Announcement

Collapse
No announcement yet.

H Μοναξιά του Χόπερ

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• H Μοναξιά του Χόπερ

loading...
    Click image for larger version

Name:	solitude_large.jpg
Views:	1
Size:	220.4 KB
ID:	2118501

Πάντοτε, αναρωτιόμουν που οδηγεί αυτό το γκρίζο μονοπάτι. Η ανάλυση του πίνακα από τους κριτικούς της τέχνης, "αποφαίνεται" ότι ο ζωγράφος θέλει να υποδηλώσει ότι σημασία δεν έχει τόσο ο δρόμος και το πανόραμα που βλέπουμε μπροστά μας, άλλα ο ορίζοντας και ο άγνωστος κόσμος που αυτός αντιπροσωπεύει , τον οποίον ορίζοντα δεν μπορούμε να τον αντικρίσουμε από το επιφάνεια του δρόμου. Nομίζω ότι οι κριτικοί σφάλλουν, επειδή ο ορίζοντας μάλλον δηλώνει την ματαιοπονία του χιμαιρικού απείρου και στην παγίδα αυτή πέφτουν οι περισσότεροι, προκειμένου να ακολουθήσουν τον "Μυστικιστικό Μίτο" την λαβυρινθικής ευτυχίας.

Κατά την παιδαριώδη καλλιτεχνική μου άποψη, όλη η μαγεία βρίσκεται στην στροφή, πίσω από το «παραπέτασμα» των δέντρων. Θεωρώ ότι το σπιτάκι συμβολίζει το «υλιστικό» συνειδητό μέρος του ατόμου, και κατ’ επέκταση τον ανθρώπινο εγωκεντρισμό. Τα λιγοστά δέντρα μπροστά του, λειτουργούν ως σκόπελοι για να εμποδίσουν την προσέγγιση του γυμνού του «Είναι» από τους υπόλοιπους ανθρώπους και ουσιαστικά, αντιπροσωπεύουν το προσωπείο, που ενδύεται για να μην εξωτερικεύσει την θλιβερή του ατομικότητα.

Ο δρόμος προσφέρει δύο εναλλακτικές για να απαλλαγεί κανείς από την «μοναξιά» του. Πρώτον, μπορεί να τον διασχίσει και να πάει στο απέναντι λιβάδι, που αντιπροσωπεύει την υπόλοιπη ανθρωπότητα, όμως αν παρατηρήσεις το «σταχύχρωμο» του γρασίδι είναι ίδιο και απαράλλαχτο με την χλόη στο οποίο εδράζεται και το σπίτι. Επομένως και να πάει στην αντίπερα όχθη, δεν θα επιτευχθεί ο προσδοκώμενος ψυχικός μετασχηματισμός, διότι από τον κόσμο της ατομικιστικής μοναχικότητας θα μεταβεί στον «ωκεανό» της ομοιόμορφα πλουραλιστικής μοναξιάς.

Η περιοχή πίσω από τα δέντρα, η οποία απέχει ελάχιστα από το σπιτάκι, συμβολίζει το υποσυνείδητο, στο οποίο πρέπει να «βυθιστούμε» για να μπορέσουμε να υπερβούμε την ατομικότητα και να γίνουμε κοινωνοί της ολότητας. Όμως δεν ξέρουμε τι τρομερά και απόκοσμα «όντα» κρύβονται πίσω από τα δέντρα, γι΄ αυτό ποτέ δεν αποτολμούμε το εγχείρημα της εξερεύνησής του. Κάποιες φορές σκεφτόμουνα, «ατενίζοντας» τον πίνακα απέναντι μου, πως μόλις στρίψω στην γωνία, αστραπιαία το φως της ημέρας θα παραχωρήσει την θέση του στο σκότος της νυκτός. Και γι’ αυτό ποτέ μέχρι σήμερα, δεν έχω τολμήσει να ακολουθήσω την σκοτεινή ατραπό και την αόρατη στροφή της ζωής.

