Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
    الأخضر عربية الأرنب Το avatar του χρήστη psychastheneia7
    Περιοχή
    ask Tsakas

Μεταπτυχιακα (και οχι μονο) στο εξωτερικο

Μιας και ενα poll το οποιο δημιουργηθηκε ανεδειξε την επιθυμια πολλων να συνεχισουν τις σπουδες τους στο εξωτερικο και με προσθετο γνωμωνα το οτι οι περισσοτεροι φοιτητες απο λαθη λογω ελλειψης εμπειριας χανουν σημαντικες ευκαιριες σκεφτηκα τη δημιουργια ενος thread στο οποιο ολοι εμεις που ενδιαφερομαστε για αιτησεις στο εξωτερικο να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας και να δινουμε οσο το δυνατον καλυτερες συμβουλες σε αυτους που το χρειαζονται.

Που καναμε αιτησεις (Ευρωπη Αμερικη) και γιατι, συμβουλες για τις εξετασεις GRE, TOEFL και οτι αλλο μπορει να χρειαστει να γνωριζει κατι για αυτες (deadlinew, παγιδες, tips), ποσο σημαντικα μας φανηκαν καποια πραματα οπως μια καλη συστατικη, τι τελικα χρειαστηκαμε (καλυτερο βαθμο, περισσοτερη ερευνα) και τι μετανιωσαν ακομα καποιοι που πηγαν εξω (δεν ψαξανε καλα την περιοχη και πεθανανε απο τη βαρεμαρα).
    Δεν ξερω και οτι αλλο μπορει να πει ο καθενας ή ακομα και να ρωτησει.

//mods αν το κρινετε απαραιτητο βαλτε το στο καφενειο...
    Για σένα υπάρχω
    Όπου πας εγώ θα 'ρθω
    Για σένα αναπνέω
    Μια ζωή θα στο λέω
    ΘΡΥΛΕ ΟΛΕ ΘΡΥΛΕ ΟΛΕΟ
    ---------------------------------------
    GA
    7TE

Sir Takis

Polemows Το avatar του χρήστη Octopus Handjob
    Περιοχή
    College Park
    Πολύ καλό thread. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για Καναδά γιατί έχω σχετική υπηκοότητα και πληρώνω μισά δίδακτρα οπουδήποτε, αλλά μιλάω και την Αγγλική καλά. Βέβαια κάποια πανεπιστήμια καλά στον Καναδά και κυρίως το McGill είναι στο Quebec, και έχω ξεχάσει όλα τα γαλλικά μου.

Τέλος πάντων. Αν υπάρχει κάποια σχετική πληροφορία για τη χώρα αυτή παρακαλώ μοιραστείτε την.
    ​Saw thiiiiiiiiiings....

Μέλος Το avatar του χρήστη Panoylhs
    Περιοχή
    Alpes
    ..εγώ θέλω αγγλία για μεταπτυχιακό (αν βρώ τα λεφτά, αλλιώς di) και μετά διδακτορικό και δουλειά στην αμερική..αν ξέρετε τίποτα κυρίως απο τιμες πείτε μου..

//πολύ καλό νήμα, μήν το μετακινήσετε

Πρόεδρος Σχολής, Emeritus Το avatar του χρήστη Dj Cool - T
    Περιοχή
    DIT(ea)Party
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panoylhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..εγώ θέλω αγγλία για μεταπτυχιακό (αν βρώ τα λεφτά, αλλιώς di) και μετά διδακτορικό και δουλειά στην αμερική..αν ξέρετε τίποτα κυρίως απο τιμες πείτε μου..

//πολύ καλό νήμα, μήν το μετακινήσετε
    τι δουλειά?
    ούμπερ-site & φππ-site - έξω τα κόμματα από τις σχολές

Περιοχή
    Alpes
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dj Cool - T Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι δουλειά?
    ..developer ..

الأخضر عربية الأرنب Το avatar του χρήστη psychastheneia7
    Περιοχή
    ask Tsakas
    οσον αφορα τις τιμες του καθε πανεπιστημιου σιγουρα θα τις εχει στο site του.
    Αν ξερεις το πανεπιστημιο επομενως μπορεις πολυ ευκολα να βρεις τιμη.
    Αν δεν εχεις καποια ιδεα απο πανεπιστημιο μια καλουτσικη βαση ειναι αυτη να ξεκινησεις να ψαχνεις στο κουτουρου περιπου.

http://www.petersons.com/graduate_home.asp?path=gr.home

Στην αμερικη που εχω ψαξει καποια πανεπιστημια δεν σε δεχονται πολυ ευκολα αν δεν εχεις δικια σου υποτροφια/καλυψη διδακτρων και την διασφαλιση οτι θα μεινεις για phd εκει αλλα δε νομιζω να ισχυει τοσο αυστηρα και στην Ευρωπη αυτο. Μη σε αγχωνω κιολας. Υπαρχουν σιγουρα πολλα πανεπιστημια που μπορουν να σου διασφαλισουν χρηματοδοτηση με την παροχη εργου που εχουμε κι εδω.
    Για σένα υπάρχω
    Όπου πας εγώ θα 'ρθω
    Για σένα αναπνέω
    Μια ζωή θα στο λέω
    ΘΡΥΛΕ ΟΛΕ ΘΡΥΛΕ ΟΛΕΟ
    ---------------------------------------
    GA
    7TE

Sir Takis

Πρόεδρος Σχολής, Emeritus Το avatar του χρήστη Dj Cool - T
    Περιοχή
    DIT(ea)Party
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panoylhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..developer ..
    Και το διδακτορικό τι το θες τότε βρε τρόμπα? Είδες που το λένε όλοι και είπες γιατί όχι και εσύ????
    ούμπερ-site & φππ-site - έξω τα κόμματα από τις σχολές

Περιοχή
    Alpes
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psychastheneia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσον αφορα τις τιμες του καθε πανεπιστημιου σιγουρα θα τις εχει στο site του.
    Αν ξερεις το πανεπιστημιο επομενως μπορεις πολυ ευκολα να βρεις τιμη.
    Αν δεν εχεις καποια ιδεα απο πανεπιστημιο μια καλουτσικη βαση ειναι αυτη να ξεκινησεις να ψαχνεις στο κουτουρου περιπου.

http://www.petersons.com/graduate_home.asp?path=gr.home

Στην αμερικη που εχω ψαξει καποια πανεπιστημια δεν σε δεχονται πολυ ευκολα αν δεν εχεις δικια σου υποτροφια/καλυψη διδακτρων και την διασφαλιση οτι θα μεινεις για phd εκει αλλα δε νομιζω να ισχυει τοσο αυστηρα και στην Ευρωπη αυτο. Μη σε αγχωνω κιολας. Υπαρχουν σιγουρα πολλα πανεπιστημια που μπορουν να σου διασφαλισουν χρηματοδοτηση με την παροχη εργου που εχουμε κι εδω.
    ..πάντως μου είχαν πεί πως διδακτορικό έξω πληρώνεται και μάλιστα καλά..

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dj Cool - T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το διδακτορικό τι το θες τότε βρε τρόμπα? Είδες που το λένε όλοι και είπες γιατί όχι και εσύ????
    ..για προσωπική ικανοποίηση ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoylhs : 05-02-2009 στις 04:28

November, οι διαδικασίες για Καναδά είναι οι ίδιες με την Αμερική. GRE (γενική εξέταση σε λίγα αγγλικά, μαθηματικα πολύ εύκολα και έκθεση), TOEFL (εξέταση σχετικά χαμηλού επιπέδου για αγγλικά) και συστατικές (#1 στοιχείο μακράν). Οι αιτήσεις γίνονται σχετικά νωρίς. Δεκέμβριο για PhD και πιθανώς πιο μετά (σε μερικά πανεπιστήμια) για Master (μέχρι και Μάρτιο μπορεί να φτάσει).

Πάντως από 1-2 άτομα που ξέρω εσείς οι Καναδοί είστε και γαμώ τα παιδιά.

Panoylh καλά σου έχουν πει. Σε ένα (σχετικά) καλό Πανεπιστήμιο θα ζεις σαν άρχοντας και θα αποταμιεύεις κιόλας.

Στη σχολή υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ευκαιρίες και πολλοί αξιόλογοι καθηγητές με όνομα (πείτε το "άκρες" αν θέλετε) και ποιοτική δουλειά. Για το θέμα σπουδών στο εξωτερικό η σχολή είναι λουκούμι. Αρκεί να υπάρχει διάθεση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yuxas0eneia7 : 05-02-2009 στις 09:08

Simple as pie Το avatar του χρήστη NorthPole
    Περιοχή
    cold
    ετσι ρε novebah καναδας για μεταπτυχιακο ftw!!! και αν σου τη δωσει μενεις και εκει περα και περνας φινα

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία