Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί φεμινισμού

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Τυπικά, ναι, είναι δυνατό, αλλά πρακτικά είναι αδύνατο να παρακολουθήσεις το νήμα μιας συζήτησης έξι ολόκληρων σελίδων, όταν το θέμα της μάλιστα είναι ο φεμινισμός!

Πολλά μπορεί να σκεφτεί κανείς, και κάποια από αυτά να μπορέσει να πει - γιατί ποτέ δεν τα λέει κανείς όλα: όλα τα λέει μονάχα ο Θεός, κάτι που σημαίνουν έξοχα οι λογής-λογής καλλιτέχνες -

που δεν έχουν λείψει από αυτό το φόρουμ.

Μισοί ζούμε στο φως, λοιπόν, και μισοί στα σκοτάδια - κι αυτό είναι θέμα συνήθειας. Γιατί αν δεν είναι, τότε πώς γίνεται εδώ και τρία, πέντε, δέκα χιλιάδες χρόνια, το γυναικείο φύλλο να μην μετράει στο ενεργητικό του ούτε μία επανάσταση;

Ως και σ' αυτήν (την επανάσταση), κυρίαρχα είναι τ' αρσενικά!

Αμ εγώ; Που όλο λέω να θυμηθώ τ' όνομα του καλλιτέχνη που έγραφε εδώ μέσα για πιπίνια και άλλα τέτοιΑ φαιδρά (και νόστιμα), κι όλο μου διαφεύγει;

Πώς το συνήθισα αυτό;

Τους χαιρετισμούς μου και συγνώμη για την όποια ενόχληση.

Comment

Originally posted by Ypogeio View Post
      Τ
      Αμ εγώ; Που όλο λέω να θυμηθώ τ' όνομα του καλλιτέχνη που έγραφε εδώ μέσα για πιπίνια και άλλα τέτοιΑ φαιδρά (και νόστιμα), κι όλο μου διαφεύγει;
      Τον εφηβόφιλο εννοείς ή τον γυναικολάγνο;

Comment

Originally posted by Alien666 View Post

Τον εφηβόφιλο εννοείς ή τον γυναικολάγνο;

Τον καλλιτέχνη.

Comment

Υπάρχουν χούντες και ιδιότυπες χούντες.
          Η κανονική παρά την ισχυρά αντίσταση που υπήρχε επεκράτησε.
          Τον Απρίλη του 1967 δεν ήταν αστεία τα πράγματα. Στις 19/4 στον υπόγειο της Ομονοίας που έχει τις πολλές εφημερίδες θυμάμαι οι αντι-χουντικοί τίτλοι των κεντρο-αριστερών φυλλάδων ήταν εμπρηστικώτατοι. Και τον Παπαδόπουλο ανέφεραν ονομαστικά - ήταν υπεύθυνος ασφαλείας λεκανοπεδίου Αττικής.
          Η χούντα όμως με δυναμικώτατο πραξικόπημα κέρδισε τη μάχη δύο μέρες μετά, βέβαια όχι για πάντα - αργότερα έπεσε.

Με τις φεμινίστριες παίζεται ένα άλλο παιχνίδι:
          Πολύ αδύναμοι στόχοι (βλακείες λένε), πολύ χαμηλή συσπείρωση αλλά και μηδενική έως ανύπαρκτη αντίδρασις !

Αποδεικνύεται ότι οι νόμοι της Φυσικής είναι αδυσώπητοι.
          Αν φτιάξετε μία πυραμίδα από τραπουλόχαρτα και καταφέρετε να την ισορροπήσετε, μπορεί να πέσει ξέρετε από τι ;
          Από μία μικρή μετάπτωση στην έλξη του Σείριου !
          Θα γίνει η μικρή μετάπτωση και θα πέσει. 0.00000000000000000000101 Newton.

Έτσι η ιδιότυπη χούντα έχει επικρατήσει και είναι κλάφτα χαράλαμπε.
          Επίσης δεν πέφτει, πάλι για τους ίδιους λόγους.

Comment

Να ένα πολύ ωραίο βίντεο. Εχει και υπότιτλους επομένως δεν χρειάζεται να περιγράψω.. Μόνο μην μου πείτε ότι είναι κι αυτό alt-right

Comment

Δεν ξέρω και πολλά από σχέσεις αλλά με τα χρόνια έχω καταλάβει αυτό: Οι άντρες είναι χαζοί και οι γυναίκες τρελές. Ο λόγος που οι γυναίκες είναι τρελές είναι επειδή οι άντρες είναι χαζοί.
              "You don’t argue with a toddler if you want to win; don’t amplify the toddler’s voice, because you’ll just get trapped in the toddler’s world. Rather, just keep asking the toddler to elaborate, because logic is the downfall of every toddler." –Daily Show host Trevor Noah on handling Donald Trump

Comment

Εχει παραγινει μεγαλο το σεντονι, κατι πρεπει να κανουμε. Την προηγουμενη απαντηση την εγραψα σε διαστημα 2 εβδομαδων, οποτε ειχα χρονο. Τωρα πρεπει να πηγαινω πισω να δω τι λεμε σε καθε σημειο.

Originally posted by mariosx View Post
                Άρα οι εταιρίες δεν μπορούν να διαλέξουν όποιον θέλουν; Δεν κατάλαβα. Γενικά ευτυχώς όχι, είναι αναγκασμένες να επιλέγουν με δίκαια κριτήρια τουλάχιστον στο φαίνεσθαι. Το φαινόμενο είναι όμως πως κάθε τόσο ίσως αναγκαστούν να πάρουν και έναν όχι απαραίτητα ιδανικό απλά λόγω του κοινωνικού του προφίλ.
                Ναι, οποιον θελουν προσλαμβανουν. Απλα, ακομα και αν αυτος ειναι ο λογος (φυλο ή φυλη για παραδειγμα) που δεν προσλαβουν καποιον, δεν μπορουν να του το πουν ή εστω να το αφησουν να εννοηθει.

Αναφερόμαστε στο ίδιο.
                Τί νόημα βγάζεις από όλο αυτό; Γιατί εγώ 0.

Καταρχάς όπως πολύ καλά είπες πως τα λόγια σε αυτό το σημείο χάνουν το νόημά τους, αλλά επειδή πράγματκά χέστηκα για τον τυπά και του άξιζε ό,τι έπαθε κάθομαι σε κάτι πιο σημαντικό. Ο λόγος που απολύθηκε όπως λέει είναι επειδή:
                "The memo has clearly impacted our co-workers, some of whom are hurting and feel judged based on their gender. Our co-workers shouldn’t have to worry that each time they open their mouths to speak in a meeting, they have to prove that they are not like the memo states, being “agreeable” rather than “assertive,” showing a “lower stress tolerance,” or being “neurotic.”"
                Επειδή δηλαδή το μέμο μιλά αρνητικά για τις γυναίκες, λογικό όταν βγαίνει από παρθένο πληροφορικάριο, οι γυναίκες αισθάνθηκαν απειλή, και πώς δεν πρέπει να αισθάνονται πως λαμβάνονται έτσι σε κάθε κίνησή τους στην εταιρία.

Τώρα εγώ σε έναν ειλικρινή διάλογο για το θέμα, όπως η Google είπε πως θέλει να κάνει, ξέρω πως συμβαίνουν δύο πράγματα:
                α) Όλες οι θέσεις ακούγονται.
                β) Τα συναισθήματα δεν παίζουν καθόλου ρόλο, αλλά οι απόψεις συγκρούονται λογικά. Το να βγάζεις συμπεράσματα και αποφάσεις μέσω του πως θα αισθανθεί κάποιος είναι ο ορισμός του παραλόγου.

Άρα πως θα κάνουν ειλικρινή διάλογο αν σου λέω κάτι και μετά μου λες "Μάριε είσαι λάθος σε αυτό το θέμα", και μετά το αόρατο χέρι της συζήτησης σου δείχνει πως απολύεσαι επειδή η άποψή σου με κάνει να αισθάνομαι αρνητικά εεπιδή "μπουχού μπουχού είπε πως είμαι λάθος";
                Προσωπικα:
                Θεωρω μαλακια αυτο που εγραψε.
                Θεωρω μαλακια το οτι απολυθηκε.
                Θεωρω υποκριτικο το μηνυμα της Google (αλλα συμφωνω με αυτα που λεει), απο την στιγμη που απολυθηκε.

Δεν θεωρω παραλογο το να μην θελεις οι υπαλληλοι σου να νιωθουν συνεχεια οτι πρεπει να αποδειξουν οτι αξιζουν να βρισκονται εκει, αντι να κανουν την δουλεια τους. Να το δωσω με ενα παραδειγμα, γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο αυτο που λεω. Ειναι διαφορετικο το να εχεις να κανεις μια παρουσιαση, απο το να πρεπει να αποδειξεις οτι αξιζεις να κανεις την παρουσιαση, και την ιδια στιγμη να την κανεις.

Btw, απ' οτι φαινεται ο τυπος ειναι στο φασμα του αυτισμου.
                https://www.theguardian.com/technolo...autism-regrets

Μπορείς να πεις του λόγους; Δεν θυμάμαι πως το youtube απαγορεύει την σάτυρα.

Σε όλους τους δημιουργούς που σου έβαλα, δεν κόβω το χέρι μου για τον undoomed, δεν καλούν σε βία, δεν έχουν gore περιεχόμενο, δεν κάνουν cyber-booling ή κάτι. Στην χειρότερη σαρκάζουν η εφαρμόζουν ακριβώς τις ίδιες τακτικές με άλλα βίντεο στο youtube με διαφημίσεις που απλά υπάρχουν επειδή εκφράζουν συγκεκριμένες απόψεις. Αν μπορείς θα ήθελα να μου πεις τους λόγους.

Τώρα γιατί το youtube το κάνει αυτό δεκτό. Αν μιλάμε για φασιστοδεξιά κανάλια σωστό. Αλλά για κανάλια που σέβονται το δημοκρατικό πλαίσιο του youtube και συζητούν παραγωγικά απλά δεν βγάζει νόημα.

Από τον Mumkey έχω γίνει 1 φορά. Από τον TJKirk 2. Προσωπικά. Και μαλακίες νόμιζα ότι έλεγαν και πως κλαιγόντουσαν επειδή κάποιοι δεν γούσταραν το περιεχόμενό τους, μέχρι που μου συνέβη επίσης.
                Δεν θυμαμαι τι ακριβως τι ειχα δει τοτε. Αν θυμαμαι καλα, ηταν κυριως βρισιες, ακομα και αν ειναι σε αποσπασματα απο video αλλων. Επισης, εχε υπ'οψιν σου οτι το youtube, οπως και τα περισσοτερα τετοια μεσα, πλεον λειτουργουν με λογικη προληψης. Δηλαδη, αν αρκετοι διαμαρτυρηθουν για κατι, τοτε αυτοματα αυτο καταργειται. Μετα, αν γινει διαμαρτυρια, μπορει να επανελθει μετα απο εξεταση απο ανθρωπο.

Ισως φαινεται υπερβολικο, αλλα αν αναλογιστει κανεις τον ογκο των δεδομενων, δεν υπαρχει αλλη λυση.

Μέσα. Ίσως. Μπορεί. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Αυτό όμως θα είναι ένα τρυπάκι που έχουν μπει οι γυναίκες από μόνες τους, αν ισχύει αυτό που λες. Δεν φταίει κανείς αν κάποιος έχει τα δικαιώματά του αλλά για Χ λόγους δεν τα χρησιμοποιεί, όσο αυτοί οι Χ λόγοι έχουν σχέση καθαρά με υποκειμενικά χαρακτηριστικά.
                Ποια ειναι τα δικαιωματα που δεν ασκουν? Ειναι λιγο γενικευση αυτο που λες.

