Announcement

Collapse
No announcement yet.

οταν σε κατηγορεί συνέχεια για το παρελ8όν σου

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• οταν σε κατηγορεί συνέχεια για το παρελ8όν σου

Έχω μια σχέση εδώ και 3 χρόνια.Στην αρχή ήταν όλα τέλεια πίστευα ότι είναι ο ένας. Αυτό που έψαχνα στην ζωή μου. Με τον καιρό άρχισε να με πιέζει για να μάθει για το παρελθόν μου, άρχισε να ρωτάει διάφορους φίλους και γνωστούς.Εγώ του μίλησα και του είπα με ποιους ήμουν. Αλλα του εξύγησα ότι πριν κάνω σχέση μαζί του είχα 2 με 3 χρόνια να κάνω σχέση ή να έχω γκόμενο.Στην αρχή το έπαιζε άνετος μετά άρχισε να ζηλεύει και να με βρύζει και να με προσβάλει.Μαλώσαμε πάρα πολλές φορές για το παρελθόν μου,το οποίο για μένα προσωπικά δεν υπάρχει,αλλά αυτός έχει πάθει μια εμμονή. Μαλώνουμε για άσχετο θέμα και γυρίζει εκεί η κουβέντα πάντα. Οι φίλες μου μου λένε να τον χωρίσω γιατί αξίζω κάποιον καλύτερο εγώ τον αγαπάω και προσπαθώ να του εξηγήσω ότι κάνει λάθος. Η υπομονή μου όμως έχει εξαντληθή. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.Τι να του πω για να καταλάβει. Η τελικά να σηκωθώ να φύγω όσο και αν μου φαίνεται δύσκολο?

Originally posted by carla View Post
    Μαλώσαμε πάρα πολλές φορές για το παρελθόν μου,το οποίο για μένα προσωπικά δεν υπάρχει,αλλά αυτός έχει πάθει μια εμμονή.
    Εάν έχει πάθει εμμονή, όπως ισχυρίζεσαι, δεν πρόκειται να ξεμπερδέψεις εύκολα από αυτό. Συμφωνώ με τις φίλες σου και σου συνιστώ να προχωρήσεις με κάποιον άλλον τη ζωή σου, αλλιώς μπορεί να βρεις άσχημα ξεμπερδέματα. Και να ρωτήσω κάτι άλλο, 3 χρόνια τώρα κάθεσαι και ανέχεσαι αυτή τη συμπεριφορά; Αυτό εγώ το ονομάζω εξουθενωτικά καταπιεστικό. Καλύτερη δουλειά σου λοιπόν είναι να ξεφύγεις πριν είναι αργά.

Comment

Το θέμα είναι ότι τον πιάνει η τρέλα κατά διαστήματα. Όταν του λέω ότι έχει κάνει κάτι λάθος πάντα το χρησιμοποιεί για να μου κάνει επίθεση.
      Η ερώτηση μου είναι αν αγαπάς πραγματικά έναν άνθρωπο και δεν σου έχει κάνει κάτι άσχημο κατά την διάρκεια της σχέσης σας δεν τον δέχεσαι έτσι όπως ειναι με το παρελθόν του?

Comment

Μα το να σου "χτυπάει" πάντα το παρελθόν σου είναι απαράδεκτο. Δεν πιστεύω πως και αυτός υπήρξε καλύτερος, μα ακόμα και να υπήρξε, αυτό δεν του δίνει κανένα απολύτως δικαίωμα να σε ταπεινώνει και να σε μειώνει εσένα για ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο. Ειλικρινά, δε νομίζω να σε αγαπάει πραγματικά και να στο εκδηλώνει με αυτόν τον τρόπο, ανεξαρτήτως τι σου λέει. Όποιος αγαπάει πραγματικά ποτέ δε θα κοίταζε τα λάθη του/της αγαπημένου/νης της/του, αλλά τα δικά του λάθη.

Comment

Ναι, μου λέει συνέχεια ότι επειδή με αγαπάει για αυτο και στεναχωριέται που είχα σχέσεις με άλλους οι οποίοι με χρησιμοποίησαν.Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι με χρησιμοποίησε κανένας.Απλά κάποια πράγματα δεν μπορούσαν να προχωρήσουν και τελείωσαν. Μου λέει επίσης ότι μπορεί να κάθονται και να λένε στους φίλους τους τι κάνανε μαζί μου και αυτό τον ενοχλεί. Τώρα τελευταία λέει οτι άλλο να είσαι γυναίκα και άλλο άντρας.

Comment

Έχει πρόβλημα ο άνθρωπος το οποίο μπορεί να χειροτερέψει. Κοπάνατη όσο είναι καιρός... Αν κάνει έτσι για σχέσεις που μπορεί να είχες πριν 3-4+ χρόνια φαντάσου να νομίσει ότι κοίταξες κάποιον στο δρόμο. Αυτό μου ακούγεται σαν ψυχολογική κακοποίηση (όπως και στην σωματική) σε αυτές τις περιπτώσεις ο άλλος λέει κάτι σε στυλ "σε αγαπάω για αυτό κάνω έτσι" η και ζητάει συγνώμη για την συμπερηφορά του.

Ναι άλλο να είσαι γυναίκα άλλο άντρας... Αλλά άλλο το να έχεις μυαλό επίσης η να μην έχεις...

Πες του αφού σε ενωχλεί τόσο πολύ το παρελθόν μου και σε αγαπάω τόσο πολύ δεν θέλω να σε στενοχωρώ είμαι μια αμαρτωλή και καλύτερα να χωρίσουμε. Τράβα μετά το δρόμο σου αυτος τον δικό του και κάνε μια πιο υγειή σχέση.

Comment

Originally posted by choke View Post
              Πες του αφού σε ενωχλεί τόσο πολύ το παρελθόν μου και σε αγαπάω τόσο πολύ δεν θέλω να σε στενοχωρώ είμαι μια αμαρτωλή και καλύτερα να χωρίσουμε. Τράβα μετά το δρόμο σου αυτος τον δικό του και κάνε μια πιο υγειή σχέση.
              +5 από μένα

Comment

Έχω μια σχέση εδώ και 3 χρόνια.Στην αρχή ήταν όλα τέλεια πίστευα ότι είναι ο ένας. Αυτό που έψαχνα στην ζωή μου. Με τον καιρό άρχισε να με πιέζει για να μάθει για το παρελθόν μου, άρχισε να ρωτάει διάφορους φίλους και γνωστούς.Εγώ του μίλησα και του είπα με ποιους ήμουν. Αλλα του εξύγησα ότι πριν κάνω σχέση μαζί του είχα 2 με 3 χρόνια να κάνω σχέση ή να έχω γκόμενο.Στην αρχή το έπαιζε άνετος μετά άρχισε να ζηλεύει και να με βρύζει και να με προσβάλει.Μαλώσαμε πάρα πολλές φορές για το παρελθόν μου,το οποίο για μένα προσωπικά δεν υπάρχει,αλλά αυτός έχει πάθει μια εμμονή. Μαλώνουμε για άσχετο θέμα και γυρίζει εκεί η κουβέντα πάντα. Οι φίλες μου μου λένε να τον χωρίσω γιατί αξίζω κάποιον καλύτερο εγώ τον αγαπάω και προσπαθώ να του εξηγήσω ότι κάνει λάθος. Η υπομονή μου όμως έχει εξαντληθή. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.Τι να του πω για να καταλάβει. Η τελικά να σηκωθώ να φύγω όσο και αν μου φαίνεται δύσκολο?
                κομπλεξικό και άρρωστο όλο αυτό! Μάλλον φεύγεις χωρίς δεύτερη σκέψη και βγάλε τις ενοχές που έχουν αρχίσει να δημιουργούνται από μέσα σου.

Comment

Η Ζήλια στην αρχή της σχέσης είναι σχετικά φυσιολογική καθότι, ο άνθρωπος που έχεις δίπλα σου δεν σε έχει απομυθοποιήσει ακόμη και έτσι είναι κάτι το φυσικό. Εδώ βέβαια μιλάμε για 3 χρόνια σχέσης οπότε το θέμα δεν είναι απλό. Πρέπει να καταλάβεις απο που προέρχονται αυτά τα συναισθήματα του συντρόφου σου. Υπάρχει η περίπτωση να τον έχει απατήσει προηγούμενη σχέση και συνήθως αυτό βγαίνει στην επόμενη. Υπάρχει περίπτωση να μιλάμε για έναν όρο που στην ψυχολογία ονομάζεται "Προβολή" και που με απλά λόγια σημαίνει πως ο φίλος σου έχει ο ίδιος τάσεις προς να κοιτάζει άλλες κοπέλες και να σκέφτεται την απάτη στην σχέση, ώστε πιστεύει πως και εσύ λειτουργείς με τον ίδιο τρόπο. Μπορεί να είναι ανασφαλής. Πρέπει να καταλάβεις απο που δημιουργείται η ζήλια για να βρεις κάποια λύση. Πάντως ένα άτομο που είναι έτσι συνήθως παύει να ζηλεύει όταν απομυθοποιεί τον δίπλα του.
                  Δική σου είναι η ζωή και οι δρόμοι...

Comment

Originally posted by Foetuse View Post
                    Πάντως ένα άτομο που είναι έτσι συνήθως παύει να ζηλεύει όταν απομυθοποιεί τον δίπλα του.
                    Σωστότατα όσα είπες, όμως μετά από όσα της έκανε νομίζεις πως έστω θα μπει στον κόπο να την απομυθοποιήσει; Η δικιά μου άποψη είναι πως οι άνθρωποι ποτέ δεν αλλάζουν (και έχει αποδειχτεί μάλιστα). Ωστόσο ναι, δικιά της επιλογή είναι το τι θα κάνει.

Comment

Originally posted by maRo0cka View Post
                      Σωστότατα όσα είπες, όμως μετά από όσα της έκανε νομίζεις πως έστω θα μπει στον κόπο να την απομυθοποιήσει; Η δικιά μου άποψη είναι πως οι άνθρωποι ποτέ δεν αλλάζουν (και έχει αποδειχτεί μάλιστα). Ωστόσο ναι, δικιά της επιλογή είναι το τι θα κάνει.
                      Η απομυθοποίηση δν χρειάζεται κόπο έρχεται μόνη της. Αλλά όπως είπα τα 3 χρόνια είναι υπερβολικά κ κάτι θα έπρεπε να είχε αλλάξει. Βέβαια τώρα μιλάμε χωρίς να ξέρουμε κ την άλλη αποψη απλά στηριζόμενοι στα λεγόμενα της carla.
                      Όσο για το άν οι άνθρωποι αλλάζουν η όχι είναι μεγάλη κουβέντα. Οι κατστάσεις μπορούν να αλλάξουν έναν άνθρωπο, αλλά εγώ απλά ανέφερα πως η ζήλια θα πάψει αν δεν πρόκειται για παθολογική περίπτωση, που όμως έτσι όπως αναφέρεται η κατάσταση μάλλον περί αυτού πρόκειται. Παρόλα αυτά κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει τις παραμέτρους της σχέσης για αυτό κ εγώ μίλησα λίγο γενικά...

Comment

Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή μου έδειξε και μου είπε ότι ζηλεύει. Εγώ είμαι άνθρωπος γενικά που δεν ζηλεύω εκτός αν με προκαλέσει πάρα πολυ ο άλλος.Γενικά δεν κρατάω κακία και μιλάω με 2 άτομα που στο παρελθόν είχα σχέση. Αυτό το πράγμα άρχισε να τον ενοχλεί.Για μένα ήταν κάτι το φυσιολογικό από την στιγμή που δεν ένοιωθα τίποτα πλέον ερωτικά για αυτούς. Το να χαιρετήσεις ένα άτομο ή να τον ρωτήσεις αν είναι καλά όταν στο παρελθόν είχατε και κάτι δεν είναι κακό. Όπως επίσης δεν είναι κακό να μην θέλεις να μιλάς για το παρελθόν σου.Για μένα ότι και να έχει κάνει και ο σύντροφός μου στο παρελθόν δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει πως είναι από την στιγμή που τον γνώρισα και μετά.Θεωρώ ότι όλοι μας κάναμε λάθη από τα οποία μάθαμε και φτάσαμε να ήμαστε όπως ήμαστε τώρα.Και ως απάντηση στον Foetuse ότι δεν ξέρει και την άλλη άποψη, αυτό που τον ενόχλησε περισσότερο τον δικό μου ήταν μια φορά όταν δεν του είπα για μια σχέση μου (θεωρώ ότι ήταν επιλογή μου) και του τα κάρφωσε ένας φίλος του.Και τον πείραξε που ο πρώην μια φορά ήρθε και μου μίλησε για να δει τι κάνω ενώ ήταν και αυτός μπροστά.Άραγε εγώ που δεν ξέρω καμια από τις πρώην του, γιατι δεν μου λέει και γιατι δεν με ενδιαφέρει να μάθω, με τις οποίες μπορεί κιώλας να μιλάει τι πρέπει να κάνω?

