Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ..ΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΙΔΑ...

Ακουστε και την δικη μου εμπειρια ομως για να δειτε πως υπαρχει και το (καλο) αλλα και το (κακο)..δεν υπαρχει κανενας λογος να καθομαι να γραφω αλλα νιωθω οτι μετα απο αυτο που ειδα ειμαι υποχρεωμενος αλλα και το κανω απο ευχαριστηση να το πω σε καποιους σαν εσας που πιστευετε. 1)για να δειτε και κατι αλλο 2)γιατι με το να το γραψω εδω νιωθω πως τους τιμαω που μου εμφανιστηκαν....λοιπον στην γειτονια μου εχουμε την αγια παρασκευη...πολλοι λεγαν πως την ειχαν δει...μεχρι και ο πατερας μου την ειχε δει σε ενα σημειο που περναγε και την ειδε να καθεται καθησμενη σε ενα σκαλοπατι της γειτονιας...μολις περναγε απο μπροστα της ενω το βλεμα κοιταγε μπροστα διπλα εβλεπε την αγια...μολις γυριζε το κεφαλι του εξαφανιζοταν,μολις κοιταζε παλι μπροστα παλι εμφανιζοταν...το εκανε 4-5 φορες και καταλαβε πως ειναι κατι τετοιο και φυσικα εφυγε τρεχοντας τρομαγμενος(οσο και να πεις δεν ειναι κατι που το βλεπεις καθε μερα)..εγω λοιπον το 2007 στην παραμονη της γιορτης της πηγα στην εκλησια και αναψα το κερι μου και προσευχηθηκα οπως κανω οσο ευκαιρω καθε χρονο..ηταν τριτη,την πεμπτη το βραδυ λοιπον εκανα ενα μπανιο και βγηκα προς τα εξω μια βολτα...το σπιτι μου ειναι σε ενα δρομο που οδηγει σε πολλα σκαλοπατια,...εγω περιπου βγαινω στην μεση και κατηφοριζω προς τα κατω που ειναι το κεντρο...στην κορυφη των σκαλωπατιων ειναι μια εκλησια...οχι ομως της αγιας παρασκευης αλλα του αγιου γεωργιου που ειναι και πολυουχος της πολης..ετσι λοιπον οπως βγηκα στα σκαλοπατια και πηγαινα προς τα κατω..παντα ριχνω μια ματια προς την εκλησια του αγιου γεωργιου και κανω τον σταυρο μου...υπηρχαν πολυς κοσμος στα σκαλοπατια πηγαιναν πανω κατω..διπλα απο τα σκαλοπατια υπαρχουν θαμνοι και φωτα (κολωνες παραδοσιακες)ετσι οπως πηγαινα λοιπον φτανω στο σειμειο στα σκαλοπατια και πριν κατηφορισω ριχνω μια ματια στην εκλησια του εγιου γεωργιου και κανω τον σταυρο μου....πριν προλαβω να κανω τον σταυρο μουτο ματι μου πεφτει αμεσως ομως σε μια ανθρωπινη σκια...ειχε το περιγραμα ακριβως της αγιας παρασκευης και ηταν σαν (στην εικονα την παλια σπου πιστευω και φενεται σαν αληθινη στην εκλησια της)το βλεπω και το παρατηρω....κανενας αλλος δεν εβλεπε τιποτα....μεχρι και ανθρωποι που περναγαν διπλα της...και ηταν ακριβως απο κατω στην κολωνα με το φως δηλαδη ηταν πεντακαθαρο αυτο που εβλεπα..και δεν προχωραγε σαν τους ανθωπους αλλα κινουταν στον αερα προς τα δεξια..(εχω ακουσει οι αγιοι περπατανε στον αερα)αφου το βλεπω λοιπον λεω μεσα μου (ρε παναγια μου τι ειναι αυτο το πραγμα)κανω τον σταυρο μου και φευγω κατεβαινοντας προς τα κατω και προς το κεντρο...