Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζούμε την απολυτη τρέλα

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by plutonas View Post

Δεν είναι έτσι τα πράγματα, έπεσες σε άνθρωπο που διαβάζει ιστορία...

Τον Φεβρουάριο του 1915, ύστερα από την απομάκρυνση του Δούσμανη, ανέλαβε την αρχηγία του Γενικού Επιτελείου ο ΙΜ αμέσως μετά την συνάντηση Βενιζέλου και Βασιλιά (17-2-1915), ο Μεταξάς ανακοίνωσε την παραίτησή του υποβάλλοντας παράλληλα αίτηση αποστρατείας αλλά και ένα υπόμνημα, στο οποίο εξηγούσε γιατί θεωρούσε ότι η επιχείρηση στο στενό των Δαρδανελλίων θα αποτύγχανε....

Στις 6/10/1915 ο Μεταξάς ανακλήθηκε στο στράτευμα ως Υπαρχηγός του Επιτελείου. Στις 27/6/1916, ύστερα από απαίτηση των Μεγάλων Δυνάμεων, δημοσιεύθηκε διάταγμα γενικής αποστράτευσης. Με προσωπική ανάμειξη του ίδιου του Μεταξά αλλά και των μελών του επιτελείου, δημιουργήθηκαν οι Σύνδεσμοι επιστράτων (αυτός ο σύνδεσμός ναι ήταν μια μορφή προδρομικού φασισμού).

Τα γεγονότα της κατάληψης της Καβάλας και Δράμας άρχισαν τον Αύγουστο του 1916 .... Από 9 Ιουνίου 1916 – 3 Σεπτεμβρίου 1916 έχουμε κυβέρνηση Α Ζαίμη .... Τι δουλειά έχει ο ΙΜ με αυτή την υπόθεση;

Η κυβέρνηση αυτή έχει την πιο κάτω σύνθεση:
    Βλέπεις πουθενά τον Ι Μεταξά;
    Για αυτό σου λέω προσοχή για ιστορία μιλάμε όχι για πολιτικές προτιμήσεις.
    Μπορείς να μας πεις τον Μάιο του 1916 τι ακριβώς ρόλο είχε ο Γιαννάκης στο στρατό και σχέσεις με Κυβέρνηση Βασιλιά?

Αντιγράφω από ιντερνετ
    Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος
    Στις 26 Μαΐου 1916 το οχυρό παραδόθηκε κατόπιν διαταγών από το Υπουργείο Στρατιωτικών στη Βουλγαρία, πριν η Ελλάδα επισήμως εισέλθει στον πόλεμο.[1]

Κατά τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο καταλήφθηκε στις 26 Μαΐου 1916 από τις βουλγαρογερμανικές δυνάμεις, κάτω από τις εξής συνθήκες: Στις 9.45' ώρα ο Διοικητής του οχυρού ταγματάρχης Μαυρουδής ανέκοψε την προέλαση 2 βουλγαρικών συνταγμάτων της 7ης Μεραρχίας, τα οποία αφού πέρασαν το πρωί τη μεθόριο, προήλασαν προς το οχυρό. Ο ταγματάρχης Μαυρουδής εκτελώντας διαταγές άρχισε να βάλλει με το πυροβολικό κατά των συνταγμάτων αυτών, με αποτέλεσμα να ανακόψει την κίνηση τους. Στη συνέχεια όμως μετά από συνεννόηση με τον Υπουργό Στρατιωτικών διατάχθηκε να παραδώσει το φρούριο, εφ' όσον το επιτιθέμενο στράτευμα βρισκόταν υπό τη διοίκηση Γερμανού αξιωματικού. Έτσι το οχυρό παραδόθηκε μαζί με το βαρύ οπλισμό του στο Γερμανό αξιωματικό Τιλ.

Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Originally posted by Radrose View Post

Μπορείς να μας πεις τον Μάιο του 1916 τι ακριβώς ρόλο είχε ο Γιαννάκης στο στρατό και σχέσεις με Κυβέρνηση Βασιλιά?

Αντιγράφω από ιντερνετ
      Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος
      Στις 26 Μαΐου 1916 το οχυρό παραδόθηκε κατόπιν διαταγών από το Υπουργείο Στρατιωτικών στη Βουλγαρία, πριν η Ελλάδα επισήμως εισέλθει στον πόλεμο.[1]

Κατά τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο καταλήφθηκε στις 26 Μαΐου 1916 από τις βουλγαρογερμανικές δυνάμεις, κάτω από τις εξής συνθήκες: Στις 9.45' ώρα ο Διοικητής του οχυρού ταγματάρχης Μαυρουδής ανέκοψε την προέλαση 2 βουλγαρικών συνταγμάτων της 7ης Μεραρχίας, τα οποία αφού πέρασαν το πρωί τη μεθόριο, προήλασαν προς το οχυρό. Ο ταγματάρχης Μαυρουδής εκτελώντας διαταγές άρχισε να βάλλει με το πυροβολικό κατά των συνταγμάτων αυτών, με αποτέλεσμα να ανακόψει την κίνηση τους. Στη συνέχεια όμως μετά από συνεννόηση με τον Υπουργό Στρατιωτικών διατάχθηκε να παραδώσει το φρούριο, εφ' όσον το επιτιθέμενο στράτευμα βρισκόταν υπό τη διοίκηση Γερμανού αξιωματικού. Έτσι το οχυρό παραδόθηκε μαζί με το βαρύ οπλισμό του στο Γερμανό αξιωματικό Τιλ.
      Εδώ προφανώς μιλάς για το Ρούπελ. Σου γράφω υπήρχε υπεύθυνη κυβέρνηση Α Ζαίμη και ο Κωνσταντίνος ΙΒ τι ανακατώνεις τον Ι Μεταξά; Αν θες να βρεις πράγματα για τον ΙΜ υπάρχουν τόσα που του καταλογίζουν, σ αυτά τι δουλειά έχει;
      Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Comment

Για μένα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, εσείς θέλετε να τα κάνετε σύνθετα... υπάρχουν αρσενικοί και θηλυκά σε κάποιους οργανισμούς (ασπόνδυλα) υπάρχουν και ερμαφρόδιτα. Σε αυτές τις ομάδες, ο ερμαφροδιτισμός είναι μια φυσιολογική κατάσταση... τώρα εσείς θέλετε να δημιουργήσετε όπως στα ασπόνδυλα και στους ανθρώπους ερμαφρόδιτες καταστάσεις, ε! αυτό είναι διαστροφή. Και δεν φτάνει που θέλετε να μας κάνετε όπως στα ασπόνδυλα ερμαφρόδιτους θέλετε να μας κομπλεξάρετε ότι όποιος δεν δέχετε αυτή την κατάσταση είναι οπισθοδρομικός.
        Αρα εσυ εχεις το κομπλεξ. Δεν διαφωνεις με αυτο που λεω. Εσενα σε ενοχλει τι κανει ο αλλος στην προσωπικη του ζωη, χωρις να σε επιρρεαζει καθολου, και δεν το αποδεχεσαι.

