Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρέπει να είμαστε ευγενικοί με όσους διαφωνούν μαζί μας.

Collapse
X
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Πρέπει να είμαστε ευγενικοί με όσους διαφωνούν μαζί μας.

loading...
    Εχω υπάρξει φαν του Ρίτσαρντ Ντώκινς επειδή μου άρεσε ο τρόπος που απέρριπτε τις θρησκείες του κόσμου ως ανοησίες και τάσσοταν υπέρ της επιστημονικής έρευνας. Αλλά τελικά νομίζω πως το να απαξιώνεις το πιστεύω κάποιου ή να τον κοροιδεύεις για αυτό, είναι λάθος. Κοιτάξτε αυτόν το τύπο για παράδειγμα. Είναι πολύ πιο ευγενικός.

Μανώλη αυτό περι ευγενείας είναι σχετικό, διότι όταν κάποιος υπερβεί τα όρια εκεί παραμερίζεται η ευγένεια και η ανοχή και αρχίζουν τα μπινελίκια.
    Ή Μίπως έχεις άλλη γνώμη ?
    Ο wooded glade σε άλο πόστ μας πληροφορεί ότι ανέβηκε κάποτε στο πόδι του ένα σκουλήκι.
    Τί του λές ? Μίπως ευγενέστατα να σταματήσει της μαλακίες?
    Last edited by relativer777; 18-01-2018, 13:55.
    Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Comment

Originally posted by relativer777 View Post
      Μανώλη αυτό περι ευγενείας είναι σχετικό, διότι όταν κάποιος υπερβεί τα όρια εκεί παραμερίζεται η ευγένεια και η ανοχή και αρχίζουν τα μπινελίκια.
      Ή Μίπως έχεις άλλη γνώμη ?
      Ο wooded glade σε άλο πόστ μας πληροφορεί ότι ανέβηκε κάποτε στο πόδι του ένα σκουλήκι.
      Τί του λές ? Μίπως ευγενέστατα να σταματήσει της μαλακίες?
      Ποιά είναι αυτά τα όρια που αν ξεπεραστούν αρχίζουν τα μπινελίκια;

Comment

Όταν κάποιος σε προσβάλλει με αισχρό τρόπο.
        Το έχεις βιόσει άλοστε παλιότερα που σε είχε προσβάλει κάποιο μέλος του φόρουμ και αγανακτισμένος τον μπινελίκοσες αγρίως όπως του άξιζε.
        Και η διαχείριση σε αντάμοιψε με μπάν.
        Last edited by relativer777; 18-01-2018, 14:16.

Comment

Όταν κάποιος σε προσβάλλει με αισχρό τρόπο.
          Το έχεις βιόσει άλοστε παλιότερα που σε είχε προσβάλει κάποιο μέλος του φόρουμ και αγανακτισμένος τον μπινελίκοσες αγρίως όπως του άξιζε.
          Αυτή ήταν μια ακραία κατάσταση ομολογουμένως. Αλλά εδώ θέλω να κάνω λόγο για θρησκευτικά ζητήματα. Οι άθεοι και οι αγνωστικιστές είναι μειοψηφία στην Ελληνική κοινωνία. Μπορεί να νιώθουν οτι έχουν πολύ δίκιο αλλά είναι λάθος να επιτήθεσαι σε κάποιον για ένα τόσο ευαίσθητο και προσωπικό ζήτημα όπως είναι η πίστη του.

Comment

Originally posted by Cloud87 View Post

Αυτή ήταν μια ακραία κατάσταση ομολογουμένως. Αλλά εδώ θέλω να κάνω λόγο για θρησκευτικά ζητήματα. Οι άθεοι και οι αγνωστικιστές είναι μειοψηφία στην Ελληνική κοινωνία. Μπορεί να νιώθουν οτι έχουν πολύ δίκιο αλλά είναι λάθος να επιτήθεσαι σε κάποιον για ένα τόσο ευαίσθητο και προσωπικό ζήτημα όπως είναι η πίστη του.
            Παρά το γεγονός ότι η μόδα αυτή έχει περάσει (το βλέπουμε κι εδώ στο φόρουμ) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εντωμεταξύ τα θεολογικά ζητήματα δεν είχαν λυθεί ούτε από τους κορυφαίους φιλοσόφους και επιχείρησε να τα λύσει ο Ελληνας μεσω... ίντερνετ, με φρασεολογία καφενείου ή γηπέδου...

Comment

Σωστός. Μια μικρή ένσταση μόνο. Δεν είναι ζήτημα μόδας αλλά ζήτημα στοιχειωδούς πολιτισμού.

Comment

Originally posted by Cloud87 View Post
                Σωστός. Μια μικρή ένσταση μόνο. Δεν είναι ζήτημα μόδας αλλά ζήτημα στοιχειωδούς πολιτισμού.
                Εδώ στην χώρα μας πάντως, οι συζητήσεις μεταξύ άθεων και ένθεων μέσω ίντερνετ ως μόδα ήρθανε...

Comment

Originally posted by Alien666 View Post

Εδώ στην χώρα μας πάντως, οι συζητήσεις μεταξύ άθεων και ένθεων μέσω ίντερνετ ως μόδα ήρθανε...
                  Πως το εννοείς δηλαδή αυτό; Υποθετώ πως ολα αρχίζουν κάποια στιγμή. Απο τη στιγμή που υπάρχει το internet.

