Announcement

Collapse
No announcement yet.

οσων οι φιλοι χαθηκαν κ ο κοινωνικοσ περιγυρος τους ολο κ μειωνεται.η μοναξια χτυπησε

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• οσων οι φιλοι χαθηκαν κ ο κοινωνικοσ περιγυρος τους ολο κ μειωνεται.η μοναξια χτυπησε

loading...
    και γω με την σειρα μου λοιπον θα ηθελα να μοιραστω τα δικα μου βασανα.ειμαι 25 και βλπεω να μειωνεται οσο μεγαλωνω δραματικα ο φιλικος μου κυκλος. παντα δημιουργουσα μακροχρονιεσ και βαθυεσ φιλιεσ.πια ομωςσ εχω χασει τις κολητες μου(κατι που εγινε στο περασμα των χρονων) με αποκορυφωμα την τελευταια να την χασω πριν λιγο καιρο εξαιτιας ζητηματων που εκαναν πια δυσλειτουργικη την φιλια μασ. δλδ ισως και να πρεπε να χε γινει νωριτερα ισως και ωσ προσωπικοτητα μου εκανε πολυ κακο αλλα η ιδεα και οι στιγμεσ μιασ κολλλητησ μου λειπουν αφανταστα.λογω αθλητισμου και σπουδων εχω εναν καποιον μικρο κοινωνικο κυκλο ΧΩΡΙΣ ομως εμενα να με γεμιζει αυτο. νιωθω μια μεγαλη μοναξια! ημουν ανθρωπος που μου αρεσαν τα ταξιδια οι βολτες οι εκδρομεσ και ολα αυτα με την κολλητη μου τα εκανα! πια νιωθω οτι απλα ο χρονος και οι μερες περνανε ετσι ανουσια.. επισησ δεν εχω σχεση τον τελευταιο χρονο,αλλα παντα δημιουργουσα μακροχρονιες ερωτικες σχεσεις,κατι που ισως και να θεωρω δευτερευον μιας και φοβαμαι και να ξεκινησω κατι(οχι οτι εχω πολλεσ επιλογες η προτασεισ) με την ψυχολογια που εχω γιατι θελω να ναι κατι υγιες και οχι μια προσκολληση. σε συνδυασμο με σοβαρο προβλημα υγειας μεσα στην οικογενεια μου ολα αυτα μου κανουν ακομα πιο εντονο το αισθημα μοναξιας. υπαρχει καποιος που να συμπασχει???? οποιαδηοτε γνωμη και αποψη αποδεκτη!

Συμπάσχω σε αυτό που περιγράφεις και λυπάμαι που νιώθεις τόσο μόνη!

Σου προτείνω ολόψυχα να βρεις παρηγοριά σε ένα σκυλάκι, από φιλοζωική! Θα το κάνεις πολύ χαρούμενο και θα σου καλύψει την μοναξιά. Θα το βγάζεις έξω για βόλτα και θα πηγαίνετε μαζί εκδρομές. Μόνο η λαλιά τους λείπει, θα δεις!! Θα σε γεμίσει συναισθηματικά!

Αλλιώς μάλλον πρέπει να περιμένεις καιρό μέχρι να βρεθεί κάποιος άνθρωπος να σε συμπληρώσει και δεν θα είναι ποτέ όπως οι φίλοι που έχασες.
    Αν θέλεις να αλληλογραφούμε στείλε μου ένα ημέηλ σε προσωπικό μήνυμα και ευχαρίστως θα είμαι ο φίλος σου. Είμαι στη διάθεσή σου
    ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

