Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Σελίδα 91 από 92 ΠρώτηΠρώτη ... 418189909192 ΤελευταίαΤελευταία
    Έλλην Πατριώτης Το avatar του χρήστη skam
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Για δοκίμασε εδώ http://www.forums.gr/showthread.php?...FC%F0%EF%EB%E7

Αν θεωρείς ότι οι κοιλάρες μου προέρχονται από μπύρα κάνεις λάθος, σπάνια πίνω μπύρα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1838l.jpg Εμφανίσεις:  348 Μέγεθος:  104,6 KB

DI swordsman Το avatar του χρήστη Cataphract
    Περιοχή
    Αθ, Καλλιθέα
    Ναι μπήκα το διαβάζω όσο μπορώ (δηλαδή τα περνώ από πάνω δεν διαβάζονται).

Κλασσική περίπτωση βλάβης.
    Η Ιπποτική Τέχνη του Ξίφους -- The ARMA -- ARMA Hellas
    War is brutality; Duelling, is art. -- Paper is my canvas, pens my brushes, and naught but words my precious paints...
    Yo, ho, haul together, hoist the colors high. Heave ho, thieves and beggars, never shall we die...

Zeitgeist Movement & The Venus Project

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hi_antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Afto htan t simio opou apla efige o omos mou opou apla ton eniosa na 3ekolaei kai ton pira sto xeri mia apla mia oraiotath ri3h sinthesmou...
    Οι ώμοι δεν έχουν συνδέσμους.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannisagiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ώμοι δεν έχουν συνδέσμους.
    Koita gnorizo kapoia pragmata apo t miiko sistima alla apo t ostiko ligotera..
    Oson afora t diapistosh pou ekana parapano, den proerxete apo emena alla apo t proto giatro p m e3etase..
    Apo oti diavazo ( Η άρθρωση του ώμου σχηματίζεται από το βραχιόνιο οστό και την ωμοπλάτη (κεφαλή βραχιονίου-ωμογλήνη). )
    Kata pasa periptosh h gnosh s stekei.. Apla, kai ego pira san dedomeno tou provlimatos, to apotelesma t sinantishs...
    Tora an yparxei kapoia peretero sindesh auton, den gnorizo.. Pantos oti kai na einai pragmatika ponaei para poly..

Καλησπέρα και από μένα. Ονομάζομαι Γιώργος και ασχολούμε με το taekwondo και με το WTF (WORLD TAEKWONDO FEDERATION) και με το ITF (INTERNATIONAL TAEKWONDO FEDERATION) από το 1987. Tο πρώτο (WTF) είναι το ολυμπιακό άθλημα, το δεύτερο είναι το "παραδοσιακό" ή καλύτερα πιο κοντά στην αρχική του μορφή. Τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμε και με το kick boxing.
    Κατάφερα και διάβασα όλα τα post από την αρχή και πραγματικά είδα ανθρώπους που έχουν και γνώση και αγάπη για τα μαχητικά αθλήματα!! Η μόνη μου ένσταση είναι (φυσικά...) για το TAEKWONDO, που παρ' όλο που είναι τόσο γνωστό, λίγοι ξέρουν τις διαφορές μεταξύ WTF & ITF, έτσι τα ταυτίζουν και θεωρούν (όχι άδικα) ότι TKW = εντυποσιακά λακτίσματα και καθόλου χέρια. Ελπίζω να τα πούμε και στην συνέχεια και να ανταλλάξουμε και απόψεις.

ωραια η κουβεντα που ξεκινησατε.αν κι εχω διαβασει απο την μεση και μετα μεχρι τωρα.
    σχετικα με καποιες αναφορες που εγιναν σε διαφορα στυλ και ειδη πολεμικων τεχνων-μαχητικων σπορ απο νεα παιδια που θελουν ν ασχοληθουν .αυτο που παιζει τον μεγαλυτερο ρολο ειναι τι μαθητης και τι ειδους δασκαλος ειναι ο καθενας.αυτη η συναρτηση μαθητη-δασκαλου θα οδηγησει στο ζητουμενο που ειναι να βγει καποιος καλος αθλητης.
    απο εκει και περα σιγουρα παιζει ρολο και το τι ειδους τεχνη θ ασκηθει.ρεαλισμος υπαρχει οπου υπαρχει και sparing -αγωνες με πληρη επαφη και οχι μονο κατα και αγωνες που σταματανε μολις ο αθλητης παρει ποντο.απο εκει και περα μετα απο εξασκηση κι εμπειρια ,ο καθενας αποκτα ενα προσωπικο στυλ με βαση τον σωματοτυπο του και την ψυχοσυνθεση του.
    σκληρη προπονηση σε αθλητικα πλαισια

achilleas 21, Συμφωνώ σχεδόν με όσα λες παραπάνω. Μόνο που το στυλ που ασχολείσαι (όσο καλός αθλητής και αν είσαι και όσο καλό δάσκαλο και να έχεις) σου «μεταδίδει» τα μειονεκτήματά του. Δηλαδή, αν εγώ κάνω WTF και κάνουμε συνέχεια sparing, θα ακολουθούμε τους κανόνες του αγωνιστικού κομματιού…δηλαδή (σχεδόν) καθόλου χέρια μόνο πόδια. Αν έκανα kickboxing θα έκανα sparingμε τους κανόνες τους δικούς του …και χέρια και πόδια. Αυτό κατά την γνώμη μου, θα έκανε τον πρώτο αθλητή να υστερεί έναντι του δεύτερου (αν υποθέσουμε ότι είναι το ίδιο καλή και έχουν και το ίδιο καλό προπονητή).

george δεν αντιλεγω καθολου.προσωπικα πιστευω οτι το tkd(δεν εχω ασχοληθει) ειναι μια καλη αρχη για να μαθει να δουλευει καποιος νεος αθλητης καλα τα ποδια του και να ξεκινησει να ερχεται σιγα σιγα σ επαφη με τον αντιπαλο.μετα αν θελει να προχωρησει στον χωρο πρεπει, να μαθει αλλες π. τεχνες

Τι εννοείς να προχωρήσει στον χώρο? Να γίνει πιο ολοκληρωμένος "μαχητής"? Εγώ για παράδειγμα, που ήθελα να βελτιωθώ προσωπικά, επεκτάθηκα στον χώρο του ITF και κάνω παράλληλα και kickboxing. Το kick boxing το άρχησα για να τεστάρο κατά πόσο "ρεαλιστικό" είναι το ITF. Τώρα κάνω 2 χρόνια (παράλληλα με το ITF) το έχω αγαπήση και αυτό και κατάλαβα ότι το κάθε άθλημα-μαχητική τένη, έχει τα δικά της μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.

. ΜΑΟΥ ΜΑΟΥ..

Σελίδα 91 από 92 ΠρώτηΠρώτη ... 418189909192 ΤελευταίαΤελευταία