Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ο μυημένος Χριστιανός

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ο μυημένος Χριστιανός

loading...
    Το παρακάτω είναι για τον χαβαλέ και μόνο. Καλή ανάγνωση σε πιστούς και απίστους...
    Συγγνώμη για την μορφή του, δεν γνωρίζω πως να το ανεβάσω σαν αρχείο, οπότε το έκανα με copy/paste...

Περπατούσε με τις ώρες στην αχανή έρημο. Νερό ούτε για δείγμα και χοντροί κόμποι ιδρώτα
    έλουζαν όλο του το κορμί , έμπαιναν μες τα μάτια του, κάνοντάς τα να τσούζουν και να μην μπορούν να
    δουν απ'την θολούρα. Έπρεπε άμεσα να βρει νερό, αλλιώς θα κατέρρε, το ένοιωθε. Ξάφνου η γη
    σείστηκε συθέμελα, το έδαφος κλονίστηκε κι έτρεμε ανεξέλεγκτα , ρίχνοντάς τον κάτω με βία.
    Χτυπημένος σαρκικά και ψυχικά, δεν ήξερε αν όλο αυτό ήταν αλήθεια ή παραίσθηση από την δίψα,
    ευχήθηκε όμως να είναι το τέλος του και να είναι γρήγορο. Τότε, όταν είχε παραιτηθεί από κάθε ελπίδα,
    έγινε: Σταγόνες βροχής άρχισαν να πέφτουν από τον ουρανό κι αυτός δεν πίστευε στην τύχη του. Οι
    προσευχές του είχαν εισακουστεί! Έβγαλε το μπουκάλι του να το γεμίσει με αυτό το ουρανοκατέβατο
    δώρο αλλά του φάνηκαν περίεργη η υφή και παράξενο το χρώμα του υγρού. Γιατί δεν είχε το διάφανο,
    καθάριο χρώμα του νερού αλλά υπόλευκο και δεν έρρεε γρήγορα όπως οι στάλες της βροχής αλλά αργά
    κι όταν το ακούμπησε , ανακάλυψε ότι ήταν κολλώδες και παχύρευστο. Δεν μπορεί σκέφτηκε, να είναι
    αυτό που νομίζω...
    – '' Αυτό είναι '', ακούστηκε η πιο βροντερή κι επιβλητική φωνή που είχε ακούσει στην ζωή του
    ο Ευλάμπιος . '' Μόνο που δεν είναι το συνηθισμένο που γνωρίζεις, αλλά θεϊκό! Το δικό μου,
    το σπέρμα του Θεού! ''

Δεν μπορούσε να το πιστέψει. Πίστευε πια ότι τα έχασε , άλλα όχι , κάτι μέσα του έλεγε ότι ήταν
    αλήθεια. Είχε βρει τον ένα και μοναδικό Θεό!
    – '' Θεέ μου, εσύ είσαι ; Γιατί εμφανίστηκες σ'εμένα , τον ανάξιο δούλο σου ; Τι τιμή είναι αυτή
    , δεν μπορώ να τ...
    – '' Λίγα λόγια τέκνο μου'', τον διέκοψε ο δημιουργός. '' Ήρθα σε εσένα, αυτού τους δύσκολους
    και άπιστους καιρούς, για να φέρω το γύρισμα του χρόνου. Θα σου ανατεθεί ένα καθήκον,
    ίσως το πιο ιερό από τότε που δημιούργησα τον κόσμο, ιερότερο ακόμα ακόμα κι απ'αυτό που
    έβαλα στον υιό μου''
    – '' Δεν μπορώ να το πιστέψω, ψέλλισε αδύναμα αυτός. Ότι θες , γεννηθήτω το θέλημά σου '' ,
    είπε και έπεσε στα γόνατα.
    – ''Ωραία λοιπόν Ευλάμπιε. Για την ώρα θέλω μόνον αυτό : Βλέπω ότι το μπουκάλι σου γέμισε
    από το θείο σπέρμα. Σήκωσέ το και πιες το, απόλαυσε τη δύναμή μου και μην αφήσεις
    σταγόνα να πάει χαμένη ''

Ακολουθώντας τις οδηγίες του δημιουργού του, κατέβασε μονοκοπανιά το θεϊκό υγρό και μόλις το έκανε
    , ένοιωσε απίστευτη δύναμη κι ευφορία. Έκανε να μιλήσει, ήθελε να ευχαριστήσει τον αφέντη της
    πλάσης, αλλά το στόμα του δεν άνοιγε, τα χείλη του κολλούσαν μεταξύ τους και ξάφνου, τον έπιασε μια
    τρομερή υπνηλία. Έπεσε κάτω κι ένοιωθε ότι έφευγε, έφευγε μακριά...