Ότι θέλει να δεχτεί μια κοινωνία παρηκμασμένη πέρα του φυσιολογικού, το αποβάλει ο χρόνος και η ίδια η φύση. Ο μόνος ερμαφροδιτισμός κατά κύριο λόγο εμφανίζεται σε η συντριπτική πλειοψηφία στα χιτωνόζωα, πνευμονοφόρα, σαλιγκάρια και γυμνοσάλιαγκες, στο ανθρώπινο είδος υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά και τίποτα άλλο.
        Πες μου, εχει νοημα να σου δειξω επιστημονικες μελετες, που δειχνουν πως ξεκινανε ολα απο τα χρωμοσωματα, και απο εκει, απο διαφορα σταδια, φτανουν στο να καθορισουν το φυλο και την σεξουαλικοτητα του καθε ατομου?

Αν τα διαβασεις και εχεις καλοπροαιρετη διαθεση για συζητηση, να μπω στον κοπο. Αλλιως ας το αφησουμε.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που σου έγραψα και δεν τα καταλάβαινες πχ όταν λέω : "Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ενεργώ ενεργητικά κάποιες στιγμές υπό "πίεσης σπέρματος" " Δεν μπορώ να το πω πιο καθαρά, υπάρχουν και κάποιοι κανόνες που μιλάμε στο φόρουμ και επίσης κάνω και κάποιο χιούμορ όταν μιλώ για κωλονοσκόπηση.

Τώρα αν δεν καταλαβαίνεις ότι το πήδηγμα είναι για να κάνουμε παιδιά και έχει δοθεί ένα μπόνους ηδονής για να το κάνουμε, τι να κάνω εγώ, δεν σημαίνει βέβαια ότι και εγώ κυρίως χρησιμοποιώ το μπόνους μόνον και εγώ μια υπέρβαση κάνω.
        Οτι αν τυχει, παιρνεις και κωλο εννοεις? Αυτο καταλαβα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Για την κολονοσκοπηση, δεν νομιζω οτι εκανες χιουμορ. Μαλλον καλυψες με χιουμορ αυτο που ηθελες να πεις.

Comment

Εδώ προφανώς μιλάς για το Ρούπελ. Σου γράφω υπήρχε υπεύθυνη κυβέρνηση Α Ζαίμη και ο Κωνσταντίνος ΙΒ τι ανακατώνεις τον Ι Μεταξά; Αν θες να βρεις πράγματα για τον ΙΜ υπάρχουν τόσα που του καταλογίζουν, σ αυτά τι δουλειά έχει;
          Τίποτα δεν είναι "προφανώς",όλα είναι διατυπωμένα πολύ καθαρά, Ρούπελ Μάιος 1916, πρωτεργάτης ο Γιαννάκης και το οχυρό παραδίδεται στους Βούλγαρους, ο Γιαννάκης τροχονόμος. Του είπε ο Δούκας, δεν αλάζει τίποτα, είναι ξεκάθαρη προδοτική συμπεριφορά.
          Μπορεί να την είχε την ευθύνη ο Δούκας αλλά ο Γιαννάκης αν είναι σωστός στρατιωτικός, πάει σε μια γωνια και κάνει χαρακίρι, όχι τροχονόμο
          Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Τίποτα δεν είναι "προφανώς",όλα είναι διατυπωμένα πολύ καθαρά, Ρούπελ Μάιος 1916, πρωτεργάτης ο Γιαννάκης και το οχυρό παραδίδεται στους Βούλγαρους, ο Γιαννάκης τροχονόμος. Του είπε ο Δούκας, δεν αλάζει τίποτα, είναι ξεκάθαρη προδοτική συμπεριφορά.
            Μπορεί να την είχε την ευθύνη ο Δούκας αλλά ο Γιαννάκης αν είναι σωστός στρατιωτικός, πάει σε μια γωνια και κάνει χαρακίρι, όχι τροχονόμο
            Τι ανάμειξη είχε στο Ρούπελ ο ΙΜ;

Με την ίδια λογική έπρεπε να κάνουν χαρακίρι 15.000 αξιωματικοί τότε, 15.000 αξιωματικοί το 1974 και 15.000 αξιωματικοί στα Ίμια. Δεν συζητάς με βάση την ιστορία αλλά την ιδεοληψία σου ... η περίοδος του Διχασμού είναι πολύπλοκη έχουν γραφτεί τόσα πράγματα που δεν φαντάζεσαι και εσύ τώρα θες σώνει και καλά να κάνεις το "κρέας οψάριον" ... άκου να σου πω κάτι. Θες πραγματικά να γνωρίζεις ιστορία πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις και όχι να παίρνεις αποσπάσματα από την Βικέ που στο φινάλε δεν είναι μια ιστορικά αξιόπιστη πηγή. Για τον Διχασμό στις 11/10/1934 ο ΕΒ από τα Χανιά έγραψε μια σειρά άρθρων στο "ΕΛΕΥΘΕΡΟΝ ΒΗΜΑ" έπειτα από δύο ημέρες στις 13/10/1934 ο ΙΜ άρχισε να ανταπαντά σε κάθε δημοσίευση του ΕΒ στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ .... ο ΕΒ δημοσίευσε 37 άρθρα και ο ΙΜ 70 άρθρα.... όλα είχαν σαν θέμα τον Διχασμό από τους πρωταγωνιστές, αυτή η διαμάχη μέσω εφημερίδων έγινε βιβλίο "Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΧΑΣΜΟΥ" εκδόσεις ΚΥΡΟΜΑΝΟΣ (υπάρχει άνευ σχολίων η παράθεση των δημοσιεύσεων) πάρε το βιβλίο διάβασέ το να έχεις μια σφαιρική γνώση.... να μη λες ότι σου σερβίρουν.

