Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
    Μέλος Το avatar του χρήστη Giannis777
    Περιοχή
    Κέρκυρα

Post ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΑΠΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ

Καλησπέρα σε όλους.Πάω πρώτη λυκείου και δεν είμαι σίγουρος για το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω.Όλη τη χρονιά πίστευα πως πήγαινα για θετική κατεύθυνση,αλλά τώρα δεν είμαι σίγουρος.Θετική κατεύθυνση θα επιλέξω(αν επιλέξω)λόγω ποικιλίας επαγγελμάτων.Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το τι είδος επαγγελμάτων βγαίνουν από τη θεωρητική κατεύθυνση εκτός από δικηγόρος,πολιτικός και φιλόλογος μήπως αλλάξω γνώμη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas80 : 04-06-2012 στις 17:27

கடவுள் ஒரு கொலைகாரன்! Το avatar του χρήστη Κλωθώ
    Περιοχή
    Τroposphere
    Με την φυσική, χημεία και αρχαία πως τα πας;

Αν με τα δύο πρώτα τα πας καλά, μπορείς να πας θετική, αν δεν σ αρέσει η χημεία πήγαινε τεχνολογική και αν αντέχεις τα αρχαία, ιστορία και λογοτεχνία πήγαινε θεωρητική.
    Στην πρώτη λυκείου και εγώ θετική έλεγα να πάω, μέχρι που άνοιξα το βιβλίο της φυσικής και μου ρθε κόλπος, θεωρητική πήγα.

Αν πάρεις ως επιλογής τη Βιολογία που παίρνουν αρκετοί από την θεωρητικοί σου ανοίγουν οι πόρτες και από το τρίτο πεδίο. Ουσιαστικά εσύ καθορίζεις από την κάθε κατεύθυνση σε ποιο πεδίο θέλεις να κινηθείς με το μάθημα επιλογής που θα διαλέξεις. Δες το μάθημα επιλογής που θες, είναι ιστορία, μαθηματικά και Βιολογία, δες ποιο θες και κοίτα τα αντίστοιχα πεδία.
    Earthlings (οι γήινοι) || The Cove (Ο όρμος)
    | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
    Από σένα η άνοιξη εξαρτάται. Τάχυνε την αστραπή
    Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσα με το πι.
    (Οδ. Ελύτης)

Περιοχή
    Κέρκυρα
    το θέμα είναι πως δεν κοιτάω τι μου αρέσει, αλλά τα επαγγέλματα που βγαίνουν απο αυτά!αν π.χ διαλεξω θεωρητική και μου αρεσει ένα επάγγελμα από την θετική, υπάρχει πρόβλημα

Moonbaby7
    Επισκέπτης Το avatar του χρήστη Moonbaby7
    Θα διαλέξεις κατεύθυνση σύμφωνα με τις δυνατότητες σου.Γιατί δυσκολεύεσαι;και όταν έρθει η ώρα του μηχανογραφικού θα συμβουλευτείς καθηγητές και γονείς.Πάντα σύμφωνα με τις δυνατότητες σου.
    Δεν είναι πάντα τι μας αρέσει,κι εμένα μου άρεσε η Βιολογία και ήμουν καλή αλλά αν διάλεγα θετική θα πάθαινα εγκεφαλικό με τα μαθηματικά που δεν...ήμουν καλή στα θεωρητικά και μου άρεσαν περισσότερο οπότε διάλεξα θεωρητική.Δες τι επάγγελμα υπάρχει για κάθε κατεύθυνση και υπολόγισε πάντα σύμφωνα με τις δυνατότητες σου.Ρώτησε τους καθηγητές σου,εκείνοι ξέρουν άλλωστε καλά που είσαι καλός και που υστερείς.
    Όσο να΄ναι είναι μια σημαντική απόφαση και εμείς δε γνωρίζουμε σε ποια μαθήματα τα πηγαίνεις καλά και σε ποια όχι.
    Από θεωρητική εκτός από αυτά που δε θέλεις υπάρχει και το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης από το οποίο τμήμα βγαίνεις δάσκαλος.'Εχει υψηλή βάση γιατί είχαν ανοίξει οι θέσεις για διορισμό,βέβαια πλέον αρχίζουν και στενεύουν τα περιθώρια.Αυτό μπορείς από τη θεωρητική να το δηλώσεις.Αλλά θα πρέπει να είσαι καλός στα θεωρητικά για να τα πας καλά και στις πανελλαδικές μετά.
    Κοίταξε ένα μηχανογραφικό και δες ποια επαγγέλματα υπάρχουν σε κάθε κατεύθυνση.Και έτσι διάλεξε,αλλά πάντα σύμφωνα με τις δυνατότητες σου.

