Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τέλος εποχής για το "κυρίες και κύριοι" στο μετρό του Λονδίνου

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Πρωτα απ'ολα, δεν εχεις απαντησει σε τιποτα απ'οτι εχω γραψει, παρα μονο κρινεις τις απαντησεις μου, και απαντας με μια γενικοτητα. Εχω διαβασει ολα τα αρθρα, και εχω δει ολα τα video που εχεις βαλει, και εχω απαντησε σε αυτα. (Εκτος απ'το 2ο της Annita Sharkeesian, που σου ειπα απ' την αρχη οτι δεν ασχολουμαι).

Originally posted by Alien666 View Post
    Οταν κάποιος διαψεύδεται εξολοκλήρου με τρανταχτά επιχειρήματα από ειδικούς, μας λες "τρελός είναι, δεν ασχολούμαι και δεν έχω να πω τίποτα".
    Απο την αρχη στο ειπα αυτο, πριν φτασω καν στο 2ο video που την εβαλες. Δεν εχω την υποχρεωση να δικαιολογησω ολες τις αποψεις.

Οταν κάποιος υποστηρίζει μια μαλακία με επιχειρηματολογία τύπου "ναι μεν αλλά" εσύ παραθέτεις με bold μόνο το "ναι μεν" και όχι το "αλλά". Το παραπάνω άρθρο της Vox παραθέτει αυτούσια τα αποσπάσματα του άρθρου της atlantic τα οποία εσύ αγνόησες.
    Το αρθρο της Vox το διαβασα ολοκληρο, οπως και αυτο της Atlantic. Αμφιβαλω αν εσυ τα διαβασες ολοκληρα.

Η μονη μαλακια που υποστηριζεται εδω ειναι οτι το αρθρο λεει οτι η εκλειψη ειναι ρατσιστικη. Και επειδη το παρακανες.

These dynamics made the Atlantic article easy fodder for conservative pundits (δηλαδη τα παραποιουν), who often complain that the left makes a connection to racism where none exists. The article itself is closer to free association (αυτο που λεω εγω) — listing racial, political, cultural, and historical trivia related to the regions covered by the total eclipse. The author Alice Ristroph, a professor at Brooklyn Law School, writes:
    Georgia will catch only a bit of the eclipse, but the state has already known well a different path of totality. Near the end of the Civil War, after Union forces captured the city of Atlanta, General William Tecumseh Sherman banished most of its citizens and burned its government buildings
    In another section, she writes:
    From Kansas, the eclipse goes to Missouri, still mostly bypassing black people, though now much more improbably. About a third of Kansas City, Missouri, is black, but most of the city lies just south of the path of totality. To get the full show, eclipse chasers should go north to St. Joseph, almost 90 percent white and about 6 percent black, the place where Jesse James died and where Marshall Mathers, a.k.a. Eminem, was born. The real Slim Shady, that is, who left St. Joe and took his angry and wry lyricism — “Y’all act like you never seen a white person before” — to the world of hip-hop, where Rolling Stone would declare him king. He was the top-selling American artist of 2000–2010 and the first rapper to win an Academy Award.
    To be fair, this article is not the only story that has attempted to make some kind of political point about the regions covered in the eclipse (και παλι αυτο που λεω εγω). For example, the Boston Globe also wrote about the eclipse coming to “Trump country.”

But if anything, the article is a good reminder that a popular but unrelated news peg isn’t always the best way to make a connection to America’s deep and well-documented history with racism. (Το να χρησιμοποιεις κατι που ειναι δημοφιλες εκεινη την στιγμη, για να κανεις συνδεση και να μιλησεις για τον ρατσισμος δεν ειναι παντα ο καλυτερος τροπος).

Sometimes a solar eclipse is just an eclipse.
    Τα ελληνικα στο quote ειναι τα σχολια μου. Πες μου τωρα εσυ τι διαφορα κανουν τα αποσπασματα του αρθρου. Δεν υπαρχει το "αλλα" που λες. Απλα δεν υπαρχει.

