Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδές Ψυχολογίας

Collapse

Collapse

• $s1
    Reply to Plan B
    $s1
    Λοιπόν, επειδή γίνεσαι γελοίος, θα σου απαντήσω όπως αξίζει.

Η καταστροφή είναι βαθμώτη. Δεν είμαστε στην ολοκληρωτική καταστοφή...
    Today, 22:11
  • Άρης_
    Reply to Ψηφίστε!
    Άρης_
    Ευλογητέ γιατί το Λεβέντη και όχι τον Τζήμερο;...
    Today, 20:00
  • shelby
    Reply to ας ξεκαθαρισουν λιγο τα πραγματα???
    shelby
    Ποσο να εισαι αραγε?
    Today, 18:31
  • stavmanr
    Reply to Plan B
    stavmanr
    Εσύ δεν είσαι αυτός που υποστηρίζει ότι η χώρα σώθηκε από την καταστροφή; Επομένως, πώς γίνεται να έχουμε καταστροφικό αποτέλεσμα σε ένα αποτέλεσμα που...
    Today, 17:25
  • Takurua
    Πωλείται WoW Account
    Takurua
    Πωλείται battle net account που περιλαμβάνει wow, hearthstone και Heroes of the storm account. Όσο αφορά το account στο wow:
    Main character: ht...
    Today, 17:24

Θέματα

Collapse

• Takurua
    Πωλείται WoW Account
    Takurua
    Πωλείται battle net account που περιλαμβάνει wow, hearthstone και Heroes of the storm account. Όσο αφορά το account στο wow:
    Main character: ht...
    Today, 17:24
  • Άρης_
    Να μαζευτούμε εδώ οι Αλβανοί που μισούμε την Ελλάδα
    Άρης_

https://www.facebook.com/BijteeShqipesAnembane?fref=ts

116.102 δηλώνουν ότι τους αρέσει αυτή η σελίδα και για τον πληθυσμό...
    Today, 10:42
  • Άρης_
    Ψηφίστε!
    Άρης_
    Λαϊκός Σύνδεσμος - Χρυσή Αυγή
    12.50%
    2
    ΣΥΡΙΖΑ
    12.50%
    2
    ΝΔ
    6.25%
    1
    ΛΑΕ
    6.25%
    1
    ΠΟΤΑΜΙ
    0%
    0
    ΚΚΕ
    12.50%
    2
    ΠΑΣΟΚ
    0%
    0
    ΑΝΕΛ
    0%
    0
    Ένωση Κεντρώων
    31.25%
    5
    Άλλο
    0%
    0
    Άκυρο - Λευκό
    6.25%
    1
    Αποχή
    12.50%
    2
    Yesterday, 09:52
  • maraki1
    ας ξεκαθαρισουν λιγο τα πραγματα???
    maraki1
    Λοιπον καπως ετσι κ γω θα ξεκινησω να σασ πω ενα “ερωτικο” πονο. Ολα ξεκινησαν μια συνιθισμενη βραδια η οποια είχε clubin χωρο και αλκοολ....
    Yesterday, 07:55
  • DDevil
    Προβλημα με ιδιοκτητη
    DDevil
    Δεν ήξερα που να βαλω το θεμα και ηθελα μερικές γνωμες. Προσφατα εκανα συμβολαια για ενα σπιτι 2αρι την ημερα της συμφωνιας οπου ηταν και ο μεσιτης εκει...
    25-08-2015, 21:13
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Σπουδές Ψυχολογίας

Καλησπερα!Ειμαι καινουργια στα forums και θα ηθελα να μου πει καποιος τι γνωριζει για τις σπουδες ψυχολογιας.εχει μελλον σαν επαγγελμα?ποιο θεωρειται το καλυτερο παν/μιο?γνωριζετε κατι για την στρατιωτικη ψυχολογία (ΣΣΑΣ?)

