Forums.gr Android App Forums.gr iOS App

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
    αχ Το avatar του χρήστη 3face
    Περιοχή
    Στο μυαλό μ
    Οσο ποιο γρηγορα το συνειδητοποιησεις τοσο καλυτερα.Ναι ειναι θεμα επιλογης,αλλοι επιλεγουν να πιστευουν στην μεταθανατο ζωη,αλλοι θα πανε στον παραδεισο.Επιλογη.
    everything in its right place

lonely princess Το avatar του χρήστη Narcissa
    Περιοχή
    στο σκοτάδι
    Δε φοβαμαι το θανατο.φοβαμαι τη ζωη που θα χασω αν αρχισω να τον φοβαμαι.οποιος φοβαται πεθαινει καθε μερα.οποιος οχι,μια φορα.αλλωστε,τι νοημα θα ειχε η ζωη αν δεν υπηρχε ο θανατος?ολα θα εχαναν την αξια τους...

soultaker Το avatar του χρήστη aiswp0s
    Περιοχή
    Τσιμπουντί
    Απλά δεν ξέρω τι είναι ο θάνατος... Δεν έχω ζήσει θάνατο σωματικό και πνευματικό ταυτόχρονα ποτέ μου... ο φόβος είναι θάνατος... ο πόνος είναι θάνατος...υπάρχουν πολλοί τρόποι να πεθάνει κανείς...υπάρχουν πολλοί ωστε να ζήσει για πάντα...
    life is a waterfall...we're one in the river and one again after the fall...

Δυστυχώς όσο σκεφτεται κανείς τα περί φύσης του κόσμου. τόσο καταλαβαίνει ότι είναι σε πλήρη άγνοια. Δε μπορούμε να δούμε πίσω από την όψη των πραγμάτων.Είναι σα να είμαστε χαρακτήρες σε ένα παιχνίδι Η/Υ, και αναρωτιώμαστε γιατί έχουμε συκεκριμένες ιδιότητες. Παδιά, άλλη απάντηση δε βρίσκω εκτός του ότι σχεδιαστήκαμε έτσι.Μια διάνοια θα μπορούσε να το κάνει αυτό.Είναι η ίδια διάνοια που συντηρεί το σύμπαν και τις κινησεις των πλανητών σε αρμονία.
    Το θέμα όσον αφορά το θάνατο, είναι ο εγωισμός της διατήρησης για πάντα του "εγώ" μας.Το "έγω" , λοιπόν, όπως φαντάζεστε κάποιοι είναι απόρροια του συνδυασμού στοιχείων της ύλης. Ο αιστάιν είπε Ύλη= ενέργεια. Η Διάνοια προφάνως = Ενέργεια. Ο "Θεός" είναι τα Πάντα.Κι εμείς μαζί. Συνεχίζοντας, έλεγα ότι όταν αυτός ο συνδυασμός στοιχείων ύλης διαλύθεί,δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το "Εγώ" σταματά.
    Δε βρίσκω άλλη συμβουλή από το να αποδεχτούμε ότι για το εγώ μας, θα έρθει το οριστικό τέλος.Αλλά αν έρθει αυτό, δε θα νιώσουμε τίποτα, επειδή δε θα υπάρχουμε...
    Τώρα λοιπόν που ζούμε δε μας απασχολεί ο θάνατος αφού ζούμε, όταν πεθάνουμε πάλι δεν μας ενδιαφέρει,αφού το "μας" θα είναι πλέον ανύπαρκτο!

Ritari, på finska Το avatar του χρήστη NordicWarrior
    Περιοχή
    Icy North
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σα να είμαστε χαρακτήρες σε ένα παιχνίδι Η/Υ, και αναρωτιώμαστε γιατί έχουμε συκεκριμένες ιδιότητες.
    Έχεις ακούσει γι' αυτό:
    http://www.simulation-argument.com/

This paper argues that at least one of the following propositions is true: (1) the human species is very likely to go extinct before reaching a “posthuman” stage; (2) any posthuman civilization is extremely unlikely to run a significant number of simulations of their evolutionary history (or variations thereof); (3) we are almost certainly living in a computer simulation. It follows that the belief that there is a significant chance that we will one day become posthumans who run ancestor-simulations is false, unless we are currently living in a simulation.
    Για μένα ο φόβος του θανάτου πηγάζει από ένα και μόνο πράμα: το φόβο της μοναξιάς. Σκεφτείτε, αν υπήρχε τρόπος να γνωρίζετε ότι 100%, ό,τι κι αν συμβεί, θα είστε μαζί με αγαπημένα πρόσωπά σας/ομοίους σας, θα φοβόσασταν;
    Religion has convinced people that there’s an invisible man…living in the sky, who watches everything you do every minute of every day. And the invisible man has a list of ten specific things he doesn’t want you to do. And if you do any of these things, he will send you to a special place, of burning and fire and smoke and torture and anguish for you to live forever, and suffer and burn and scream until the end of time. But he loves you. He loves you and he needs money.

