Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΩΡΑΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ

Collapse

Latest

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• ΩΡΑΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ

Εδώ μπορείτε να προτείνετε κομμάτια για πιάνο.
    Είτε από παλιούς είτε από σύγχρονους συνθετες...Ακομη και τραγουδια διασκευασμενα.
    Προσπαθω να βγαλω το moonlight sonata 3rd movement,αλλά επειδη θελει δουλεια ακομα θα εκτιμουσα καποια προταση για ενα ωραιο κομματι.Πιστεψτε με ψαχνω και δεν βρισκω...

Η Moonlight Sonata ειναι το πλεον κλασσικο και γνωστο κομματι για πιανο ακομα και για αυτους εξω απο τον χωρο της μουσικης. Δοκιμαστε Rachmaninoff, Prokofiev, Chopin (λατρεια). Θα προτεινα επισης, συνθετες της εποχης του ιμπρεσιονισμου: Debussy, Ravel, Faure, Scriabin κλπ
    Το θεμα με αυτους τους συνθετες ειναι οτι οι δημιουργιες τους, πνεουν μια αισθηση "βαριας" κουλτουρας, κανοντας ακροατες που δεν ειναι εξοικειωμενοι με την μουσικη να τις ακουν με δυσκολια. Παραδειγμα : Εχω μελετησει το "Hommage à Rameau" του Debussy παιζοντας το πολυ ικανοποιητικα. Οσες φορες μου λενε γνωστοι και συγγενεις να παιξω πιανο, και παιζω αυτο το κομματι, εχω παρατηρησει οτι στα μεσα της διαρκειας του κομματιου κουραζονται, δεν μπορουν να το παρακολουθησουν, και φευγουν διακριτικα ή μιλανε μεταξυ τους για ασχετα πραγματα, ή ακομα οι πιο ευγενικοι, κοιταζουν δεξια και αριστερα με ενα βλεμα "ποτε θα τελειωσει επιτελους!!".
    Το να ξερεις οτι δεν ξερεις τα παντα περιλαμβανεται μεσα σε αυτα που πρεπει να ξερεις, οποτε αν δεν ξερεις οτι δεν τα ξερεις ολα τοτε νομιζεις οτι τα ξερεις ολα αλλα στην πραγματικοτητα δεν τα ξερεις ολα ακομα και αν κατεχεις ολες τις γνωσεις που ειναι ανθρωπινως δυνατο, γιατι δεν θα ξερεις οτι δεν τα ξερεις ολα......... συνεπως λειπει 1 στοιχειο το οποιο ειναι αρκετο για να μην μπορεις να εισαι παντογνωστης.

Comment

Σ ευχαριστω για την απαντηση.Ο Chopin ειναι λιγο δυσκολος...ειχα αρχισει το Winter Wind αλλα δν ειχα τν υπομονη.Ωραιες οι προτασεις σου,απλως ηθελα ν ακουσω καποια προταση γ ενα συγκεκριμενο κομματι ενος συνθετη.
      Αυτο με τους συγγενεις το καταλαβαινω..Εδω κανω εξασκηση στο κομματι π ειπα κ η μητερα μου:''κατι πιο ωραιο δν υπαρχει ν παιξεις?''.....
      Τα ''ωραια'' κομματια,δηλαδη αυτα π ειναι πιο προσιτα στους περισσοτερους ειναι σχετικα ευκολα..ηθελα ν δουλεψω σ κατι π αξιζει.
      Εσυ ποσα χρονια παιζεις?

Comment

Ηθελα και εγω να ξεκινησω να μελεταω αυτην την σπουδη, αλλα ημουν σε δυσκολη χρονια και δεν μπορουσα να παραμελησω τα κομματια των εξετασεων μου. Φετος ειμαι 2α ανωτερα. Εχω σχεδον τελειωσει ενα φανταστικο κομματι του Chopin, το οποιο και προτεινω, Polonaise Op.44 in F Sharp Minor.
        Το να ξερεις οτι δεν ξερεις τα παντα περιλαμβανεται μεσα σε αυτα που πρεπει να ξερεις, οποτε αν δεν ξερεις οτι δεν τα ξερεις ολα τοτε νομιζεις οτι τα ξερεις ολα αλλα στην πραγματικοτητα δεν τα ξερεις ολα ακομα και αν κατεχεις ολες τις γνωσεις που ειναι ανθρωπινως δυνατο, γιατι δεν θα ξερεις οτι δεν τα ξερεις ολα......... συνεπως λειπει 1 στοιχειο το οποιο ειναι αρκετο για να μην μπορεις να εισαι παντογνωστης.

