Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πάνεφ Καμένεφ, σκάνδαλο η πομφόλυγα ;

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Πάνεφ Καμένεφ, σκάνδαλο η πομφόλυγα ;

loading...
    Το σκάνδαλο -ή "σκάνδαλο"- εν συντομία:
    Η Σαουδική Αραβία μας ζητάει 100,000 οβίδες, για να τις ρίξει ξέρω γω που. Γίνεται μία συμφωνία αλλά εμείς τις κάνουμε 300,000 τις οβίδες. Τις επί πλέον 200,000 θα τις παραλάβει κάποιος ιδιώτης ονόματι Παπαδόπουλος ο οποίος λέει ότι είναι εκπρόσωπος των Σαουδαράβων αλλά οι Σαουδάραβες λένε ότι δεν είναι. Άρα ο Παπαδόπουλος -λένε οι σκανδαλοθήρες- σκοπεύει να πάρει αυτές τις 200,000 οβίδες και να της πουλήσει ποιός ξέρει που. Επί πλέον δεν θέλει να μεταφερθούν από εδώ στην Σαουδική Αραβία με μέσο της εγκεκριμένης ασφαλούς εταιρείας μεταφορών αλλά με άλλο τρόπο. Η κυβέρνηση αντιτείνει ότι είναι πομφόλυγα και ότι η αντιπολίτευση λειτουργούσα αντεθνικώς προσπαθεί να βλάψει τα συμφέροντα του κράτους.

Ποιά είναι η αλήθεια ;
    Συζητείται, αλλά εγώ θα ασχοληθώ με το κόμμα του Πάνεφ Καμένεφ περισσότερο, που κάποτε είχε στις τάξεις του και τον περίφημο κ. Χαϊκάλη.
    Το 2012 λοιπόν που έγιναν οι μεγάλες ανακατατάξεις στον πολιτικό χάρτη της χώρας, μας προέκυψαν και δύο κόμματα που ήταν εντελώς της μορφής κουτουρουρουρού,
    Το ένα ήταν του Πανούλη, το άλλο ήταν του Φωτάκη.
    Πήραν και οι δύο 8άρια ποσοστά τότε ενώ τώρα ο μεν Φωτάκης μας τελείωσε, ο δε Πανούλης παραμένει.

Τι πρέσβευαν αυτοί ή δύο ;
    Ακόμα δεν έχουμε καταλάβει.
    Συνθήματα του τύπου "madame Merkel go home" έλεγαν και οι δύο, αλλά παρακάτω ;

Σήμερα, έτος 2018 παρά κάτι, οι μεν Φωτακικοί έχουν όλοι μεταπηδήσει στο Alexis party οι δε άλλοι το παίζουν συνεταίροι.
    Ο Πάνος όμως μετά βίας συγκεντρώνει το 2% στα γκάλοπς, άρα όπου νάναι μας τελειώνει.
    Δεν είναι δυνατόν να πιστέψει κανείς δε ότι τον Πάνο τον τρώει η "αναποφασιστίλα". Τον Alexis πιθανά ναι, αλλά τον Πάνο ;

Τι είναι τώρα οι σανελίστας, εκτός από ψεκασμένοι. Ποιό είναι το προφίλ τους ;
    Ένα τυπικό προφίλ είναι αυτό που διαβάζουμε στα posts "Ellania dynamis" εδώ, που είναι βέβαια του Αρτέμη αυτά αλλά είναι βασικά ίδια γεύση.
    Κατά την προσωπική μου εμπειρία υπάρχουν τα εξής προφίλ σανελιστών:

Πρώτον δυσαρεστημένοι νέοι δημοκράτες. Στο 8% το παλιό υπήρχαν σίγουρα πολλοί τέτοιοι - οι μισοί. Τώρα ίσως ελάχιστοι.
    Δεύτερον χρυσαβγιτάκηδες που δεν τόλμησαν ποτέ να κάνουν το μεγάλο άλμα προς τον "άκου αρχηγέ".
    Τρίτον φίλοι του Alexis αλλά με πρόβλημα προσαρμογής στο περιβάλλον Alexis των αντάρτικων και των μπαχαλο-εξαρχειοπαίδων.

Θα πάνε λοιπόν προς αυτές τις τρεις κατευθύνσεις, ή δεν θα ψηφίσουν καθόλου στις εκλογές. Σε τι ακριβώς αναλογίες δεν ξέρω.

