Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η δύναμη του Χρήματος.

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Η δύναμη του Χρήματος.

loading...
    Ποιά είναι η δύναμη του χρήματος στην μοντέρνα εποχή; Ας πούμε τα τελευταία 100 χρόνια; Είναι αλήθεια οτι όλα έχουν μία τιμή και με το χρήμα μπορείς να τα αγοράσεις; Well...οι πολιτικοί έχουν σίγουρα κάποια τιμή...Εχω ακούσει μια θεωρία πως υπάρχει μια αγγλόφωνη ελίτ που κινεί τα νήματα παρασκηνιακά ολο αυτό το διάστημα. Ηταν η δύναμη πίσω από τον Βρετανικό θρόνο και η κυρίαρχη δύναμη στις Η.Π.Α. Σύμφωνα με αυτή τη θεωρία ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμος έγινε για να μπούν οι βάσεις για την σύγκρουση του μπολσεβικισμού με τον ναζισμό. Ο Δεύτερος παγκόσμιος για να εγκαθιδρυθεί η δύναμη του Ισραήλ. Και ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος στον οποίο μπορεί να οδηγούμαστε αυτή τη στιγμή είναι για να εξαλειφθεί ο Σιωνισμός και το Ισλάμ.

Είμαι απολύτως βέβαιος πως υπάρχουν ομάδες σκέψεις, συνήθως γύρω από μία ξακουστή οικογένεια που μπορούν να προβλέψουν με μεγάλη ακρίβεια τι θα γίνει στα επόμενα 100 χρόνια, αν όχι περισσότερο.

Φίλε μου Μανώλη Καλή σου μέρα.
    Το ότι υπάρχουν ομάδες σκέψης γνωστές και ως
    think bank's είναι γνωστό της πάσης. Ο σκοπός της
    δημιουργήας τους είναι και αυτός γνωστός.
    Οι οικογένειες που έχουν την δύναμης της εξουσίας μέσω του τεράστιου πλούτου που έχουν συγκεντρώσει τους καθιστά ρυθμιστικό παράγοντα των εξελίξεων παγκοσμίως. Αυτοί σχεδιάζουν
    και επιδιώκουν την υλοποίηση των σχεδίων τους με όποιο μέσω και το όποιο κόστος για τον κόσμο .
    Το ευτύχημα είναι ότι δέν τα καταφέρνουν πάντα και παντού. Υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που τους χαλάνε πολλές φορές τα σχέδια.
    Οπώτε δέν χρειάζετε να ανησυχείς τόσο.
    Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Comment

• Cloud87
      Cloud87 commented
      Editing a comment
      Think tanks Πρέπει να εννοείς Θεόδωρε. Κατά τα άλλα συμφωνούμε.

Γενικά το χρήμα πολλοί το υποτιμούν λέγοντας ότι "δεν είναι το παν" αλλά όλο με αυτό ασχολούνται.

Comment

• Cloud87
      Cloud87 commented
      Editing a comment
      Εγώ το έχω ξαναγράψει alien το χρήμα δεν είναι και τόσο σημαντικό όταν το έχεις σε αφθονία αλλά είναι το παν όταν δεν το έχεις καθόλου.

• Alien666
      Alien666 commented
      Editing a comment
      Δεν ξέρω κατά πόσο η ανιδιοτέλεια αποτελεί ευσεβή πόθο του σύγχρονου ανθρώπου. Ολοι τη θαυμάζουν, όλοι θέλουν να την έχουν οι ίδιοι και οι συνάνθρωποί τους, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο στην πράξη παραμυθιάζονται . Θέλουμε να πιστεύουμε ότι το χρήμα δεν παίζει τον νούμερο ένα ρόλο στη ζωή μας. Θέλουμε να παραμυθιαζόμαστε εν ολίγοις με ταινίες, βιβλία και κόμιξ που αναδεικνύουν την ανιδιοτέλεια.

• Cloud87
      Cloud87 commented
      Editing a comment
      Δεν θέλω να γίνω πάλι φαιδρός και να μιλήσω για την αξία της αγάπης στις ζωές μας αλλά ναι αν το φαγητό είναι ο τρόπος για να ζήσεις τα αγαπημένα σου πρόσωπα είναι ο λόγος για να ζήσεις.

Η ανιδιοτέλεια είναι ένας ευσεβής πόθος ο οποίος παραμένει ως τέτοιος. Η αναγκαιότητα μας εξαναγκάζει να αρεσκόμαστε στην αρετή, αλλά δέν μας επιτρέπει την εφαρμογή της.
    Και ναί αυτό εννοούσα Μανώλη.