2.

Ξύπνησε τρομαγμένος μα και συνεπαρμένος στο μοναχικό διαμέρισμά του, σκεφτόμενος το
    πιο περίεργο και ζωντανό όνειρο(;) που είχε δει στην ζωή του, αυτό απ'το οποίο μόλις είχε ξυπνήσει.
    Μόλις σηκώθηκε, συλλογίστηκε ότι κάτι τέτοιο ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό κι έτσι αποφάσισε
    ότι ήταν απλά ένα όνειρο. Σηκώθηκε να πάει στην τουαλέτα και να περιποιηθεί την γενειάδα του, είχε να
    λειτουργήσει σήμερα. Με το που αντίκρυσε το πρόσωπό του στον καθρέπτη της τουαλέτας τα έχασε.
    Από την άκρη του στόματός του έσταζε ένα παχύρευστο , υπόλευκο υγρό: Το σπέρμα του Θεού.
    – '' Είναι αλήθεια'', τσίριξε με ενθουσιασμό δεκαπεντάχρονου κοριτσιού που μόλις έδωσε το
    πρώτο της φιλί.'' Ήτο όραμα κι όχι όχι όνειρο ! '' Δεν πρόλαβε να συνέλθει από το σοκ της
    συνειδητοποίησης και το κινητό του χτύπησε με το τραγούδι '' it's raining men ''. Αυτό το
    γεγονός ήρθε να επαληθεύσει την αποκάλυψή του για το όραμα γιατί κανονικά είχε σαν ήχο
    κλήσης το '' Take me to church ''. Έτρεξε σαν γάτα η οποία μόλις είδε το θήραμά της για να
    απαντήσει στην κλήση, προσέχοντας μην τσαλαπατήσει τα ράσα του. Απάντησε με τρεμάμενα
    χέρια και φωνή ραγισμένη απ'την συγκίνηση:
    – '' Ορίστε , ποιος είναι ;''
    – '' Είμαι αυτος που είμαι'', απάντησε η αινιγματική φωνή. '' Το θέμα μας δεν είναι αυτό Πάτερ

Ευλάμπιε, αλλά το καθήκον που θα σου αναθέσω , ένα καθήκον για το οποίο σε ενημέρωσε ο
    ίδιος ο Θεός'' . Άκου λοιπόν προσεχτικά τα ακόλουθα, γιατί ο χρόνος λιγοστεύει: Εδώ και
    χιλιάδες χρόνια, απ'την δημιουργία του ανθρώπου, συνέβη ένα λάθος και μια παρερμηνεία
    τόσο μεγάλη, η οποία άλλαξε την πορεία του κόσμου του ίδιου. Γιατί βλέπεις το αρχικό
    σχέδιο ήταν να υπάρχει ένας πρωτόπλαστος, ο Αδάμ. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα , η
    Θεϊκή βροχή που είδες στο όραμά σου θα έπεφτε και θα γονιμοποιούσε το έδαφος, γεννώντας
    κι άλλους απόγονους, μόνο άνδρες. Όμως δεν έγινε έτσι. Γιατί ο κατηραμένος όφις, ο διάολος
    αυτός, συντετριμμένος από την πτώση του, ήθελε να καταστρέψει τον άνθρωπο για να πικάρει
    τον Θεό μας. Έτσι έβαζε λόγια στον Αδάμ και του έλεγε : ''Πως την αντέχεις τόση μοναξιά'' ή
    ''καλή και η μαλακία αλλά με το σεξ γνωρίζεις τον κόσμο'', κι άλλα τέτοια πρόστυχα που λένε
    οι αναρχικοί σήμερα. Έτσι λοιπόν μπολιάζοντας τέτοιες βρωμιές στο μυαλό του κάποια
    στιγμή που αυτός κοιμόταν, πήγε και του δάγκωσε τα πλευρά. Με το σιχαμερό του δηλητήριο,
    δημιούργησε το θηλυκό φύλο, αυτήν την Εύα και σαν συνέπεια την γυναίκα , αυτό το
    έκτρωμα που δεν θα έπρεπε να υπάρχει.''
    – '' Μα '', τον διέκοψε αποσβολωμένος ο πάτερ. '' Δεν λένε έτσι τα ιερά βιβλία , αλλιώς ξέρουμε
    την γέννεση ''
    – '' Πάψε άπιστε'' , τον έκοψε αυτός. '' Σου είπα ήδη ότι έχουμε λίγο χρόνο, αλλά αφού είσαι
    περίεργος, άκου: Τα '' ιερά '' βιβλία γράφτηκαν από ανθρώπους οι οποίοι είναι
    προσκολλημένοι στον Σατανά και ετεροφυλόφυλοι, δηλαδή αμαρτωλοί. Παραποίησαν την
    αλήθεια και διέφθειραν την εκκλησία. Σκέψου το λίγο: Γιατί στην αρχή δημιουργήθηκε μόνο
    ο Αδάμ; Γιατί ο Θεός έκανε την Μαρία να συλλάβει τον Ιησού με τον κρίνο και δεν ξάπλωσε
    μαζί της; Γιατί στο άγιο όρος δεν επιτρέπονται οι γυναίκες; Γιατί η Ελλάδα χρωστάει στην
    Μέρκελ ; Γιατί ακόμα και η λέξη άνθρωπος είναι αρσενικού γένους; Τέλος πάντων, αυτά για
    τώρα , δεν υπάρχει άλλος χρόνος. Μέχρι αύριο να είσαι στην Μονή Ερμαφροδίτου του
    γυναικωτού στην Μύκονο. Εκεί θα συναντήσεις τον απεσταλμένο μου, ο οποίος δρα σε
    μυστική αποστολή. Αυτός θα σου πει τα καθέκαστα. Πήγαινε εν ειρήνη τώρα''...