μολις εφτασα στα πρωτα σκαλωπατια κατω κατω λεω (θα γυρισω να το ξαναδω γιατι μπορει να μην ειδα καλα και θα το λεω και δεν θα με πισετευει κανενας,μπορει να ειδα μια απλη σκια πχ)ετσι λοιπον ξεκιναω προς τα πανω περνοντας ενα ζευγαρι απο κοντα γιατι ειχα τρομοκρατηθει...ετσι οπως πλησιαζα η σκια ακομα ηταν εκει αλλα λιγο ποιο μαζεμενη προς δεξια...λεω (οτι και να ειναι θα παω να δω τι ειναι)οσο πλησιαζα ολο εβλεπα και ποιο καθαρα την ανθρωπινη σκια..και μολις φτανω στο σημειο που κατεβαινα απο το σπιτι μου που ερχοταν ο δρομος δηλαδη η σκια ηταν λιγο ποιο πανω....λεω (πρεπει να παω να το δω)συνεχιζω να παω και μου συμβαινει κατι πολυ περιεργο που δεν μου ειχε ξανασυμβει στην ζωη μου...εγω ελεγα με το μυαλο μου (πηγαινε προχωρα να δεις τι ειναι)και τα ποδια μου στριβανε προσς το δρομου του σπιτιου μου.προσπαθουσα για ωρα να το κανω αλλα τιποτα...τελικα εφυγα και πηγα σπιτι και το ειπα στην μανα μου και μου ειπε (αυτο που ειδες ειναι καλο)οσο να εινναι ειχα τρομαξει γιατι καταλαβα οτι ηταν κατι περα απο την ανθρωππινη λογικη...μετα ξαναβγαινω αλλα ειχε εξαφανιστει και δεν το εχω δει μεχρι σημερα οσες φορες και αν εχω κοιταξει...πιστευω πως μεχρι εκει Ηθελε να την δω...οχι ποιο κοντα....δεν πηγα στην εκλησια την αλλη μερα να το πω πχ στον παπα το αφησα στο φλου...μετα την αλλη εβδομαδα κανονιζουμε με ενα φιλο μ να παμε βολτα με το ποδηλατο αλλα μεγαλη βολτα που θα διαρκουσε 3 ωρες....ξεκιναμε και στην μεση περιπου της διαδρομης μας ποιανει το βραδυ...εγω δεν μπορουσα να παω με τον ρυθμο που πηγαινε αυτος..ηταν αργος και συνεχισα....με μια διαφορα ομως..αυτος ειχε φωτα εμπρος πισω εγω δεν ειχα τιποτα ομως...το μονοπου εβλεπα ηταν απο το φως του φεγγαριου την λευκη δεξια γραμη του δρομου οπου και ακουλοθουσα αυτη...περνωντας περασα πολλα εικονοστασακια που ηταν αναμενα τα κερια μεσα τους....απο την τρομαρα που ειχα παρει δεν ηθελα να μου συνβει κατι τετοιο παλι και μολις εβρισκα καθε εικονοστασακι εκανα τον σταυρο μου και ελεγα απο μεσα μου (θεε μου σε παρακαλω μην δω τιποτα περιεργο μεσα στο σκοταδι θα παω απο ανακοπη καρδιας)περναω πολλα εικονοστασακια και μια εκλησια αναμεσα τους το ιδιο ειπα μεσα μου και οταν περασα την εκλησια...μετα απο εκει ηταν 20 λεπτα η πολη μου μονο..βρηκα κ αλλα εικονοστασακι και παλι τα ιδια ελεγα απο μεσα μου...φτανω ενα χιλιομετρο απο την πολη και ηταν ενα τελευταιο εικονοστασακι..εκει λεω απο μεσα μου (ελα μωρε ενταξει τοσους σταυρους εκανες και ηδη τωρα εφτασες οποτε δεν τον κανω το σταυρο μου) με το που τελειωσα αυτο που ειπα μετα απο 2 δευτεροπλεπτα περναει ενα φως δυνατο απεναντι μου καιπερναει διπλα μου αριστερα γρηγορα..