Comment

Το χρήμα είναι ένα έξοδο, η παραγωγή πάλι είναι ο πλούτος όλος και χωρίς αυτή δε θα υπήρχε χρήμα.Όχι? Μπα.

Comment

Το χρήμα είναι το αντίκρισμα της παραγωγικής διαδικασίας ως τελικό αποτέλεσμα αξίας.

Comment

Εχει ακούσει κανείς τίποτα για την Ελίτ που περιγράφεται στο πρώτο πόστ; Ας μπούμε και σε συνομωσιολογικά χωράφια δεν πειράζει.

Comment

Originally posted by Cloud87 View Post
            Εχει ακούσει κανείς τίποτα για την Ελίτ που περιγράφεται στο πρώτο πόστ; Ας μπούμε και σε συνομωσιολογικά χωράφια δεν πειράζει.
            Εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα γι αυτή....

Comment

• Cloud87
              Cloud87 commented
              Editing a comment
              Ok.........

Κάτι έχω ακούσει μέσες άκρες για οικογένειες
            Π.χ. Rockefeller και κάποιες άλλες, αλλά δέν ξέρω
            Εάν έχουν τον πλούτο και την δύναμη που τους αποδίδουν.

Comment

• Cloud87
              Cloud87 commented
              Editing a comment
              Ναι. Το κακό είναι οτι οι οικογένειες δεν κάθονται στα αυγά τους αλλά συνασπίζονται από δω και από κεί.

Νία γιατί έχουν την δύναμη της εξουσίας και την
            χρησιμοποιούν όπως Αυτοί θέλουν χέστηκαν το τι θέλει ο κόσμος Ή εσύ ή εγώ για τους είμαστε αριθμοί τίποτα άλλο.
            αυτό που δεν κατάλαβα είναι Γιατί διαμαρτύρεσαι αφού αυτούς υποστηρίζεις αυτό το σύστημα σου αρέσει προς τις διαμαρτυρίες Δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που σε χαλάει.

Comment

Originally posted by relativer777 View Post
              Νία γιατί έχουν την δύναμη της εξουσίας και την
              χρησιμοποιούν όπως Αυτοί θέλουν χέστηκαν το τι θέλει ο κόσμος Ή εσύ ή εγώ για τους είμαστε αριθμοί τίποτα άλλο.
              αυτό που δεν κατάλαβα είναι Γιατί διαμαρτύρεσαι αφού αυτούς υποστηρίζεις αυτό το σύστημα σου αρέσει προς τις διαμαρτυρίες Δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που σε χαλάει.
              Ε ξέρω γω. Αμα σου λέγαν θα παντρευτείς μιά χοντρή ή μια χοντρή και κοντή. Τι θα επέλεγες;

Comment

Βασικά, μην πυροβολείτε τον αγγελιοφόρο αλλά νομίζω πως αν το φαγητό, το νερό και οι πρώτες ύλες δεν φτάνουν για όλους κάποια στιγμή ο τρίτος παγκόσμιος θα είναι αναπόφευκτος έτσι κι' αλλιώς...

Comment

Η δύναμη του χρήματος είναι μεγάλη.
                  Κάνει τη διαφορά μεταξύ Λωζάννης και Κοζάνης.
                  Όποιος δεν το καταλαβαίνει κάηκε.
                  Και η δύναμη της λευκής σαρκός την πλησιάζει θα έλεγα.
                  Αλλά είναι πρόβλημα τι κάνουν αυτοί που ... δεν θέλουν τη δύναμη του χρήματος. Μερικές μαζικές εκτελέσεις στο δάσος του Κατύν έχουν προσφέρει.

Comment

Το χρήμα πρέπει να το έχεις υπηρέτη κι όχι αφεντικό
                    Άλλος έχει 3 πολυκατοικίες και δεν είναι προσκολλημένος κι άλλος δεν έχει μαντήλι να κλάψει κι είναι προσκολλημένος
                    Αυτό που λέμε στην ύλη.
                    Ισως για αυτό έχει τόσα
                    Ότι κυνηγάς φεύγει

Comment

Originally posted by Rena-ta View Post
                      Το χρήμα πρέπει να το έχεις υπηρέτη κι όχι αφεντικό
                      Βασικα πρεπει να το εχεις, τα αλλα βρισκονται

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...