Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα χαράτσια στους μικρομεσαίους

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Τα χαράτσια στους μικρομεσαίους

loading...
    Μιλάμε για εισφορές αλληλεγγύης - κατρουγκαλόσημα βασικά και μερικά άλλα.
    Είναι ένα επαναλαμβανόμενο θέμα αλλά απάντηση δεν παίρνουμε ποτέ.
    Κάποιες απαντήσεις της μορφής "πρέπει να γίνει γενικό κολχόζ-κομσομόλ" μόνο.

Οι δημόσιοι δεν πληρώνουν φυσικά μία απ' αυτά ει μη εικονικά. Είναι ο μισθός τους 900 ευρώ, το λένε ότι και δήθεν είναι 1100 μείον 200 οι φόροι ένσημα.

Σίγουρα πολλοί φαληρίζουν σαν αποτέλεσμα ή δεν κάνουν έναρξη ποτέ και πάνε ΟΑΕΔ.
    Η δικαιολογία του Σύριζα, που ήταν και δικαιολογία των προηγούμενων καταστάσεων, είναι η φοροδιαφυγή.
    Σύμφωνοι, θα κάνω όμως ένα ερώτημα το οποίο θα ήθελα να μου το απαντήσουν μόνο οι συριζαίοι και λοιποί αναγνώστες των απομνημονευμάτων του Άρη Βελουχιώτη. Όχι οι νουδούληδες γιατί αυτοί είναι μπαγαπόντηδες.
    Έχετε ποτέ επισκεφτεί οδοντογιατρό ιδιωτικά ; Αλλά να μην είναι ο οδοντογιατρός αυτός κάποιος άγνωστος σε σας, που σας τον έχει συστήσει το νοσοκομείο, να είναι ένας παλιός σας φίλος ή συμμαθητής. Κόψατε τιμολόγια-ΦΠΑ και τα ρέστα ; Αν δεν έχετε πάει σε οδοντογιατρό, καμιά άλλη φιλική-πελατειακή σχέση σας ; Αποκλείεται να μην υπάρχει.
    Να μου πείτε τι κάνατε πριν την κρίση αλλά και μετά την κρίση, μετά από τις εκκλήσεις του Άλεξ και του Γιάνης και των υπολοίπων για "εθνικό αγώνα κατά της φοροδιαφυγής" αλλά και τι θα κάνετε στο μέλλον.
    Αν δεν μου πείτε θα το πω στη δασκάλα να σας κάνει ντα.

Ότι και να κάνατε όμως η δικαιολογία της φοροδιαφυγής χρησιμεύει μόνο για αισθητικούς λόγους.
    Είτε είναι αλήθεια, είτε είναι ψέμματα χρησιμεύει μόνο για αισθητικούς λόγους.

Το συριζοκράτος και το κάθε συριζοκράτος λογαριάζει ως εξής:

- Αυτοί έχουνε λεφτά και στη σούμα κάνει να τους τα παίρνω.
    - Αν δηλώσουν πτώχευση δεν θα προλάβουν οι περισσότεροι και θα τους πάρω μερικά φράγκα κι αυτωνών.
    - Τα προϊόντα-υπηρεσίες που προσφέρονται από τον κάθε Ε.Ε. δεν χάνονται (δεν θα μείνουν με τον πονόδοντο οι ασθενείς).

Ένα άλλο που εγώ λέω ότι ισχύει αλλά θα μου πείτε ότι είναι οικτρά φαντασίωση μου είναι το εξής:
    Θα μπει ο γκραν καπιτάλε στο γραφείο του υπουργού και θα πει "ρε συ υπουργέ έτσι είπαμε ; αφήνεις αυτούς τους χιλιάδες να μας κάνουν ανταγωνισμό ; ρεγάλα σας κάνω, ροζ μπαλέτα σας στέλνω κάθε μέρα, για συντονισθείτε".
    Είναι όμως αυτό μία οικτρά φαντασίωση δικιά μου.