George Carlin, RIP

lil'dreamer Το avatar του χρήστη Day_Dreamer
    Περιοχή
    In My World
    ο θάνατος μας φοβίζει, πιστεύω, γτ ειναι ένα μυστήριο.Πολλοί άνθρωποι τον έχουν ίσως συνδέσει με την απομάκρυνσή τους απο τα άτομα που αγαπούν και την μοναξιά....

Εγω προσωπικά δεν φοβάμαι το θάνατο πάντως...
    Thank you for giving up on me.. I now know.....

Κολασμένος Συγγραφέας Το avatar του χρήστη Paladinheart
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    τώρα που το σκέφτομαι... ξέρω τι με φοβίζει στον Θάνατο. με φοβίζει το να ξενερώσω. Ακούγετε αστείο αλλά δεν είναι. αυτό που με φοβίζει πραγματικά είναι ένας άκυρος δυσάρεστος και σε λάθος στιγμή θάνατος... ένα χαζό ατύχημα ή κάτι τέτοιο... από εκεί και πέρα και εμένα με φοβίζει ο Θάνατος δικών μου ατόμων... αυτό είναι κάτι που με φοβίζει και εμένα.
    Το μεγάλο Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας έφτιαξε τον κόσμο, και μας αγαπάει όλους...
    http://paladinheart0.spaces.live.com
    Νυχτερινά Χαμπέρια.
    Ο ΜΠΟΥΚΑΛΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΩΝΟΙ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ Η SHE-DRAGON...και αυτό ειναι κάτι τοσο σίγουρο οσό και η Ψευτιά της.

δε νομίζω ότι η ζωή θα σταματήσει εκεί.Γνωρίζω αρκετά παραδείγματα από ανθρώπους που χάσανε δικούς τους και έπειτα από λίγο τους είδαν μπροστά τους.Τώρα κάποιοι θα πουν ότι είναι αυθυποβολή..Αλλά όχι κι όλες οι περιπτώσεις.Η γιαγιά μου είδε το νεκρό αδελφό του άντρα της.Την θεωρώ λογικό άτομο..Δυστυχώς όμως δε μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ούτε για το ένα ούτε για το άλλο

Ο θάνατος είναι φίλος της ζωής

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο christina22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάσαι τον θάνατο?...
    Πολύ λένε ότι προσαρμόζονται στην ιδέα.....
    Ο φυσιολογικός θάνατος σε ώριμη ηλικία είναι "φίλος" διότι σε κάνει να εκτιμάς τη ζωή περισσότερο.
    Άλλωστε, μια ατέλειωτη ζωή θα ήταν βαρετή και ανιαρή. Πώς θα ένιωθες αν ζούσες αιωνίως και αενάως; Αφήστε που θα υπήρχαν και προβλήματα υπερπληθυσμού της γης... Δηλαδή θα ήταν αδύνατο να επιβιώνουν όλοι όσοι γεννιούνταν ώστε να ζήσουν για πάντα.

Ritari, på finska Το avatar του χρήστη NordicWarrior
    Περιοχή
    Icy North
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Maria Seferou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλωστε, μια ατέλειωτη ζωή θα ήταν βαρετή και ανιαρή. Πώς θα ένιωθες αν ζούσες αιωνίως και αενάως; Αφήστε που θα υπήρχαν και προβλήματα υπερπληθυσμού της γης... Δηλαδή θα ήταν αδύνατο να επιβιώνουν όλοι όσοι γεννιούνταν ώστε να ζήσουν για πάντα.
    Κοιτάς το θέμα από πρακτική πλευρά. Από φιλοσοφική/υπαρξιακή πλευρά, η ανησυχία δεν επικεντρώνεται στην παύση αυτής της ζωής αλλά στην αδυναμία να υπάρξει βεβαιότητα για τη συνέχιση ή μη της ύπαρξης.
    Religion has convinced people that there’s an invisible man…living in the sky, who watches everything you do every minute of every day. And the invisible man has a list of ten specific things he doesn’t want you to do. And if you do any of these things, he will send you to a special place, of burning and fire and smoke and torture and anguish for you to live forever, and suffer and burn and scream until the end of time. But he loves you. He loves you and he needs money.

George Carlin, RIP

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία