Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το δημοκρατικό ελλείμα των φοιτητικών οργανώσεων/φόρουμ, τι φταίει?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Το δημοκρατικό ελλείμα των φοιτητικών οργανώσεων/φόρουμ, τι φταίει?

loading...
    Χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη και κάλως σας βρήκα!

Κατί που διαπύστώσα κατά τη διαρκεία των σπουδών μου τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό είναι ο αυταρχισμός και το δημοκρατικό έλλειμα μεγαλής μερίδας φοιτητικών οργανώσεων και φόρουμ. Ιδιαίτερα στην Ελλάδα νόμιζω η κατάσταση είναι χειρότερη ως προς το συγκεκριμμένο ζήτημα. Από που να το πιάσεις και από που να αρχίσεις? Από τις φοιτητικές παρατάξεις τύπου ΕΑΑΚ και ΠΚΣ που αν πας να πεις κάτι φιλελεύθερο σε μια συνέλευση θα υπόστεις από γιουχάρισμα το λιγότερο εως χειροδικίες στη χειρότερη? Από τα φοιτητικά φόρουμ που υποτίθεται ότι εκφράζουν όλους τους φοιτήτες του τμήματος αλλά στην ουσία επιτρέπουν ένα συγκεκριμμένο ιδεολογικό κόρσε απόψεων (βλ. φόρουμ ηλεκτρολόγων ΑΠΘ)? Αλλά και γενικότερα από τα ποσοστά που πέρνει η ΧΑ και το ΚΚΕ (δεν τα συγχέω αλλά δεν παύουν να είναι κόμματα με αυταρχικές τάσεις) στους νέους στη χώρα μας.

Μετανάστης πια δε στην Ουγγαρία από όσο γνώριζω το ακροδεξιό Jobbik συγκεντρώνει τα μεγαλύτερα ποσοστά στους νέους. Το φαινόμενο νομίζω είναι πολυσυνθέτο. Από τη μία απαίτει μια ωριμότητα και μετριοπάθεια το να έχεις αναπτυγμένα δημοκρατικά αντανακλαστικά και πολιτική συμπεριφορά. Αυτό είναι κάτι αναποφεύκτο θεωρώ όσο καλή και αν είναι η παιδεία σου. Από την αλλή νομίζω ότι η οικονομική κρίση σε συνδυασμό με την απούσια οικονομικών και πολιτικών γνωσέων συμβάλει επίσης. Το έδαφος είναι πιο γόνιμο για να αυταρχοποιήσεις τη νέα γένια (που δεν έχει βιώσει στο πέτσι της φρικαλεότητες όπως ο γερμανικός ναζισμός ή το σταλινικό καθεστώς), στρεφώντας την ενάντια σε ένα σύστημα, που με τις οποιές σημαντικές παθογένειες του, δεν συγκρίνεται ουδεμία με τα προαναφερθέντα καθεστώτα. Και το προβλήμα είναι ότι στρεφώμενος ενάντια στο καπιταλισμό άκριτα δεν εναντιώνεσαι μόνο στις παθογενείες του αλλά και σε αυτά που αδιαμφισβήτητα πρόσφερε στην ανθρωπότητα, όπως την προάσπιση της ατομικής ελευθέριας και τη δημοκρατία.

Αν νομίζετε ότι υπερβάλλω σκεφτείτε τι θα γίνοταν σε μία φοιτητική συνελεύση αν τολμούσα να πω ότι το ΚΚΕ έχει αυταρχικές τάσεις και επιχειρηματολούσα επί αυτού σχετικά με τις θέσεις του και την ιστορία του.

Καλωσήρθες Kiroi. Κι εγώ θλίβομαι από αυτή την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας, αλλά είμαι αισιόδοξος για το μέλλον.

Comment

καλωστονα

τι σπουδαζεις ουγγαρια;

Comment

Δουλεύω Ουγγάρια, χρηματοοικονομικά. Σπουδάσα ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ και finance στο Warwick.

Μα το θέμα είναι ότι οι νέοι είναι το μέλλον. Η αληθεία βέβαια είναι για να τα λέμε όλα ότι σε κάποια θέματα ύπαρχει βελτιώση όπως η μειωμένη πλέον συμμετοχή των φοιτητών στις παραταξείς και στις φοιτητικές εκλογές, κατώ από τις συνθήκες τις οποίες αυτές γίνονται. Είναι κάτι το οποίο με χαροποιεί ιδαίτερα αν και δυστυχώς δεν το πρόλαβα σαν φοιτητής.

Στην Αγγλία επίσης είχα την τύχη να διαπυστώσω ότι τα πραγμάτα ήταν πολύ καλύτερα αφού μπορουσάμε στο ίδιο τραπέζι να κάτσουμε και να συζητήσουμε από άτομα που υποστηρίζαν Ρεπουμπλικάνους στις ΗΠΑ μέχρι παιδιά από την Ρωσσία που νοσταλγούσαν και λίγο από ΕΣΣΔ.
        Last edited by Kiroi Senko; 14-04-2018, 18:56.

Comment

οι φοιτητικες παραταξεις ειναι γνωστος καρκινος

π.χ Πολακης ηταν μεγας φοιτητοπατερας με τις αριστερες συσπειρωσεις κλπ

Comment

η αποχή είναι που δημιουργεί το έλλειμμα απλά δεν έχετε το θάρρος της γνώμης, ίσως να μην νιώθετε σιγουριά για τα επιχειρηματα σας και να λουφάζετε.

Comment

μα δεν γινοτανε ποτε συζητηση. οποτε πηγαινε κανεις να μιλησει ορμαγανε τραμπουκοι απο τις αριστερες παραταξεις και πεφτανε τα μικροφωνα

μια μονο φορα θυμαμαι να καναμε συζητηση:
              στο δευτερο ετος οταν ειχαμε βαλει προεδρειο στα μικροφωνα τον Δημο, - ενα θηριο πραγματικο ο οποιος περα απο θηριωδη δυναμη ειχε και κατι μαυρες ζωνες - ο οποιος δεν ασχολιοταν με την πολιτικη αλλα στο συγκεκριμενο θεμα ( μετεγραφες εξωτερικου) ειχε ενδιαφερον και δεχτηκε να κρατησει προεδρειο

Ακομα θυμαμαι τους παλαιουρες των αριστερων παραταξεων να τρεχουν να πιασουν εναν αριστερο που δεν τον ηξερε και πηγε να κανει "ντου" ( οχι στον Δημο, αργυρη, οχι σε αυτον, ασε αλλη φορα θα σου εξηγησουμε)

Μιλαμε για καρκινο η αριστερα στα πανεπιστημια

Comment

Οντάς συντριπτική μειοψηφία στο πολιτικό χώρο των Ελληνικών Πανεπιστημίων (Χαγιεκιανός Φιλελεύθερος) που δεν θέλει να προσχωρήσει στη ΔΑΠ όντως δεν έχω το θάρρος της γνώμης μου εναντία σε καμιά 20αρια ΠΚΣίτες/ΕΑΑΚίτες υπό την απειλή και όχι μόνο σωματικής βίας. Μία λύση φυσικά είναι να προσκομίσεις στην ΔΑΠ, ώπου τουλάχιστον αν παιχτεί ξύλο τα νουμέρα θα ναι πιο μοιρασμένα αλλά αν δεν συμφώνεις με τη ΔΑΠ και τις τακτικές της τότε τι? Να μίλησεις σαν ελευθέρος ομιλήτης για να μην ακουστεί τίποτα από αυτά που θα πεις από την οχλαγωγία των αριστέρων παραταξέων και να δέχτεις όπως είπα και πιο πάνω από υβρείς στην καλύτερη μέχρι απειλές και ξύλο στη λιγότερη?

Οσό για την αποχή συμφώνω θεωρητικά είναι ένα αρνητικό φαίνομενο, το βελτίστο είναι ζώντανα πανεπιστημία με έντονο πολιτικό διαλόγο και προβληματισμό. Αλλά από την τωρινή κατάσταση και παντοδυναμία των παραταξέων η απόχη και η απαξιώση των διαδικασίων είναι ο μόνος δρόμος. Τουλάχιστον έτσι την βίωσα την κατάσταση εγώ προσωπικά.

