Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προτασεις θεμάτων στην Υγεία

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Προτασεις θεμάτων στην Υγεία

loading...
    Πιο παλιά ειχα σκεφτεί διάφορα θέματα που θα μπορούσαν να ανοίξουν στην υποκατηγορια της Υγειας και αφορούν το ευρύ κοινό, όπως σωματική υγιεινή , αναπτυξη και εφηβεία, απορίες για παιδιά κτλ. Θα ήθελα να πειτε τη γνώμη σας και να προτείνετε θέματα προς συζητηση και ενημερωση. Φυσικά, τα θέματα θα διαμορφωθούν και απο εσάς και θα αφορούν εσάς και τους γύρω σας. :)

Αν η προληψη και η γνώση ειναι ο μισός δρόμος για τη σωματική υγεια, ενδεχομένως θα μπορούσαμε να ξεκινάγαμε απο αυτό το σημειο,με τη συμβολή όλων μας. Κάθε παρατηρηση ευπρόσδεκτη!
    Sturge-on

βρηκες τον πρωτο υποστηρικτη της ωραιας ιδεας σου και φανατικο οπαδο της προληψης! λεω να γινει μια καλη αρχη με το θεμα των κινητων και της ακτινοβολιας τους... πραγματικα διαβαζω και ακουω τοσα και τοσα γυρω απο το θεμα που, οπως και αλλοι φανταζομαι, δε ξερω τι να πιστεψω! τι λετε;
    Ένα άρθρο την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!

http://www.dailyone.gr/

Comment

Γενικά πάντως στο θέμα της πρόληψης, προτείνω σε όλους να δοκιμάσουν Ομοιοπαθητική.

Της οποίας η κύρια λογική είναι αυτή. Ενισχύουμε τον οργανισμό για να μην εμφανιστεί ασθένεια και όχι καταπολεμούμε όταν εμφανιστεί κάτι.. (βέβαια μπορεί να καταπολεμήσει και ασθένειες ε!)
      Θα ήθελες μια καλύτερη ζωή με υγεία και ευεξία?
      Μπορείς! http://tinyurl.com/HealthyAndActiveLivestyle

Comment

Βασικός πυλώνας της καλής υγείας και ευεξίας αποτελεί και η σπονδυλική στήλη.

Θέματα που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με αυτήν θα μπορούσαν να αναπτυχθούν περαιτέρω είναι ενδεικτικά η γυμναστική (π.χ. μονόζυγο, κολυμβητήριο κ.ά.), ύπνος (π.χ. κατάλληλο στρώμα & μαξιλάρι), χειροπρακτική, καλή στάση όταν εργαζόμαστε με Η/Υ ή απλά μελετάμε
        Είμαστε η τελευταία γενιά που μπορεί να σώσει το περιβάλλον και η διατροφή είναι ένας καθοριστικός παράγοντας όπως φαίνεται και εδώ

Comment

Ρε σεις τι νευρολογο και ψυχιατρο του λετε του ανθρωπου; Τους β αναστολεις τους παιρνουν και υγιεστατοι ανθρωποι για να αντιμετωπισουν ενα στιγμιαιο αγχος που συνδεεται με μια στρεσσογονο κατασταση. Για αυτο μιλαει ο ανθρωπος.
          Τωρα εαν ειναι με ή χωρις συνταγη γιατρου στην Ελλαδα δεν το ξερω. Ας ρωτησει σε κανενα ιατρικο φορουμ, γιατι αν ρωτησει σε φαρμακειο, πολλα φαρμακεια δεν πολυσεβονται το νομο.

Comment

lion δεν γνωριζουμε σε τι κατασταση ειναι το ανχος του και το μονο σωστο που μπορουμε να πουμε ειναι για καλο και για κακο να συμβουλευετει εναν γιατρο για οτιδηποτε και να παρει...γιατι πειραματα δεν μπορει να κανει...και εν τελει ο γιατρος μπορει να του δωσει κατι που να τον απαλλαξει τελειως απο αυτο που νοιωθει....και την βαλλεριανα δεν την δινουν με συνταγη αλλα δεν ειναι κακο να ρωτησει..οπως εκανα και εγω...δεν βαζουμε τιποτα στον ορργανισμο μας ετσι....γι αυτο ειπαμε για γιατρο.....τωρα εαν θελει να παρει οτι να ναι ετσι...ειναι δικο του θεμα...και το τι θα κανει ....

Comment

Dameva, παρατηρω τα τελευταια χρονια στα ελληνικα φορα, μολις παρουσιαζεται καποιος και λεει αισθανομαι καπως, η πρωτη απαντηση ειναι «πηγαινε σε ειδικο». Χαιρω πολυ, το ξερουμε οτι ο ειδικος ειναι ο καλυτερος, αλλα αν ειχαν ολοι λεφτα να τρεχουν με το παραμικρο στον ειδικο δεν θα ποσταριζαν εδω.
              Ποια ακριβως βοηθεια προσφερεις σε καποιον αν η μονιμη απαντηση ειναι «πηγαινε σε ειδικο»; Αν ειναι να καταργησουμε την ενοτητα Υγεια τοτε. Καποιος βαζει ενα ποστ για το θεμα του μπας και ακουσει γνωμες απο αλλους που βρεθηκαν στην ιδια κατασταση. Επειδη παιρνω β αναστολεις γιατι πολλα κρισιμα επαγγελματικα ραντεβου με αγχωνουν, σου λεω οτι το φαρμακο μου μεχρι 40 μιλιγκραμ δεν χρειαζεται συνταγη και κοστιζει 2 ευρω. Γιατι να βαζουμε τον ανθρωπο να τα σκαει σε γιατρους, αν μπορει να παρει μια πληροφορια απο ενα ιατρικο φορουμ; Το κακο ειναι μονο να δινεις ονοματα φαρμακων, για αυτο και δεν το κανω.
              Last edited by lion; 13-01-2014, 13:20.

Comment

ναι οκ με αυτο αλλα δεν μπορεις να ξερεις τον οργανισμο του καθενα εδω μεσα......και δεν μπορεις καλως ή κακως να παιζεις με την υγεια....δεν ξερεις ας πουμε σε τι κατασταση ειναι ο νυματοθετης ....γι αυτο και οι περισσοτεροι λεμε για γιατρους...γιατι οτι και να πουμε εμεις τον τελευταιο λογο τον εχει ο γιατρος του....εγω του εδωσα συμβουλη την βαλεριανα που εμενα μου εκανε καλο...αλλα σε εκεινον μπορει να μην λεει τιποτα η βαλεριαννα και να υπομενει μια κατασταση.....επισεις ενας νευρολογος μπορει να του γραψει ανχολιτικα με τα οποια μπορει να ξεπερασει με θεραπεια πληρως το προβλημα του ανχους...καλα αυτα που λεμε εμεις και τισ συμβουλες που δινουμε αλλα δεν μπορουμε να παρουμε στο λαιμο μας κανεναν απο την στιγμη που δεν ξερουμε το ιστορικο του....και οταν αναφερομαστε στην υγεια λεμε το τωρινο μας προβλημα χωρις να ασχολουμαστε με παρελθοντικα προβληματα ...ενας γιατρος ομως θα εξαιτασει το ιστορικο του πριν δωσει οτιδηποτε...η θα του κανει εξαιτασεις.....μπαινουν ατομα και γραφουν για ζαλαδες ας πουμε...οκ...παρε βιταμινες θα πω εγω...αλλα μπορει ο αλλος να εχει προβλημα στο αιμα του....παραδειγμα αυτο....
                γι αυτο λεμε για γιατρο...δεν ειμαστε γιατροι εδω μεσα και δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωσεις ετσι....και εγω σου λεω οτι δεν εχει λεφτα για γιατρους....δεν ειπαμε να ομως να παει σε εναν ιδιωτικο γιατρο.....απλα να το ψαξει λιγο....
                δεν ξερεις ποτε με το θεμα της υγειας και εγω τουλαχιστον θα δωσω την συμβουλη μου αλλα μετα θα παρακινησω να παει σε γιατρο ακομα και για ενα απλο χτυπηματακι γιατι δεν μπορω να το παιζω γιατρος εδω μεσα...απλα ποτε μα ποτε δεν ξερεις ο αλλος τι μπορει αν κανει ταυτοχρονα με τα φαρμακα....και να μην το λενε εδω μεσα.....
                οποτε λες την συμβουλη σου αλλα μεχρι εκει...μετα ενας γιατρος θα σιγουρεψει το προβλημα...αυτο ειπα εγω....

Comment

Το φάουλ να βασιστείς σε εναν ιστότοπο για ενα ιατρικό θέμα είναι οτι αγνοείς τα οποιαδήποτε θέματα μπορεί να σε εχουν οδηγήσει να αναζητήσεις αυτή τη βοήθεια, δηλαδή να εχεις ενα σύμπτωμα χ που θεραπευεται με εναν τρόπο ψ αλλά η αιτία να μην είναι το σύμπτωμα και να αυτο-κοροϊδευτείς .
                  Αυτό που γίνεται εδώ, να ανταλλάσουμε γιατροσόφια παίρνει σαν υπόθεση οτι αυτός που ρωτάει Ξέρει τι έχει. Υπόθεση που δεν ισχύει. Αλλά είναι τόοοσο κοινό φαινόμενο στην καθημέρα πράξη που χάνεται η μπάλα..
                  Εφόσον όμως δεν γράφονται πράγματα που είτε αποπροσανατολίζουν είτε ειναι λάθος, θα σας παρότρυνα να τελειώνετε την σκέψη σας "ο γιατρός ξέρει καλύτερα".

εντιτ:
                  Απαγορευονται δυο πράγματα:
                  α) η ανταλλαγή φαρμάκων με εταιρία/ιατρικά κέντρα με σκοπό τη διαφημιση κτλ
                  β) να δηλώνει κάποιος "ειδικός" και "αυθεντία". :)
                  Last edited by lyna; 13-01-2014, 14:01.
                  Sturge-on

Comment

Originally posted by lyna View Post
                    Το φάουλ να βασιστείς σε εναν ιστότοπο για ενα ιατρικό θέμα είναι οτι αγνοείς τα οποιαδήποτε θέματα μπορεί να σε εχουν οδηγήσει να αναζητήσεις αυτή τη βοήθεια, δηλαδή να εχεις ενα σύμπτωμα χ που θεραπευεται με εναν τρόπο ψ αλλά η αιτία να μην είναι το σύμπτωμα και να αυτο-κοροϊδευτείς .
                    Οι υγιειονομικες αρχες ολων των χωρων επιτρεπουν εναν αριθμο φαρμακων να δινεται χωρις συνταγη γιατρου. Αυτο σημαινει οτι δεν γνωριζεις τιποτα για τον ασθενη. Πώς το εξηγεις να παιρνουν αυτο το ρισκο;

Εγω το εξηγω οτι ή αυτα τα φαρμακα ειναι τελειως ακινδυνα ή οι αντενδειξεις ειναι τοσο ελαφρες που μπορεις να στηριζεσαι στην υπευθυνοτητα του ατομου ή η ιατρικη γνωματευση μπορει στη συγκεκριμμενη περιπτωση να αντικαταστασθει απο τις οδηγιες του φαρμακοποιου. Ο φαρμακοποιος δεν ειναι ενας απλος πωλητης ξερεις.

Και προσοχη, δεν ειπα να βασιστει σε εναν οποιοδηποτε ιστοτοπο, αλλα σε εναν ιατρικο. Στον δικο μας ιστοτοπο μονο αν εχουμε προσωπικες εμπειριες μπορουμε να γραφουμε χωρις να προτεινουμε φαρμακα.

Απλα ηθελα να πω οτι πολλες φορες ερχεται ο καθενας που ουτε εχει καταλαβει για τι πραγμα μιλαει ο νηματοθετης και πεταει ενα «πηγαινε στον ειδικο (βαλε ονομα ειδικοτητας). Ετσι ο νηματοθετης αμα ακουσει πεντε-εξι τετοιες γνωμες παει και πεταει τα λεφτα του, ενω πολλες φορες θα αρκουσε να πεταχτει και να ρωτησει σε ενα καλο φαρμακειο ή να ποσταρει σε ενα ιατρικο site.
                    Last edited by lion; 13-01-2014, 14:34.

Comment

Originally posted by lion View Post
                      Οι υγιειονομικες αρχες ολων των χωρων επιτρεπουν εναν αριθμο φαρμακων να δινεται χωρις συνταγη γιατρου. Αυτο σημαινει οτι δεν γνωριζεις τιποτα για τον ασθενη. Πώς το εξηγεις να παιρνουν αυτο το ρισκο;

.
                      Δεν αναφέρθηκα σε ρίσκο επι των φαρμάκων αλλά σε άγνοια της πάθησης που ενδεχομένως να ταλανίζει τον ασθενή. Μιλάω για ιατρική σκέψη και κατ'επέκταση ευθύνη ώστε να τεθεί κάποια διάγνωση στον άνθρωπο που πηγαίνει στον γιατρό και όχι απο τι θα κινδυνευσει αν πάρει άκαιρα φάρμακα.

Επισης, ενα ιατρικό φόρουμ δεν περνά τα μέλη του από επιβεβίωση μέσω του ιατρικού συλλόγου, ειναι απλά ιντερνετικές φιγούρες (που μπορεί να διαφημίζουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες υγείας που εξυπηρετούν ή μπορεί και όχι). Το να εμπιστευεσαι κάτι τόσο ευκολα μπορώ με βεβαιότητα να σου πώ οτι γίνεται, φυσικά όχι μόνο ιντερνετικά αλλά στο δρόμο, στο γραφειο, στο σουπερμαρκετ επειδή η συνηφάδα σου "ειχε ακριβώς τα ίδια!!".
                      Η επίκρησή μου είναι οτι είναι ανευθυνο και λάθος. Όποιος θέλει όμως, ο δρόμος ανοιχτός ...

