Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Silk Epil στη μασχάλη-Επιτρέπεται ή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;

Collapse
X
  • Filter
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Silk Epil στη μασχάλη-Επιτρέπεται ή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;

Ξέρω το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό

Αλλά το έχω απορία.Πριν κάμποσα χρόνια έβαλα μηχανή silk epil στις μασχάλες και έκανα αποτρίχωση.Αρχικά πόνεσα,ξυράφι γαρ αλλά με τον καιρό οι τρίχες λιγόστεψαν και φυσικά δεν έβγαιναν αμέσως όπως με το ξυράφι.Την είχα καταβρεί λοιπόν μέχρι που μια φίλη μου μου είπε ότι η μηχανή αποτρίχωσης δεν ενδείκνυται για τις μασχάλες καθώς ενδέχεται να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα..στο δέρμα,στους αδένες κ.λ.π.Και να το κόψω.

Ισχύει αυτό;ήταν απλά τέλεια η όλη φάση,ούτε ξυράφι,ούτε κ**λοτριχες έβγαιναν.
    Σκέφτομαι να αρχίσω πάλι την αποτρίχωση με το silk epil στο συγκεκριμένο σημείο.
    Προσπάθησα πάντως και πιο κάτω,καταλαβαίνετε σε ποιο σημείο αλλά ο πόνος ήταν πραγματικά αφόρητος.Εκεί επιτρέπεται ή ισχύουν τα ίδια;στο ηβικό οστό(δε ξέρω αν το λέω σωστά),πριν το αιδοίο τέλος πάντων.

Αρχικό μήνυμα απο Moonbaby7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό

Αλλά το έχω απορία.Πριν κάμποσα χρόνια έβαλα μηχανή silk epil στις μασχάλες και έκανα αποτρίχωση.Αρχικά πόνεσα,ξυράφι γαρ αλλά με τον καιρό οι τρίχες λιγόστεψαν και φυσικά δεν έβγαιναν αμέσως όπως με το ξυράφι.Την είχα καταβρεί λοιπόν μέχρι που μια φίλη μου μου είπε ότι η μηχανή αποτρίχωσης δεν ενδείκνυται για τις μασχάλες καθώς ενδέχεται να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα..στο δέρμα,στους αδένες κ.λ.π.Και να το κόψω.

Ισχύει αυτό;ήταν απλά τέλεια η όλη φάση,ούτε ξυράφι,ούτε κ**λοτριχες έβγαιναν.
    Σκέφτομαι να αρχίσω πάλι την αποτρίχωση με το silk epil στο συγκεκριμένο σημείο.
    Προσπάθησα πάντως και πιο κάτω,καταλαβαίνετε σε ποιο σημείο αλλά ο πόνος ήταν πραγματικά αφόρητος.Εκεί επιτρέπεται ή ισχύουν τα ίδια;στο ηβικό οστό(δε ξέρω αν το λέω σωστά),πριν το αιδοίο τέλος πάντων.
    πηγαινε παρε μια κρεμα αποτριχωσης και με μια σπατουλα τις βγαζεις ευκολα.το ιδιο ισχυει και για το μο@νι, η ηβικο τετοιο, αν το θες με την επιστημονικη ορολογια
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτάς.

Comment

Αρχικό μήνυμα απο achilleas 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
      πηγαινε παρε μια κρεμα αποτριχωσης και με μια σπατουλα τις βγαζεις ευκολα
      Αχιλλέα οι κρέμες αποτρίχωσης κόβουν απλά τις τρίχες και στη μασχάλη με τόσο ξυράφι που έχει πέσει δε θα κάνουν τίποτα.Το ξυράφι επίσης κόβει απλά τη τρίχα.Αλλά η πολυαγαπημένη μηχανή αποτρίχωσης τις βγάζει από τη ρίζα.Έτσι αδυνατεί η τρίχα και ούτε βγαίνει την επόμενη μέρα αλλά ούτε και βγαίνει χοντρή.Την αποδυναμώνει με λίγα λόγια.
      Κάνω στα πόδια,στους μηρούς κ.λ.π. και βρήκα την υγειά μου.Όμως στις μασχάλες βάζω ξυράφι.

Η ερώτησή μου είναι σαφής.Θέλω να βάλω πάλι τη μηχανή στη μασχάλη.Θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;υπάρχουν κοπέλες που κάνουν με αυτόν τον τρόπο αποτρίχωση στο συγκεκριμένο σημείο;

Comment

Στο ηβικό τέτοιο δε βάζω κρέμες παρά μόνο ξυράφι.Με τη μηχανή προσπάθησα μια φορά και δάκρυσα.Το μαμημένο ξυράφι κάνει μεγάλο κακό.Επιτρέπεται εκεί να κάνω με το silk epil;ας πονέσω,θα δακρύσω πάλι αλλά θα αποδυναμωθούν οι τρίχες.