Ναι μεν το πανεπιστήμιο του princeton έδωσε σύσταση για την αλλαγή του λεξιλογίου, αλλά έχεις γνωρίσει τι εστί "σύσταση" στον ακαδημαικό χώρο; Ξέρεις ότι απολύεται προσωπικό με αιτιολόγιση "δεν συμμορφώθηκε στις συστάσεις;".
    Η συσταση διαφερει απο την απαγορευση. Αν πιστευεις το αντιθετο, αποδειξε το. Δεν εδωσε συσταση για αλλαγη κανενος λεξιλογιου. Για φρασεις μιλαγε, οταν απευθυνεσαι σε ομαδα ή αγνωστο ατομο.

Αυτο που ειπες εσυ ειναι οτι απαγορευσε συγκεκριμενες λεξεις, και ειναι ψεμα.

Και αφορά λες μόνο το λεξιλόγιο του προσωπικού. Είπα εγώ ότι αφορά και τις συζητήσεις μεταξύ των φοιτητών; Αυτό μας έλειπε.
    Οχι το λεξιλογιο προσωπικου. Επισημα εγγραφα συγκεκριμενων χρησεων.

Και για τη χωριστή εκδήλωση ορκομωσίας τι μας είπες; Εχει γίνει και αλλες φορές στο παρελθόν (ε και;) και σε άλλα ιδρύματα (ε και;) και είναι ανοιχτή στο κοινό (άλλο τι θα πάθει ο λευκός που θα τολμήσει να παραστεί εκεί).
    Αρα ουτε τις απαντησεις μου διαβαζεις?

Originally posted by $s1 View Post
    Organized by students, the event called Black Commencement 2017 will be held on May 23, with students from across Harvard's college and graduate schools wearing African kente cloth stoles over their traditional robes.
    Although Harvard's undergraduate college has had black commencement events in the past, this one will be the first open to graduate students across the university.
    Εδω βλεπουμε οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο.

Organizers say the Harvard event is open to students and guests of any race or ethnicity, and that 170 students and 530 guests have signed up to attend.
    Εδω βλεπουμε οτι ηταν ανοικτο σε ολους σαν κοινο.

Και απο εδω https://www.nytimes.com/2017/06/02/u...-harvard.htm
    Participants say the ceremonies are a way of celebrating their shared experience as a group, and not a rejection of official college graduations, which they also attend.

The alternative ceremonies at Harvard had printed programs, and incorporated the pageantry, ritual and solemnity of traditional commencements, though without the diplomas, which were reserved for the official university commencement.
    Οι επισημες αποφοιτησεις γινονται κανονικα, με την συμμετοχη ολων οσων συμμετηχαν και σε αυτη για την οποια συζηταμε.
    Για να τα ξαναπουμε λοιπον. Δεν ειναι εκδηλωση ορκωμοσιας, η ορκωμοσια γινεται κανονικα. Ο λευκος που θα παει εκει (πηγαν καποιοι) δεν θα παθει τιποτα. Αν μπορεις, απεδειξε το αντιθετο.

Αρα και παλι παραπληροφορηση.

Εστιάζεις εκεί που σε βολεύει και αν δεν μπορείς να εστιάσεις πουθενά λες "το άρθρο ήταν μαλακία", "αυτή που το είπε είναι τρελή" κλπ...
    Μου βαζεις κατι βλαμμενους, και μου ζητας να τους δικαιολογισω. Εσυ δεν απαντας πουθενα. Σου δειχνω οτι στα video που σχολιαζει ο τυπος για παραδειγμα, παραποει αυτα τα οποια σχολιαζει, ή σχολιαζει κατι τελειως ακυρο. Δεν απαντας σε αυτο.

Comment

• Originally posted by $s1 View Post

Το αρθρο χρησιμοποιει την πορεια της εκλειψης (επικαιρο), και το οτι παιρναει κυριως απο περιοχες που ζουν κυριως λευκοι (αφορμη), για να μιλησει για την ιστορια του ρατσισμου στις ΗΠΑ (αυτο που θελει να γραψει).

Οσο και αν επιμενεις, δεν λεει οτι η εκλειψη ειναι ρατσιστικη. Οτι mental acrobatics και να κανεις, δεν βγαινει αυτο το νοημα.
      Σου γράφω κι εγώ ένα τέτοιο άρθρο αυτή τη στιγμή:

Ο αστυνομικός είναι όργανο, το ίδιο και το μπουζούκι. Το μπουζούκι βέβαια είναι αντικείμενο χωρίς βιολογικά χαρακτηριστικά και ο αστυνομικός είναι ένας ζωντανός οργανισμός, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι και οι δύο είναι όργανα.

Και μιας και το αναφέρουμε, ας κάνουμε μια αναφορά στις ομοιότητες που εμφανίζουν οι αστυνομικοί με τα μπουζούκια... Και γράφω άλλες δέκα παραγράφους γι αυτές τις ομοιότητες...

Comment

• Originally posted by Alien666 View Post

Σου γράφω κι εγώ ένα τέτοιο άρθρο αυτή τη στιγμή:

Ο αστυνομικός είναι όργανο, το ίδιο και το μπουζούκι. Το μπουζούκι βέβαια είναι αντικείμενο χωρίς βιολογικά χαρακτηριστικά και ο αστυνομικός είναι ένας ζωντανός οργανισμός, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι και οι δύο είναι όργανα.

Και μιας και το αναφέρουμε, ας κάνουμε μια αναφορά στις ομοιότητες που εμφανίζουν οι αστυνομικοί με τα μπουζούκια... Και γράφω άλλες δέκα παραγράφους γι αυτές τις ομοιότητες...
        Για ποιες ομοιοτητες? Της εκλειψης με την ιστορια των περιοχων? Η αντιστοιχιση ποια ειναι? Να τελειωνουμε με αυτο. Εγω σου εδειξα τα επιχειρηματα μου με στοιχεια. Δειξε μου ξεκαθαρα σε ποιο σημειο του αρθρου λεει οτι η εκλειψη ειναι ρατσιστικη.

Comment

Για ποιες ομοιοτητες? Της εκλειψης με την ιστορια των περιοχων? Η αντιστοιχιση ποια ειναι? Να τελειωνουμε με αυτο. Εγω σου εδειξα τα επιχειρηματα μου με στοιχεια. Δειξε μου ξεκαθαρα σε ποιο σημειο του αρθρου λεει οτι η εκλειψη ειναι ρατσιστικη.
          Σου είπα ότι ξεκάθαρα δεν το λέει. Αν θες το διευκρινίζω και τώρα.

Αλλάζω λοιπόν την αρχική μου τοποθέτηση (που για να μην γράφω πολλά ήταν αυτή που ήταν) ως εξής:

Να ένα άρθρο της atlantic που μας λέει ότι η έκλειψη που σημειώθηκε πρόσφατα στις ΗΠΑ, διένυσε περιοχές όπου κατοικούν λιγότεροι μαύροι και κάνει μια εκτενή αναφορά στη ρατσιστική ιστορία των ΗΠΑ.

Σοβαρά τώρα: Για μένα η παραπάνω διατύπωση δεν διαφέρει πολύ από την προηγούμενη, αλλά εφόσον για σένα είναι σημαντική, την παραθέτω και με αυτή την μορφή.

Comment

• Και για να έχω απαντήσει σε όλα, ο αστυνομικός στο βίντεο που λέει "πυροβολούμε μόνο μαύρος", προφανώς έχει δει πολλά βίντεο όπου πυροβολούνται μαύροι (βέβαια στα περισσότερα από αυτά τους λενε να αφήσουν κάτω το όπλο και αυτοί δεν υπακούνε) και θεωρεί ότι ο κλάδος του "πυροβολεί μόνο μαύρους".

Κοντολογίς: Τρελός είναι μωρέ, τι να λέμε τώρα...

Comment

Κατα πασα πιθανοτητα αντρας ειπα. Αντρας με γυναικεια χαρακτηριστικα λοιπον. Τι χαρακτηριστικα?

Τι ειναι το κατι αλλο.

Οπως ειπες και εσυ πιο πανω, αντρας με γυναικεια χαρακτηριστικα.

Δεν εχει νοημα η συγκριση, οι πινακες ειναι εκει για να σου δειξουν οτι ο αριθμος των μαυρων λαθρομεταναστων ειναι αμελητεος.

Οι μαυροι στην Αμερικη πηγαν κυριως σαν σκλαβοι. Μετα σαν ελευθεροι, αλλα χωρις δικαιωματα. Διαβασε το αρθρο που εβαλε ο alien για την "ρατσιστικη" εκλειψη. Ισως καταλαβεις κατι.
              η ερωτηση μου ειναι αν πηγαν αστεγοι κι εμειναν ως αστεγοι ή αν ειχαν βρει σπιτι και το εχασαν.Αν ισχυει το δευτερο θα πρεπει να βρουμε ποιος ειναι ο λογος που γινανε περισσοτερες εξωσεις/κατασχεσεις σε μαυρους.Εκτος κι αν εχασαν τα σπιτια τους σε τζογο.Εχεις καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?Γιατι αυτα που λες μου θυμιζουν τον καμμενο τον ΓΟυιλ ΣΜιθ που μιλαγε για ρατσισμο στα οσκαρ επειδη κανεις μαυρος δεν πηρε οσκαρ περισυ.ΤΟ αστειο ειναι οτι μ αυτο το σκεπτικο θα πρεπει να βρεις ρατσισμο και στα νομπελ..
              Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτάς.

Comment

Σου είπα ότι ξεκάθαρα δεν το λέει. Αν θες το διευκρινίζω και τώρα.

Αλλάζω λοιπόν την αρχική μου τοποθέτηση (που για να μην γράφω πολλά ήταν αυτή που ήταν) ως εξής:

Να ένα άρθρο της atlantic που μας λέει ότι η έκλειψη που σημειώθηκε πρόσφατα στις ΗΠΑ, διένυσε περιοχές όπου κατοικούν λιγότεροι μαύροι και κάνει μια εκτενή αναφορά στη ρατσιστική ιστορία των ΗΠΑ.

Σοβαρά τώρα: Για μένα η παραπάνω διατύπωση δεν διαφέρει πολύ από την προηγούμενη, αλλά εφόσον για σένα είναι σημαντική, την παραθέτω και με αυτή την μορφή.
                H έκλειψη που σημειώθηκε το καλοκαίρι στην Αμερική ήταν ρατσιστική σύμφωνα με την Atlantic γιατί διέσχισε περιοχές που δεν ζουν πολλοι μαύροι...

https://www.theatlantic.com/science/...e-race/537318/
                Για μενα διαφερει, αλλα το εκτιμω που το λες. Και το θεμα ειναι, οτι θα μπορουσαν να το χρησιμοποιησουν πολυ καλυτερα, χωρις να κανουν αλματα λογικης. Δηλαδη κατι σαν "Οι αριστεροι ειναι τοσο απελπισμενοι που χρησιμοποιουν ακομα και ενα γεγονος σαν την εκλειψη για να αναφερθουν στον ρατσισμο του παρελθοντος".

Comment

Και για να έχω απαντήσει σε όλα, ο αστυνομικός στο βίντεο που λέει "πυροβολούμε μόνο μαύρος", προφανώς έχει δει πολλά βίντεο όπου πυροβολούνται μαύροι (βέβαια στα περισσότερα από αυτά τους λενε να αφήσουν κάτω το όπλο και αυτοί δεν υπακούνε) και θεωρεί ότι ο κλάδος του "πυροβολεί μόνο μαύρους".

Κοντολογίς: Τρελός είναι μωρέ, τι να λέμε τώρα...
                  Εβαλα αυτον και οχι τα video. Ο συγκεκριμενος μπορει απλα να το λεει για να ηρεμισει την γυναικα. Ανεξαρτητα απ'την ευκολια που το λεει.

(βέβαια στα περισσότερα από αυτά τους λενε να αφήσουν κάτω το όπλο και αυτοί δεν υπακούνε)
                  Αυτο που λες απλα δεν συμβαινει. Τα παρακατω δεν ειναι ευχαριστα να τα δει κανεις, αλλα σε κανενα δεν γινεται αυτο που λες. Και σε ολες τις περιπτωσεις (για μια δεν ειμαι σιγουρος), η μεγαλυτερη τιμωρια ηταν η απολυση.

Σε αυτο εδω, ευτυχως ο ανθρωπος δεν σκοτωθηκε. Ηταν ξαπλωμενος στο εδαφος, με τα χερια στον αερα.

ή αυτο εδω, που ευτυχως δεν περιλαμβανει πυροβολισμους, αλλα ειναι και παλι βιαιοτητα.

Στην αντιθετη περιπτωση (αγνοησε τον σχολιασμο και την πηγη του video, δες μονο τα video που εχει βαλει στα 2:55, 7:05 και 9:50)

Εχουμε και 2 τραγικες περιπτωσεις με σκοτωμους. Η διαφορα με τα προηγουμενα ειναι οτι στο ενα απο τα 2, το θυμα κραταει το χερι του πισω απο την πλατη του, και στο αλλο τρεχει προς τον αστυνομικο φωναζοντας "Do it". Προσωπικα, και τις 2 περιπτωσεις τις θεωρω αδικαιολογητες, απλα τονιζω την διαφορα επειδη κατι παρομοιο αναφερθηκε πιο πριν.

Comment

• Originally posted by alexandros 21 View Post

η ερωτηση μου ειναι αν πηγαν αστεγοι κι εμειναν ως αστεγοι ή αν ειχαν βρει σπιτι και το εχασαν.Αν ισχυει το δευτερο θα πρεπει να βρουμε ποιος ειναι ο λογος που γινανε περισσοτερες εξωσεις/κατασχεσεις σε μαυρους.Εκτος κι αν εχασαν τα σπιτια τους σε τζογο.Εχεις καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?
                    Αυτο που σου εδειξα ειναι οτι οι μαυροι ειναι δυσαναλογα αστεγοι σε σχεση με τον υπολοιπο πλυθησμο. Ειπες οτι η λαθρομεταναστευση ειναι μια απο τις αιτιες που αυτο συμβαινει, και σου εδειξα οτι τα στοιχεια δεν το υποστηριζουν αυτο.

Για την ερωτηση σου τωρα. Για μενα, ειναι ενα κραμα ανισων ευκαιριων, δομης της κοινωνιας, κουλτουρας, καθως και μιας μικρης δοσης ρατσισμου.

Χωρις να κανω απολυτη αναλογια, κατι αντιστοιχο (σε μεγαλυτερο βαθμο) συμβαινει με τους τσιγγανους. Ενα παιδακι σπανια θα παει σε σχολειο με μη-τσιγγανους. Ναι, δεν θελουν να αφομοιοθουν, αλλα στην πραγματικοτητα ουτε εμεις θελουμε στενες επαφες, αφου δεν ειναι αφομοιομενοι. Αρα ειναι φαυλος κυκλος.

Originally posted by alexandros 21 View Post
                    Γιατι αυτα που λες μου θυμιζουν τον καμμενο τον ΓΟυιλ ΣΜιθ που μιλαγε για ρατσισμο στα οσκαρ επειδη κανεις μαυρος δεν πηρε οσκαρ περισυ.ΤΟ αστειο ειναι οτι μ αυτο το σκεπτικο θα πρεπει να βρεις ρατσισμο και στα νομπελ..
                    Η διαμαρτυρια του Will Smith μπορει να ξεκινησε επειδη δεν πηρε υποψηφιοτητα, αλλα αυτο που ελεγαν (αυτος και οσοι συμμετειχαν) ειναι οτι δεν δινονται τοσο πολλοι καλοι ρολοι σε μαυρους ηθοποιους.

Comment

• Γυναίκα διαγνώστηκε από ψυχολόγους ως γάτα. Αυτοπροσδιορίζεται ως γάτα και δίνει συνέντευξη σε μία Νορβηγίδα ρεπόρτερ. Προσέχω τις λέξεις που χρησιμοποιώ για να μην πιαστεί από αυτες ο $1. Εδώ μιλάμε πλέον για transpecies και όχι για transgender.

Comment

Γυναίκα διαγνώστηκε από ψυχολόγους ως γάτα. Αυτοπροσδιορίζεται ως γάτα και δίνει συνέντευξη σε μία Νορβηγίδα ρεπόρτερ. Προσέχω τις λέξεις που χρησιμοποιώ για να μην πιαστεί από αυτες ο $1. Εδώ μιλάμε πλέον για transpecies και όχι για transgender.
                        Λες κατι τελειως λαθος, αλλα εγω κολλαω στις λεξεις, οκ.

Εδω εχουμε μια βλαμμενη, που λεει οτι ειναι σε αλλο ειδος. Και μου το συγκρινεις με ατομα που ουσιαστικα λενε οτι κατι δεν πηγε σωστα κατα την αναπτυξη τους.

Επειδη το φυλο καθοριζεται κατα την αναπτυξη, απο οταν ειμαστε ενα μονο κυτταρο. Και υπαρχουν παραγοντες που το επηρρεαζουν.

Comment

• Originally posted by alexandros 21 View Post

η ερωτηση μου ειναι αν πηγαν αστεγοι κι εμειναν ως αστεγοι ή αν ειχαν βρει σπιτι και το εχασαν.Αν ισχυει το δευτερο θα πρεπει να βρουμε ποιος ειναι ο λογος που γινανε περισσοτερες εξωσεις/κατασχεσεις σε μαυρους.Εκτος κι αν εχασαν τα σπιτια τους σε τζογο.Εχεις καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?Γιατι αυτα που λες μου θυμιζουν τον καμμενο τον ΓΟυιλ ΣΜιθ που μιλαγε για ρατσισμο στα οσκαρ επειδη κανεις μαυρος δεν πηρε οσκαρ περισυ.ΤΟ αστειο ειναι οτι μ αυτο το σκεπτικο θα πρεπει να βρεις ρατσισμο και στα νομπελ..
                          Διαβασε αυτο αν θες. Αξιζει.

https://www.nytimes.com/2017/09/06/m...on-county.html

Comment

Διαβασε αυτο αν θες. Αξιζει.

https://www.nytimes.com/2017/09/06/m...on-county.html
                            δωσε μου λιγη μασημενη τροφη.πες το ζουμι ποιο ειναι απο το αρθρο γιατι δεν παιζει να κατσω να το διαβασω ολο
                            Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτάς.

Comment

Λες κατι τελειως λαθος, αλλα εγω κολλαω στις λεξεις, οκ.

Εδω εχουμε μια βλαμμενη, που λεει οτι ειναι σε αλλο ειδος. Και μου το συγκρινεις με ατομα που ουσιαστικα λενε οτι κατι δεν πηγε σωστα κατα την αναπτυξη τους.

Επειδη το φυλο καθοριζεται κατα την αναπτυξη, απο οταν ειμαστε ενα μονο κυτταρο. Και υπαρχουν παραγοντες που το επηρρεαζουν.
                              Ψάξε τον ψυχολογικό ορισμό του φύλου. Θα διαπιστώσεις ότι έχει την ίδια εφαρμωγή και σε ανθρώπους που δηλώνουν ότι υπάγονται σε άλλο είδος.

Βασικά συμφωνώ ότι το ψυχολογικό φύλο μπορεί να διαφέρει από το βιολογικό. Εκεί που διαφωνώ είναι στα pronouns....

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                              X