Comment

Originally posted by nana08 View Post
      .ειμαι 25
      Να τα κατοστησεις
      παντα δημιουργουσα μακροχρονιεσ και βαθυεσ φιλιεσ.πια ομωςσ εχω χασει τις κολητες μου(κατι που εγινε στο περασμα των χρονων) με αποκορυφωμα την τελευταια να την χασω πριν λιγο καιρο εξαιτιας ζητηματων που εκαναν πια δυσλειτουργικη την φιλια μασ. δλδ ισως και να πρεπε να χε γινει νωριτερα
      Μπορει να ηταν μακροχρονια η φιλια σου αλλα τοσο βαθυα οπως φενεται δεν ηταν..
      Αφου οπως λες επρεπε να τσ ειχατε χαλασει νωριτερα..
      επισησ δεν εχω σχεση τον τελευταιο χρονο,αλλα παντα δημιουργουσα μακροχρονιες ερωτικες σχεσεις
      Κι εδω μακροχρονιες?
      Α εσυ εισαι αστερι.
      ,κατι που ισως και να θεωρω δευτερευον μιας και φοβαμαι και να ξεκινησω κατι(οχι οτι εχω πολλεσ επιλογες η προτασεισ) με την ψυχολογια που εχω γιατι θελω να ναι κατι υγιες και οχι μια προσκολληση.
      Κακως τον ερωτα να τον θεωρεις παντα πρωτευων.
      Οποτε βρες ενα παιδι απ οπου θα ειναι και φιλος σου και εραστης σου και κανε τα ταξιδια που θες σε υγιη πλαισιο φυσικα.
      σε συνδυασμο με σοβαρο προβλημα υγειας μεσα στην οικογενεια μου ολα αυτα μου κανουν ακομα πιο εντονο το αισθημα μοναξιας
      Αυτα συμβαινουν.
      υπαρχει καποιος που να συμπασχει????
      Εγω δε συμπασχω απλα λεω την αποψη μου.

Comment

ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για τις απαντησεις! οσον αφορα τον ερωτα δεν ξερω αν θα συμφωνησω! το θεμα ειναι να δημιουργησεις κατι υγιες οχι να γαντζωθεις απ τον αλλον! οσο για το σκυλακι δεν το ειχα σκεφτει ειναι η αληθεια! πιθανον να συμπληρωσει καποια κενα αλλα οπως ειπες θα πρεπει να υπομεινω τον χρονο μεχρι να βρεθει κατι αξιολογο που να ολοκληρωσει!

Comment

ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για τις απαντησεις! οσον αφορα τον ερωτα δεν ξερω αν θα συμφωνησω! το θεμα ειναι να δημιουργησεις κατι υγιες οχι να γαντζωθεις απ τον αλλον! οσο για το σκυλακι δεν το ειχα σκεφτει ειναι η αληθεια! πιθανον να συμπληρωσει καποια κενα αλλα οπως ειπες θα πρεπει να υπομεινω τον χρονο μεχρι να βρεθει κατι αξιολογο που να ολοκληρωσει!
          Τι παραξενες σκεψεις εχεις για τον ερωτα..
          Δεν με εκπλησει του οτι εισαι ακομα μονη.
          Ξεκολλα πριν να ειναι αργα..

Comment

Originally posted by LightAngel View Post
            Τι παραξενες σκεψεις εχεις για τον ερωτα..
            Δεν με εκπλησει του οτι εισαι ακομα μονη.
            Ξεκολλα πριν να ειναι αργα..
            εσυ σχολιαζεις και λες υποτιθεται ¨"αποψη" η γιατι εχεις οντως ψυχολογικα η θες να δημιουργησεις σε οσους ψαχνονται και θελουν να αυτοβελτιωθουν! δεν βλεπω καν τον λογο για τις ειρωνειες και τα πρικροχολα σχολια σ! και στο προηγουμενο ποστ σου! παρολα αυτα σ ευχαριστω για την αποψη σου. μου υπενθυμιζεις οτι υπαρχουν ακομα εξω τετοιοι ανθρωποι σαν και σενα

Comment

εσυ σχολιαζεις και λες υποτιθεται ¨"αποψη" η γιατι εχεις οντως ψυχολογικα η θες να δημιουργησεις σε οσους ψαχνονται και θελουν να αυτοβελτιωθουν!
              Εγω σχολιαζω με βαση αυτα που λες οποτε η αποψη μου επικεντρωνεται στα λεγομενα σου.