Όσον αφορά τη ψυχολογία, πρέπει να μου πεις κάτι πρώτα. Σου αρέσει;

Comment

Ναι!Μου αρεσει!Και δεν μου αρεσει επειδη ειμαι στην ηλικι(17) οπου οι περισσοτεροι εχουν ανησυχιες και υπαρξιακα προβληματα!Δεν το κανω δλδ για να ανακαλυψω τον ιδιο μου τον εαυτο.Γνωριζω πως ειναι πολυ δυσκολη επιστημη αλλα επειδη και η δευτερη μου σκεψη, η νομικη ειναι εξισου απαιτητικη (και ισως περισσοτερο) θεωρω πως θα με ενδιεφερε περισσοτερο η ψυχολογια.Βρισκω ιδιαιτερα ελκυστικο τον τομεα της ερευνας

Comment

Καλησπέρα!Και γω την σκεφτομουν,αλλά πολύ ανεργεία....Η πάντειος έχει μια πολύ καλή σχολή αλλά για επαγγελματική αποκατάσταση μόνο (ΣΣΑΣ)
        φώς και πάλι φώς η ψυχή που μάχεται

Comment

kalhspera,eimai kai egw kainourgia sto forums kai me endiaferei kai emena polu h psyhologia kai 8a sumfwnhsw apoluta me thn euphoria..h psyhologia einai mia apisteuta foberh episthmh pou oso pio polu thn gnwrizeis toso pio polu 8es na dieisduseis s'authn!!!

Comment

Καλησπέρα και από εμένα.
            Είμαι καινούρια στο forum και γράφτηκα με αφορμή να σου απαντήσω και να σε ενημερώσω όσο μπορώ για τις σπουδές στην ψυχολογία. Είμαι τεταρτοετής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο στο τμήμα της Ψυχολογίας. Ηταν η πρώτη μου επιλογή και πιο συγκεκριμένα ήξερα ότι θέλω να ασχοληθώ με την παιδοψυχολογία. Δεν ξέρω κατά πόσο είσαι ενημερωμένη για αυτή την επιστήμη. Η ψυχολογία και οι πρώτες σπουδές είναι πολύ γενικές, έχει όμως πάρα πολλές ενότητες και ειδικότητες που μπορείς να ακολουθήσεις στο μεταπτυχιακό σου. Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου ? Ή απλά σου αρέσει η ψυχολογία γενικότερα ? Γιατί όσον αφορά την εύρεση εργασίας , έχει μεγάλη σημασία τι μεταπτυχιακό και τι ειδίκευση έχεις. Για παράδειγμα , κατά την άποψή μου , θα υπάρξει μία αύξηση στη ζήτηση ψυχολόγων από τις επειχηρήσεις για το τμήμα της Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού . Από την άλλη, αν θέλεις να ακολουθήσεις την κλινική ή τη συμβουλευτικ'ή ψυχολογία, θα έχεις τη δυνατότητα να ιδιωτεύσεις .
            Η γνώμη μου είναι να σκεφτείς πολύ καλά αν σου αρέσει η ψυχολογία, επειδή σαν δουλειά είναι πάρα πολύ δύσκολη και μόνο αν σου αρέσει πολύ θα καταφέρεις να σταθείς και να αντέξεις .
            Όσον αφορά τις σπουδές έχει ένα τμήμα ψυχολογίας στο Πάντειο. στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και στο Πανεπιστήμιο Θεσαλονίκης και στην Αθήνα έχει επιπλέον το τμήμα Φιλοσοφία Πρόγραμμα Ψυχολογίας. Μπορείς να το ψάξεις και να διαλέξεις όποιο σου αρέσει περισσότερο ή όποιο σε βολεύει .
            Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και ό,τι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.

Comment

Kai egw eimai edw gia oti exeis san erwtisi, alla ean ginete pio akrivis gia na sou apadame swsta.

Nai exei lefta, kai polu mellwn h epistimi afti. Nai einai endiaferousa, alla exei ena kako, PREPEI na boris na tin adeksis!

B.A, B.Sc. M.A, M.ed, P.hD stin psixologia exw. Olla apo to eksoteriko kathos eimai Ellinokanados kai irtha meta apo tis spoudes mou stin Ellada.
              Trouble: I get people out of it and myself into it!