Όσο για τους φαμακοποιούς, ναι σαφώς δεν είναι μόνο έμποροι. Είναι όμως επώνυμοι, δλδ αναλαμβάνουν την ευθύνη των πράξεών τους. Σε αντίθεση με την ανωνυμία του διαδικτύου.

~~~~~~

Στην κατηγορία της Υγείας σε αυτόν τον ιστότοπο ο καθένας λέει ότι έχει να προσθέσει επι του θέματος. Άλλοι ειναι πιο ανοιχτοί στην συζήτηση, άλλοι είναι πιο ευαισθητοποιημένοι, άλλοι είναι πιο σχετικοί επι του θέματος κτλ κτλ. Η κοινή σύμβαση όμως είναι να είσαι σε θέση να υπερασπιστείς αυτό που γράφεις με αντικειμενικά επιχειρήματα, να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενά σου με κάποιο link, να εξηγήσεις γιατι υποστηρίζεις αυτό που γράφεις ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ. Βαικοί κανόνες ενός φορουμ εν ολίγοις σε εξειδικευμένα θέματα, όμως. Και η απλή παρότρυνση για τον ειδικό χωρίς το μέλος να εξηγεί γιατί και πώς μπορεί να αποτελεί ένδειξη οτι η πάθηση κρύβει κάτι πιο σημαντικό απο αυτό που απασχολεί τον νηματοδέτη.
                      Sturge-on

Comment

Originally posted by lyna View Post
                        Επισης, ενα ιατρικό φόρουμ δεν περνά τα μέλη του από επιβεβίωση μέσω του ιατρικού συλλόγου, ειναι απλά ιντερνετικές φιγούρες (που μπορεί να διαφημίζουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες υγείας που εξυπηρετούν ή μπορεί και όχι). Το να εμπιστευεσαι κάτι τόσο ευκολα μπορώ με βεβαιότητα να σου πώ οτι γίνεται, φυσικά όχι μόνο ιντερνετικά αλλά στο δρόμο, στο γραφειο, στο σουπερμαρκετ επειδή η συνηφάδα σου "ειχε ακριβώς τα ίδια!!".
                        Η επίκρησή μου είναι οτι είναι ανευθυνο και λάθος. Όποιος θέλει όμως, ο δρόμος ανοιχτός ...

Όσο για τους φαμακοποιούς, ναι σαφώς δεν είναι μόνο έμποροι. Είναι όμως επώνυμοι, δλδ αναλαμβάνουν την ευθύνη των πράξεών τους. Σε αντίθεση με την ανωνυμία του διαδικτύου.
                        Ok δεν θα επιμεινω σε ο,τι αφορα την Ελλαδα, γιατι δεν ξερω τι ελεγχος γινεται απο τις αρχες στα ιατρικα sites.

Στην Γαλλια οι ελεγχοι ειναι δρακοντιοι. Παρακολουθω το www.doctissimo.fr (οπως και μεγαλο ποσοστο Γαλλων) κι εχω γλιτωσει πολλα λεφτα. Ο γιατρος ειναι καλος στη διαγνωση, αλλα μπορει να θελει να προωθησει τα φαρμακα της ταδε φαρμακοβιομηχανιας. Το site παλι δεν μπορει να κανει διαγνωση, αλλα μπορει να σου πει οδηγιες και τα φαρμακα για την καθε αρρωστεια. Εγω τα συνδιαζω και τα δυο.
                        Παω προετοιμασμενος στο γιατρο. Μετα τη διαγνωση 1 στους δυο γιατρους δινει υπερβολικα φαρμακα εκ των οποιων μερικα δεν τα παιρνω. Ενα υπευθυνο site εκτιθεται δημοσια και δεν μπορει να λεει ο,τι θελει. Ενας γιατρος σε ενα αγνωστο ιατρειο μπορει να σου φουσκωσει οσα φαρμακα θελει για να παιρνει μιζες.

Ενταξει δεν το συνιστω να το κανει αλλος. Εγω ξερω τι ιατρικο ιστορικο εχω κι εχω ψαξει καλα την καθε περιπτωση που με απασχολει.

Ερωτηση: ποσοι γιατροι λενε ολες τις παρενεργειες των φαρμακων που προτεινουν, δεδομενου οτι παιρνουν ποσοστα απο την προωθηση τους;
                        Last edited by lion; 13-01-2014, 16:37.

Comment

Ναι, κατάλαβα..

Πολύ λίγα ισχυουν για Ελλάδα απο όσα έγραψες.
                          Εχουμε ξανασυζητησει για το τι μπορεί να γράφεται εδω μέσα..Νομίζω οτι οι δυο αυτές απαγορευσεις και η μια σύσταση ειναι το safe mode που εξυπηρετεί.
                          (μεταφερω τα μηνύματα σε στο νήμα Προτάσεις Θεμάτων περι Υγειας..)
                          Sturge-on

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                          X