δεν βλεπω καν τον λογο για τις ειρωνειες και τα πρικροχολα σχολια σ! και στο προηγουμενο ποστ σου!
              Δεν ειναι ειρωνιες ειναι η αληθεια τον ερωτα δεν πρεπει να τον βλεπεις σαν αγγαρεια αλλα σαν κατι ευχαριστο δε γατζωνεσαι ερωτευεσαι.
              Οποτε εαν σκεφτεσαι τον ερωτα σαν γατζωμα τοτε εχεις προβλημα οποτε με αυτη τη σκεψη θα φοβασαι παντα να κανεις κατι κι ο χρονος θα περναει..
              παρολα αυτα σ ευχαριστω για την αποψη σου. μου υπενθυμιζεις οτι υπαρχουν ακομα εξω τετοιοι ανθρωποι σαν και σενα
              Σ ευχαριστω πολυ

Comment

Θα σταθω σε 2 σημεια απο το κειιμενο σου:
                Γραφεις και μαλιστα με δηλωση "παντα εκανα μακροχρονιες φιλιες" και πιο μετα γραφεις "παντα εκανα μακροχρονιες σχεσεις"
                Χωρις να θελω να κατηγορησω τις επιλογες σου, μηπως εσυ η ιδια καταδικαζεις τον εαυτο σου; Μηπως δεν εισαι χαλαρη και ανοιχτη με τους ανθρωπους και προσπαθεις παντα να βρεις καποιον για στηριγμα/αποκουμπι για να προσκολας; Ξερεις οι ανθρωποι οταν νιωθουν να τους χειριζονται η να τους καταπιεζουν, απομακρυνονται. Και εσυ δηλωνεις αντιφατικα πραγματα. Απο τη μια λες οτι νιωθεις μοναξια γιατι δεν εχεις μεγαλο κοινωνικο κυκλο, και απο την αλλη λες οτι δε σε γεμιζουν οι απλες γνωριμιες και ο κοινωνικος κυκλος γιατι θες βαθειες μακροχρονιες σχεσεις. Οι ανθρωπινες σχεσεις ομως δεν γινονται κατα παραγγελια δηλαδη θελω τωρα φιλους αλλα να εχουμε και μακροχρονια φιλια και να με νοιαζονται. Το να θες να εισαι κοινωνικος προυποθετει οτι πρεπει να εισαι χαλαρος και ανετος με τους αλλους και οχι να τους χειριζεσαι.
                Γενικως αναθεωρησε τον τροπο που σκεφτεσαι και λειτουργεις με τις ανθρωπινες σχεσεις και επικοινωνια.

Comment

Originally posted by aidiothir View Post
                  Θα σταθω σε 2 σημεια απο το κειιμενο σου:
                  Γραφεις και μαλιστα με δηλωση "παντα εκανα μακροχρονιες φιλιες" και πιο μετα γραφεις "παντα εκανα μακροχρονιες σχεσεις"
                  Χωρις να θελω να κατηγορησω τις επιλογες σου, μηπως εσυ η ιδια καταδικαζεις τον εαυτο σου; Μηπως δεν εισαι χαλαρη και ανοιχτη με τους ανθρωπους και προσπαθεις παντα να βρεις καποιον για στηριγμα/αποκουμπι για να προσκολας; Ξερεις οι ανθρωποι οταν νιωθουν να τους χειριζονται η να τους καταπιεζουν, απομακρυνονται. Και εσυ δηλωνεις αντιφατικα πραγματα. Απο τη μια λες οτι νιωθεις μοναξια γιατι δεν εχεις μεγαλο κοινωνικο κυκλο, και απο την αλλη λες οτι δε σε γεμιζουν οι απλες γνωριμιες και ο κοινωνικος κυκλος γιατι θες βαθειες μακροχρονιες σχεσεις. Οι ανθρωπινες σχεσεις ομως δεν γινονται κατα παραγγελια δηλαδη θελω τωρα φιλους αλλα να εχουμε και μακροχρονια φιλια και να με νοιαζονται. Το να θες να εισαι κοινωνικος προυποθετει οτι πρεπει να εισαι χαλαρος και ανετος με τους αλλους και οχι να τους χειριζεσαι.
                  Γενικως αναθεωρησε τον τροπο που σκεφτεσαι και λειτουργεις με τις ανθρωπινες σχεσεις και επικοινωνια.
                  καλησπερα! το αντιφατικο που το ειδες? τονισα οτι ειχα ισχυρες φιλιες και ερωτικες σχεσεις απλα και μονο για να προλαβω τυχον απαντησεις που μπορει να θεωρουμαι εσωστρεφης κλπ η κατ εξοχην μοναχικος ανθρωπος. και ακομα θα ξαναπω το ιδιο..του οτι δεν με γεμιζουν οι ¨"απλοι γνωστοι¨..γιατι παντα ειχα στενες φιλιες..το περιεργο που το ειδες? μ εκπλησσει! δεν ζητησα κανεαν φιλο εδω και τωρα..μακαρι να μπορουσα να τον παραγγειλω! και νομιζω τονισα και περι ερωτικων σχεσεων γιατι αποφευγω τωρα κατι τετοιο..περι προσκολλησεις! μαλλον πρεπει να διαβασεις πιο προσεκτικα το ποστ!

Comment

Νομιζω ειναι πληρως ξεκαθαρο το τι γραφει η κοπελα. Ειναι ενας ανθρωπος κοινωνικος με αρκετες παρεες.
                    Στη διαρκεια των χρονων εχασε κολλητες φιλιες που ειχε και ξεμεινε μονο με τις παρεες που αποτελουνται απλα απο γνωστους και οχι στενους φιλους.
                    Επιθυμει να γνωρισει νεα ατομα και να δημιουργησει εν καιρω καποιες κολλητες φιλιες.
                    Κατι απολυτως θεμιτο, λογικο και καταννοητο και μπραβο της καθως ειναι πολυ δυσκολο να δημιουργησεις αληθινες επαφες τη σημερον ημερα!
                    Δε τη γεμιζουν μονο οι παρεες καθως με ατομα απλα γνωστα δεν μπορεις να μιλησεις για πιο βαθεια θεματα και εξισου λογικο! Δεν ειναι ολοι για ολα! Και ισα ισα το σεβεται και ξερει οτι επιθυμει και κατι βαθυτερο!
                    Οσο για τη σχεση δεν θελει απλως εναν συντροφο επειδη νιωθει μονη οπως απειρες γυναικες αλλα και αντρες, αλλα θελει να βρει εναν συντροφο οταν θα αισθανεται ετοιμη και πληρης σε αλλους τομεις της ζωης της εξισου σημαντικους γι αυτη.

Συμφωνουμε η οχι με την οπτικη της μπορουμε να μιλησουμε με σεβασμο και οχι ειρωνιες, ουτε κατι παραλογο λεει ουτε σε καμια περιπτωση χειριστικο!

Χειρισμος θα ηταν το γεγονος να θελει να της καλυψει τα οποια κενα ενας συντροφος επιτηδευμενα η με το ζορι να γινουν κολλητοι οι γνωστοι της.

Νανα σου ευχομαι να βρεις οτι επιθυμεις κοπελα μου και μη το βαζεις κατω, υπαρχουν ατομα που αισθανονται το ιδιο.

Καλη εβδομαδα σε ολους μας! :)

Comment

Originally posted by Ntomata2016 View Post
                      Νομιζω ειναι πληρως ξεκαθαρο το τι γραφει η κοπελα. Ειναι ενας ανθρωπος κοινωνικος με αρκετες παρεες.
                      Στη διαρκεια των χρονων εχασε κολλητες φιλιες που ειχε και ξεμεινε μονο με τις παρεες που αποτελουνται απλα απο γνωστους και οχι στενους φιλους.
                      Επιθυμει να γνωρισει νεα ατομα και να δημιουργησει εν καιρω καποιες κολλητες φιλιες.
                      Κατι απολυτως θεμιτο, λογικο και καταννοητο και μπραβο της καθως ειναι πολυ δυσκολο να δημιουργησεις αληθινες επαφες τη σημερον ημερα!
                      Δε τη γεμιζουν μονο οι παρεες καθως με ατομα απλα γνωστα δεν μπορεις να μιλησεις για πιο βαθεια θεματα και εξισου λογικο! Δεν ειναι ολοι για ολα! Και ισα ισα το σεβεται και ξερει οτι επιθυμει και κατι βαθυτερο!
                      Οσο για τη σχεση δεν θελει απλως εναν συντροφο επειδη νιωθει μονη οπως απειρες γυναικες αλλα και αντρες, αλλα θελει να βρει εναν συντροφο οταν θα αισθανεται ετοιμη και πληρης σε αλλους τομεις της ζωης της εξισου σημαντικους γι αυτη.

Συμφωνουμε η οχι με την οπτικη της μπορουμε να μιλησουμε με σεβασμο και οχι ειρωνιες, ουτε κατι παραλογο λεει ουτε σε καμια περιπτωση χειριστικο!

Χειρισμος θα ηταν το γεγονος να θελει να της καλυψει τα οποια κενα ενας συντροφος επιτηδευμενα η με το ζορι να γινουν κολλητοι οι γνωστοι της.

Νανα σου ευχομαι να βρεις οτι επιθυμεις κοπελα μου και μη το βαζεις κατω, υπαρχουν ατομα που αισθανονται το ιδιο.

Καλη εβδομαδα σε ολους μας! :)
                      νομιζω αυτο ακριβως εννοουσα και εγραψα! τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο! σ ευχαριστω! καλημερα και καλη εβομαδα!

Comment

Το διαβασα προσεκτικα το ποστ και επιμενω σε αυτα που εγραψα. Ο κοινωνικος ανθρωπος δεν κανει κολλητες στενες φιλιες και σχεσεις, αλλα ειναι ανοιχτος με ολους. Εσυ γραφεις αντιφατικα πραγματα, που δηλωνουν οτι δεν εισαι κοινωνικη, η μαλλον να το πω πιο κομψα, "τα θες ολα οπως τα θες εσυ και με απαιτηση".
                        Λυπαμαι που στο λεω αλλα οσο συνεχιζεις να βγαζεις αυτο το χαρακτηρα, και να αντιδρας σε συμφορουμητες που σου απαντανε με μια αλλη αποψη απο αυτη που θα ηθελες εσυ να ακουσεις, θα συνεχισεις για πολυ να εισαι ακομα μονη σου.
                        Last edited by aidiothir; 27-11-2016, 01:28.

Comment

Εμενα δεν μειωθηκε απλα, εκμηδενιστηκε με την παροδο του χρονου. Ειμαι 25 & εσωστρεφης πασχων απο κοινωνικος αγχος, οποτε μιας και δεν εξωτερικευω ευκολα τις σκεψεις μου και τα συναισθηματα μου, η παρεα μου και γενικα ο περιγυρος μου με αντιμετωπιζε ως ψυχρο και περιεργο ατομο. Παρεα συνεπαγεται να σε κατανοει ο αλλος και παρ ολα αυτα να ενδιαφερεται για σενα. Ενω γνωριζαν για το προβλημα μου (οταν τους ειπα κοιτουσαν εκπληκτοι λες τους δουλευα) παρ ολα αυτα σταδιακα ξεκοψα με την παρεα μου (με απεφευγαν σταδιακα) και εμεινα με τον εαυτο μου και τιποτα παραπανω.

Οποτε αν νομιζετε πως μοναξια ειναι να εχεις 1-2 φιλους, δοκιμαστε να μεινετε με κανενα να δειτε τι εστι μοναξια.

Comment

• Guest's Avatar
                            Guest commented
                            Editing a comment
                            Καλησπέρα,

μόνος είσαι και όταν βρίσκεσαι σε μια παρέα 200 ατόμων και κανένας- όπως πολύ σωστά είπες- δεν έχει τη διάθεση να ενδιαφερθεί να σε μάθει και να σε ακούσει, αν όχι καταννοήσει!

Δεν έχασες φίλους, έχασες απλά ψεύτικα άτομα όπως είπε σωστά και η Νανά και δεν άξιζαν.

Όμως αντικειμενικά δεν μπορούμε να απαιτήσουμε την φιλία και το ενδιαφέρον κάποιου εάν δε το πράξουμε κι εμείς! Οι ανθρώπινες σχέσεις πάνε 50-50 και για να φτάσει στο σημείο να σε καταννοήσει κάποιος για αυτό που σου συμβαίνει πρέπει πάνω απ'όλα να τον αφήσεις να μπει στη ζωή σου και να νιώσει όμορφα μαζί σου.

Γι αυτό επειδή κι άλλοι έχουμε υπάρξει ή συνυπάρχουμε με διάφορα θέματα και προβλήματα που πολλές φορές μας πάνε πίσω ψυχικά ή κοινωνικά ή και τα δύο πρέπει να τα παλέυουμε!
                            Γιατί και ο άλλος δεν μπορεί να μας πλησιάσει εάν πρώτα δεν τον αφήσουμε, εάν δεν παλέψουμε πρώτα εμείς με τον εαυτό μας να γίνουμε το καλύτερο που μπορούμε ώστε να μπορέσει και ο άνθρωπος που θα μας πλησιάσει εξίσου να δώσει κάτι καλύτερο!

εάν είσαι ψυχρός ή απότομος λόγω μεν του θεματός σου, δεν δίνεις την ευκαιρία και στον άλλο να σε πλησιάσει και να σε καταννοήσει, γι αυτό εάν το θες όντως αυτό πρέπει να παλέψεις με τον εαυτό σου και αρκετές φορές και με έναν ειδικό για την αυτοβελτίωσή σου και αργότερα κοινωνικοποίησή σου. Δεν θα είναι εύκολο καθόλου, απλώς δε γίνεται καμία διαπροσωπική επαφή μονόπλευρα..

Φιλική συμβουλή πάντα εάν θες τη σκέφτεσαι :)

Όπως και να έχει καλή συνέχεια :)
                            Last edited by Ntomata2016; 30-11-2016, 16:12.

Εχεις δικιο και εσυ απ την πλευρα σου! Σιγουρα δεν μπορω να πω οτι βιωνω το ιδιο με σενα,αλλα το ειπες και μονος σου τι εστι παρεα,! να σε αποδεχονται για την αυθεντικοτητα σου και οχι για κατι αλλο που δεν εισαι. Αρα εχασες απλα ψευτικους ανθρωπους!
                          Εχεις σκεφτει να δραστηριοποιηθεις με καποιο τροπο?

