Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως εξηγειται το 'σκότος' στο μυαλο του ανθρωπου;

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Πως εξηγειται το 'σκότος' στο μυαλο του ανθρωπου;

Γεια σας, ειμαι καινουργιος εδω στο blog, και δεν εχω καμια σχεση με την επιστημη της Ψυχολογιας.
    Θα με ενδιεφερε πολυ η αποψη σας.

η απορια μου ειναι η εξης:

Οταν ενας ανθρωπος κανει λαθος, και δεν το παραδεχεται ή το δικαιολογει, το καταλαβαινω. Ανθρωπινο ειναι, βγαζεις άμυνα.

Αυτο που με 'προβληματιζει' ειναι το εξης:

Οταν εξηγεις στον συναθρωπο σου το λάθος, σε σημειο να βλεπει ο ίδιος οτι δεν εχει τι να σου απαντησει - προφανως ειναι τοσο σοβαρό το ατόπημα του, ο τροπος σκεψης του -

- πως γινεται...μετά, οχι μονο να μην ζηταει συγγνωμη, οχι απλα να υπερασπιζεται τον εαυτο του...αλλα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ δεν καταλαβαινει τι ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!

θελω να πω...τι μπλοκάρει το μυαλο του ανθρωπου;

Τι ή ποιός ευθύνεται για την "σκοταδίνη' του Νου;

Αναρωτιεσαι μεσα σου: "Δεν μπορει να ειναι αληθεια αυτο που συμβαινει τωρα, σε 'τοίχο' να μιλουσα, πιο πολυ θα με καταλαβαινε"

---------------------------

Θα αναφερω ενα τυχαιο παραδειγμα - αν αυτο δεν επαρκει, αργοτερα μπορω να αναφερω καναδυο ακομα.

Μια γνωστή μου, προσπάθησε να κανει 'καρριέρα στον χωρο του μοντελλινγκ" - από μόνη της αρχισε να μου εξιστορει τις εμπειριες της:

"δεν εχω φίλες.. κρατησα μονο μία φίλη..τις άλλες ουτε να τις βλεπω δεν θελω. Με μισουνε. Με ζήλευαν, ηθελαν να αποτυχω...Αν σου πω τι εχουνε πεί πισω απο την πλατη μου.." - κλπ κλπ.

Καποια στιγμη την διακόπτω, και της λεω: "Βλεπεις τελικα, οτι και οι γυναικες ειναι 'κακιές'; Δεν ειμαστε μονο εμεις οι αντρες...." - διοτι ως ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΦΕΜΙΝΙΣΤΡΙΑ ισχυριζοτανε οτι 'δεν υπαρχουνε αντρες πλέον, οι άντρες ειναι ετσι, ειναι αλλιως, ειναι αναίσθητοι, δεν ειναι ειλικρινης..."

Δεν προλαβα να τελειωσω την προταση μου και ΞΕΣΠΑΣΕ:

"Το ξερεις οτι εισαι αρρωστος ρε; Που θα πεις εσυ κουβεντα για τις γυναικες! Σαν δεν ντρεπεσαι...κανονικα πρεπει να σε κοιταξει ψυχολογος, το ξερεις; Ντρεπομαι που σου μιλησα...φυγε ρε...δεν σου ξαναμιλαω ρε...οχι ρε, μην με ρωτησεις τιποτα αλλο ρε".

Η απορία μου ειναι η εξης:

Τι αναγκάζει αυτην την γυναικα να ΜΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ με τον εγκεφαλο της;
    Μονη της μιλησε ασχημα για τις φιλες της λιγα λεπτα πριν!

Μην σας κουραζω αλλο, καταλαβατε τι θελω να πω:

α) γιατι ο αλλος δεν καταλαβαινει πια τι του λες; Τα σημαδια ολο και πληθαίνουνε

β) γιατι, ενω σου απανταει μια ανοησια - νομιζει οτι ειπε και εξυπναδα απο πανω;

ΕΔΩ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ;

Παρακαλω για την αποψη σας

Ευχαριστώ!

Προφανώς για να σου απαντήσει τόσο σκαιά η κοπέλα είναι κολλημένη, έχει κόμπλεξ. Όταν μεγαλώσει ίσως καταλάβει...

Comment

stop_loss

Το 'πρόβλημα' μου δεν ειναι η συγκεκριμενη κοπελα. Εδωσα ενα στίγμα μονο.