Θα ήθελα να σου πω ακόμα ότι και οι δύο και ΕΒ και ο ΙΜ ανέλαβαν ευθύνη απέναντι στην ιστορία.

Συγκεκριμένα ο ΕΒ σε μια αγόρευση στη Βουλή (17-12-1929) είπε: "Εγώ υπήρξα ο αίτιος διότι εδιχάσθη ο ελληνικός λαός κατά τον μέγαν πόλεμον (ΣΣ ΑΠΠ). Εγώ κακώς ή καλώς είμαι εκείνος που προκάλεσε τον διχασμό αυτόν".
            Ο δε ΙΜ γράφει στο ημερολόγιό του λίγες βδομάδες προ της δολοφονίας του (5-1-1941): "Θα μας συγχωρέση ο Θεός το 1915; Φταίμε όλοι!".
            Last edited by plutonas; 17-01-2018, 18:14.
            Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Comment

Προφανώς κάνουμε συζήτηση κωφών, ότι μου γράφεις το απάντησα με κάθε ειλικρίνεια, τις απαντήσεις μου τις διαστρέφεις και λες αυτά που δεν απάντησα... Είμαι σαφής υπάρχουν Άντρες και Γυναίκες άντε να υπάρχει και κάποια υποπερίπτωση ιατρικής ανωμαλίας σ αυτόν τον διαχωρισμό, τώρα εσείς μέσα στην σπάνια ιατρική περιπτωση ερμαφροδιτισμού θέλετε να στεγάσετε την διαστροφή και να πείτε δες δεν υπάρχουν δύο φύλλα αλλά υπάρχουν τριά, τέσσερα δεκατέσσερα φύλλα.

Ακου να δεις ανέκαθεν υπήρχε ομοφυλοφιλία, ανέκαθεν υπήρχαν και Γανιμήδηδες και γιουσουφάκια και στα αλβανικά μπουλούκια άνθρωποι προς εκτόνωση και ότι μπορείς να φανταστείς (πάντα και παντού). Ανέκαθεν το ενεργητικά σεξουαλικό φύλλο επιβαλόταν στο παθητικό θηλυκό αλλά και στο «μαλακό», νωθρό, αδύναμο -όπως θες πες το- ανδρικό δια της σεξουαλικής ενεργητικής επιβολής (με την θέλησή του ή χωρίς αυτήν). Αυτό δεν θα αλλάξει όπου υπάρχει αυξημένη τοτεστερόνη θα υπάρχει αυτή η κατάσταση, αυτό δεν δημιουργεί μια νέα κατηγορία ένα τρίτο ή δέκατοτρίτο φύλλο είναι κάτι που γινόταν, γίνεται και θα γίνεται. Μπορώ να σου αναφέρω πλήθος περιπτώσεων τέτοιων από την ιστορία. Τι να κάνουμε τώρα; Δηλαδή η νομιμοποίηση της διαστροφής κατάργει το φαινόμενο;
              Last edited by plutonas; 17-01-2018, 18:10.
              Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Comment

Originally posted by Cloud87 View Post
                Και άμα διαβάζουν το φόρουμ χιλιάδες αναγνώστες κάθε μήνα; Που ξέρεις εσύ την ηλικιακή σύνθεση του μίγματος;
                E βλέπω που τρώνε τον χρόνο τους τα 15χρονα. Hint: Όχι εδώ.
                Σε ενοχλούν οι φασίστες αλλά και εσύ "δεν είσαι και τόσο καλός" έτσι; Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
                Από φασίστες πολύ καλύτερος. Από έναν που θέλει να είναι προσεκτικός και να μην παρεξηγηθεί από τον κάθε καμμένο ή άμαθο, χειρότερος.
                Αντίφαση.Τι από τα δύο είναι τελικά;
                Gilty pleasure. Και τα δύο. Ζητάω συγγνώμη που δεν θα εκτιμηθεί όπως πρέπει από πολλούς, αλλά είμαι περήφανος που το σκέφτηκα και το έγραψα.
                Αμα σου πώ "για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι τόσο καλός να με ενοχλούν οι φασίστες" τι θα πείς;
                Δεν ξέρω τί πρέπει να πω ακριβώς.

Το τί ενοχλεί και τί όχι κάποιον είναι προσωπικό θέμα. Αυτά που κρίνονται είναι οι πράξεις και ο λόγος που βγαίνει.

Comment

Και για να επανέλθουμε στο αρχικό αρχικό μήνυμα.
                  Επαληθεύεται αυτή η είδηση από κάποια άλλη πηγή? Ρώτησα γνωστούς μου στην Ελλάδα και κανείς δεν το είχε ακούσει διαβάσει από μμε?!
                  Μήπως πρόκειται για πολύ φτηνιάρικη προπαγάνδα?
                  Το επαλήθευσα εγώ με την μαρτυρία μου προφανώς. Και πήγαν όλοι να με φάνε .

Comment

Tι ανάμειξη είχε στο Ρούπελ ο ΙΜ;
                    Αυτό, μπορείς να δεις απ τα βιβλία σου την απάντηση? Τι σχέση είχε ο Γιαννάκης με την παράδοση του οχυρού στους Βούλγαρους? και την κατάληψη της ανατολικής Μακεδονίας που ακολούθησε?

Για να σε βοηθήσω, πολύ μεγάλη σχέση και το σύνολο της ευθύνης.