Δεν άντεχε τόσες αποκαλύψεις. Το τηλέφωνο έπεσε από τα χέρια του μ'ένα δυνατό γδούπο στο έδαφος,
    αλλά δεν τον ένοιαξε. Ναι, τώρα που το σκεφτόταν καλύτερα, όλα ταίριαζαν. Και τα έβαλε με τον εαυτό
    του τόσα χρόνια, που προσπαθούσε να κρύψει τις ομοφυλοφιλικές του τάσεις θεωρώντας τες αμαρτία.
    Ενώ η αλήθεια ήταν ότι αυτό ήταν το φυσιολογικό, από πάντα. Έβαλε το αγαπημένο του ποτό να πιεί και
    πήρε το λαπτοπ του. Μπήκε στην astra airlines κι έκλεισε την πρώτη πρωινή πτήση για το νησί των
    ανέμων. Έκλεισε τον υπολογιστή στραγγίζοντας και την τελευταία γουλιά του αγαπημένου του
    cosmopolitan...

3.

Είχε μισή ώρα που είχε φτάσει στο νησί. Είχε ήδη γίνει ένα με το πιπεράτο κι ευχάριστο κλίμα
    του αγίου αυτού μέρους, ειδικά από την στιγμή που ένας τουρίστας του φώναξε στο άκυρο:
    – ''Καλέ συ, μωρή, εσύ με το μαύρο το ριχτό, θα σκάσεις μωρή με τόση ζέστη!''
    Ο Πάτερ έριξε ένα πονηρό γελάκι και αγαλλίασε η ψυχή του. Ήταν σ'ευλογημένο μέρος. Όλα αυτά είχε
    στο μυαλό του, όταν έφτασε στο παρεκκλήσι της μονής. Εκεί τον υποδέχτηκε ο ηγούμενος, φορώντας
    ράσα σε απαλή λιλά απόχρωση και χρυσά στρασάκια στα περιποιημένα γένια του. Πέρασαν λίγα λεπτά
    μέχρι να καταλάβει ο Ευλάμπιος την ταυτότητα του ηγουμένου:
    -'' Κύριε Μ., εσείς;''
    – ''Σσστ, πάψε έκπληκτο αγόρι'', έκανε ο κύριος Νίκος. '' Είμαστε σε ινκόγκνιτο αποστολή εδώ.
    Έλα μέσα να σου εξηγήσω.''

