Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως εξηγειται το 'σκότος' στο μυαλο του ανθρωπου;

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

• KATA_PSEYDOYS
    ΑΠΟΣΤΟΜΩΝΩ ΤΗΝ ΑΘΕΙΑ
    KATA_PSEYDOYS
    Φιλε συνανθρωπε αθεε

Παραβλεποντας οτι δηλωνεις αθεος...
    ευελπιστωντας στο ενδεχομενο...να εισαι ανθρωπος που αγαπας Την Λογικη...Την...
    Today, 22:26
  • stella3
    Henna tattoo
    stella3
    Καλησπέρα! Δεν είμαι και σίγουρη ότι ανέβασα το θέμα στη σωστή κατηγορία, αλλά δεν ήξερα καθόλου πού να το κολλήσω! :P

Θέλω να κάνω τατουάζ...
    Today, 22:00
  • Amorphis
    Ψάχνω για ferret
    Amorphis
    Καλησπέρα. Ψάχνω για ferret εδώ και πολύ καιρό, και δέν εχω βρεί πουθενά. Είδα κάποιους που είχαν ανα τον καιρό αλλά δέν ήξεραν να μου πουν ακριβώς που...
    Today, 17:50
  • Christinoula
    Αγορα και χρηση παπακι
    Christinoula
    Καλησπερα,εδω και καιρο σκεφτομαι να αγορασω καποιο οικονομικο μεταχειρισμενο βεβαια παπακι για να διευκολινομαι στις μεταφορες μου αφου παρω το διπλωμα.Να...
    Today, 14:33
  • asteriobel
    Γονείς και έρωτας με κοπέλα
    asteriobel
    • Members
    • 0 μηνύματα
    Δημοσίευση 15 Μάιος 2015 - 02:30 μμ

Kαλησπέρα σε όλους. Είμαι φοιτητής στη Θεολογική στο Πανεπιστήμιο...
    Today, 10:49
This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

skam, γραφεις:

11. Έχουμε μια ισχυρότατη ανάγκη να βλέπουμε τις πράξεις μας σαν ορθές και να τις δικαιολογούμε ηθικά. Αντίθετα είμαστε έτοιμοι να κατακρίνουμε τους άλλους ώστε να αποκτήσουμε κάποιο πλεονέκτημα στις επαφές μας μαζί τους.
    ---------------------------------------------
    Αυτην την ισχυρότατη ανάγκη..πως μπορουμε να την γιατρέψουμε;
    Αν του μιλησω του συναδελφου, οχι μονο δεν θα με καταλαβει, αλλα θα πιαστουμε και στα χερια!
    Πως μπορω να τον πεισω, οτι αυτο που εκανε δεν ητανε τοσο σωστο - οτι και να του λεω, εκεινος 'τον χαβά' του - ΕΔΩ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ; Η ψυχολογια;

Comment

Κλωθώ,
      ας μιλησουμε λοιπον λιγο για τον ΦΕΜΙΝΙΣΜΟ.

Εχω κανει την φοβερη ΕΜΠΕΙΡΙΑ: (μιλωντας με διαφορες φιλες μου, 30-40 ετων)

ισχυριζονται την α' αποψη.
      Οταν με μια μου προταση τους ΑΠΟΔΕΙΞΩ το λαθος - και ενω παρακαλαω για μια απαντηση τους...

..αφου βλεπουνε οτι ουδεμια απαντηση μπορουνε να δωσουνε - μαλιστα η ερωτηση μου "ξεσκεπάζει" την πλάνη τους -

- οχι μονο δεν στεναχωριουνται, οχι μονο δεν προβληματιζονται, οχι μονο δεν λενε: "Για κατσε ρε συ, τελικα εχει δικαιο ο ανθρωπος - εξάλλου αν ειχε αδικο θα του απαντουσαμε" - αλλα απο πανω:
      Αφου σε 'υβρισουνε' - οπως μονο μια γυναικα μπορει να 'προσβάλλει' εναν αντρα - μετα φευγουνε, μεσα σε 'χαχανητά' - διοτι εγω ως γνωστον ειμαι ο προβληματικος και αυτος που χρειαζεται επειγοντως ψυχολογο!