με το που το βλεπω ανατριχιαζω απο τα μαλια μεχρι τα νυχια των ποδιων(πρωτη φορα εχω αισθανθει ετσι)και λεω μεσα μου (αυτο που ειδες δεν ηταν ουτε αυτοκινητο ουτε μηχανακι ουτε τιποτα αλλο....)και πραγματι δεν ηταν αυτοκινητο η κατι αλλο τετοιο...μετα απο αυτο λοιπον που ειδα εκανα ενα δυνατο σπριντ και φτανω στην πολη μου και παω στην μανα μου και της ειπα οτι ειδα και την δευτερη φορα...και μου λεει (αυριο να πας στον παπα) και οντως πηγα...του τα ειπα και τα 2 γεγονοτα και μ λεει...(το πρωτο που ειδες οντως μορει να ηταν η αγια παρασκευη γιατι πολλοι την εχουν δει και θελω να γραψεις αυτα που ειδες γιατι θα φτιαξουμε ενα βιβλιο με το βιος της αγιας στην πολη μας.για το δετερο ομως μου λεει δεν ξερω τι ηταν...να εχεις υποψιν σου πως ενα προβατο αν απομακρυνθει απο το κοπαδι του και ειναι μονο του πολλα μπορει να του συμβουν) και τον ρωταω ηταν τιποτα κακο;και μ λεει δεν ξερω μπορει ναι μπορει οχι...πριν απο αυτα τα αληθινα γεγονοτα ειχα δει 2 φορες την αγια παρασκευη και αρκετες τον αγιο γεωργιο στον υπνο μου (και τους 2 τους θεωρω προστατες μου)..στο ονειρο την αγια παρασκευη την ειδα την πρωτη φορα ηταν μεσα στο σπιτι μου και εγω διαβαζα στο γαφειο κ ενα μαυρο πραγμα περναγε με δυναμη διπλα μ περα δωθε περα δωθε και νευριαζω και κοιταω να δω τι ειναι...κοιταω και κοιτοντας στην κρεβατοκαμαρα ειχε βγαλει το κεφαλι της και με κοιτουσε,με το που το βλεπω τρεχω εξω απο το σπιτι και την βλεπω ηταν σε αυτο το ημειο που την ειχε δει ο πατερας μου στον ξυπνιο του..την δευτερη φορα παλι στο ονειρο μου προχωραγα σε ενα σημειο που διασταυρωνονταν 2 δρομοι και οι 2 θα κατεληγαν σε εναν προς τα μπροστα.ο ενας ηταν που ερχομουν εγω και απο τον αλλον ερχοταν μια γυναικα παρα πολυ ομορφη αλλα ειναι ντυμενη με μαυροφορα..εγω μεσα μου αναρωτιωμουν (πως μια τοσο ομορφη κοπελα να φοραει μαυροφορα;) και ετσι οπως πλησιαζαμε με ρωταει:δημητρη δεν με γνωριζεις;;) και της λεω οχι με ρωτησε ξανα και ξανα για 6-7 φορες τουλαχιστον και στην τελευταια ερωτηση καταλαβαινω μηπως ειναι αυτη...ηθελα να δω που μενει αν δηλαδη ειναι αυτη...δεν την ρωτησα αν εισαι η αγια παρασκευη αλλα την ρωταω:μηπως μενεις αναμεσα στου ταδε το σπιτι και στου ταδε...και μ λεει ναι....και λεω παναγια μου......και ξαφνικα περναει ενα αυτοκινητο απο μπροστα και με το χαθηκε το αυτοκινητο χαθηκε κ αυτη...τον αγιο γεωργιο τον εχω δει 4 φορες στο ονειρο μου...1)ημουν στην εκλησια του απ εξω και ακουγα καλπαζμους αλογου (κατι που το εχουν ακουσει στη πραγματικοτητα πολλοι εκει στην εκλησια του.2)ελεγα μεσα μου τι ωραια θα ηταν να εβλεπα τον αγιο γεωργιο που τον βλεπω στην ολοκληρη εικονα του την παλια και ειναι σαν να σου μιλαει!στην εκλησια του που ειναι η εικονα)και μετα απο μερικο καιρο μου ενφανιζεται η πρωτωμη του οπως ειναι στην εικονα αλλα ασπρομαυρο χρωμα....