Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θυματα αδιορατης αλλα πραγματικης παρακολουθησης

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Ολα αυτα βρε καλε μου,μου φαινονται λιγο εξωπραγματικα...
    Δεν θελω να σε προσβαλλω,αλλα μου φαινονται καπως απιθανα ολα αυτα που αναφερεις...
    Γιατι να σε παρακολουθουν??
    Με τι κινητρο και τι ανταλλαγμα???
    Σε τι αποσκοπουν??
    Μηπως βρισκεσαι σε καποια ψυχικη συγχυση και πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο,για να σε βοηθησει να ηρεμησεις?
    "Dum spiro spero..."

http://www.youtube.com/watch?v=0OJffMiv78s

Comment

το ξερω οτι ειναι δυσκολο να πειστεψει καποιος αυτα που λεω.θα ειχα λυσει απο καιρο το προβλημα μου...και δεν με προσβαλλει αν μου λετε να με δει καποιος ειδικος εχω ακουσει τοσα τον τελευταιο καιρο.σχετικα με την παρακολουθηση μεχρι τωρα δεν ηταν για να δουν αν κανω εγω κατι παρανομο αλλα για να ρθουν σημερα να σου αναφερουν γεγονοτα της ζωης σου και να ξυπνουν στη μνημη σου αυτα που εσυ θελεις να ξεχασεις ητε αυτα που ειναι εντελος προσωπηκα δικα σου.
      Σου τα αναφερουν με τετοιο τροπο σε διαστημα 2-3 μηνων που εσυ αρχηζεις να σκεφτεσαι συνεχεια.πχ αν εχεις τσακωθει με καποιον πριν απο χρονια και εσυ το ξεχνας τωρα στο θυμηζουν.σου λενε παρα πολλα και καθημερινα συνεχεια,δεν σε αφηνουν ησυχο.ολοι σου λενε γεγονοτα δικα σου μιλουν παντα για τον εαυτο τους η για καπιον αλλο.
      οπως ειπα ειναι ενα παιχνιδι μυαλου που σου κανουν.δεν σε βρηζει κανεις ολοι φιλοι σου ειναι και τα λενε καμια φορα για αστειο ενω εσυ εισαι σε ασχημη ψυχολογια... δεν μπορει να ειναι ολα της φαντασιας μου,θα σας γραψω και αλλα παραδειγματα...

Comment

1. Όλοι είμαστε υπό παρακολούθηση. Απλώς η συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι υπό ατομική παρακολούθηση γιατί κανείς δεν ενδιαφέρεται τι κάνει ένα συνηθισμένο, συγκεκριμένο, άτομο στη ζωή του. Η παρακολούθηση έχει στόχο μέσους όρους μεγάλων πληθυσμιακών ομάδων,
        2. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν αίσθηση των πληροφοριών που δίνουν στους γύρω τους. Αν κανείς είναι παρατηρητικός ακόμα και χωρίς να το θέλει θα συγκεντρώσει πολλά στοιχεία για τους γύρω του. Χωρίς να τους παρακολουθεί. Αυτό σημαίνει ότι έστω και αν είμαστε σίγουροι ότι κρύβουμε καλά κάποια στοιχεία της ζωής μας είναι πολύ πιθανό να είναι πολύ ορατά στους άλλους, χωρίς καν να κάνουν προσπάθεια για να τα βρουν.
        Υποψιάζομαι ότι κάποιες από τις ενδείξεις παρακολούθησης που έχει οφείλονται σε αυτό ακριβώς το γεγονός.
        3. Κατά κανόνα δεν θυμόμαστε και πολλά πράγματα από όσα λέμε. Αλλά κάποιοι άλλοι συμπτωματικά θυμούνται συγκεκριμένα σημεία από τις συνομιλίες τους μαζί μας. Οπότε όταν μας μιλάνε για αυτά είναι αναμενόμενο να υποψιαζόμαστε ότι από κάπου τα ξέρουν...
        4. Ο κόσμος είναι μικρός. Είναι πολύ πιθανό κάποιος να έχει πληροφορίες για μας από ένα κοινό γνωστό. Και μάλιστα χωρίς να υπάρχει διάθεση για επικριτικό κουτσομπολιό.
        5. Το πόσο εύκολο είναι να μας ψαρέψει κάποιος είναι απίστευτο. Και μετά άντε να πιστέψουμε ότι δεν μας παρακολουθεί με κρυφή κάμερα...

Από τα ανωτέρω φαίνεται ότι ένας λίγο ευαίσθητος άνθρωπος, είναι εύκολο να αισθάνεται ότι παρακολουθήται. Χωρίς φυσικά να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
        Αλλά αν το ξεκαθαρίσει μέσα του δεν θα ανησυχεί. Μπορεί να γράψει το θέμα στα παλαιότερα των υποδημάτων του και να συνεχίσει την ζωή του.

Δεύτερη πιθανότητα είναι να είναι παρανοϊκός. Δεν είναι τραγικό αλλά μάλλον απαιτεί ιατρική βοήθεια. Δυστυχώς αν συμβαίνει αυτό είναι δύσκολο να το διαπιστώσει το ίδιο το άτομο.

Τρίτη περίπτωση. Όντως παρακολουθήται. Αλλά αυτό σημαίνει ότι έχουμε να κάνουμε με ένα ξεχωριστό πρόσωπο. Ή με μια ζηλιάρα σύζυγο...

Και στις τρις περιπτώσεις έχω μια συμβουλή. Ζούμε την ζωή μας κατά το δυνατόν, ώστε ακόμα και γίνει πρωτοσέλιδο σε όλες τις εφημερίδες, να μην έχουμε κάτι για να ντραπούμε.
        Και τότε, ας μας παρακολουθεί όποιος θέλει. Μόνο καλά θα βρει να πει για μας.

Αν διαρρέουν δυσάρεστα μυστικά σας, αντί να γελούν οι άλλοι με αυτά, γελάστε εσείς πρώτοι και δυνατότερα.
        Αν εντοπίσουν αδυναμίες σας, απαιτείστε βοήθεια.
        Αν σας αποδώσουν ένα ρόλο, διαλέξτε ένα άλλον.
        Αν υποψιάζεστε ότι σας βιντεοσκοπεί ο "ψευτοτουρίστας"? Χτενιστείτε για να βγείτε ωραίος.
        auto save - auto restore

Comment

Εχεις δικαιο skam
          Τα Αν..... που εχεις γραψει τα κραταω για το μελλον
          Οταν καποιος θελησει να μαθει για μας ειναι ευκολο να το πραξει.'
          Και ναι υπαρχουν παρακολουθησεις ευρεος μαζας πλυθησμου.Οταν το συζητας ολοι συμφωνουν οτι μας παρακολουθουν,οταν συμβαινει στα αληθεια κανενας δεν ειδε τιποτα.(αν ξερει κανενας περισσοτερα ας γραψει)
          Πιστευω ομως με μενα οτι εχει ξεφυγει κατα πολυ απο τα ορια του κοινου κουτσομπολιου.Οταν σε σχολιαζουν πχ στον χωρο εργασιας αυτο το αντεχουμε και μπορουμε να το αντιμετοπησουμε.Εχουμε πλεον συνηθησει.
          Μην πεσεις θυμα ομως αυτης της μαζικης παρακολουθησης τοτε ειναι που εχεις προβλημα.Σε μπλεκουν σε καταστασεις απιστευτες και μακροχρονιες.Ενω εσυ δεν καταλαμβαινεις τιποτα σε υποδυκνειουν για πραγματα τα οποια δεν εχεις σκεφτει ποτε.Παιρνουν την βαση απο εσενα. Ο κοσμος σημμετεχει ισως νομιζοντας οτι κανει κατι καλο.Σου αναφερουν οτι κανεις,ποσά που εχεις ξοδεψει επ ακριβως την προηγουμενη μερα,που εχεις παει και τι εκανες στην λεπτομερεια,ολα αυτα τα λενε για τον εαυτο τους ειτε για τριτο ατομο.Εχω πολλες τετοιες συμπτωσεις καθημερινος και απο ατομα του στενου κυκλου που τα ξερω χρονια επομενος πολλες φορες καταλαμβαινω οτι αυτο που μου λενε ειναι ψεματα ,ειναι απλος για να μου αναφερει στοιχεια δικα μου.......... επανερχομαι,,...

Comment

Originally posted by Ma Ave View Post
            Γεια σας ειμαι νεος στο forum σας. ελπιζω να με δεχθητε στην παρεα σας, καλη χρονια.
            Πως ειναι να ξυπνας μια μερα και να μην ξερεις ποιος εισαι και τι σε εχουν κανει;
            Να κυκλοφορας και ολοι να σε βλεπουν καχυποπτα,να γελανε.
            Να καταλαμβαινεις οτι κοποιοι σου εχουν ρυμαξει την ζωη.Οτι σου διελησαν την ψυχη ,την πηραν και την πεταξαν.Οτι χρονια δουλευουν πανω στην ψυχολογια σου και στηνουν οτι παγιδα μπορεις να φανταστεις.Οτι πηραν την προσωπικη σου ζωη οποια και να ειναι αυτη και την εδωσαν να την κοροιδεψει ο κοσμος.Ενω εσυ δεν σκεφτηκες ποτε κακο για κανεναν.Σε παρουσιαζουν ως τον χειροτερο ανθρωπο στη γη.Να τα λες και να μην σε πιστευει κανενας ουτε η μανα που σε γεννησε, να χανεις τα παντα γυρω σου.Να σε εχουν κανει να νιωθεις βαρος της κοινωνιας ,να σου μιλουν μονο απο υποχρεωση.Να μην νοιαζετε κανεις πραγματικα για σενα.Τοσα σου εχουν καταλογησει που ειναι ματαιο να δικαιολογηθεις.Να σου τα γκρεμιζουν ολα σε μια στιγμη.ποιοι; Αυτοι που εχουν την δυναμη να το κανουν
            Τι διαμάντια γράφανε παλιότερα στο φόρουμ! Θα πρέπει να ήταν ωραίες εποχές...

Comment

Αυτοί βγήκανε από το Μάτριξ μάλλον. Εμείς?

Comment

Originally posted by Etern1ty View Post
                Αυτοί βγήκανε από το Μάτριξ μάλλον. Εμείς?
                Εμείς βγήκαμε από το...χμμμ....μαλλόν από το...χμμμ... εύρηκα!... διάβασε το ποστ του alexandros21 και θα πάρεις την απάντηση...http://www.forums.gr/forum/%CE%B5%CF...B5%CF%84%CF%8C

Υ.Γ. Το περιέργο είναι ότι το ποστ έχει γίνει στον τομέα της θρησκειολογίας (λόγος περί θρησκείας...αλλό πάλι τούτο!)... δηλάδη οσμίζομαι ότι θέλει να περάσει, μια συνειρμική αναλογία με τη ζωή μετά θάνατον!

Comment

Originally posted by Stavrogin View Post

Εμείς βγήκαμε από το...χμμμ....μαλλόν από το...χμμμ... εύρηκα!... διάβασε το ποστ του alexandros21 και θα πάρεις την απάντηση...http://www.forums.gr/forum/%CE%B5%CF...B5%CF%84%CF%8C

Υ.Γ. Το περιέργο είναι ότι το ποστ έχει γίνει στον τομέα της θρησκειολογίας (λόγος περί θρησκείας...αλλό πάλι τούτο!)... δηλάδη οσμίζομαι ότι θέλει να περάσει, μια συνειρμική αναλογία με τη ζωή μετά θάνατον!
                  Τις δύο πρώτες σειρές διάβασα και σκέφτηκα "μια από τα ίδια". Είναι πιο σοφό να ασχολείται κανείς αν υπάρχει ζωή ΠΡΙΝ το θάνατο. Για αρχή,

Comment

Originally posted by Ma Ave View Post
                    Γεια σας ειμαι νεος στο forum σας. ελπιζω να με δεχθητε στην παρεα σας, καλη χρονια.
                    Πως ειναι να ξυπνας μια μερα και να μην ξερεις ποιος εισαι και τι σε εχουν κανει;
                    Να κυκλοφορας και ολοι να σε βλεπουν καχυποπτα,να γελανε.
                    Να καταλαμβαινεις οτι κοποιοι σου εχουν ρυμαξει την ζωη.Οτι σου διελησαν την ψυχη ,την πηραν και την πεταξαν.Οτι χρονια δουλευουν πανω στην ψυχολογια σου και στηνουν οτι παγιδα μπορεις να φανταστεις.Οτι πηραν την προσωπικη σου ζωη οποια και να ειναι αυτη και την εδωσαν να την κοροιδεψει ο κοσμος.Ενω εσυ δεν σκεφτηκες ποτε κακο για κανεναν.Σε παρουσιαζουν ως τον χειροτερο ανθρωπο στη γη.Να τα λες και να μην σε πιστευει κανενας ουτε η μανα που σε γεννησε, να χανεις τα παντα γυρω σου.Να σε εχουν κανει να νιωθεις βαρος της κοινωνιας ,να σου μιλουν μονο απο υποχρεωση.Να μην νοιαζετε κανεις πραγματικα για σενα.Τοσα σου εχουν καταλογησει που ειναι ματαιο να δικαιολογηθεις.Να σου τα γκρεμιζουν ολα σε μια στιγμη.ποιοι; Αυτοι που εχουν την δυναμη να το κανουν
                    Προφανώς γίνεται λόγος για το απρόσωπο Κράτος και τα ζοφερά του παρακλάδια με τις αραχνοσκότεινες του ρίζες. Όλο αυτό πάντως είναι ένα αναγκαίο κοινωνικό κακό, καίτοι έχει μια ακρωτηριστιακή επίδραση στα ανθρώπινα πάθη. Στην τελική όμως, οδηγεί το άτομο στην μετουσιώση της ευτυχίας μέσω του θριάμβου της συλλογικής βούλησης.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                    X