Μπαίνοντας στο παρεκκλήσι, ο ήρωάς μας τα έχασε με αυτά που είδε. Οι εικόνες παρήσταναν μόνο
    άνδρες αγίους και όλους γυμνούς, στην θέση των πολυέλαιων υπήρχαν ντισκόμπαλες και αντί για
    αντίδωρα υπήρχαν κόκκινα κουλουράκια, σε σχήμα καρδούλας.
    -'' Όλα αυτά που βλέπεις Ευλάμπιε τέκνο μου, είναι η εκκλησία όπως θα έπρεπε να είναι. Τώρα
    όμως δεν έχουμε καιρό γι'αυτά. Τώρα θα μάθεις την φύση της αποστολής σου. Ας τα πάρουμε από την
    αρχή: Όταν ο Αϊνστάιν εφηύρε την ατομική βόμβα, δεν το έκανε για την χάρη της πυτηνικής ενέργειας
    αλλά ούτε και για να βομβαρδιστεί η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι. Ο πραγματικός του σκοπός ήταν να

ανακαλύψει την ταχύτητα που θα έσπαγε το φράγμα του χρόνου , για να ταξιδέψει στον κήπο της Εδέμ
    και να τον βομαρδίσει πριν δημιουργηθεί η Εύα. Βλέπεις ο τρομερός αυτός επιστήμων, ήταν δικός μας.
    Όμως δεν μπόρεσε να λύσει την εξίσωση και να πετύχει την ταχύτητα αυτή. Είμαι στην ευχάριστη θέση
    να σου ανακοινώσω, ότι τώρα, μετά από εβδομήντα χρόνια η εξίσωση λύθηκε και εσύ θα είσαι ο
    εκλεκτός που θα ταξιδέψει στην Εδέμ.''
    – ''Μα , έκανε τρομοκρατημένος ο πάτερ. Θα με βάλετε να βομβαρδίσω την Εδέμ; Δεν νομίζω
    ότι αρμόζει στην θρησκεία μας μια τέτοια ενέργεια ''.
    – '' Βρε κουτούλι'', απάντησε ο Πατερ M. Δεν θα σε βάλουμε να κάνεις κάτι τέτοιο.
    Αυτή ήταν ιδέα του Αϊνστάιν, ο οποίος παρ'όλο που ήταν καλός χριστιανός, δεν έδρασε με τις
    ευχές του Θεού αλλά αυτοβούλως''. Από εσένα το μόνο που θέλουμε είναι να ρίξεις θειάφι
    στον κήπο της Εδέμ ( που ως γνωστόν διώχνει τα φίδια ), ώστε να διώξεις τον Διάβολο και να
    αποπλανήσεις τον Αδάμ και να τον κάνεις αληθινό άνδρα. Έτσι θα αλλάξει ο ρους της
    ιστορίας και ο Αδάμ δεν θα ζητήσει να του φτιάξουν μια Εύα αλλά έναν Ευάγγελο ας πούμε. ''
    – '' Κατάλαβα τι πρέπει να κάνω'', αποκρίθηκε ο αποφασισμένος ιερέας. '' πότε ξεκινάμε;''
    – '' Τ'ωρα αμέσως '', έκανε ο κύριος M.
    Οδηγήθηκε σε ένα μυστικό πέρασμα, μια κρύπτη και από εκεί μπήκε σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.
    Εκεί προς έκπληξή του αντίκρυσε τον Πέτρο, τον γνωστό πελεκάνο του νησιού. Αφού του υπέδειξαν τι
    έπρεπε να κάνει, καβάλησε τον Πέτρο και ο κύριος M. λιβάνησε τα οπίσθια του Πελεκάνου
    ψάλλωντας μια τελετουργική προσευχή. Λίγο αργότερα, το ποπουδάκι του Πέτρου εξερράγη πετώντας
    πράσινες φλόγες και ξεκίνησαν με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου ο
    Ευλάμπιος βρίσκονταν στον κήπο της Εδέμ. Δίπλα του σκόρπια ένα γύρω τα πούπουλα του πελεκάνου.
    Το τυχερό πτηνό είχε την τιμή να μαρτυρήσει και να πεθάνει για τον Χριστιανισμό. Φορτώθηκε το σακί
    με το θειάφι κι άρχισε να ψάχνει τον Αδάμ...

4.