Περιοχή
    Τroposphere
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι πως δεν κοιτάω τι μου αρέσει, αλλά τα επαγγέλματα που βγαίνουν απο αυτά!αν π.χ διαλεξω θεωρητική και μου αρεσει ένα επάγγελμα από την θετική, υπάρχει πρόβλημα
    Κακώς, θα έπρεπε να κοιτάς τι σου αρέσει σε συνδυασμό με τις δυνατότητες σου. Αυτά θα σας τα πουν και του χρόνου που θα επιλέξετε την κατεύθυνσή σας. Μαθήματα βαρύτητας, ποιο επιλογής είναι το πιο κατάλληλο για το κάθε επιστημονικό πεδίο κ.λ.π. . Γιατί αγχώνεσαι; http://gym-n-mylot.pel.sch.gr/epistpedia.htm Δες εδώ από το κάθε επιστημονικό πεδίο τι βγαίνει.
    Στο μηχανογραφικό επιλέγεις από δύο επιστημονικά πεδία έτσι και αλλιώς δηλαδή περιορίζονται οι επιλογές σου. Από όποια κατεύθυνση και να πας, επιλέγεις 2 επιστημονικά. Αν είσαι θεωρητική και θες να δηλώσεις σχολή της θετικής επιλέγεις Βιολογία ή μαθηματικά. Βέβαια τα θεωρητικά μαθήματα δεν φημίζονται για τους μεγάλους βαθμούς για να αγγίξεις ας πούμε τα μόρια της Ιατρικής. Τα παιδιά της θετικής έχουν περισσότερες πιθανότητες και λόγω του ότι έχουν κάνει περισσότερες ώρες μαθηματικά και όχι τις δύο ώρες εβδομαδιαίως των μαθηματικών γενικής παιδείας αλλά φυσικά έχουν και καλύτερη προσαρμογή με αυτά τα μαθήματα.

Γι αυτό λοιπόν, κοίταξε που θες να περάσεις, ή ποια επαγγέλματα σε ενδιαφέρουν περισσότερο και επέλεξε κατεύθυνση.

Κάτι τελευταίο.
    Στην Β Λυκείου τα μαθήματα της θεωρητικής είναι, Αρχαία, Φιλοσοφία και Λατινικά. Στην Γ' Λυκείου είναι, Αρχαία, Λατινικά, Κείμενα και Ιστορία. Δεν έχουν δηλαδή κάποια συνέχεια. Αρχαία υποτίθεται πως ξέρεις από το Γυμνάσιο.
    Μπορείς άνετα να πας στην Β Λυκείου Θετική, να δεις πως είναι τα πράγματα και στην Γ' να πας θεωρητική αν δεν σου κάνει η θετική. Τη γραμματική στα Λατινικά μπορείς να την μάθεις και το καλοκαίρι με ιδιαίτερα ή σε κάποιο φροντιστήριο. Έχουν πολύ εύκολη γραμματική, τα δύσκολα συντακτικά φαινόμενα είναι ούτως ή άλλως στην Γ' Λυκείου. Αυτό στο λέω, διότι, το αντίθετο θα είναι πολύ δύσκολο να γίνει δηλαδή• να πας στην Β' Λυκείου θεωρητική και στην Γ' να αλλάξεις σε τεχνολογική ή θετική. Εκτός αν είσαι πάρα πολύ καλός σε όλα ή είσαι πολύ μέτριος και κακός μαθητής, οπότε όπου και να πας δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλωθώ : 04-06-2012 στις 19:11
    | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
    (Οδ. Ελύτης)

Περιοχή
    Κέρκυρα
    loipon,molis teleiwsw tis eksetaseis mou tha epanerthw me perissoteres plirofories gia sas afou tha exw kai tous vathmous kai tis gnwmes twn kathigitwn..fisiki kai mathimatika pigainw frontistirio(mathimatika mexri ton flevari,meta stamatisa)kai sta thewritika mathimata grafw kalitera xwris frontistiria..alla den dialegw thewritiki epeidi i)den exw polles epiloges apo epaggelmata,ii)den exoun zitisi kai iii)einai poli diskolo na vreis douleia(p.x dimosiografos)TA LEME

Περιοχή
    Τroposphere
    Καλή δύναμη.
    (Οδ. Ελύτης)

