Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αίμα! Να δώσω, να μην δώσω?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Καλησπέρα.

Όσοι μπορείτε να δίνετε αίμα. Δυστυχώς εγώ το πήρα το μάθημα μου όταν αναγκάστηκα να δώσω για συγγενικό μου άτομο.
    Και εκεί κατάλαβα τη σημασία.

Δεν σου κοστίζει τίποτα και μπορείς να προσφέρεις πολλά.

Ειδικά αν έχεις σπάνια ομάδα αίματος..

Οπότε.. Δίνετε αίμα!
    Θα ήθελες μια καλύτερη ζωή με υγεία και ευεξία?
    Μπορείς! http://tinyurl.com/HealthyAndActiveLivestyle

Comment

Θα πρεπε η αιμοδοσία να μπορούσε να είναι με αμοιβή, να γίνεται αγοραπωλησία αίματος. Τότε πολλοί περισσότεροι θα δίνανε.

Comment

Θα είανι κρίμα αν γινει με αμοιβή. Μπορείς να φανταστείς τι μπιζνες θα γίνει...

Comment

Mην το σκεφτεστε καθόλου αρκεί να το επιτρέπει η υγεία σας και ο αιματοκριτης σας.
          Παλιά ήμουν εθελόντρια αιμοδοτης . Οταν δικό μου πρόσωπο είχε σοβαρό θέμα υγείας κατάλαβα πόσο σημαντικο ειναι.

Comment

εγω θα ηθελα να ρωτησω μεχρι ποια ηληκια δινεις αιμα?

Comment

Originally posted by zorzet View Post
              εγω θα ηθελα να ρωτησω μεχρι ποια ηληκια δινεις αιμα?
              Αν δε κάνω λάθος, μέχρι τα 65.
              Don't tease me about my hobbies. I don't tease you for being an asshole.
              Περάστε από το blog μου, για να διαβάσετε τις τελευταίες κινηματογραφικές κριτικές μου.
              Και αν θέλετε να μάθετε τα κινηματογραφικά μου γούστα, ρίξτε μια ματιά και στο iMDb vote history μου.

Comment

Η αιμοδοσία σώζει ζωές!!! Click image for larger version

Name:	αρχΡίο Ξ»ΞΟˆΞ·Ο‚.jpg
Views:	2
Size:	12.9 KB
ID:	2043181
                Attached Files

Comment

Φυσικά να δώσεις.
                  Μια φορά είχε χρειαστεί για ένα συγγενή μας να δώσουμε αίμα και είχα πάει με μια ξαδέρφη μου.
                  Πρώτη φορά θα δίναμε αίμα και οι δύο! Εκείνη φοβόταν πάρα πολύ!
                  Σε όλο το δρόμο της εξηγούσα οτι δεν είναι κάτι τραγικό, ένα μικρό τσιμπηματάκι θα νιώσει μόνο.
                  Της πρότεινα (όπως και αποφασίσαμε τελικά) να πάει εκείνη πρώτα στην περίπτωση που φοβηθεί να είμαι κοντά της.

Έφτασε η νοσοκόμα, την τρύπησε στο χέρι και άρχισε το αίμα της να γεμίζει τη "φιάλη αίματος".

Όταν είδα την παραπάνω σκηνή, έπεσε η πίεση μου και ζαλιζόμουν.
                  Τότε ήρθε η νοσοκόμα με ένα χυμό, μια φρυγανίτσα και ένα τριγωνάκι la vas quiri.

Μια ώρα έκανα να συνέλθω!!!
                  Κοιτάζοντας το είδωλο μου στον καθρέπτη, ένα πράγμα μπορώ να πω:
                  "Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα σου!!!"

Comment

κανε οτι θες, οταν σου λεω να δωσεις σβηνεις το σχολιο μου οταν παλι σου λεω να μην δωσεις και παλι το σβηνεις, δεν μπορω να βρω ακρη μαζι σου, αμαν πια!!
                    Xavier & Strom προσπαθω να πνιξω την επερχομενη καταιγιδα, οσο μπορω τουλαχιστον

Comment

Έχω δώσει αίμα, άρχισα να δίνω απο τότε που έκλεισα τα 18...
                      Δεν ήταν καθόλου επώδυνη διαδικασία ούτε χρονοβόρα, πεντε λεπτακια υπόθεση και απλά για μισή ωρίτσα είχα ένα πρήξιμο στο χέρι, τίποτα σπουδαίο... Βέβαια είμαι και τύπος που δεν σιχαίνεται αίματα κλπ...
                      Έχω και σπάνια ομάδα οπότε το βρίσκω διπλά σημαντικό να δίνω τακτικά αίμα...
                      Last edited by άγνωστος Χ; 16-09-2016, 23:06.

Comment

Originally posted by άγνωστος Χ View Post
                        Έχω δώσει αίμα, άρχισα να δίνω απο τότε που έκλεισα τα 18...
                        Δεν ήταν καθόλου επώδυνη διαδικασία ούτε χρονοβόρα, πεντε λεπτακια υπόθεση και απλά για μισή ωρίτσα είχα ένα πρήξιμο στο χέρι, τίποτα σπουδαίο... Βέβαια είμαι και τύπος που δεν σιχαίνεται αίματα κλπ...
                        Έχω και σπάνια ομάδα οπότε το βρίσκω διπλά σημαντικό να δίνω τακτικά αίμα...
                        Μπραβο, ειναι σπουδαια πραξη η αιμοδοσια, και εγω δινω αρκετα συχνα, μονο λιγο κουραση αισθανομαι κατα τα αλλα ολα καλα.
                        Και αιμοπετάλια έχω δώσει, εκεί βέβαια η διαδικασία πέρνει καμια ωρα τουλάχιστον, διοτι το μηχανημα φιλτραρει τα συστατικα του αιματος.
                        Το μονο που ποναει ειναι η βελονα η οποια εχει πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαμετρο...
                        Αλλά ειναι μονο της στιγμης..

Comment

• LightAngel
                          LightAngel commented
                          Editing a comment
                          Η βελονα ποναει μονο αν ο γιατρος ή ή νοσοκομα ειναι καποιος που δε το χει στο ψαξιμο φλεβως και βρισκει νευρα αντις για φλεβες καποτε εδινα κι εγω αιμα αλλα το σταματησα απ οταν επεσε σε νοσοκομα και μου βρηκε νευρο σε 3 προσπαθεις σε 2 διαοφρετικα χερια μετα το κοψα με το να δινω αιμα κι αν μονο για εξετασεις κι αυτο δυσκολα..

• el22
                          el22 commented
                          Editing a comment
                          Παιζουν κ αυτα που λες, εγω μιλαω ομως για τη βελονα που σου βαζουν οταν δινεις αιμοπεταλια...
                          Εκει οσο καλο χερι κ να χεις ποναει γιατι ειναι τεραστια..

• LightAngel
                          LightAngel commented
                          Editing a comment
                          Αιμοπεταλια δεν ετυχε ποτε να δωσω μονο αιμα οποτε δεν ξερω παντος σε περιπτωση που η νοσοκομα πετυχει νευρο ακομα και με τη πιο μικρη βελονα ποναει..

Originally posted by el22 View Post

Μπραβο, ειναι σπουδαια πραξη η αιμοδοσια, και εγω δινω αρκετα συχνα, μονο λιγο κουραση αισθανομαι κατα τα αλλα ολα καλα.
                        Και αιμοπετάλια έχω δώσει, εκεί βέβαια η διαδικασία πέρνει καμια ωρα τουλάχιστον, διοτι το μηχανημα φιλτραρει τα συστατικα του αιματος.
                        Το μονο που ποναει ειναι η βελονα η οποια εχει πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαμετρο...
                        Αλλά ειναι μονο της στιγμης..
                        Αξίζει να σημειωθεί το πόση αδιαφορία υπάρχει στην ελληνική κοινωνία για το όλο θέμα... Του στυλ "όχι απλά φοβάμαι να δώσω αίμα " αλλά και " κοροϊδεύω αυτούς που δίνουν " ( μόνο απο ελληναρες θα μπορούσες να το ακούσεις αυτό ) ....
                        Εγώ προσωπικά στα τόσα χρόνια σχολείου που έκανα δεν άκουσα ποτέ μου για αιμοδοσία, δωρεές οργάνων κλπ... Να πεις ότι πήγαινα πήγαινα σε σχολείο για ιεχωβαδες πάει στο διάολο... Σε γαμημένο κρατικό πήγαινα...

Comment

Originally posted by άγνωστος Χ View Post

Αξίζει να σημειωθεί το πόση αδιαφορία υπάρχει στην ελληνική κοινωνία για το όλο θέμα... Του στυλ "όχι απλά φοβάμαι να δώσω αίμα " αλλά και " κοροϊδεύω αυτούς που δίνουν " ( μόνο απο ελληναρες θα μπορούσες να το ακούσεις αυτό ) ....
                          Εγώ προσωπικά στα τόσα χρόνια σχολείου που έκανα δεν άκουσα ποτέ μου για αιμοδοσία, δωρεές οργάνων κλπ... Να πεις ότι πήγαινα πήγαινα σε σχολείο για ιεχωβαδες πάει στο διάολο... Σε γαμημένο κρατικό πήγαινα...
                          Δε νομιζω οτι το κοροιδευει κανεις, απλα φοβαται ο κοσμος.
                          Οταν προκειται ομως για συγγενικο προσωπο, μια χαρα, ξερουν να δινουν...
                          Λιγη ενημερωση πιστευω χρειαζεται, και λιγη ευαισθητοποιηση..

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

• wooded glade
                            Είναι τραμπογενής η κατάσταση στην Ελλάδα ;
                            wooded glade
                            Το τραμπικό κίνημα ξεκίνησε ως γνωστόν το 2003. Μέχρι τότε ήταν το "tea party". Τα τραμπιόνια πήραν αφορμή από την άρνηση της Γερμανίας και...
                            Yesterday, 14:12
                          • ilias1990
                            Αστρική προβολή- εμπειρία
                            ilias1990
                            Καλησπέρα σας. Χρόνια με γοήτευε ο χώρος του μεταφυσικού. Φυσικά ασχολήθηκα και με την αστρική προβολή θεωρητικά πάντα. Μόνο μια φορά στα 17 μου είχα...
                            Yesterday, 13:15
                          • Orestes
                            μετα το πρωτο ραντεβου, τι κανω?
                            Orestes
                            Καλησπερα σε ολους, ειμαι 22 χρονων και μου αρεσει μια κοπελα που ειναι 24...την συγκεκριμενη που λετε, την γνωρισα τα χριστουγεννα μεσω κοινης παρεας...
                            16-01-2017, 23:04
                          • Anna.io
                            Ζηλευω
                            Anna.io
                            Τον ζηλεύω τόσο πολύ δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.
                            ξεκίνησα μαζί του καθαρά μια σχέση σεξ εκείνος όμως άρχισε να με πιέζει για Περισσότερα κάτι...
                            16-01-2017, 22:38
                          • papadope
                            Θέλετε να δώσετε μια γνώμη;
                            papadope
                            Γεια σας.
                            Ανέβασα ένα νέο μου τραγούδι και θέλω κάποιες γνώμες πάνω σ' αυτό. Αν έχετε την καλοσύνη να το ακούσετε, θα ήμουν ευγνώμων.
                            ...
                            15-01-2017, 20:34
                          Working...
                          X