Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
    கடவுள் ஒரு கொலைகாரன்! Το avatar του χρήστη Κλωθώ
    Περιοχή
    Τroposphere

Η αληθινή ιστορία του εξορκισμού της "Emily Rose"!

Η ταινία "Ο εξορκισμός της Εmily Rose" που προβλήθηκε πριν από λίγα χρόνια στις κινηματογραφικές αίθουσες, ήταν βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα. Το κανονικό όνομα της "Emily Rose" ήταν Anneliese Michel (στη φωτογραφία). Γεννημένη τον Σεπτέμβριο του 1951, σε ένα χωριό της Βαβαρίας, από βαθιά θρησκευόμενους γονείς, η Anneliese μεγάλωσε σε ένα έντονα καθολικό θρησκευτικό περιβάλλον.

Η αρχή της τραγικής ιστορίας.

Όταν ξεκίνησε τις σπουδές της στο κολέγιο, η ζωή της έμοιαζε απολύτως φυσιολογική και τίποτα δεν μαρτυρούσε την φρίκη που την περίμενε. Ήταν μόλις 17 ετών όταν ένα βράδυ άρχισε εντελώς ξαφνικά και αναίτια να έχει σπασμούς σε όλο της το σώμα. Η διάγνωση των γιατρών ήταν "επιληψία".

Τις ημέρες που ακολούθησαν η κατάσταση της Anneliese έγινε εντελώς ανεξέλεγχτη και οι δικοί της αναγκάστηκαν να την μεταφέρουν σε ψυχιατρική κλινική. Αυτό όχι μόνο δεν την βοήθησε αλλά την οδήγησε και στην κατάθλιψη!

Επηρεασμένη προφανώς από το έντονα θρησκευτικό περιβάλλον που μεγάλωσε, η Anneliese έπεισε τον εαυτό της ότι έχει καταληφθεί από δαίμονες. Οι γιατροί της χορήγησαν φάρμακα για τις ψυχώσεις αλλά εκείνη επέμενε πως η λύση στο πρόβλημά της ήταν μία και μοναδική: εξορκισμός!

Κανείς δεν αναλάμβανε τον εξορκισμό της!

Είχαν περάσει 6 ολόκληρα χρόνια από την ημέρα που ξεκίνησαν οι κρίσεις και η κατάσταση ήταν κάθε μέρα και χειρότερη. Κανένας ιερωμένος δεν δεχόταν να την αναλάβει και οι γονείς της ήταν σε απόγνωση. Τότε εμφανίστηκε ο ιερέας Ernst Alt.

Αφού έζησε για λίγες ημέρες την Anneliese από κοντά, πείστηκε πως επρόκειτο γαι περίπτωση "δαιμονισμού" και ζήτησε από τον αρχιερέα του Würzburg, να προχωρήσει σε εξορκισμό. Η πρότασή του όμως δεν έγινε δεκτή μετά πό έναν χρόνο, το 1975, όταν η Anneliese σταμάτησε να τρώει φαγητό γιατί -όπως έλεγε- οι δαίμονες δεν της το επέτρεπαν, και άρχισε να τρέφεται με αράχνες και μύγες και να πίνει τα ίδια της τα ούρα.

Τα ουρλιάχτά της αναστάτωναν νύχτα και μέρα την γειτονιά καθώς έσπαγε σταυρούς και κατάστρεφε εικόνες του Χριστού και άλλα ιερά σύμβολα. Τα κριτήρια του εξορκισμού για την καθολική εκκλησία, είχαν πλέον εμφανισθεί.

O εξορκισμός της Anneliese Michel .

Ο αρχιερέας του Würzburg, ανέθεσε στον πατέρα Arnold Renz και τον πάστορα Ernst Alt τον εξορκισμό της Anneliese Michel. Εκείνοι ακολουθώντας πιστά το τελετουργικό έκριναν πως η κοπέλα έπρεπε να σωθεί από την ύπαρξη πολλών δαιμόνων στο σώμα της, μεταξύ αυτών οι Lucifer, Judas Iscariot, Cain, Hitler και άλλων "καταδικασμένων ψυχών" που είχαν μπει μέσα της.

