Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ακμή

Collapse

Latest

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ακμή

Τι προιόντα μου προτείνετε για την ακμή ? Έχετε δοκιμάσει κάποιο που να έχει αποτέλεσμα ?
    Όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα δεν έχουν κάποιο αποτέλεσμα...
    Μόνο με χάπια έχω δει αποτέλεσμα αλλά δεν γίνεται να παίρνω μια ζωή χάπια...

Originally posted by tinakar View Post
    Τι προιόντα μου προτείνετε για την ακμή ? Έχετε δοκιμάσει κάποιο που να έχει αποτέλεσμα ?
    Όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα δεν έχουν κάποιο αποτέλεσμα...
    Μόνο με χάπια έχω δει αποτέλεσμα αλλά δεν γίνεται να παίρνω μια ζωή χάπια...
    mη λες ανοησιες.Τα φαρμακα/προιοντα π πρεπει να χρησιμοποιησεις γ να δεις αποτελεσμα εξαρτωνται απ την αιτια π προκαλει την ακμη.Πανε σ εναν δερματολογο.
    Κατι π ηταν αποτελεσματικο σ καποιον μπορει να ειναι αχρηστο για σενα.

Comment

Έχω κάνει θεραπεία με δερματολόγο,έπαιρνα 1 χρόνο χάπια. Αλλά μετά από 2 μήνες που τα σταμάτησα άρχισα πάλι να φουντώνω. Ξαναπήγα στον δερματολόγο μου και μου είπε πως δεν μπορεί να μου ξαναδώσει χάπια αν δεν περάσει ένας χρόνος και μου έδωσε μόνο κάτι κρέμες οι οποίες ουσιαστικά δεν κάνουν τίποτα...

Comment

Έχω κάνει θεραπεία με δερματολόγο,έπαιρνα 1 χρόνο χάπια. Αλλά μετά από 2 μήνες που τα σταμάτησα άρχισα πάλι να φουντώνω. Ξαναπήγα στον δερματολόγο μου και μου είπε πως δεν μπορεί να μου ξαναδώσει χάπια αν δεν περάσει ένας χρόνος και μου έδωσε μόνο κάτι κρέμες οι οποίες ουσιαστικά δεν κάνουν τίποτα...
        eίναι πολύ έντονο το πρόβλημα?Και αν επιτρεπεται ποια χαπια σου εγραψε?Εφοσον πηγες σε δερματολογο θα ξερεις και τον λογο που εχεις ακμη...σωστα?

Comment

Εγω απο την εμπειρια μου στο θεμα,περα απο οτι τα χαπια χορηγουνται σε βαριες μορφες ακμης και σε περιπτωση κινδυνου για ασχημα σημαδια στην επιδερμιδα,τα reaccutan και τα accuran ειναι πολυ βαρια χαπια για να τα σταματησες και να σου ξαναβγηκαν....Ιδιαιτερα αφου τα πηρες και για ενα χρονο.Εγω τα πηρα για ενα χρονο γιατι ειχα ακμη και σαν βρεφος αλλιως δεν συνισταται η χρηση για τοσο μεγαλο διαστημα.Οτι ειδος ακμης εχεις απο κυστικη μεχρι οτι αλλο τα χαπια εχουν αποτελεσμα σχεδον απο την πρωτη βδομαδα....απο τοτε ουτε σπιρακια για την περιοδο δε βγαζω...τωρα τι να πω μηπως δεν τα πηρες κατα γραμμα οπως σου ειπαν και εκανες παρασπονδιες στις δοσεις?εκτος κ αν δεν ειναι αυτα τα χαπια για τα οποια λεω....κ ειναι καποια πιο ηπιας μορφης...
          Ψοφος στους κακιασμενους,κακοβουλους,κακοψυχους,κακομουτσουνου ς,κακοβολους,σπαστικους και κακοτραχαλους κωλανθρωπους!Καντε τοπο για τους καλους!

http://www.youtube.com/watch?v=YImB0nI50P8

Comment

Παιδιά γενικά ΜΗΝ δίνετε ιατρικές συμβουλές.
            Γιατί δεν μπορεί κάτι που πήρε ο ένας να κάνει και στην περίπτωση του άλλου.
            Ο γιατρός και μόνο αυτός θα κρίνει την φαρμακευτική αγωγή για την κάθε περίπτωση και ένα φόρουμ δεν είναι ούτε κέντρο υγείας ούτε ιατρικός σύλλογος.Στην καλύτερη δεν θα γίνει τίποτα,αλλά υπάρχουν περιπτώσεις με αλλεργίες και άλλες δυσάρεστες συνέπειες.

Φίλε/η tinakar ο γιατρός θα σε πει τι να κάνεις και όχι κάποιοι άγνωστοι σε ένα(ή περισσότερα) φόρουμ.Κανένας δεν μπορεί να κάνει διάγνωση από μηνύματα ακόμη και εάν είναι ο καλύτερος γιατρός.Εάν δεν είδες αποτελέσματα από έναν γιατρό πάνε σε άλλον.Το νοσοκομείο χρεώνει 3Ε για την εξέταση ακόμη και είσαι ανασφάλιστος.Μην αφήνεις την υγεία σου σε αγνώστους.

Comment

Εγω δεν εδωσα καμια ιατρικη συμβουλη....το μονο που ειπα ειναι οτι αυτα τα χαπια(αν μιλαμε για τα ιδια)ειναι πολυ βαρια και δε γινεται να μην της εκαναν δουλεια.Δεν ξερω αν εχεις εμπειρια πανω στο θεμα της ακμης αλλα εγω επειδη καταγινομουν με τους γιατρους μ αυτο το θεμα καιρο μου ειχε εξηγησει καλα οτι αυτα τα χαπια τα παιρνουν σε ειδικες περιπτωσεις βαριας μορφης,το 99% των ανθρωπων παιρνουν τις μαρκες που προανεφερα και το 99,9 %εαν κανει τη θεραπεια οπως πρεπει δεν ξαναβγαζει.που βρισκεις την ιατρικη συμβουλη σε αυτο?
              Ψοφος στους κακιασμενους,κακοβουλους,κακοψυχους,κακομουτσουνου ς,κακοβολους,σπαστικους και κακοτραχαλους κωλανθρωπους!Καντε τοπο για τους καλους!

Comment

Το νοσοκομείο χρεώνει 3Ε για την εξέταση ακόμη και είσαι ανασφάλιστος
                by the way το εισητηριο δεν κανει πλεον 3 ευρω....οικονομικη κριση βλεπεις..

Comment

Originally posted by elenigeop View Post
                  Εγω δεν εδωσα καμια ιατρικη συμβουλη....το μονο που ειπα ειναι οτι αυτα τα χαπια(αν μιλαμε για τα ιδια)ειναι πολυ βαρια και δε γινεται να μην της εκαναν δουλεια.Δεν ξερω αν εχεις εμπειρια πανω στο θεμα της ακμης αλλα εγω επειδη καταγινομουν με τους γιατρους μ αυτο το θεμα καιρο μου ειχε εξηγησει καλα οτι αυτα τα χαπια τα παιρνουν σε ειδικες περιπτωσεις βαριας μορφης,το 99% των ανθρωπων παιρνουν τις μαρκες που προανεφερα και το 99,9 %εαν κανει τη θεραπεια οπως πρεπει δεν ξαναβγαζει.που βρισκεις την ιατρικη συμβουλη σε αυτο?
                  Δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά για αυτό δεν έκανα και quote.Γενικά έχω παρατηρήσει ότι στο φόρουμ δίνουν συμβουλές που κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να δίνονται.

Όσο για το 99% αφήνει ένα 1% έξω,ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.Όπως επίσης δεν ξέρεις τι παίζει ακριβώς με την περίπτωση του φίλου/ης.
                  Δεν κατηγορώ κανέναν για την χείρα βοηθείας που δίνει σε ένα τέτοιο θέμα απλά λέω ότι είναι πολύ ποιο συνετό να μην γίνονται αναφορές σε θέματα υγείας που αφορούν τους γιατρούς και όχι ένα φόρουμ.

Comment

Δε θα παρακινουσα (κ νομιζω ειναι λαθος γενικα σαν φιλοσοφια) κανεναν να κανει κινησεις οι οποιες δεν ειναι πιστοποιημενες απο γιατρο....Δεν ειναι θεμα μονο στο φορουμ γενικα γινεται αυτο και ειναι λαθος...οτι κ να της πει ο καθενας απο εδω λυση δε θα βρει,οποτε....ας ειναι...

Comment

Originally posted by astrolpsis View Post
                      eίναι πολύ έντονο το πρόβλημα?Και αν επιτρεπεται ποια χαπια σου εγραψε?Εφοσον πηγες σε δερματολογο θα ξερεις και τον λογο που εχεις ακμη...σωστα?
                      έπαιρνα στην αρχή κάποια που δεν θυμάμαι το ονομά τους .. μετά μου έδωσε τα acnotren.. (
                      δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) και τέλος πήρα τα racuttan. και μετά σταμάτησα γιατί μου πε πως δεν γίνεται αλλο πιά να παίρνω χάπια..
                      Τον λόγο που έχω ακμή δεν τον ξέρει ούτε ο δερματολόγος μου γιατί οι ορμονολογικές μου και οι γυναικολογικές μου εξετάσεις είναι μια χαρα.. απλά οι σμηγματογόνοι αδένες εκκρίνουν περισσότερο σμήγμα απο ότι πρέπει.. δεν είναι πολύ έντονο το πρόβλημα απλά είναι φάσεις που φουντώνω και μου την δίνει.. και στα 22 είναι κάπως το να έχεις ακμή..

Comment

τα racuttan τα πήρα μόνο για ενα μίση μήνα.. όλο τον υπόλοιπο χρόνο έπαιρνα πιο ήπια χάπια..

Comment

Originally posted by LongTom View Post
                          Παιδιά γενικά ΜΗΝ δίνετε ιατρικές συμβουλές.
                          Γιατί δεν μπορεί κάτι που πήρε ο ένας να κάνει και στην περίπτωση του άλλου.
                          Ο γιατρός και μόνο αυτός θα κρίνει την φαρμακευτική αγωγή για την κάθε περίπτωση και ένα φόρουμ δεν είναι ούτε κέντρο υγείας ούτε ιατρικός σύλλογος.Στην καλύτερη δεν θα γίνει τίποτα,αλλά υπάρχουν περιπτώσεις με αλλεργίες και άλλες δυσάρεστες συνέπειες.

Φίλε/η tinakar ο γιατρός θα σε πει τι να κάνεις και όχι κάποιοι άγνωστοι σε ένα(ή περισσότερα) φόρουμ.Κανένας δεν μπορεί να κάνει διάγνωση από μηνύματα ακόμη και εάν είναι ο καλύτερος γιατρός.Εάν δεν είδες αποτελέσματα από έναν γιατρό πάνε σε άλλον.Το νοσοκομείο χρεώνει 3Ε για την εξέταση ακόμη και είσαι ανασφάλιστος.Μην αφήνεις την υγεία σου σε αγνώστους.
                          Δεν ζήτησα ιατρικές συμβουλές απο το φόρουμ.. Γνώμες ζήτησα να ακούσω και να μιλήσω με άλλα άτομα τα οποία έχουν το ίδιο πρόβλημα.. να μου πουν πως το έκαναν και τι έκαναν για να ξανακάνω μια επίσκεψη στον δερματολόγο μου και να δω τι άλλες εναλλακτικές έχω... αυτό ζήτησα μόνο.. δεν είμαι αφελής να μου πει κάποιος "πάρε αυτά τα χάπια" και να τα πάρω... εξάλλου έχω τελειώσει νοσηλευτική και συνεχίζω για διαιτολόγος.. οπότε έχω 5 γενικές γνώσεις ιατρικής... σ'ευχαριστώ πολύ !!!!!

Comment

Γνώμες ζήτησα να ακούσω και να μιλήσω με άλλα άτομα τα οποία έχουν το ίδιο πρόβλημα.. να μου πουν πως το έκαναν και τι έκαναν για να ξανακάνω μια επίσκεψη στον δερματολόγο μου και να δω τι άλλες εναλλακτικές έχω...
                            Για μενα αφου δεν εχεις καποιο σοβαροτατο προβλημα αλλα τα σπυρακια που εβγαλες ειναι πιο ηπιας μορφης καλυτερα να συζητησετε με το δερματολογο σου για κατι οπως κρεμες και λοσιον.Γενικα το να παρεις reaccutan και accuran οταν εχεις περασει την εφηβεια ειναι λιγο δυσκολο.Οχι οτι δε γινεται απλα οι κοπελες δεν το προτιμουν επειδη η ισοτρετινοινη προκαλει τερατογενεσεις σε μια πιθανη εγκυμοσυνη και φοβουνται.Βεβαια ενταξει νεα κοπελα εισαι μπορει να μη θες ακομα να κανεις παιδι.Παντως σε μενα λειτουργησαν αλλα δεν ειναι ντεπον για να τα προτεινουμε ετσι.Λογικα ο γιατρος σου θεωρησε (και μαλλον σωστα) οτι δεν ειναι καλο να επιβαρυνεις για πολυ τον οργανισμο σου.Εγω τα πηρα ενα χρονο χωρις προβληματα αλλα δεν ειχα παρει τιποτα αλλο πριν....Συζητηστε με το γιατρο σου και θα βρειτε μια ικανοποιητικη λυση μαζι :)
                            Last edited by elenigeop; 02-01-2011, 01:41.

Comment

έπαιρνα στην αρχή κάποια που δεν θυμάμαι το ονομά τους .. μετά μου έδωσε τα acnotren.. (
                              δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) και τέλος πήρα τα racuttan. και μετά σταμάτησα γιατί μου πε πως δεν γίνεται αλλο πιά να παίρνω χάπια..
                              Τον λόγο που έχω ακμή δεν τον ξέρει ούτε ο δερματολόγος μου γιατί οι ορμονολογικές μου και οι γυναικολογικές μου εξετάσεις είναι μια χαρα.. απλά οι σμηγματογόνοι αδένες εκκρίνουν περισσότερο σμήγμα απο ότι πρέπει.. δεν είναι πολύ έντονο το πρόβλημα απλά είναι φάσεις που φουντώνω και μου την δίνει.. και στα 22 είναι κάπως το να έχεις ακμή..
                              Ο γιατρος σου εγραψε ποτε αντιβιοτικο?Εκτος απ τις ορμονολογικες και τις γυναικολογικες πρεπει να δωσεις δειγμα για εξεταση στ μικροσκοπιο(αν δεν τ χεις κανει ηδη).Παντως παραξενο π δν βρηκατε την αιτια...

Comment

Working...
                              X