Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
    metalrules
    Επισκέπτης Το avatar του χρήστη metalrules

Απορίες για tattoo.

Καλύτερα ας απαντήσουν μόνο οι έχοντες tattoo για να μην υπάρξουν τυχόν παρεξηγήσεις.

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Με τι είδους πόνο μοιάζει ο πόνος του tattoo;;
    Γνωρίζω βέβαια ότι ο πόνος είναι υποκειμενικός και ότι ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.Αν δεν κάνω λάθος παίζει ρόλο και ο επαγγελματίας που θα στο ''χτυπήσει'' και γενικά πολλοί άλλοι παράγοντες.Αυτό που θέλω να μάθω είναι με τι μοιάζει.Δηλαδή π.χ. με ελαφρύ τσίμπημα; σαν ένεση; τσούξιμο; προκαλεί κνησμό; νιώθεις κάψιμο;...κ.λ.π. κ.λ.π.Όποιος έχει κάνει ας μου το αναλύσει και λεπτομερώς θα το εκτιμήσω.Είναι υποφερτός ο πόνος..;;

2) Επίσης,σε ποιά σημεία πονάει περισσότερο;
    Έχω ακούσει διάφορα.Άλλοι λένε ότι όσο πιο κοντά στο οστό βρίσκεται τόσο μεγαλύτερος είναι ο πόνος.Άλλοι λένε ότι στα ''μαλακά'' μέρη του σώματος πονάει πιο πολύ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..τι ισχύει;

Γενικότερες ερωτήσεις όπως το κόστος δεν με ενδιαφέρουν.Άλλωστε δεν είναι το ίδιο από τατουατζίδικο σε τατουατζίδικο.Επίσης,μπορείς να απευθυνθείς κατευθείαν στους ειδικούς γιατί η τιμή απ'ότι έχω ακούσει κυμαίνεται ανάλογα με το μέγεθος,την πολυπλοκότητα του σχεδίου.κ.λ.π.

3)Τί φροντίδα θέλει ένα τατού; Πρέπει να το καλύπτεις με κάτι; Να μην το εκθέτεις στον ήλιο; Κάποια αλοιφή; Και για πόσο καιρό θα το ''περιποιείσαι'';

Νομίζω αυτά θέλω να ρωτήσω...Ελπίζω να μου λύσετε τις απορίες.

Δεν έχω κατά νού να κάνω τατού.Παλιά βέβαια το ήθελα όπως επίσης είχα ανοίξει και ένα θέμα.

Όπως είπα καλύτερα να απαντήσουν αυτοί που ήδη έχουν τατού κι όχι κάποιος άλλος για να μη διαδίδει ψευδείς πληροφορίες και τρομάξει κόσμος...(χαχα)...γιατί έχω ακούσει τρελά πράγματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να πάρω κάποιες απαντήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skam : 02-05-2012 στις 07:58

Μέλος Το avatar του χρήστη emilie
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    λοιπον ειμαι 21 ετων και εχω 4 τατουαζ και παω για πεμπτο.και εδω εχω ολες τις απαντησεις στα ερωτηματα σου.

