

ο,τι να ναι πραγματικα ομως δολλαριε...

ειπα οτι οι μεγαλοι φοροι ειναι χαρακτηριστικα καταπιεστικου κρατους.Ασχετα με το που πανε ή που λενε οτι πανε ή που θα επρεπε να πανε αλλα δεν πανε τα χρηματα
                          Οντως οτι να ναι. Απο την μια εχεις κρατος που προσφερει, απο την αλλη εχεις νταβατζη που μαζευει λεφτα. Εσυ, ισως χωρις να το καταλαβαινεις, αποζητας μια κοινωνια που ο πλουσιος ειναι ο νταβαντζης του φτωχου.

ειπα να εχει χρηματοδοτηση απο φορους στις τιμες σε αναλογα προιοντα.οχι φορους στο εισοδημα.Το εισοδημα μου δεν το βγαλαμε μαζι για να του βαζεις χερι.Αν θελει το κρατος να μπει συναιτερος στην τσεπη μου να το κανει εαν το θελω εγω και να εχει συμμετοχη και στην χασουρα οχι μονο στα κερδη.Συμμετοχη μονο στα κερδη παιρνουν μονο οι μαφιοζοι απο τα μαγαζια της νυχτας.Αυτοι και το κρατος.Κανενας αλλος.Γι αυτο και δεν ειναι συμπτωση που πολλοι πολιτικοι εχουν κονε με μαφιοζους.Ο συριζα μανα μανι αποφυλακισε τον Στεφανακο Θεος χωρες τον και του δωσε και βημα σε κρατικο ραδιοφωνο επειδη ηταν συντροφος.
                          Αρα θελεις πολυ ψηλο ΦΠΑ. Αλλιως δεν βγαινουν τα λεφτα. Ο λογος που δεν γινεται αυτο ειναι επειδη εχει μεγαλυτερο αντικτυπο στα φτωχα στρωματα, κανοντας δυσκολοτερη την βελτιωση της καταστασης τους. Επισης, ο τουριστας θα ερθει να πληρωσει 70% ΦΠΑ εδω?

Εξηγησε μου λιγο απο ποιους κρατικους φορους εισπρατουν τα ιδιωτικα πανεπιστημια γιατι δεν το καταλαβα.Εγω νομιζα οτι η πηγη εσοδων τους ειναι τα διδακτρα των σπουδαστων.Εγω τ αντιθετο διαβαζω
                          Ειπα οτι αν ο γιατρος εχει παει σε δημοσιο σχολειο ή πανεπιστημιο, εσυ ωφελεισαι απο τους φορους μας. Αληθεια, σε ποιο σχολειο πηγες? Πανεπιστημιο?

(δρομοι)
                          Αρα εχεις προβλημα με την κακοδιαχειρηση. Εκει συμφωνω.

Η αττικη οδος ειχε και ενα 35% κρατικη χρηματοδοτηση, και δεν εχει παρει τιποτα ακομα πισω νομιζω.

Με τα δημοτικα τελη δεν γινεται δουλεια απ'οτι βλεπουμε. Θες με το που μπαινεις στο αυτοκινητο να πληρωνεις 5ευρω, και καθε φορα που οδηγας σε αλλη περιοχη?

Επισης, εμεις στα νοτια θα πληρωνουμε μεγαλυτερα τελη λογω της φθορας που προκαλουν ολοι οι υπολοιποι οταν ερχονται να δουν τη θαλασσα?

Λαμπες
                          Αρα παλι κακοδιαχειρηση, θες μεγαλυτερο τελος στη ΔΕΗ, μεγαλυτερο δημοτικο φορο. Παλι υπερ των πλουσιων δηλαδη.

Αν δεν καταλαβαινεις γιατι το λεω αυτο, σκεψου τι διαφορα κανουν τα 100 ευρω σε εναν με 1.000 ευρω εισοδημα, σε σχεση με εναν με 10.000 ευρω.

Friedman
                          Αρα εισαι υπερ του εγγυημενου ελαχιστου εισοδηματος?

Σουηδια
                          Δεν νομιζω οτι δουλευει οπως λες.

Costs for care

Costs for health and medical care as a percentage of Sweden’s gross domestic product (GDP) is fairly stable and on par with most other European countries. In 2015, health and medical care represented 11 per cent of GDP. The bulk of health and medical costs in Sweden are paid for by county council and municipal taxes. Contributions from the national government are another source of funding, while patient fees cover only a small percentage of costs.

Public sector costs for health and medical care, excluding dental, were SEK 65 billion in 2015, one of the larger expenses for the government.
                          More private health care providers

It is now more common for county councils to buy services from private health care providers – in 2013, 12 per cent of health care was financed by county councils but carried out by private care providers. An agreement guarantees that patients are covered by the same regulations and fees that apply to municipal care facilities.
                          https://sweden.se/society/health-care-in-sweden/

Επισης, και αυτα λογω των φορων προσφερονται.

Τσιγαρα
                          Αυτοι οι φοροι δεν ειναι που θελεις? Ή λαθος καταλαβα.

Comment

Θα θεωρούσα δίκαιο τον φορολογικό συντελεστή επί των κερδών, 15%.

Comment

Originally posted by Alien666 View Post
                              Θα θεωρούσα δίκαιο τον φορολογικό συντελεστή επί των κερδών, 15%.
                              Σταθερα 15% απ'το πρωτο ευρω, ή κλιμακωτο που βγαζει μεσο ορο στο συνολο 15% (Τουλαχιστον μεχρι τις πρωτες 100 ή 200 χιλιαδες)?

Comment

Originally posted by $s1 View Post

Σταθερα 15% απ'το πρωτο ευρω, ή κλιμακωτο που βγαζει μεσο ορο στο συνολο 15% (Τουλαχιστον μεχρι τις πρωτες 100 ή 200 χιλιαδες)?
                                Αν είναι κλιμακωτός, να μείνει σταθερός για μία αιωνιότητα. Σταθερό φορολογικό περιβάλλον δηλαδή.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                                X