Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πασόκιο, το περίεργο κόμμα

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Πασόκιο, το περίεργο κόμμα

loading...
    Το ξέρω, κοροϊδεύετε, αλλά υπάρχει-ζει-κινείται.
    Για τη Χρυσή Αυγή που έχει μικρότερα ποσοστά αλλά και για το ΚΚΕ του ron ron γράφονται διθυραμβικά σχόλια, από οπαδούς τε και πολέμιους αυτών. Πο-πο έρχεται το μυστικόα γκάλοπ λέει ο ένας, α όλα κι όλα αλλά ο Κασιδιάρης είναι ζεν πρεμιέ λέει ο άλλος και δεν συμμαζεύεται.
    Το πασόκιο όμως με το ευσεβές 9% το κοροϊδεύετε !
    Ίσως κοροϊδεύετε επειδή κάποτε ήταν 49% και τώρα είναι 9%, αλλά δεν λειτουργεί έτσι το μηχάνημα.

Πρώτα και κύρια στην οποιαδήποτε επόμενη κυβέρνηση οι πιθανότητες μη συμμετοχής Φώφης είναι λιγώτερες από 1%.

Ήταν οπωσδήποτε λάθος τους να κάνουν την αναπαλαίωση.
    Αν έκαναν ανανέωση σίγουρα δεν θα μπορούσαν να το παίξουν ότι έγινε ... παρθενογένεση, αλλά όσο νάναι ανανέωση θα ήταν αυτή.
    Τώρα δείχνει ότι η Φώφη θα πάρει πίσω τους ποτάμιους και αυτό ήτανε. Παραπέρα δυναμική εγώ δεν βλέπω ούτε με γερανό του Οργανισμού Λιμένος Πειραιώς,
    Αλλά έστω κι έτσι μαζεύει ένα δεκαρικάκι. Το μαζεύει και ο Λεβέντης το δεκαρικάκι ή ο Παπαθεμελής ;

Σ' αυτό σίγουρα παίζουν ρόλο τα τζάκια, ενώ σε δύο άλλες παρεμφερείς περιπτώσεις (ΣΑΝΕΛ - Φωτάκης) βαρέσανε διάλυση αυτά τα κόμματα αδεία προέδρου πρωτοδικών σιγά σιγά.

Τι μπορεί όμως να κάνει το πασόκιο ;
    Σίγουρα το υποτιθέμενο σχέδιο Φώφης "να αποτελέσει πάλι τον κύριο πόλο της κεντροαριστεράς" είναι forget it.
    Νέο ΝΔΣΟΚ μπορεί να κάνει ; Μπορεί ή μπορεί να προκαλέσει εκλογές με την απλή αναλογικιά και να το κάνει μετά.
    Συρι-σοκ μπορεί ; Κατά τη γνώμη μου να κάνει μία αγχωτική συμμαχία με έναν δεύτερο Σύριζα αποκλείεται αλλά με έναν πρώτο Σύριζα παίζει.

Σχετικά με τη συνεργασία με Σύριζα, υπάρχουν κάποια αρχαία ταμπού.
    Ο Συνασπισμός αποτελούσε ως γνωστόν το αντικείμενο του πόθου του πασόκιου την εποχή Μένιου αλλά και αργότερα.
    Ο Συνασπισμός έλεγε "πριτς, να μένει το βύσσινο", κάτι που επέσυρε την μήνιν των μεγάλων γκουρού της Χαριλάου Τρικούπη.
    Τελικά κατάφεραν τη Μαρία,που ήταν μόνη της πλέον, αλλά δεν έλεγε και πολλά πράγματα.
    Αλλά και επί εποχής Σύριζα οι Πολάκης-Κωνσταντινέας-άλλα παιδιά καθυβρεολόγησαν το πασόκιο, μέχρι εκεί που δεν παίρνει μελάνι.
    Και οι μεν συριζαίοι μπορεί να πουν "αυτά ξεχνιώνται" αλλά πως ένας δον πασόκιος, επίγονος του Άντριου και της μάμυ, είναι δυνατόν(ννν) να καταδεχτεί ;

Έτσι λοιπόν είναι μυστήριο.
    Μεμονωμένοι πασόκιοι έχουν πάει πολλοί στον ρόζ θίασο οπωσδήποτε.
    Λούκα, οι Κασιμάτισες των αδειών ταξί και άλλοι.
    Μόνο ο καημένος ο Κίμωνας δεν τα κατάφερε, αν και την επόμενη κιόλας των εκλογών της 25/1/2015 έκανε δηλώσεις.
    Τον λυπήθηκα τον Κίμωνα.

Δεν μπορεί να γίνει όμως έτσι με τους "μπιγκ".
    Γίνεται τώρα να βγει ένας νέστορας της πολιτικής Κώστας Σημίτης και να πει "συμπαθώ τώρα τον Αλεξάκη, είναι καλό παιδί" ;
    Πασόκιοι είναι, ικανοί για όλα είναι, αλλά είναι δύσκολο.

Ως πότε όμως μπορεί να ζει το 10% και να μην γίνεται ούτε 11%, ούτε 2% ;
    Ο Γιωργάκης έγινε 2% σαν σκέτος Γιωργάκης (σ.σ. άλλο κι αυτό μετά από τρεις γενεές και δύο παγκοσμίους πολέμους) αλλά όλοι μαζί δεν έγιναν.
    Είναι κολώνια που πέρασε η μόδα της αλλά είναι μία κολώνια που θα κρατάει χρόνια μου φαίνεται εμένα.

Τι γνώμη έχετε εσείς για το μέλλον του πασόκιου ;
    Last edited by wooded glade; 22-11-2017, 04:33.

Τα συρίζια θα ξυπνήσουν.
    Ξέρετε κατ' αρχάς γιατί λέει ο ένας 12.5% double score και ο άλλος 7.5% ;
    Αυτό συμβαίνει γιατί και ο ένας και ο άλλος χρησιμοποιούν το ίδιο δείγμα εδώ και ενάμιση χρόνο και καταγράφουν τις διαφοροποιήσεις.
    Δέχτηκαν κάποιοι χίλιοι να συνεργαστούν με τις έρευνες της Alco και κάποιοι άλλοι χίλιοι με τις έρευνες του Μαραντζίδη.
    Κρίνουν σκόπιμο, ή πιό σίγουρο, να μην τους αλλάξουν και έχει τύχει το δείγμα της Alco να είναι κάπως λιγώτερο γαλάζιο από το δείγμα του Μαραντζίδη. Το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιποι.

Τα συρίζια τώρα -η δημοσιοκαφρίλα- δηλώνουν αναποφάσιστοι.
    Ξέρετε γιατί το κάνουν αυτό ;
    Για τον ίδιο βασικά λόγο που θα το έκαναν και οι Σαμαρικοί σε περίοδο διακυβέρνησης Σαμαρά, οι Γιωργακικοί σε περίοδο διακυβέρνησης Γιωργάκη και οι Σημιτικοί σε περίοδο διακυβέρνησης Σημίτη. Αν ακούσει ο π.χ. Σημίτης να λένε ότι "είμαστε ενθουσιασμένοι" θα πει "α τι ωραία, θα αυξήσουμε λίγο τον ΦΠΑ λοιπόν" ή θα πει στους άλλους "ρε σεις βάλτε αυτά τα αντιπλημμυρικά έργα στο συρτάρι που μου τα πιάσατε και τα βγάλατε έξω".
    Αυτά διαισθάνεται ο ψηφοφόρος και δηλώνει αναποφάσιστος και δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι αποσκίρτησε από τον "Σημίτη".
    Τώρα εγώ, σαν δημοσκόπος, έναν πρώην Συριζαίο που μου δηλώνει ΚΚΕΜΛ ή ΜΛΚΚΕ είμαι υποχρεωμένος να τον μετρήσω σαν ΚΚΕΜΛ -ή ΜΛΚΚΕ- και ας μην είναι. Αλλά τα νούμερα των αναποφασίστων είναι άκρως ύποπτα.

Τι θα προκύψει λοιπόν;
    Θα γίνει κατ' αρχήν το δραματικό προσκλητήριο σάλπισμα επιστροφής στο μαντρί.
    Στη συνέχεια θα δείτε τα ποσοστά του Σύριζα να αυγατίζουν και θα φτάσουμε σε εικόνα ντέρμπυ.

Comment

Collapse

• Orestes
      Reply to Καθυστερηση 5 μερες, αγχος!!
      Orestes
      @tTopGear Να εισαι καλα φιλε, επιβεβαιωθηκαν ολα οσα ειπες, της ηρθε περιοδος κανονικα πριν λιγο, το αγχος και το κρυολογημα ηταν η αιτια της καθυστερησης...
      Today, 18:49
    • TopGear
      Reply to Καθυστερηση 5 μερες, αγχος!!
      TopGear
      Τον αέρα στο προφυλακτικό, τον αφαιρείς κατά την τοποθέτησή του, ώστε να μη συμπιέζεται μέσα κατά τη διάρκεια της πράξης και προκαλέσει από την πίεση...
      Today, 16:05
    • wooded glade
      Reply to Η βασική αντίφαση της αριστεράς.
      wooded glade
      Ό κόσμος της αριστεράς είναι μία μικρή 124 ΠΒΕ.
      Αγαπάμε 124 ΠΒΕ αλλά δεν παύει να είναι και αφασία η κατάσταση.
      Απέναντι που πήγα μετά, στους...
      Yesterday, 23:04
    • Alien666
      Reply to Η βασική αντίφαση της αριστεράς.
      Alien666
      (Δεν μου αφήνει να κάνω quote για κάποιον λόγο). Πολλές φορές ο ίδιος που θεωρεί "εφικτή" αυτή την κοινωνία, την θεωρεί και "ιδεατή"....
      Yesterday, 22:39
    • wooded glade
      Ελεημοσύνη από τα ... Lidl και Ζαχάρωφ
      wooded glade
      Τώρα θα μας δίνουν και τα Lidl ελεημοσύνη σύμφωνα με ανακοίνωση της επιχειρήσεως.
      Εγώ πάντως μιά φορά που είχα πάρει κάτι μελομακάρονα από εκεί,...
      Yesterday, 21:04

Θέματα

Collapse

Working...
    X