Comment

η ψυχολογια με ενδιαφερει και εμενα..ειναι πολυ ενδιαφερον τομεας το εχω ψαξει πολυ και ειναι αυτο που θελω να ακολουθησω..!
                Amor Vincit Omnia..

Comment

(Ψ)(Χ) και (Ω)

Για να μπορουμε να μελετησωμε κατι,πρεπει να το βλεπωμε.Να το αγκιζωμε.Σχετικα με την ψυχη που ειναι αορατη ,για να την μελετησωμε θα πρεπει να κανωμεν υποθεσι.

Ας υποθεσωμε λοιπον πως η ψυχη ειναι ενας κυκλος.Παιρνομε ενα διαβητη σχεδιαζωμε ενα κυκλο στον πινακα και μαρκαρωμε το κεντρο του με το γραμμα (Ψ).
                  Λιγο πιο πανω σχεδιαζομε ακομα εναν κυκλο και μαρκαρωμε το κεντρο του με το γραμμα (Ω).Εδω το μαρκαραμε με το γραμμα (Ω),γιατι το κεφαλι μας με τους ωμους μας φτιαχνει το γραμμα (Ω).
                  Εχωμε λοιπον 2 φανταστικους κυκλους.Τον κυκλο της ψυχης και τον κυκλο του πνευματος.Οι κυκλοι αυτοι δεν εφαπτωντε .Συνδεωμε τωρα τα κεντρα τους με μια ευθεια γραμμη.Δεν μπορουμε να υπολογισωμε την αποστασι απο κεντρο σε κεντρο,αλλα ουτε την αποστασι απο περιφερεια σε περιφερεια.Απλως οριζουμε πως απεχουν αποστασι (χ)=αγνωστη.Και οι 2 κυκλοι ευρισκοντε μεσα σε ενα μεγαλο κυκλο που ειναι ορατος και λεγεται (ΣΩΜΑ).
                  Απο την γενεσι του ανθρωπου,ετσι ακριβως εχουν οι κυκλοι.Εχουν διαφορετικο φορτιο μεταξυ τους,αλλα ισσοροπουν.Ο κυκλος της ψυχης εχει (ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ),του πνευματος εχει (ΘΕΤΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ)και του σωματος εχει(ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΦΟΡΤΙΟ).
                  Η θετικη αγωγη του ανθρωπου ειναι αναγκαια.Σωστα λογια στην αρχη απο τους γωνεις,και μετεπειτα απο τους δασκαλους στο σχολειο.Με αυτον τον τροπο αυξανωμε συνεχως το φορτιο του πνευματος,για να μπορεση να αντισταθη στα κτηπηματα της ψυχης.Γιατι οπως ειναι φυσικο,το (ΑΡΝΗΤΙΚΟ)φορτιο της ψυχης βομβαρδιζει συνεχως το (ΘΕΤΙΚΟ)φορτιο του πνευματος.
                  Αν δεν τροφοδοτησωμεν τον κυκλο του πνευματος με +=θετικο φορτιο,τοτε ο ανθρωπος αυτος θα συμπεριφερεται (ΑΡΝΗΤΙΚΑ).Δηλαδη θα δοιηκειται απο την ψυχη του.Σ'αυτη την περιπτωσι ο κυκλος του πνευματος κατεβαινη προς τα κατω,και αν δεν το προλαβουν οι ψυχολογοι θα αγκιξη τον κυκλο της ψυχης και μπορη ακομα να γινη και ομοκεντρος με τον κυκλο της ψυχης.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο ανθρωπος να συμπεριφερεται σαν ενα αγριο ζωο της ζουγκλας.
                  Αν ομως τροφοδοτουμε συνεχως το πνευμα με +,τοτε η αρνιτικοτητα της ψυχης αντι να φερη κοντα της τον κυκλο του πνευματος,χανει σταδιακα την δυναμι αρνητικοτητας,και αρχιζει να ανεβαινη να συναντηση τον κυκλο του πνευματος.Εδω εχωμε την μεγαλη νικη των ψυχολογων.Ο ανθρωπος γινεται πιο κοινωνικος,πιο θετικος.Την στιγμη που αγκιζει τον κυκλο του πνευματος παραγεται ο σπυνθηρας της σοφιας και εξηπναδας.Αρχιζει να φωτηζεται σιγα σιγα ο εγκεφαλος.Αν καταφερει να γινη ομοκεντρος με τον κυκλο του πνευματος,τοτε εχωμε ενα (Ω) πολυ φωτηνο.Η ανωδος του κυκλου ψυχης λεγεται καθαρσι,εξαγνησμος.
                  Αρα η αποστολη του ψυχολογου ειναι να ανηψωνη τον κυκλο της ψυχης του ανθρωπου.Να την εξαγνηζη.Να την καθαριζη.Να την κανη πιο ελαφρια.Να της μειωνη σταδιακα το βαρος της.
                  Σιγουρα ο κυκλος της ψυχης απο την γενεσι του ανθρωπου εχει μια ποσοτητα αρνητικου φορτιου.Η οποια θα κανη τον ανθρωπο αγριο ζωο,αν η κοινωνια
                  γυρω απο τον ανθρωπο δεν τον τροφοδοτηση με ΣΩΣΤΗ ΑΓΩΓΗ=ΣΥΝ ΑΓΩΓΗ= ΘΕΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.

Τα ανωθεν γραφομενα μου τα δωριζω στην Angelina,και της ευχωμε καλο πτυχιο,καλη προοδο και να γεμιση την ελλαδα απο αγγελους και αγγελινες,

Comment

I wonder if this last post was the reason she was banned?
                    Trouble: I get people out of it and myself into it!

Comment

Hi!Ειμαι καινουργια εδω και θα συμφωνησω οτι η ψυχολογια ειναι μια ενδιαφερουσα επιστημη...τυγχαινει να σπουδαζω κι εγω στο ΦΠΨ Προγραμμα Ψυχολογιας...παντως μεχρι τον 2ο χρονο που ειμαι εγω τα βρισκεις ολα πολυ βαρετα...

Comment

Originally posted by marilita View Post
                        Hi!Ειμαι καινουργια εδω και θα συμφωνησω οτι η ψυχολογια ειναι μια ενδιαφερουσα επιστημη...τυγχαινει να σπουδαζω κι εγω στο ΦΠΨ Προγραμμα Ψυχολογιας...παντως μεχρι τον 2ο χρονο που ειμαι εγω τα βρισκεις ολα πολυ βαρετα...
                        Να σε ρωτησω κατι σχετικα με την ψυχολογια? Γιατι ειμαι και λιγο ασχετος με το θεμα.
                        Aν δεν σου μενει πια ευτυχια να μου δωσεις, ωστοσο εχεις ακομα τον πονο σου

Comment

Originally posted by marilita View Post
                          εχω μια καλη φιλη που σπουδαζει στη παντειο...καθε φορα πρωσπαθει η κακομοιρα να με πεισει οτι ειναι επιστημη τελικα εχω ψιλοπιστει οτι αξιζει...
                          ΚΟΝΤΡΑ
                          Against modern football!

Comment

Originally posted by Roxalas View Post
                            εχω μια καλη φιλη που σπουδαζει στη παντειο...καθε φορα πρωσπαθει η κακομοιρα να με πεισει οτι ειναι επιστημη τελικα εχω ψιλοπιστει οτι αξιζει...
                            Εμ αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει Ροχαλα φιλε μου...Αλλα μην μασας!!
                            Aν δεν σου μενει πια ευτυχια να μου δωσεις, ωστοσο εχεις ακομα τον πονο σου

Comment

Originally posted by Spartan73 View Post
                              Εμ αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει Ροχαλα φιλε μου...Αλλα μην μασας!!
                              εγω παντως πιστευω οτι οι ιδιοι η ψυχολογοι ειναι η πιο psycho απο ολους
                              ΚΟΝΤΡΑ
                              Against modern football!

Comment

Working...
                              X