Comment

Το ακουσα μολις,ωραιο κομματι.Θα το χω υποψη μου.Εγω σταματησα το πιανο στη 2α λυκειου.Τωρα π τελειωσα τ σχολειο θ θελα να συνεχισω αλλα οι συνθηκες δεν τ επιτρεπουν.......Ασχολουμαι παντως απο μονη μ.Οταν δουλευεις πανω σ ενα κομματι,το μαθαινεις απ εξω?Εγω γενικα στις συναυλιες και στις εξετασεις ποτε δεν τα μαθαινα απ εξω..τωρα τελευταια μ εχει πιασει αυτο.

Comment

Οταν δουλευω ενα κομματι, μετα απο συντομο χρονικο διαστημα, ασυναισθητα και χωρις να το θελω, το μαθαινω απ'εξω. Γενικα σε ολες τις επισημες εμφανισεις μου, παντα παιζω τα κομματια απ'εξω. Μερικες φορες και σε ωρα μαθηματος. Και να ξερεις οτι ποτε δεν ειναι αργα για να ξανα ξεκινησεις. Θελει πολυ δουλεια μεν, αλλα για μενα πραγματικα αξιζει τον κοπο. Σε ποια ταξη σταματησες το πιανο?? (πιανου εννοω)

Comment

Στην πρωτη ανωτερα(θα πηγαινα αλλα δεν πηγα)..Η αληθεια ειναι οτι θα το θελα.Απλα τωρα υπαρχουν και οι απαιτησεις απ τις σπουδες.Δεν θα εχω το πιανο μαζι μου.
              Καλα εγω ποτε δεν μπορουσα χωρις να το θελω να το μαθαινω απ εξω....Καλα ισως χανομουν λιγο στο απειρο και επαιζα καποιες στιγμες ασυναισθητα,αλλα παντα ειχα τις παρτιτουρες μπροστα μου.
              Παντως νομιζω πως και μονος να ασχοληθεις δεν χαλασε ο κοσμος.Αν ξερεις απο θεωρια.Το μονο που με χαλουσε στα μαθηματα ειναι οτι επαιζα και κομματια που δεν μ αρεσαν ιδιαιτερα.Θα μου πεις ομως μαθημα ειναι.....

Comment

Χμ εσυ ξερεις....... χαχα εχει να κανει σχεση με την οπτικη και ακουστικη μνημη αυτο. Το να μελετας μονος σου πιανο, για μενα ειναι πολυ επιφοβο. Οι ενδειξεις του καθηγητη ειναι πολυτιμες ιδιαιτερα εαν εχει μεγαλο ευρος γνωσεων. Δεν ειναι σαν τα μαθηματικα, οπου μπορεις να ανακαλυψεις κατι μονο σου, τουλαχιστον αν ναι, με τιποτα σε τετοιο βαθμο. Και η θεωρια απεχει αρκετα νομιζω απο την τεχνικη και την δεξιοτεχνια στο πιανο. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, επειδη θελω να ασχοληθω επαγγελματικα με το πιανο.

Οσο για τα κομματια που βαριοσουν, νομιζω οτι ολοι που πανε πιανο περνανε απο αυτην την κατασταση. Για μενα κρατησε μεχρι την 2α μεση. Αργοτερα, με τραβουσε ακομα πιο πολυ οσο ανεβαινε το επιπεδο. Και τωρα εχω φτασει σε μια κατασταση που πρεπει να παιξω τουλαχιστον μια με δυο ωρες την ημερα.