ΥΓ. Η ορθογραφία μου σπάει κόκκαλα. Ε ρε τι σου κάνει η ξενιτιά.
                Last edited by Kiroi Senko; 14-04-2018, 19:29.

Comment

ποια πκσ ρε σεις, η δαπ δεν βγαίνει πρώτη;
                  μη κοιτάτε που πρώτη προτεραιότητα είναι οι εκδρομούλες μυκονο, τα παρτάκια και τα γαμήσια.
                  αυτή είναι η πολιτική τους, η απολιτικοποίηση.

Comment

Συμφώνω για ΔΑΠ, και όπως δεν ήθελα να εισχώρησω στη συγκρεκριμμένη παράταξη παρότι τότε θα είχα την προαπαιτούμενη προστάσια να μπορώ να μιλήσω στις συνελεύσεις την οποία όμως, και εδώ είναι η ουσία, δεν θα έπρεπε να χρειάζομαι. Δεν θα μπω στο τρυπάκι να συγκρινώ παρατάξεις, εχώ ακούσει ιστορίες που η ΔΑΠ τραμπουκίσε αριστέρους φοιτήτες στο ΠΑΜΑΚ και τα σχετικά, απλά εγώ όντας φιλελεύθερος το τραμπουκισμό, σε βαθμό απειλής ξυλοδαρμού, το δέχτηκα από αριστέρες παρατάξεις. Και δεν ήταν να πεις ότι ήταν κάποιος αναγκέφαλος, που υπάρχουν σε όλους τους χώρους, αλλά μιλάμε για κεντρικούς ομιλήτες και τα σχετικά. Και δεν είναι και προσωπικό το θέμα, νόμιζω είναι κάτι που το έχουν βιώσει οι περισσότεροι φοιτήτες μη προσκείμενοι στη παράταξη που κυριαρχεί στο πανεπιστήμιο τους (ένας αριστέρος στο ΠΑΜΑΚ πχ. και εγώ στο ΔΠΘ).

Comment

Νομίζω πως το λάθος ξεκινάει από πολύ χαμηλά, τα πανεπιστήμια δεν θα έπρεπε να είναι χώρος άσκησης δημοκρατικών διαδικασιων. Στο πανεπιστήμιο πάνε για να μάθουν να ερευνήσουν να ανακαλύψουν, υπάρχει ένας δάσκαλος μια έδρα ένας πίνακας ένα εργαστήριο και θρανία με μαθητες, αυτή θα έπρεπε να είναι η κυρίαρχη λειτουργία του και όχι οι συνελεύσεις και οι συνδικαλισμοι που τελικά εμποδίζουν την έρευνα και την ελεύθερη διακίνηση ιδεών.
                      Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Η οργάνωση σε κάθε τόπο είναι βασικό. Γιατί το λέω αυτό? Γιατί μιλάμε για ελευθερία ιδεών που εκφράζονται από μία κοινωνική ομάδα. Δεύτερον διαφωνω με τη ραντ γιατί το ρητό σκασε και διάβαζε είναι η λογική στους χώρους δουλειάς του σκάσε και δούλευε. Πράγμα που δε προάγει τη διακίνηση ιδεών αλλά τη λογική του ισχυρότερου.

Comment

ναι, ως γνωστον Oxford Cambridge ειναι κωλοχανεια. Αν δεν εχεις τον μουσατο κνιτη να τραμπουκιζει, δεν μαθαινεις πραμα

Comment

Originally posted by Que sera sera View Post
                            ναι, ως γνωστον Oxford Cambridge ειναι κωλοχανεια. Αν δεν εχεις τον μουσατο κνιτη να τραμπουκιζει, δεν μαθαινεις πραμα
                            Δεν είπα αυτό.

Comment

Τι τι φταίει. Αν το πολιτικό κατεστημένο της χώρας είναι 99% για τα μπάζα (δεν είμαι σίγουρος αν βάζω αρκετά μικρό ποσοστό) τι να περιμένει κανείς από τις φοιτητικές παρατάξεις. Garbage in, garbage out. So simple.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                              X