Επιτέλους τον εντόπισε. Κάθονταν κάτω από μια συκιά και αυτοϊκανοποιούνταν. Ο πάτερ, αφού
    έριξε ένα πονηρό γελάκι, άρχισε διακριτικά να ρίχνει το θειάφι γύρω από το δένδρο. Με το που τελείωσε
    έκανε να πλησιάσει τον γοητευτικό πρωτόπλαστο. Ο τελευταίος με το που τον είδε, σάστισε γιατί ήταν το
    πρώτο πλάσμα -όμοιο με αυτόν- που έβλεπε ποτέ. Έπειτα ντράπηκε και σταμάτησε αυτό που έκανε.
    Όμως ο Ευλάμπιος του έκλεισε πονηρά το μάτι , κάτι που ο πρόστυχος πρωτόγονος αντιλήφθηκε.
    Πλησίασε ο ένας τον άλλον και τα βλέμματα τα έλεγαν όλα, ήταν η ώρα του φιλιού, του πρώτου φιλιού
    στην ανθρώπινη ιστορία. Χιλιοστά όμως πριν συμβεί αυτό, ο πάτερ ένοιωσε ένα τρομερό τσίμπημα στα
    πλευρά του. Γύρισε κι αντίκρυσε τον κατηραμένο όφι:
    – '' Τρισκατάρατε διάβολε, πως μπόρεσες να μπεις εδώ με τόσο θειάφι που έριξα; Ω θεέ μου σε
    απογοήτευσα''! Το φίδι ήταν καταχαρούμενο και είχε πάρει ένα απίστευτα ειρωνικό ύφος
    όταν είπε:
    – ''Μα καλά, πόσο ανόητοι είστε τελικά εσείς οι άνθρωποι; Βρε βλαξ, είμαι ο διάβολος
    μεταμορφωμένος συμβολικά σε φίδι! Είναι δυνατόν να με σταματούσε το θειάφι;'' Και
    αποσώνοντας την πρότασή του , άρχισε να κουλουριάζεται στον Αδάμ, έτοιμο να δαγκώσει κι
    αυτόν
    – '' Όχι σιχαμένο πλάσμα '' ούρλιαξε ο τσιμπημένος ήρωας. '' Δεν θα δαγκώσεις και την αγάπη
    μου'' Τελειώνοντας την φράση του, άρπαξε μια τεράστια πέτρα και την πέταξε στον όφι. Ο
    τελευταίος σαν να το περίμενε απέφυγε την κοτρώνα κι αυτή κατέληξε στον Αδάμ, σπάζοντάς
    του το κρανίο. Βλέποντας τον Αδάμ να πεθαίνει, ο πάτερ πανικοβλήθηκε όσο ποτέ. Είχε
    σκοτώσει τον πρωτόπλαστο κι αυτός θα πέθαινε σε λίγο από το δάγκωμα του φιδιού. Όλα
    είχαν τελειώσει...

5.

Στιγμές μόλις μετά, μπροστά στα μάτια του Ευλάμπιου εκτυλισσόταν μια απίστευτη σκηνή:
    Ένας κύριος με άσπρα γένια και μαλλιά, ο δημιουργός του κόσμου βρίκονταν από πάνω του και το φίδι
    ήταν κουλουριασμένο γύρω του, με ερωτικό και λάγνο τρόπο:
    – ''Τι σημαίνουν όλα αυτά''; Κατάφερε μετα κόπων και βασάνων να ρωτήσει....
    – '' Τέκνον μου, σε ευχαριστώ πολύ γι'αυτό που έκανες. Βλέπεις όλη η αποστολή ήταν στημένη.
    Από την αρχή του κόσμου εγώ και ο Φόρης, το χαϊδευτικό του Εωσφόρου ( συμπλήρωσε
    βλέποντας την έκπληξη στο πρόσωπο του ετοιμοθάνατου ) είχαμε μια σχέση μίσους και
    πάθους. Χωρίσαμε βίαια , όταν τον πέταξα από τον παράδεισο, έχοντας υποψίες ότι με
    απατούσε με τον αρχάγγελο Μιχαήλ. Όμως μετά από χιλιάδες χρόνια ο Μιχάλης έχοντας
    τύψεις μου είπε πως αυτός σκηνοθέτησε όλο το σκηνικό γιατί ήταν ερωτευμένος μαζί μου και
    ήθελε να μας χωρίσει. Αφού λοιπόν τακτοποίησα αυτόν τον αμαρτωλό, σε έβαλα να δεις το
    όραμα που είδες και την συνέχεια την ξέρεις. Σκότωσες τον πρωτόπλαστο και σε λίγο θα
    πεθάνεις κι εσύ και δεν θα υπάρξουν άνθρωποι ποτέ ανάμεσα σε μένα και τον Φόρη. Θα
    ζήσουμε τον έρωτά μας αιώνια λοιπόν..