Θα μπορούσε το κράτος να καταργήσει τελείως το χρήμα.
    Ο υδραυλικός που πάει να φτιάξει τα υδραυλικά της κυρά Ρένας πληρώνεται με POS ή ιντερνετικά.
    Και να θέλουν να κάνουν προσποίηση με τι θα την κάνουν ; Με κουμπιά ;
    Θα γίνει κι αυτό αλλά τα χαράτσια θα παραμείνουν και θα αυξηθούν.

Προϊστορία
    Έχουν έρθει στο σπίτι μου πολλοί ηλεκτρολόγοι-πατωματολόγοι-υδραυλικοί και λοιποί. Βασικά δεν ασχολούμαι ποτέ ο ίδιος.
    Δύο ιστορίες που θυμάμαι πολύ καλά είναι:
    Πρώτον, υπάλληλος του ΟΤΕ, πασόκιος, παλιά ηρωϊκή εποχή, μέγιστος αυριανάκιας. Αφού έκανε ότι έκανε μας είπε "θέλετε καινούριες συσκευές και περιμένετε του ΟΤΕ τις συσκευές ; α-χου ρε, εγώ, έχω την καλύτερη αποθήκε συσκευών ΟΤΕ, εγώ θα σας φέρω".
    Δεύτερον, ηλεκτρολόγος, λίγες μέρες προ του δημοψηφίσματος του Γιούλη. Αυτός ήταν γνωστός μου και φυσικά περί αποδείξεως-ΦΠΑ, ουδείς λόγος. Τι γίνεται όμως τις επόμενες μέρες ; Το άτομο που το είχα και friend στο facebook με τρέλανε στα ποστ το ένα πίσω από το άλλο. Έλληνες αντισταθείτε, όχι στο τέταρτο ράϊχ της μαντάμ Μέρκελ, και α και ου και ξανά α και ου. Του γράφω "ρε συ την ψώνισες ;". Σανελικός αυτός, τον έκανα unfriend.
    Last edited by wooded glade; 30-09-2017, 11:23.

Είσαστε επικεφαλής μιάς μεγάλης π**τανόπιατσας, όπως είναι η Βία Βένετο και όπως ήταν τα παλιά χρόνια οι οδοί Θεμιστοκλέους-Βερανζέρου-Γλάδστωνος στο παραδοσιακό κέντρο. Πελατεία υπάρχει αμάκα.
    Τι θα κάνετε με τις π**τάνες ;
    Θα πρέπει η κάθε μία από αυτές να αποδίδει το ανάλογο τραμπούκο.
    Το τραμπούκο αυτό δεν είναι εντελώς αδικαιολόγητο. Τηρείται η τάξις, οι δράκοι του Σέϊχ-Σου δεν μπορούν να πλησιάσουν, όχι εύκολα τουλάχιστον.
    Οι ***τάνες διαιρούνται στις εξής κατηγορίες:
    Σπέσιαλ τάνες, midi και τέρατα λοχ-νές. Όποιος έχει πάει θα έχει δει.
    Το βέβαιο είναι ότι η κατηγορία "σπέσιαλ" θα πει διώχτε τις midi, διπλασιάστε το τραμπούκο. Για τις λοχ-νές δεν ξέρω τι θα πει - κι αυτές μάλλον.
    Εσείς σαν επικεφαλής ακούτε συγκαταβατικά και λέτε "κορίτσια θα τα εξετάσει όλα αυτά η διοίκησις".

Βέβαια δεν δουλεύει έτσι ακριβώς καθ' ότι οι καλές τάνες δεν πάνε σε τέτοια μέρη. Είναι οι ντεμί σαιζόν και τα τέρατα βασικά που θα δείτε.
    Αλλά το σύστημα του τραμπούκου λειτουργεί.

Comment

Originally posted by wooded glade View Post
      Μιλάμε για εισφορές αλληλεγγύης - κατρουγκαλόσημα βασικά και μερικά άλλα.
      Είναι ένα επαναλαμβανόμενο θέμα αλλά απάντηση δεν παίρνουμε ποτέ.
      Κάποιες απαντήσεις της μορφής "πρέπει να γίνει γενικό κολχόζ-κομσομόλ" μόνο.

Οι δημόσιοι δεν πληρώνουν φυσικά μία απ' αυτά ει μη εικονικά. Είναι ο μισθός τους 900 ευρώ, το λένε ότι και δήθεν είναι 1100 μείον 200 οι φόροι ένσημα.

Σίγουρα πολλοί φαληρίζουν σαν αποτέλεσμα ή δεν κάνουν έναρξη ποτέ και πάνε ΟΑΕΔ.
      Η δικαιολογία του Σύριζα, που ήταν και δικαιολογία των προηγούμενων καταστάσεων, είναι η φοροδιαφυγή.
      Σύμφωνοι, θα κάνω όμως ένα ερώτημα το οποίο θα ήθελα να μου το απαντήσουν μόνο οι συριζαίοι και λοιποί αναγνώστες των απομνημονευμάτων του Άρη Βελουχιώτη. Όχι οι νουδούληδες γιατί αυτοί είναι μπαγαπόντηδες.
      Έχετε ποτέ επισκεφτεί οδοντογιατρό ιδιωτικά ; Αλλά να μην είναι ο οδοντογιατρός αυτός κάποιος άγνωστος σε σας, που σας τον έχει συστήσει το νοσοκομείο, να είναι ένας παλιός σας φίλος ή συμμαθητής. Κόψατε τιμολόγια-ΦΠΑ και τα ρέστα ; Αν δεν έχετε πάει σε οδοντογιατρό, καμιά άλλη φιλική-πελατειακή σχέση σας ; Αποκλείεται να μην υπάρχει.
      Να μου πείτε τι κάνατε πριν την κρίση αλλά και μετά την κρίση, μετά από τις εκκλήσεις του Άλεξ και του Γιάνης και των υπολοίπων για "εθνικό αγώνα κατά της φοροδιαφυγής" αλλά και τι θα κάνετε στο μέλλον.
      Αν δεν μου πείτε θα το πω στη δασκάλα να σας κάνει ντα.

Ότι και να κάνατε όμως η δικαιολογία της φοροδιαφυγής χρησιμεύει μόνο για αισθητικούς λόγους.
      Είτε είναι αλήθεια, είτε είναι ψέμματα χρησιμεύει μόνο για αισθητικούς λόγους.

Το συριζοκράτος και το κάθε συριζοκράτος λογαριάζει ως εξής:

- Αυτοί έχουνε λεφτά και στη σούμα κάνει να τους τα παίρνω.
      - Αν δηλώσουν πτώχευση δεν θα προλάβουν οι περισσότεροι και θα τους πάρω μερικά φράγκα κι αυτωνών.
      - Τα προϊόντα-υπηρεσίες που προσφέρονται από τον κάθε Ε.Ε. δεν χάνονται (δεν θα μείνουν με τον πονόδοντο οι ασθενείς).

Ένα άλλο που εγώ λέω ότι ισχύει αλλά θα μου πείτε ότι είναι οικτρά φαντασίωση μου είναι το εξής:
      Θα μπει ο γκραν καπιτάλε στο γραφείο του υπουργού και θα πει "ρε συ υπουργέ έτσι είπαμε ; αφήνεις αυτούς τους χιλιάδες να μας κάνουν ανταγωνισμό ; ρεγάλα σας κάνω, ροζ μπαλέτα σας στέλνω κάθε μέρα, για συντονισθείτε".
      Είναι όμως αυτό μία οικτρά φαντασίωση δικιά μου.

Θα μπορούσε το κράτος να καταργήσει τελείως το χρήμα.
      Ο υδραυλικός που πάει να φτιάξει τα υδραυλικά της κυρά Ρένας πληρώνεται με POS ή ιντερνετικά.
      Και να θέλουν να κάνουν προσποίηση με τι θα την κάνουν ; Με κουμπιά ;
      Θα γίνει κι αυτό αλλά τα χαράτσια θα παραμείνουν και θα αυξηθούν.

Προϊστορία
      Έχουν έρθει στο σπίτι μου πολλοί ηλεκτρολόγοι-πατωματολόγοι-υδραυλικοί και λοιποί. Βασικά δεν ασχολούμαι ποτέ ο ίδιος.
      Δύο ιστορίες που θυμάμαι πολύ καλά είναι:
      Πρώτον, υπάλληλος του ΟΤΕ, πασόκιος, παλιά ηρωϊκή εποχή, μέγιστος αυριανάκιας. Αφού έκανε ότι έκανε μας είπε "θέλετε καινούριες συσκευές και περιμένετε του ΟΤΕ τις συσκευές ; α-χου ρε, εγώ, έχω την καλύτερη αποθήκε συσκευών ΟΤΕ, εγώ θα σας φέρω".
      Δεύτερον, ηλεκτρολόγος, λίγες μέρες προ του δημοψηφίσματος του Γιούλη. Αυτός ήταν γνωστός μου και φυσικά περί αποδείξεως-ΦΠΑ, ουδείς λόγος. Τι γίνεται όμως τις επόμενες μέρες ; Το άτομο που το είχα και friend στο facebook με τρέλανε στα ποστ το ένα πίσω από το άλλο. Έλληνες αντισταθείτε, όχι στο τέταρτο ράϊχ της μαντάμ Μέρκελ, και α και ου και ξανά α και ου. Του γράφω "ρε συ την ψώνισες ;". Σανελικός αυτός, τον έκανα unfriend.
      Το τέταρτο μνημόνιο και το τρίτο για αυτούς ήρθε, θυμάσαι που το έλεγα? Την εργατική τάξη την έχουν μπιπ χρόνια τώρα. Ισχύει αυτό που λες,τώρα ακολουθούν οι μεσσαιοι, αυτές είναι οι αναδιαρθρώσεις οι λεγόμενες και αυτές είναι οι καπιταλιστικές αναδιαρθρώσεις που λέω εγώ πιο συγκεκριμένα, για αυτό λέω ότι ο Σύριζα θα μείνει καιρό και ότι τον θέλουν με χίλια ευρωπαίοι, αμερικανοί, κινέζοι, ρώσοι. Κατά μια έννοια χόρεψε τις αγορές, τα νταούλια τα έπαιξε όπως έταξε στο ΣΕΒ γιατί σε αυτούς απευθυνόταν.

Comment

Originally posted by ronron View Post

Το τέταρτο μνημόνιο και το τρίτο για αυτούς ήρθε, θυμάσαι που το έλεγα? Την εργατική τάξη την έχουν μπιπ χρόνια τώρα. Ισχύει αυτό που λες,τώρα ακολουθούν οι μεσσαιοι, αυτές είναι οι αναδιαρθρώσεις οι λεγόμενες και αυτές είναι οι καπιταλιστικές αναδιαρθρώσεις που λέω εγώ πιο συγκεκριμένα, για αυτό λέω ότι ο Σύριζα θα μείνει καιρό και ότι τον θέλουν με χίλια ευρωπαίοι, αμερικανοί, κινέζοι, ρώσοι. Κατά μια έννοια χόρεψε τις αγορές, τα νταούλια τα έπαιξε όπως έταξε στο ΣΕΒ γιατί σε αυτούς απευθυνόταν.
        Καλά εσείς οι αριστεροί είσαστε γκάου.
        Χίλιες ογδονταοχτώ φορές τα έχουμε πει.
        Όσον αφορά τους του ΣΕΒ και του ημι-ΣΕΒ εγώ τους έχω πάρει μάτι από το 1992 που λέγανε "θάνατος στους μικρομεσαίους". Μιλάμε εποχή απο-σταλινοποιήσεως του Πασόκ και ιδρύσεως του Πασόκ-USA. Όλοι αυτοί ψήφιζαν ΝΔ πριν αλλά τότε έγιναν Πασόκ-USA και το λόμπυ έπιασε πόρτα τους Γεννηματά (πριν αρρωστήσει) και Γιάννο. Μόλις βγήκε το πασόκιο το 1993 έγινε του ... Λας Βέγκας.

Την ίδια στιγμή βέβαια η αριστερά είχε τις ίδιες ή παραπλήσιες ιδέες, πιστή στην αρχή της γκουλαγκοποίησης. Η αριστερά δεν μπορεί να καταλάβει πως μπορεί να υπάρχει οτιδήποτε στον πλανήτη που δεν ελέγχεται από το κόμμα.

Τώρα έρχεται ας πούμε ο σεϊχης του Κεϊμπούτ Καμπίρ, να φτιάξει το Ελληνικό.
        Δεν ξέρω τι θα έχει εκεί μέσα - μαλλί της γριάς υποθέτω.
        Ο σείχης λοιπόν τι θα πει ; Θα κάθεται και θα κοιτάει ; Θα πει τα ανεξάρτητα μαγαζιά έξω από την περίμετρο, στο Καλαμάκι-Τροκαντερό κλείστε τα, μπρος-μαρς.

Comment

Originally posted by wooded glade View Post

Καλά εσείς οι αριστεροί είσαστε γκάου.
          Χίλιες ογδονταοχτώ φορές τα έχουμε πει.
          Όσον αφορά τους του ΣΕΒ και του ημι-ΣΕΒ εγώ τους έχω πάρει μάτι από το 1992 που λέγανε "θάνατος στους μικρομεσαίους". Μιλάμε εποχή απο-σταλινοποιήσεως του Πασόκ και ιδρύσεως του Πασόκ-USA. Όλοι αυτοί ψήφιζαν ΝΔ πριν αλλά τότε έγιναν Πασόκ-USA και το λόμπυ έπιασε πόρτα τους Γεννηματά (πριν αρρωστήσει) και Γιάννο. Μόλις βγήκε το πασόκιο το 1993 έγινε του ... Λας Βέγκας.

Την ίδια στιγμή βέβαια η αριστερά είχε τις ίδιες ή παραπλήσιες ιδέες, πιστή στην αρχή της γκουλαγκοποίησης. Η αριστερά δεν μπορεί να καταλάβει πως μπορεί να υπάρχει οτιδήποτε στον πλανήτη που δεν ελέγχεται από το κόμμα.

Τώρα έρχεται ας πούμε ο σεϊχης του Κεϊμπούτ Καμπίρ, να φτιάξει το Ελληνικό.
          Δεν ξέρω τι θα έχει εκεί μέσα - μαλλί της γριάς υποθέτω.
          Ο σείχης λοιπόν τι θα πει ; Θα κάθεται και θα κοιτάει ; Θα πει τα ανεξάρτητα μαγαζιά έξω από την περίμετρο, στο Καλαμάκι-Τροκαντερό κλείστε τα, μπρος-μαρς.
          Εγώ δε ξέρω φίλε μου ΝΔ δε το εριχνες ειπες? Λυπάμαι πολύ αν θεωρεις κουμμουνια το Σύριζα, δικο σου θέμα. Πάντως και το ΠΑΣΟΚ ήταν αυτό που συμμάχησε με τη ΝΔ και τότε το 89 αυτοί που είναι σήμερα πάνω(ΣΥΡΙΖΑ), υποστήριζαν με θέρμη τη λογική με τη ΝΔ, γιατί τους βριζεις? Τους αποθεωνες. Καταλαβαίνω ότι δύσκολα θα κοιταξεις το καθρέφτη και θα πεις τι μαλάκας ήμουν, αλλά μέσα σου ξέρεις ποιός είναι ο γκάου, σε αυτό το επίπεδο τουλάχιστον, και αυτό δεν είναι το ΚΚΕ.

Υ.Γ δεν είμαι ούτε αριστερός ούτε δεξιός για να τελειώνει το αστείο, θέλω δικτατορία του προλεταριάτου ,κοινώς σοσιαλισμό, μη με μπερδευεις με δικαιώματα κομμάτων και "πολυφωνιες" τάχα μου δήθεν. Για να τελειωνουμε.

Comment

Originally posted by ronron View Post

Εγώ δε ξέρω φίλε μου ΝΔ δε το εριχνες ειπες? Λυπάμαι πολύ αν θεωρεις κουμμουνια το Σύριζα, δικο σου θέμα. Πάντως και το ΠΑΣΟΚ ήταν αυτό που συμμάχησε με τη ΝΔ και τότε το 89 αυτοί που είναι σήμερα πάνω(ΣΥΡΙΖΑ), υποστήριζαν με θέρμη τη λογική με τη ΝΔ, γιατί τους βριζεις? Τους αποθεωνες. Καταλαβαίνω ότι δύσκολα θα κοιταξεις το καθρέφτη και θα πεις τι μαλάκας ήμουν, αλλά μέσα σου ξέρεις ποιός είναι ο γκάου, σε αυτό το επίπεδο τουλάχιστον, και αυτό δεν είναι το ΚΚΕ.

Υ.Γ δεν είμαι ούτε αριστερός ούτε δεξιός για να τελειώνει το αστείο, θέλω δικτατορία του προλεταριάτου ,κοινώς σοσιαλισμό, μη με μπερδευεις με δικαιώματα κομμάτων και "πολυφωνιες" τάχα μου δήθεν. Για να τελειωνουμε.
            Τα μεγάλα "ντου" στους μικρομεσαίους τα έκανε το πασόκιο το 1993 και το συριζόκιο το 2016.
            Εσύ γιατί ανακατεύεσαι αφού είσαι γκουλαγκάκιας, όπως δηλώνεις ;
            Επίσης άσε μας να λέμε τον Σύριζα κουμουνιστικό -που είναι. Δεν έχεις το προνόμιο να εκφέρεις άποψη, απλά και μόνο επειδή λες ότι εσύ είσαι καλός γκουλαγκάκιας. Καλά κάνεις.

Η ΝΔ τώρα το 2007 επί υπουργού γαϊδουρομπερέ υιοθέτησε την πολιτική του πασόκιου στους μικρομεσαίους.
            Ο Σημίτης στα τελευταία του είχε μειώσει κάπως την ασφυκτική φορολογία, αλλά το 7 ο γαϊδουρομπερέ είπε την αυξάνω.
            Το 2014 ο Σαμαράς -αναγκαστικά οπωσδήποττε- πήρε μέτρα "Κατρούγκαλου" κι αυτός.
            Δεν ξέρουμε τι θα προέκυπτε αν το "email Χαρδούβελυ" γινόταν ποτέ κυβέρνηση. Ίσως οι ελπίδες ήταν αμυδρές αλλά το ακριβές είναι ότι δεν ξέρουμε.
            Στη συνέχεια με Εφάρα έγινε το μεγάλου ντου από παντού.

Ένα πράγμα που θα παραδεχτώ είναι ότι είναι ακόμα όρθιοι.
            Αν επρόκειτο για καμιά κλίκα προστατευομένη υπό των ΚΚΕ - Σύριζα θα είχαμε "θερινή" Αθήνα αυτή τη στιγμή. Δεν συζητείται.

Comment

Το νέο οικονομικό σύστημα μπορεί να είναι το εξής:
              Δικαίωμα εργασίας / άσκησης επαγγέλματος μόνο για όσους έχουν φοροδοτική ικανότητα, για τους υπαλλήλους του δημοσίου και για κανέναν άλλον.
              Οι υπόλοιποι ότι ελεημοσύνη έχει να τους δώσει ο ΟΑΕΔ.

Οι δημόσιοι εξ ορισμού προσφέρουν "χρήσιμες υπηρεσίες" άρα εξαιρούνται.
              Οι πλούσιοι διαπλεκόμενοι και μη οπωσδήποτε έχουν φοροδοτική ικανότητα.
              Οι υπάλληλοι τους επίσης - αφού έχει την φοροδοτική ικανότητα η εταιρεία που τους έχει προσλάβει.

Μπορεί να μην στοιχειοθετείται ένα απόλυτο αξίωμα έτσι, γιατί εγώ αν πουλήσω ένα στυλό μπικ προς 30 λεπτά τα 6 λεπτά μπορώ να τα αποδώσω. Η εταιρεία BIC κι αυτή 6 λεπτά θα αποδώσει, άσχετα αν τα πουλάει τα στυλό σε συσκευασίες των ενός εκατομμυρίου μπικ.
              Αλλά πλησιάζει να είναι ένα απόλυτο αξίωμα.
              Τα παλιά χρόνια -εποχή Παπάγου, Πλαστήρα ας πούμε- αυτό δεν μπορούσε να γίνει. Καλά καλά δεν υπήρχε εθνικό νόμισμα και συναλασσόμαστε με χρυσές λίρες τότε. Στην ΕΣΣΔ μπορούσε να γίνει λόγω νικαβεντέ. Τώρα είναι σχεδόν απλό να γίνει παντού.

Με αυτό το σύστημα εκτός των άλλων ελέγχονται και πολιτικά όλοι.
              Αν είσαι εκδότης εφημερίδας π.χ. δεν θα διανοηθείς να γράψεις "προσοχή, κίνδυνος εγκλωβισμού σας στο χρηματιστήριο". Θα γράψεις "πλώρη για τις 8000 μονάδες το χρηματιστήριο" και θα είσαι σωστός.

Comment

Collapse

• wooded glade
                Reply to Σύριζα-USA
                wooded glade
                Τι άλλο πρέπει να κάνει μία κυβέρνηση για να χαρακτηριστεί ακροδεξιά ;
                Να κάνει εθνική εορτή τα γενέθλια του Χίτλερ ;

Έχουμε και λέμε:...
                Today, 16:58
              • Radrose
                Reply to Πόσους σκότωσε ο Στάλιν;
                Radrose
                ronron, έριξα μια ματιά στην 2η σελίδα, δεν ζητάω σεντόνια με κατεβατά που περιγρ΄φουν στοιχεία και κόντρα στοιχεία.
                Μια άποψη που να στηρίζεται...
                Today, 13:40
              • Radrose
                Reply to Γη ΕΛΛΗΝΙΚΗ τότε και σήμερα - Β. ΗΠΕΙΡΟΣ
                Radrose
                Το ζητούμενο είναι ως τι ξεκίνησε η επανάσταση και η απάντηση είναι αυτή που έδωσα.
                Το τι "εθνικότητας" ήταν η Φ.Ε., αυτό πόση σημασία...
                Today, 13:29
              • Cloud87
                Reply to Σύριζα-USA
                Cloud87
                Και εγώ θεωρώ τον Λένιν πολύ πιο σπουδαίο από τον Χίτλερ. Είμαι μαρξιστής; Οχι. Κατά τα άλλα ας μην το ξανασυζητήσουμε γιατί είσαι φάουλ σε αυτή σου την...
                Today, 10:09
              • Cloud87
                Reply to Σύριζα-USA
                Cloud87
                "πρώην κομμουνιστής"; Ρε man τι έγινε αυτό που "πως νιώθουμε που θα έχουμε τον Σύριζα για άλλα 20 χρόνια στη πλάτη μας;" Με τόση ευκολία...
                Today, 10:04

Θέματα

Collapse

Working...
              X