ξυπναω και ενιωθα τοσο ομορφα που ειπα πως ηθελα να τον ξαναδω παλι....μετα απο καιρο μου εμφανιζεται στο ονειρο παλι το κεφαλι του αλλα ενχρωμο και περιστρεφοταν και τον ειδα ποιο καλα..με το σαγονακι του καπως μυτερο και η μυτη του καπως μυτερη δηλαδη εβλεπα ολα τα χαρακτηριστικα του...και παλι ξυπναω και νιωθω ποιο χαρουμενος και ξαναλεω μεσα μου αχ θα ηθελα να τον δω παλι....και την τελευταια φορα που τον ειδα ηταν το ποιο ωραιο...μαζευομουν λεει στο ονειρο προς το σπιτι μου( που καθε βραδυ απο εκει παω) και ανεβαινα τα σκαλοπατια που οδηγουσαν στην εκλησια του...στην μεση πριπου απο τα πολλα σκαλωπατια στριβω αριστερα...ετσι οπως ανεβαινα τα σκαλοπατια περιπου στην αρχη πολυ πριν φτασω στη μεση και στριψω βλεπω να ανεβαινει εναν κυριο ποιο πανω απο μενα...προχωρουσε και πηγαινε προς την εκλησια.φοραγε αυτο το σταχτι το κουστουμι που φορανε οι γεροντες..και ετσι οπως πηγαινε μπροστα γυρναει πισω και ηταν ο αγιος γεωργιος ιδιος σαν στην εικονα που ειναι στην εκλησια του..και μου λεει:ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΝΑ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ.....και μετα ξυπνησα...αυτααααααααα....καποτε ελεγα σε ενα παδι που βγαιναμε παζι προπονηση μου ελεγε (γιατι να πιστεψω εχω δει τιποτα;ας μου ενφανιστει και μετα θα πιστευω).......το παιδι ηταν απο ευπορη οικογενια και ο μπαμπας του ηταν πολυ της εκλησιας ενω η μανα του εκανε ολο παρανομες σχεσεις και αλλα...και του απανταω (γιατι ποιος εισαι και θα σου εμφανιστει;;;;;ενα τιποτα εισαι οπως κ εγω....και μετα απο χρονια ειδα αυτα που ειδα...και πιστευω,πιστευαν και θα πιστευω και μετα το θανατο μου.πισετευω πως θα δουμε τους αγαπημενους μας συγγενεις εκει που θα παμε και θα ειναι ωραια...κ αλλες 2 φορες ειδα ατομα που ειχαν πεθανει και ηρθαν μετα απο μερες στον υπνο μου και μου λενε:δημητρη εγω φευγω...(αμεσως καταλαβαινω πως ειναι πεθαμενοι και τους ρωταω) ειναι ωραια εκει που πατε;;;και μου λεει μεσα απο την καρδια του...κουνοντας το χερι ....και το κεφαλι προς τα κατω ουυυυ (δηλαδη ναι) και αυτο πιστευω κ γω πως εδω ειναι αν οχι η κολαση μια δοκιμασια....παραπανω δε ξερω οπως δεν εχει ανακαλυψει κανενας μεχρι σημερα και το μονο που ανακαλυπτουν ειναι πως θα φτιαξουν καινουργια οπλα και πως θα μας πιουνε το αιμα...λυπαμαι πραγματικα για τον ανθρωπο και για τα παιδια ολων μας που η γη ολο στο χειροτερο παει......προσφατα περασα μια αρωστα πολυ σοβαρη..και καθε βραδυ προσευχομουν και ελεγα σε παρακαλω κυριε ιησου χριστε βοηθησε με κανε με καλα...και ετσι κ εγινε...αλλαξα πολλους γιατρους αλλα βρηκα τον 3 και καλυτερο και τωρα παω προς το να γινω τελειως καλα......ευχομαι να σας προστατευει ο χριστος.....να ειστε καλα!!!!!!!