Παρομοια παραδειγματα εχουμε ολοι μας, απο τους γονεις, συγγενεις, φίλους, συναδελφους, συντροφους.

Ενω η συμπεριφορα ενος ανθρωπου ειναι τοσο ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΗ - μετα απο πανω 'ζηταει και τα ρεστα' -

Τι αναγκαζει αυτον τον ανθρωπο σε αυτην την συμπεριφορα;

ΤΙ αμυνες εχει ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ;

Αυτο θελω να 'εξακριβωσω' - οσο βεβαια γινεται :)

Γιαυτο γραφτηκα στο φορουμ, να ακουσω διαφορες αποψεις !

Π.χ.

αντε να δωσω ενα ακομα πολυ γνωστο παραδειγμα..απο τον χωρο της Πολιτικής, χωρις ομως να κανουμε εδω πολιτική.

Κατα κοινή Ομολογια ο πρωην πρωθυπουργος Γ. Παπανδρεου (ΓΑΠ) - εκανε τοσο 'χονδροκομμενα' λαθη με το Δημοψήφισμα, με τους Φόρους, με την απειλή να κοψει το Ρευμα οσοι δεν θα πληρωσουνε...

...με, με...με - ο Λαζόπουλος καθε Τριτη κανει ολη την Ελλαδα να γελαει εις βαρος του -

- και αυτος, ο ΓΑΠ, την επομενη βγαινει στο Διαγγελμα του και αναρωτιεται:

"Μα γιατι ΛΥΣΣΑΞΑΝ ολοι εναντιον του κομματος μου; Μα εμεις σωσαμε την Ελλαδα απο την καταστροφη...μα γιατι κανεις δεν με καταλαβαινει;".

ΘΕΛΩ να πω:

Τοσο χαζος δεν μπορει να ειναι ο ΓΑΠ, σωστα; Ουτε το παιζει ανοητος.
      Αυτα που λεει, τα πιστευει!

Τι κανει αυτον τον ανθρωπο ΝΑ ΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ;

ΕΔΩ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ;

Παρακαλω..ακουω αποψεις !

Comment

Αρχικό μήνυμα απο Ζορό Εμφάνιση μηνυμάτων
        Η απορία μου ειναι η εξης:

Τι αναγκάζει αυτην την γυναικα να ΜΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ με τον εγκεφαλο της;
        Το κόλλημα στην ιδεολογία!

Το ίδιο θα γίνει αν κάποιος μιλήσει σ'έναν εθνικιστή (με την κακιά έννοια) για τους μετανάστες.
        Το ίδιο θα γίνει αν κάποιος μιλήσει σ'έναν κομμουνιστή για το κεφάλαιο.
        Το ίδιο θα γίνει αν κάποιος μιλήσει σ'έναν άθεο για τον θεό
        Το ίδιο θα γίνει αν κάποιος μιλήσει σ'έναν θρήσκο για τον σατανά
        κ.ο.κ
        Earthlings (οι γήινοι) || The Cove (Ο όρμος)
        | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
        Από σένα η άνοιξη εξαρτάται. Τάχυνε την αστραπή
        Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσα με το πι.
        (Οδ. Ελύτης)

Comment

Κλωθώ

γραφεις οτι για το 'σκότος' στο μυαλο του ανθρωπου φταιει το ΚΟΛΛΗΜΑ στην ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ.

Να το δεχτουμε. Ομως η απορια μου παραμενει:

Δηλ αυτο το ΚΟΛΛΗΜΑ δεν αντιμετωπιζεται;

Αυτο το ΚΟΛΛΗΜΑ πως και γιατι ΤΥΦΛΩΝΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ του ανθρωπου;

Πως "κατεβάζει ρολλά' ο νους και δεν καταλαβαινει τι του λες;

Ιδιαιτερα ανησυχητικο ειναι το προβλημα, οταν προκειται για ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ανθρωπο, σωστα;

ΔΙοτι στην αγραμματη γιαγιά στο χωριό λες: "Δεν ξερει γραμματα μωρε, μην την συνεριζεσαι"

Οταν ομως ο αλλος ειναι με Πτυχια και Μαστερ;

Λοιπον;

Comment

Ζορό το να ξέρει κάποιος γράμματα, να έχει βγάλει και κανένα πανεπιστήμιο δεν τον κάνει απαραίτητα μορφωμένο ούτε έξυπνο. Δυστυχώς η μόρφωση δεν είναι κάτι πάγιο που το μαθαίνεις μία και τελείωσε, είναι κάτι που θέλει δια βίου προσπάθεια και κατάκτηση.
            Η δύναμη των διαφόρων ιδεολογιών είναι πάρα πολύ δυνατή είτε γιατί κάποιοι πιστεύουν ότι έτσι είναι καλύτερα ή επειδή θέλουν να νομίζουν ότι αυτό είναι το καλύτερο. πίσω όμως από κάθε ιδεολογία κρύβεται κάτι ισχυρό, ο φόβος.
            Όλες οι ιδεολογίες, οι τουλάχιστον οι μεγαλύτερες και γνωστότερες βασίζονται πάνω στον φόβο και αυτό τις κάνει αρκετά ισχυρές.
            μερικά παραδείγματα.

Οι θρησκευτικές ιδεολογίες (οι θρησκείες) βασίζονται πάνω στον φόβο για τον θάνατο, και στον φόβο για το κακό.
            Διαφορετικά ποιος θα πίστευε σ'έναν θεό ο οποίος δεν του χρειαζόταν;
            Έτσι λοιπόν η κάθε ιδεολογία προτείνει κάποιες δικές της λύσεις για τα μεγάλα ερωτήματα όπως αυτό του θανάτου. Άλλες ισχυρίζονται ότι κάποτε θα έρθει η κρίση, άλλες πάλι πιστεύουν στην μετενσάρκωση.

Το ίδιο γίνεται και με τις πολιτικές ιδεολογίες οι οποίες και αυτές βασίζονται πάνω στον φόβο. Ο κομμουνισμός βασίζεται στον φόβο του κεφαλαίου και το πολεμά. Οι εθνικιστές κυνηγάνε μετανάστες στον φόβο τους για την εγκληματικότητα, για να μην χαλάσει το καθάριο ελληνικό αίμα (dna), για να μην τους πάρουν τις δουλείες. Σκεφτείτε το σήμερα. Πως αλλιώς θα μπορούσαν να επιβληθούν αυτά τα μέτρα χωρίς τον φόβο, μίας χρεοκοπίας, ενός πραξικοπήματος κτλ...

Άρα λοιπόν αν κάποιος δεσμευτεί σε κάποια ιδεολογία, στις περισσότερες των περιπτώσεων απαιτεί τεράστια προσπάθεια, γιατί πρωτίστως πρέπει να αποδεσμευτεί από τα κατάλοιπα του φόβου και όχι από αυτήν.
            Υπάρχουν όμως και μέτρα, άλλοι πιστεύουν σε μία ιδεολογία με μέτρο και άλλοι που χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης.
            Last edited by Κλωθώ; 14-11-2011, 18:39. Reason: μικρά ---> Κεφαλαία...(τα παιξε το φόρουμ)
            | Ανθρώπινα Δικαιώματα ~||~ Δικαιώματα των Ζώων |Τί θα κάνατε αν γινόταν στο παιδί σας αυτό;
            (Οδ. Ελύτης)

Comment

Κλωθώ

διαβασα με προσοχη την απαντηση σου, και σε ευχαριστω για τον κόπο σου.

Αρα, όποιος ειναι 'φανατικα προσκολλημενος' σε μια ιδεολογια, χρίζει ψυχολογικης υποστήριξης;

Εστω οτι ειναι ετσι.

Θα με ενδιαφερε να μαθω ομως, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, γενικα η επιστημη της Ψυχιατρικης να βοηθησει αυτον τον ανθρωπο ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ!

Η εμπειρια τι λεει; υπαρχουνε επιτυχή αποτελεσματα;

Περα απο αυτο ομως, οταν μαλωνω με την ίδια μου την μάνα, διοτι δεν καταλαβαινει τι της λεω, ενώ άλλα της λέω, άλλα μου απανταει -

- η μητερα μου Κλωθώ, πιστεψε με, δεν ανηκει σε καμια ιδεολογια! Ειναι μια αγραμματη γυναικα - βεβαια οπως ολοι οι ανθρωποι με λαθη και ελαττωματα.