Έναν ολόκληρο χρόνο κράτησε ο εξορκισμός! Μία φορά την εβδομάδα οι δύο ιερείς επισκέπτονταν την Anneliese στο σπίτι της και πάλευαν με τους δαίμονές της. Οι αντιδράσεις της μερικές φορές ήταν τόσο δυνατές που έπρεπε να την αλυσοδένουν στο κρεββάτι της.

΄Τους πρώτους μήνες των εξορκισμών, υπήρξε ένα διάστημα αισθητής βελτίωσης. Η Anneliese άρχισε να πηγαίνει πάλι σχολείο, έδωσε εξετάσεις στο Παιδαγωγικό Πανεπιστήμιο του Würzburg και δειλά δειλά επισκεπτόταν την εκκλησία.

Το διάλειμα όμως κράτησε για λίγο. Οι "δαίμονες" επέστρεψαν ακόμη πιο ισχυροί και για εβδομάδες ολόκληρες η κοπέλα δεν δεχόταν τροφή. Οι δύο ιερείς αποφάσισαν τότε να ηχογραφούν τους εξορκισμούς και να τραβούν φωτογραφίες, μήπως έτσι μπορέσουν να εντοπίσουν κάποιες λεπτομέρειες που θα τους βοηθούσαν.

Από το υλικό αυτό, προέρχονται οι ήχοι και οι εικόνες στο βίντεο που ακολουθεί:

http://www.youtube.com/watch?v=x4n9vK0_mdk

Το τέλος!

Στις 30 Ιουνίου του 1976, έγινε ο τελευταίος εξορκισμός της Anneliese. Εξαντλημένη, αδύνατη με υψηλό πυρετό και πνευμονία το μόνο που κατάφερε να πει ήταν "μαμά, φοβαμαι!" Ξεψύχησε την επόμενη ημέρα, 1η Ιουλίου του 1976, ενώ κοιμόταν!
    Earthlings (οι γήινοι) || The Cove (Ο όρμος)
    | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
    Από σένα η άνοιξη εξαρτάται. Τάχυνε την αστραπή
    Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσα με το πι.
    (Οδ. Ελύτης)

Μέλος Το avatar του χρήστη antzy90
    Περιοχή
    περιστερι
    κανω μερικες ασχετες ερωτησεις αρχικα και θα προχωρησω με κατι πιο ουσιωδες
    1.ποια ειναι η βικυ φλεσσα?
    2.χιτλερ ο γνωστος?

Λοιπον...Κλωθω μου εχω δει την ταινια..δεν αμφιβαλλω οτι το γεγονος ειναι πραγματικο απλα ολα αυτα μου φανηκαν τοσο εξωπραγματικα με μια πρωτη ματια και με φοβησαν ταυτοχρονα.επειδη αποτι συμπεραινω απο τα ποστς σου εισαι <πολυπραγμων>θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις επι του θεματος!Πρωτον,εχεις ακουσει εσυ αληθινη ιστορια εξορκισμου απο καποιον γνωστο για να μου πεις λιγες περισσοτερες λεπτομερειες επι του θεματος?αν δεχτουμε οτι κατι τετοιο οντως μπορει να συμβει και δαιμονες μπορουν να μπουν σε ανθρωπινο σωμα,γιατι να το κανουν και με ποια κριτηρια επιλεγουν συγκεκριμενα προσωπα?στο παρελθον ειχα προσπαθησει να ενημερωθω λιγο περισσοτερο επι του θεματος(απο περιεργια και ενδιαφερον...)αλλα η σκληρη καθημερινοτητα δεν μας επιτρεπει τις πολυτελειες....σε ευχαριστω προκαταβολικα
    με διαφορα ενος χρονου και κατι καταλαβα τη διαφορα...να σ'αγαπαν,απτην αγαπη...