Τώρα οι κ.κ. βουλευταί, Τέρενς Κουάκ και σία.
    Θσ συνεχίσουν να στηρίζουν το μαγαζί ;
    Οι 149 τσιπρικοί εντάξει, δεν το συζητάω - μόνο προς την κατεύθυνση ΚΚΕ - Ζωής Κωνσταντοπούλου κινδυνεύει να διολισθήσουν αυτοί, αν κινδυνεύει, που δεν κιννδυνεύει.
    Αλλά το σανελο-κουαρτέτο, κουϊντέτο -ξέρω γω πόσοι είναι ;
    Πόσο ρόμπα έχουν σκοπό να γίνουν ακόμα ;
    Last edited by wooded glade; 27-11-2017, 23:33.

Μιζ αν πλί

Comment

Το τελικό στόρυ του Καμένος γκέϊ, σύμφωνα με την κατηγορούσα αρχή (ΝΔ-Φώφη) είναι το εξής:

Οι Σουδάραβες θέλουν 100,000 βλήματα. Ο Καμένος εμφανίζει τον Παπαδόπουλο σαν παρατρεχάμενο της υποθέσεως και επιχειρεί να δώσει τα 100,000 στους Σαουδάραβες και άλλα 200,000 στη μαύρη αγορά. Καρφώνεται κάποια στιγμή ότι ο Παπαδόπουλος δεν είναι εκπρόσωπος της Σαουδαραβικής κυβερνήσεως, όπως προσποιείτο ότι είναι και χαλάει η δουλειά εξ ολοκλήροτ. Στη συνέχεια ο Τσίπρας πάει να ματαιώσει το όλο deal για τα ... ανθρώπινα δικαιώματα, που τα θυμήθηκε τώρα.

Το, επίσης τελικό, στόρυ σύμφωνα με τους Τσίπρα-Καμένο:

Οι Σαουδάραβες ήθελαν 300,000 βλήματα. Ο Παπαδόπουλος ήταν αντιπρόσωπος. Ένας Σφακιανάκης πήγε και είπε ψέμματα για τον Παπαδόπουλο στον Έλληνα πρεσβευτή στη Σαουδική Αραβία και ο τελευταίος τα μετέφερε στην Ελληνική κυβέρνηση. Ταυτόχρονα οι Σαουδάραβες -υπαινίσσεται ο Καμένος- δεν θέλουν να πληρώσουν, ζητάνε μεγάλη έκπτωση που δεν γίνεται και η δουλειά χαλάει.
      Τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν υπήρχαν που τον κατηγορούν άδικα, αλλά είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση που φαίνεται έχει πρόβλημα τώρα με την Σαουδική Αραβία, ενώ πριν δεν είχε.

Προκύπτουν κάποιες αντιφάσεις:
      Γιατί η Σαουδική Αραβία δεν βιάστηκε να ολοκληρώσει τη συμφωνία, όταν μάλιστα η Ευρωπαϊκή Ένωση το πάει για εμπάργκο ;
      Γιατί η Σαουδική Αραβία δεν κάλυψε τον Παπαδόπουλο αν ήταν αντιπρόσωπος της, να πει "κύριοι ο Παπαδόπουλος είναι εκλεκτός αντιπρόσωπος μας" ; Γιατί στη συνέχεια η Σαουδική Αραβία αν θέλει να παγώσει τη συμφωνία δεν βρίσκει μία εύσχημη δικαιολογία αλλά αφήνει να αιωρούνται υποψίες ;

Αντίφαση είναι όμως γιατί να μην κάνει η Σαουδική Αραβία όλα τα παραπάνω, ακόμα και αν υπάρχει σκάνδαλο ; Να καλύψει την Ελληνική κυβέρνηση, ως είθισται μεταξύ φίλων κρατών.

Δημιουργείται μία άλλη υποψία πίσω από όλα αυτά.
      Ότι η Saudi Arabia και κάποιοι άλλοι πίσω από αυτήν θέλει να κρατήσει αιχμάλωτο το καθεστώς Τσίπρα μην λέγοντας τίποτα.
      Last edited by wooded glade; 07-12-2017, 04:44.

Comment

Υπό νορμάλ συνθήκας όλοι αυτοί οι έμποροι όπλων δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο ή παράνομο.
        Ήξερα ένα γραφείο δίπλα σε ένα κατάστημα στο οποίο δούλευα στο κέντρο και είχε μέσα αυτός προσπέκτους με τανκς, πυρομαχικά, οπλοπολυβόλα - τη δουλειά του έκανε.

Comment

Originally posted by wooded glade View Post
          Το σκάνδαλο -ή "σκάνδαλο"- εν συντομία:
          Η Σαουδική Αραβία μας ζητάει 100,000 οβίδες, για να τις ρίξει ξέρω γω που.
          Στη φτωχότερη χώρα της Αραβικής Χερσονήσου που έχει γίνει πεδίο αντιπαράθεσης μεταξύ Ριάντ και Τεχεράνης εκτυλίσσεται η χειρότερη ανθρωπιστική κρίση του πλανήτη, αλλά η διεθνής κοινότητα και τα ΜΜΕ την έχουν θέσει στο περιθώριο

Comment

Σίγουρα εδώ σηκώνει και notam η υπόθεση.
            Ελάτε εδώ ρε Σαουδάραβες, θέτε τι θέτε; Να πούτε ότι ο Παπαδόπουλος ήταν αντιπρόσωπος σας, αφού ήταν.

Αν τώρα λόγω Υεμένης είναι για να λέμε mea culpa για την όλη διακρατική συμφωνία, είναι άλλη ιστορία.

Comment

Δηλαδή είμαι εγώ ο μάνατζερ του "χταποδιού" της ΑΕΚ, του Πελετιέρι.
              Κάνω τις διαπραγματεύσεις με τον Ντέμη που ήταν τότε πρόεδρος, χαλάνε οι διαπραγματεύσεις.
              Βγαίνει κάποιος και λέει "αυτός δεν είναι εκπρόσωπος της Αργεντινής, είναι ένας απατεώνας".
              Εγώ όμως είμαι εκπρόσωπος της Αργεντινής, έχω ένσημα του ΙΚΑ Αργεντινής από 14 ετών.
              Επιτρέπεται, νοείται, η ομοσπονδία της Αργεντινής να με αφήσει ακάλυπτο ;;;

Comment

Originally posted by wooded glade View Post
                Σίγουρα εδώ σηκώνει και notam η υπόθεση.
                Ελάτε εδώ ρε Σαουδάραβες, θέτε τι θέτε; Να πούτε ότι ο Παπαδόπουλος ήταν αντιπρόσωπος σας, αφού ήταν.

Αν τώρα λόγω Υεμένης είναι για να λέμε mea culpa για την όλη διακρατική συμφωνία, είναι άλλη ιστορία.
                Μικροπολιτική αντιπαράθεση, με βλήματα.

Comment

Originally posted by Cloud87 View Post

Μικροπολιτική αντιπαράθεση, με βλήματα.
                  Και το σκάνδαλο Κοσκωτά ήταν μικροπολιτική - μικροπολιτικώτατη αντιπαράθεση.
                  Ο εκλογικός νόμος Μένιου ήταν αυτό που την έκανε μεγάλη αντιπαράθεση.

Εγώ δεν τη βρίσκω με τη ντίσκο που θα ήταν αθώα περιστερά σήμερα ο Τάμπυ, αλλά εσύ έφης.
                  Θα ήταν όντως μία μικροπολιτική αντπαράθεσις αν ο Μένιος άφηνε τον Τακημήτσο να εκλεγεί κανονικά, χωρίς μαγειρείο το 1989.

Τούτων και άλλων διαλαμβανομένων, κάποιος είναι κλέφτης ή κάποιος δεν είναι κλέφτης σ' αυτήν την ιστορία.

Comment

• Cloud87
                    Cloud87 commented
                    Editing a comment
                    Θα σε γελάσω...

• wooded glade
                    wooded glade commented
                    Editing a comment
                    Δεν έχεις κάνα φίλο Καμενογκεϊτολόγο να ρωτήσεις τη γνώμη του και να μας πεις ;
                    Γιατί εμένα μου φαίνονται αταστθαλείς οι χειρισμοί.

• Cloud87
                    Cloud87 commented
                    Editing a comment
                    Είπα θα σε γελάσω...

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                X