///Με την ίδια λογική έπρεπε να κάνουν χαρακίρι 15.000 αξιωματικοί τότε, 15.000///
                    .Αμα κάνει χαρακίρι ο αρχηγός τους το κάνει και για τους υπόλοιπους αξιωματικούς, άμα δεν το κάνει τότε καλύτερα να μην λέει πως είναι της πατρίδας και του έθνους ο ξερωγωτι, και αν δεν κάνει χαρακίρι και μετά από λίγα χρονάκια ξαναβρεθεί αρχηγός των ίδιων αξιωματικών και στρατιωτών, σε άλλο μέτωπο, τότε καταλαβαίνεις πόσο λίγο θα τον εκτιμούν και τι θα σκέπτονται από μέσα τους, αυτά βέβαια ΑΝ είσαι πατριώτης διότι αν είσαι ένας πολύ καλός υπάκουος υποτακτικός ενός βασιλιά τότε τα υπόλοιπα περί έθνους είναι "προπαγάνδα" για να συγκαλυφθεί η πνευματική αθλιότητα.
                    Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Αυτό, μπορείς να δεις απ τα βιβλία σου την απάντηση? Τι σχέση είχε ο Γιαννάκης με την παράδοση του οχυρού στους Βούλγαρους? και την κατάληψη της ανατολικής Μακεδονίας που ακολούθησε?

Για να σε βοηθήσω, πολύ μεγάλη σχέση και το σύνολο της ευθύνης.

///Με την ίδια λογική έπρεπε να κάνουν χαρακίρι 15.000 αξιωματικοί τότε, 15.000///
                      .Αμα κάνει χαρακίρι ο αρχηγός τους το κάνει και για τους υπόλοιπους αξιωματικούς, άμα δεν το κάνει τότε καλύτερα να μην λέει πως είναι της πατρίδας και του έθνους ο ξερωγωτι, και αν δεν κάνει χαρακίρι και μετά από λίγα χρονάκια ξαναβρεθεί αρχηγός των ίδιων αξιωματικών και στρατιωτών, σε άλλο μέτωπο, τότε καταλαβαίνεις πόσο λίγο θα τον εκτιμούν και τι θα σκέπτονται από μέσα τους, αυτά βέβαια ΑΝ είσαι πατριώτης διότι αν είσαι ένας πολύ καλός υπάκουος υποτακτικός ενός βασιλιά τότε τα υπόλοιπα περί έθνους είναι "προπαγάνδα" για να συγκαλυφθεί η πνευματική αθλιότητα.
                      To ζήτημα είναι ότι εγώ είμαι με τα βιβλία ανοιγμένα και διαβάζω εσύ προχειρολογείς και αυτοσχεδιάζεις... σε ρώτησα ποια η ευθύνη του ΙΜ για το Ρούπελ και μου λες να ψάξω στα βιβλία. Δηλαδή εσύ έχεις μαύρα μεσάνυχτα και ψαρεύεις σε θολά νερά... εντάξει λοιπόν ας ψάξω εγώ μιας και εσύ δεν μπορείς να μας φωτίσεις.

Μπαίνω στο βιβλίο Η ΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΧΑΣΜΟΥ τις δημοσιεύσεις δηλαδή του ΕΒ και του ΙΜ (περιττό να πω ότι για να διαβάσεις αυτά τα κείμενα θα πρέπει να έχεις γνώσεις διότι οι δύο πρωταγωνιστές δεν εξηγούν δι αρχαρίους αλλά μπαίνουν σε βαθύτερες αναλύσεις).... στην επιστολή 25η του ΕΒ με ημερομηνία 14/11/1934 ο ΕΒ μιλά για οχυρό Ρούπελ και ξεκινά την δημοσίευση ως εξείς: "Ο κ Ζαίμης φέρει την βαρύτατην ευθύνην, ότι εν γνώσει ηθέτησε την συμμαχικήν υποχρέωσίν μας με την Σερβίαν...." και αφού μιλά για την διέλευση των Σέρβων από τον δρόμο Ιτέας - Μπράλου, την επαναληπτική εκλογή στην Λέσβο κλπ λέει "... Αλλ από της παραδόσεως του Ρούπελ, γενομένης την 16/28 Μαΐου 1916, αρχίζει η σειρά των συμφορών τας οποίας ήτο φυσικόν να φέρει η ασκουμένη παράφρων βασιλική πολιτική.... μολονότι η κατάληψις του Ρούπελ δεν εξυπηρέτει κανένα σκοπόν.....Ο Σκουλούδης, την 30ην Απριλίου/13 Μαΐου διέψευσε την είδησίν καταλήψεως των Σερρών...." και συνεχίζει έτσι η συζήτηση ήταν ΕΒ κατά ΙΜ και το αντίστροφο.... βλέπεις πουθενά να επιρρίπτει ο ΕΒ την παραμικρή κατηγορία για το Ρούπελ στον ΙΜ; ΠΟΥΘΕΝΑ.

Για το θέμα του Ρούπελ ανταπαντά ο ΙΜ στο άρθρο του 26 την 17/11/1934 και το άρθρο 27 την 18/11/1934 γράφει την ιστορία που αφορά τους Βαλκανικούς πολέμους και συνεχίζει με τις βασιλικές απόψεις επί του θέματος (πολύπλοκα πράγματα δεν θέλω να σε μπερδέψω πχ περί Δεμίρ Ισσάρ εξ άλλου εσένα οι γνώσεις σ αυτά είναι μικρές).

Θες να δεις πόσο σφοδρές ήταν οι κατηγορίες σε αυτά τα άρθρα στο άρθρο 20 του ΙΜ την 10/11/1934 κατηγορεί τον ΕΒ ότι εξεχώρει την Καβάλα εις την Βουλγαρίαν.... δεν αναφέρεται βέβαια στην αιχμαλωσία του Δ Σώματος Στρατού το 1916 αλλά σε κάποιες διαβήματα των Άγγλων το 1915 με τους Σέρβους, Βουλγάρους και Έλληνες που πρότειναν να παραδώσουν Καβάλα και την ενδοχώρα της στους Βουλγάρους για να μη βγουν στον πόλεμο με Γερμανούς και τα απέρριψε η κυβέρνηση Γούναρη ενώ ο ΕΒ ήταν πολύ "χαλαρός"....

