Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στείλτε με στην κόλαση

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Στείλτε με στην κόλαση

loading...
    Επιστολή στον Αρχιεπίσκοπο : «Παρακαλώ αφορίστε με»

Click image for larger version

Name:	xcache_1500x3000_Analog_medium_514457_62123_1842018-700x351.jpg.pagespeed.ic.lgpXEy-9p4.jpg
Views:	1
Size:	70.4 KB
ID:	2162066

Ο 29χρονος Κλεάνθης Ρούσος, απέστειλε επιστολή στον Προκαθήμενο της Εκκλησίας της Κύπρου, ζητώντας του να τον αφορίσει από το Σώμα της Εκκλησίας και να αφαιρέσει το όνομά του από όλα τα αρχεία/μητρώα της Ιεράς Αρχιεπισκοπής.

Κύριε Η. Δημητρίου

Θέμα: Διαγραφή του ονόματος μου από όλα τα αρχεία της Αρχιεπισκοπής Νέας Ιουστινιάνης και Πάσης Κύπρου και αφορισμός μου από το σώμα της εκκλησίας.

Ονομάζομαι Κλεάνθης Ρούσος και είμαι Άθεος. Η πίστη μου προς τον χριστιανικό θεό έχει κλονιστεί στα θεμέλια της μετά την έκθεση μου στην φιλοσοφία, τις επιστημονικές θεωρίες και τις κοινωνικές επιστήμες.

Η έννοια του Χριστιανικού θεού δεν μπορεί να εξηγήσει την ουσία της ύπαρξης και της ζωής, πράγματα τα οποία εξηγούνται μόνο με έννοιες όπως το πρωτόνιο, το σύμπαν και τις μαρξιστικές θεωρίες για την αξία.

Επίσης η ορθόδοξη εκκλησία σαν θεσμός έχει αποδείξει με την συμπεριφορά και πράξεις των κληρικών της πως όχι μόνο δεν πράττει αυτά που δήθεν έχει διδάξει ο Χριστός αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις έχει πράξει τα ακριβώς αντίθετα. Ως συνέπεια εγώ δεν θέλω να έχω καμία σχέση μαζί με τον προαναφερθέν θεσμό, του οποίου οι ηθικές αξίες έπαυσαν να συνάδουν με τις δικές μου.

Για όλους τους πιο πάνω λόγους τους οποίους είμαι διατεθειμένος να αναπτύξω σε κατ’ ιδίαν συνάντηση μας αιτούμαι όπως αφαιρέσετε πάραυτα το όνομα μου από κάθε μητρώο, αρχείο και/ή άλλη λίστα που διατηρείτε με τα μέλη της εκκλησίας. Περαιτέρω σας παρακαλώ όπως πάρετε τις κατάλληλες ενέργειες για να με αφορίσετε από το σώμα της εκκλησίας.

Είμαι στην διάθεση σας για τυχόν απορίες και/ή διευκρινίσεις χρειάζεστε.

Με εκτίμηση,
    Κλεάνθης Ρούσος
    http://dialogos.com.cy/blog/parakalo.../#.WtfNL5cuDIV

Υπάρχουν άνθρωποι πλέον που δεν αφήνουν τα πράγματα απλά να υπάρχουν, να είναι κρυπτοάθεοι δηλαδή να είναι άθεοι στην ψυχή αλλά να παραμένουν στις λίστες της εκκλησίας. Βγαίνουν μπροστά και ζητούν τον αφορισμό τους και την διαγραφή τους απο τις λίστες της.

Comment

Originally posted by Free Willy View Post
      Υπάρχουν άνθρωποι πλέον που δεν αφήνουν τα πράγματα απλά να υπάρχουν, να είναι κρυπτοάθεοι δηλαδή να είναι άθεοι στην ψυχή αλλά να παραμένουν στις λίστες της εκκλησίας. Βγαίνουν μπροστά και ζητούν τον αφορισμό τους και την διαγραφή τους απο τις λίστες της.
      If you are true to your beliefs...you don't care so much about what other people think...

Comment

Σταμάτησα εκεί που γράφει " μαρξιστικές "

Comment

Originally posted by Cloud87 View Post

If you are true to your beliefs...you don't care so much about what other people think...
          δε θα μπορούσε να είναι απλά δήλωση αθεΐας;
          ας πουμε οι πρώτοι χριστιανοί που το δήλωναν τοκαναν για τον κόσμο;

Comment

δε θα μπορούσε να είναι απλά δήλωση αθεΐας;
            ας πουμε οι πρώτοι χριστιανοί που το δήλωναν τοκαναν για τον κόσμο;
            Πολύς σαματάς για το τίποτα. Γειά σας, παρακαλώ αφορείστε με και μ....ες. Κάποιου είδους διαφήμιση θα ήθελε να κάνει. Η μπορεί να ναι και ψώνιο ξέρω γω.

Comment

Νομίζω ότι απλά θέλει να προκαλέσει εντυπώσεις. Ένα πράγμα που το παρατηρώ σχεδόν σε όλους τους αθέους. Θένουν να δείξουν πόσο έξυπνοι είναι και πόσο βλάκες είναι οι χριστιανοί. Εντάξει, ο κύριος Ρούσος τώρα μας έπεισε.

Comment

@κλουδ87 διαφήμιση στον εαυτό του ας πούμε;
                @ιωαννη ε. δεν είναι όλοι οι άθεοι ίδιοι

Comment

@κλουδ87 διαφήμιση στον εαυτό του ας πούμε;
                  @ιωαννη ε. δεν είναι όλοι οι άθεοι ίδιοι
                  Ε ναι.........

Comment

Θα μπορούσε απλά να είναι παρακίνηση για όλους τους άθεους να βγουν και να το κάνουν ώστε να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι

Comment

Θα μπορούσε απλά να είναι παρακίνηση για όλους τους άθεους να βγουν και να το κάνουν ώστε να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι
                      Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Εσυ βάζεις την πίστη σου στο Α αναπόδεικτο ενδεχόμενο ο παπάς στο Β μη αποδεδηγμένο ενδεχόμενο. Γιατί να κομπάζει κανείς;

Comment

ενταξει, και ο κουμουνισμος θρησκεια είναι, λογικα να μην θελει να είναι και Χριστιανος και κουμουνιστης, όπως καποιος δεν μπορει να είναι και μουσουλμάνος και βουδιστης

Comment

όπως και ο φιλελευθερισμός, ο μιλιταρισμός, ο ανθρωπισμός και γενικά ότι τελειώνει σε -ισμός

Comment

όχι βεβαια.

Comment

εντάξει αυτά δεν είναι θρησκεία αλλά ο ηλεκτρισμός είναι

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                              X