Περιοχή
    Τroposphere
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antzy90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανω μερικες ασχετες ερωτησεις αρχικα και θα προχωρησω με κατι πιο ουσιωδες
    1.ποια ειναι η βικυ φλεσσα?
    2.χιτλερ ο γνωστος?
    Η Βικυ φλεσσα ειναι μια δημοσιογραφος της ΝΕΤ την οποια τη θαυμαζω. Παρουσιαζει μια εκπομπη η οποια κατα τη γνωμη μου ειναι η πιο ενδιαφερουσα και απ τα λιγα αξιολογα πραγματα που προβαλει αυτο το χαζοκουτι. Εχει παρει συνεντευξη απο τους πιο εγκεκριμενους ανθρωπους απο καθε χωρο, αναφερω παραδειγματικα τα εξης ονοματα: ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ (2 εκπομπεσ κι'ολας) Ναννοπουλος (αστροφυσικος) ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΣΑΦΑΤ (ψυχιατρος), Λινα Νικολακοπουλου, Μαριος Φραγκουλης κτλ..
    αμα θελεις να δεις σου παραθετω και το λινκ. http://www.ert.gr/akra/

Πρωτον,εχεις ακουσει εσυ αληθινη ιστορια εξορκισμου απο καποιον γνωστο για να μου πεις λιγες περισσοτερες λεπτομερειες επι του θεματος?
    Απο καποιο γνωστο οχι!! Αλλα εχω διαβασει αρκετα βιβλια πανω σε αυτο το θεμα. Αμα θελεις αυριο μπορω να σου γραψω αποσπασμα απο το βιβλιο, ολο αποκλειεται γιατι ειναι πολλες σελιδες. Το συγκεκριμενο θρεντ που εβαλα με την Εμιλη ειναι οντως πολυ τρομακτικο και για αυτο το εβαλα και στο σαμπ της μεταφυσικης.

αν δεχτουμε οτι κατι τετοιο οντως μπορει να συμβει και δαιμονες μπορουν να μπουν σε ανθρωπινο σωμα,γιατι να το κανουν και με ποια κριτηρια επιλεγουν συγκεκριμενα προσωπα?στο παρελθον ειχα προσπαθησει να ενημερωθω λιγο περισσοτερο επι του θεματος(απο περιεργια και ενδιαφερον...)αλλα η σκληρη καθημερινοτητα δεν μας επιτρεπει τις πολυτελειες....σε ευχαριστω προκαταβολικα
    Αυτο ειναι κατι που δυστυχως δε μπορω να στο απαντησω με βεβαιοτητα. Δεν αναφερονται (τουλαχιστον στα βιβλια που εχω διαβασει) τα κριτηρια.
    Αλλα οταν καποιο πεφτει θυμα μαυρης μαγειας πχ Βουντου, και αυτο ενα ειδος δαιμονα δεν ειναι;;
    | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
    (Οδ. Ελύτης)

Περιοχή
    περιστερι
    καταρχας σε ευχαριστω για τις απαντησεις...
    τωρα οσον αφορα τα βουντου κλπ,ναι οντως νομιζω και εγω πως ειναι κατι παρομοιο ομως εδω μου γενναται ακομα μια απορια...εχω ακουσει για βουντου,εχω ψιλοδιαβασει και λιγα πραγματακια ομως και γιαυτο κανεις δεν εχει να μου πεθ ιστορια αληθινη...τωρα θα μου πει;(ευτυχως)δεν ειναι συχνο φαινομενο αλλα ολοι εχουν ακουσει καπου,κατι....αλλα ΤΙΠΟΤΑ σαφες και σαν απιστος Θωμας ηθελα να ακουσω γεγονοτα για να πιστω
    με διαφορα ενος χρονου και κατι καταλαβα τη διαφορα...να σ'αγαπαν,απτην αγαπη...