Έχει ρωτήσει κάποια κοπέλα δερματολόγο;

Comment

Αχιλλέα οι κρέμες αποτρίχωσης κόβουν απλά τις τρίχες και στη μασχάλη με τόσο ξυράφι που έχει πέσει δε θα κάνουν τίποτα.Το ξυράφι επίσης κόβει απλά τη τρίχα.Αλλά η πολυαγαπημένη μηχανή αποτρίχωσης τις βγάζει από τη ρίζα.Έτσι αδυνατεί η τρίχα και ούτε βγαίνει την επόμενη μέρα αλλά ούτε και βγαίνει χοντρή.Την αποδυναμώνει με λίγα λόγια.
          Κάνω στα πόδια,στους μηρούς κ.λ.π. και βρήκα την υγειά μου.Όμως στις μασχάλες βάζω ξυράφι.

Η ερώτησή μου είναι σαφής.Θέλω να βάλω πάλι τη μηχανή στη μασχάλη.Θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;υπάρχουν κοπέλες που κάνουν με αυτόν τον τρόπο αποτρίχωση στο συγκεκριμένο σημείο;
          ειναι ευαισθητη περιοχη η μασχαλη για μηχανη αποτριχωσης .πολλες το κανουν αλλα ειναι λαθος .ερεθιζει το δερμα και αφηνει κοκκινιλες.μπορει να σου δημιουργησει προβλημα μπορει και οχι.γνωμη μου, συνεχισε το ξυραφι η κανε λειζερ αν σου περισσευουν λεφτα,αφου δεν θες αλοιφη

Comment

ειναι ευαισθητη περιοχη η μασχαλη για μηχανη αποτριχωσης .πολλες το κανουν αλλα ειναι λαθος .ερεθιζει το δερμα και αφηνει κοκκινιλες.μπορει να σου δημιουργησει προβλημα μπορει και οχι.γνωμη μου, συνεχισε το ξυραφι η κανε λειζερ αν σου περισσευουν λεφτα,αφου δεν θες αλοιφη
            Και το εσωτερικό των μηρών είναι ευαίσθητη περιοχή κι όμως κάνουν.Τελικά τι ισχύει;
            Όχι δεν περισσεύουν,ούτε κατά διάνοια δηλαδή αυτή την περίοδο ειδικά.
            Τη πρώτη φορά που έκανα ερεθίστηκε το δέρμα μου.Από την δεύτερη και μετά αποδυναμώθηκαν οι τρίχες και δεν πονούσα,ούτε ερεθίστηκε το δέρμα.
            Αλλά μετά μου είπε η φίλη μου να το κόψω κ.λ.π.
            Τι στο καλό ισχύει;

Comment

Και το εσωτερικό των μηρών είναι ευαίσθητη περιοχή κι όμως κάνουν.Τελικά τι ισχύει;
              Όχι δεν περισσεύουν,ούτε κατά διάνοια δηλαδή αυτή την περίοδο ειδικά.
              Τη πρώτη φορά που έκανα ερεθίστηκε το δέρμα μου.Από την δεύτερη και μετά αποδυναμώθηκαν οι τρίχες και δεν πονούσα,ούτε ερεθίστηκε το δέρμα.
              Αλλά μετά μου είπε η φίλη μου να το κόψω κ.λ.π.
              Τι στο καλό ισχύει;
              ρε μοουν θα μας τρελανεις..εβαλες μηχανη στο τετοιο σου;φανταζομαι θα πηδηξες απο τον πονο..δεν χρειαζεται να ξερεις αν πρεπει η οχι.αν δεις το δερμα σου να κοκκινιζει σημαινει οτι δεν ενδεικνυται.καλυτερα ενα καλο ξυραφι με τρεις λεπιδες και ταινια,σε συνδιασμο με εναν καλο αφρο ξυρισματος στυλ ζιλετ τζελ η noxzema(προσεχε μην βαλεις το κοκκινο που ειναι μεντα μονο αχαχχα)

Comment

ρε μοουν θα μας τρελανεις..εβαλες μηχανη στο τετοιο σου;φανταζομαι θα πηδηξες απο τον πονο..δεν χρειαζεται να ξερεις αν πρεπει η οχι.αν δεις το δερμα σου να κοκκινιζει σημαινει οτι δεν ενδεικνυται.καλυτερα ενα καλο ξυραφι με τρεις λεπιδες και ταινια,σε συνδιασμο με εναν καλο αφρο ξυρισματος στυλ ζιλετ τζελ η noxzema(προσεχε μην βαλεις το κοκκινο που ειναι μεντα μονο αχαχχα)
                Χαχαχααχαχαχχαχα.Στο ηβικό οστό ρε συ όχι πιο κάτω,είπαμε.Δάκρυσα,είχα βάλει και μουσική για να ξεχνιέμαι αλλά το δάκρυ δάκρυ.Όμως αν το είχα βγάλει εις πέρας και έκανα και άλλη μια φορά με τον καιρό θα αποδυναμώνονταν οι τρίχες.Θέλω να σταματήσω το ξυράφι τουλάχιστον σε σημεία που μπορεί να μπει η μηχανή αποτρίχωσης,λόγω υφής κ.λ.π.

Είμαι διατεθειμένη να δακρύσω και πάλι αλλά η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με τον πόνο όσο με το αν ενδέχεται να προκαλέσει μακροχρόνια κάποιο πρόβλημα.
                Δηλαδή η φίλη μου μου είχε πει ότι μπορεί να προκληθεί πρόβλημα στους ιδρωτοποιούς αδένες ή στα νεύρα και δε ξέρω εγώ τι άλλο.
                Αυτά για τη μασχάλη,αν κάποια γνωρίζει και για πιο κάτω ας μου πει.
                1-2 φορές θα πονέσω μετά θα τελειώνω σε 10 λεπτά όπως με τα πόδια.

Comment

εγω προσωπικα χρησιμοποιω παντου ξυραφι εκτος απο χερια π βαζω κερι μ μηχανη.ωστοσο μια φιλη μ κανει κ αυτη τ μηχανη π λες στ ποδια κ ειναι αχρηστα τ ποδια της διοτι πολλες τριχες τις γυρναγαν μεσα κ εκανε σπυρακια κ διαλυθηκαν τ ποδια της και τωρα προσπαθει κ ευτυχως δλδ τ εχει επαναφερει αρκετα.ωστοσο μια δερματολογος μ ειχε πει οτι ταινιες αποτριχωσης η κερι αποτριχωσης δεν κανει στ αιδοιο ουτε στς μασχαλες διοτι χαλαει τ δερμα ( ειδικα στ αιδοιο) κ ειναι πολυ επικινδυνο για αδενες.το ιδιο μ ειχε πει και για μηχανη αποτριχωσης.ωστοσο εγω δεν εχω προσωπικη εμπειρια.εγω προσωπικα οπως ειπα χρησιμοποιω παντου ξυραφι γιατι αν κ δεν εχω τρελη τριχα η χοντρη εχω ενα κολλημα κ θελω ν ειμαι παντου( οσο μπορω δλδ) λεια κ κανω καθε μερα δ θελω ν νιωθω ουτε τ ελαχιστν τσιμπημα ενω μ μηχανη στ ποδια η φιλη μ μ ειπε πρεπει ν βγει λιγο η τριχα για ν την πιανει.

υγ.βγαινουν τριχες στ εσωτερκο των μηρων ?μου εκανε εντυπωση γιατι δεν εχω κ γενικα νομιζα δ βγαζουν εκει οι γυναικες.βεβαια εγω δ βγαζω ουτε στ μπινικι π λεμε δλδ τ πλαινα απο τ εσωρουχο( αν κ πλεον οταν λεμε μπικινι εννοουμε ολικη αποψιλωση χαχαχ).
                  Last edited by emilie; 08-08-2012, 00:01.

Comment

Αρχικό μήνυμα απο emilie Εμφάνιση μηνυμάτων
                    εγω προσωπικα χρησιμοποιω παντου ξυραφι εκτος απο χερια π βαζω κερι μ μηχανη.ωστοσο μια φιλη μ κανει κ αυτη τ μηχανη π λες στ ποδια κ ειναι αχρηστα τ ποδια της διοτι πολλες τριχες τις γυρναγαν μεσα κ εκανε σπυρακια κ διαλυθηκαν τ ποδια της και τωρα προσπαθει κ ευτυχως δλδ τ εχει επαναφερει αρκετα.ωστοσο μια δερματολογος μ ειχε πει οτι ταινιες αποτριχωσης η κερι αποτριχωσης δεν κανει στ αιδοιο ουτε στς μασχαλες διοτι χαλαει τ δερμα ( ειδικα στ αιδοιο) κ ειναι πολυ επικινδυνο για αδενες.το ιδιο μ ειχε πει και για μηχανη αποτριχωσης.ωστοσο εγω δεν εχω προσωπικη εμπειρια.εγω προσωπικα οπως ειπα χρησιμοποιω παντου ξυραφι γιατι αν κ δεν εχω τρελη τριχα η χοντρη εχω ενα κολλημα κ θελω ν ειμαι παντου( οσο μπορω δλδ) λεια κ κανω καθε μερα δ θελω ν νιωθω ουτε τ ελαχιστν τσιμπημα ενω μ μηχανη στ ποδια η φιλη μ μ ειπε πρεπει ν βγει λιγο η τριχα για ν την πιανει.

υγ.βγαινουν τριχες στ εσωτερκο των μηρων ?μου εκανε εντυπωση γιατι δεν εχω κ γενικα νομιζα δ βγαζουν εκει οι γυναικες.βεβαια εγω δ βγαζω ουτε στ μπινικι π λεμε δλδ τ πλαινα απο τ εσωρουχο( αν κ πλεον οταν λεμε μπικινι εννοουμε ολικη αποψιλωση χαχαχ).
                    Βγαίνουν αλλά δε φαίνονται και δεν είναι όπως στο εξωτερικό των μηρών.Όμως εγώ κάνω παντού για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
                    Έψαξα γενικά στο νετ και είδα κάποιες να λένε ότι κάνουν 5 χρόνια με τη μηχανή αποτρίχωσης στη μασχάλη,μια λέει κάνει παντού.Σε τυχαία φόρα το είδα.
                    Μπορεί να γυρίσουν κάποιες τρίχες αλλά είναι 2-3 συνήθως,άντε στη γάμπα δηλαδή.
                    Όμως καμία σχέση με το ξυράφι που τις κάνει χοντρές και σκληρές.Άσε που επειδή κόβονται οι τρίχες και δεν βγαίνουν από τη ρίζα η μασχάλη φαίνεται πιο σκούρα.
                    Βασικά στο ηβικό οστό όχι στο αιδοίο,στο αιδοίο με τίποτα χαχαχαχχαα.
                    Μπικίνι ναι τα πλαϊνά από το εσώρουχο,εκεί κάνω με τη μηχανή.
                    Στις άλλες ιστοσελίδες λένε δεν αντιμετώπισαν ποτέ πρόβλημα,το δέρμα είναι απαλό και γενικά το συστήνουν.Επίσης είδα διαφήμιση για μηχανή αποτρίχωσης και λέει μπικίνι/πόδια/μασχάλες.
                    Στα χέρια δε κάνω τίποτα,δεν έχω έντονες τρίχες.

Comment

ουτε εγω εχω αλλα οπως ειπα θελω ν μη βλεπω τπτ στ φως της μερας χαχαχαχ.κ μασχαλες επειδη εχω λιγες κ εκει δ φαινεται πολυ σκουρα η περιοχη.σχεδον ελαχιστα.για χερια ν κανει αραγε αυτη η μηχανη?γιατι εκει δενε χω θεμα κ ν βγουν λιγο

Comment

Αρχικό μήνυμα απο emilie Εμφάνιση μηνυμάτων
                        ουτε εγω εχω αλλα οπως ειπα θελω ν μη βλεπω τπτ στ φως της μερας χαχαχαχ.κ μασχαλες επειδη εχω λιγες κ εκει δ φαινεται πολυ σκουρα η περιοχη.σχεδον ελαχιστα.για χερια ν κανει αραγε αυτη η μηχανη?γιατι εκει δενε χω θεμα κ ν βγουν λιγο
                        Στα χέρια δεν έχω κάνει,βασικά δεν έχω κάνει ποτέ αποτρίχωση στα χέρια.
                        Αλλά υποψιάζομαι ότι θα πονέσεις αν οι τρίχες είναι μεγάλες.Θα πονέσεις πολύ.Αλλά όχι όπως αν κάνεις στο ηβικό οστό στο οποίο οι τρίχες είναι σκληρές χαχαχαχαχαα.
                        Δηλαδή η φίλη σου βάζει ξυράφι στις μασχάλες;
                        Σου λέω την είχα καταβρεί,δεν έβγαιναν τρίχες,κάτι λίγες και σε δύο λεπτά ήμουν έτοιμη.
                        Στην άλλη ιστοσελίδα είδα που έγραφε μια κοπέλα ότι δεν βάζει καν αποσμητικό από όταν έβαλε την αποτριχωτική στη μασχάλη.Κάνουν 2 εβδομάδες περίπου να βγουν οι τρίχες αν χρησιμοποιείς αποτριχωτική.Πάρε και κάνε στα πόδια σου,θα με θυμηθείς.Καμία σχέση με το ξυράφι.Το μισώ ειλικρινά.

Comment

Αυτό είναι λέει για τις τρίχες που μπαίνουν στο δέρμα
                          http://www.venuselectronics.gr/depil...ler-125ml.html

Εδώ αυτή που γράφει για αποτρίχωση στη μασχάλη
                          Χρησιμοποιώ αποτριχωτική μηχανή εδώ και τρία χρόνια και έχω πετάξει τα ξυράφια.Το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό.Την χρησιμοποιώ παντού , ακόμα και στις μασχάλες.Δεν με πονάει ιδιαίτερα ,αλλά είμαι και άνθρωπος <μπρος στα κάλη ,τι είναι ο πόνος>.Στις μασχάλες το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικόοοοοοοοο καμία σχέση με το ξυράφι.Δεν μυρίζει και ο ιδρώτας και σπάνια χρησιμοποιώ αποσμητικό.
                          τι να κάνω ρε μαμώτο!
                          Εδώ κι άλλο σχετικά με τη μασχάλη
                          Δεν έχω ρωτήσει γιατρό.Και δεν έχω αποκτήσει οποιδήποτε πρόβλημα.Απλά φροντίζω για σχολαστική καθαριότητα και πέρασμα της κεφαλής αλλά και του σημείου που θα αποτριχωθεί με οινόπνευμα πρίν αλλά και μετά την χρήση.
                          Όπως ξαναέγραψα το ίδιο πράγμα κάνει και μία συνάδελφος , δεν έχει βάλει ξυράφι εδώ και 20 χρόνια.
                          Εδώ συμβουλές από ιστοσελίδα
                          2. Μασχάλες

Ξυραφάκι
                          Είναι ο πιο κοινός και εύκολος τρόπος αποτρίχωσης, που μπορεί να γίνεται καθημερινά κατά τη διάρκεια του ντους. Χρειάζεται ωστόσο προσοχή, για να μη γυρνάνε οι τρίχες προς τα μέσα και δημιουργούνται φλεγμονές. Αν συμβαίνει συχνά αυτό, υιοθετήστε άλλη μέθοδο.

Κρέμα αποτρίχωσης
                          Και αυτή χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια του ντους, έχει παρόμοια αποτελέσματα με το ξυραφάκι, αλλά απαιτεί περισσότερο χρόνο (κάποια λεπτά).

Κερί / Χαλάουα
                          Ιδανική μέθοδος, αν εξαιρέσετε την ενόχληση που υπάρχει μέχρι να αδυνατίσει η τρίχα. Αφήνει το δέρμα βελούδινα απαλό για περίπου 3 εβδομάδες.
                          Έξτρα συμβουλή: Μην αφήνετε τις τρίχες να μεγαλώνουν πάνω από 2 χιλιοστά, ώστε να ελαχιστοποιείται ο πόνος.

Συσκευή αποτρίχωσης
                          Αν η τριχοφυΐα δεν είναι τόσο έντονη, μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε, αφού πρώτα κόψετε τις τρίχες με το ψαλιδάκι. Στην αντίθετη περίπτωση, καλύτερα να την αποφύγετε, λόγω της ευαισθησίας της περιοχής.
                          http://www.vita.gr/html/ent/969/ent.21969.asp

Δε λέει ότι απαγορεύεται αρκεί να μην είναι μεγάλες οι τρίχες(λες και υπήρχε περίπτωση να είναι μεγάλες στη μασχάλη ας πούμε).

Comment

να σου πω εγω δενε χω μεγαλες και ειναι κ λιγες ( πχ μια αλλη φιλη μ εχει πολλες εχω μπορω ν τις μετρησω φαντασου)αλλα κ παλι φοβαμαι.ναι η φιλη μ ξυραφι βαζει στ μασχαλη.κ ποδια παλια σκεφτομουν ν κανω αλλα απο οταν ειδα πως εγιναν τ ποδια της φιλης μ αλλαξα γνωμη.ποσο κοστιζει ξερεις?

Comment

Ε τότε θα είναι παιχνιδάκι για σένα.Μετά θα βγαίνουν αραιά και που.
                              Αναλόγως,εγώ έχω Braun.Έχει όπου υπάρχουν ηλεκτρικά είδη και είδη περιποίησης.Κωτσόβολος κ.λ.π.
                              Ενδεικτικές τιμές βρήκα εδώ,τυχαία σελίδα
                              http://www.skroutz.gr/c/605/apotriho...eyphrase=braun

Από 29 μέχρι 150 ας πούμε.Εμένα είχε κάπου 80-90 την είχα αγοράσει στη Γερμανία.Μου έχει κρατήσει χρόνια,τόσο καλή είναι.

Comment

Latest

Collapse

Working...
                              X