Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι θα έλεγε ο Σωκράτης αν ζούσε σήμερα;

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by Stavrogin View Post

Καλός και ο κήπος του Επίκουρου...αλλά μπα...ξεκίνησα ως Νεοπλατωνιστής, πέρασα στην συνέχεια στον Επίκουρο, ύστερα μηδενισμό του Νίστε...και στο τέλος κατέληξα ότι όλοι και όλα είναι μαλακίες...φιλοσοφικά μιλώντας πάντα!
    Αν όλα τελειώνουν με το θάνατο η μόνη φιλοσοφία μπορεί να είναι αυτός και κάθε άλλη είναι παράλογη.

Comment

Originally posted by Stubborncorpse View Post

Αν όλα τελειώνουν με το θάνατο η μόνη φιλοσοφία μπορεί να είναι αυτός και κάθε άλλη είναι παράλογη.
      Συμφωνώ εν μέρει... Τρόμος, Θάνατος και Χάος...το τρίπτυχο της φιλοσοφίας μου...

Comment

''φιλοσοφια.... περιστασιακη γλωσσολαγνεια ως υποκαταστατο στις κρισεις αργοσχολιας. ο καθενας απο σας μπορει να ειναι φιλοσοφος, απλα δεν εχουν ολοι αυτη την ιδιοτητα στην κοινωνια. εν οιδα οτι ουδεν οιδα.... κατα βαση με χαζεψε η πολλη φιλοσοφια κι εμεινα στα λογια. Ενίοτε χρησιμοποιω αυτη τη φραση για δικλειδα ασφαλειας ωστε να μην παιρνουν τα μυαλα μου αερα. Υπηρξα κατι σημαντικο γιατι οι ανθρωποι παντα θα ψαχνουν για προτυπα και ειδωλα. Ισως και απο τυχη. Ισως και για καθαρα ρητορικους λογους. Ισως και γιατι επελεξα αυτο το ρομαντικο τροπο για να πεθανω. και αυτο θα ειναι το κυκνειο ασμα μου: τελος πια στις φιλοσοφιες. Θα μπορουσα να γινω ψυχιατρος, απ οτι βλεπω χρειαζεται πολλους ο σημερινος κοσμος....θα συνδυαζε τελεια τις ραφιναρισμενες θεωριες μου με τα πραγματικα ανθρωπινα ψυχολογικα προβληματα! Μπα, το μετανιωσα, η ιδιοσυγκρασια μου δε θα μπορουσε να συμβαδισει με τουτη την εποχη.
        ..----κι ο κολιος τον Αυγουστο. Καλυτερα να στειλω αντιπροσωπο: Ιρβιν!''
        Last edited by maria1095; 28-03-2017, 21:31.

Comment

• Guest's Avatar
          Guest commented
          Editing a comment
          Γιατί αυτή είναι?

• maria1095
          maria1095 commented
          Editing a comment
          οχι ρε καμια σχεση.. δεν ειμαι Αθηναια:) ή μαλλον, φυσικα και ειμαι! οχι νταξει πρωταπριλια, δεν ειμαι εκλεισε.

• Guest's Avatar
          Guest commented
          Editing a comment
          Καλύτερα που δεν είσαι...δεν είχαμε happy end με την εν λόγω Μαρία το 2010...

Ο Σωκράτης θα κατέβαινε στην Αγορά, όπως τότε, και δε θα αφιερωνόταν στη συγγραφή κειμένων όπως ο μαθητής του. Κι επειδή Αγορά με την αθηναϊκή έννοια του 5ου και 4ου αιώνα δεν υφίσταται σήμερα, ίσως να συνδιαλεγόταν στα φόρουμ.

Αλλά το θέμα δεν είναι τόσο τι θα έλεγε ο Σωκράτης, αν ερχόταν στην εποχή μας, ούτε πώς θα τον υποδεχόταν ο υπόλοιπος κόσμος.

Το θέμα είναι ότι οι γυναίκες, ακριβώς όπως κι οι πλύστρες της εποχής του, που η κοινωνική τους θέση, κατά τη γνώμη μου, δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό, θα του έλεγαν την ίδια κουβέντα:

Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον...

Comment

Τι θα έλεγε ο Σωκράτης αν ζούσε σήμερα;

Σε αντιδιαστολή με το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα", θα έλεγε εν οίδα ότι όλα τα είδα.