Περιοχή
    Τroposphere
    καταρχας σε ευχαριστω για τις απαντησεις...
    τωρα οσον αφορα τα βουντου κλπ,ναι οντως νομιζω και εγω πως ειναι κατι παρομοιο ομως εδω μου γενναται ακομα μια απορια...εχω ακουσει για βουντου,εχω ψιλοδιαβασει και λιγα πραγματακια ομως και γιαυτο κανεις δεν εχει να μου πεθ ιστορια αληθινη...τωρα θα μου πει;(ευτυχως)δεν ειναι συχνο φαινομενο αλλα ολοι εχουν ακουσει καπου,κατι....αλλα ΤΙΠΟΤΑ σαφες και σαν απιστος Θωμας ηθελα να ακουσω γεγονοτα για να πιστω
    antzy μου μη με ευχαριστεις δεν ειναι αναγκη, αισθανομαι και αμηχανα γιατι δεν ειμαι κανενας επιστημονας. Ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια

Ειναι αυτο που λες, καλυτερα μη σου πουν ιστορια!!
    Η μαμα μου μια μερα ειχε βρει σε μια παραλια ενα σαπουνι με καρφιτσες και μια φωτογραφια μιας γυναικας πανω. Το πηγε στην εκκλησια, ο παπας διαβασε ευχη ή τελος παντων οτι διαβαζει ή ξορκιζει σε αυτες τις περιπτωσεις, ομως ηταν ηδη αργα... η κοπελα ειχε πεθανει υγιεστατη!!
    Δε ξερω αν το πιστευεις αυτο, εγω το πιστευω οτι ηταν απο αυτο το πραγμα δεν ειχε κανενα οφελος η μαμα μου να πει ψεμματα.
    Αυτο αμα μπορω να το καταταξω ως εμμεση εμπειρια.
    Απο κει και περα εχω δει ντοκιμαντερ και διαφορες εκπομπες, βεβαια δε τα πιστευω ολα μερικα παρα ειναι ακραια..
    (Οδ. Ελύτης)

Περιοχή
    περιστερι
    αυτο το γεγονος δεν εχω λογο να μην το πιστεψω αλλα συχνα ακουω και εγω κατι τραβηγμενα απο φιλους κλπ κ ειχα αρχισει να πιστευω οτι ειναι παραμυθια...ο μπαμπας μου ειναι απο επαρχια και εκει για ψιλου πηδημα οι γιαγιαδες φωναζουν τον παπα να διαβασει το παιδι,το εγγονι και αυτο ενετεινε την αντιληψη μου οτι ολα αυτα ειναι παραμυθια...για να ελαφρυνω την ατμοσφαιρα να σου πω οτι πριν λιγο καιρο επαιζα με ενα κορδονακι,το εκανα ομπους και αφηρημενη το παρατησα στην αυλη της γιαγιας μου.εκεινη το βρηκε,νομιζε οτι της εκαναν μαγια και τα σκασε χοντρα σε κατι κομπογιανιτισσες για να τις τα λυσουν...δηλαδη ουε σε εργο δεν γινονται αυτα...

Περιοχή
    Τroposphere
    χαχαχαχαχαχα
    και εγω ειχα στο χωριο της γιαγιας μου μια θεουσα που με το παραμικρο εφερνε παπα και ολους τους ειχε ονομασει <<σατανοπαιδια>> και μια μερα πηγα με τη ξαδερφη μου και τις παιταξαμε στην αυλη καρφιτσες πολλες ομως...ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ!!!!! χαχαχα
    (Οδ. Ελύτης)