ΠΟΝΟΣ: τα τατουαζ πονανε μονο εκει οπου δεν υπαρχει πολυ κρεας δηλαδη σπονδυλικη στηλη, πλευρα,κουτεπιε( το πανω μερος του ποδιου) κτλ.επειδη εωχ κανει στο κουτεπιε μπορω να σου πω πως οντως ποναει πολυ περισσοτερο απο αλλα σημεια και κατα τη διαρκεια και μετα.γενικα δεν ποναω ουτε φοβαμαι γιαυτο στ λεω αντικειμενικα οτι σ αυτα τ σημεια ποναει πιο πολυ.γενικα ο πονος κατα τη διαρκεια που γινεται το τατουαζ ειναι σαν καποιος να σε χαρασει με με τη μυτη απο μαχαιρι οποτε θα ελεγα πιο πολυ γρατσουνια.βεβαια οπως σ ειπα αναλογα με το σημειο ο πονος διαβαθμιζεται.πχ στ χερι π εχω οπως και στν ωμο ναι μεν τ νιωθεις αλλα και αντεχεται και δεν σ κανει ν πεταγεσαι η ν τιναζεσαι εκτος αν φοβασαι το παραμικρο και πονας ευκολα.γενιακ παντως αντεχεται και πολυ ευκολα.αντιθετα με το ποδι π οπως σ ειπα και ποναει και σε κανει να τιναζεσαι.τωρα μετα το χτυπημα του τατουαζ νιωθεις την περιοχη πολυ ζεστη νιωθεις ενα ελαφρυ καψιμο φαντασου οποτε και αυτο αντεχεται.ωστοσο αυτο το καψιμο σε περιοχες οπως σου ειπα ειναι το κουτεπιε κτλ ειναι πολυ πιο εντονο.εγω δλδ ηθελα ν ριξω κρυο νερο επειγοντως ενω στ αλλα οχι. αυτα για τον πονο
    ΚΟΣΤΟΣ: για το κοστος οπως ειπες και εσυ δεν ισχυουν κανονες απλα να ξερεις οτι η τιμη εξαρταται απο το σχεδιο ( το μεγεθος δλδ και τη δυσκολια που μπορει να εχει) και απο το αν το θες με χρωμα( κοστιζουν πιο πολυ).επισης σε ολα τα στουντιο της θεσσαλονικης τουλαχιστον, η μικροτερη τιμη ειναι 50 ευρω.δλδ εδω στ θεσσαλονικη ακομα και αν θες να κανεις ενα αστερι θα πληρωσεις 50 ευρω γιατι ανοιγουν βελονι και συνεργα.βεβαια εχω κανα χρονο να κανω αλλα υποθετω δεν τ αλλαξαν αυτο.οποτε καλο ειναι αν θες πχ μια φραση και κατι πολυ μικρο σε αλλα σημειο να τα κανεις μαζι για να σου κανουν καλυτερη τιμη.
    ΘΕΡΑΠΕΙΑ: αμεσως μετα το τατουαζ σου βαζουν μια κρεμα( συγκεκριμενα σε οσα εχω παει εγω στη θεσσαλονικη βαζουν την μπεπανθολ που ειναι για συγκαματα μωρου και ειναι γαλαζια απεξω με μια ροζ γραμμη.)βαζουν την κρεμα μεγαλη ποσοτητα και μετα απο κανα δεκαλεπτο τυλιγουν το σημειο με ζελατινη και ζελοτειπ.σου λενε πως για δυο ωρες δεν πρεπει να το ανοιξεις και μετα απο δυο ωρες το ανοιγεις και βαζεις εκ νεου κρεμα πολυ και τυλιγεις παλι και αν θες βαζεις και γαζα απεξω για δικη σου ευκολια.3-4 φορες την ημερα για 10-15 μερες πρεπει να κανεις την διαδικασια που σου ανεφερα και αν το δεις οτι απορροφα ολη την κρεμα βαζεις και περισσοτερες φορες.στοχος ειναι να ειναι παντα ενυδατωμενο με την συγκεκριμενη κρεμα.οποτε αν δεις πως την απορροφα πραττεις αναλογα δνε το αφηνεις ετσι στεγνο.ολο αυτο το διαστημα δεν πρεπει να πεσιε νερο στο σημειο ουτε να το τριψεις η να το ξυσεις( εγω ειδικα στο ποδι ειχα φαγουρα λογω τ σημειου αλλα δεν!!) γιατι αν το κανεις θα ξεφλουδισει και θα φυγει.τωρα θα μου πεις πως θα κανεις μπανιο?η συγκεκριμενη κρεμα ειναι πολυ πηχτη και πολυ λιπαρη οποτε αν το σημειο που θα κανεις το τατουαζ δεν επιτρεπει να κανεις μπανιο εχοντας το δεμενο γιατι θα φυγει η ζελατινη αυτο που κανει ειναι να βαζεις παρα μα παρ απολυ κρεμα και οσο μπορεις να αποφευγεις το πολυ νερο εκει.η κρεμα ειναι τοσο πηχτη που αν βαλεις πολυ ποσοτητα δεν επιτρεπει τ νερο να περασει εκτος αν το τριψεις που ειπαμε οχιιιιι για 10-15 μερες.αφου κανεις μπανιο σκουπιζεις ταμποναριστα την πανω στρωση της κρεμας με χαρτι( δεν το σκουπιζεις με την πετσετα σωματος γιατι ειναι και πιο σκληρο το υφασμα, και δε θελουμε τριβη,και μετα για να καθαρισει απο αυτην την κρεμα θελει αμεσως πλυσιμο)και θα δεις οτι η παρακατω στρωση θα ειναι απειραχτη.βαζεις λοιπον και λιγη νεα κρεμα και το ξαναδενεις.
    ΗΛΙΟΣ:ναι το τατουαζ δεν πρεπει να ερθει επουδενη σε επαφη με τον ηλιο ( ευκολο αν σκεφτεις οτι ειναι δεμενο για 10-15 μερες) εκτος αν θες να πας για μπανιο παραλια που δεν κανει γιατι και θ βραχει και δε νομιζω στην πλαζ να καθεσαι ν δενεις και να ανανεωνεις την κρεμα να μην βγαινεις στν ηλιο.οποτε για αυτο τ διαστημα απεφυγε την παραλια και εξω φροντισε να το καλυπτεις και παντα να τ εχει ςδεμενο και με γαζα( μη λερωθεις και με κρεμα).

