Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Πρησμενοι Λεμφαδενες

Γεια σας,
    Πριν απο 2 μηνες περασα αμυγδαλιτιδα τελειωσα την θεραπεια,υπηρχε βελτιωση αλλα ο λαιμος μου εδειχνε να ειναι λιγο ερεθισμενος ακομα.Πηγα αμεσως παλι στον γιατρο και μου ειπε πως εχω φαρυγγιτιδα μου εδωσε αλλη θεραπεια με την οποια δεν υπηρχε καθολου βελτιωση.Στο μεταξυ διαστημα νιωθω πονο μεσα στον λαιμο αλλα και εξωτερικα σαν να με τραβαει κατι,εκανα ειδικες αιματολογικες που ηταν ολα οκ και τελικα μετα απο υπερηχο διαπιστωσα πως ειναι 3 λεμφαδενες πρησμενοι με καλοηθεις ηχομορφωτικους χαραραχτηρες ο 1 απο τους 3 ειναι πιο μεγαλος.Πηγα σε παθολογο αυτη την φορα και αφου με ψηλαφισε σε ολο το σωμα στα σημεια που εχουμε λεμφαδενες, δεν ειχα καπου αλλου και μου ειπε να μην ακολουθησω καποια θεραπεια ξανα απλα να περιμενω 1,5 μηνα και μετα ξανα κανω αιματολογικες αν δεν εχει βελτιωση απο μονο του.
    Ειναι πρωτη φορα στην ζωη μου που περναω αμυγδαλιτιδα και τοσο επιμονη φαρυγγιτιδα με ερεθισμενους λεμφαδενες και ανησυχω παρολο που με καθησηχασε ο γιατρος.Βλεπετε πριν λιγες μερες εχασα τον μπαμπα μου και ειμαι και ψυχολογικα φορτισμενη και το μυαλο μου παει σε ολα τα κακα.Συνηθως μετα απο ποσο διαστημα οι λεμφαδενες υποχωρουν?Ευχομαι καποιος απο εσας να εχει μια προσωπικη εμπειρια γυρω απο το θεμα......

Ιντερνετικό Απολίθωμα Το avatar του χρήστη manta-rini
    Περιοχή
    9th sector.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anastasia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    Βλεπετε πριν λιγες μερες εχασα τον μπαμπα μου και ειμαι και ψυχολογικα φορτισμενη και το μυαλο μου παει σε ολα τα κακα.Συνηθως μετα απο ποσο διαστημα οι λεμφαδενες υποχωρουν?Ευχομαι καποιος απο εσας να εχει μια προσωπικη εμπειρια γυρω απο το θεμα......
    Ώπα κάτσε! Αυτά δεν τα περνάμε στο ντούκου! Όταν λες πριν λίγες μέρες πόσες εννοείς; Τι συνέβη στον μπαμπά σου; Εσύ πως είσαι; Άμα δεν θες να τα πεις εδώ στείλε μου πμ να το συζητήσουμε σε παρακαλώ..
    Όσον αφορά στους λεμφαδένες, αφού σε καθησυχάζουν οι γιατροί πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να ανησυχείς. Περνάς μεγάλο στρες και όσο να ΄ναι αυτό επηρεάζει την υγεία σου. Σε πόσο καιρό υποχωρούν δεν το γνωρίζω..
    Περαστικά πάντως σου εύχομαι από καρδιάς!

Η2Ο Το avatar του χρήστη Υδάτινη...
    Περιοχή
    Τόπος Υγρός
    Έχω περάσει λοιμώδη μονοπυρήνωση κ στο πρώτο πράγμα που με χτύπησε ήταν στο λαιμό μου... Τα αντιβιοτικά που πήρα έκαναν ζημιά (γιατι έγινε διάγνωση αμυγδαλίτιδας την πρώτη φορά κ τη δεύτερη φλεγμονή στον φάρυγγα) κ χειροτέρεψαν την κατάσταση..
    Η καλύτερη λύση, αν ανησυχείς πολύ, θα ήταν να έβρισκες ενα γνωστό προκειμένου να μπεις σε ένα νοσοκομείο για εξετάσεις. Τουλάχιστον θα' σαι σίγουρη κ ήσυχη ότι όλα είναι οκ!
    Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...

Μέλος Το avatar του χρήστη LongTom
    Περιοχή
    Σαλλλονίκη
    Φιλικά anastasia26 ο καλύτερος τρόπος είναι να ρωτήσεις γιατρό.

Εάν δεν πάρεις την απάντηση που θέλεις πάνε και σε άλλον,
    από ένα φόρουμ το μόνο που θα αποκομίσεις είναι γενικολογίες και εσφαλμένες(κατά βάση) συμβουλές.

Δεν γίνεται με αυτόν τον τρόπο γιατί ακόμα και γιατροί να ήμασταν κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δεν γίνεται διάγνωση μέσω μηνυμάτων.

Αυτά από εμένα και περαστικά.

Τουρίστρια Το avatar του χρήστη Mephisto
    Πρησμένοι λεμφαδένες είναι λοίμωξη. Μπορεί να είναι από σχεδόν τίποτα μέχρι την πιο σοβαρή περίπτωση. Συμφωνώ με τον Long Tom κανένα forum δεν θα σε βοηθήσει. Πρέπει να πας σε γιατρό και αν κάτι δεν σου αρέσει πήγαινε σε άλλον.
    Ο κλέφτης και ο ψεύτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
    ...εκτός από την Ελλάδα όπου χαίρονται από το 1974!