Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκόπια - που καταλήγει

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Σκόπια - που καταλήγει

loading...
    Τα Σκοπιανά δέχονται το άνω-κάτω-νέα-βόρειο-νότιο-κεντρώα σαν όνομα, αν και υπάρχουν όμως αντιδρασεις από πλευράς Γκρουέφσκι.
    Δεν δέχονται όμως ότι και η εθνικότητα και η γλώσσα ακολουθούν την ίδια φόρμουλα και γίνονται δλδ. άνω-κάτω-νέo-βόρειο-νότιο-κεντρώο-μακεδόνες οι κάτοικοι.
    Το έθνος θα είναι "Μακεδονικό" και αλυτρωτικό ως εκ τούτου.

Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξει αλλού & θα πουν εμείς "να εμείς υποχωρήσαμε", αφού και ο Νίμιτς δεν αναμένεται να τους βάλει κ...δάχτυλο, όπως πιθανά θα τους έβαζε αν επέμεναν στο "Republic of Macedonia".
    Να δούμε τώρα η κότα Τσίπρας τι θα κάνει.

Originally posted by wooded glade View Post
    Να δούμε τώρα η κότα Τσίπρας τι θα κάνει.
    Ό,τι και οι μητσοτάκης - ντόρα - φωφώ.
    Η Ελλάς έχει παραδοθεί ανυπεράσπιστη εις το έλεος μιας μαρξιστικής εισβολής. Γεώργιος Παπαδόπουλος

Comment

Λιαντίνης προς πολιτικούς που διαχειρίστηκαν το Σκοπιανό.

Επιστολή του Λιαντίνη προς την κόρη του (πριν 22 χρόνια).

«Διοτιμάκο, άκου ιστορία να γελάσεις και να κλάψεις μαζί. Μού 'χε στείλει μια πρόσκληση ο Ρένος Αποστολίδης να πάω στη Στοά του Βιβλίου, όπου θα γινότανε η παρουσίαση της έκδοσης (μετάφραση) του έργου του γερμανού Droysen "Ο μέγας Αλέξανδρος".
      Πήγα λοιπόν, 5.12.’96, και βρήκα μια αίθουσα φίσκα. Τρεις υπουργοί, πολλοί μεγαλόσχημοι δημοσιογράφοι που βλέπει κανείς στα κανάλια, διανοούμενοι, εκδότες, πλήθος. Ο Αποστολίδης με τους 2 γιους του έκαναν μια καλή παρουσίαση. Ήταν όμως διάχυτο το κλίμα της κολακείας και της τσερεμόνιας. Εκείνο το γλοιώδες ύφος που κάπου ο Πλάτων το λέει «εὐηθίζεσθε πρός ἀλλήλους ὑποκατακλινόμενοι ὑμῖν αὐτοῖς.»*

Όταν όμως σηκώθηκε ένας πρώην υπουργός των Εξωτερικών που διαχειρίστηκε, μαζί με τους άλλους, το Σκοπιανό και τό ’χασαν, και άρχισε να λέει τις βλακείες του γελώντας και λεονταρίζοντας, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Ζήτησα το λόγο, μου τον έδωσε ο Ρένος και τους είπα:

- Όταν ο Αλέξανδρος του Φιλίππου πήγε στην Όαση του Σίβα στην Αίγυπτο, λέει ο Πλούταρχος, οι ιερείς τον προσφώνησαν: ω παιδίος. Όπως παλιότερα είχαν ειπεί στο μεγάλο Σόλωνα εκείνο το περίφημο «Έλληνες ἀεὶ παῖδές ἐστε, γέρων δὲ Ἕλλην οὐκ ἔστι», θέλοντας να υποδηλώσουν την αιώνια νεότητα της κλασσικής Ελλάδας. Ο ιερέας έκαμε λάθος το ν σε ς και αντί να ειπεί ω παιδίον είπε ω παιδίος. Ο Αλέξανδρος όμως άκουσε ω παι Διός (παιδί του Δία). Τότε ήταν που του τη βίδωσε, και αργότερα ήθελε να τον προσκυνούν σα θεό. Διότι από μικρός είχε ακούσει την Ολυμπιάδα, τη μάνα του, να του λέει ότι δεν τον είχε γεννήσει με το Φίλιππο, αλλά με το Δία που έπεσε τα μεσάνυχτα στο κρεβάτι της σαν σκήπτος (κεραυνός).
      Έκανα λοιπόν την αναλογική αναφορά ανάμεσα στον «ψολόεντα κεραυνόν» του Ησίοδου (Θεογονία) και στο «σφραγίδα επί την ψωλήν επιβάλλειν» του Αριστοφάνη (Όρνιθες).

Προσέχετε, τους λέω, μην μπερδεύετε το ο σε ω του ψολόεις (αιθάλη) και το ω σε ο του ψωλή (πέος), όπως οι αιγύπτιοι μπερδέψανε το νυ με το σίγμα. Και την ήττα τη γιορτάζετε νίκη.
      Πάγος, κατάπληξη και πνιχτό γέλιο.
      Έφυγα βλοσυρός, ταυροκοιτώντας πίσω μου, όπως ακριβώς ο Σωκράτης στη μάχη της Ποτείδαιας.

Να μου φιλήσεις τη μανούλα
      Λιαντίνης

Υ.Γ. Πες στη μανούλα, ότι σήμερα 8/12/’96 έβγαλα έξω στον κάδο απορριμμάτων πρώτη φορά σκουπίδια. Ύστερα από 35 μέρες. Για φαντάσου ήθος δωρικό…»

(Πηγή επιστολής: Δημήτρης Αλικάκος "Λιαντίνης – Έζησα έρημος και ισχυρός", εκδ. Ελευθερουδάκη, 2η εμπλουτισμένη έκδοση - goo.gl/aXrXqG)
      Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Comment

Originally posted by Ελλήνων Αναγέννησις

Ό,τι και οι μητσοτάκης - ντόρα - φωφώ.
        Πολύ χειρότερα ακόμα Μακεδονία σκέτο έχει σκοπό να το κάνει, περιμένουμε με αγωνία την στάση του πατριδοκάπηλου Καμμένου.

Comment

Οταν κάποτε οι δικοί μας πρότειναν το πολύ σωστό κατ' εμε "Σλαβομακεδονία", οι σκοπιανοί αντέδρασαν και το αρνήθηκαν. Και αυτό συνέβη παρά το γεγονός ότι οι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται ως Σλάβοι.

Από αυτό και μόνο προκύπτει ότι σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν το όνομα για αλυτρωτικές βλέψεις και ότι οι προτάσεις τους δεν είναι τόσο αθώες τελικα.

Comment

Originally posted by Alien666 View Post
            Οταν κάποτε οι δικοί μας πρότειναν το πολύ σωστό κατ' εμε "Σλαβομακεδονία", οι σκοπιανοί αντέδρασαν και το αρνήθηκαν. Και αυτό συνέβη παρά το γεγονός ότι οι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται ως Σλάβοι.

Από αυτό και μόνο προκύπτει ότι σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν το όνομα για αλυτρωτικές βλέψεις και ότι οι προτάσεις τους δεν είναι τόσο αθώες τελικα.
            Πιστεύω είναι μύθος ότι οι σκοπιανοί δεχόντουσαν κάποτε το "σλαβομακεδονία".

Comment

Collapse

• relativer777
              Reply to Τι γίνεται με τους πλειστηριασμούς;
              relativer777
              φίλε μου Μανώλη Φυσικά και τον πρόλαβαν άλλοι και έκαναν την αρχή αλλά αυτός θέλει να κάνει το τέλος να βάλει την ταφόπλακα στο λαό και στο λέει ξεκάθαρα...
              Today, 12:08
            • relativer777
              relativer777
              Στο βιντεάκι που σου ανάρτησα αυτό ακριβώς σου λέει ότι θα σε καταστρέψει εσένα εμένα και όλο το λαό για να σώσει την οικονομία εσύ Γιατί Αμφιβάλλεις...
              Today, 12:06
            • Cloud87
              Reply to Η δύναμη του Χρήματος.
              Cloud87
              Ε ξέρω γω. Αμα σου λέγαν θα παντρευτείς μιά χοντρή ή μια χοντρή και κοντή. Τι θα επέλεγες;...
              Today, 11:55
            • relativer777
              Reply to Η δύναμη του Χρήματος.
              relativer777
              Νία γιατί έχουν την δύναμη της εξουσίας και την
              χρησιμοποιούν όπως Αυτοί θέλουν χέστηκαν το τι θέλει ο κόσμος Ή εσύ ή εγώ για τους είμαστε αριθμοί...
              Today, 11:51
            • Cloud87
              Cloud87
              Ποιός θα μας καταστρέψει ρε Θεόδωρε ο Τσίπρας; Μήπως τον έχουν προλάβει κανά δυο άλλοι; (Μην παρεξηγηθώ εγώ Λεβέντη θα πάω να ψηφίσω του χρόνου)....
              Today, 11:49

Θέματα

Collapse

Working...
            X