τελος να θυμασαι πως υπαρχουν σημεια που το δερμα πεταει το χρωμα και ετσι δε γινονται τατουαζ πχ στο κουτεπιε σε ενα σημειο κοντα στο κοτσι φαντασου το δερμα πεταει το χρωμα και δεν τ συνιστουν εκτος αν ο αλλος επιμενει κ θελει ν φαε τ κεφαλι του.εγω παρολο που το αφησα πανω στν ειδικο και δε μ τ πηγε πολυ κατω ενα μικρο κομματι του τατουαζ το πεταξε και αναγκαστηκα να το ξανακανω και παλι το πεταξε σε ενα ποσοστο 5 τ εκατο .πχ εγω ηθελα να κανω και στ δαχτυλα αναμεσα η σε σημεια του χεριου οπως εχει η ταμτα αλλα κανεις εδω στ θεσσαλονικη δεν κανει γιατι μ λενε οτι πεταει το χρωμα.τωρα αθηνα δεν ξερω γιατι κανουν.

αυτα ειχα να πω οτι αλλο θες στη διαθεση σου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emilie : 04-05-2012 στις 23:25

metalrules
    ΩΩΩΩ σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Ήσουν η μόνη που μπήκε στον κόπο να απαντήσει μετά από τις 2 μέρες που το δημοσίευσα.Οπότε special thanks.

Αρχικά να πώ ότι ''θέλω'' να κάνω αν και δε νομίζω.Θα δείξει.
    Αν έκανα θα ήθελα να κάνω στο χέρι από την εξωτερική πλευρά στο πλάι.Δηλαδή στον πήχυ.Ελπίζω να κατάλαβες.
    Μου έχουν πεί ότι σε εκείνο το σημείο δεν πονάει αν και δεν έχει πολύ κρέας.Άλλοι λένε ότι δεν πονάει όταν έχει ''κρέας'' και άλλοι λένε ότι πονάει στα σημεία όπου έχει οστό.Τώρα τι να ακούσω δεν ξέρω! μάλλον θα το διαπιστώσω όταν και άν πάω να το κάνω.
    Για τον πόνο πιστεύω ότι επειδή είμαι και λίγο ευάλωτη θα πονέσω αρκετά αλλά θα κάτσω να το υποστώ γιατί ταττού είναι αυτό και λογικό είναι να πονάει.Αφού σου τρυπάει το δέρμα με βελόνα.Πάντως μερικοί που ρώτησα ήταν πολύ χαλαροί και μου είπαν ότι ''ούτε θα το καταλάβεις'' ή ''σε κείνο το σημείο που θές εσύ δεν πονάει.'' κλπ κλπ.Εγώ ξέρω ότι θα πονέσω standard απλά θα προσπαθήσω να αποβάλλω αυτή τη σκέψη και να πάω με την ιδέα ότι δεν θα πονέσω.