Περαν λοιπον της Ιδεολογιας...τα διαφορα "ΚΕΝΑ" του ανθρωπου στην συμπεριφορα του πως ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ - και κυριως: ενω του εξηγεις το λαθος του , εκεινος απο πανω 'σου βγαζει και γλωσσα';

Λοιπον;

Comment

Όχι όποιος πιστεύει σε κάποια ιδεολογία δεν χρήζει ψυχιατρικής παρακολούθησης, κάποιοι όμως την χρειάζονται ειδικά αυτοί που μέσω της ιδεολογία τους ή αυτό που υποτίθεται πως πρεσβεύουν βιαιοπραγούν χωρίς λόγο και αιτία προφανή. Ποιος θα μπορούσε να πει πως ο Χίτλερ δεν έχρηζε ψυχιατρικής παρακολούθησης;

Δεν γνωρίζω αν η ψυχολογία μπορεί να κάνει κάτι, φαντάζομαι αν μπορεί με μεγάλη δυσκολία και από τον επιστήμονα που πρέπει να βρεθεί ο κατάλληλος γιατί υπάρχουν και πολλοί κομπογιαννίτες, αλλά και από τον ασθενή.
                Για το παράδειγμα που είχες γράψει για την φίλη σου την φεμινίστρια αυτή δεν χρειάζεται ψυχίατρο, ένα μπρουτάλ ταρζάν χρειάζεται για να ισιώσει...
                Παράλογο; ...Κι 'όμως το κίνημα που δημιουργήθηκε για να καταδείξει την ισότητα της γυναίκας απέναντι στον άνδρα, προσπαθεί τώρα να ξανά δημιουργήσει ανισότητες αλλά προς όφελος της.

Στο δεύτερο παράδειγμα που έγραψες, σχέση μάνας - παιδιού, να έχεις υπόψιν σου ότι μπορεί να καταλαβαίνει απόλυτα αυτά που λες, αλλά μπορεί να κάνει πως δεν τα καταλαβαίνει, επειδή φοβάται.
                (Οδ. Ελύτης)

Comment

Κλωθώ,

Πολυ σωστα αυτα που γραφεις και τα διαβασα με μεγαλη προσοχή.

Ομως επιτρεψε μου να επιμεινω:

1. Εγω δεν αναφερθηκα σε περιπτωσεις 'αρρωστημενες', π.χ. να ασκουνε βία.
                  Ουτε παλι ειχα στο νου μου τον Χιτλερ οταν εθεσα το ερωτημα.

Μιλαω για τον γείτονα μου, τον κυρ Μιχαλη. Και για την πολυ συμπαθητικη περιπτερου, την κυρια Κατερινα.

Μιλαω για απλους ανθρωπους - για την καθημερινη συμπεριφορα μας - για τον ΠΥΡΓΟ της ΒΑΒΕΛ στην συγχρονη κοινωνια, για την πληρη ασυννενοησια!

Πως εξηγειται;

2. Δεν αναφερθηκες στο παραδειγμα π.χ. του ΓΑΠ.
                  Αυτος ας πουμε χρηζει ψυχολογικης παρακολουθησης, για να δει οτι το ΠΑΣΟΚ δεν το θελει κανεις πια;

Ακομα και οι φανατικοι Πασοκοι θα ψηφισουνε κατι αλλο, οι δημοσκοποησεις το δειχνουνε στο 14 %

Και ομως, ο ΓΑΠ στον ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ - ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑΥΤΟ; (παρακαλω μην το δεις στενα κομματικα, γενικα μιλαω, απλα αναφερω το ΓΑΠ γιατι ειναι ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ).

3. ΤΑ ΔΙΑΖΥΓΙΑ.
                  Εχω φίλο μου δικηγορο.
                  Ξερεις τι μου ειπε;

Δεν μπορεις να φανταστεις τι ΓΕΛΙΟ ριχνουμε, οταν ερχονται τα 'ζευγάρια' για να καταθεσουνε την αιτηση διαζυγιου.