Και ρωταω τωρα εγω: Αφου οι ιδιες βλεπουνε οτι δεν εχουνε απαντησεις, και οτι επειδή ακριβως φασκουνε και αντιφασκουνε, γιαυτο δεν επιθυμουνε να μου απαντησουνε, διοτι θα κανουνε τα πραγματα χειρότερα -

- τουλαχιστον γιατι δεν 'σιωπαίνουνε'; Τα 'χαχανητα' τι τα θελουνε;

Εδω δεν μιλαμε για ΣΚΟΤΑΔΙΝΗ του εγκεφαλου;

Comment

Όχι, δεν μιλάμε για σκοτοδίνη αλλά για βλακεία, για τον φεμινισμό και για τις ιδεολογίες τα έχω υπεραναλύσει, είναι παθιασμένοι με κάτι και δεν βλέπουν τίποτα πέρα από αυτό που τους επιτρέπει αραιά και που ο 'δαμαστής' τους με τις παρωπίδες.
        Earthlings (οι γήινοι) || The Cove (Ο όρμος)
        | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
        Από σένα η άνοιξη εξαρτάται. Τάχυνε την αστραπή
        Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσα με το πι.
        (Οδ. Ελύτης)

Comment

Κλωθώ

εστω βλακεια.
          Δηλ ολη η ΕΠιστήμη της Ψυχολογιας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να αντιμετωπίσει την ΒΛΑΚΕΙΑ;

Δηλ μπροστα στην Βλακεια η Επιστήμη σηκωνει τα χερια ψηλά;

Υ.Γ.:
          σε ποιες σελιδες εχεις μιλησει για τον Φεμινισμο;
          Θα με ενδιαφερε η αποψη σου. Εχεις να δωσεις www ?
          Last edited by Ζορό; 14-11-2011, 20:33.

Comment

Αν μπορούσε να απαλείψει την βλακεία, σίγουρα δεν θα κάναμε συζήτηση στο νήμα...
            | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
            (Οδ. Ελύτης)

Comment

συγνωμη που παρεμβαινω.

ζορο,

διαβασα λιγο απροσεχτα οσα εγραψες παραπανω,

Οταν με μια μου προταση τους ΑΠΟΔΕΙΞΩ το λαθος - και ενω παρακαλαω για μια απαντηση τους...
              νομιζεις οτι ειναι σωστο να περιμενεις για μια απαντηση οταν με μια προταση καταρριπτεις τις ιδεες τους?
              η τροφη για σκεψη που εδωσες δεν ειναι αρκετο? περιμενεις την επιβραβευση? ειναι σωστο απο μερους σου?

..αφου βλεπουνε οτι ουδεμια απαντηση μπορουνε να δωσουνε - μαλιστα η ερωτηση μου "ξεσκεπάζει" την πλάνη τους -

- οχι μονο δεν στεναχωριουνται, οχι μονο δεν προβληματιζονται

..Αφου σε 'υβρισουνε' ....
              να σε ρωτησω εγω κατι? πως περιμενεις να μην αντιδρασει καποιος σε μια κουβεντα που ξεσκεπαζει τον αλλον?

κατα την αποψη μου ειναι εξαιρετικα σημαντικο να υπολογισουμε τη δεκτικοτητα που εχει ο καποιος απεναντι στο προσωπο σου, κατι τετοιο καθοριζεται απο πολλους παραγοντες οπως τα μεταξυ σας βιωματα, η ψυχολογικη κατασταση που βρισκεστε, τι προσδοκιες εχετε ο ενας για τον αλλον και πολλα ακομη.

Comment

Κλωθώ

Υ.Γ.:

Comment

maladjusted

θα σου εξηγησω πολυ ευκολα.

Εγω, ειναι ο χαρακτηρας μου τετοιος, δεν ξερω γιατι...
                  ..αν λοιπον κανω καπου ενα λαθος, και μου το υποδειξεις, θα σου ζητησω αμεσως συγγνωμη.
                  Θα σου πω: "Ωχ αδερφε, συγγνωμη, δεν το προσεξα. Ειμαι λαθος. Εχεις δικαιο.
                  Επισης: αυτο το επιχειρημα μου, που νομιζα οτι ειναι σωστο..τελικα ειναι λαθος. Το επιχειρημα σου με επεισε. Πραγματικα δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι υπαρχει τετοια απαντηση. Αλλα τωρα που μου την εδωσες, τωρα αλλάζω άποψη".

Το ιδιο ΝΟΜΙΖΑ οτι λειτουργουνε και οι αλλοι ανθρωποι - μαλλον ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ, σωστα; :(

Comment

Originally posted by Ζορό View Post
                    Κλωθώ

Υ.Γ.:
                    Όχι δεν εννοώ σε κάποια ιστοσελίδα, εννοούσα την ανάλυση που έκανα για τις ιδεολογίες, στις οποίες φυσικά έγκειται και ο φεμινισμός.
                    (Οδ. Ελύτης)

Comment

maladjusted

επισης, για να αποδεχτω την αληθεια της προτασης σου, δεν χρειαζομαι να σε ξερω χρονια!

Αν με το μυαλο μου κρινω οτι η αποψη σου ειναι σωστή, θα την αποδεχτω αμεσως, ακομα και εχθρος μου να εισαι!

Αν παλι, μου πεις κατι, που μεσα μου βλεπω οτι ειναι σωστο, αλλα δεν με συμφερει να απαντησω, και να συνεχισω τον διαλογο μου μαζι σου...
                      ..το τελευταιο που θα εκανα, θα ητανε να αρχιζω να σε κοροιδευω, και να αποχωρησω με χαχανητα!

Δεν ξερω αν σε καλυψα.

Comment

ειδες που μολις αντεστρεψες το φταιξιμο απαντηθηκαν πολλα απο τα ερωτηματα σου.?

ομως!

φταις πραγματικα εσυ? φταινε ολοι οι υπολοιποι? υπαρχει τελικα εστω και ενα ψηγμα φταιξιματος για να φορτωθει καπου? εθελοντες εχουμε?

.. ερωτηματα που δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω.

ζορο.

//με υπερκαλυψες. τα ιδια διερωτωμαι κι εγω.
                        Last edited by maladjusted; 14-11-2011, 20:46.

Comment

maladjusted
                          γραφεις:
                          "ειδες που μολις αντεστρεψες το φταιξιμο απαντηθηκαν πολλα απο τα ερωτηματα σου.?".

Δεν καταλαβα, τι ενννοεις; Τι αντεστρεψα; Και τι απαντηθηκε;
                          Δηλ αντεφασκα, και τωρα που αντεστρεψα, βρηκα την απαντηση;

Πραγματικα προσπαθω, αλλα δεν μπορεσα να σε καταλαβω.. Γινει λιγο πιο αναλυτικος.

Comment

α! συγνωμη. δυσκολευομαι στην αναλυση αλλα ενομισα οτι η απαντηση στα ερωτηματα σου ηταν οτι περιμενεις να συμπεριφερθουν οι αλλοι με τον ιδιο τροπο που θα συμπεριφεροσουν εσυ στη θεση τους.

Comment

maladjusted

δεν πρεπει οταν εχουμε αδικο να το παραδεχομαστε;
                              Εγω ετσι εμαθα στην ζωή μου.
                              Δεν πρεπει οταν ο αλλος εχει δικαιο, να του το δινουμε;
                              Εγω ετσι λειτουργω.

Προβληματιστηκα καποιο διαστημα στην ζωή μου, οταν ειδα οτι δεν λειτουργουνε ολοι οι ανθρωποι το ιδιο.

Γιαυτο ανοιξα το νήμα σημερα!
                              ΓΙατι οι ανθρωποι, ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝΕ ΑΔΙΚΟ, κανουν πως δεν καταλαβαινουνε, και απο πανω σε ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝΕ;

Που οφειλεται;

Η Κλωθώ ειπε στην "Βλακεια" του ανθρωπου.

Μου αρεσει πολυ η ΚΛωθω ως συνομιλήτρια, αλλα η απαντηση της δεν με ικανοποιεί!

Πρεπει κατι ουσιαστικοτερο να κρυβεται πισω απο αυτην την "Σκοταδινη" του μυαλου του ανθρωπου!

Comment

θα προτεινα σαν λυση για τον προβληματισμο σου την κλιματικη και γεωγραφικη θεση που βρισκεσαι, αλλα ξεφευγουμε απο την ανθρωπινη φυση και περναμε σε παραγοντες που δεν εχουμε τη δυνατοτητα
                                να προχωρησουμε σε αλλαγες συμφωνα με τα θελω μας. κατι ακομα, θα μπορουσαμε να προσθεσουμε τη διαμορφωση του ανθρωπου απο την κοινωνια γενικα, και τον κοινωνικο του περιγυρο ιδιεταιρα.
                                αντιπροτεινω ομως να το ελυνες απο μονος σου αυτο το ζητημα, μεσα σου. αν δεν σε απασχολουσε παραπανω απο την επιθυμια σου για μια φιλοσοφικου χαρακτηρα συζητηση σε φορουμ.

Comment

Working...
                                X