DI swordsman Το avatar του χρήστη Cataphract
    Περιοχή
    Αθ, Καλλιθέα
    Πρώτα απ'όλα αν ξαναγράψεις σεντόνι βάζε παραγράφους. Κουράστηκα να το διαβάσω όλο αυτό. Δεν θα μιλήσω καν για στίξη και ορθογραφία, κάνε πρώτα αυτό που είναι βασικό και βλέπουμε.

Επί του θέματος, προσπαθώ να καταλάβω το "καλό". Λες ότι είδες κάτι το οποίο νομίζεις ότι είναι άγιος. Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι δεν είναι κάτι άλλο που παίρνει τη μορφή αγίου, απο που κι ως που έχει ο χριστιανισμός σχέση με το καλό; Μιλάμε πάντα για τη θρησκεία που ευθύνεται για τους περισσότερους πολέμους, βασανισμούς, θανάτους κτλ κτλ μαζί με τα υπόλοιπα αβραμαϊκά ξαδερφάκια του. Οπότε εξήγησε μου γιατί το να δεις δύο υπέρμαχους αυτής της πνευματικής καφρίλας είναι καλό.

Υ.Γ.: Το ίδιο έκανα ποστ και στη Μεταφυσική που έκανες το ίδιο ακριβώς νήμα. Ωστόσο το απο πάνω ταιριάζει εδώ, γιατί εδώ είναι Θεολογία, ενώ η ίδια η εμπειρία ταιριάζει στη Μεταφυσική.
    Η Ιπποτική Τέχνη του Ξίφους -- The ARMA -- ARMA Hellas
    War is brutality; Duelling, is art. -- Paper is my canvas, pens my brushes, and naught but words my precious paints...
    Yo, ho, haul together, hoist the colors high. Heave ho, thieves and beggars, never shall we die...

Zeitgeist Movement & The Venus Project

cataphract:Υ.Γ.: Το ίδιο έκανα ποστ και στη Μεταφυσική που έκανες το ίδιο ακριβώς νήμα. Ωστόσο το απο πάνω ταιριάζει εδώ, γιατί εδώ είναι Θεολογία, ενώ η ίδια η εμπειρία ταιριάζει στη Μεταφυσική.....(σωπα εισαι πολυ εξυπνος)Πρώτα απ'όλα αν ξαναγράψεις σεντόνι βάζε παραγράφους. Κουράστηκα να το διαβάσω όλο αυτό. Δεν θα μιλήσω καν για στίξη και ορθογραφία, κάνε πρώτα αυτό που είναι βασικό και βλέπουμε.(εδω δεν θα μου πεις εσυ πως θα γραφω,στιξη κ ορθογραφικα,παραγραφους,εδω γιατροι κ αλλοι επιστημονες γραφουν συναιχεια με ορθογραφικα και δεν μπορουν να αλλαξουν,και στο κατω κατω αν σε κουρασε ποιος σου ζητησε να το διαβασεις;το οτι δεν πιστευεις κανει μπαμ και γιαυτο μ τη λες...οσο για το αλλο που λες πως ειδα κατι που μπορει να περνει την μορφη αγιου μην βλεπεις πολλα εργα επιστημονικης φαντασιας..βλαπτει...αυτο που ειδα ηταν πραγματικο και καταλαβα πως δεν ειναι απο τον (κοσμο μας)...ευχομαι να δεις καποια στιγμη κ συ καποτε κατι τετοιο γιατι απο κει και περα θα αρχισεις να προβληματιζεσαι σοβαρα...οσο για τους πολεμους που λες σε αυτο εχεις δικοιο...αλλα ξερεις τι θα σου απαντησω;ο χριστος που ηρθε σταυρωθηκε και αναστηθηκε ειπε(ο ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει πως σκεφτεται ο πατηρ μου..)προφανως εχουμε μικρο μυαλο,οπως πχ στο ερωτημα (ποιος εφτιαξε το θεο) κανεις δεν μπορει να απαντησει..υταρχουν διαστασεις που δεν εχουμε ανακαλυψει και ενα σωρο πραγματα που δεν ξερουμε...και ουτε θα μαθουμε..και αυτο για να αναρωτιεσαι εσυ...δεν λεω ειναι αδικο να γινονται πολεμοι,και αλλα διαφορα αλλα οπως καταλαβαινεις μας εχει αφησει σε ελευθερη βουληση και να κανουμε οτι θελουμε....οποτε Αυτος ισως δεν θελει να επεμβει για να δει που μπορουμε να φτασουμε....απο εκει και περα εγω ξερω πως με αυτα που ειδα πως αν πεθανω δεν θα τελειωσω εκει...(καποτε φοβομουν πως δεν θα υπαρχει τιποτα μετα) υπαρχει τελικα και κατι αλλο...αυτο που ζεις ειναι προσωρινο...οποτε βαλε το μυαλο σου να δουλευει και μην εισαι καθετος....αλωστε υπαρχουν ενα σωρο θαυματα που γινονται μεχρι και σημερα...αυτο δεν εχω να πω κατι αλλο.....

