Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Εμβολιο τραχηλου της μητρας (βοηθεια!)

Γεια σας.Εδω και μισο μηνα η κοπελα μου εχει κανει την πρωτη δοση του εμβολιου για τον καρκινο του τραχηλου της μητρας..
    Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν επιτρεπεται να υπαρχει σεξουαλικη επαφη κατα την διαρκεια των 3 δοσεων του εμβολιου...
    Εαν οχι, θα σας παρακαλουσα να μου πειτε και τον λογο εαν τον γνωριζεται..
    Ευχαριστω εκ τον προτερων!! :d :d

Πιστεύω πως θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ιδικό. Είναι λίγο παράλογο και καθόλου ασφαλές να ζητάς πληροφορίες για τέτοιου είδους θέματα μέσα στο διαδίκτυο.

Παρακαλω οσο πιο γρηγορη απαντηση και συμβουλη!

Ειμαι 15 χρονων και το προβλημα μου ειναι το εξης: Στις 15 του μηνα εκανα το εμβολιο για τον καρκινο του τραχηλου της μητρας! Στις 24 ολκληρωσα την σχεση μου..υπαρχει περιπτωση να υπαρξουν παρενεργειες ή επιπωσεις στην υγεια μου? Εχω να κανω αλλες δυο δοσεις του εμβολιου, ισως να υπαρξει προβλημα? Επιπλεον αυτη τη βδομαδα αφου εκανα πρωτη φορα σεξ μετα απο 6 μερες εχω πυρετο,συναχι και εβγαλα για πολυ λιγη ωρα αιμα..πιστευω πως ειναι λογικο αλλα φοβαμε μηπως εχει να κανει με το εμβολιο..Παρακαλω βοηθηστε!(:

Moonbaby7
    Επισκέπτης Το avatar του χρήστη Moonbaby7
    Θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό φυσικά,απορώ γιατί αντί να πας στο γιατρό κάθεσαι και ρωτάς τόσο σοβαρά πράγματα μέσα σε ένα φόρουμ.Στο γιατρό άμεσα,δεν είμαστε ειδικοί.Και όσον αφορά τα ερωτήματα σου πάλι ρωτάμε το γιατρό.Αν σου είπε όχι σεξουαλικές επαφές τότε ΟΧΙ.

Ιντερνετικό Απολίθωμα Το avatar του χρήστη manta-rini
    Περιοχή
    9th sector.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΡΕΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι 15 χρονων και το προβλημα μου ειναι το εξης: Στις 15 του μηνα εκανα το εμβολιο για τον καρκινο του τραχηλου της μητρας! Στις 24 ολκληρωσα την σχεση μου..υπαρχει περιπτωση να υπαρξουν παρενεργειες ή επιπωσεις στην υγεια μου? Εχω να κανω αλλες δυο δοσεις του εμβολιου, ισως να υπαρξει προβλημα? Επιπλεον αυτη τη βδομαδα αφου εκανα πρωτη φορα σεξ μετα απο 6 μερες εχω πυρετο,συναχι και εβγαλα για πολυ λιγη ωρα αιμα..πιστευω πως ειναι λογικο αλλα φοβαμε μηπως εχει να κανει με το εμβολιο..Παρακαλω βοηθηστε!(:
    Κανένας λόγος ανησυχίας δεν υπάρχει. Το εμβόλιο γίνεται και σε κοπέλες που έχουν κανονική σεξουαλική ζωή, απλά αυτές που δεν έχουν ξεκινήσει το σεξ είναι σίγουρο ότι δεν έχουν εκτεθεί στον ιό των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV) οπότε και έχει καλύτερη αποτελεσματικότητα το εμβόλιο για αυτό και γενικώς προτείνεται στις έφηβες. Συνεπώς, όχι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
    Ο πυρετός και το συνάχι είναι άσχετα με το σεξ. Μάλλον κάποιο κρυολόγημα, ίωση. Η αιμορραγία που λες ίσως να οφείλεται σε έντονο βήχα.
    Το εμβόλιο υποτίθεται προφυλλάσει από τον HPV που κάποια στελέχη του είναι υπεύθυνα για καρκίνο της μήτρας στις γυναίκες. Οι απόψεις για την χρησιμότητα του είναι διφορούμενες, αλλά άλλη συζήτηση αυτή.

SUPER!!!!! Το avatar του χρήστη DonTheDonborg
    Περιοχή
    DI-Planet
    Κανένας λόγος ανησυχίας δεν υπάρχει. Το εμβόλιο γίνεται και σε κοπέλες που έχουν κανονική σεξουαλική ζωή, απλά αυτές που δεν έχουν ξεκινήσει το σεξ είναι σίγουρο ότι δεν έχουν εκτεθεί στον ιό των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV) οπότε και έχει καλύτερη αποτελεσματικότητα το εμβόλιο για αυτό και γενικώς προτείνεται στις έφηβες. Συνεπώς, όχι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
    Ο πυρετός και το συνάχι είναι άσχετα με το σεξ. Μάλλον κάποιο κρυολόγημα, ίωση. Η αιμορραγία που λες ίσως να οφείλεται σε έντονο βήχα.
    Το εμβόλιο υποτίθεται προφυλλάσει από τον HPV που κάποια στελέχη του είναι υπεύθυνα για καρκίνο της μήτρας στις γυναίκες. Οι απόψεις για την χρησιμότητα του είναι διφορούμενες, αλλά άλλη συζήτηση αυτή.
    Just in case...
    Θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό φυσικά,απορώ γιατί αντί να πας στο γιατρό κάθεσαι και ρωτάς τόσο σοβαρά πράγματα μέσα σε ένα φόρουμ.Στο γιατρό άμεσα,δεν είμαστε ειδικοί.Και όσον αφορά τα ερωτήματα σου πάλι ρωτάμε το γιατρό.Αν σου είπε όχι σεξουαλικές επαφές τότε ΟΧΙ.
    Πραγματικά στο γιατρό για να είσαι σίγουρη. Όχι πως αμφισβητώ την manta-rini αφού από εμένα που είμαι αρσενικός ασφαλώς και ξέρει πολύ πιο πολλά, αλλά δε βλάπτει να τσεκάρεις το ενδεχόμενο να πέφτει έξω και να είναι κάτι άλλο. Αυτό θα συμπληρώσει και η ίδια μετά από αυτό το ποστ υποθέτω.
    Nothing in this world is truly perfect.What is this idea of perfection truly worth?Not a single thing.I detest perfection.There would be no scope for creation,not a single gap in one's knowledge or ability.To true scientists,perfection is despair.We reach greater levels of brilliance than ever before,but NEVER reach perfection.That is the paradox through which we scientists must struggle.It is our duty to find pleasure in that struggle.Kurotsuchi Mayuri(Bleach)

I Am The Stig Το avatar του χρήστη TopGear
    Περιοχή
    PolePosition
    Merge..........
    TopGear
    Some say he has named every single blade of grass surrounding the Top Gear test track. And that he was a CIA experiment gone wrong. All we know is, he is called The Stig...
    Γνήσια θύρα 21 1975 - Original 21 1982
    Rory Gallagher
    Robbie Williams