Comment

Ναι ισως και να χεις δικιο.Σιγουρα ενας καθηγητης χρειαζεται ειδικα αν θες να ασχοληθεις επαγγελματικα.Εσυ τι σπουδασες ή σπουδαζεις κατι?Νομιζω οτι μετανιωσα π σταματησα,αλλα ξερω οτι δεν θ εδινα τον καλυτερο εαυτο μου γ αυτο ειπα ν τ αφησω.:(.Γραφεις δικα σου κομματια?

Comment

Φετος θα ξαναδωσω πανελληνιες, με στοχο το μουσικο τμημα του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου. Εδωσα περσι (δηλαδη τον Μαιο-Ιουνιο), και ενω περιμενα να κατεβουν οι βασεις, ανεβηκαν. Αλλα, ηταν δικο μου το φταιξιμο, ελλειψη υπευθυνοτητας. Τελοσπαντων. Μολις τελειωσω σπουδες εδω, θα με στειλουν στο εξωτερικο οι γονεις μου, ή με υποτροφια απο το ωδειο μου, αφου γι'αυτους ειμαι "πολλα υποσχομενος μαθητης"
                    Οχι δεν εχω φτασει στο σημειο να γραψω δικα μου κομματια ακομα. Θελω να "ακονισω" στο επακρο την τεχνικη και την δεξιοτεχνια. Αργοτερα ισως ασχοληθω και με συνθεση, ενορχηστρωση, ωδικη κλπ

Comment

Καλη επιλογη.Με αυτα που μου λες πιστευω θα πετυχεις.Εγω ασχολουμαι ερασιτεχνικα

Comment

Ευχαριστω. Και τωρα, ας προτεινουμε καποια κομματια οπως λεει και ο τιτλος. Αφου εισαι 1η ανωτερα, ενα κομματι ανταξιας δυσκολιας ειναι το νυχτερινο του Chopin op.27 no.2. Το παρουσιασα και σε συναυλια, και πιστεψε με, ειναι κομματι για κοινο. Αμα αποφασισεις να το μελετησεις, μπορεις να με ρωτησεις για οτιδηποτε, γιατι το μελετησα σε βαθος αυτο το νυχτερινο.

Comment

Ok,θα το ψαξω.Δεν εχω μελανι αυτη τη στιγμη,αλλα θα το εκτυπωσω συντομα και θα προσπαθησω να το βγαλω.Συμπαθητικο κομματι μου φανηκε.:).Εσενα δεν σε πιανει καθολου το αγχος μπροστα στο κοινο?

Comment

Οταν, και αμα αρχισεις να το μελετας, προσπαθησε να ερμηνευσεις την λεξη "νυχτερινο" και να την προσαρμοσεις στο παιξιμο σου. Το σημαντικοτερο για εναν πιανιστα, ειναι να καταλαβει τον τροπο με τον οποιο ο συνθετης θελει να ακουστει το κομματι. Εμενα, οχι δεν με πιανει αγχος, τουλαχιστον οχι τοσο ωστε να επηρεασει το παιξιμο και την ερμηνεια μου. Υπαρχει απλα, μια ελαφρια επιρροη αγχους ως κινητηριος δυναμη. Ενα συνηθες αιτιο για εμφανιση αγχους ειναι το να μην νιωθεις σιγουρος-η για το κομματι που θα παρουσιασεις. Εξασφαλισε πρωτα, οτι υπαρχει μεγαλη ανεση στο μουσικο "κειμενο", και απο κει και περα το πως θα αναπτυξεις την δικια σου ερμηνεια, ειναι δικο σου θεμα. :)

Comment

Eγω παλι εχω μεγαλο προβλημα αγχους.Δεν αντεχω τα βλεμματα των αλλων πανω μου!Με πιανει πανικος.Εδω μια φορα απ το αγχος πατουσα λαθος πηδαλι.χαχα.Στην αρχη θα μαθω στειρες τις νοτες,μεχρι να παιζω σωστα το κομματι,και μετα θα προσθεσω συναισθημα.

Comment

Working...
                              X