Comment

Originally posted by Ypogeio View Post
            Ο Σωκράτης θα κατέβαινε στην Αγορά, όπως τότε, και δε θα αφιερωνόταν στη συγγραφή κειμένων όπως ο μαθητής του. Κι επειδή Αγορά με την αθηναϊκή έννοια του 5ου και 4ου αιώνα δεν υφίσταται σήμερα, ίσως να συνδιαλεγόταν στα φόρουμ.
            Φαντάζεσαι πχ. συζήτηση Σωκράτης-Βόιδης;
            Το κώνειο κερασμένο από εμένα... Δεν θέλω να βλέπω ανθρώπους να τυραννιούνται άδικα.

Αλλά το θέμα δεν είναι τόσο τι θα έλεγε ο Σωκράτης, αν ερχόταν στην εποχή μας, ούτε πώς θα τον υποδεχόταν ο υπόλοιπος κόσμος.

Το θέμα είναι ότι οι γυναίκες, ακριβώς όπως κι οι πλύστρες της εποχής του, που η κοινωνική τους θέση, κατά τη γνώμη μου, δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό, θα του έλεγαν την ίδια κουβέντα:

<<Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον...>>
            Μόνο ένας Πεταμένος θα έστελνε τις πλύστρες στη θέση τους και θα άνοιγε το δρόμο στο άλφα-μέιλ Σωκράτη...
            Last edited by annihilator; 05-05-2017, 00:01.

Comment

Νομίζω ότι θα πήγαινε στον Υπουργό Παιδείας για να του κάνει παρατηρήσεις για το σύστημα που ακολουθούμε και να του εκφράσει τα παράπονά του που το Πανεπιστήμιο το ονόμασαν Αριστοτέλειο αντί για Σωκράτειο...
              www.karas.gr

Comment

Originally posted by Eva Karava View Post
                Νομίζω ότι θα πήγαινε στον Υπουργό Παιδείας για να του κάνει παρατηρήσεις για το σύστημα που ακολουθούμε και να του εκφράσει τα παράπονά του που το Πανεπιστήμιο το ονόμασαν Αριστοτέλειο αντί για Σωκράτειο...
                Καταρχας αν υπήρξε ο Σωκράτης( κάποιοι λένε οτι ήταν το ίδιο πρόσωπο με τον Πλάτωνα) ,μόνο αυτό δεν θα έκανε.

Το μόνο που είμαι σίγουρος για τον Σωκράτη, είναι ότι δεν θαμπορώ έγραφε σε φόρουμ. Άντε το πολυ-πολυ να ενεδιδε περιστασιακά, στον πειρασμό του τρολλινγκ...
                Stayrogin, γυρνα πισο η εστο τηλεφόνα

Comment

Originally posted by Eva Karava View Post
                  Χάσαμε και τον Σταβροτζιν ρε σε Εύα ...

Comment

Βλέπω όλοι σας quote εδώ ε?Φωτιά έχετε πάρει...:P

Comment

Originally posted by ronron View Post
                      Βλέπω όλοι σας quote εδώ ε?Φωτιά έχετε πάρει...:P
                      Έχε χάρη πουμ λείπει ο Πεταμένος και θα σου έλεγα εγώ αν η κάθε Ευα πετούσε την αποψάρα της επί παντός επιστητού. Γραμμή θα την έστελνε στη λάντζα της να καθαρίσει την κατσαρόλα από τα φασουλάκια που μαγείρεψε...

Comment

Δεν ξερω και πολλα απο φιλοσοφια αλλα θα ηθελα να διαβασω περισσοτερα βιβλια περι του θεματος αυτου.Ενα πραγμα ειναι σιγουρο.Αν ο Σωκρατης ζουσε στην σημερινη Ελλαδα τοτε θα καταλαβαινε οτι οι ελληνες σημερα δεν εχουν καμια σχεση με τους τοτε αρχαιους.Στο σχολικο μαθημα Αρχαια Ελληνικα- Φιλοσοφικος λογος,εμαθα πολλα για την νοοτροπια και τις αξιες των αρχαιων ελληνων.Ζουμε σε μια χωρα που γεννηθηκε η δημοκρατια,ο πολιτισμος,τα γραμματα και οι επιστημες.Δωσαμε τοσα πολλα στον κοσμο και σημερα ειμαστε χρονια πισω σε σχεση με αλλα κρατοι.Εχουμε μουσεια,εχουμε αρχαια μνημεια,εχουμε μια τεραστια ιστορια που ξεκινα αιωνες πριν.Ομιλουμε μια απο τις πλουσιοτερες γλωσσες στον κοσμο.Τι κανουμε ομως σημερα;Δεν εκτιμαμε ουτε την γλωσσα μας ουτε τον πολιτισμο μας ουτε την ιστορια μας.Ειμαστε ελληνες μονο στα λογια.Μαλλον φταιει οτι ημασταν 400 χρονια σκλαβοι των Τουρκων.Τι ομως πραγματικα φταει;Κανεις δεν ξερει.Για αυτο λοιπον,αν ο Σωκρατης ζουσε στην σημερινη Ελλαδα θα ηθελε να την αλλαξει και να την κανει καλυτερη αλλα δυστυχως θα τον κλεινανε σε καποιο ψυχιατριο εφορου ζωης...Κανενας δεν ξερει τιποτα,ολοι μαθαινουμε και θα συνεχισουμε να μαθαινουμε ολη μας την ζωη.

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.{Σωκρατης}
                        Ενας απο τους πιο αγαπημενους μου φιλοσοφους.
                        Last edited by Mischa; 11-07-2017, 20:57.

Comment

Originally posted by Mischa View Post
                          Δεν ξερω και πολλα απο φιλοσοφια αλλα θα ηθελα να διαβασω περισσοτερα βιβλια περι του θεματος αυτου.Ενα πραγμα ειναι σιγουρο.Αν ο Σωκρατης ζουσε στην σημερινη Ελλαδα τοτε θα καταλαβαινε οτι οι ελληνες σημερα δεν εχουν καμια σχεση με τους τοτε αρχαιους.Στο σχολικο μαθημα Αρχαια Ελληνικα- Φιλοσοφικος λογος,εμαθα πολλα για την νοοτροπια και τις αξιες των αρχαιων ελληνων.Ζουμε σε μια χωρα που γεννηθηκε η δημοκρατια,ο πολιτισμος,τα γραμματα και οι επιστημες.Δωσαμε τοσα πολλα στον κοσμο και σημερα ειμαστε χρονια πισω σε σχεση με αλλα κρατοι.Εχουμε μουσεια,εχουμε αρχαια μνημεια,εχουμε μια τεραστια ιστορια που ξεκινα αιωνες πριν.Ομιλουμε μια απο τις πλουσιοτερες γλωσσες στον κοσμο.Τι κανουμε ομως σημερα;Δεν εκτιμαμε ουτε την γλωσσα μας ουτε τον πολιτισμο μας ουτε την ιστορια μας.Ειμαστε ελληνες μονο στα λογια.Μαλλον φταιει οτι ημασταν 400 χρονια σκλαβοι των Τουρκων.Τι ομως πραγματικα φταει;Κανεις δεν ξερει.Για αυτο λοιπον,αν ο Σωκρατης ζουσε στην σημερινη Ελλαδα θα ηθελε να την αλλαξει και να την κανει καλυτερη αλλα δυστυχως θα τον κλεινανε σε καποιο ψυχιατριο εφορου ζωης...Κανενας δεν ξερει τιποτα,ολοι μαθαινουμε και θα συνεχισουμε να μαθαινουμε ολη μας την ζωη.

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.{Σωκρατης}
                          Ενας απο τους πιο αγαπημενους μου φιλοσοφους.
                          Άκου να δεις φίλε μπας και ξεμπλέξεις λίγο με τα εθνικιστικά θέματα που κουβαλάς στο μυαλό σου. Είμαστε κατ'όνομα έλληνες, ούτε φυλετικά αλλά (πολύ σημαντικότερο), ούτε πολιτιστικά έχουμε σχέση με αυτούς που μνημονεύεις. Φρόντισε γι' αυτό ο Χριστιανισμός, όταν έσφαξε άπειρο κόσμο στην προσπάθεια εκχριστιανισμού, κάπου εκεί στο διάστημα της μεταφοράς της πρωτεύουσας, αλλά και πολύ πιο μετά. Νοτιοβαλκάνιοι, γραικοί ή Ρωμιοί, τρεις ορισμοί που ταιριάζουν πολύ καλύτερα για εμένα.

Στην τελική πάντως , αν σέβεσαι τόσο τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό( δεν διευκρίνισες χρονική περίοδο ), διάβασέ τον, μελέτησέ τον, δες και τις φιλοσοφικές/θρησκευτικές απόψεις που επικρατούσαν και αν θες, ακολούθησε κάποια. Με το να βγαίνεις στα φόρουμ και να κάνεις σαν ελληνάρας ταξιτζής, φωνάζοντας εμείς είχαμε Παρθενώνες και δημοκρατίες δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                          X