Κόστος Who gives a single fuck βρε παιδί μου αν είναι για κάτι που θα το κουβαλάω πάνω μου για πάντα.Να γίνει καλή δουλειά είναι το σημαντικό.

Θεραπεία Πραγματικά αυτά που μου είπες δεν τα ήξερα.Δηλαδή όχι όλα.Κρέμα και ζελατίνη το ήξερα ότι θα έχω.Λογικό.Το ότι θα χρειαστεί να το κρατήσω για τόσες μέρες...wtf ? Ντάξει την μπεπανθόλ την ξέρω απ'έξω κι ανακατωτά.Κανένα πρόβλημα.Α..!! και εννοείται ότι δεν θα πειράζω εκείνο το σημείο αν μου έχουν δοθεί τέτοιες οδηγίες.Αυτό με το να μην το βρέξω είναι λίγο δύσκολο βέβαια γιατί είναι και χέρι και είναι μέρος που εκτίθεται στο νερό.Αλλά...ενιγουέιζ.

Ήλιος Ελπίζω να μη χρειαστεί πολύ καιρό εκτός ήλιου γιατί ούτε μέσα θα μπορώ να κάθομαι,άσε που είναι και Μάιος και από τώρα έχει πολύ ήλιο και δεν το έχω κάνει ακόμη.χοχο.

Αυτό με το που πετάει το χρώμα πρώτη φορά το ακούω.Αν και δε νομίζω να με απασχολήσει γιατί θέλω στο χέρι.Εκεί δεν έχει πρόβλημα.

Όπως καταλαβαίνεις μόνο ο πόνος με απασχολεί.Στα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί και θα το φροντίζω,άλλωστε είναι το δέρμα μου...και με την τιμή δεν έχω θέμα γιατί ξέρω πάνω κάτω πόσο θα μου κοστίσει από όσα έχω ρωτήσει.
    Αυτό που με κάνει να ανησυχώ είναι ότι ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται αλλιώς τον πόνο και σε ένα μικρό τσίμπημα αυτός να μην καταλαβαίνει τίποτα ενώ εγώ να νιώθω έστω και κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη metalrules : 05-05-2012 στις 00:14

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    εχω και στο χερι μαλιστα σκεφτομουν για πηχη αλα τελικα το εκανα στο εσωτερικο του χεριουε κει που διπλωνει .κοιτα και εγω κανονικα θ σ λεγα δ θ καταλαβεις τπτ γιατι οντως αντεχεται ο πονο ειδικα εκει π θες αλλα αντικειμενικα μη γελιομαστε ενα βελονι που θα κινειται γρηγορα θα χαρασει τ δερμα φυσικα κ θ τ νιωσεις δε μπορει να μη νιωσεις τπτ απλα οσοι λενε δ θ νιωσεις τπτ προφανως εννοουν οτι αντεχεται ο πονος.το ξερω οτι τωρα ειναι δυσκολη περιοδος π βγαινει κ ηλιος γιαυτο κ αν πας σε ενα καλο τατουατζιδικο θσ πουν οτι αν μπορεις καλο ειναι ν τ κανεις σεπτεμβρη εκτος αν φυσικα δεν τ εκθετεις σε ηλιο .οσο για τιμη συμφωνω το θεμα ειναι ν σ αρεσει η δουλεια

metalrules
    Ευχαριστώ και πάλι.I appreciate.