Γι αυτό σου λέω θα πρέπει να διαβάσεις και μάλιστα πολύ (εγώ αυτό θέμα το έχω διαβάσει πολύ και πάλι μπερδεύομαι για πολλά ζητήματα, έχει πλήθος μη γνωστά ονόματα, περιστατικά, ξένους παράγοντες, κατασκόπους, έγγραφα τι να σου λέω τώρα, αν λοιπόν μπερδεύεται κάποιος που έχει ασχοληθεί, πόσο μάλλον εσύ τώρα που γνωρίζεις επικεφαλίδες σηνθηματολογιών...).
                      Last edited by plutonas; 18-01-2018, 17:14.
                      Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Comment

To ζήτημα είναι ότι εγώ είμαι με τα βιβλία ανοιγμένα και διαβάζω εσύ προχειρολογείς και αυτοσχεδιάζεις... σε ρώτησα ποια η ευθύνη του ΙΜ για το Ρούπελ και μου λες να ψάξω στα βιβλία. Δηλαδή εσύ έχεις μαύρα μεσάνυχτα και ψαρεύεις σε θολά νερά... εντάξει λοιπόν ας ψάξω εγώ μιας και εσύ δεν μπορείς να μας φωτίσεις.

Μπαίνω στο βιβλίο Η ΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΧΑΣΜΟΥ τις δημοσιεύσεις δηλαδή του ΕΒ και του ΙΜ (περιττό να πω ότι για να διαβάσεις αυτά τα κείμενα θα πρέπει να έχεις γνώσεις διότι οι δύο πρωταγωνιστές δεν εξηγούν δι αρχαρίους αλλά μπαίνουν σε βαθύτερες αναλύσεις).... στην επιστολή 25η του ΕΒ με ημερομηνία 14/11/1934 ο ΕΒ μιλά για οχυρό Ρούπελ και ξεκινά την δημοσίευση ως εξείς: "Ο κ Ζαίμης φέρει την βαρύτατην ευθύνην, ότι εν γνώσει ηθέτησε την συμμαχικήν υποχρέωσίν μας με την Σερβίαν...." και αφού μιλά για την διέλευση των Σέρβων από τον δρόμο Ιτέας - Μπράλου, την επαναληπτική εκλογή στην Λέσβο κλπ λέει "... Αλλ από της παραδόσεως του Ρούπελ, γενομένης την 16/28 Μαΐου 1916, αρχίζει η σειρά των συμφορών τας οποίας ήτο φυσικόν να φέρει η ασκουμένη παράφρων βασιλική πολιτική.... μολονότι η κατάληψις του Ρούπελ δεν εξυπηρέτει κανένα σκοπόν.....Ο Σκουλούδης, την 30ην Απριλίου/13 Μαΐου διέψευσε την είδησίν καταλήψεως των Σερρών...." και συνεχίζει έτσι η συζήτηση ήταν ΕΒ κατά ΙΜ και το αντίστροφο.... βλέπεις πουθενά να επιρρίπτει ο ΕΒ την παραμικρή κατηγορία για το Ρούπελ στον ΙΜ; ΠΟΥΘΕΝΑ.

Για το θέμα του Ρούπελ ανταπαντά ο ΙΜ στο άρθρο του 26 την 17/11/1934 και το άρθρο 27 την 18/11/1934 γράφει την ιστορία που αφορά τους Βαλκανικούς πολέμους και συνεχίζει με τις βασιλικές απόψεις επί του θέματος (πολύπλοκα πράγματα δεν θέλω να σε μπερδέψω πχ περί Δεμίρ Ισσάρ εξ άλλου εσένα οι γνώσεις σ αυτά είναι μικρές).

Θες να δεις πόσο σφοδρές ήταν οι κατηγορίες σε αυτά τα άρθρα στο άρθρο 20 του ΙΜ την 10/11/1934 κατηγορεί τον ΕΒ ότι εξεχώρει την Καβάλα εις την Βουλγαρίαν.... δεν αναφέρεται βέβαια στην αιχμαλωσία του Δ Σώματος Στρατού το 1916 αλλά σε κάποιες διαβήματα των Άγγλων το 1915 με τους Σέρβους, Βουλγάρους και Έλληνες που πρότειναν να παραδώσουν Καβάλα και την ενδοχώρα της στους Βουλγάρους για να μη βγουν στον πόλεμο με Γερμανούς και τα απέρριψε η κυβέρνηση Γούναρη ενώ ο ΕΒ ήταν πολύ "χαλαρός"....

Γι αυτό σου λέω θα πρέπει να διαβάσεις και μάλιστα πολύ (εγώ αυτό θέμα το έχω διαβάσει πολύ και πάλι μπερδεύομαι για πολλά ζητήματα, έχει πλήθος μη γνωστά ονόματα, περιστατικά, ξένους παράγοντες, κατασκόπους, έγγραφα τι να σου λέω τώρα, αν λοιπόν μπερδεύεται κάποιος που έχει ασχοληθεί, πόσο μάλλον εσύ τώρα που γνωρίζεις επικεφαλίδες σηνθηματολογιών...).
                        Το ότι γράφω κάποια πράγματα από μνήμης, αυτό δεν είναι άξιο για να με κατηγορήσεις.
                        Δεν έχω τα βιβλία μου και την βιβλιοθήκη μου μαζί μου, τι να κάνουμε?

Λοιπόνε, δεν βρήκες ποιος ήταν ο ρόλος του Γιαννάκη στο Ρούπελ τον Μάιο του 16.
                        Ήταν ο κύριος υπεύθυνος που έδωσε τις εντολές για ελεύθερη διέλευση των Βουλγάρων από τα στενά.
                        Οι Βούλγαροι πέρασαν φίνα και κονόμησαν και κάτι καινούργια κανόνια και πολύ άλλο εξοπλισμό.

Το επακόλουθο ήταν να καταλάβουν ΚΑΙ την τριγύρω περιοχή χωρίς πολλές ταλαιπωριές.

Το συμπέρασμα είναι ότι οι πατριώτες βασιλόφρονες (Γιαννάκης και σία) το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να είναι υπάκους όργανα του βασιλιά ώστε να περνάνε καλά, ο δε βασιλιάς ήταν εντελώς ανίκανος να κατανοήσει την κατάσταση, όλο το σχέδιο ήταν ότι ο Κάιζερ δεν θα μας αφήσει έτσι, θα μας κοιτάξει, βέβαια όταν ο Κάιζερ εξουδετερώθηκε, η ανυπαρξία επιτελικού σχεδίου από τους "πατριώτες" σαν τον Γιαννάκη και τους λοιπούς ήταν ολοφάνερη.