Έλλην Πατριώτης Το avatar του χρήστη skam
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Μια καθαρά τεχνική παρατήρηση και παράκληση. Τα κείμενα είναι πολύ πιο ευανάγνωστα όταν έχουμε παραγράφους και αφήνουμε και καμιά κενή γραμμή ώστε να διευκολύνεται το μάτι. Αλλιώς είναι όντως κουραστικό.
    Σε αυτό το σημείο ο Καταφράκτιος έχει δίκιο και θα είναι καλό κάθε ένας μας να το φροντίζει.
    Δεν είναι κανόνας αλλά προτροπή. Επιφυλάσομαι να ξεχωρίζω κάπως τα "σεντόνια" αν και όταν, έχω καιρό.

Περί στίξης και ορθογραφίας, δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να υποχρεώνει τους συνομιλητές να γράφουν ορθογραφημένα. Απλά εάν το κάνουν και εφόσον έχουν την δυνατότητα, διευκολίνουν τους υπόλοιπους. Υπάρχουν βοηθήματα για τους ανορθόγραφους (που τα χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση γιατί είμαι απελπιστικά ανορθόγραφος), για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να τα βρει στην κατηγορία γενικά της επιστήμης.

Νήματα με το ίδιο περιεχόμενο είναι σκόπιμο να αποφεύγονται. Αν ο συντονιστής κάποιας κατηγορίας κρίνει ότι ένα νήμα πρέπει να εξελίσσεται σε δύο διαφορετικές κατηγορίες μπορεί να το αντιγράψει εύκολα.
    ------------------

Στο θέμα, οι προσωπικές εμπειρίες μερικές φορές μπορούν να στηρίξουν την πίστη ενός ανθρώπου και να έχουν πολύ ευεργετικά αποτελέσματα στην ζωή του. Όμως δεν αποτελούν ισχυρές αποδείξεις ή ενδείξεις για τους άλλους και είναι αναμενόμενο αλλά και θεμιτό, να αντιμετωπίζονται με έντονο σκεπτικισμό.
    Αν αυτές ή και άλλες, εμπειρίες σου σε βεβαίωσαν ότι ο θάνατος δεν είναι το τέλος, μπορώ να πω ότι είσαι πολύ τυχερός. Αλλά δεν μου αρκεί για να συμεριστώ την πίστη σου.

οπως πχ στο ερωτημα (ποιος εφτιαξε το θεο) κανεις δεν μπορει να απαντησει..

aπλό είναι, ο Μωυσής.
    Όταν ο Θεός τον κάλεσε στο Όρος, του έδωσε μια ταμπλέτα με μια εντολή, "αγαπάτε αλλήλους".
    Ο Μωυσής κόντεψε να πάθει εγκεφαλικο. Άρπαξε τη μαγκούρα και κοπάνησε τον Θεό κατακέφαλα. Ύστερα, έθαψε το πτώμα,
    και σκάλισε μόνος του αυτό που θεωρούσε καλύτερες εντολές για τους υποτελ..., εχμ,
    τον λαό.
    Eυαίσθητος φορτηγατζής

Περιοχή
    Αθ, Καλλιθέα
    Θα προσπαθήσω να ξεχωρίσω (και κατ'επέκταση να απαντήσω) στα λεγόμενα σου.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ανδρας 28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωπα εισαι πολυ εξυπνος
    Ευχαριστώ, κάνω ό,τι μπορώ. Αυτό που φαίνεται να έχει αποτελεσμα ως τώρα είναι να αποφεύγω τύπους με μαύρα και να μην παίρνω τοις μετρητοίς τα παραληρήματα τους.

εδω δεν θα μου πεις εσυ πως θα γραφω,στιξη κ ορθογραφικα,παραγραφους,εδω γιατροι κ αλλοι επιστημονες γραφουν συναιχεια με ορθογραφικα και δεν μπορουν να αλλαξουν
    Πρώτον, μόλις στο είπα. Το ότι οι "επιστήμονες" μας είναι αγράμματοι (περίεργο, δεν θυμάμαι πολλούς μεγάλους επιστήμονες να είναι τόσο αγράμματοι- εδώ τόσοι και τόσοι έγραψαν βιβλία...) δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση αλλά όνειδος της ελληνικής κοινωνίας που σου δίνει (μετά βίας) εκπαίδευση και ούτε ίχνος μορφώσεως.