Comment

Δυστυχως ετσι ειναι, καπου ειχα διαβασει ενα ρητο που ελεγε εξαφανισου για λιγο ... να δεις ποιος θα σε ψαξει!
                            Εαν σε ψαξουν ειναι ανθρωποι που αξιζουν, εαν οχι, τοτε εμαθες με τις ανθρωπους ειχες να κανεις και καλα εκανες και εφυγες. Ουτε μαλωσα ουτε τιποτα με την πρωην παρεα μου, αντιθετως. Επαιρνα τηλεφωνα, με επαιρναν κτλ ωσπου τραυματιστικα στο ποδι και για λιγες μερες δεν μπορουσα να κινηθω και δεν επικοινωνησα για να βγουμε κτλ. Ετσι λοιπον απο τοτε ουτε κινητο ξαναχτυπησε ουτε μυνημα στο fb. Αν μη τι αλλο περιμενα κατι ενα τηλεφωνο, ενα μυνημα τι κανεις ? που εισαι κτλ ? Διολου τους ενδιεφερε.

Καπως ετσι εγινε στην περιπτωση μου, εκανα παρεα με ατομα που τους αρεσε να διευρυνουν τον κοινωνικο τους κυκλο με νεεες γνωριμιες αλλα με τον ασχημο τροπο. Γνωριζω ενα νεο φιλο/η και εσενα σε ξεχναω γιατι αυτος ειναι πιο ενδιαφερον. Οποτε φταιει εν μερη το κοινωνικο αγχος γιατι κατι το οποιο θεωρειται φυσιολογικο και διασκεδαστικο, για καποιον που πασχει απο αυτη τη διαταραχη μπορει ειναι βασανιστικα αγχωτικο. Πχ μπαινεις σε μια καφετερια που ειναι γεματη, νιωθεις κατευθειαν πως ολοι σε κοιτανε, αρχιζεις και ιδρωνεις, οι μυς σφιγγουν, η ομιλια αρχιζει και γινεται δυσκολη υποθεση γιατι οι μυς τους προσωπου ειναι πολυ σφιγμενοι, καθεσαι στο τραπεζι, λογω του αγχους τα χερια αρχιζουν και τρεμουν και ξεκινουν αδεξιες κινησεις. Και καπου εκει που ζητας βοηθεια απο ειδικο γιατι περα απο το θεμα των γνωριμιων εχει αντικτυπο σε ολη σου τη ζωη. Εχω παρει βοηθηεια απο ειδικο και φαρμακευτικη, δεν μου προσφερε τιποτα εκτος απο εξτρα προβληματα οποτε δεν θα επεκταθω γιαυτο το θεμα.
                            Το πως ειναι η ζωη μου νομιζω πως αποτυπωνεται αριστα σε αυτες τις εικονες :
                            http://www.lifehack.org/articles/com...tand-this.html

Παντως ναι, το συμπερασμα οπως τα λετε ειναι οτι εκανα παρεα με ψευτικους ανθρωπους.
                            Γενικα τη σημερον ημερα ειναι δυσκολα να βρεις αληθινη παρεα, εαν δεν ανταποκρινεσαι στα στανταρ τους θα προσπαθησουν να σε κανουν περα. Πχ ενω δεν μου αρεσουν τα club συμβιβαζομουν να πηγαινω που και που για την παρεα και μονο. Οταν δεν πηγαινα ακουγα τον εξαψαλμο και σκληρη κριτικη του τυπου οπως πχ εισαι καθυστερημενος ? Ολοι πανε στα club και εσυ θα κατσεις μεσα ? Μα καλα υπαρχει ανθρωπος που δεν του αρεσουν ta club ??