παρατηρώντας τον πίνακα , εγώ βλέπω ότι είμαστε στον δρόμο, το σπιτάκι είναι μια στιγμή της διαδρομής μας. Είναι μία στάση ηρεμίας και όχι μοναξιάς. Ο δρόμος οδηγεί σε μια πυκνοκατοικημένη περιοχή. Αυτό κρύβεται πίσω από τα δέντρα, μια μικρή πόλη.

μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια που πηγαίναμε να δούμε τον παππού και την γιαγιά , στο χωρίο της μητέρας μου. Πάντα υπήρχε ένα σπιτάκι λίγο πιο απόμερο από τα άλλα , σαν να μας υποδέχεται. από την στιγμή που θα έβλεπα το σπιτάκι αυτό, ήξερα ότι φτάνουμε στο τέλος της διαδρομής, και η αγκαλιά του παππού μου ήταν μόλις λίγα λεπτά μακρυά.

Comment

Ο δρομος ειναι μεγαλος και μακρυς μπορεις να τον ακολουθησεις αλλα θα υποφερεις για να φτασεις στο σημειο που θες να πας αφου ο δρομος δεν εχει βοηθεια τον περπατας μονος και πολλοι κινδυνοι μπορει να σου τυχουν.

Μπορεις βεβαια να πας και στο σπιτακι διπλα να εχεις την ασφαλεια που μπορει να σου προσφερει το σπιτι μια ζεστασια ομως και μια ιδια καθημερινη ρουτινα θα το θελες να μεινεις αλλα κατι λεει μεσα σου οτι ειναι η ωρα να μαθεις το αγνωστο κι οσο περναει ο καιρος μεσα σε αυτο το σπιτι η επιθημια σου μεγαλωνει.

Και καποια στιγμη το παιρνεις αποφαση θα διασχισω αυτο το δρομο οσο μεγαλος κι αν ειναι οσο επικυνδινος κι αν γινει πρεπει να το προσπαθησω γιατι αν δε το κανω δεν θα τα εχω καλα με μενα.
      Ενα ρισκο που δεν ξερω αν θα μου βγει σε καλο ή οχι μπορει να χαθω στα μισα του δρομου μπορει να συμβει καποιος κινδυνος οτιδηποτε και να με βγαλει απο τη πορια μου.
      Ειναι καλο ομως να μη σκεφτομαι αρνητικα θα ξεκινησω τη διαδρομη και θα δουμε τι θα γινει στη πορια πολλα μπορει να γινουν το αγνωστο περιμενει και θα περιμενει μεχρι να ξεκινησω..
      Οποτε ξεκιναω και βλεπουμε..

Ο δρομος ειναι η επιθημια για το αγνωστο η περιπετεια το ρισκο το σπιτακι ειναι η ζεστασια η ασφαλεια αλλα και η ρουτινα.
      Ο καθε ανθρωπος διαλεγει ειτε την ασφαλεια της ρουτινας ειτε το ρισκο της περιπετειεας..

Comment

Πολύ ενδιαφέρουσες αναλύσεις! Θα προβώ σε μια αλλότρια και εν μέρει αντιφατική προσέγγιση του πίνακα:

Η αντιπροσώπευση του ορίζοντα σαν τον άγνωστο και μυστηριώδη κόσμο που μας περιβάλλει και μας ιντριγκάρει να τον εξερευνήσουμε, δεν είναι άτοπη αλλά το νόημα του καλλιτεχνικού αυτού έργου, είναι η Νατουραλιστική εικόνα και έκφραση της ψυχής του καλλιτέχνη.

Η μελαγχολία του δημιουργού και καλλιτέχνη, είναι σαν μια χρυσαφένια περγαμηνή πού ενώ την κρατά στα χέρια του και την θαυμάζει, την διαβάζει και απολαμβάνει την θέα της. Κατά βάθος μέσα στα απροσδιόριστα μονοπάτια της σκέψης του, τον καταρρακώνει και τον καθιστά ανίκανο να αισθανθεί την ευδαιμονία της ζωής, ακόμα και στίς ελάχιστα "φωτεινές"στιγμές της.

Ο δρόμος λοιπόν δεν είναι τυχαίο πως έχει ζωγραφιστεί με γκρίζο χρώμα όπως δεν είναι καθόλου τυχαίο πως οι γενικότερες αποχρώσεις του πίνακα κινούνται σε μελαγχολικές και θλιμμένες αποχρώσεις.Υπάρχει παντελής απουσία κόκκινου, μπλέ και κίτρινου χρώματος (εκτός από τα ξανθά στάχυα). Η μαγεία βρίσκεται στήν στροφή πίσω από το «παραπέτασμα» των δέντρων. Ο κόσμος που ξετυλίγεται πίσω απο εκείνο το σημείο, σύμφωνα με την φανταστική "πραγματικότητα"του καλλιτέχνη θα μπορούσε να ανανήψει την ψυχή από τον ληθαργό της και να εξαφανίσει ή μετριάσει την πεθαμένη διέγερση που μέχρι τώρα βασανίζει την ψυχή των ανθρώπων.

Ισως τα στάχυα να συμβολίζουν την ανόθευτη φαντασία του καθένα μας όπου καθημερινά προσπαθεί να ανακαλύψει τούς χαμένους σπόρους της υπαρξής της, μέχρι επιτέλους να διανύσει τον μεγάλο γκρίζο δρόμο και να αντικρύσει το λαμπρό φώς της λύτρωσης.

Σε αυτό το σημείο θέλω να συμπληρώσω πως ο δρόμος αυτός είναι κενός. Μπορεί να μην περνά ποτέ κανείς από εκεί και να είναι ο προσωπικός δρόμος κάθε ανθρώπινης ύπαρξης. Κάποια στιγμή θα τον διανύσουμε και θα χαράξουμε σε κάθε βήμα μας τον χάρτη των ονείρων που μέσα στήν πανσπερμία του διαστήματος θα έχουμε φυλάξει σαν θυσαυρό, θερίζοντας κατα την διάρκεια της ζωής μας τα ξανθά σταχυα.

Comment

Με μέτρο γιατί η πολλή "μοναξιά" σκοτώνει! Μέχρι 41 ττο πολύ, στις 42 καίγεστε

Last edited by Heavy_Load; 13-11-2016, 16:57.

Comment

Πάντως ο Χόπερ δεν έχει καμιά σχέση με συμβολισμό.
            9714
            1528
            3785

Comment

Originally posted by Heavy_Load View Post
              Με μέτρο γιατί η πολλή "μοναξιά" σκοτώνει! Μέχρι 41 ττο πολύ, στις 42 καίγεστε

Eν χορδαίς και οργάνω, ιδού ο νύμφιος έρχεται.
              Ώδινεν όρος και έτεκε μυν, μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω.
              Eξώλης και προώλης, μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι.
              Δυιλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες.
              Mη μου τους κύκλους τάραττε, γυναιξί κόσμον η σιγή φέρει.

Comment

Originally posted by Stavrogin View Post

Eν χορδαίς και οργάνω, ιδού ο νύμφιος έρχεται.
                Ώδινεν όρος και έτεκε μυν, μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω.
                Eξώλης και προώλης, μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι.
                Δυιλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες.
                Mη μου τους κύκλους τάραττε, γυναιξί κόσμον η σιγή φέρει.

Α σοβάρεψε η κατάσταση

Name:	1.jpg
Size:	5.6 KB
ID:	2118588

Name:	μεταν2.jpg
Size:	16.8 KB
ID:	2118589

Name:	kynigetikes-Strait-Jacket.jpg
Size:	19.4 KB
ID:	2118590

Comment

@Heavy_Load

Ο λευκός μανδύας είναι το τελευταίο μοδάτο απόκτημα της πλούσιας γκαρνταρόμπας σου, να υποθέσω;

Comment

Ενας υπεροχος πινακας με ενα σπιτι κι ενα δρομο που οσο προχωρας θα χανεσαι στον οριζοντα.
                    Ενα μονοπατι που δεν ξερεις που μπορει να σε οδηγησει αν αυτο θα ειναι στη χαρα αν θα ειναι στη λυπη.
                    Ενα παιδι ισως που κοιταζει απο το παραθυρο του σπιτιου και ελπιζει οταν μεγαλωσει να διασχισει αυτο το μονοπατι του αγνωστου.
                    Πανω μονο σε αυτο το πινακα θα μπορουσε να γραφει ενα εργο τεχνης με τις περιπετειες του μονοπατιου και εισαγωγη για το πως το παιδι που θα πρωταγωνιστει κοιταζει απο το παραθυρο και λαχταρει να ερθει αυτη η μερα.
                    Το κυριος θεμα θα μπορουσε να ειναι η αρχη του δρομου και σε καθε σταυροδρομι να υπαρχει μια ιστορια.
                    Ο επιλογος αυτον δεν πρεπει να τον πουμε γιατι το εργο θα χασει την αξια του.
                    Ενας πινακας μια ιστορια μια τεχνη μια εμπνευση.

Comment

Τις προαλλες ελεγα γι αυτη την εικονα και την εμπνευση που μπορει να δωσει..

Βαση αυτης της εικονας με το δρομο θα φτιαξω ενα φορουμικο μυθιστορημα φαντασιας.
                      Στο μυθιστορημα θα συμμετεχουν μελη του φορουμ οπου θα εχουν ισως καποια φανταστικα χαραχτηριστικα.
                      Σε καποια μελη θα φαινονται τα νικ σε καποια αλλα δεν θα φαινονται.
                      Οι χαραχτηρες σωματοτυποι κτλπ θα ειναι φανταστικοι οπως και τα ονοματα τα περισσοτερα που θα δινονται θα ειναι φανταστικα.
                      Το ολο δεν θα απευθηνεται σε ανθρωπους αλλα σε φορουμικες περσονες που θα κανουν τους ανθρωπους του μυθιστορηματος.
                      Θα υπαρχουν σε καποιες περιστασεις και φανταστικα προσωπα που δεν ειναι μελη του φορουμ.
                      Ολα βεβαια θα εχουν μια καποια σχεση με το φορουμ απο δημοσιευσεις μελων κτλπ.
                      Η οποιαδηποτε ομοιοτητα δεν θα εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα ολα ειναι στο οριο του φανταστικου.
                      Ο βασικος πρωταγωνιστης δεν θα εχει καμια σχεση με τα φορουμικα μελη και φυσικα δεν θα ειμαι ουτε εγω αυτος εγω θα συμμετεχω οπως και τα υπολοιπα μελη σε αυτες τις ιστοριες.

Το ολο θα εχει να κανει με το δρομο της εικονας ενα μονοπατι που θα θελει να διασχισει ο ηρωας του μυθιστορηματος.
                      Το μονοπατι θα ειναι αρκετα μεγαλο και σε καθε σταση του θα υπαρχει και μια διαφορετικη ιστορια με καποιο/α φορουμικο/α μελος/η..
                      Το ολο το μυθιστορημα θα δημοσιευτε καθε φορα σε ξεχωριστο καινουριο ποστ με καινουριο τιτλο σε περιπτωση που θελει καποιος απο κατω να πει κατι και να μη μπερδευτουμε.
                      Οταν τελειωσει το ολο ισως το ενωσω ολο μαζι σε ενα.

Φυσικα ολα θα ποσταριστουν στη λογοτεχνια.

Comment

Ο πινακας μ αρεσει πολυ.Η "μοναχικοτητα" της ψυχης.Το μονοπατι σε ταξιδευει.Σε κανει να ελπιζεις για κατι.

Comment

Collapse

• alexandros 21
                          Reply to Αξία του εμπορεύματος
                          alexandros 21
                          Εσεις λετε ποσο ασχημο ειναι να μενει κοσμος απληρωτος.Κανεις δεν διαφωνει σ αυτο.
                          Εγω προσπαθω να σας εξηγησω οτι οταν χρεωκοπει μια επιχειρηση...
                          Yesterday, 23:34
                        • bfao100
                          Reply to Πού βρίσκεστε πολιτικά.
                          bfao100
                          κάλα εσύ επιμένεις, πως είναι δυνατόν κάποιος να είναι ελεύθερος όταν το κουμουνιστικό κράτος ελέγχει κάθε πτυχή της ζωής τον ανθρώπου? πρέπει πραγματικά...
                          Yesterday, 23:13
                        • mariosx
                          Reply to Μορφές επικοινωνίας - Βιρτζίνια Σατίρ
                          mariosx
                          Πώς επηρεάζει αυτό την υγεία σου αφού είσαι ήδη υγιής;

Το ίδιο είπα.

Όχι αν έχεις σταθερά εισοδήματα και επενδύσεις που μπορεί...
                          Yesterday, 21:13
                        • annihilator
                          Reply to Τρομοκρατική επίθεση στην Βαρκελώνη
                          annihilator
                          Φυσικά αντιλαμβάνεσαι ότι οι <<κομμουνισταί>> γνώριζαν το ψυχροπολεμικό ντελίριο των δυτικών νεοφιλελέδων καπιταλόσκυλων με τις παραστρατιωτικές...
                          Yesterday, 20:57
                        • alevrojohnys
                          " Άναψα.... '
                          alevrojohnys
                          Άναψα…..

Άναψα….
                          μια φωτιά για να βρω τον άνθρωπο.
                          Ναι, αυτόν που χαμογελά
                          χορεύοντας στο σκοτάδι.
                          Στο σκοτάδι…...
                          Yesterday, 20:16

Θέματα

Collapse

• alevrojohnys
                          " Άναψα.... '
                          alevrojohnys
                          Άναψα…..

Άναψα….
                          μια φωτιά για να βρω τον άνθρωπο.
                          Ναι, αυτόν που χαμογελά
                          χορεύοντας στο σκοτάδι.
                          Στο σκοτάδι…...
                          Yesterday, 20:16
                        • Mephisto
                          Τρομοκρατική επίθεση στην Βαρκελώνη
                          Mephisto
                          Πηγές λένε ότι οι τρομοκράτες ήταν Θιβετιανοί βουδιστές καλόγεροι που είναι γνωστοί για την επιθετικότητά τους και τον ιερό πόλεμο που έχουν κηρύξει στους...
                          Yesterday, 14:16
                        • wooded glade
                          Σάρλοτβιλ
                          wooded glade
                          Επ' ευκαιρία της Σάρλοτβιλ έπιασα κουβέντα στο φβ με έναν Αμερικανάκια.
                          Αυτός πρέπει να ήταν rep αλλά αντιτραμπικός - γιατί αφ' ενός είναι φίλος...
                          Yesterday, 12:12
                        • sara69
                          Ντροπή και απορίες!!
                          sara69
                          Καλησπέρα!Με λένε Δέσποινα(και όχι Σάρα όπως πολλοί θα νομίσετε) και είμαι 17!Ακολουθεί σεντόνι!Έχω σχέση εδώ και καιρό και με το αγόρι μου έχουμε αποφασίσει...
                          17-08-2017, 18:27
                        • wooded glade
                          Ο ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΠΙΟΥ
                          wooded glade
                          Πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μας έχει τελειώσει.
                          Δεν κουνιούνται από τις καρέκλες βέβαια αλλά μας έχουν τελειώσει, λένε.Εγώ δεν...
                          16-08-2017, 03:32
                        Working...
                        X