Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποια Βιβλία θα Ήθελες να Γίνουν Ταινία;

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ποια Βιβλία θα Ήθελες να Γίνουν Ταινία;

μετά από μία συζήτηση με την Gorda περί βιβλιογραφοκινηματογραφικών ανησυχιών, σκέφτηκα να σας ρωτήσω ποιά βιβλία θα θέλατε να γίνουν κινηματογραφικές ταινίες και τι στυλ θα είχαν αυτές οι ταινίες.

Εγώ για παράδειγμα, θα ήθελα πολύ να γυριζόταν στον κινηματογράφο το "ψάχνοντας για κοχύλια" της Ρόζαμουντ Πίλτσερ.

Το φαντάζομαι σε στυλ κοινωνικής κομεντί, με νεύρο όμως, όχι από εκείνες τις αργέεεεεες που σου φέρνουν χασμουρητά. Θα είχε στιγμές έξαρσης, όμορφα τοπία και ΦΥΣΙΚΑ θα ήταν υποψήφιο στην κατηγορία των Όσκαρ γιατί θα είχε τα καλύτερα ονόματα στο ερμηνευτικό καστ.

Κάτι σαν τον "γητευτή των αλόγων" του Ρόμπερτ Ρέντφορντ ένα πράγμα
    Η γλάστρα είναι αριστερά στη σκάλα όπως μπαίνεις...
    Ε, να μην είναι δεξιά όπως την κατεβαίνεις;

Εγώ περιμένω το "μέλι που έγινε κεντρί"

θα είναι γυρισμένο σε κουκλοθέατρο, και όλες τις φωνές θα τις κάνουν εναλλάξ αυτή που κάνει τη διαφήμιση του βιβλίου στο star και η άλλη που έκανε τη διαφήμιση "τώρα, το μέλι της μέλισσας, μέλι σας"...
    Νομίζω ότι το μόνο επάγγελμα που πραγματικά θα μου ταίριαζε, είναι το επάγγελμα του Θεού.

Comment

Εμμμ.....

Νομίζω πως η "Άγνοια" του Κούντερα θα γινόταν μια πολύ ωραία ταινία...
      from the body to the soul, where our hearts lead we must go...
      wherever love may flow...

Comment

Re: ποια βιβλία θα ήθελες να γίνουν ταινία;

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Nana

Εγώ για παράδειγμα, θα ήθελα πολύ να γυριζόταν στον κινηματογράφο το "ψάχνοντας για κοχύλια" της Ρόζαμουντ Πίλτσερ.

w nai, w naiiii

omws exei idi paiksei se tiletainia gyrw sto 90 91, kati eixa brei sto imdb kapoia stigmi, an to ksanabrw tha post

Comment

Re: Εμμμ.....

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από indusdcd
          Νομίζω πως η "Άγνοια" του Κούντερα θα γινόταν μια πολύ ωραία ταινία...
          γενικα ολα τα βιβλια του Κουντερα στο μυαλο μου τουλαχιστον μου φαινονταν παντα τοσο καταλληλα για να κινηματογραφηθουν... Αλλα αν δεν κανω λαθος μοναχα η ελαφροτητα εχει γινει κινηματοφραγικη μεταφορα, την οποια και δεν εχω δει..
          The lion and the calf shall lie down together but the calf won't get much sleep.

Comment

"Το λάθος" του Σαμαράκη!
            Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;

Comment

χριστέ μου το "ψάχνοντας για κοχύλια", θα ήταν βασανιστικά και ψυχοβγαλτικά αργό τύπου τα απομεινάρια μιας μέρας κι έτσι, στάνταρ με την έμμα τόμσον...

τεςπα τα βιβλία που φτιάχνομαι όταν βλέπω στο σινεμά είναι του elmore leonard (get shorty, jackie brown, out of sight) και με μεγάλη μου χαρά έχω μάθει ότι γυρίζονται μερικά ακόμη (pagan babies, be cool, cuba libre): έχουν speed, φυσικούς διαλόγους, κυνηγητά, απάτες, sexy ζευγάρια, extra cool τύπους...
              οπότε είμαι ένα happy άτομο!!

και αν υπήρχε budget, όλα του Ξανθούλη, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ (πχ το πεθαμένο λικέρ και οι μέλισσες unfortunately δεν ήταν αντάξια της πολυπλοκότητας του Ξανθούλη)
              θέλω να τυφλωθώ από overdose γλυκόζης

Α World of Movies

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mary

τεςπα τα βιβλία που φτιάχνομαι όταν βλέπω στο σινεμά είναι του elmore leonard (get shorty, jackie brown, out of sight) και με μεγάλη μου χαρά έχω μάθει ότι γυρίζονται μερικά ακόμη (pagan babies, be cool, cuba libre): έχουν speed, φυσικούς διαλόγους, κυνηγητά, απάτες, sexy ζευγάρια, extra cool τύπους...
                οπότε είμαι ένα happy άτομο!!

για να δούμε και το Big Bounce του ίδιου που βγήκε πρόσφατα και πάτωσε στας Αμερικάς....

α, και περιμένουμε και τη συνέχεια του Get Shorty...
                "difficult times lie ahead, harry"

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dirakis
                  "Το λάθος" του Σαμαράκη!
                  άριστη επιλογή...
                  άλλωστε, ειναι γραμμένο με καθαρά κινηματογραφικό τρόπο.

το περιμένω εδώ και πολλά χρόνια, αλλά δεν βλέπω φως.

"difficult times lie ahead, harry"

Comment

1)Ήθελα το Lord Of The Rings..έγινε..
                    2)Ήθελα το The Hitchhiker's Guide To The Galaxy...γίνεται..

Δεν έχω να ζητησω τίποτε άλλο..εκτός ισως από το καταπληκτικό Gates Of Fire.
                    I always knew there was something fundamentally wrong with the universe

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
                      Δεν έχω να ζητησω τίποτε άλλο..εκτός ισως από το καταπληκτικό Gates Of Fire.
                      γέγονε
                      Νομίζω ότι το μόνο επάγγελμα που πραγματικά θα μου ταίριαζε, είναι το επάγγελμα του Θεού.

Comment

ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ. SILMARILION. SILMARILION. SILMARILION. ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΟΝ JACKSON ΠΑΛΙ!

(ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ELRIC OF MELNIBONE ΚΑΙ ΠΥΛΕΣ ΦΩΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΗΔΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ...)
                        The sleeper must awake...

Comment

Εγώ πάλι, θέλω να δω τα "Η Ασπίδα της Σπάρτης" και "Tελευταία Λεγεώνα" του Manfredi. Είναι θεϊκά βιβλία.

Μετά, θα ήθελα να δω τον Αλχημιστή και την τριλογία των Φαρσιερ(The Farseer Trilogy), απ' όπου έχω πάρει και το nick μου.

ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ. SILMARILION. SILMARILION. SILMARILION. ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΟΝ JACKSON ΠΑΛΙ

Το Silmarillion είναι πολύ δύσκολο να γυριστεί σε μία ταινία. Θα ήθελε μία σειρά ταινιών με αρκετές σεναριακές παρεμβάσεις γιατί είναι πολλές ιστορίες διάσπαρτες και με αρκετά κενά.
                          Είναι το αγαπημένο μου βιβλίο και δεν θα ήθελα να το δω πετσοκομμένο

Αν και θα ήθελα να δω την ιστορία του Turin. Είναι ίσως η πιο πλήρης ιστορία που έχει το Silmarillion, μαζί με την ιστορία του Beren και της Luthien.
                          "A sage it is not mine to see; could I see a man of real talent and virtue, that would satisfy me."
                          ~Confucius

Comment

Ολα τα βιβλία του Ντοστογέφσκυ!
                            When other bands play, MANOWAR kill!

Comment

Όπως και να 'χει πάντως, η "μαγεία" είναι πολύ μεγαλύτερη όταν διαβάζεις ένα βιβλίο παρά όταν βλέπεις το ίδιο σε ταινία!

Comment

Latest

Collapse

Working...
                              X