"Εκεινος ειπε....", "οχι, εκεινη ειπε...", "εκεινος δεν καταλαβαινει τι του λεω" - "οχι βεβαια...που θα μου πεις εμενα οτι δεν καταλαβαινω...εσυ δεν καταλαβαινεις"

"Γιατι γυναικα δεν μαγειρεψες προχτες το βραδυ, ενω ηξερες οτι θα γυρνουσα νηστικος στο σπιτι, ολη μερα στην δουλεια;".
                  -"Και εσυ αντρα, γιατι δεν εβαλες βενζινη προχτες στο αμαξι μας, που ηθελα να παω την μικρη στο νηπιαγωγειο;".
                  "Καλα, τι σχεση εχει το φαγητο με την βενζινη;"
                  -"Εχει, πως δεν εχει".
                  "Εχει; Γυναικα, πας καλα;"
                  -"Εγω μια χαρα παω ρε...εσυ εισαι ο αρρωστος...τερμα, χωριζουμε"
                  "Μισο λεπτο γυναικα να το συζητησουμε".
                  -"Δεν εχει τιποτα να συζητησουμε ρε ...αυριο κιολας θα παω στον δικηγορο...ακους εκει να μην βαλεις βενζινη στο αμαξι"....

ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

Η κυρίως απορια μου ειναι: ΤΙ 'ΣΚΟΤΑΔΙΖΕΙ' το ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ; ΤΙ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ τις λογικες λειτουργιες του εγκεφαλου;

Comment

Για όποιον και να αναφέρεσαι είναι το ίδιο και το αυτό, είτε μιλάμε για τον Χίτλερ είτε για τον ΓΑΠ είτε για τον κυρ Μπάμπη τον σουγιά δεν έχει καμία σημασία.
                    Είναι το ίδιο για τον εξής απλό λόγο:
                    Κανείς δεν γεννιέται τασσόμενος σε κάποια ιδεολογία, είναι ελεύθερος, με δικιά του επιλογή τάσσεται κάπου.

Θες να μου εξηγήσεις τι εννοείς ως λογικές διεργασίες του εγκεφάλου;
                    Γιατί πέρα από τις ιδεολογίες, σχολίασες και τους δικηγόρους που σπάνε πλάκα με τους πελάτες που ζωντοχηρεύουν.
                    Δεν νομίζω πως σε αυτό υπάρχει κάποια μη λογική διεργασία.

Επίσης το τι είναι λογικό και το τι όχι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
                    Κάποτε το να πηγαίνουν οι άνδρες με νεαρά αγόρια ήταν φυσιολογικό, σήμερα θεωρείται παιδεραστία.
                    (Οδ. Ελύτης)

Comment

Λίγο πρόχειρα.
                      1. Το να κατανοήσουμε μια άποψη που είναι θεμελιακά αντίθεση με την άποψη που έχουμε διαμορφώσει απαιτεί ιδιαίτερη προσπάθεια. Δεν είναι κάτι που είναι σε θέση να κάνει ο καθένας για το κάθε τι.
                      2. Αν θέλουμε να μας καταλάβει ο άλλος, θα πρέπει να μάθουμε και να μιλήσουμε την "γλώσσα" του, και η γλώσσα δεν αφορά μόνο τις λέξεις, αλλά κυρίως τον τρόπο που έχει διαμορφώσει τους συλλογισμούς του. Αλλά αντίθετα συχνά έχουμε την απαίτηση να καταλάβει αυτός την δική μας γλώσσα.
                      3. Τις περισσότερες φορές, εκτός από αυτό που λέμε, μεταφέρουμε και άλλα μηνύματα, ενδεχομένως πολύ διαφορετικά, (πχ. είσαι ηλίθιος, ή σε γουστάρω) ώστε ακόμα και αν αυτό που λέμε είναι εύκολο να γινει παραδεκτό, να παίρνουμε απάντηση στα άλλα μηνύματα.
                      4. Παρόλο που ο συνομηλητής μας δεν είναι σε θέση να εκφράσει την διαφωνία του, ενδέχεται να μην έχουμε απαντήσει στην ουσία της θέσης του, οπότε επιμένει στην διαφωνία του.
                      5. Δεν ξέρουμε εμείς τι λέμε, και οι απόψεις που θεωρούμε ότι είναι επαρκώς τεκμηριωμένες, δεν είναι.
                      6. Η άποψη που περιγράφουμε είναι αρκετά δύσκολη από την φύση της για να γίνει κατανοητή, και επειδή εμείς είμαστε εξοικειωμένοι δεν το καταλαβαίνουμε, και ο άλλος δεν έχει την διάθεση να κάτσει να το σκεφτεί, ούτε τον εμπνέουμε για να ζητήσει αναλύσεις. Συναφές, ότι περιέχει όρους, άγνωστους στον συνομιλητή μας και δυσκολεύεται να απαιτήσει εξηγήσεις ή ότι η διατύπωσή μας είναι της κακιάς ώρας.
                      7. Η άποψη παρόλο που είναι εμφανής οδηγεί σε πολύ δυσάρεστα συμπεράσματα, που ο συνομιλητής δεν θέλει να δεχθεί. Οπότε αρνείται να αποδεχθεί την αρχική υπόθεση.
                      8. Το μυαλό μας είναι φτιαγμένο να ακολουθεί κάποιους συνειρμικούς δρόμους, συχνά αντί να ακούσουμε τι λέει ο άλλος, ακολουθούμε ένα ήδη υπάρχοντα δρόμο στο μυαλό μας.
                      9. Είμαστε τόσο κολλημένοι, που αδυνατούμε να καταλάβουμε ότι η άποψη που διατυπώνει ο άλλος είναι κατά πολύ πιο τεκμηριωμένη από την δική μας.
                      10. Η άποψη η δική μας ή του άλλου, στηρίζεται σε κάποια "αυθεντία" που είναι εξαιρετικά δύσκολο να αμφισβητηθεί.
                      Last edited by skam; 14-11-2011, 19:21.
                      auto save - auto restore

Comment

Κλωθώ

σωστα ολα αυτα που γραφεις περι 'ιδεολογιων', αλλα θα ήθελα για λιγα λεπτα να ξεφύγουμε απο αυτο το στιγμα.

Οταν εγω μαλωνω με τον συναδελφο μου στην δουλεια δεν μαλωνουμε διοτι πιστευουμε σε διαφορετικες ιδεολογιες, αλλα γιατι υπαρχει ασυννενοησια.

Πρακτικα παραδειγματα; Δεν εχω τωρα καποιο προχειρο, αλλα για να σκεφτω.

Π.χ.

ενας συναδελφος, γεννησε η γυναικα του, δεν πηρε εκεινη την αδεια εγκυμοσυνης, και την πηρε ο συζυγος.

Ελειπε ολο το καλοκαιρι. Θα γυρνουσε κανονικα 1η Αυγουστου.

Ελα ομως που αμεσως μετα εβαλε και Κανονικη αδεια για τον εαυτο του, ωστε να λειπει μεχρι 17 Αυγουστου.

Οι υπολοιποι δεν μιλησαμε.

Οταν πήρε τηλεφωνο, τι βρηκε να πει;

"Πρωτον: παιρνω τωρα εγω την αδεια μου, ωστε μετα να μην εχω καθολου, για να παιρνετε μονο εσεις...σας διευκολυνω με αυτον τον τροπο, διοτι εγω μετα δεν εχω αλλο υπολοιπο αδείας, αρα θα παρετε εσεις όποτε θελετε.
                        {ΝΤΡΑΠΗΚΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ: "καλα, εσεις οι υπολοιποι; και εσεις ψυχη εχετε! Εσεις δεν θελετε να κανετε διακοπες φετος; ΜΟνο εγω;}

Δευτερον:
                        κανονικα επρεπε η αδεια εγκυμοσυνης να ειναι μεχρι τον Νοεμβριο, Ομως μου δωσανε λιγοτερο (οι λογοι δεν ειναι της παρουσης). Αρα, δεν πρεπει να εχετε παραπονο που παιρνω και 15Αυγουστο, γιατι για σκεψου; Αν επαιρνα κανονικα την αδεια Εγκυμοσυνης, θα ελειπα μεχρι τελος του χρονου, άρα παλι καλο σας κανω".

(Βεβαια, αποσιώπησε, οτι για να μην του δωσει η ΥΠηρεσια ολοκληρη την αδεια, αρα, δεν την δικαιουτανε. σωστα; )

Και ρωταω εγω:

Δεδομενου οτι αυτος ειναι ενας καλος οικογενειαρχης.
                        Δεδομενου οτι εμεις οι υπολοιποι στην υπηρεσια δεν ειμαστε 'χαζουληδες'

ΤΙ ΟΠΛΙΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ να μας λεει αυτες τις ΑΝΟΗΣΙΕΣ;
                        ΤΑ ελεγε με τετοια σιγουρια - ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!

Αντι να παραδεχτει οτι παιρνει και αρχες αυγουστου, για να ειναι στο εξοχικο του μεχρι τον 15Αυγουστο - απο πανω παρουσιαστηκε σαν 'σωτηρας' που του χρωσταμε και χαρη!!!

ΤΟ καλυτερο το αφησα για το τελος:

Οταν ξαναγυρισε...Μπροστα μας κοροιδευε καποιον αλλον συναδελφο..που ευνοουσε τον εαυτο του να παρει εκεινος αδεια, εις βαρος των υπολοιπων!

ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ!

Να σου ερχεται να ανοιξεις το στομα σου και να του πεις : "ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΚΕΡΑΤΑ; ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ; Δεν φτανει που εκμεταλλευτηκες την καλωσυνη μας, δεν φτανει που κανείς μας εξαιτιας σου δεν πηρε καλοκαιρινη αδεια...απο πανω μας κάνεις και τον ΕΞΥΠΝΟ;"!

ΚΛΩΘΩ, πες μου σε παρακαλω - καταλαβαινεις τι εννοω "ωρες ωρες σου ερχεται να τρελαθεις στον σημερινο κοσμο";
                        Το ανω παραδειγμα δεν εχει να κανει με Ιδεολογια και φοβο, σωστα;

Απο την αλλην: "ναι, κοιταξε το εγω του, το τομαρι του".
                        Ως εδω, ολα καλα!

Οταν ομως μας κανει και τον εξυπνο...ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ;
                        Last edited by Ζορό; 14-11-2011, 19:29.

Comment

Σκαμ,

διαβασα αυτα που εγραψες πιο πανω, τα 10 σημεια.
                          ομως μου ακουγονται πολυ 'θεωρητικα'.

Ανέφερα παραδειγματα με την Φεμινιστρια, την μάνα μου, τον ΓΑΠ, το ζευγαρι που χωρίζει, τον συναδελφο που μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΕ μπροστα στα ματια μας.

Εδω τι εξηγησεις δινεις;

Comment

Είναι πολύ πρακτικά όλα και για όλα μπορείς να βρεις παραδείγματα.
                            Δεν ξέρω τις περιπτώσεις που αναφέρεις από πρώτο χέρι, και η μεταφορά τους από σένα, όσο και να θες να εισαι αντικειμενικός δεν είναι απαραίτητο ότι είναι πλήρης.
                            Αλλά να σου δώσω μερικές πιθανές απαντήσεις, στα παραδείγματά σου.
                            Για την φεμινίστρια. Της έκανες πολύ κακή εντύπωση και θεώρησε ότι πας να την υποτιμήσεις, ίσως και να έννιωσε ότι της την πεύτεις.
                            Για την μητέρα σου, εσύ δεν την καταλαβαίνεις. Και λόγο ηλικίας θα πρέπει να κάνεις εσύ προσπάθεια να την καταλάβεις.
                            Για τον Γαπ. Για όσους έχουν μια ευρύτερα φιλελεύθερη πολιτική ιδεολογία, η ευρύτερη πολιτική του, είναι μάλλον ορθή.
                            Για τον γνωστό σου στην δουλειά, χωρίς να έχω πιάσει το νόημα και πολύ να κάνω μια υπόθεση για να βάλω και το 11

11. Έχουμε μια ισχυρότατη ανάγκη να βλέπουμε τις πράξεις μας σαν ορθές και να τις δικαιολογούμε ηθικά. Αντίθετα είμαστε έτοιμοι να κατακρίνουμε τους άλλους ώστε να αποκτήσουμε κάποιο πλεονέκτημα στις επαφές μας μαζί τους.
                            12. Με την πάροδο της ηλικίας είναι όλο και πιο δύσκολο να δούμε νέες ιδέες.
                            Last edited by skam; 14-11-2011, 19:41.
                            auto save - auto restore

Comment

Ζορέ αλλιώς το ξεκίνησες με το παράδειγμα για φεμινισμό, και αλλιώς κατέληξε για τις κοινές διαφωνίες και ασυνεννοησίες.

Είναι αναμενόμενο όταν δύο άνθρωποι έχουν διαφορετικές πεποιθήσεις σε οποιοδήποτε θέμα, να δημιουργείτε κάποιες φορές ένταση. Δεν οφείλεται σε κάποιο σκοταδισμό του εγκεφάλου...
                              (Οδ. Ελύτης)

Comment

Latest

Collapse

Working...
                              X