Περιοχή
    θεσσαλονικη
    τπτ βρε χαρα μου.α και κατι ακομα τα τατουαζ και τ piercing για μενα τουλαχιστν ειναι εθισμος.παντα λες το τελευταιο και παντα θες και αλλο χαχαχαχα καληνυχτααααααα και αν τελικα παρεις την αποφαση περιμενω φωτο !!!!

metalrules
    Όντως εθισμός.Αφού από τώρα το σκέφτομαι.χαχα
    Βεβαια θα σου στειλω.καληνυχτα

καλησπερα...το τατου δεν ποναει πολυ ειναι σαν να σου χαραζουν ελαφρωσ το δερμα κ ο πονοσ ποικιλει αναλογως το σημειο

Corners Το avatar του χρήστη K-Afro
    Περιοχή
    Hashima
    Θα συμφωνήσω με emilie για τον πόνο στο κουτεπιέ, ήταν αρκετά δυνατός και σαν γδάρσιμο-κάψιμο. Επίσης μετά για αρκετές μέρες πόναγε όλο το πόδι σαν να ήταν πρησμένο. Βέβαια δεν μπορώ να σε διαφωτίσω για το ποιος είναι πιο έντονος πόνος, στο κρέας ή στο κόκκαλο γιατί ένα έχω και άρα δεν έχω κάνει σύγκριση! Πάντως σίγουρα δε θα πω "δε θα το καταλάβεις" γιατί εγώ το κατάλαβα και το παρακατάλαβα και χρειάστηκα και μικρά διαλείμματα :Ρ Αλλά ακριβώς επειδή ο ειδικός θα ξέρει και θα στο κάνει σιγά σιγά, θα αντέχεται. Επίσης το μετά αντέχεται μια χαρά, απλά θέλει προσοχή πού ακουμπάς την ευρύτερη περιοχή του τατουάζ. Νταξ δλδ.
    Για τη θεραπεία εγώ δε θυμάμαι να είχα κάνει τόσο ενδελεχή δουλειά (ας πούμε καλυμμένο δεν το είχα, και μπεπανθόλ έβαζα κάθε κάποιες ώρες, χωρίς όμως να ελέγχω διαρκώς εάν είναι στεγνό), θυμάμαι όμως ότι πρέπει απαραιτήτως να προσέχεις να μη φεύγει το κακάδι βίαια.. Πρέπει να φύγει από μόνο του και μόνο όταν έχει επουλωθεί πλήρως μπορείς να πειράζεις το δέρμα σε εκείνο το σημείο, πχ να το σκουπίζεις με πετσέτα σώματος ή να φοράς παπούτσια (σημαντική οδηγία αυτή!! Εγώ τράβηξα ένα μικροσκοπικό τελευταίο κομματάκι και τελικά αν το παρατηρήσεις προσεκτικά εκεί φαίνεται όντως πιο θολό από το υπόλοιπο!). Όσο για τον ήλιο, σίγουρα όσο επουλωνόταν δεν έπρεπε να το βλέπει καθόλου, αργότερα μόνο με μπεπανθόλ μπορούσα να πάω παραλία και πάλι πρόσεχα να μην το εκθέτω.
    Για το θέμα "κατάλληλη εποχή" να σημειώσω πως σε οποιοδήποτε σημείο η κατάλληλη εποχή μπορεί όντως να είναι ο Σεπτέμβριος αλλά ειδικά για το κουτεπιέ βολεύει η άνοιξη (προς το τέλος μάλιστα) για να είσαι σίγουρη από την άποψη του κρύου και της βροχής ότι θα μπορείς να φοράς σανδάλια ή σαγιονάρες καθ' όλη τη διάρκεια της επούλωσης (κρατάει περίπου 15-20 μέρες)!
    9714
    1528
    3785

metalrules
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά..τελικά το τατουάζ έγινε στις 25 Μαίου του 12.
    όντως ναι καθόλου πόνος και θα έκανα και δεύτερο!

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία