Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί ξέρουμε για τη ρινοπλαστική?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Τί ξέρουμε για τη ρινοπλαστική?

loading...
    Εχω ενα μικρο προβληματακι με τη μυτη μου και δεν μπορω να μυρισω ευκολα ελαφρυες μυρωδιες.. Δεν εχω δηλαδη καποιο σοβαρο λειτουργικό προβλημα.. αλλα σκεφτομαι να κανω και μια ρινοπλαστικη για να την ομορφυνω λιγο μιας και ειναι λιγο μεγαλυτερη απο το κανονικο..

Εχει κανει καποιος κατι παρομοιο? Να μου συστησει καποιο συγκεκριμενο πλαστικο χειρουργο.. τιμουλες..τι διαδικασια θελει.. ποσες μερες πρεπει να φορας επίδεσμο κτλ

Η όσφρηση είναι θέμα "εξάσκησης"... ακόμα κ αν είσαι καπνιστής... Το ότι δεν αντιλαμβάνεσαι όλες τις μυρωδιές.. σημαίνει πως αναπνέεις αρκετά από το στόμα...
    Αν έχεις διάφραγμα, θα είναι μια καλή ευκαιρία η ρινοπλαστική...
    Η εξωτερική ελευθερία... είναι υπηρέτης της εσωτερικής μας ελευθερίας...

Comment

Εγω φιλε ειχα πολυποδα ιγμοριου ,,, ειναι ιδια διαδικασια με το διαφραγμα που λεει η φιλη Υδατινη ..με μικρο διαφορες στην επεμβαση ,,,ομως και εγω δεν ειχα οσφρηση και παραλληλα πονοκεφαλους.....βεβαια παιζει ρολο και το τσιγαρο ..αν μπεις στην διαδικασια επεμβασεις,, κανεις και τον καλοπισμο ,,,μην ρωτας την διαδικασια , πιστευω δεν θα σε ωφελουσε,,, ΟΣΟ για τον επιδεσμο που ρωτας ,,τρεις μερες ειναι ..

Comment

Το να κάνεις διάφραγμα είναι κάπως οδυνηρό, αλλά τουλάχιστον διορθώνει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα (αναπνοή, όσφρηση) και βελτιώνει την υγεία μακροπρόθεσμα (καρδιά). Το να κάνεις ταυτόχρονα και ρινοπλαστική (απ'ό,τι μου περιέγραψε ο ωριλά αφού είχα ήδη κάνει το διάφραγμα) θα είναι σκέτο μαρτύριο. Αν δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα με την εμφάνιση της μύτης σου δεν θα το πρότεινα για κανένα λόγο.
        Ruler of Ruin
        Hiberate

Comment

Παιδια εγω διαβαζω σε διαφορα ιατρικα σαιτ οτι δεν κοβουν τιποτε.. Εσωτερικα δουλευουν.. προφανως το κοκκαλο που κραταει ορθια την μυτη.. και σου βαζουν κατι κολπα για την αιμορραγία.. το μαρτυριο ειναι τα πλυσιματα και τα φαρμακα που πρεπει να περνεις μεχρι να αναρρωσεις τελειως..

Εξαρταται και τι επεμβαση θα κανεις.. δηλαδη αλλες περιπτωσεις διαβαζω κανουν μια απλη τοπικη ναρκωση για 3 ωριτσες και σε αλλες περιπτωσεις σε βαζουν χειρουργιο ολικη ναρκωση και μεθη..

Δεν ξερω.. θα παω σε ενα ΩΡΛ να τον ρωτησω τι δουλιτσα πρεπει να κανω και θα αποφασισω.. Γαλλικη μυτουλα θελω.. χα χα χα.. μετα θα μαθω και γαλλικα..

Comment

Originally posted by vad fan View Post
            Παιδια εγω διαβαζω σε διαφορα ιατρικα σαιτ οτι δεν κοβουν τιποτε.. Εσωτερικα δουλευουν.. προφανως το κοκκαλο που κραταει ορθια την μυτη.. και σου βαζουν κατι κολπα για την αιμορραγία.. το μαρτυριο ειναι τα πλυσιματα και τα φαρμακα που πρεπει να περνεις μεχρι να αναρρωσεις τελειως..

Εξαρταται και τι επεμβαση θα κανεις.. δηλαδη αλλες περιπτωσεις διαβαζω κανουν μια απλη τοπικη ναρκωση για 3 ωριτσες και σε αλλες περιπτωσεις σε βαζουν χειρουργιο ολικη ναρκωση και μεθη..

Δεν ξερω.. θα παω σε ενα ΩΡΛ να τον ρωτησω τι δουλιτσα πρεπει να κανω και θα αποφασισω.. Γαλλικη μυτουλα θελω.. χα χα χα.. μετα θα μαθω και γαλλικα..
            Φιλε κανεις ολικη ναρκωση ,,,και τα κολπα στην μυτη ειναι γαζες στα ρουθουνια ,,,,στις 3 μερες βγαινουν,και μετα αρχιζουν οι πλυσεις με φυσιολογικο ορο ...

Comment

αν σε ενδιαφέρει κάποια επέμβαση στη μύτη η αλλου, θα σου πρότεινα ταϊλάνδη. αυτό θα στοιχίσει περί τα 350 euro και θα είναι τέλειο.
              lost in Asia

Comment

Εχω νέα..

Πήγα σε ΩΡΛογο χειρουργο και εκανα πληρη εξεταση στη μύτη για το τι πρεπει να κανω τόσο λειτουργικά όσο και αισθητικα..
                Μου περασε μικροκαμερα στη μυτη και μου εδειξε τα παντα μετα στο βιντεο..

Ο γιατρος δουλευει εσωτερικα.. Για να ανοιξει ο αεροαγωγός κόβει μέσα στα ρουθουνια κατι κολπακια κατα μηκος του και κατω στο διάφραγμα κατι αλλα πάλι μικρα κολπακια.. Ψιλα πραγματα δηλαδη.. και μετα τραβιουνται τα ρουθουνια προς τα μεσα.. Δεν εχει να κανει με το ποσο καλος ειναι ο γιατρος δηλαδη.. Πρωτοκολλα ακολουθουν ολοι..

Μετα την εγχειριση σου βαζει μεσα στη μυτη δυο κολπα για την αιμοραγία και απο πανω ενα ναρθηκακι για 1 εβδομαδα.. Τα κολπα στη μύτη τα βγαζεις μετα απο 2 μερες.. Περνεις αντιβίωση κλασσικα και κανεις λιγο υπομονη..

Κρεατακια ή διαφραγμα εγω δεν εχω αλλα απο τη στιγμη που θα με βαλει κατω με ναρκωση λεω να σπασω και το κοκκαλο που κραταει τη μυτη ορθια και να την κολλήσω αλλου για να ομορφυνει γενικως.. χα χα χα
                1500 Ευρω για τα κοψιματα και αλλα 1500 Ευρω για το αισθητικο μέρος.. Το πρωτο καλυπτεται απο την ασφαλιση αλλα το δευτερο μέρος οχι.. Αθηναικη κλινικη απεναντι απο Αμερικανικη πρεσβεια.. Μπαινεις το πρωι και το απογευματακι φευγεις κανονικα.. 2 ωρες διαρκει η εγχειριση.. ολικη ναρκωση ομως..

Παιδια αξίζει και το χρημα και την ταλαιπωρία.. Προσωπικα δεν θελω να κανω καμια Γαλλικη μυτουλα ουτε εχω κανα ψυχολογικο με την εμφανιση μου αλλα η αλλαγη ειναι πολυ μεγαλη.. Σου δίνει και αυτοπεποιθεση.. οπως και να το κανουμε.. αισθανεσαι νέος ανθρωπος μετα.

Επίσης ειναι καλο να γίνει η εγχείριση με χλιαρο καιρο.. Οκτοβρη καλυτερα.. Ο γιατρός πρεπει να με δει κανα δυο φορές και πρεπει να αποφυγω να φοραω γυαλια και να κανω μορφασμους για 3 μηνες για να μην χαλασει κανα κολημα..

Επιπλοκες μετα την εγχειριση ειναι εξαιρετικά απιθανο να εχω..

Comment

Originally posted by vad fan View Post
                  Πήγα σε ΩΡΛογο χειρουργο ..
                  ώτο-ρίνο-λαρύγγο- ......that simple.

Comment

Εντωμεταξυ και μενα δεν με κοβει τοσες μέρες να κοιταξω κανα βιντεακι που τα λεει αναλυτικα.. χα χα χα

Comment

Καησπερα φιλε Vad Fan ....την διαδικασια την γνωριζω ολη απο την αρχη ..στο ενα κοματι τις επεμβασεις.. αυτο που κοβουν λεγονται ΚΟΝΧΕΣ.. ομως δεν ηθελα να σου πω αναλυτικα γιατι εχουν τρομαξει αρκετοι και μαζι μ αυτους και ΕΓΩ ..και δεν μου ηταν και το καλυτερο... για δυο η τρεις μερες εχεις γαζες στα ρουθουνια για τις αιμοραγιες ...και δεν πρεπει να εισαι αλεργικος με συμπτωματα φτερνισματος γιατι με το φτερνισμα φευγουν οι γαζες και υποφερεις ,,, θελει χειμωνα την επεμβαση ,,εκτος αν ειναι επειγων για να μην υπαρχουν αιμοραγιες ..,Χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις ετσι και σου ευχωμαι καλη επυτιχια ...

Comment

Originally posted by NIKOS PATRA View Post
                        Καησπερα φιλε Vad Fan ....την διαδικασια την γνωριζω ολη απο την αρχη ..στο ενα κοματι τις επεμβασεις.. αυτο που κοβουν λεγονται ΚΟΝΧΕΣ.. ομως δεν ηθελα να σου πω αναλυτικα γιατι εχουν τρομαξει αρκετοι και μαζι μ αυτους και ΕΓΩ ..και δεν μου ηταν και το καλυτερο... για δυο η τρεις μερες εχεις γαζες στα ρουθουνια για τις αιμοραγιες ...και δεν πρεπει να εισαι αλεργικος με συμπτωματα φτερνισματος γιατι με το φτερνισμα φευγουν οι γαζες και υποφερεις ,,, θελει χειμωνα την επεμβαση ,,εκτος αν ειναι επειγων για να μην υπαρχουν αιμοραγιες ..,Χαιρομαι που το αντιμετωπιζεις ετσι και σου ευχωμαι καλη επυτιχια ...
                        Δεν με ενδιαφερει ποσο θα υποφερω.. θελω απλως να γίνω ΘΕΟΓΚΟΜΕΝΟΣ!!! χα χαχ α

Comment

Καλησπέρα σας,ονομάζομαι Λια είμαι 21 χρονών, από το λύκειο δεν μου άρεσε καθόλου η μύτη μου και γι'αυτό πήρα την απόφαση να την αλλάξω.Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια προσωπική εμπειρία όσον αφορά την ρινοπλαστική και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόλογο γιατρό.θεωρώ ότι ο γιατρός είναι καταλυτικός παράγοντας σε μια τέτοια επέμβαση και γι'αυτο θα ήθελα να ακούσω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες επί του θέματος. τέλος θα ήθελα να μάθω και σε τι ποσό κυμαίνεται μια τέτοια επέμβαση. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Comment

Γενικότερα πάντως,αμα βλέπεις τόσους να κάνουν μια τέτοια επέμβαση δεν νομίζω πως έχεις να φοβάσαι τίποτα.
                            Ρουτίνας επέμβαση είναι, χρόνια τώρα.

Comment

Σ'ευχαριστω πολυ για τα link.ο γιατρος που μου εστειλες ειναι τσεκαρισμενος?? θελω να πω τον εχεις επισκεφτει εσυ ο ιδιος ή καποιος γνωστος σου?

- - - - - - - - - -

μην το λες...εχω ακουσει και κατι περιπτωσεις...μακρυα απο εμας!

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                              X