Περιοχή
    Κέρκυρα
    ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΩΝ 2 ΤΕΤΡΑΜΗΝΩΝ(Α ΛΥΚΕΙΟΥ).Αλγεβρα (17,18),Γεωμετρία(18,19),Φυσική(17,17),Χημεία(18,1 9),Βιολογία(16,19).Αυτά απο τα θετικής κατεύθυνσης μαθήματα,αν και οι βαθμοι μου δεν "λενε"τη αλήθεια όσον αφορά τα μαθήματα που μου αρέσουν πιο πολύ.Για παράδειγμα μαρέσει πολύ η άλγεβρα και δεν μπορω με τιποτα την γεωμετρία..Χημεία μπαστούνια τα βλέπω,αλλά επειδή μόνο το πρώτο κεφάλαιο κατάλαβα,έγραψα πολύ καλά στο διαγώνισμα και απο τότε έχω υψηλό βαθμό.Και μαρέσει πολύ η φυσική(λόγω καθηγητή) το 17 στη φυσική.(στην παρενθεση βαζω πρωτα τον βαθμο του πρωτου τετραμηνου και διπλα του 2ου τετραμηνου.Απο θεωρητικά μαθήματα έχουμε:Αρχαία(18,19),Λογοτεχνία(16,17),Ιστορία(18, 19) και έκθεση που ότι κατεύθυνση και να πάω δεν την αποφεύγω(15,18).Σας ακούω...

Μέλος Το avatar του χρήστη Skeptic
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Είναι καλό να διαλέξεις επάγγελμα με βάση αυτό που σου αρέσει και ταυτόχρονα μπορείς να γίνεις καλός. Ακόμα και αν υπάρχουν περισσότερα επαγγέλματα στην θετική κατεύθυνση αυτά δεν είναι για όλους αλλά μόνο για αυτούς που μπορούν να τα καταφέρουν, είναι καλοί και πάνω από όλα γουστάρουν αυτό που κάνουν. Αντίθετα ίσως τα επαγγέλματα από την θεωρητική να είναι λιγότερα και να έχει πιο μεγάλη ανεργία αλλά αν είσαι ένας από τους καλύτερους εσένα θα πάρουν. Η αξιοκρατία μπορεί να μην υπάρχει στο δημόσιο αλλά δεν είναι όλα τόσο κατεστραμμένα στην Ελλάδα όπως μας αρέσει να τα παρουσιάζουμε.
    Μην σταματάς να κυνηγάς τα όνειρά σου.

Μέλος Το avatar του χρήστη Skeptic
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΩΝ 2 ΤΕΤΡΑΜΗΝΩΝ(Α ΛΥΚΕΙΟΥ).Αλγεβρα (17,18),Γεωμετρία(18,19),Φυσική(17,17),Χημεία(18,1 9),Βιολογία(16,19).Αυτά απο τα θετικής κατεύθυνσης μαθήματα,αν και οι βαθμοι μου δεν "λενε"τη αλήθεια όσον αφορά τα μαθήματα που μου αρέσουν πιο πολύ.Για παράδειγμα μαρέσει πολύ η άλγεβρα και δεν μπορω με τιποτα την γεωμετρία..Χημεία μπαστούνια τα βλέπω,αλλά επειδή μόνο το πρώτο κεφάλαιο κατάλαβα,έγραψα πολύ καλά στο διαγώνισμα και απο τότε έχω υψηλό βαθμό.Και μαρέσει πολύ η φυσική(λόγω καθηγητή) το 17 στη φυσική.(στην παρενθεση βαζω πρωτα τον βαθμο του πρωτου τετραμηνου και διπλα του 2ου τετραμηνου.Απο θεωρητικά μαθήματα έχουμε:Αρχαία(18,19),Λογοτεχνία(16,17),Ιστορία(18, 19) και έκθεση που ότι κατεύθυνση και να πάω δεν την αποφεύγω(15,18).Σας ακούω...
    Μην κοιτάς τους βαθμούς πάρα πολύ. Δίνουν μια καλή εκτίμηση αλλά δεν αποτελεί κριτήριο. Ένας φίλος μου είχε σε όλα 19 και 20 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούσε να πάει όπου θέλει ήταν ξεκάθαρο όχι μόνο για αυτόν αλλά και για εμάς που τον βλέπαμε ότι θα πήγαινε μαθηματικός. Για να καταλάβεις προς ποια κατεύθυνση κλίνεις κοίτα τον εαυτό σου και τον τρόπο σκέψης σου. Αν επιλέξεις την σωστή κατεύθυνση μετά η σχολή στην οποία θες να μπεις θα είναι σίγουρα της ίδιας κατεύθυνσης.
    Επίσης το ότι δεν σου αρέσει η γεωμετρία μπορεί να σημαίνει ότι δεν είχες καλό καθηγητή. Όσο για το ότι δεν τα πας και τόσο καλά με τη χημεία δεν λέει κάτι. Εγώ και την σιχαίνομαι την Χημεία και ξέρω και πολλούς της θετικής κατεύθυνσης που και αυτούς δεν τους αρέσει. Γενικά η Χημεία είναι μάθημα της θετικής κατεύθυνσης αλλά δεν αντικατροπτρίζει τον αντίστοιχο τρόπο σκέψης κυρίως εξαιτίας του τρόπου που διδάσκεται.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία