Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ταινίες που είδατε πρόσφατα...

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Superman

Γεια και χαρά σας παιδιά! Ξανά εδώ μετά από πολύυυυυυυυυ καιρό εξαιτίας διακοπών και αλλαγή επαγγελματικής θέσης - το καινούριο μου γραφείο δεν έχει ακόμα ίντερνετ- και είπα να σας πω ένα hello! Καλά δεν έχω μάθει ακόμα το καινούριο φόρουμ, σκεφτείτε πόσο έχω να μπω, είπα όμως να σας πληροφορήσω για κάτι.

Έχοντας δει το σύνολο των ταινιών που παίζονται αυτή τη στιγμή στις κινηματογραφικές αίθουσες -με την ευκαιρία η πτήση 93 με κούρασε. Όλα καλά, αλλά αυτή η κινητή κάμερα αν έχεις και πονοκέφαλο δεν αντέχεται- δεν περίμενα ποτέ μα ποτέ πως θα μου άρεσε ο νέος Superman! Πήγα με διάθεση χλευασμού και γέλασα με την ψυχή μου με τα δραματικά μέρη όπως και όλοι οι υπόλοιποι στην αίθουσα και φυσικά για την απίστευτη σκηνή με την εντατική, αλλά τελικά βγαίνοντας έξω, συνειδητοποίησα πως πέρασα καλά και αν κάποιος μου έλεγε να το ξαναδούμε μπορεί και να του έκανα το χατήρι! Ίσως βέβαια φταίει το τέλος του καλοκαιριού για την κατάστασή μου, αλλά...
    Η γλάστρα είναι αριστερά στη σκάλα όπως μπαίνεις...
    Ε, να μην είναι δεξιά όπως την κατεβαίνεις;

Comment

hustle & flow

δεν ξερω αν εχει προλαβει κανεις πριν απο μενα να το σχολιασει.
      ανεξαρτητο, παρακμιακο, βρωμικο. ιδρωμενες φατσες, ελαττωματικοι, αμαρτωλοι αντιηρωες, κακοφημες συνοικιες, σκοτεινα night spots. καλοδουλεμενοι χαρακτηρες και διαλογοι, που χωρις μεγαλοστομιες κρυβουν μεγαλη κομματι της σοφιας του δρομου. η ταινια πηρε το gangsta rap απ'το χερι και το οδηγησε εκει που ανηκει, στους δρομους. ο,τι λαμπει δεν ειναι gangsta...

"You know what they say, babe...
      Everybody's gotta have a dream..."
      can't get the best of me...

Comment

Superman Returns

Πραγματικά μια συνέχεια των κλασικών Superman...τα οποία όμως ποτέ δεν ήταν κάποιο αριστούργημα.Και το Superman Returns έχει κάποια καλύτερα στοιχεία αλλα και κάποια χειρότερα με αποτέλεσμα συνολικά να είναι στα ίδια επίπεδα.
        Να αρχίσω με το σενάριο το οποίο ήταν αρκετά καλό για τη σειρά αλλα ποτέ δεν είχε μεγάλες προοπτικές.Δεν ήταν σενάριο για έπος στυλ Batman Begins...αλλα τον Singer τον προσέλαβαν για να φτιάξει το Batman Begins με τον Superman.Και ως αποτέλεσμα δεν τα κατάφερε...έκανε ότι καλύτερο μπορούσε με αυτό το υλικό αλλα προσπάθησε να κάνει περισσότερα κυρίως με μακρόσυρτα πλάνα του S να απογειώνεται ή να προσγειώνεται σιγααααά...Αν η ταινία ήταν γύρω στα 100' θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερη.
        Σχετικά με τη σκηνοθεσία του Singer,ήταν αρκετά ικανοποιητική, χωρίς να το ρισκάρει με υπερβολικά εφέ (εκτος του πορσελάνινου S),ούτε με υπερβολική ασταμάτητη δράση αλλα ούτε και με πολύ background story.
        Όσο για το cast,πολύ καλό συνολικά.Απο τον Routh που κατάφερε να αντικαταστίσει επάξια τον Reeve (ο οποίος κακά τα ψέματα,ποτέ δεν ήταν τρελλά-ταλαντούχος),την Bosworth που αρχικά ήταν η χειρότερη επιλογή κατα τη γνώμη μου αλλα τελικά ήταν η καλύτερη της ταινίας.Στα ίδια επίπεδα και το υπόλοιπο cast,Marsden,Langella,Huntington με εξαιρέση την Posey(Κitty) που μάλλον πρέπει να αλλάξει επάγγελμα.
        Πολύ καλή χρήση του κλασικού theme.
        Συνολικά,το μεγαλύτερο πρόβλημα της ταινίας είναι η διάρκεια και κυρίως το πρώτο μισάωρο που δε περνάει με τίποτα.
        6/10
        Last edited by ghadhika; 18-09-2006, 09:19.
        Don't tease me about my hobbies. I don't tease you for being an asshole.
        Περάστε από το blog μου, για να διαβάσετε τις τελευταίες κινηματογραφικές κριτικές μου.
        Και αν θέλετε να μάθετε τα κινηματογραφικά μου γούστα, ρίξτε μια ματιά και στο iMDb vote history μου.

Comment

Snakes on a Plane

Enough is enough! I have had it with these motherfucking snakes on this motherfucking plane!
          Και ναι...επιτέλους πήγα και είδα το πολυαναμενόμενο SoaP.
          Πήγα full προετοιμασμένος,με το custom-made t-shirt(ΨΩΝΑΡΑ),και με όρεξη για χαβαλέ...και όχι φυσικά για κάποια οσκαρική ταινία.Και δεν απογοητεύτηκα...
          Με ένα χαβανέζικο καλοκαιρινό-χαζοχαρούμενο starting sequence,όλα άρχισαν μια χαρά.Και με ένα υποτυπώδες σενάριο ενός κινέζου μεγαλομαφιόζου που σαπίζει στις γρήγορες έναν εισαγγελεα αλλά για κακή του τύχη ο Nathan Phillips (who??) βλέπει το σκηνικό και αρχιζει το κυνηγητό...Μέχρι που ο Samuel "uber-cool" Jackson τον σώζει και τον πήθει να καταθέσει.Για να μεταφερθεί όμως μέχρι το αμερικα(αλήθεια,στη Χονολουλού δεν έχει δικαστήρια?)πρέπει να επιβιβαστεί στο...plane.Και εδώ αρχίζει η ταινία....
          Γίνεται μια παρουσίαση των χαρακτήρων...ο σεξομανής πιλότος,η σέξυ αεροσυνοδός,μια έγκυος,δυο πιτσιρίκια που ταξιδεύουν solo,κάτι superstar ραππάδες κτλ κτλ...Τα απόλυτα κλισέ που όμως δε σε χαλάνε καθόοοολου.Και εδώ σιγα-σιγα κάνουν την εμφάνισή του και τα φιδάκια...τα οποία ως γνωστόν σε κάθε σκηνοθέτη κάνουν την εμφάνισή τους με σειρά μεγέθους μέχρι να βγει το boss (sic) προς το τέλος.
          Η ταινία δεν είναι σε καμία περίπτωση horror,απλα thriller.Ούτε όμως και κωμωδία,απλά έχει θανατερές ατάκες [-When i was young,i went through a pyromaniac phase.-You too?] και μόνο,δεν έχει αστεία/γελοία gags εκτός απο 1-2 στην αρχή τα οποία όμως παρουσιάζονται με "σοβαρό" τρόπο.
          Το cast είναι αρκετά καλό,και παρόλο που στη πλειοψηφεία τους είναι άγνωστοι, τα βγάζουν περα αρκετά καλα.Φυσικά δεν αναφέρομαι καν στον SLJ που είναι ουσιαστικά η αρχή και το τέλος της ταινίας και πραγματικά δείχνει να το απολαμβάνει.
          Η σκηνοθεσία είναι άκρως ικανοποιητική από τον David R. Ellis (Final Destination 2,Cellular) χωρίς να μειώνεται η ένταση καθόλου, χωρίς να γίνεται βαρετό ή κουραστικό και παιρνοντας τον εαυτό του λιιιίγο πιο σοβαρά απ'ότι θά'πρεπε.Μόνη παραφωνία, τα κάπως προχειροφτιαγμένα CGI φίδια που μερικές φορές δαγκώνουν τον αέρα.
          Η μουσική απλά υπάρχει και θα μπορούσε να είναι καλύτερη και να ανέβαζε σε κάποια σημεία την ένταση της ταινίας αλλά...μπα.Α,και στα ending credits,παίζει το videoclip του theme της ταινίας(!!!) κάτι που είχα να δω χρόνια αλλα δυστηχώς το τραγουδάκι ήταν της πλάκας.
          Συνολικά,η ταινία φυσικά δεν είναι κανένα αριστούργημα αλλά πετυχαίνει το σκοπό της,δηλαδή την καθαρή διασκέδαση πασπαλίσμένο απο μεγάλες δόσεις φιδιών και μικρές δόσεις γέλιου.
          6/10
          Someone get this fuckin' snake off my ass!
          Περάστε από το blog μου, για να διαβάσετε τις τελευταίες κινηματογραφικές κριτικές μου.
          Και αν θέλετε να μάθετε τα κινηματογραφικά μου γούστα, ρίξτε μια ματιά και στο iMDb vote history μου.

Comment

phga kai eida to stay alive.............
            h alhtheia einai oti metaniwsa gia t a 7,5 eurw,alla o xavales pou egine me tous filous mou kai thn ypolilh aithousa htan anepanalhptos.eidika sth skhnh pou o prwtagwnisths edwse to teleutaio 30fyllo sth KSANTHIA prwtagwnistria k auth arxise na to madaei "he loves me, he loves me not"...ti na pw
            It's better to burn out than to fade away...

Comment

Monster House & Miami Vice

Μετά από αρκετούς μήνες κατάφερα να ξαναπάω σε δυο ταινίες σε μια βδομάδα.

Το Monster House δε μπορεί να δεχτεί ιδιαίτερη κριτική εκτός της εκπληκτικής ποιότητας των γραφικών,τα οποία όμως μειώνουν την ατμόσφαιρα στα καθαρά "παιδιάστικα" σημεία αλλα δίνουν πολύ καλή ατμόσφαιρα στα σκοτεινά.Δεν απευθύνεται σε πολύ μικρές ηλικίες λόγω κάποιων spookie σκηνών.
              6/10

Το Miami Vice πήγα και το είδα ξαφνικά μετά την...φιλική απειλή ενός φίλου.Είχα διαβάσει κακές κριτικές και παρόλο που μου αρέσουν οι ταινίες του Mann, ποτέ δεν ήμουν κανένας ιδιαίτερος fan.Είχε πάντα την ικανότητα να με κάνει να ξεχνάω τελείως τις ταινίες του αφότου τελιώσουν.Θυμάμαι οτί μου άρεσαν αλλα ποτέ δε θυμάμαι γιατί.
              Η σκηνοθεσία θυμίζει υπερβολικααααά Collateral χωρίς όμως να γίνεται κουραστική.Μέτριες ερμηνείες και απο τους 2 πρωταγωνιστές(α ρε Colin,απ'το Phone Booth έχεις να παίξεις καλα)με τους δεύτερους ρόλους και κυρίως τις γυναίκες (Li Gong,Naomie Harris,Elizabeth Rodriguez,Barry Henley) να κλεβουν την παράσταση.Απογοήτευση ο ρόλος του Theroux που ήταν ακόμα μικρότερος και ασήμαντος απ'αυτόν του Rhys Meyers στο ΜΙ3.Κάκιστοι οι ρόλοι των κακών,εντελώς καρικατούρες.
              Γενικά ένα εύκολο 2μισάωρο,ξεκούραστο με μερικές ωραίες σκηνές και μόνο μία σκηνή δράσης, την τελική.
              7-/10
              PS.Δεν έχω δει ΠΟΤΕ την αυθεντική σειρά άρα δε μπορώ να συγκρίνω.

Comment

Το Candy μου αρεσε πολυ.αμα σας αρεσει το θεμα δειτε το.
                http://www.imdb.com/mymovies/list?l=...verse_uservote

Comment

Ειδα το Sheitan.O Cassel πολυ καλος. Η τελευταια μιση ωρα ηταν πολυ παρανοια!μου αρεσε!

Comment

Θα πρέπει να ευχαριστήσω όσους υπεύθυνους αυτή η βδομάδα δε μου δίνουν την ευκαιρία να γράψω τα σχόλια μου για την μόνη αξιόλογη ταινία της εβδομάδας, το A Scanner Darkly,αφού αποφάσισαν να την βγάλουν ΜΟΝΟ στην αθήνα.Ευχαριστώ και παλι...
                    Και φυσικα για το Brick, την επόμενη βδομάδα, ούτε συζήτηση...

Comment

Originally posted by hannibal View Post
                      Το Candy μου αρεσε πολυ.αμα σας αρεσει το θεμα δειτε το.
                      μεγαλη αποκαλυψη το candy. λειτουργησε σε πολλα επιπεδα. ακουσα τριγυρω μερικες συγκρισεις με το "ρεκβιεμ" λογω κοινης πανω-κατω θεματολογιας αλλα θεωρω οτι ηταν κατα τροπο τινα, ανωτερο γιατι η ταινια στηριχθηκε αποκλειστικα στις πλατες των χαρακτηρων. πολυ καλη η σκιαγραφηση τους. σε αντιθεση με το "ρεκβιεμ", το candy δεν εκβιαζε συναισθηματα, απλα τα αφηνε να σε παρασυρουν μεσα απ'τα βλεμματα και την πολυ καλη χημεια μεταξυ των δυο πρωταγωνιστων.

Comment

Ειδα το Sheitan.O Cassel πολυ καλος. Η τελευταια μιση ωρα ηταν πολυ παρανοια!μου αρεσε!

plaka kaneis? h tainia htan athlia mpike aneta sth lista me ths xeiroteres tainies mou , ase pou fainotan apo thn arxh fainotan pou pigene ....aaa kai o kassel san thn adelfi tou htan apla geloios...
                        My name is Fabian..

Comment

νομιζω οτι το μονο που αξιζε στην ταινια ηταν η αναφτρα η κορη του και το διπλο ταμπλο που επαιξε τα δυο παλικαρια

Comment

Crank

Μετά το χαστούκι που έφαγα απο το Scanner Darkly,κατέληξα να πάω στο Crank.
                            Εξαιρετικά γρήγορη ταινία,με ασταμάτητη δράση και έναν Statham να δίνει ρέστα.
                            Ξεχωριστή σκηνοθεσία,με κοπαρισμένα εφεδάκια και πλάνα απο πολλούς σκηνοθέτες όπως Fincher και Park αλλά με ένα δικό τους στυλ.Σου δίνει την εντύπωση οτι όταν άρχισαν να σχεδιάζουν την ταινία είχαν στο μυαλό τους τα "tricks" που θα χρησιμοποιήσουν,τα έβαλαν μαζεμένα στην αρχή της ταινίας και μετα τα ξέχασαν.Επίσης φανερές επηροές απο σειρές όπως το 24 και το CSI.Σε γενικές γραμμές απόλυτα ικανοποιητική σκηνοθεσία αλλα χωρίς να ξεχωρίζει.
                            Στα ίδια επίπεδα και το σενάριο,με μεγαλύτερο ατού του, όμως, οτί σε καμιά περίπτωση δε παίρνει τον ευατό του στα σοβαρά.Αρκετες θανατερές ατάκες που μπορεί να σε λιώσουν στα γέλια. [I'm Alive!!]
                            Απόλυτη ικανοποίηση απο το cast που πραγματικά πρέπει να πέρασαν ΠΟΛΥ καλα στα γυρίσματα και αυτό βγαίνει.Ο Statham απολαυστικός, η Smart απλά ήθελε μερικά μετρητά αλλά δείχνει να της αρέσει χωρίς όμως να έχει καμια ιδιαίτερη χημεία με τον JS,πολύ καλός ο Yoakam αλλά και οι "κακοί" της ιστορίας. Φυσικά δεν υπάρχει ίχνος βάθους σε κανέναν χαρακτήρα αλλα...who cares.
                            Ξέρεις τί θα πας να δείς και το βλέπεις...σε υπερθετικό βαθμό.
                            CRAAAAAAANK...7-/10

Comment

Το "5 λεπτά ακόμα" μου φάνηκε συμπαθητικό. Ενδιαφέρουσα ιδέα, αρκετά καλό χιούμορ και μοιρασμένες οι καλές και οι κακές ερμηνείς. Πιατάς-Βαλαβανίδης-Χαραλαμπόπουλος μου άρεσαν.

Η "Μαύρη Ντάλια" ήταν απογοητευτική για ταινία του Ντε Πάλμα. Το story έμπαζε, δεν ήταν πιστό στην αληθινή ιστορία και γενικά η ταινία τράβηξε πολύ και κούρασε. Θετική εντύπωση μου έκανε η Hilary Swank.

Το "Crank" ήταν ακριβώς οτι περίμενα. Ο Statham παίζει αυτό που ξέρει καλύτερα, τον action hero και κάνει ένα σωρό απίστευτα. Είχε κάποιες γελοίες σκηνές, ενώ η κατά τα άλλα συμπαθητικότατη Άμι Σμαρτ δεν μου άρεσε εδώ.
                              Φοιτητές του Τμήματος Κινηματογράφου του ΑΠΘ, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα!

Κι αν ποτέ ξαναγεννηθώ, ΗΡΑΚΛΑΡΑ μόνο θ' αναπνέω.

"All Ι have in this world is my balls and my word. And I dont break em for no one, u understand?" "So say goodnight to the bad guy." - Tony Montana (Al Pacino), Scarface

Comment

-Δεν ειπα οτι ηταν καλη ταινια το sheitan, απλα στο τελος μου εβγαλε μια τρελα που μου αρεσε...το οτι ο cassel επαιζε και τη γυναικα προσθετε ακομα περισσοτερο τρελα.Μαυρη κωμωδια ισως...

-Το Find me guilty μου αρεσε αρκετα για δικαστικο.Μεγαλυτερο ατου τις ταινιας......Ο Vin Diesel!! Μου αρεσε πολυ.Μεχρι και υποψηφιοτητα για οσκαρ θα του δινα!!!

-Texas chainsaw massacre:the beginning
                                Θετικα:
                                1.Gore στο full!!αυτη την φορα ηταν πραγματικα massacre...τονοι αιματος.
                                2.Η ερμηνεια του σεριφη.
                                Αρνητικα:
                                Ολα τα υπολοιπα...

Comment

Latest

Collapse

Working...
                                X