,και στο κατω κατω αν σε κουρασε ποιος σου ζητησε να το διαβασεις;
    Υποτίθεται είμαστε εδώ να διεξάγουμε ένα διάλογο. Πέραν του ότι το κείμενο σου είναι το ανάλογο με το να μιλάει κάποιος ασταμάτητα στο αυτί σου χωρίς ανάσα για κανά 15' (διόλου ευχάριστο και εποικοδομητικό), αν είναι να έχουμε αυτή τη λογική, τότε ποιος σου ζήτησε να το γράψεις εξαρχής;

το οτι δεν πιστευεις κανει μπαμ και γιαυτο μ τη λες...
    Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Σου τη λέω γιατί δεν γράφεις με τον απαραίτητο τρόπο και πολύ απλά κανείς δεν θα κάνει μετά από λίγο.
    Το ότι δεν πιστεύω πάλι είναι άλλο θέμα.

οσο για το αλλο που λες πως ειδα κατι που μπορει να περνει την μορφη αγιου μην βλεπεις πολλα εργα επιστημονικης φαντασιας..βλαπτει...
    Πολύ αμφιβάλλω. Και τι να βλέπω, ρομαντικές κομεντί; Δε βλέπεται και τίποτ'άλλο...
    Σου έχω μια πολύ κοντινότερη εξήγηση στα δικά σου δεδομένα... δαίμονας. Happy now?

αυτο που ειδα ηταν πραγματικο και καταλαβα πως δεν ειναι απο τον (κοσμο μας)...
    Δεν είναι μόνο οι άγιοι εξώκοσμοι, ακόμα και για τα δικά σου περιορισμένα δεδομένα.

ευχομαι να δεις καποια στιγμη κ συ καποτε κατι τετοιο γιατι απο κει και περα θα αρχισεις να προβληματιζεσαι σοβαρα...
    Μια χαρά προβληματίζομαι... εσύ αντίθετα φαίνεται να έχεις έτοιμη τη λύση περί αγίων.

οσο για τους πολεμους που λες σε αυτο εχεις δικοιο...αλλα ξερεις τι θα σου απαντησω;ο χριστος που ηρθε σταυρωθηκε και αναστηθηκε ειπε(ο ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει πως σκεφτεται ο πατηρ μου..)
    Συνεχίζει να το αποδεικνύει περίτρανα η εκκλησία πως αν όντως υπάρχει θεός, τότε η ίδια είναι με κάθε τρόπο ταγμένη εναντίον του.

προφανως εχουμε μικρο μυαλο,οπως πχ στο ερωτημα (ποιος εφτιαξε το θεο) κανεις δεν μπορει να απαντησει..υταρχουν διαστασεις που δεν εχουμε ανακαλυψει και ενα σωρο πραγματα που δεν ξερουμε...και ουτε θα μαθουμε..
    Κάνουμε ό,τι μπορούμε όμως για να μάθουμε. Δεν δεχόμαστε μασημένη τροφή από ένα μάτσο παιδεραστές με γενειάδες (ή μη, ανάλογα το δόγμα).

και αυτο για να αναρωτιεσαι εσυ...δεν λεω ειναι αδικο να γινονται πολεμοι,και αλλα διαφορα αλλα οπως καταλαβαινεις μας εχει αφησει σε ελευθερη βουληση και να κανουμε οτι θελουμε....
    Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο. Δεν θα ήθελα να μου το πάρουν πίσω για όλο τον κόσμο.

οποτε Αυτος ισως δεν θελει να επεμβει για να δει που μπορουμε να φτασουμε....
    Δεν κατάλαβες. Δε λέω τις κλασσικές πίπες περί "Γιατί ο Θεός αφήνει να γίνει το κακό". Το γιατί δεν ασχολούμαι καν με αυτό το (ομολογουμένως απλοϊκό) ερώτημα είναι άλλο θέμα. Αυτό που λέω είναι ξεκάθαρα ότι αυτοί ακριβώς που λανσάρουν όλ'αυτά περί αγίων και οσίων και λειψάνων και δογμάτων κ.τ.λ. είναι τα χειρότερα καθάρματα του κόσμου και υπεύθυνα για παντός είδους έγκλημα.