Χμμμ... Αδιάφορο μήπως;
                Ποιος ανάγκασε μία γυναίκα αντί να εργαστεί να κάνει νοικοκυριό; Ποιός ανάγκασε την γυναίκα να παντρευτεί; Ο γάμος είναι κάτι που συμβαίνει μεταξύ 2 ανθρώπων στις δυτικές κοινωνίες. Κοινωνικά και πολιτικά είναι οι μόνοι συνυπεύθυνοι για τις επιμέρους συμφωνίες τους. Αν οι γυναίκες γενικά επιλέγουν να κάνουν το νοικοκυριό και να κάτσουν στο σπίτι από τους άντρες φταίνει τόσο οι άντρες όσο και οι γυναίκες. Αν μία γυναίκα δεν θέλει να προσέξει το σπίτι παραπάνω από τον άνδρα και θέλει καριέρα είναι δικαίωμά της να χωρίσει να βρει έναν που θα είναι πιο ισορροπημένος και λογικός. Αν κανένας άνδρας δεν είναι έτσι, τότε οι γυναίκες επίσης μπορούν να απαιτούν τα ίδια πράγματα. Οι άντρες θα αναγκαστούν τότε να στρώσουν.

Δεν ξέρω ποια είναι η πολιτική αξία αυτού του στατιστικού με τις μη αμοιβώμενες ώρες εργασίας.
                Ειναι ο ιδιος που "αναγκαζει" τον αντρα να μην ζητησει διατροφη οταν την δικαιουται. Ειναι αυτο που πρεπει να αλλαξει, η προκαταληψη της κοινωνιας. Μην μου πεις παλι οτι αυτες οι αντιληψεις ειναι μονο σε 60+. Ρωτα φιλικα ζευγαρια αν θες, που συζουν, ποιος κανει περισσοτερα.

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Το τί αισθάνεσαι δεν έχει σχέση με το αν έχει δικαίωμα να κάνεις κάτι η όχι. Το τί αισθάνεσαι έχει να κάνει σχέση με εσένα και το πόσο optimally από μόνος σου έχεις μάθει να προσαρμόζεις τα συναισθήματά σου στις συνθήκες.

Αν με κλέψουν και δεν το αναφέρω φταίω εγώ._
                Αν με βιάσουν και δεν το αναφέρω φταίω εγώ._

Πρέπει κοινωνικά από μόνοι μας να μάθουμε τους ανθρώπους να διεκδικούν τα δικαιώματά τους; Προφανώς, και για αυτό η πολιτική παιδεία πρέπει να είναι βασικό μάθημα από την πρωτοβάθμια παιδεία.

Στο λινκ που έδωσες δεν κατάφερα να δω που λένε πως ξέρουν πως μόνο το 30% καταγγέλεται από τους βιασμούς. Και ΟΛΕΣ οι αιτίες που δεν το καταγγέλουν έχουν να κάνουν με το πως αισθάνονται. Δεν βλέπω κάποιο συστημικό πολιτειακό πρόβλημα όταν όλες οι αιτίες είναι καθαρά συναισθηματικές. Βλέπω μόνο ψυχολογικά προβλήματα που για αν επιλυθούν χρειάζονται ειδικούς.
                Το προβλημα του βιασμου ειναι διαφορετικο, και εχει σε μεγαλο βαθμο να κανει με τον συντηριτιμο της κοινωνιας, κατι που ισχυει σε πολλαπλασιο βαθμο για (straight) αντρες, βιασμενους απο αλλους αντρες παρεμπιπτοντως. Δεν ειναι παραλογο να μην θελεις να περασεις απο κριτικη της κοινωνιας μετα απο ενα τραυματικο γεγονος. Ξαναλεω, δεν ειναι ολοι οι βιασμοι απο αγνωστους με απειλη οπλου.

Διαφωνω με το οτι εχει να κανει μονο με το πως αισθανονται. Επισης, τα μισα αφορουν στην αντιδραση και το τι μπορει να κανει η αστυνομια, και το πως μπορει να αποδειχθει το εγκλημα.

https://www.buzzfeed.com/katiejmbake...9w#.gfXBdBypwO

Ετυχε και διαβασα αυτο προσφατα. Ναι, ειναι απο το Buzzfeed, αλλα ριξε του μια ματια. Αφορα σε βιασμους και παρενοχλησεις σε μια αλυσιδα massage centers. Το αρθρο εχει link σε δικαστικα εγγραφα, αναφερει ονοματεπωνυμα, και αφορα σε μια αλυσιδα με τζιρο πανω απο 1 δισεκατομμυριο, που κατεχει το 67% της αγορας. Επομενως, και τραβηγμενο να ειναι, δεν νομιζω οτι ειναι ολο παπαριες. Περιγραφει 2-3 διαφορετικους τροπους που το θεμα, ενω αναφερθηκε στο κεντρο, το διαχειριστικαν εσωτερικα, και δεν εφτασε ποτε στην αστυνομια.

Δεν εξισορροπώ προφανώς τα δύο προβλήματα. Άν θυμάσαι άρχισα να μιλάω για κάτι τρελές απόψεις που ακούγονται μέσα σε κύκλους για το να καταγγέλονται άντρες επειδή κάποιες γυναίκες μετάνιωσαν το σεξ. ΑΥΤΟ κατακρίνω και ΑΥΤΟ λέω πως είναι προβληματικό.

Προφανώς μπορεί για κάθε 1000 βιασμούς ο ένας να είναι ψευδής κατηγορία. Δεν ξέρω. Ξέρω πως για αν αντιμετωπίσουμε την ανικανότητα κάποιων πολιτών να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους δεν πρέπει να αυξάνουμε τα ρίσκα για τους άλλους πολίτες. Και επίσης ξέρω ότι η παραπάνω άποψη ακούγεται μέσα σε καμμένους πανεπιστημιακούς κύκλους και κανείς δεν το κάνει θέμα. Αλλά αν ένας κατηγορηθεί δίκαια-αδίκως θα παίζεται η φάτσα του μέχρι να μας καταπιεί ο Ήλιος.

Άρα δεν καταλαβαίνω πως τα νούμερά σου αποδεικνύουν κάτι άλλο από αυτό που λέω, όταν συγκρίνω τις δύο καταστάσεις εντελώς ποιοτικά.
                Το να μετανιωνουν που κανουν sex, και μετα να το καταγγειλουν σαν βιασμο προφανως και ειναι αξιο καταγγελιας. Πες μου κατι αλλο ομως. Εστω οτι ειναι ενα ζευγαρι, και βρεθηκαν μονοι τους σε ενα δωματιο. Ο αντρας θελει να προχωρησει, η γυναικα οχι, θελει απλα να φασωθει. Του το λεει ξεκαθαρα, αυτος επιμενει. Συνεχιζουν να φιλιουνται και αυτος επιμενει να προσπαθει. Παει να φυγει, και την τραβαει "παιχνιδιαρικα". Συνεχιζουν να φιλιουνται. Καταληγουν να κανουν κατι παραπανω.

Ειναι προβληματικο σαν κατασταση ή οχι?

Α μπράβο. Συντηρητισμός -> Έλλειψη επικοινωνίας -> Fucked up καταστάσεις.

Το περίεργο είναι πως ακόμα και τύποι στην Αμερική που είναι ενάντια στον συντηρητισμό (όπως λένε) γίνονται άπειρα συντηρητικοί για αυτό το θέμα και απλά έχουμε κυνήγια μαγισσών.
                Τεραστιο προβλημα, και τεραστια υποκρισια. Δεν το αναπτυσσω, θα ξεφυγουμε παραπανω απ'οτι εχουμε ηδη ξεφυγει. Αλλα συμφωνουμε.

Δεν σου λέω πως η Ελλάδα έχει το ίδιο πρόβλημα. Σου λέω πως η Αμερική το έχει. Είναι λίγο περίεργο,όχι απαραίτητα παράλογο, αλλά θα έλεγα κάπως αντικοινωνικό, η πολιτεία να έχει νόμους που εφαρμόζονται υποκειμενικά.

Προφανώς ο καθένας έχει δικαιώμα να μην παρενοχλείται, αλλά από την άλλη ακριβώς η ίδια πράξη μπορεί αν θεωρηθεί παρενόχληση σε διαφορετικά άτομα, και απολύτως αποδεκτή σε άλλα. Και αν στο δικαστήριο χρειάζεται να πεις πως παίζατε με τα μάτια, απλά χάνεται η μπάλα. Είναι πολύ περίεργο και λεπτό θέμα.
                Ναι, ειναι, δεν διαφωνω. Και αρκετα δυσκολο να καταλαβει κανεις τι εγινε πραγματικα.

Μέσα. Αλλά για να μάθεις το πότε θες εμπειρία. Και να πάρεις εμπειρία θέλει να κάνεις λάθη. Και για να κάνεις λάθη πρέπει να παρενοχλήσεις τουλάχιστον ένα άτομο κάποια στιγμή στην ζωή σου. Άρα ή κάποιος είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΥΧΕΡΟΣ και εντελώς τυχαία βρήκε την στιγμή ή ντετερμινιστικά όλοι κάποια στιγμή έχουν παρενοχλήσει άθελά μας.

Οπότε βλέπεις λίγο το παράδοξο;
                Στο ενα απο τα δυο περιστατικα δεν ειχα εμπειρια. Δεν θα επιμεινω ομως, γιατι δεν μπορει να γινει γενικευση. Ουτε διαφωνω οτι εχουμε ολοι παρενοχλησει αθελα μας. Προσωπικα, με την κοπελα που ειμαι μαζι χρονια τωρα, μπορω να σου πω οτι εχω κανει πραγματα που θα μπορουσαν να θεωρηθουν παρενοχληση.

Θα το δεχόμουν αν οι γυναίκες ήταν σαν και εμάς και ό,τι ήθελαν το έλεγαν και εκτιμούσαν την αμεσότητα. Αλλά αν το να ξεκινήσουμε φάσωμα εκφέρεται από τον γυναικείο εγκέφαλο ως "Άρχισα να κρυώνω", βλέπεις πως οι άντρες αναγκάζονται να γίνουν πιο "επιθετικοί" για αν μην χάνουν τις εντελώς τυχαίες ευκαιρίες.

Προσωπικά δεν έχω μπει στην διαδικασία να ρωτήσω ποτέ, αν και δεν προχωράω αν δεν είμαι 99.99999% σίγουρος. Αλλά είναι σίγουρο turn off ειδικά για το taget group μου όπως έχω παρατηρήσει.
                Το οτι δεν ειναι σαν και μας εχει να κανει με τον συντηριτισμο που λεμε πιο πανω. Δεν ξερω αν εχεις κοντινη φιλη γυναικα, αλλα δεν εχουν ιδιαιτερο θεμα να μιλανε για αυτα.

Για το αλλο, το να εισαι 99.999% σιγουρος ειναι σαν να ρωτησες. Το target group σου δεν το ξερω, αλλα δεν φανταζομαι να ειναι διαφορετικο απο το δικο μου (οταν ημουν ελευθερος τουλαχιστον). Και δεν ρωτας "μου επιτρεπεις να σε φιλησω" ή κατι παρομοιο. Με τροπο δειχνεις τις προθεσεις σου, και περιμενεις να ανταποκριθει.

Για τον Κέβιν δεν άκουσα τίποτα για μετά. Αν ισχύει στην μπουζού όπως πρέπει. Αλλά εδώ αν δεις έχει γίνει τεράστιο θέμα για το αν μπορεί κάποιος να απολαύσει έργα τέχνης επειδή οι καλλιτέχνες ήταν ψυχάκηδες. Όταν λέω εδώ εννοώ και ΗΠΑ. Απλός παραλογισμός.

Για τον άλλον δεν είχα χρόνο να ψάξω κάτι για ρόμπα λένε πως ήταν γυμνός, δεν είχα χρόνο να δω αν βίασε κλπ. Θα συμφωνήσω ό,τι και να πεις οπότε.
                Και για τον Kevin εχουν πει παρα πολλα, εως και για τα γυρισματα του House of Cards. Οσο παιρναει ο καιρος, τοσο περισσοτερα, και για περισσοτερους, ακουγονται.

Νομίζω είναι στο 1/5. Και βιασμός στην φυλακή σημαίνει πως θα γίνει επαναλαμβανόμενα και μάλιστα θάνατο, μιας και υπάρχει θέμα με το AIDS.

Αν 20% των βιασμών ήταν άντρες και 80% γυναίκες, υπέθετα πως ένα γκρούπ υπέρ της ισότητας των δύο φύλων θα διαμαρτυρόταν να προστατέψει κατά 80% τα δικαιώματα των θηλυκών θυμάτων και κατά 20% των αρσενικών. Αλλά δεν έχω δει ούτε μία διαμαρτυρία για τους άντρες να σου πω.
                Δεν μπορεις να συγχεεις το τι γινεται στις φυλακες με το τι γινεται εξω στην κοινωνια. Προφανως και πρεπει να καταπολεμηθει και αυτο το φαινομενο. Αλλα το πως μπορει να γινει αυτο στις φυλακες, ειναι κατι τελειως διαφορετικο, και συμπεριλαμβανεται στις διαμαρτυριες για την συνολικη κατασταση στις φυλακες.

Για τα αρσενικα θυματα στην εξω κοινωνια, δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια διαφοροποιηση απο αυτους που μιλανε για προστασια των δικαιωματων. Αν εχεις αλλα στοιχεια, θα χαρω να τα δω.

Σε 5 λέξεις κάνεις 2 μεγάλα λάθη:
                α) Υποθέτεις πως κάποια στιγμή θα νιώσει, και δεν θα σε πει σεξιστή πχ, γουρούνι κλπ και να σε ταμπελώσει, όπως κάνουν όλες οι σεχταρικές ιδεολογίες.
                β) Ότι μπορείς να λες κάτι για μη πεπερασμένο χρόνο.

:)
                Ναι, δεκτο. Αλλα μιλαω στα πλαισια που αξιζει να κανεις διαλογο. Απο ενα σημαιο και μετα, δεν εχει νοημα. Εχω χαθει λιγο μετα απο τοσο καιρο. Αν ειναι αυτο το point σου, τοτε συμφωνω.

Χμμ.... Μας λες πως οι γυναίκες δεν είναι δυνατές και αυτόνομες και δεν μπορούν να προστατέψουν τους εαυτούς και τις περιουσίες τους; Δηλαδή αν έχαναν οι άντρες τον πόλεμο οι γυναίκες δεν θα μπορούσαν να κάνουν ανατροπή;;;

ΟΚ σόρρυ ήθελα να τρολλάρω.

Η γενική σκοπιά σε αυτό το θέμα δεν ξέρω αν μπορεί να οριστεί. Μπορούμε να συμφωνήσουμε πως κάποιες σκοπιές είναι ποιο καλές από άλλες, και συμφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά νομίζω μπορώ να φανταστώ εξίσου πολλές διαφορετικές σκοπιές που και οι άντρες ήταν πάλι χειρότερα.

Αντίθετα αν μιλήσουμε πχ για δούλους που είχαν παρόμοια θέση με την γυναίκα, αλλά άνετα τους σκότωναν, τους ανακαζαν να πολεμήσουν κλπ. Εκεί νομίζω μία γενική σκοπιά υπάρχει.
                Και οι γυναικες σκλαβες? Τις βιαζαν και ανετα τις σκοτωναν κι αυτες. Ειχαν το πλεονεκτημα οτι μπορει να τις ερωτευοταν κανενας, και να ζουσαν καλυτερα ομως.

Μπορούμε να κάνουμε speculate όσο θες. Στο χαρτί τα δικαιώματα είναι τουλάχιστον ίσα.

Πχ το ότι στις περισσότερες κυβερνήσεις κατά την μεγάλη πλειοψηφία οι άνδρες δυσανάλογα περισσότεροι από τις γυναίκες, όταν σε αυτές τις κοινωνίες οι γυναίκες ψηφοφόροι είναι περισσότερες δεν δείχνει πως υπάρχει κάποια κοινωνική ή πολιτική αδικία. Δείχνει πως οι γυναίκες προτιμούν να ψηφίζουν με ισχυρό bias υπέρ των ανδρών. Αν οι γυναίκες πίστευαν πως καταπιέζονται από τους άντρες τότε πολύ απλά στις επόμενες εκλογές είναι στο χέρι τους να βγάλουν με συντριπτική πλειοψηφία 200+ εδρών (για Ελλάδα) το πιο φεμινιστικό κόμμα που έχει δει ο πλανήτης.

Από την στιγμή που έχουμε γυναίκες από το τίποτα να ξεπετάγονται με σκληρή δουλειά σε όλα τα πεδία και να διακρίνονται, νομίζω άμεσα αποδεικνύει πως με ικανότητα και θέληση ο καθένας αποκτά αυτό που του αξίζει.
                Δεν συμφωνω. Ισως το εχεις ξανακουσει, αλλα ψαξε στο google "hillary clinton wins nomination newspapers", και δες τις εικονες. Μην μπερδευτεις, ειναι ολες του 2016, δεν ειναι καποιες απο το 1992. Βαλε και ολα τα "οι γυναικες ειναι πιο συναισθηματικες, ειναι απροβλεπτες, ορμονικες" και λοιπες μαλακιες, και φαινεται γιατι υπαρχει αυτο το παραδοξο που παρουσιαζεις.

Αλλα παραδειγματα, που εχει να κανει και με τους μισθους που συζηταγαμε. Προσφατα, μια παρουσιαστης του E! παραιτηθηκε, αφου εμαθε οτι ο συμπαρουσιαστης της επαιρνε σχεδον τα διπλα λεφτα, με παρομοια εμπειρια και χρονια στη δουλεια. Διαπραγματευτηκε τον μισθο, και δεν εγινε δεκτο, οποτε εφυγε. (https://www.nytimes.com/2017/12/20/a...equal-pay.html)

Μια απο τις πιο εμπειρες reporter του BBC επισης παραιτηθηκε για τον ιδιο λογο, παλι μετα απο διαπραγματευση. (http://www.telegraph.co.uk/news/2018...uits-revealed/)

Επομενως ναι, η σκληρη δουλεια οντως αρκετες φορες διακρινεται, και πολυ συχνα με ικανοτητα και θεληση παιρνεις αυτο που σου αξιζει. Αλλα δεν ειναι το ιδιο να τρεχεις μαραθωνιο και ημιμαραθωνιο, ουτε να κολυμπας κανονικα ή με βαρυ δεμενα πανω σου.

Cool. Δικαίωμά της. Το ψυχολογικό κομμάτι αδιάφορο. Και εγώ ψυχολογικά μπορεί αν είμαι τελείως ράκος που θα γίνω πατέρας χωρίς να το θέλω καν. Γιατί θα πρέπει η ψυχολογία της Χ γυναίκας να κριθεί πιο σημαντική από την δική μου. Αν αισθάνεται πως θέλει να το κρατήσει, ας το κρατήσει. Δικαίωμά της. Αλλά εγώ πχ να φορτώνομαι βίτσια της ψυχολογίας του καθενός και της καθεμιάς δεν βγάζει νόημα.
                Μη κανονικες ορμονικες μεταβολες δημιουργουν θεματα. Σου ειπα, δεν θεωρω οτι ειναι δικαιο το οτι η γυναικα εχει μεγαλυτερο λογο, αλλα δεν θεωρω οτι ειναι και οι 2 στην ιδια βαση.

Αν είσαι Ευρώπη δεν είναι θέμα τύχης. Αν είσαι ΗΠΑ τότε ναι, είσαι πολύ πολύ τυχερός.
                Δεν αντιλεγω.

Στην Ευρώπη; Ίσως, Στις ΗΠΑ όχι, ειδικά σε τέτοια θέματα.

Το να μην κυνηγάει κάποιος κάτι επειδή δεν έχει αποδείξεις, είναι υπερβολικά πιο υγιές από το να κυνηγιέται κάποιος άδικα χωρίς αποδείξεις. Ο παραπάνω νόμος δεν πέρασε επειδή δεν το στήριξε η αντιπολίτευση νομίζω. Γενικά είχε προταθεί κυβερνητικά και υποστηριχτεί από το μεγαλύτερο κόμμα της κυβέρνησης.
                Αυτο συμβαινει ομως. Δεν τα κυνηγαν γιατι δεν μπορουν να το αποδειξουν περαν πασης αμφιβολιας.

Υπάρχουν διάφορες φάσεις για πρόληψη καθηγητή και πολλές γίνονται τελείως μέσω emails. Το willing to pay μπορεί να είναι κακή φρασεολογία, πιο πολύ τον δικηγόρο του διαβόλου ήθελα να κάνω.
                Ερευνα ηταν, τωρα τι να πω. Δες και το πιο πανω, αλλα ειναι για αλλα επαγγελματα.

Το να έχει προκατάληψη ένα άτομο που έχει δεχθεί προκατάληψη προς τα άτομα της ίδιας κατηγορίας, νομίζω λέει κάποια (περίεργα) πράγματα. Αν εσύ είχες δεχθεί προκατάληψη λόγω του φύλου σου, θα εφάρμοζες την ίδια προκατάληψη για το φύλο σου, αν δεν είχες δικαιολογήσει κάποιες γενικές τάσεις με τις εμπειρίες σου;
                Ναι, γιατι ειναι κατι που εχει εντυπωθει μεσα σου. Εδω βλεπεις αλλα παραδειγματα, οπως το συνδρομο της Στοκχολμης. Πολλες φορες, οταν βλεπεις μια συμπεριφορα "απ'εξω", σου φαινεται παραλογη, αλλα δεν μπορεις να καταλαβεις το πως εχει διαστρευλωθει η οπτικη του ατομου μεσα απο τις εμπειριες του.

Παραδείγματα με πολιτικούς να καταδικάζουν εταιρίες ή οργανισμούς απλά για να γίνουν αρεστοί στις μάζες ή και σε συγκεκριμένα groups ή παραδείγματα που το κοινό αδιαφορεί για τα πραγματικά γεγονότα;
                Οτι θελεις.

Καλή τύχη να πάρεις Χ χιλιάρικα από έναν που σου κάνει αγωγή για να δουλέψει με minimum payment. Καλή τύχη να πάρεις χιλιάρικα από το state. Καλή τύχη να σπαταλάς χρόνο και χρήμα μέχρι να δικαιωθείς σε δικηγόρους και νομικούς συμβούλους.
                Μα, εσυ δεν ειπες οτι εχει fund απο την πολιτεια? Επισης, δυσκολευομαι πολυ να πιστεψω οτι ολες οι πολιτειες εχουν τετοιο funding.

Αναλογικά με το πως είναι να δουλεύεις Ελλάδα Δημόσιο με το να δουλεύεις στην Αμερική. Στην Ελλάδα μέχρι και 1 χρόνο παίρνεις ή έπαιρνες άδεια για εγκυμοσύνη και για τους πρώτους μήνες του παιδιού (για εμένα σωστά). Αμερική προφανώς θα ήταν λιγότερο. Αλλά τα προβλήματα είναι και άλλα αν τα παιδιά είναι μικρά. Πχ αν αρρωστήσουν δεν μπορείς να τα αφήσεις στο daycare κλπ.
                Σε εχασα με την αναλογια. Και οταν τα παιδια ειναι μικρα, γιατι υποθετουμε απο πριν οτι θα τα αναλαμβανει η μητερα και οχι ο πατερας?

Το ανέφερα ακριβώς για αυτό. Σαν αίτημα είναι διαχρονικό του φεμινισμού, Πριν 1-2 χρόνια που επί Ομπάμα υπήρχαν συζητήσεις θυμάμαι να διαβάζω κάτι τρελά άρθρα και κάποια βίντεο από κλασικές μεταμοντερνοφεμινιστοκαταστάσεις να λένε για το πόσο σεξιστικό είναι να προσπαθούν οι άντρες να καπηλευτούν τον ρόλο και την ικανότητα της μητέρας. Με άλλα λόγια χρησιμοποιούσαν τα ίδια επιχειρήματα με τους καμένους conservaties που θέλουν τις γυναίκες σπίτι να μεγαλώνουν πολεμιστές που θα ελευθερώσουν το federation από τους Γιάνκηδες.

Έψαξα λίγο, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα τα βίντεο από αυτόν τον κλαυσίγελο.
                Ναι, αλλα μιλας για ακραιες φωνες ή για την μαζα? Γιατι αν μιλαμε για ακραιες, ειναι το ιδιο με αυτους που ειπες εσυ τωρα.

Ρε μέσα, όπως και από 5% σε 50% ανεργία στους νέους επίσης διαφορά. Αυτό που λέω είναι πως μπορούμε να επηρεάζουν εξωτερικοί παράγοντες τις ποσοστώσεις, αλλά ειδικά σε αυτό το θέμα νομίζω έχουμε bimodal distribution. Η διαφορά θα υπάρχει με την ίδια λογική που υπάρχει διαφορά στα παιδαγωγικά, στην νοσηλευτική κλπ.
                Δεν νομιζω οτι η ψαλιδα θα ηταν τοσο μεγαλη. Ειδικα για νοσηλευτες, επειδη εχω την ατυχια να πρεπει να επισκεπτομαι νοσοκομεια πιο συχνα απ'οτι θα ηθελα, εχω παρατηρησει οτι σε πολλες χωρες τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Επισης, περι παιδαγωγικων, pay gap, και διοικητικων θεσεων.
                Google faces new discrimination charge: paying female teachers less than men

Exclusive: former employee alleges that women hired to work as preschool teachers in the company’s childcare center were paid lower salaries than men with fewer qualifications doing same job
                https://www.theguardian.com/us-news/...discrimination

Σύμφωνα με τον συγκεκριμένο καθηγητή που φαίνεται να έχει το σημαντικότερο έργο στο θέμα ναι. Στην θεωρία του που επιβεβαιώθηκε πειραματικά οι αυτιστικοί είναι απλά ακραίοι άντρες, στα πολύ δεξιά της κατανομής. Αντίστοιχα και στις γυναίκες.
                Οι γυναικες βρισκονται στις ακραιες γυναικες, ή στο οριο μεταξυ αντρα/γυναικας?

Ώπα, με self reporting λειτουργεί όλη η επιστημονική κοινότητα. Και αν συνεργάζονται διαφορετικά ιδρύματα νοσοκομεία κλπ, όπως και γίνεται δεν υπάρχει καμία χάλκευση των αποτελεσμάτων. Ειδικά αν ψάξεις για gender congitive differences με fMRIs θα δεις άπειρα papers που λεπτομερώς περιγράφουν τέτοιες διαφορές. Και όταν έχεις κάτι που το αναπαράγουν self-reporting έρευνες από όλο το κόσμο, τότε απλά επιστημονικά επαληθεύεται η υπόθεση. Καμία σχέση με τέτοιες μαλακίες έρευνες ειδικά αν έχουν επιζήσει στον χρόνο και είναι με τόσες αναφορές σε παρόμοιες έρευνες.

Το letter δεν το έστειλα σαν credible αναφορά, αλλά σαν παράδειγμα. Προφανώς είναι απλά ένα letter όχι και παραπάνω. Αλλά νομίζω το επιχείρημά τους είναι αρκετά σωστό. Για να δεις ολοκληρωμένη απάντηση στο paper που πόσταρες πρέπει να περιμένεις 1-2 χρόνια τουλάχιστον.
                (Το προβλημα ειναι οτι εχει περασει τοσος καιρος απ'οταν το γραψαμε, που ουτε που θυμαμαι τι λεει, πρεπει να τα ξαναδω και ψιλοβαριεμαι να σου πω).

Στο νοημα αυτου που λες, δεν νομιζω οτι με self reporting λειτουργει ολη η επιστημονικη κοινοτητα. Σε πολλα θεματα υπαρχουν objective references και benchmarks.

Για παραδειγμα, θα μπορουσαμε να ερευνησουμε πως αισθανονται οι ανθρωποι το κρυο. Γνωριζουμε την αντικειμενικη θερμοκρασια του δωματιου ή αντικειμενου, και μπορουμε να παρατηρησουμε τις μεταβολες. Αυτο το θεωρω πιο εγκυρο σαν ερευνα απο κατι που ειναι τελειως υποκειμενικο.

Δεν κατάλαβα τί εννοείς.
                Σου λεω: "Εχουμε το 1, το 2, το 3, το 4*"
                *(link).

Με πρωτη ματια, θα περιμενε κανεις οτι στο link βρισκονται τεκμηριωσεις για τα 1, 2, 3, 4. Αν το δει ομως, υπαρχει μονο για το 4.

α)Δεν εω δει ποτέ να γίνεται αυτό. Τα κορίτσια στέλνονται σπίτι για αν μάθουν εντός του κοινωνικού πλαισίου να ντύνονται ευπρεπώς. Αντίστοιχα μπορεί να έστελναν και τους άντρες αν πχ πήγαινα κανένα πρωινό με κολάν που διαγραφόταν η πούτσα μου στο κολάν. Ειδικά αν ήταν και πολύ πρωί όταν ήμουν 13 με τις μη ελεγχόμενες random καύλες μπορεί να έπαιρνα και αποβολή. Όχι επειδή οι γυναίκες δεν θα μπορούσαν να το αντέξουν αλλά επειδή δεν θα ήταν ευπρεπές κοινωνικά. Το αν θα πρέπει να υπάρχει κοινωνικά ευπρέπεια άλλο θέμα.
                https://www.cbsnews.com/news/fisher-...on-california/ (Εχει και φωτογραφια του τι φοραγε)
                https://globalnews.ca/news/3503389/n...berta-village/ (Μπορει να ειναι γραμμενο απο τον οποιονδηποτε)
                http://people.com/bodies/teen-sent-h...ting-leggings/ (Της το ειπαν ξεκαθαρα)
                https://www.today.com/style/kentucky...larbone-t39211 (Απλα αστειο)
                https://www.theatlantic.com/educatio...ematic/410962/ (γενικοτερο)

Μερικα παραδειγματα.

β)locker room talk γίνεται και από άντρες και από γυναίκες. Και από αυτά που έχω ακούσει από κάποιες γκομενοπαρέες απλά ξεπερνούν τα πιο αηδιαστικά πράγματα που είχα ακούσει στα αποδυτήρια όταν έπαιζα πόλο με το 1/4 της ομάδας να καταλήγει στην ΧΑ από τα πολλά χτυπήματα στο κεφάλι.
                Υπαρχουν διαφορες. Δεν αναφερομαι στο σεξουαλικο κομματι. Αυτο ειναι υγειες, φυσιολογικο, και γινεται και απο τις 2 μεριες.

Αλλα ξερεις και εσυ, οπως και εγω, οτι οταν μιλαμε μεταξυ μας, λεμε πολλες μαλακιες και υπερβολες. Πολλες φορες αυτο ξεφευγει, και φτανει σε περιεργα σημεια, και καποιοι τα παιρνουν κυριολεκτικα. Ειχα γραψει ενα προσωπικο παραδειγμα, αλλα το εσβησα, γιατι ξεφευγουμε. Σαν χαρακτηρισμο, το πηρα απο αυτα που ειπε ο Trump σε εκεινη τη συνεντευξη, και το δικαιολογησαν ετσι.

γ)Κάτι που λένε μόνο γυναίκες.
                Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο. Ουτε κατα προσεγγιση.

δ)Εννοείς τις ταινίες που ο άντρας που απατά την γυναίκα ακόμα και αν το μετανιώσει είναι κάθαρμα αλλά η γυναίκα που φιλιέται με έναν άλλον εραστή δικαιολογείται επειδή δεν της δίνει μεγάλη προσοχή ο άντρας της οπότε φταίει πάλι αυτός;
                Απλά κάθε ταινία στοχεύει ένα συγκεκριμένο target group. Αυτό πχ γίνεται σε μαλακιορομαντικο ταινίες που γουστάρουν το 90% των γυναικών. Στο Ματσέτε ο Τρέζο έπαιζε παιχνιδάκι με την Ροντρίγκεζ, φασώθηκε με την Τσέσσικα Άλμπα, γάμησε μάνα και κόρη γερουσιαστή και μετά κατέληξε παλι με την Τζέσικα Άλμπα και αρέσει επίσης μόνο σε άντρες. Άρα μιλάς για τις ταινίες σαν να είναι όλες το ίδιο.
                Η πρωτη ταινια που λες ποια ειναι? Εγω αναφερομαι γενικα στις ταινιες που παρουσιαζουν αντρες με συμπεριφορες stalker σαν να ειναι κατι ρομαντικο, και δημιουργουν την εντυπωση οτι το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη. Ενα "grand gesture" κλπ. Μαλακιες δηλαδη, αλλα δημιουργουν λανθασμενες ιδεες.

Οι nice guys απλά δεν είχαν τσόντες πριν το διαδίκτυο και κυρίως δεν είχαν φωνή, οπότε ή αναγκαζόντουσαν να χάσουν την παρθενιά τους από απελπισία μαθαίνοντας πως λειτουργεί ο κόσμος, ή ως δυσλειτουργικοί στην κοινωνία δεν φαίνονταν στους φυσιολογικούς κύκλους. Επίσης και οι bitches που είναι σαν το κακό χάλι και κράζουν όλους τους άντρες ως ανίκανους ή κάτι επειδή δεν τις προσεγγίζουν, ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Γιατί όμως επέλεξες να αναφερθείς μόνο στους nice guys;
                Αυτοι λοιπον οι τυποι, επηρεασμενοι και απο αυτο που ειπα παραπανω, εχουν μια εικονα οτι αν εισαι ευγενικος σε καποια, της κανεις ολα τα χατηρια κλπ, αυτη θα πρεπει να σου κατσει.

Οι bitches που αναφερεις ανηκουν σε αλλη κατηγορια. Ειναι σαν αυτους που λενε οτι ολες οι γυναικες ειναι πουτανες, αλλα καμια δεν τους καθεται, επειδη δεν εχουν λεφτα/κοιλιακους/οτι μαλακια σκεφτουν για να δικαιολογησουν στον εαυτο τους.

Και οι "nice guys" φτανουν σε αυτο το σημειο, αλλα αφου εχουν φαει την απορριψη. Αναφερομαι σε αυτους, επειδη ειναι ενα παραδειγμα καποιου που πραγματικα πιστευει οτι ειναι καλος, αλλα χωρις να το καταλαβαινει, συμπεριφερεται στην γυναικα σαν να ειναι αντικειμενο. Σαν quest σε game. Κανε Χ καλες πραξεις για να παρεις reward.

Οι pick-up artists για παραδειγμα (και αντιστοιχα οι gold diggers), τουλαχιστον πονταρουν στην ψυχολογια (ανθρωπινο χαρακτηριστικο), για να παρουν αυτο που θελουν. Και τις 2 κατηγοριες τις θεωρω απαραδεκτες.

Δεν ξέρω αν λέει κάτι. Το να γίνεται το θέμα αυτό και να καταστρέφονται καριέρες χωρίς λόγο δεν βγάζει νόημα. Και σου λέω όλοι αυτοί μπορεί 1000% να το αξίζουν. Αλλά καλλιεργείται μία συνείδηση που μπορεί να καταστρέψει και αθώους.

Και προφανώς αν κάποιος θέλει να κερδίσει κάτι, θα πάει για το μεγάλο ψάρι. Θα πάει για αυτόν που έχει τα εκατομμύρια που είναι επιτυχημένος κλπ έτσι ώστε να τον απειλήσει πιο εύκολα και να τον ξεζουμίσει περισσότερο.

Και προσωπικά επειδή υπάρχουν τέτοιοι ψυχάκηδες διάσημοι δεν ξέρω τί θα γίνει αν κάποια στιγμή σπάσει ο διάολος του ποδάρι του και πάρω νόμπελ ειρήνης, 5-6 βραβεία Τιούρινγκ, βγάλω και 1-2 δισ και ζω μία χαρά την ζωή μου με την φήμη που έχτισα με σκληρή δουλειά και έρθει η Χ πρώην μου από όταν ήμουν 21 και αρχίζει να με κατηγορεί ψευδώς ότι την βίασα στα 21 μου, για να πάρει κάποια από τα εκατομμύρια, αλλά και για αν ικανοποιήσει και μία Χ ζήλια που έχασα το κελεπούρι και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο. Και τί θα γίνει αν τις ίδιες σκέψεις κάνουν σαν ντόμινο και οι άλλες 4-5 κοπέλες που είχα σχέσεις. Γιατί θα πρέπει η καριέρα μου να καταστραφεί από αυτούς τους ψευδείς ισχυρισμούς.

Μπορεί να πιστεύω ότι και οι περισσότεροι για αυτό το ρεύμα των βιαστών κλπ που υπάρχει, αλλά για τα άτομα που δεν έχουν παραδεχτεί τις κατηγορίες οφείλω να έχω και αυτήν την πιθανότητα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, ειδικά αν τα μόνα στοιχεία είναι απλά μαρτυρίες.
                Αυτος με τα πολλα λεφτα, εχει και τους καλους δικηγορους. Ως τωρα, ο μοναδικος που μπορω να σκεφτω που απεδειξε την αθωοτητα του ειναι ο Jeremy Piven. Για τους περισσοτερους αλλους, οσο παιρναει ο καιρος, τοσο αυξανονται οι κατηγοριες. Και μαλιστα, δεν εχω δει ως τωρα καποιον απο τους κατηγορους να κερδιζει κατι.

Αλλα και παλι, δεν καταλαβαινω τι συζηταμε. Να μην γινονται λαϊκα δικαστηρια, ειδικα χωρις στοιχεια. Συμφωνοι. Αλλα τι προτινεις? Αθωος μεχρι αποδειξεως του εναντιου, που ειναι κατι που ισχυει. Αλλα απο ποιο σημειο και μετα καταλαβαινεις οτι οι κατηγοριες εχουν βαση, και κατι πρεπει να γινει.

Μεχρι να γινει η δικη και να καταδικαστει ειναι το λογικο, συμφωνα με το παραπανω. Τι γινεται ομως με το θυμα?

Εστω οτι ενας manager κατηγορειται για σεξουαλικη παρενοχληση απο 3 υπαλληλους του. Οι υπαλληλοι αναγκαζονται να πηγαινουν στην δουλεια και να δουλευουν κατω απο τον θυτη τους? Πρεπει να παραιτηθουν? Τι πρεπει να κανουν?

Δεν ξερω την απαντηση, δεν νομιζω οτι μπορει να πει καποιος κατι που ειναι απολυτα δικαιο.

Δεν το βλέπω σαν δολοφονία χαρακτήρα αλλά σαν αρκετά λογικές απορίες αν εξαιρέσουμε αυτό με το τί φόραγε. Αυτές ειδικά στο Hollywood που δεν το κατήγγειλαν αμέσως προφανώς αντάλλαξαν την τιμή τους και την αξιοπρέπειά τους με ρολάκους, φήμη και φράγκα. Και μετά 20 χρόνια μετά έρχονται να πάρουν και την πίτα αφού ο σκύλος είναι χορτάτος. Και δεν ρίχνω φταίξιμο σε αυτά τα θύματα αλλά τα σέβομαι απείρως λιγότερο από άλλα πραγματικά θύματα που πιθανόν έχασαν ή ρίσκαραν καριέρες και άμεσα υπερασπίστηκαν την αξιοπρέπειά τους. Και θέλει πολύ προσπάθεια για αν πειστώ πως δεν σκέφτονταν μετά τον βιασμό (αν ήταν βιασμός) πως "αν δεν το πω σε κανέναν θα πάρω αυτόν τον ρόλο και θα ζω σε χλύδα για το υπόλοιπο της ζωής μου". ΑΝ καθυστερείς 20-30 χρόνια να καταγγήλεις κάποιον για κάτι και έχεις φάει ψωμί από αυτόν τον κάποιον για 20 χρόνια, ο ενδεχόμενος βιασμός ή η σεξουαλική παρενόχληση, μεταφράζεται σε συναλλαγή.

Προφανώς δεν θα πρέπει ρίχνουμε καμία ευθύνη στα θύματα για κάτι που τους συνέβη 20-30 χρόνια πριν παρά την θέλησή τους. Δεν νομίζω όμως πως είναι λογικό να θεωρούνται οι παραπάνω σκέψεις κοινωνικά παράλογες.
                Πολλες απο τις κατηγοριες αφορουν σε αυτο. Οτι τους ζητηθηκε sex με ανταλλαγμα ρολους. Και αρνηθηκαν. Και αυτο ειναι παρενοχληση. Αλλοι μιλανε για αλλα πραγματα, ακομα χειροτερα. Διαβασε αυτο αν θελεις (https://www.hollywoodreporter.com/ne...enials-1060772)

Οταν για να ακολουθησεις την καριερα που θελεις, εισαι αναγκασμενος να ανεχεσαι τετοια πραγματα, κατι ειναι λαθος. Για παραδειγμα:

Αν μπεις στο γραφειο του καθηγητη σου (ενω σε περιμενει), και την παιζει μπροστα σου, πως θα νιωσεις? Θεωρησαι οτι απο αυτον τον καθηγητη εξαρταται το μελλον σου. Το πιο "ασφαλες" δεν ειναι να σηκωθεις να φυγεις? Μπορει να ρισκαρεις να τον βρισεις, αλλα παιζει να καταστρεψεις οτι πιθατοτητα θα εχεις ποτε για καριερα στην ρομποτικη. Δεν λεω ουτε να συναινεσεις σε τιποτα, ουτε καν να ανεχτεις τιποτα.

Και την επομενη φορα που πρεπει να πας στο γραφειο του, το ιδιο πραγμα. Και πες οτι εισαι και 20 χρονων. Οτι και να κανεις χαμενος εισαι, διαλεγεις το λιγοτερο επιπονο. Ή μπορεις να αποφασισεις να αλλαξεις καριερα.

Αυτό απαράδεκτο προφανώς. Όχι τα παραπάνω πάντως.
                Ποιο απ'ολα δεν ειναι?

Τι φοραγε? Ειχε πιει? Ειχε κοινωνικες επαφες με τον θυτη? Του μιλαγε? Γιατι δεν το κατηγγειλε αμεσως? Μετα γιατι φεροταν φυσιολογικα?

Για μενα ολα ειναι, εκτος ισως απο το αν ειχε πιει. Για εναν περιεργο λογο, μας ενδιαφερει μονο αν η γυναικα θυμα ειχε πιει ομως.

Η λύση είναι υπερβολικά απλή. Σαν κοινωνία μάθε αυτοάμυνα στις γυναίκες και μάθε τες να βάζουν την αξιοπρέπειά τους πάνω από όλα. The end.

Το γιατί θα πρέπει δυνητικά η ζωή μου να επηρεαστεί αρνητικά επειδή κάποιοι άντρες γυναίκες είναι ανίκανοι για τα παραπάνω είναι απλά κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω. Έχω χάσει ευκαιρίες προσωπικά, και πραγματικά χρυσές για αν κρατήσω την αξιοπρέπειά μου σε κάποια θέματα. Προσωπικά δεν μπορώ να μην θεωρήσω συνεργό τον τυπά που αποδέχτηκε τις προτάσεις που εγώ απέρριψα.
                Δεν μιλαμε απλα για ευκαιριες. Μιλαμε για ολοκληρη την καριερα. Οι ζωη τους γιατι πρεπει να επηρεαζεται για τον ιδιο λογο? Ή θα εχεις αξιοπρεπεια ή δεν μπορεις να κανεις αυτο που θες, επειδη ο αλλος δεν ξερει να φερεται?

Το προβλημα ειναι οτι γινονται οι προτασεις, ειδικα τοσο συχνα.

Είναι ένα πράγμα να αποκρύπτεις βιασμούς, και πιστεύω γίνεται και εδώ αν δεν γίνει άμεσα αναφορά, και άλλο πράγμα να βρίσκεις βιασμούς εκεί που δεν υπάρχουν. Το να πας από το ένα στο άλλο είναι ό,τι πιο παράλογο. Αυτό λέω. Και εμένα να αποκρύπτονται βιασμοί να σου πω δεν με ενδιαφέρει, με την έννοια πως αν κάποιος πάει να με βιάσει θα αντιδράσω βίαια σαν ζώο. Αν τα καταφέρει θα το αποκρύψω και θα σκοτώσω ο ίδιος όσο πιο βασανιστικά μπορώ, κατά προτίμηση δημοσίως. Μετά θα παραδοθώ. Απλά πράγματα.
                Δεν ειναι μονο βιασμοι, ειναι γενικοτερα σεξουαλικες παρενοχλησεις.

Περιγραφεις μια αντιδραση σε ενα υποθετικο σεναριο, χωρις να εχεις βρεθει σε αυτη τη θεση, εχοντας διαφορετικες παραμετρους απ'οτι τα θυματα σε πολλες απο αυτες τις ιστοριες, και επιλεγεις μια λυση που θα σου κατεστρεφε την ζωη. Δεν μπορεις να το θεωρησεις ως την μεση επιλογη, ουτε να περιμενεις οτι ολοι θα αντιδρουσαν ετσι, ακομα και αν εσυ ο ιδιος το εκανες.

Δεν ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις γιατι αποκρυπτονται βιασμοι οταν συμβαινουν τα παρακατω:

Weinstein used nondisclosure agreements like the one Gutierrez signed to evade accountability for claims of sexual harassment and assault for at least twenty years. He used these kinds of agreements with employees, business partners, and women who made allegations—women who were often much younger and far less powerful than Weinstein, and who signed under pressure from attorneys on both sides.
                https://www.newyorker.com/news/news-...et-settlements

According to dozens of pages of documents, and seven people directly involved in the effort, the firms that Weinstein hired included Kroll, which is one of the world’s largest corporate-intelligence companies, and Black Cube, an enterprise run largely by former officers of Mossad and other Israeli intelligence agencies.
                https://www.newyorker.com/news/news-...-army-of-spies

Ή ηθοποιοι μπηκαν σε μαυρη λιστα, χανοντας ευκαιριες ζωης
                "At the time, we had no reason to question what these guys were telling us - but in hindsight, I realise that this was very likely the Miramax smear campaign in full swing.

"I now suspect we were fed false information about both of these talented women - and as a direct result their names were removed from our casting list."
                https://www.stuff.co.nz/entertainmen...lacklist-stars

Αλλοι μιλησαν, και τους απογοητευσαν οι δικοι τους ανθρωποι ή περιεργα πραγματα συνεβησαν οταν καποιοι ειπαν κατι.
                Ever since, I have struggled with how and when to disclose this, if ever. At the time, I shared what happened to me with my parents, two adult friends and one of my older brothers. No one seemed ready to confront this taboo subject then, nor was I.
                ...
                And I remember how soon-after, when my tough adult female friend (in whom I had confided my terrible secret on the condition of a trade that she let me drive her car around the Hollywood Hills) came out to the set to visit and face him, later that very same day, by no small coincidence, I was injured from a stunt-gone-wrong on the Harrier jet. With broken ribs, I spent the evening in the hospital. To be clear, over the course of those months rehearsing and filming True Lies, it was Joel Kramer who was responsible for my safety on a film that at the time broke new ground for action films. On a daily basis he rigged wires and harnesses on my 12 year old body. My life was literally in his hands: he hung me in the open air, from a tower crane, atop an office tower, 25+ stories high. Whereas he was supposed to be my protector, he was my abuser.
                https://www.facebook.com/OfficialEli...69957739689557

Καποιοι μιλησαν, πριν μαλιστα ξεσπασει η ιστορια (το αρθρο ειναι του 2013, αλλα μιλαγε απο πιο παλια), αλλα δεν εγινε τιποτα, κυριως επειδη δεν ειπαν ονοματα.
                In the introduction, Feldman refuses to disclose the identity of Haim's alleged rapist, who he claims is "one of the most successful people in the entertainment industry." "You can't go around publicly accusing industry titans without expecting to find yourself in the middle of a nasty lawsuit," writes Feldman, "to say nothing of the potential threat to my career, as well as to the personal safety of myself and my son."
                http://edition.cnn.com/2013/10/22/sh...-ew/index.html

Αλλά αν κάποιος-α με κατηγορήσει ψευδώς για βιασμό απλά δεν έχω την επιλογή να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να ζω και να βλέπω να καταστρέφεται η ζωή μου ή να αυτοκτονήσω. Κυριολεκτικά τίποτα άλλο. Και για αυτό απλά το θέμα με καίει. Σκοπεύω να γίνω καθηγητής να μιλάμε καθημερινά με 18χρονα και δεν γουστάρω να τρέχω από νούμερα χωρίς λόγο.
                Ειπα και πιο πριν, στα πανεπιστημια η κατασταση ειναι προβληματικη. Εκτος πανεπιστημιων δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα. Προσφατα, το project Veritas, για καποιο λογο αγαπημενο των alt-right και οχι μονο, εφαγε μια τεραστια ηττα (και προσπαθησε να βγει και απο πανω).

Στις εκλογες τις Alabama, ηταν υποψηφιος ο Roy Moore, ο οποιος ειχε κατηγορηθει απο πολλες γυναικες για ακαταλληλη συμπεριφορα πριν απο 30 χρονια πριν. Αυτοι λοιπον, εκαναν το απολυτα ανηθικο πραγμα, αν προσπαθησουν να στειλουν μια γυναικα με ψευτικη ιστορια, για να αποδειξουν οτι "οι ιστοριες ειναι ψευτικες, κατασκευασμενες απλα για να τον καταστρεψουν". Αυτο ειναι διπλα ανηθικο, γιατι περα απο την προσπαθεια να καταστρεψει την αξιοπιστια της εφημεριδας, θα κατεστρεφε και την αξιοπιστια των θυματων του.

Πηρε πουλο ομως, επειδη εκαναν σωστα τη δουλεια τους οι δημοσιογραφοι, και καταλαβαν οτι ελεγε ψεμματα.

A woman who falsely claimed to The Washington Post that Roy Moore, the Republican U.S. Senate candidate in Alabama, impregnated her as a teenager appears to work with an organization that uses deceptive tactics to secretly record conversations in an effort to embarrass its targets.

In a series of interviews over two weeks, the woman shared a dramatic story about an alleged sexual relationship with Moore in 1992 that led to an abortion when she was 15. During the interviews, she repeatedly pressed Post reporters to give their opinions on the effects that her claims could have on Moore’s candidacy if she went public.
                https://www.washingtonpost.com/inves...c3a_story.html

Δεν έλεγα ψέματα μαν. το ότι υπάρχει ένα πανεπιστήμιο, που εγώ έπρεπε να τρέχω 3 εβδομάδες για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας έχοντας και επίσης δύο γυναίκες μάρτυρες απλά λέει πολλά από μόνο του.

Μόνο που εμένα δεν με νοιάζει γιατί συμβαίνει κάτι. Αλλά ότι το δεύτερο δικαιολογείται ως τακτική λόγω του πρώτου. Επειδή το κράτος δεν μπορεί να περιορίσει του βιασμούς, δικαιολογεί στο να καταδικάζονται και οι false positive.
                Εχω χαθει. Πιο ειναι το δευτερο? Αν ειναι το να τιμωρειται οποιος αποδεδειγμενα κανει εσκεμμενα ψευδεις κατηογοριες για να καταστρεψει καποιον, τοτε συμφωνοι. Αλλα θα πρεπει να τηρουνται τα ιδια κριτηρια αποδειξης, οχι απλα αθωωση του κατηγορουμενου.

Όλη η συνέντευξη γαμάει όπως και όλες οι εκπομπές του Maher αλλά τσέκαρε τον Cleese να σου απαντά γύρω στο 2:20.

Έλα ρε μεγάλε; Το φόρουμ παίρνεις τώρα σαν παράδειγμα;
                Ως προς τους γνωστούς σου ίσως είμαι ένας από αυτούς. Ρατσιστικά και σεξιστικά αστεία, όταν γίνονται χωρίς bias ή προκατάληψη είναι ό,τι καλύτερο για να καταπολεμήσεις σεξισμό και ρατσισμό. Γιατί ρατσισμός και σεξισμός δεν είναι να πιστεύεις πως όλοι είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά πως παρ' όλες τις πολλές διαφορές μας, κάποιες φορές αγεφύρωτες, όλοι έχουμε την ίδια θέληση να ζήσουμε μαζί δίκαια και ισορροπημένα. Και το χιούμορ είναι από τα καλά εργαλεία να εντοπίσεις αλλά και να χτίσεις ισορροπημένους χαρακτήρες και σχέσεις.
                Το forum, σε θεωρια, αποτελει μικρογραφια της κοινωνιας, τουλαχιστον ως ενα βαθμο. Μπορει να μην τηρουνται οι αναλογιες, λογω μικρου αριθμου δειγματος, αλλα νομιζω οτι ολες οι αποψεις που ακουγονται εδω, ισως ακομα και μερικα εμφανη troll, απαντουνται και στην κοινωνια. Ισως οχι στους κυκλους που συναναστρεφομαστε εμεις, αλλα υπαρχουν.

Δεν μ'αρεσει ο Maher, ειδικα μετα την συνεντευξη του με τον Milo. Με τον Cleese ουτε συμφωνω, ουτε διαφωνω τελειως. Πρωτα απ'ολα, εχει ζησει σε μια διαφορετικη εποχη. Δευτερον, στην κωμωδια, υπαρχουν και παραμετροι. Punching up για παραδειγμα. Ή πρεπει να εχεις επιγνωση της καταστασης γυρω σου. Οταν κυριαρχει μια αρνητικη προπαγανδα, ή εστω μη-αντικειμενες ειδησεις γυρω απο μια κατασταση, και εσυ το ενισχυεις με αστεια, τοτε βοηθας στην προβληματικη κατασταση. Για τους Μεξικανους, που αναφερονται στο video. Υπαρχει ολη αυτη η συζητηση οτι ειναι μονο εγκληματιες και βιαστες, ο τοιχος και λοιπα. Αν, με αστεια, προωθεις τα ιδια σημειο, τοτε συμβαλεις σε μια προβληματικη καταστση.

Επειτα, εχει να κανει με εσενα σαν ατομο. "Ποτε κλεινεις το ματι σε εναν αλβανο? Οταν τον σημαδευεις". Το ποσο προβληματικο ειναι το ανεκδοτο, εξαρταται απο το ποιος το λεει. Αν ας πουμε ο Chris Brown κανει αστειο για το χτυπημα γυναικων, τοτε δεν ειναι και τοσο αστειο, δεν νομιζεις?

Η ποικιλια στα ανεκδοτα αυτου του τυπου. Ο Cleese λεει οτι στο video οτι αν κανεις αστεια για Γαλλους ή Σουηδους, δεν υπαρχει προβλημα, αλλα μολις αναφερεις τους Μεξικανους, υπαρχει. Αυτο ειναι λαθος. Αν κανεις αστεια γενικα για λαους, τοτε ολα ειναι fair game, αρκει να εχουν ολα παρομοιο βαρος. Αν ομως κανεις ενα αστειο για Γαλλους, ενα για Σουηδους, και 15 για Μεξικανους, τοτε κατι δεν παει καλα.

Η συχνοτητα με την οποια καποιος κανει τετοια αστεια. Οταν ακουσεις ενα αστειο για τους Ελληνες, θα γελασεις. Και την δευτερη, και την τριτη, και μερικες ακομα. Την εικοστη φορα που θα ακουσεις απο τον ιδιο ανθρωπο το ιδιο ανεκδοτο / κακια? Θα γελασεις παλι, και δεν θα νομιζεις οτι υπαρχει ενα υποκειμενο προβλημα, εστω και αν αυτο ειναι η ελλειψη κωμικου υλικου απο αυτο το ατομο?

Διαφωνω με αυτο που λες, οτι εχουμε ολοι μαζι την ιδια θεληση να ζησουμε δικαια και ισορροπημενα. Θα ηταν ιδανικο, αλλα δεν πιστευω οτι ισχυει. Η δικη μου αποψη ειναι οτι τετοια αστεια πρεπει να γινονται με τροπο που δεν προσβαλουν κανεναν, οταν προσβαλουν καποιον να απολογισαι για την προσβολη, αν πιστευεις οτι το παραπονο εχει βαση, και να μην εχεις σαν κοινο ατομα που θα το χρησειμοποιησουν για να ενισχυσουν τις ηδη ασχημες πεποιθησεις του.

Γιατι για σενα μπορει να ειναι ενα απλο αστειο, αλλα για τον Μεξικανο που σε ακουει, και αντιμετωπισε ολη την ζωη του ρατσισμο και προκαταληψη ωστε να ειναι σημερα με σενα και να κυνηγαει το διδακτορικο του, μπορει να ειναι κατι παραπανω.

Ναι μέσα. Αλλά ψάξε ρώτα να δεις τί θέλει ένας άντρας από μία γυναίκα και μία γυναίκα από έναν άντρα. Από την εμπειρία μου το να πάρει κάποιος PhD τουλάχιστον PhD που να αξίζει θέλει άπειρη προσήλωση για τουλάχιστον 5 χρόνια. Και για έναν άντρα κοινωνικά, όπως τον βλέπουν οι γυναίκες μία χαρά μπορεί να τον βοηθάει παρ' όλες τις θυσίες που έχει κάνει, αλλά για μία γυναίκα δεν νομίζω πως ισχύει το ίδιο γενικά.

Στατιστικά άντρες διατίθενται να δώσουν 5 χρόνια από την ζωή τους μεταξύ 25-35 για να πάρουν διδακτορικό αλλά πολλές γυναίκες δεν κάνουν την ίδια επιλογή. Προτιμούν να κάνουν οικογένεια και να βρουν συντρόφους κλπ, ακριβώς λόγω του θέματος της γονιμότητας, που στον άντρα δεν υπάρχει. Οπότε δεν βλέπω το πρόβλημα; Θα πρέπει να μειώσουμε την δυσκολία και την ποιότητα ενός διδακτορικού για να μπορούν να συμμετέχουν και όποιοι νάναι; Ποιά η λύση;

Και εγώ τώρα είμαι μόνος μου εδώ, δεν έχω καμία γυναίκα στο σπίτι να κάνει το νοικοκυριό, οπότε δεν υπάρχει αναγωγή σε κοινωνικές αιτίες όπως λες. Πιστεύω είναι περισσότερο αυτό το λεπτό θέμα. Η γυναίκα για να κάνει οικογένεια φυσιολογικά έχει φυσικούς περιορισμούς που εκ των πραγμάτων δεν υπάρχουν στον άντρα.
                Πρωτα απ'ολα, αυτοαναιρεισαι. Λες οτι "για έναν άντρα κοινωνικά, όπως τον βλέπουν οι γυναίκες μία χαρά μπορεί να τον βοηθάει παρ' όλες τις θυσίες που έχει κάνει, αλλά για μία γυναίκα δεν νομίζω πως ισχύει το ίδιο γενικά", και μετα λες οτι "δεν υπάρχει αναγωγή σε κοινωνικές αιτίες όπως λες". Η γυναικα μια χαρα θα μπορουσε, και πολλες το κανουν, να συνδιασει διδακτορικο και οικογενεια. Η κοινωνικη πιεση ειναι ενας απο τους λογους που δεν το κανουν.

Δεν ειπε κανεις να μειωθει η δυσκολια ή να γινουν εκπτωσεις στην ποιοτητα των προγραμματων. Αλλαγη νοοτροπιας χρειαζεται.

Χεχε. Και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Επειδή όλοι οι γονείς παίρνουν το μέρος των παιδιών, τα σχολεία αναγκάζονται να επιλέγουν ποιο θηλυκές επιλογές που περιέχουν μηδενική ανοχή της βίας κλπ, έτσι ώστε να βάζουν στην χειρότερη τους γονείς αν μαλώνουν μεταξύ τους, ενώ το σχολείο μπορεί να πλύνει τα χέρια του σαν τον Πόντιο Πιλάτο.
                Πιο θηλυκη επιλογη ειναι να μην τιμωρειται το παιδι για ασχημη συμπεριφορα ή επειδη αποτυγχανει στα μαθηματα? Δεν νομιζω.

Αν μιλάμε για άντρα που δουλεύει και γυναίκα στο σπιτι ναι οκ, τα λεφτά είναι για το παιδί, όχι για να ζει μία γυναίκα που είναι ικανή να εργαστεί. Προσωπικά λόγω αυτού είμαι πολύ εναντίον του να μην εργάζεται η γυναίκα, και να χάνει την αυτονομία της αλλά τέσπα.

Τώρα τον εξεφτελισμό δεν μπορώ να τον αντιληφθώ, να σου πω την μαύρη αλήθεια. Έχετε συμβόλαιο (τον γάμο), ένα από τους δύο καταργεί το συμβόλαιο (απιστία, ξυλοδαρμός, κλπ) και πρεει να πληρώσει τα ρήτρα. Δεν βλέπω τον εξευτελισμό προσωπικά.
                Και εγω συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες για την εργασια της γυναικας και την διατηρηση της αυτονομιας. Η κουβεντα ειναι για τις αλλες περιτπωσεις ομως. Ποσο ευκολο θεωρεις μια γυναικα να βρει δουλεια στα 35+, με μηδαμινη εμπειρια, και ολη η εμπειρια να ειναι τουλαχιστον δεκαετιας? Ακομα και με ενα δυνατο πτυχιο, το οποιο ομως ηταν ανεκμεταλλευτο.

Λαθος της η επιλογη να μην δουλεψει? Συμφωνοι. Εκανε αυτη την επιλογη κατω απο ορισμενες συνθηκες, οπως η συμφωνια που εσυ αναφερεις. Οταν λοιπον απο την μερια της δεν εκανε καποιο λαθος, αλλα ο αλλος αποφασισε να την αθετησει, γιατι να "πληρωσει την ρητρα" οπως λες για να "ζει μια γυναικα που ειναι ικανη να εργαστει" εως οτου αυτη η γυναικα μπορει να σταθει αξιοπρεπως στα ποδια της?

Μια αλλη συνθηκη ειναι η κατασταση της κοινωνιας, που θεωρει αποδεκτο το να μην δουλευει η γυναικα, και σε μερικες φορες ισως θεωρει το αντιθετο κατακριτεο, ή ντροπη για τον αντρα (δεν μπορει να παρεχει αρκετα).

Ο εξευτελισμος ειναι οτι στηριζεσαι για την επιβιωση σου και την αξιοπρεπεια σου (πληρωμες λογαριασμων για παραδειγμα) σε καποιον που σου φερθηκε τοσο ασχημα.

Ας πούμε το να μην παίρνουν ενώ ζητάνε, αυτό είναι πρόβλημα. Το να μην ζητάνε ή να μην θέλουν για εμένα δεν είναι πρόβλημα, και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι ποβλημα. Μιλάμε για πολίτες που επιλέγουν ή δεν επιλέγουν να ασκήσουν κάποια δικαιώματά τους. Δεν μπορώ να πω πως δεν είναι ικανοί να αποφασίζουν για το τί δικαιώματα θέλουν να απαιτήσουν όταν τους αποδέχομαι να αποφασίζουν για το μέλλον μου και το μέλλον της χώρας μου.

Δεν το βλέπω σαν πρόβλημα που το κράτος ή η κοινωνία πρέπει να λύσει η κάτι. Το κράτος και η κοινωνία οφείλει να παρέχει τα δικαιώματα τίποτα άλλο. Το τί θα κάνει ο καθένας, δικό του θέμα.
                Το κρατος παρεχει ηδη τους μηχανισμους. Ισως θελουν βελτιωση σε καποια σημεια, αλλα μεχρι εκει ειναι η υποχρεωση του. Η κοινωνια ομως ειναι κατι διαφορετικο. Οπως ειπα και πιο πανω, το να παιρνει διατροφη ο αντρας απο την γυναικα θεωρειται ντροπη. "Τον ζει η πρωην του" κλπ. Το ιδιο αν μενει ο αντρας στο σπιτι για να μεγαλωσει τα παιδια, αντι για την γυναικα. Αυτες ειναι νοοτροπιες που δεν πρεπει να υπαρχουν.

Αν εννοείς πως οι φυλακές είναι κομμάτι της αμερικανικής κουλτούρας ΟΚ. Δεν υπάρχουν πολλοί αφροαμερικανοί να πάνε να σπουδάσουν παρόλα τα βοηθήματα που υπάρχουν. Και όταν ένα τεράστιο κομμάτι μίας ομάδας επιλέγει να μην σπουδάσει δεν ξέρω πόσο αφομοιωμένοι είναι.
                Αυτο το λες επειδη οι μαυροι παιρνουν μεγαλυτερη ποινη για τα ιδια εγκληματα?
                It exposes the fact that African-American defendants get more time behind bars — sometimes twice the prison terms of whites with identical criminal histories — when they commit the same crimes under identical circumstances. It also shows how bias on the part of individual judges and prosecutors drives sentencing inequity.
                https://www.nytimes.com/2016/12/17/o...nd-whites.html

Ή μηπως για αυτα?

African Americans are only 13% of the American population but a majority of innocent defendants wrongfully convicted of crimes and later exonerated. They constitute 47% of the 1,900 exonerations listed in the National Registry of Exonerations (as of October 2016), and the great majority of more than 1,800 additional innocent defendants who were framed and convicted of crimes in 15 large - scale police scandals and later cleared in “group exonerations.”
                -
                Judging from exonerations, innocent black people are about seven times more likely to be convicted of murder than innocent white people
                -
                Assaults on white women by African-American men are a small minority of all sexual assaults in the United States, but they constitute half of sexual assaults with eyewitness misidentifications that led to exoneration
                -
                The best national evidence on drug use shows that African Americans and whites use illegal drugs at about the same rate. Nonetheless, African Americans are about five times as likely to go to prison for drug possession as whites — and judging from exonerations, innocent black people are about 12 times more likely to be convicted of drug crimes than innocent white people
                http://www.law.umich.edu/special/exo...onvictions.pdf

Και οι τσιγγάνοι ή οι γύφτοι στην Ελλάδα αφομοιωμένοι είναι; Επειδή κάποιοι ακούνε τσιφτετέλια σημαίνει πως είναι στην ελληνική κουλτούρα;
                Οχι, και δεν υπαρχει αμεση συσχετιση των δυο.

Ινδούς, Κινέζους, Έλληνες γιατί όχι;
                Κυριως γιατι δεν μεταφερθηκαν εκει σαν σκλαβοι, δουλευονται δωρεαν και κατω απο αθλιες συνθηκες.

Έχει υπόψη σου για τους white trash; Κάποιοι από αυτούς ζουν το ίδιο ή χειρότερα από σε βιωτικό επίπεδο από πάρα πολλούς μαύρους και επίσης παουσιάζουν παρόμοιες συμπεριφορές σαν κοινότητες. Λες και εκεί να παίζει το δέρμα σημασία;

Όταν υπάρχει αυτή η περιθωριοποίηση και κάποιοι τύποι προσπαθούν να σε βοηθήσουν να ενσωματωθείς σιγά σιγά, αλλά τελικά τους απορρίπτεις, μία χαρά δείχνεις πως δεν το θέλεις. Προφανώς ρατσισμός υπάρχει στις ΗΠΑ, και φαίνεται παντού αυτό, από όλες τις πλευρές. Αλλά επίσης υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν να τον καταπολεμήσουν, και αυτοί οι άνθρωποι βλέπουν εμπόδια επίσης από όλες τις πλευρές. Το παράδειγμα με τον αφροαμερικάνο διδακτορικό δεν το διάβασες; Η οικογένειά του είχε την ευκαιρία να τον στηρίξει και ο ίδιος θα μπορούσε να επηρεάσει θετικά και τα αδέλφια του. Αλλά για τους γονείς του έγινε whitey από την στιγμή που πήγε να σπουδάσει...
                Και η φτωχια παιζει ρολο, προφανως. Αλλα οταν το συστημα ειναι κατασκευασμενο ωστε να τους κραταει στην φτωχια, και ιστορικα οι μειωνοτητες ειναι φτωχοτερες, αρα παιζει και το δερμα ενα ρολο. Επισης, σε τι κατασταση ειναι οι μαυροι σε white trash περιοχες?
                Officials in Lauderdale County, Mississippi, have operated "a school-to-prison pipeline" that violates the constitutional rights of juveniles by incarcerating them for alleged school disciplinary infractions, some as minor as defiance, the U.S. Department of Justice said Friday.

"Students most affected by this system are African-American children and children with disabilities," the Justice Department said.
                http://edition.cnn.com/2012/08/10/us...enile-justice/

Ακομα και οι γονεις του παιδιου που αναφερεις, ειναι μερος του προβληματος.

Ρατσισμός στις ΗΠΑ από την αστυνομία, ναι υπάρχει. Cool. Από την άλλη αυτό δεν δικαιολογεί γιατί κάποιοι επιλέγουν να μην καλυτερεύουν τις συνθήκες ζωής τους, ειδικά αν δεν έχουν σκοτωθεί από μπάτσους, και ειδικά αν έχουν ευκαιρίες.

Η διαφορά του war on drugs με του opioid crisis είναι πως οι μαύροι είναι μόνο 30% ενώ οι λευκοί πολύ παραπάνω. Άρα εκεί που μπορεί να είχες μόνο 1% χρήστες να πεθαίνουν πριν κάτι χρόνια, λόγω του ανύπαρκτου συστήματος υγείας το ποσοστό έχει πάει στο 11%. Άρα ναι, υπάρχει προπαγάνδα αλλά δεν είναι απλά θέμα phrasing.

Ως προς το χρώμα αν σε πιάσουν με δόση το χρώμα του δέρματός σου δεν παίζει σημασία.
                Για το αν σε πιασουν, δες τα στοιχεια πιο πανω. Υπαρχει θεμα phrasing, κανει τον χρηστη θυτη ή θυμα. Ειναι το ιδιο που συμβαινει με τους "τρομοκρατες" και ποιους επιλεγουν να ονομασουν ετσι. Τωρα που εισαι στην Αμερικη, ποσες ιστοριες για "εγχωριους τρομοκρατες" εχεις ακουσει, και ποσες απο αυτες αποτελεσαν τεραστια εθνικα νεα?

Δεν ξέρω. Πόσοι λευκοί σοβαροί υπάρχουν και πόσοι καρικατούρες; Πόσοι έξυπνοι λευκοί οικογενειάρχες και πόσοι καρικατούρες; Στις ταινίες που έχω δει μία χαρά ίσα είναι τα πράγματα. και αυτό που ίσως βλέπεις ως καρικατούρα στις ταινίες ίσως είναι ο μέσος όρος των αφροαμερικανών. Άσπροι και λευκοί, με ελάχιστες εξαιρέσεις και από τις δύο πλευρές, μιλάνε διαφορετικά, χορεύουν διαφορετικά, έχουν διαφορετικά γούστα στα ρούχα, στην μουσική, στις ταινίες κλπ.
                Η κοτα εκανε το αυγο, ή το αυγο την κοτα?

Σωστός. Δεν λέω πως οι υποτροφίες είναι λάθος να υπάρχουν, λέω πως η λογική που τις βάζουν είναι παράλογη πολλές φορές. Δηλαδή δεν μπαίνουν υποτροφίες επειδή κάποιοι είναι πιο άτυχοι, αλλά επειδή δεν υπάρχει μία κατηγορία σε καλό βαθμό σε ένα πεδίο. Correlation!=Causation.

Πχ οι λευκές γυναίκες δεν είναι λόγω αδικίας λιγότερες σε κάποιες σχολές, είναι λόγω άλλων προσωπικών λόγων. Μιας και έχουν τους ίδιους γονείς με τους λευκούς άντρες.
                https://www.theatlantic.com/educatio...esting/405013/
                http://www.pnas.org/content/113/48/13678.abstract

Εδω θα βρεις μια ερευνα (και ενα αρθρο που την αναλυει), που εξετασε τι συμβαινει οταν αλλαζει ο τροπος αξιολογησης των χαρισματικων μαθητων, και δινεται ευκαιρια σε ολους τους μαθητες να αξιολογηθουν δικαια. Με εξαιρεση τους ασιατες, που παρεμειναν στα ιδια επιπεδα, ολες οι κατηγοριες μειονοτητων (και οι γυναικες) αυξηθηκαν, ενω οι λευκοι επεσαν.

Μεγάλο λάθος. Υπάρχουν επίσης πολλοί λευκοί που ζουν χειρότερα, σε χειρότερες γειτονιές από τα γκέτο και δεν ακούγονται επειδή ακριβώς άλλοι λευκοί ζουν πολύ καλύτερα. White Trashes όπως είπα πριν. Δεν μιλάμε για μία κανονική κατανομή, αλλά για μία τελείως multimodal. Τέτοιες προτάσεις είναι ρατσιστικές υπεργενικεύσεις. Γιατί δηλαδή να έχει περισσότερες ευκαιρίες το μαυράκι να μπει με υποτροφία στο πανεπιστήμιο από ένα ασπράκι που επίσης ζούσε σε γκέτο υπό άθλιες συνθήκες;
                http://www.pewsocialtrends.org/2016/...ic-well-being/
                https://www.epi.org/blog/the-racial-...-build-wealth/

Λευκοι ζουν χειροτερα απο τον μεσο ορο τον μαυρων? Λιγο δυσκολα. Λευκοι που ζουν χειροτερα απο καποιους μαυρους, ναι. Αλλα το να μου λες οτι ενας λευκος στην Alabama, απ'οτι ενας μαυρος στο San Francisco δεν λεει παρα πολλα. Οποτε συμφωνω οτι πρεπει να εχει να κανει με την οικονομικη κατασταση. Αλλα συνολικα αυτο σημαινει οτι οι μειονοτητες θα εχουν περισσοτερες ευκαιριες.

Αν πάμε να πολεμήσουμε την ανισότητα γιατί λοιπόν δεν την πολεμούμε υπό το πρίσμα της οικονομικής δυσχέρειας γενικά αλλά υπό αυτό της ράτσας; Σου φαίνεται δίκαιο; Ειδικά όταν, όπως προείπα, όχι για κατάσταση που όλοι οι λευκοί ζουν καλύτερα από όλους τους μαύρους, αλλά από κατάσταση που πολλοί λευκοί (όχι οι περισσότεροι) ζουν χειρότερα από τον μέσο όρο των μαύρων.

Συγγνώμη, αλλά όταν βλέπω να μην αρπάζει ένα σύνολο ατόμων τις (θες λίγες;) ευκαιρίες που του παρουσιάζονται, αλλά να τις καταδικάζει κιόλας, δείχνει άμεσα πως για Χ λόγους δεν θέλει να αλλάξει. Διαφωνείς;
                Οπως ειπα, συμφωνω με το οικονομικο κομματι. Αλλα πρεπει να καταπολεμισουμε και τους λογους που οδηγουν σε αυτη την οικονομικη κατασταση.

Οπως και να το κανουμε, εγω που πηγα σε ιδιωτικο σχολειο στην Αθηνα, και ειχα την δυνατοτητα να κανω ιδιαιτερα / φροντιστηρια, δεν ξεκιναω απο την ιδια αφετηρια με ενα παιδι που πηγε σε δημοσιο στην Θεσσαλονικη, ποσο μαλλον σε καποιο απομερο χωριο ή νησι. Εγω που μπορουσα να σπουδασω χωρις να εχω να σκεφτω το οικονομικο κομματι, ακομα και αν δουλευα για να εχω περισστοτερα προσωπικα λεφτα, δεν ειχα τις ιδιες δυσκολιες με καποιον που δουλευε για να εχει να μεινει καπου και να φαει κατι.

Και οι 2 δωσαμε τις ιδιες εξετασεις για να μπουμε στην ιδια σχολη, και δωσαμε τα ιδια μαθηματα (ας μην μετρησουμε τις επιλογες) για να την τελειωσουμε. Δεν καταβαλαμε ομως την ιδια προσπαθεια, και το να το αρνουμαι αυτο ειναι αδικο.

Οποτε δεν θεωρω σωστο να κατηγορω καποιον που δεν καταβαλε την δεκαπλασια προσπαθεια απο μενα για να ειναι στο ιδιο σημειο που ειμαι εγω τωρα, και θεωρω υποχρεωση μου να υποστηριξω οποια προσπαθεια γινει για να εξισορροπισει αυτες τις ανισσοτητες, χωρις ομως να γινονται εκπτωσεις στην γνωση ή ικανοτητα που δινεται απο το σχολειο και το πανεπιστημιο.

Και δεν δινω free pass σε κανεναν. Απλα θεωρω οτι αξιζουν σπρωξιμο, υποστηριξη και δευτερες ευκαιριες.

Comment

• ronron
                  ronron commented
                  Editing a comment
                  Θετεις ωραία τη σκέψη σου ωραία, απέναντι στο συγκαλλυμενο μισογυνισμό του Συριζαιου.Δε συμφωνω σε όλα, αλλά θέτει ερωτήματα.Όπως πχ το ζήτημα της ισοτιμίας και όχι της ισότητας που θα έπρεπε να είναι το πλαίσιο διεκδίκησης των γυναικών που είναι διπλά εκμεταλλευόμενες και αναγκάζονται να αποχαυνωνονται στη δουλειά στο σπίτι, όταν όλα αυτά θα έπρεπε να είναι κοινωνική μέριμνα όπως ήταν στην ΕΣΣΔ.

• mariosx
                  mariosx commented
                  Editing a comment
                  Και νάτος ο σεχταριστής να μου κολλήσει την ταμπέλα του μισογύνη. Αυτοεκπληρούμενη προφητεία είσαι.

mariosx

Δεν ξερω αν και σε τι θα απαντησεις στο παραπανω. Αν θελεις, μην απαντησεις και σε τιποτα, απλα πες μου αν το διαβασες ή οχι.

Σε οτι αποφασισεις να μην απαντησεις, δεν το θεωρω παραδοχη του οτι εχω δικιο ή κατι παρομοιο, επομενως οτι θεωρεις οτι δεν εχει νοημα να συνεχιστει, και δεν παει καπου, αστο.

Σε παρακαλω, κανε μια προσπαθεια να κοπει το σεντονι, δεν νομιζω οτι αντεχω να ξαναγραψω τοσο μεγαλο post, σε κομματια, σε τοσο μεγαλο διαστημα.

Comment

Φίλε $s1 γειά σου. επειδή τα σεντόνια που γράφεις είναι ατελείωτα και δυσκολεύομαι να τα παρακολουθήσω Μιας και πρέπει να πηγαίνω μπρος πίσω για να βρίσκω τη θεματολογία, μήπως τα έχεις και σε e-book ? Θα διευκόλυνε πολύ.
                  Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Comment

• Originally posted by relativer777 View Post
                    Φίλε $s1 γειά σου. επειδή τα σεντόνια που γράφεις είναι ατελείωτα και δυσκολεύομαι να τα παρακολουθήσω Μιας και πρέπει να πηγαίνω μπρος πίσω για να βρίσκω τη θεματολογία, μήπως τα έχεις και σε e-book ? Θα διευκόλυνε πολύ.
                    Μαλλον ειρωνευεσαι, αλλα δεν το κανεις καλα, θες προπονηση.

Για την περιπτωση που το εννοεις, το ξερω οτι δυστυχως τα μηνυματα ειναι ατελειωτα, αλλα εκει οδηγηθηκε η συζητηση. Πιστευω οτι οι συζητητες αξιζουν την ωρα που χρειαζεται να ψαξω και να τα γραψω ομως, γι'αυτο και το κανω. Δεν συμβαινει με ολους.

Τωρα, οποιος θελει να συμμετασχει, ελευθερα, χωρις να ειναι απαραιτητο να διαβασει ολα τα προηγουμενα.

Comment

• Originally posted by ronron
                      Θετεις ωραία τη σκέψη σου ωραία, απέναντι στο συγκαλλυμενο μισογυνισμό του Συριζαιου.Δε συμφωνω σε όλα, αλλά θέτει ερωτήματα.Όπως πχ το ζήτημα της ισοτιμίας και όχι της ισότητας που θα έπρεπε να είναι το πλαίσιο διεκδίκησης των γυναικών που είναι διπλά εκμεταλλευόμενες και αναγκάζονται να αποχαυνωνονται στη δουλειά στο σπίτι, όταν όλα αυτά θα έπρεπε να είναι κοινωνική μέριμνα όπως ήταν στην ΕΣΣΔ.
                      Σ'ευχαριστω. Δεν πιστευω οτι ο Μαριος ειναι μισογυνης, ουτε και ο Alien. Για το οτι τα πραγματα θα ηταν πιο δικαια αν ηταν διαφορετικα, συμφωνω, για το πως θα μπορουσε να γινει αυτο, δεν ξερω.

Για την θεση της γυναικας στην ΕΣΣΔ με πιανεις αδιαβαστο.

Comment

• Originally posted by $s1 View Post
                        Δεν ξερω αν και σε τι θα απαντησεις στο παραπανω. Αν θελεις, μην απαντησεις και σε τιποτα, απλα πες μου αν το διαβασες ή οχι.
                        Διάβασα. Γαμάτο ποστ. θα απαντήσω σύντομα τώρα που έχω χρόνο μέχρι την Παρασκευή.
                        Originally posted by $s1 View Post
                        Σε οτι αποφασισεις να μην απαντησεις, δεν το θεωρω παραδοχη του οτι εχω δικιο ή κατι παρομοιο, επομενως οτι θεωρεις οτι δεν εχει νοημα να συνεχιστει, και δεν παει καπου, αστο.
                        Δεν μου είναι εύκολο να αφήσω κάτι κάτω.
                        Originally posted by $s1 View Post
                        Σε παρακαλω, κανε μια προσπαθεια να κοπει το σεντονι, δεν νομιζω οτι αντεχω να ξαναγραψω τοσο μεγαλο post, σε κομματια, σε τοσο μεγαλο διαστημα.
                        Είμαι ο χειρότερος σε αυτό. Είμαι υπερ αναλυτικός. θα απαντήσω σε όλα όσο μπορώ πιο σύντομα (λέμε τώρα ) και ελπίζω να μπορέσεις να κόψεις εσύ Ούτως η άλλως καταλαβαινόμαστε. Στην ίδια πλευρά είμαστε, απλά έχουμε διαφορετικές λύσεις.

Comment

• Αν η πολιτική ορθότητα δεν ήταν ένα πράγμα, τότε δεν θα βλέπαμε τις φεμινίστριες να πηγαίνουν χέρι-χέρι με τους black lives matter και τη LGTB κοινότητα. Επομένως μόνοι τους οι SJW εντάσσονται σε ένα ενιαίο σύνολο, αυτό της πολιτικής ορθότητας.
                          Kαι όμως δεν είναι. Η πολιτική ορθότητα είναι προιόν νοηματοδότησης. Κάθε τάξη, κάθε κλάδος, κάθε κοινωνική ομάδα έχει τη δική της πολιτική ορθότητα και λεξιλόγιο, ακόμη και η δεξιά και ο φιλελευθερισμός όπως και ο καθολικισμός. Όλοι είμαστε υπερ της πολιτικής ορθότητας, απλά θεωρούμε άλλα πράματα ορθά και άλλα όχι ο καθένας. Θα μπορούσε η γλώσσα και η νοηματοδότηση του CEO να είσαι ίδια με τη γλώσσα του υπαλλήλου? Είναι προπαγάνδα οτι η πολιτική ορθότητα είναι κάτι σύγχρονο και μάλιστα ομοιογενές.
                          Last edited by Etern1ty; 17-01-2018, 19:27.

Comment

• Originally posted by Etern1ty View Post
                            Kαι όμως δεν είναι. Η πολιτική ορθότητα είναι προιόν νοηματοδότησης. Κάθε τάξη, κάθε κλάδος, κάθε κοινωνική ομάδα έχει τη δική της πολιτική ορθότητα και λεξιλόγιο, ακόμη και η δεξιά και ο φιλελευθερισμός όπως και ο καθολικισμός. Όλοι είμαστε υπερ της πολιτικής ορθότητας, απλά θεωρούμε άλλα πράματα ορθά και άλλα όχι ο καθένας. Θα μπορούσε η γλώσσα και η νοηματοδότηση του CEO να είσαι ίδια με τη γλώσσα του υπαλλήλου? Είναι προπαγάνδα οτι η πολιτική ορθότητα είναι κάτι σύγχρονο και μάλιστα ομοιογενές.
                            Εχει επικρατήσει να χαρακτηρίζεται έτσι μετά τη δεκαετία του 90 μια συγκεκριμένη ευθιξία. Αλλά μωσαικοί νόμοι, υπάρχαν ανέκαθεν στην κοινωνία, το ίδιο και τα πρόβατα που τους ακολουθούσαν. Ενας τέτοιος μωσαικός νόμος είναι το lifestyle. Αλλος, είναι το SJW

Comment

• Originally posted by Etern1ty View Post
                              Νομίζω υπάρχουν πράγματα τα οποία είναι αυτονόητα για κάποιον που δεν είναι ψυχοπαθής. Δεν μπορείς να μιλάς δημόσια και να κάνεις πλάκα για τον βιασμό για παράδειγμα. Αυτό είναι αποδεκτό από όλους.
                              "You don’t argue with a toddler if you want to win; don’t amplify the toddler’s voice, because you’ll just get trapped in the toddler’s world. Rather, just keep asking the toddler to elaborate, because logic is the downfall of every toddler." –Daily Show host Trevor Noah on handling Donald Trump

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                              X