Μετά από την αποκάλυψη κι έχοντας πια μείνει μαλάκας, ο πάτερ μαζεύιντας και τις τελευταίες του
    δυνάμεις ρώτησε:
    – '' Μα καλά, είσαι ο Θεός. Γιατί απλά δεν κατέστρεφες τον κόσμο αντί να σκεφτείς αυτό το
    παρανοϊκό σχέδιο'';Κοιτάζοντάς τον από ψηλά , απάντησε ο γέρων :
    – '' Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου'' κλείνοντάς του το μάτι. Έπειτά από αυτό , Θεός και όφις
    αγκαλιάστηκαν κι άρχισαν να χρεύουν έναν δαιμονοθεϊκό χωρό , ενώ σε όλη την Εδέμ
    ακουγόταν αυτό το τραγούδι:

https://www.youtube.com/watch?v=NGorjBVag0I
    Stayrogin, γυρνα πισο η εστο τηλεφόνα

Φίλε ilias1990 καλησπέρα.
    Δυστυχώς ως συγγραφέας δέν πρόκειται να διαπρέψεις.
    Πολύ κάτω του μετρίου.

Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Comment

Originally posted by relativer777 View Post
      Πολύ κάτω του μετρίου.
      Τι να κάνουμε, για χαβαλέ το έγραψα ,όχι για σοβαρά. Δεν είμαι συγγραφέας άλλωστε...
      Stayrogin, γυρνα πισο η εστο τηλεφόνα

Comment

Δέν πειράζει φίλε μου Ηλία σε αντίθεση εγώ είμαι συγγραφέας, Γι'αυτό και η κριτική.
        Όχι για να σε πικάρω.
        Last edited by relativer777; 11-11-2017, 21:54.

Comment

Originally posted by relativer777 View Post
          Πολύ κάτω του μετρίου.
          Το σχόλιο σου αψηφά όλους τους κανόνες της ευγένειας και φέρνει στην επιφάνεια ένα επώδυνο "συγγραφικό" υπερεγώ. Αντί να ενθαρρύνεις τον Ηλία να ξαναγράψει και να απελευθερώσει το δημιουργικό του ένστικο, γίνεσαι κυνικός και τον ωθείς να αποστασιοποιηθεί από την τέχνη της γραφής.
          Πρέπει να τρομάξετε, να παγώσετε από τον τρόμο, αν θέλετε να συνεχίσετε να λέγεστε άνθρωποι... Ουίλιαμ Μπάροουζ

Comment

Είναι απλά δική σου οπτική.
            Εάν για σένα η ειλικρίνεια εκφράζεται ώς αγένεια δέν συμμερίζομαι την άποψή σου.
            Το άν η ευθύτητα εκφράζεται ώς κυνισμός από σένα, δέν χρειάζεται να το απαντήσω. Μπορείς να το διαπιστώσεις άν ανατρέξεις στα γραφόμενα post μου.
            Χμμ... μάλλον κάνεις χαβαλέ. Ή δέν διάβασες το κείμενο.

Comment

Φίλε arritos Καλή σου μέρα. Τον Ηλία όπως θα διαπίστωσες δέν τον έβρισα παρ'όλο που με προσβάλει το κείμενό του ώς Χριστιανός που είμαι. Όπως βλέπεις με χαρακτηρίζει ευγένεια.
              Όσω για το επώδυνο ή ανώδυνο "συγγραφικό" υπερεγώ, είναι ιδιότητα του συγγραφέα.
              Ξέρεις Εσύ κάποιον μετριοπαθή συγγραφέα ?
              Θα περιμένω να τον κατονομάσεις.
              Last edited by relativer777; 12-11-2017, 11:48.

Comment

Φιλε arritos Παρ'ότι θα μπορούσα να τρολάρω τον Ηλία δεν το έκανα παρόλο που παλιότερα με τρόλαρε σε άλλο φόρουμ δέν επιδίοξα να του ανταποδόσω.
                Άλοστε σεβάστηκα την δήλωσή του ότι πρόκειται για χαβαλέ και μόνο και ας είναι κακόγουστος και προσβλητικός για τον κάθε χριστιανό.
                Γιατί ξανά σκέψου τους χαρακτηρισμούς σου Μήπως "λέγω" και είναι λίγο άστοχοι ?

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                X