Comment

Συμπέρασμα; Στείλ' τον από εκεί που 'ρθε. (ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ, μη παρεξηγιόμαστε κιόλας!)

Comment

Καλη χρονια σε ολους!! Ξερω οτι το θεμα ειναι λιγο παλιο αλλα ελπιζω καποιος να το δει και να απαντησει γιατι χρειαζομαι μια βοηθεια!!!

Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα στην τωρινη μου σχεση και ειναι η πρωτη φορα που συνανταω αυτο το ειδος ζηλειας. Το να ζηλευει δηλαδη ο αλλος γενικα κ αοριστα τις προηγουμενες σχεσεις μου και οποιον μπορει να με εχει ακουμπησει στο παρελθον, χωρις να του εχω δωσει καποια αφορμη απο τη στιγμη που ειμαστε μαζι.
                            Η ιστορια ειναι σχεδον η ιδια με αυτη που περιγραφει η carla. Ειμαι παρα πολυ ερωτευμενη και σκεφτομαι οτι αυτος μπορει να ειναι ο "ενας", μου ειχε δειξει απο την αρχη οτι ζηλευει αλλα σε λογικα πλαισια και οσο περναγε ο καιρος γινοταν ολο και πιο κτητικος μεχρι που εφτασε στο σημειο να εχει εμμονη με το παρελθον μου (χωρις να εχω και κανενα τρομερο παρελθον) και να τρελαινεται στη σκεψη οτι μπορει να εχω ξανακανει καποια πραγματα παλιοτερα η' οτι μπορει καποιος να πει για μενα το οτιδηποτε. Πλεον καθε τι, απο απλη συζητηση για ασχετο θεμα μεχρι καποια διαφωνια καταληγουν σε σκηνη ζηλειας για το παρελθον!

Η μονη διαφορα ειναι οτι εμεις ειμαστε μαζι μονο 6 μηνες ομως νιωθω πολλα πραγματα γι'αυτον. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι ισως ειναι λιγο παθολογικη η κατασταση και ο,τι και να κανω δε θα αλλαξει οποτε μηπως καλυτερα να το παρω αποφαση και να χωρισω.. Εχω κουραστει παρα πολυ με την κατασταση κ μου φαινεται τελειως παραλογο να ειμαι 25 χρονων και ο αλλος να απαιτει να μην εχω προηγουμενες εμπειριες. Κατα τ'αλλα ειναι αρκετα λογικος ανθρωπος και πολυ καλος χαρακτηρας κ αυτο με μπερδευει ακομα περισσοτερο. Εχω φτασει στο σημειο να απελπιζομαι και να βαζω τα κλαμματα καθε φορα που τσακωνομαστε για το συγκεκριμενο θεμα (πραγμα που συμβαινει αρκετα συχνα).

Carla εσυ τι εκανες τελικα με τη σχεση σου? Οποιαδηποτε συμβουλη θα μου φανει παρα πολυ χρησιμη.. Ευχαριστω!

Comment

εμενα μου φαινεται περιεργο που στα 25 σου εισαι μονο 6 μηνες με εναν τυπο που σε εχει ζαλισει στη ζηλεια και στα σκηνικα και λες οτι μπορει να ειναι ο "ενας".
                              Proedros tou PA.PA.RI(PAnellinia PArataksi RIzo-spastikwn!!!)

www.saites.gr ---> για αποριες,ερωτησεις,θεματα πανω στον προγραμματισμο αλλα και την πληροφορικη γενικα.

Comment

Working...
                              X