απο εκει και περα εγω ξερω πως με αυτα που ειδα πως αν πεθανω δεν θα τελειωσω εκει...(καποτε φοβομουν πως δεν θα υπαρχει τιποτα μετα) υπαρχει τελικα και κατι αλλο...αυτο που ζεις ειναι προσωρινο...οποτε βαλε το μυαλο σου να δουλευει και μην εισαι καθετος....αλωστε υπαρχουν ενα σωρο θαυματα που γινονται μεχρι και σημερα...αυτο δεν εχω να πω κατι αλλο.....
    Η πίστη μου στη μετα θάνατον ζωή είναι άλλο θέμα πάλι. Δεν είμαι κάθετος, γι'αυτό και αντί να απορρίψω αυτή την εμπειρία που είχες σου δίνει εναλλακτικές. Εσύ είσαι κάθετος, που με το που είδες κάτι ανεξήγητο, αναφώνησες "Θαύμα!" και "Άγιος!" χωρίς καν να ψάξεις αντικειμενικά περί τίνος πρόκειται (το να πας στον τραγόπαπα να τον ρωτήσεις είναι σα να είδες πολιτική συζήτηση και να ρωτήσεις ΚΚΕτζή/ΚΝίτη περί τίνος πρόκειται. Τι περιμένεις να σου πει; Αλήθεια;)
    War is brutality; Duelling, is art. -- Paper is my canvas, pens my brushes, and naught but words my precious paints...
    Yo, ho, haul together, hoist the colors high. Heave ho, thieves and beggars, never shall we die...

Ritari, på finska Το avatar του χρήστη NordicWarrior
    Περιοχή
    Icy North
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ανδρας 28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο εκει και περα εγω ξερω πως με αυτα που ειδα πως αν πεθανω δεν θα τελειωσω εκει...(καποτε φοβομουν πως δεν θα υπαρχει τιποτα μετα) υπαρχει τελικα και κατι αλλο....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cataphract Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πίστη μου στη μετα θάνατον ζωή είναι άλλο θέμα πάλι.
    Παρενθετικά να πω ότι η μετά θάνατον ζωή είναι θεωρητικά πιθανή ακόμα και σε ένα πλαίσιο καθαρά υλιστικού ρεαλισμού, εφόσον αποδεχτούμε ορισμένες υποθέσεις σχετικά με την υφή και το πιθανό μέλλον του σύμπαντος. Δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες, θα ψάξω να βρω την πηγή και μπορεί να επανέλθω
    Religion has convinced people that there’s an invisible man…living in the sky, who watches everything you do every minute of every day. And the invisible man has a list of ten specific things he doesn’t want you to do. And if you do any of these things, he will send you to a special place, of burning and fire and smoke and torture and anguish for you to live forever, and suffer and burn and scream until the end of time. But he loves you. He loves you and he needs money.

George Carlin, RIP

Είπα φρόνηση.....
    Στην αγάπη αρχίζουμε απατώντας τον εαυτό μας. Αργότερα απατούμε τους άλλους.. Ο. Ουάιλντ

Μην ανησυχείς αν οι άλλοι δεν σε καταλαβαίνουν. Να ανησυχείς όταν εσύ δεν καταλαβαίνεις τους άλλους.

Κομφούκιος

Περιοχή
    Αθ, Καλλιθέα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα φρόνηση.....
    Για την ακρίβεια δεν είπες τίποτα, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα για να μη σε πληγώσουμε.

Είπα σε άλλο topic....για την ακρίβεια...ότι δεν μας "αγγίζει" δεν μπορεί και να μας πληγώσει....οπότε μην ανησυχείς για μένα.....να ανησυχείς όμως για τους υπόλοιπους...εκεί είναι απαραίτητο να θυμάσαι τις όποιες "ευαισθησίες" σου...

Μείνε πιστός στις αποφάσεις σου και κατανίκησε την πολύπειρο συνήθεια σου.....
    Στην αγάπη αρχίζουμε απατώντας τον εαυτό μας. Αργότερα απατούμε τους άλλους.. Ο. Ουάιλντ

Μην ανησυχείς αν οι άλλοι δεν σε καταλαβαίνουν. Να ανησυχείς όταν εσύ δεν καταλαβαίνεις τους άλλους.

Κομφούκιος

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία