Announcement

Collapse
No announcement yet.

weight loss tips

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• weight loss tips

loading...
    Καλησπέρα σας.
    Έχω θέμα με την απώλεια βάρους. Είμαι 1.75 και 82 κιλά. Προσπαθώ να κάνω διάφορες δίαιτες και διατροφές τις οποίες βρίσκω στο ίντερνετ αλλά ποτέ δεν καταφέρνω να τις τηρήσω...
    Παρατήρησα ότι το σημείο της μέρας που δεν μπορώ να διατηρήσω την οποιαδήποτε διατροφή είναι μετά το φαϊ που αναζητώ σαν τρελή γλυκό και κυρίως σοκολάτα! Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι είμαι φοιτήτρια και έχω ένα πολύ βαρύ πρόγραμμα κι όταν έχω πολύ διάβασμα καταφεύγω στο φαϊ. Προσπάθησα να κάνω γυμναστική στο σπίτι αλλά δεν έχω χώρο κι επιπλέον έχω πρόβλημα με το γόνατο μου (πριν δώσω πανελλήνιες έκανα στίβο και έχω πάθει μηνίσκο και δεν μπορώ να κάνω έντονες ασκήσεις ούτε να τρέξω). Anyway επειδή ξέρω ότι η διατροφή είναι το παν σε απώλεια βάρους θέλω να μου δώσετε μερικά tips πως να ξεγελάσω τον εαυτό μου ώστε να μην καταναλώνω πολλές θερμίδες την ημέρα και τι να τρώω μετά τον φαγητό για να μην πέφτω στις σοκολατες?!?!?!

Originally posted by Christina95 View Post
    Καλησπέρα σας.
    Έχω θέμα με την απώλεια βάρους. Είμαι 1.75 και 82 κιλά. Προσπαθώ να κάνω διάφορες δίαιτες και διατροφές τις οποίες βρίσκω στο ίντερνετ αλλά ποτέ δεν καταφέρνω να τις τηρήσω...
    Παρατήρησα ότι το σημείο της μέρας που δεν μπορώ να διατηρήσω την οποιαδήποτε διατροφή είναι μετά το φαϊ που αναζητώ σαν τρελή γλυκό και κυρίως σοκολάτα! Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι είμαι φοιτήτρια και έχω ένα πολύ βαρύ πρόγραμμα κι όταν έχω πολύ διάβασμα καταφεύγω στο φαϊ. Προσπάθησα να κάνω γυμναστική στο σπίτι αλλά δεν έχω χώρο κι επιπλέον έχω πρόβλημα με το γόνατο μου (πριν δώσω πανελλήνιες έκανα στίβο και έχω πάθει μηνίσκο και δεν μπορώ να κάνω έντονες ασκήσεις ούτε να τρέξω). Anyway επειδή ξέρω ότι η διατροφή είναι το παν σε απώλεια βάρους θέλω να μου δώσετε μερικά tips πως να ξεγελάσω τον εαυτό μου ώστε να μην καταναλώνω πολλές θερμίδες την ημέρα και τι να τρώω μετά τον φαγητό για να μην πέφτω στις σοκολατες?!?!?!
    Δυστυχώς το θέμα με τα γλυκό που ακολουθεί μετά το αλμυρό και μετά το αλμυρό πάλι γλυκό, είναι ο φυσιολογικός κύκλος
    που επιθυμεί η όρεξή μας να κάνει. Εμείς πρέπει να τον σπάσουμε αυτόν τον κύκλο επειδή επιβαρύνει την υγεία και το σώμα μας.
    Τις δίαιτες δεν μπορούμε να τις τηρήσουμε γιατί συνήθως δεν μας παρέχουν τα θρεπτικά συστατικά που χρειαζόμαστε
    έτσι ο οργανισμός μας για να μην τον λιμοκτονήσουμε (είναι έξυπνος βλέπεις) μας ζητάει πίσω την θρεπτική αξία που του στερούμε
    και έτσι πεινάμε.
    ΣΟΣ ποτέ να μην καταφύγετε σε χημική ή αλλιώς μονοφαγική δίαιτα. Έμαθα από γιατρό ότι αν κάνουμε τέτοιες δίαιτες 2-3 φορές
    στην ζωή μας μετα δεν θα μπορούμε να χάσουμε ούτε γραμμάριο

Αν σε ενδιαφέρει ένας φυσικός τρόπος να χάσεις εύκολα κιλά και με φυσικό τρόπο χωρίς να πειραχτεί η υγεία σου
    μπορώ να βοηθήσω με πληροφορίες για ένα 9ήμερο πρόγραμμα αποτοξίνωσης που έκανα εγώ.
    Δεν πεινούσα γιατί μου παρείχε το πρόγραμμα όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειαζόμουν, είχα πολύ ενέργεια, (πολύ περισσότερη από ότι είχα συνήθως) είναι γρήγορο και εύκολο να γίνει και παρόλο που δεν είχα πολλά να χάσω.,
    πρώτα 2 κιλά χάθηκαν
    στις πρώτες 2 μέρες.
    Στο σύνολο έχασα 4 κιλά και 8 πόντους από κοιλίτσα. (έχω δει να χάνουν και περισσότερα κοπέλες που είχαν
    και περισσότερα να χάσουν μέχρι 7-9)

Είναι τόσο απλό και ακίνδυνο που μπορείς να το επαναλάβεις όσες φορές θέλεις μέχρι να φτάσεις τον στόχο σου
    Θα χαρώ να βοηθήσω το mail μου είναι matthildi.sal@gmail.com

Comment

Η μονη λυση ειναι για μενα η ολκη αποχη απ την ζαχαρη.....Εγω το ξεκνησα λογω θεματος υγιειας και μονο οφαλη βλεπω...και το λεω εγω που μπορουσα να ζω αποκλειστικα με γλυκα

Comment

Ένα tip και από εμένα.
        Σαφώς και πρέπει να επλέγουμε περισσότερο υγιεινές τροφές, όχι τζανκ φουντ κλπ.

Καλό είναι, να τρώμε εξι (6) μικρά γεύματα την ημέρα παρά ένα ή δύο μεγάλα.
        Αν τρώμε 2 γεύματα των 1800 θερμίδων = 3600 υερμίδες την ημέρα και αντικαταστήσουμε
        τα 2 γεύματα με 6 γεύματα των 600 θερμίδων τότε ο μεταβολισμός θα βελτιωθεί προς το θετικό.

Για αυτό πολλές φορές βλέπουμε ανθρώπους να τρώνε λίγο και να παίρνουν βάρος.
        Ένας λόγος είναι ότι τρώνε μια φορά την ημέρα.
        Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Θα σου πω και γω κάποιες συμβουλές που σίγουρα αν τα βάλεις στην ζωή σου θα σε βοηθήσουν πολύ από το να χάσεις βάρος και να βελτιώσεις το επίπεδο υγείας σου...

1) Ενυδατώσου σωστά...Αυτό σημαίνει να πίνεις τουλάχιστον 2,5λιτρα με 3λίτρα νερό την μέρα για το βάρος σου.Πάντα με άδειο στομάχι και τουλάχιστον 30 λεπτά πριν γευματίσεις, ποτέ φαγητό με νερό.

2) Κάνε καθημερινά τουλάχιστον 2-3 γεύματα με φρούτα εποχής ή ένα καλό smothie στο Blenter.

3) Τρώγε καθημερινά 1-2σαλάτες εποχής.

4) Μην κάνεις λάθος συνδιασμούς, δηλαδή μην τρως πρωτεϊνες με υδατάθρακες και άμυλα μαζί. Πάντα πρωτεϊνη με σαλάτα ή αμυλο με σαλάτα ή υδατάθρακα με σαλάτα.

5) Απέφυγε τη ζάχαρη, όταν θέλεις κάποιο γλυκό φτιάξε κάτι χωρίς ζάχαρη. Υπάρχουν βιβλία με συνταγές που γίνονται από φρέσκα φρούτα, ξηρά φρούτα, ξηρούς ξαρπούς και είναι πολύ νόστιμα και χορταστικά(π.χ σου προτείνω το βιβλίο ''Τα γλυκά της φύσης'' της Διονυσίας Τουλαντα, αυτό έχω εγω και είμαι πολύ ευχαριστημένος)...

6) Κάνε ένα περπάτημα 30-60 λεπτά την μέρα.

Αν εφαρμόσεις αυτά πιστεύω θα ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός σου και θα δεις άμεσα αποτελέσματα.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
          X