Το θέμα με την "ουδετερότητα", αν ο Δούκας, καθόταν καλά και άκουγε τον Β και η ελλάδα έμπαινε στο πόλεμο εγκαίρως με τους Συμμάχους, τότε ο ΑΠΠ θα τελείωνε συντομότερα, η πτώση της Γερμανίας θα ήταν βέβαιη και η Τουρκία με τους νεότουρκυς θα εξαφανιζόταν πολύ πριν το 1915, δεν θα είχε χρόνο να εφαρμόσει τις εκκαθαρίσεις και για την ελλάδα μια τεράστια επικράτεια από Ιόνια νησιά μέχρι μικρά ασία και ανατολική Θ΄ρκη (ίσως και Κωνσταντινούπολη) θα ήταν πολύ πιθανό γεγονός, αντί αυτού, ο Γιαννάκης άκουγε προσεκτικά τον Δούκα
                        Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Το ότι γράφω κάποια πράγματα από μνήμης, αυτό δεν είναι άξιο για να με κατηγορήσεις.
                          Δεν έχω τα βιβλία μου και την βιβλιοθήκη μου μαζί μου, τι να κάνουμε?

Λοιπόνε, δεν βρήκες ποιος ήταν ο ρόλος του Γιαννάκη στο Ρούπελ τον Μάιο του 16.
                          Ήταν ο κύριος υπεύθυνος που έδωσε τις εντολές για ελεύθερη διέλευση των Βουλγάρων από τα στενά.
                          Οι Βούλγαροι πέρασαν φίνα και κονόμησαν και κάτι καινούργια κανόνια και πολύ άλλο εξοπλισμό.

Το επακόλουθο ήταν να καταλάβουν ΚΑΙ την τριγύρω περιοχή χωρίς πολλές ταλαιπωριές.

Το συμπέρασμα είναι ότι οι πατριώτες βασιλόφρονες (Γιαννάκης και σία) το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να είναι υπάκους όργανα του βασιλιά ώστε να περνάνε καλά, ο δε βασιλιάς ήταν εντελώς ανίκανος να κατανοήσει την κατάσταση, όλο το σχέδιο ήταν ότι ο Κάιζερ δεν θα μας αφήσει έτσι, θα μας κοιτάξει, βέβαια όταν ο Κάιζερ εξουδετερώθηκε, η ανυπαρξία επιτελικού σχεδίου από τους "πατριώτες" σαν τον Γιαννάκη και τους λοιπούς ήταν ολοφάνερη.

Το θέμα με την "ουδετερότητα", αν ο Δούκας, καθόταν καλά και άκουγε τον Β και η ελλάδα έμπαινε στο πόλεμο εγκαίρως με τους Συμμάχους, τότε ο ΑΠΠ θα τελείωνε συντομότερα, η πτώση της Γερμανίας θα ήταν βέβαιη και η Τουρκία με τους νεότουρκυς θα εξαφανιζόταν πολύ πριν το 1915, δεν θα είχε χρόνο να εφαρμόσει τις εκκαθαρίσεις και για την ελλάδα μια τεράστια επικράτεια από Ιόνια νησιά μέχρι μικρά ασία και ανατολική Θ΄ρκη (ίσως και Κωνσταντινούπολη) θα ήταν πολύ πιθανό γεγονός, αντί αυτού, ο Γιαννάκης άκουγε προσεκτικά τον Δούκα
                          Κατ αρχάς δεν σε κατηγορώ που εκεί που είσαι δεν έχεις βιβλία, και από μνήμης να μιλάς, αρκεί να σε βοηθάει η μνήμη σου.

Ο Διχασμός έχω πει 3-4 είναι σύνθετη υπόθεση, μπερδεμένη πολύ και ανακατώνονται έντονα μυστικές υπηρεσίες όλων των εμπολέμων. Την εποχή αυτή η Αθήνα είναι άντρο πρακτόρων, ξεκαθαρίζουν τα πράγματα μετά την κάθοδο του ΕΒ με την υποστήριξη των Αγγλογάλλων στην Αθήνα, τότε συνελήφθησαν όλοι οι Γερμανοί, Αυστροούγγροι, Βούλγαροι, Τούρκοι πράκτορες και έμειναν μόνον οι δικοί τους.... είναι πολύ μπερδεμένη περίοδος με πολλά γεγονότα που άλλοι τα λένε έτσι και άλλοι διαφορετικά.

Πρόσωπα που σήμερα είναι άγνωστα αλλά ο ρόλος τους τότε ήταν καθοριστικός.... τέλος πάντων την εποχή που κατελήφθη το Ρούπελ και μετά παραδόθηκε το Δ ΣΣ όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ανάμειξη του ΙΜ, την εποχή αυτή (εκτός και αν μου φέρεις άλλα στοιχεία) ο ΙΜ ήταν απλά ένας αξιωματικός με έντονο φιλοβασιλικό και φιλογερμανικό φρόνιμα τίποτα άλλο, τέτοιοι αξιωματικοί υπήρχαν χιλιάδες, όπως χιλιάδες αξιωματικοί υπήρχαν φιλοάγγλοι και Βενιζελικοί..... εσύ γνωρίζεις κάτι διαφορετικό; αν ναι πες το αλλά με στοιχεία όχι με υποθέσεις και λόγια αεράτα .... με στοιχεία.
                          Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Comment

Κατ αρχάς δεν σε κατηγορώ που εκεί που είσαι δεν έχεις βιβλία, και από μνήμης να μιλάς, αρκεί να σε βοηθάει η μνήμη σου.