H αληθεια ειναι πως δεν μετανιωνω που τους παρατησα και εμεινα χωρις καμια παρεα, πολυ σπανια διασκεδαζα μαζι τους, αρκετες φορες αδυνατουσα να θυμηθω την τελευταια φορα που διασκεδαζα μαζι τους, και σχεδον παντα γυρνουσα στο σπιτι εκνευρισμενος ή με αισθηματα φουλ απογοητευσης. Γενικα τους αρεσε να κριτικαρουν και να προσπαθουν να κανουν την παρεα τους ιδια μαυτους. Πχ εμενα μου αρεσει η ροκ μουσικη, αυτοι τα λαικα. Και ηθελαν ντε και καλα να με κανουν να ακουω λαικα και θυμωναν οταν προτεινα να παμε καπου που επαιζε ροκ μουσικη παρ οτι εγω τους εκανα το χατηρι και πηγαινα στα club οπου γνωριζετε τι τραγουδια παιζουν για να χορευει ο κοσμος. Σα να ηθελαν να πουν πλαγιως ή γινεσαι ιδιος με μας ή δεν εχεις θεση αναμεσα μας.
                            Αισθανομαι καλυτερα που δεν κανω παρεα μαυτους, απλα εχω πλεον παρα πολυ ελευθερο χρονο και οταν εχεις πολυ ελευθερο χρονο σκεφτεσαι, και οχι θετικα. Ρεουν αρνητικες σκεψεις και η μια σκεψη φερνει την αλλη και στο τελως παθαινεις καταθλιψη.

Απο δραστηριοτητες παω γυμναστηριο, βεβαια εκει δεν εχω γνωρισει κανενα αλλα δεν υπαρχει και καποιος νομος που να λεει οτι πας γυμναστηριο ντε και καλα θα κοινωνικοποιηθεις, αυτο που εχω καταλαβει ή τελος παντων συμβαινει με το δικο μου γυμναστηριο ειναι οτι ατομα μεγαλυτερης ηλικιας μου μιλανε και τους μιλαω και αναπτυσουμε συζητησεις κυριως οταν τυχαινουμε στα αποδυτηρα, ενω ατομα στην ηλικια μου αποφευγουν να μιλανε με ατομα που δεν ξερουν.
                            Τωρα δυστυχως μενω και σε μικρη επαρχια και δεν εχω πολλες επιλογες για κοινωνικοποιηση που θα ειχα σε μεγαλεις πολεις οπως το να παω σε καποιο σεμιναριο ή καποιο meetup περι ανεμων και υδατων σε Αθηνα/θεσσαλονικη.

P.S Συγνωμη για το μεγαλο ποστ
                            Last edited by teopap; 01-12-2016, 19:26.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

• goldstar
                              Το ΕΘΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ που βαφτίσαμε ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ
                              goldstar
                              Το ΕΘΝΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ που βαφτίσαμε ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. Του Θάνου Τζήμερου

22 Σεπτεμβρίου 201708:40

...
                              Today, 00:57
                            • panos82
                              Sony E5
                              panos82
                              Εχω το sony E5 και θελω να το συνδεσω σε μια nikon d3200 για να μεταφερω φωτογραφίες. Εχω τον κατάλληλο ανταπτορα αλλα δεν συνδέεται. Τι να κανω; Υπαρχει...
                              Yesterday, 17:30
                            • Alien666
                              Φεμινισμός και πρώτο ραντεβού.
                              Alien666
                              Τώρα τελευταία που παρακολουθώ τα φεμινιστικά δρώμενα στις ΗΠΑ, ήρθα αντιμέτωπος με αυτό το ζήτημα το οποίο φαίνεται να απασχολεί τους Αμερικανούς....
                              Yesterday, 12:30
                            • wooded glade
                              Afd δυνατό στη βουλή και στο λαό
                              wooded glade
                              Αποκτήσαμε και λίγο άρωμα από Grosche Deutsches Reich, που μας είχε λείψει για δεκαετίες.
                              Οι απανταχού εραστές του πτηνού πανηγυρίζουν.
                              Δεν...
                              Yesterday, 10:35
                            • Alien666
                              Γερμανικές εκλογες
                              Alien666
                              Ολα δείχνουν ότι ο Σόμπλε θα κυβερνήσει πάλι, κατά πάσα πιθανότητα σε συνασπισμό με τους φιλελεύθερους και τους πράσινους.

Χαρακτηριστική...
                              24-09-2017, 18:59
                            Working...
                            X