Μέλος Το avatar του χρήστη Skeptic
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ο δαιμονισμός σαν φαινόμενο είναι γεγονός και έχουν καταγραφεί πάρα πολλά περιστατικά.Και στο χωριό μου,μου είχε πει ο πατέρας μου,είχε δαιμονιστεί μια γυναίκα για κάτι ώρες και χάρις στον εξορκισμό θεραπεύτηκε.
    Η ταινία βασίζεται όντως σε αληθινά γεγονότα σύμφωνα με αυτά που είχα ακούσει όταν άρχισε η κυκλοφορία της.
    Σχετικά με τον εξορκισμό υπάρχει επιστημονική εξήγηση.Σε καμία περίπτωση δεν ταιριάζει η διάγνωση της επιληψίας και για αυτό πιστεύω ότι η ταινία φαίνεται τόσο ρεαλιστική (με την έννοια ότι η ψυχιατρική δε μπορεί να εξηγήσει που οφείλεται το φαινόμενο).Σύμφωνα με τα λίγα που έχω διαβάσει πρόκειται για διαταραχή προσωπικότητας ενώ συνδέεται άμεσα με την σχιζοφρένεια.Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι τουλάχιστον τα περισσότερα θύματα (βάζω στοίχημα ότι είναι όλοι τους) είναι βαθιά θρησκόληπτοι σε σημείο αηδίας.Οπότε όπως σε κάθε κλασσική περίπτωση σχιζοφρένειας ο ασθενής νομίζει ότι τον παρακολουθούν (σε αυτήν την περίπτωση οι δαίμονες),αρχίζει να ακούει περίεργους ήχους ή και να βλέπει παραισθήσεις.Στο επόμενο στάδιο νομίζει ότι οι δαίμονες έχουν κυριεύσει το σώμα του (προσωπικά το εξηγώ σαν αυθυποβολή).
    Επίσης στην σχιζοφρένεια αρκετοί ασθενείς εκδηλώνουν πολλαπλές προσωπικότητες πράγμα που δε διαφέρει και πολύ από την περίπτωση του δαιμονισμού.
    Το ότι ο εξορκισμός κάποιες φορές μπορεί να πετύχει δεν ενισχύει για κανένα λόγο ότι έχουμε πραγματικό δαιμονισμό.Αφού όλα είναι στο μυαλό του ασθενή,κατά τη διάρκεια του εξορκισμού πιστεύει ότι ο δαίμονας φεύγει από το σώμα του οπότε και θεραπεύεται (το θέμα είναι για πόσο καιρό).
    Εδώ από προσωπική μου εμπειρία αφού είδα την ταινία για την οποία λέμε είχα επηρρεαστεί τόσο πολύ που ξυπνούσα συχνά 3:15 το βράδυ (όπως στην ταινία).Μάλιστα μια φορά είχα ξυπνήσει και δε μπορούσα να κουνήσω το σώμα μου για κάτι δευτερόλεπτα δηλαδή ονειρευόμουν ξύπνιος.Αργότερα έμαθα ότι σε πολλούς μπορεί να συμβεί και έχει επιστημονική εξήγηση.

Έλλην Πατριώτης Το avatar του χρήστη skam
    Περιοχή
    Εξάρχεια
    Να κάνω μια επισήμανση.
    Πολλοί προσπαθούν να κάνουν μάγια. Αυτό δεν σημαίνει και ότι το καταφέρνουν.
    Πολλοί φαίνονται δαιμονισμένοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι απλά ψυχασθενείς. Έστω και αν η ψυχιατρική γνώση της εποχής τους δεν είναι σε θέση να τους βοηθήσει.

Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχουν μάγια και δεμονοκαταληψία. Δεν εκφέρω άποψη για αυτό. Αλλά σίγουρα δεν έχουν την έκταση που τους αποδίδεται.

Αν ο Θεός άκουγε τις καρακάξες θα ψόφαγαν όλα τα γαϊδούρια...

#Psycho Pirate# Το avatar του χρήστη Scarlett
    Περιοχή
    σπιτακι μου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο Θεός άκουγε τις καρακάξες θα ψόφαγαν όλα τα γαϊδούρια...
    χαχαχα ημαρτον

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί φαίνονται δαιμονισμένοι.
    ε οχι δα...!
    Τα καλυτερα ονειρα συμβαινουν οταν ειμαστε ξυπνιοι

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία