Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι πιστεύεται για την εποχή μας?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by Stavrogin View Post

ωραίος!
    https://media.giphy.com/media/YcZgQ9JbKoJQQ/giphy.gif

Comment

Βγάλε τα ματογυάλια να δούμε και το χρώμα των ματιών σου!
      “if Stavrogin believes, he does not believe that he believes. And if he does not believe, he does not believe that he does not believe.”
      (Demons - Dostoyevsky)

Comment

https://media.giphy.com/media/3osxY9...wIYo/giphy.gif

Comment

Originally posted by Void View Post

100-150 χρόνια δεν είναι τόσο πολύς καιρός. Οσον αφορά τον δυτικό κόσμο αυτό.Επίσης δούλοι υπάρχουν ακόμα και σήμερα σε τριτοκοσμικές χώρες και είναι πολλά εκατομμύρια αυτοί οι δυστυχείς άνθρωποι.

Όταν είπα πολλά χρόνια εννοούσα 100-150 χρόνια, αλλά ας μην μπούμε στην διαδικασία να ορίσουμε τι είναι πολύ και τι όχι για τον καθένα. Στην σημερινή εποχή δεν υπάρχει χώρα που να νομιμοποιεί το θεσμό της δουλείας. Δεν αναφέρομαι στο τι συμβαίνει τοπικά σε μια κοινωνία, αναφέρομαι καθαρά στο νομικό πλαίσιο. Διαφωνούμε;

Εντάξει δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε ή όλοι να φτάνουν στη κορυφή. Εγώ για ωραία σύζυγο και σπίτι με πισίνα μιλάω.

Το σπίτι με την πισίνα ας πούμε το δέχομαι, η ωραία σύζυγος πάει κι αυτή στο πακέτο με τα πολλά χρήματα; Σου έχω ευχάριστα νέα, δεν ισχύει για όλες τις ωραίες γυναίκες αυτό. Υπάρχουν όμορφες γυναίκες (ναι υποκειμενικό το ξέρω) οι οποίες έχουν ανάγκες που δεν καλύπτονται οικονομικά.

Αστειεύεσαι. Υπήρχαν πρίν από 1-2 αιώνες εργασιακά δικαιώματα; Υπήρχε κοινωνική ασφάλιση; Δουλεία υπήρχε. Μην τα ξαναλέμε.

Αναφέρεσαι στην δουλεία σαν να υπήρχε αυτή και τίποτα άλλο, πράγμα που δεν ισχύει όπως αντιλαμβάνεσαι. Δεν υπήρχαν εργασιακά δικαιώματα σίγουρα, όμως αν δεις την σημερινή εικόνα βλέπεις όλοι να είναι ικανοποιημένοι με τα εργασιακά τους δικαιώματα; Επειδή εγώ ακόμα βλέπω κόσμο δυσαρεστημένο και δεν εννοώ τους πάντες. Δεν αναφέρομαι φυσικά αποκλειστικά στην Ελλάδα, ούτε στις τριτοκοσμικές χώρες όπου εκεί δεν υπάρχουν καθόλου εργασιακά δικαιώματα.

Η τεχνολογική πρόοδος επιφέρει βελτίωση στις συνθήκες ζωής.

Όχι απαραίτητα, τα τρις τρις εκατομμύρια που ξοδεύουν κάθε χρόνο για αποστολές εκτός γης (κι όχι μόνο), ίσως έχουν κάποια εφαρμογή στο μακρύ μέλλον - ξαναλέω ίσως. Θα μπορούσαν αυτά τα χρήματα να δίνονταν σε ανθρωπιστικά προγράμματα, κι εφόσον εξαλειφθεί το πρόβλημα στην γη, τότε θα ήταν μια καλή στιγμή για επανδρωμένες αποστολές κλπ. Παρόλ'αυτά σίγουρα η τεχνολογική πρόοδος βελτίωσε την ζωή μας σε κάποια θέματα. Θα ήταν όμως συνετό να ζυγίζουμε τα πράγματα.

Αν δεν έχεις φιλοδοξίες και απαίτηση για υλικές απολαύσεις δούλευε 40ωρο.
          Με 14 ώρες εργασίας την ημέρα, τι χρόνος θα σου μείνει για απολαύσεις στην ζωή; Εσένα προσωπικά δεν σου κάνει εντύπωση αυτό που λες; Ότι πρέπει κανείς να δουλεύει εξουθενωτικά ωράρια για να μπορεί να έχει υλοποιήσιμες φιλοδοξίες; Φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να δουλεύουν 1 ώρα την ημέρα και να βγάζει 10 φορές το ανάλογο πόσο αλλά δεν αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις.
          Ναι η εποχή είναι ανταγωνιστική, το θεωρείς όμως φυσιολογικό να ζει κανείς έτσι;

Comment

Ρε Οκουλ, μήπως είσαι παλιό μέλος, γιατί ο παλιός Adon, κάτι τέτοιο άφησε να νοηθεί!
            “if Stavrogin believes, he does not believe that he believes. And if he does not believe, he does not believe that he does not believe.”
            (Demons - Dostoyevsky)

Comment

Ρε Οκουλ, μήπως είσαι παλιό μέλος, γιατί ο παλιός Adon, κάτι τέτοιο άφησε να νοηθεί!
              Αφήνω να νοηθεί = εκφράζω μία μου υποψία για κάτι όσο αβάσιμη ή μη και αν αυτή είναι.

Comment

Παλιό μέλος με την έννοια ότι παλιά έμπαινα εδώ και διάβαζα διάφορα (χωρίς να είμαι εγγεγραμμένος) ,ναι. Δε θυμάμαι πότε ξεκίνησα να μπαίνω αλλά ήταν σίγουρα προ διετίας.

Παλιό μέλος με την έννοια ότι: 1)αυτό είναι το 2ο προφίλ και το 1ο είναι κάποιο rank αρκετά υψηλό και για να μη κηλιδώσει το όνομα και τη φήμη και τη ταυτότητα του 1ο προφίλ, δημιούργησε καινούριο για να γράψει τα πέρι αποκρυφισμού -όχι. 2) κάτι άλλο που να υπονοεί πως έχω και άλλο προφίλ εδώ μέσα -όχι.

Comment

Έχω μια ψυχολογική προσέγγιση όμως επί του θέματος: πόσοι είναι οι συνολικοί χρήστες εδώ; 1000; 10,000; 1000,000;

Πόσοι από αυτούς ανοίγουν θέματα ή είναι ενεργά; (γράφουν μια στο τόσο καμιά απάντηση)

Πόσοι από αυτούς έχουν παρόμοιες προσωπικότητες,αντιλήψεις ή απόψεις;

Εε, είναι σχεδόν σίγουρο πως μέσα σε αυτούς τους κάτι χιλιάδες θα βρέθηκε κάποιος που να θύμησε
                  σε έναν Παλιό (=μπαίνει αρκετό καιρό/συχνάζει εδώ μέσα και ξέρει τους μισούς του φορουμ) παρόμοια διαδικτυακή
                  συμπεριφορά με ενός άλλου μέλους..

Συν του ότι υπάρχει πάντα η λαχτάρα για επανένωση... μπορεί αυτός που του θυμίζω να ήταν τίποτα φίλος ξέρω γω
                  και να λέει "χρόνια και ζαμάνια" με αυτόν τον τρόπο..

Comment

Το μέλος Άδον (και τα γιουσουφάκια του) βλέπει τους πάντες ως σταβ. Από τότε που μπήκα κάθε νέο μέλος ονομάζεται ή χαρακτηρίζεται ως σταβ. Σταβ είναι η λέξη που διαβάζω συχνότερα στα ποστς. Τα π@π@ρια μας έχουν φτάσει ως το πάτωμα από την οξεία σταβίτιδα.
                    Μήπως κι εσύ δεν ήσουν ένας σταβ;

Comment

Originally posted by occultist View Post

Έχω μια ψυχολογική προσέγγιση όμως επί του θέματος: πόσοι είναι οι συνολικοί χρήστες εδώ; 1000; 10,000; 1000,000;
                      Δεν θα είναι;;; Φαντάσου τί μαλάκυνση επικρατεί για να μην είναι ενεργά αυτά τα μέλη...

Πόσοι από αυτούς ανοίγουν θέματα ή είναι ενεργά; (γράφουν μια στο τόσο καμιά απάντηση)
                      Όσοι αντέχουν 2-3 κωλοπαίδια που αποπαίρνουν κάθε νέο μέλος γιατί νομίζουν ότι βρήκαν το νόημα της ζωής τους στο φόρουμ κατσικώθηκαν και δεν το κουνάνε ρούπι.

Πόσοι από αυτούς έχουν παρόμοιες προσωπικότητες,αντιλήψεις ή απόψεις;
                      Δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

Εε, είναι σχεδόν σίγουρο πως μέσα σε αυτούς τους κάτι χιλιάδες θα βρέθηκε κάποιος που να θύμησε
                      σε έναν Παλιό (=μπαίνει αρκετό καιρό/συχνάζει εδώ μέσα και ξέρει τους μισούς του φορουμ) παρόμοια διαδικτυακή
                      συμπεριφορά με ενός άλλου μέλους..
                      Οι συγκεκριμένοι έχουν αναπτύξει ψυχοπαθολογικούς δεσμούς με το φόρουμ. Όλοι είμαστε όλοι οι άλλοι.

Συν του ότι υπάρχει πάντα η λαχτάρα για επανένωση... μπορεί αυτός που του θυμίζω να ήταν τίποτα φίλος ξέρω γω
                      και να λέει "χρόνια και ζαμάνια" με αυτόν τον τρόπο..
                      Μην το σκέφτεσαι. Το ζήτημα είναι ψυχοπαθολογικό. Το βίωσα από την πρώτη μέρα που μπήκα και με έβρισε ένα τσογλάνι τελείως αναίτια. Έπειτα με έβρισε και δεύτερο τσογλάνι και τρίτο... Το τέταρτο τσογλάνι ήταν το χειρότερο. Του παραστάθηκα σε κάποιο <<μπαν>>. Μου έγραψε και κάτι τιμητικά λογάκια πως δήθεν με εκτιμά. Κι έπειτα κάποια στιγμή με έβρισε. Χωρίς λόγο.
                      Ως τώρα μετρώ πέντε (αν ξέχασα κάποιον του ζητώ συγγνώμη). Πέντε τσογλάνια που βρίζουν νέα μέλη απρόκλητα.
                      Last edited by annihilator; 11-01-2017, 08:42.

Comment

Originally posted by annihilator View Post

Το μέλος Άδον (και τα γιουσουφάκια του) βλέπει τους πάντες ως σταβ. Από τότε που μπήκα κάθε νέο μέλος ονομάζεται ή χαρακτηρίζεται ως σταβ. Σταβ είναι η λέξη που διαβάζω συχνότερα στα ποστς. Τα π@π@ρια μας έχουν φτάσει ως το πάτωμα από την οξεία σταβίτιδα.
                        Μήπως κι εσύ δεν ήσουν ένας σταβ;
                        Σοβαρά έγραψε στον occulist χτες...έχω τόση μεγάλη συνειδησάρα που μπορώ να σε φάω αμάσητο...ο χανιμπάλ λεκτέρ του φόρουμ!
                        (Demons - Dostoyevsky)

Comment

Σοβαρά έγραψε στον occulist χτες...έχω τόση μεγάλη συνειδησάρα που μπορώ να σε φάω αμάσητο...ο χανιμπάλ λεκτέρ του φόρουμ!
                          Δεν βγάζεις νόημα Σταβροτζιν. Πάρτο αλλιώς.
                          Last edited by annihilator; 11-01-2017, 08:52.

Comment

• Stavrogin
                            Stavrogin commented
                            Editing a comment
                            Πρωι πρωι το ιδιο καυλωτικο βιολι...
                            Last edited by Stavrogin; 11-01-2017, 08:58.

Για πιο γλαφυρες και παραστατικες εικονες δες σελιδα 8-9 του νηματος του οκουλιστ για τον μυστικισμο...εκει ο αδον μας βγαινει ειδικος για τις αστρικες βολτες, τρωει αμασητα πραγματα και το στομαχι του δεν παθαινει τιποτα, καθως και μπαινει στα ονειρα των αλλων κσι τους αποκαλυπτει απο που και απο ποτε τους ξερει!
                          (Demons - Dostoyevsky)

Comment

Για πιο γλαφυρες και παραστατικες εικονες δες σελιδα 8-9 του νηματος του οκουλιστ για τον μυστικισμο...εκει ο αδον μας βγαινει ειδικος για τις αστρικες βολτες, τρωει αμασητα πραγματα και το στομαχι του δεν παθαινει τιποτα, καθως και μπαινει στα ονειρα των αλλων κσι τους αποκαλυπτει απο που και απο ποτε τους ξερει!
                            Ο Άδον είναι ειδικός στις αστρικές βόλτες. Στη Γη δεν έχει πατήσει ακόμα.

Comment

Adon αστρικοταξιδευτή μου εσύ που μπήκες μέσα στην ύλη του στομαχιού μου και μου το ανακατώνεις..

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

• Orestes
                                μετα το πρωτο ραντεβου, τι κανω?
                                Orestes
                                Καλησπερα σε ολους, ειμαι 22 χρονων και μου αρεσει μια κοπελα που ειναι 24...την συγκεκριμενη που λετε, την γνωρισα τα χριστουγεννα μεσω κοινης παρεας...
                                Yesterday, 23:04
                              • Anna.io
                                Ζηλευω
                                Anna.io
                                Τον ζηλεύω τόσο πολύ δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.
                                ξεκίνησα μαζί του καθαρά μια σχέση σεξ εκείνος όμως άρχισε να με πιέζει για Περισσότερα κάτι...
                                Yesterday, 22:38
                              • papadope
                                Θέλετε να δώσετε μια γνώμη;
                                papadope
                                Γεια σας.
                                Ανέβασα ένα νέο μου τραγούδι και θέλω κάποιες γνώμες πάνω σ' αυτό. Αν έχετε την καλοσύνη να το ακούσετε, θα ήμουν ευγνώμων.
                                ...
                                15-01-2017, 20:34
                              • Orpheas
                                Μάλαμουτ Αλάσκας
                                Orpheas
                                Ο σκύλος μου ένα Μάλαμουτ Αλάσκας 6 μηνών θηλυκό με το όνομα Maya, (όνομα που του έδωσα επηρεασμένος από την ταινία Eight Below -2006)! H Maya δεν θέλει...
                                Malamute Alaskan
                                15-01-2017, 14:40
                              • PeterA
                                DJ από τα lidl
                                PeterA
                                απλά δέστε το
                                η μάλλον ακούστε το...
                                14-01-2017, 19:55
                              Working...
                              X