Ο Διχασμός έχω πει 3-4 είναι σύνθετη υπόθεση, μπερδεμένη πολύ και ανακατώνονται έντονα μυστικές υπηρεσίες όλων των εμπολέμων. Την εποχή αυτή η Αθήνα είναι άντρο πρακτόρων, ξεκαθαρίζουν τα πράγματα μετά την κάθοδο του ΕΒ με την υποστήριξη των Αγγλογάλλων στην Αθήνα, τότε συνελήφθησαν όλοι οι Γερμανοί, Αυστροούγγροι, Βούλγαροι, Τούρκοι πράκτορες και έμειναν μόνον οι δικοί τους.... είναι πολύ μπερδεμένη περίοδος με πολλά γεγονότα που άλλοι τα λένε έτσι και άλλοι διαφορετικά.

Πρόσωπα που σήμερα είναι άγνωστα αλλά ο ρόλος τους τότε ήταν καθοριστικός.... τέλος πάντων την εποχή που κατελήφθη το Ρούπελ και μετά παραδόθηκε το Δ ΣΣ όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ανάμειξη του ΙΜ, την εποχή αυτή (εκτός και αν μου φέρεις άλλα στοιχεία) ο ΙΜ ήταν απλά ένας αξιωματικός με έντονο φιλοβασιλικό και φιλογερμανικό φρόνιμα τίποτα άλλο, τέτοιοι αξιωματικοί υπήρχαν χιλιάδες, όπως χιλιάδες αξιωματικοί υπήρχαν φιλοάγγλοι και Βενιζελικοί..... εσύ γνωρίζεις κάτι διαφορετικό; αν ναι πες το αλλά με στοιχεία όχι με υποθέσεις και λόγια αεράτα .... με στοιχεία.

Ο Διχασμός έχω πει 3-4 είναι σύνθετη υπόθεση, μπερδεμένη πολύ και ανακατώνονται έντονα μυστικές υπηρεσίες όλων των εμπολέμων.
                            Είναι σύνθετη, οκευ, θα την ξεδιπλώσουμε και απλοποιήσουμε με το εξής γνωμικό του Ηράκλειτου.
                            "Και ο κυκεώνας διαλύεται όταν δεν κινείται."

Λοιπόνε, η "σύνθεση" εντοπίζεται στο ότι προσπαθούμε να παρουσιάσουμε κάποιους λεβέντες "π.χ. Γιαννάκης" ως πατριώτες και υπηρέτες του έθνους κουλουπου κουλουπου, ενώ αυτοί ήταν υπηρέτες και άβουλα όργανα του Δούκα της Καλαμάτας.
                            Αν ο Δούκας της Αερόπολης ήταν "με" το έθνος, ήταν και αυτοί, αν ήταν με τους βουλγαρους, ήταν και ο Γιαννάκης με τους βούλγαρους. Αν ήταν με τους τούρκους, και ο Γιαννάκης με τους τούρκους. Αυτό λοιπόν, στην προσπάθεια να το "συγκαλύψει" η προπαγάνδα, το κάνει εξαιρετικά πολύπλοκο και σύνθετο.

ανακατώνονται έντονα μυστικές υπηρεσίες όλων των εμπολέμων.
                            Και μάλιστα έχουν βρεθεί και "αποδείξεις" από πατριώτες που λάμβαναν τον οβολό τους από γερμανικές υπηρεσίες ώστε να διατηρούν εφημερίδες ενάντια στον Ε.Β. και υπέρ του άξονα, υπέρ του Δούκα της Πύλου και του Βαρώνου του Ζευγολατείου. Αλλά σε κάθε περίπτωση, οι μυστικές υπηρεσίες παίζουν ένα ρόλο αλλά δεν ευθύνονται για το αν ο Δούκας της Λάλας δεν έχει επιτελικό
                            σχέδιο και ξεκάθαρο στο μυαλό του τι ακριβώς θέλει να πετύχει απ τον ΑΠΠ και τα λοιπά και τα λοιπά.

Λοιπόνε, για τον Γιαννάκη, βρες στην Ιστορία του Ελληνικού Έθνους της εκδοτικής αθηνών, είναι ένα δεκαεπτάτομο έργο, στον τόμο που λέει για διχασμό και 1916 κλπ, μπορείς να βρεις λεπτομέρειες για τον Γιαννάκη. Δεν θυμάμαι σελίδες και τέτοια αλλά το βιβλίο έχει πίνακα με κύρια ονόματα στο τέλος, αν ψάξεις λέξεις κλειδιά (π.χ. Ρούπελ) μπορείς να βρεις σε μισό λεπτό το κεφάλαιο και τι λέει και τα στοιχεία και απόλα.

όπως χιλιάδες αξιωματικοί υπήρχαν φιλοάγγλοι και Βενιζελικοί.....
                            Εγώ δεν είμαι "Βενιζελικιά", αλλά ο Ε.Β. είχε ξεκαθαρίσει στο μυαλό του τι ήθελε και τι μπορούσε να κάνει. Είχε πλάνο, καλό κακό, είχε πλάνο, είχε διπλωματία, ήταν μετρ της διπλωματίας που λένε.
                            Τα είχε μάθει απ την Κρήτη όταν ήταν στην τοπική κυβέρνηση και είχε επαφές με ΟΛΟ το Ευρωπαικό διπλωματικό σώμα στα Χανιά. Όλες οι Μεγάλες Δυνάμεις είχαν πρεσβείες στα Χανιά και ο Ε.Β. κατάλαβε πως παίζεται το παιχνίδι. Επίσης επειδή η Κρήτη ήταν σε Οθωμανικό καθεστώς, ο Ε.Β. είχε μάθει πολύ καλά πως να χειρίζεται τους Οθωμανούς.

Ο Ε.Β. λοιπόν, όταν είπε του Δούκα της καλαμπάκας να πάει Θεσσαλονίκη, και ο Δούκας του είπε ότι θα πάει Μοναστήρι εκτός αν ο Ε.Β. του το απαγορεύει ο Ε.Β. του ανταπάντησε με τηλέγραφο ότι ΝΑΙ στο απαγορεύω, να πας Θεσσαλονίκη.

Μπορείς να συγκρίνεις τώρα πολιτικό ανάστημα ο Ε.Β. και ο Γιαννάκης.

Δεν είμαι Βενιζελικιά, φακτς περιγράφουμε.
                            Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Προφανώς κάνουμε συζήτηση κωφών, ότι μου γράφεις το απάντησα με κάθε ειλικρίνεια, τις απαντήσεις μου τις διαστρέφεις και λες αυτά που δεν απάντησα...
                              Δειξε μου που διαστρεβλωνω αυτα που λες.

Είμαι σαφής υπάρχουν Άντρες και Γυναίκες άντε να υπάρχει και κάποια υποπερίπτωση ιατρικής ανωμαλίας σ αυτόν τον διαχωρισμό, τώρα εσείς μέσα στην σπάνια ιατρική περιπτωση ερμαφροδιτισμού θέλετε να στεγάσετε την διαστροφή και να πείτε δες δεν υπάρχουν δύο φύλλα αλλά υπάρχουν τριά, τέσσερα δεκατέσσερα φύλλα.
                              Σαφης εισαι στην διατυπωση της αποψης σου. Αυτο δεν την κανει σωστη. Η επιστημη ειναι ξεκαθαρη στο θεμα, και κανεις δεν ενδιαφερεται να στεγασει καμια διαστροφη.

Ακου να δεις ανέκαθεν υπήρχε ομοφυλοφιλία, ανέκαθεν υπήρχαν και Γανιμήδηδες και γιουσουφάκια και στα αλβανικά μπουλούκια άνθρωποι προς εκτόνωση και ότι μπορείς να φανταστείς (πάντα και παντού). Ανέκαθεν το ενεργητικά σεξουαλικό φύλλο επιβαλόταν στο παθητικό θηλυκό αλλά και στο «μαλακό», νωθρό, αδύναμο -όπως θες πες το- ανδρικό δια της σεξουαλικής ενεργητικής επιβολής (με την θέλησή του ή χωρίς αυτήν).
                              Η ομοφυλοφιλια τι σχεση εχει με βιασμους και επιβολες σεξουαλικοτητας? Κατι εχεις μπερδεψει, εκτος και αν εννοεις οτι το "ενεργητικα σεξουαλικο φυλο" ειναι οι ομοφυλοφιλοι.

Αυτό δεν θα αλλάξει όπου υπάρχει αυξημένη τοτεστερόνη θα υπάρχει αυτή η κατάσταση, αυτό δεν δημιουργεί μια νέα κατηγορία ένα τρίτο ή δέκατοτρίτο φύλλο είναι κάτι που γινόταν, γίνεται και θα γίνεται. Μπορώ να σου αναφέρω πλήθος περιπτώσεων τέτοιων από την ιστορία. Τι να κάνουμε τώρα;Δηλαδή η νομιμοποίηση της διαστροφής κατάργει το φαινόμενο;
                              Ακομα δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η "νομιμοποιηση της διαστροφης", και ποιο ειναι το φαινομενο που καταργει?

Μπορεις να απαντησεις ξεκαθαρα, χωρις σαλτσες και ιστοριες, στις 3 παρακατω ερωτησεις, ετσι ωστε να υπαρχει μια κοινα αποδεκτη βαση στην συζητηση?

1) Ποια ειναι η διαστροφη που αυτη τη στιγμη ειναι παρανομη?
                              2) Ποιος ειναι και τι λεει ο νομος που αποποινικοποιει ή νομιμοποιει αυτη τη διαστροφη?
                              3) Ποιο ειναι το φαινομενο που θα (ή δεν θα) καταργηθει με τον νομο αυτο?

Comment

Να σου απαντήσω υπάρχει ανθρώπινος νόμος της παρακμάζουσας κοινωνίας και του παρακμάζοντος πολιτικού συστήματος που θεωρεί ότι η ομοφυλοφιλία είναι νόμιμη.

Οι πάντες ακόμα και οι ομοφυλόφιλοι ξέρουν ότι αυτό είναι διαστροφή ... κάποια στιγμή και νομικά τα πράματα θα μπουν στην θέση τους, ΔΥΟ φύλλα υπάρχουν κάτι άλλο μόνο στα σαλιγκάρια και τα είδη που σου είπα.

Η ίδια η φύση, η κοινωνία, η Θρησκεία, η επιστήμη αποκρούει την άποψη που υπερασπίζεσαι (άλογο και γαιδούρα μόνο μουλάρι βγάζουν)...

Αυτό το βρίσκεις φυσιολογικό;
                                Last edited by plutonas; 24-01-2018, 15:31.
                                Τα ΟΧΙ θέλουν Μεταξάδες.

Comment

Collapse

• Alien666
                                  Reply to ...ό,τι σας κατέβει!
                                  Alien666
                                  Είδατε πόσο ωραίες συζητήσεις γίνονται όταν πετάμε ό,τι μας κατέβει;;;
                                  Today, 12:55
                                • relativer777
                                  Reply to Τι γίνεται με τους πλειστηριασμούς;
                                  relativer777
                                  φίλε μου Μανώλη Φυσικά και τον πρόλαβαν άλλοι και έκαναν την αρχή αλλά αυτός θέλει να κάνει το τέλος να βάλει την ταφόπλακα στο λαό και στο λέει ξεκάθαρα...
                                  Today, 12:08
                                • relativer777
                                  Reply to Τι γίνεται με τους πλειστηριασμούς;
                                  relativer777
                                  Στο βιντεάκι που σου ανάρτησα αυτό ακριβώς σου λέει ότι θα σε καταστρέψει εσένα εμένα και όλο το λαό για να σώσει την οικονομία εσύ Γιατί Αμφιβάλλεις...
                                  Today, 12:06
                                • Cloud87
                                  Reply to Η δύναμη του Χρήματος.
                                  Cloud87
                                  Ε ξέρω γω. Αμα σου λέγαν θα παντρευτείς μιά χοντρή ή μια χοντρή και κοντή. Τι θα επέλεγες;...
                                  Today, 11:55
                                • relativer777
                                  Reply to Η δύναμη του Χρήματος.
                                  relativer777
                                  Νία γιατί έχουν την δύναμη της εξουσίας και την
                                  χρησιμοποιούν όπως Αυτοί θέλουν χέστηκαν το τι θέλει ο κόσμος Ή εσύ ή εγώ για τους είμαστε αριθμοί...
                                  Today, 11:51

Θέματα

Collapse

Working...
                                X