Comment

Φίλε μου Μανώλη γειά σου.
                    Δέν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένες καταστάσεις.
                    Δέν είναι πρόβλημα κάποιοι να έχουν άλλη πίστη ή να είναι αγνωστικιστές,άθεοι,δωδεκαθεϊστές, Μουσουλμάνοι ή την όποια πίστη έχει ο καθένας αρκεί να είναι κόσμιος και να μη θίγει και προσβάλει την πίστη του άλλου. Τί χρώματος,Εθνικότητας,Θρησκείας είναι ο συνομιλητής μου είναι πλήρως αποδεκτά και σεβαστά.
                    Δέν έχω την ίδια ανοχή για τους φασίστες, κόκκινους ή μαύρους.
                    Μάλλον με κατάλαβες λάθος.
                    Έχουμε κάνει αρκετές συζητήσεις. Μίπως είδες πουθενά στα πόστ που έχω γράψει έως τώρα να βρίσω κάποιον ?
                    Δέν έχω κανένα πρόβλημα όσω δέν με θίγει Προσωπικά ή την πίστη μου.
                    κάτι που έκανε ο Mariosx στο πίν για την ρίψη του σταυρού στην πισίνα. Σε αυτή την περίπτωση είμουν έτοιμος να τον μπινελικόσω άγρια Αλλά συγκρατήθηκα, Παρ'ότι αυτός το έπαιζε και πονηρός το βλήμα.
                    Αυτά για το θέμα προς το παρόν.

Comment

Originally posted by Alien666 View Post

Παρά το γεγονός ότι η μόδα αυτή έχει περάσει (το βλέπουμε κι εδώ στο φόρουμ) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εντωμεταξύ τα θεολογικά ζητήματα δεν είχαν λυθεί ούτε από τους κορυφαίους φιλοσόφους και επιχείρησε να τα λύσει ο Ελληνας μεσω... ίντερνετ, με φρασεολογία καφενείου ή γηπέδου...
                      Μπα.Ο Μαρξ και όχι μόνο τα έχουν λύσει. Για να μη πω και για Λένιν.

Αντικειμενικά η προσέγγιση του έχει πιάσει και έχει διαλύσει κάθε υπόνοια θρησκείας απόλυτα. Τώρα τι πιστεύει ο μέσος άνθρωπος παγερά αδιάφορο με το αν στέκει ή όχι.

Comment

Originally posted by ronron View Post

Μπα.Ο Μαρξ και όχι μόνο τα έχουν λύσει. Για να μη πω και για Λένιν.

Αντικειμενικά η προσέγγιση του έχει πιάσει και έχει διαλύσει κάθε υπόνοια θρησκείας απόλυτα. Τώρα τι πιστεύει ο μέσος άνθρωπος παγερά αδιάφορο με το αν στέκει ή όχι.
                        Δεν ήταν ούτε οι πρώτοι άθεοι ούτε οι τελευταίοι. η αθεία δεν πείθει γενικά και τείνει να έχει χαρακτηριστικά που αναγνωρίζουμε στις μεγαλύτερες γνωστές θρησκείες. Οπως τραχαντό παράδειγμα πολλοί άθεοι κάνουν αφθαίρετες παραδοχές, χωρίς πράγματι να γνωρίζουν, για να καταλήξουν εκεί που καταλήγουν.

Comment

Φίλε ronron γειά σου.
                          Μάλλον Κάπιος λάθος κάνεις στο συγκεκριμένο θέμα.
                          Οι : Μαρξ,Έγκελς,Λένιν και άλλοι πολλοί, νόμισαν ότι το έλυσαν. Μετά από 72 χρόνια Μαρξισμού στην πρόην Σοβιετική Ένωση ξανά έγιναν ένθεοι.
                          Συγκεκριμένα Χριστιανοί Ορθόδοξοι.
                          Εσένα δέν σου λέει τίποτα αυτή μεταστροφή?
                          Ακόμη και το Στάλινγκραντ το ξανά ονόμασαν
                          Αγία Πετρούπολη.
                          Άν σου γράφω κάτι λάθος να μου το πείς να το διορθώσω. Άν όχι τότε σημαίνει ότι έχεις εσύ κόλλημα στην κοσμοθεωρία του Μαρξισμού Λενινισμού.
                          Last edited by relativer777; 18-01-2018, 22:30.

Comment

Φίλε ronron γειά σου.
                            Μάλλον Κάπιος λάθος κάνεις στο συγκεκριμένο θέμα.
                            Οι : Μαρξ,Έγκελς,Λένιν και άλλοι πολλοί, νόμισαν ότι το έλυσαν. Μετά από 72 χρόνια Μαρξισμού στην πρόην Σοβιετική Ένωση ξανά έγιναν ένθεοι.
                            Συγκεκριμένα Χριστιανοί Ορθόδοξοι.
                            Εσένα δέν σου λέει τίποτα αυτή μεταστροφή?
                            Ακόμη και το Στάλινγκραντ το ξανά ονόμασαν
                            Αγία Πετρούπολη.
                            Άν σου γράφω κάτι λάθος να μου το πείς να το διορθώσω. Άν όχι τότε σημαίνει ότι έχεις εσύ κόλλημα στην κοσμοθεωρία του Μαρξισμού Λενινισμού.
                            Το έχουν λύσει φιλοσοφικά, αντλώντας και φτιάχνοντας τη από τη πράξη. Είπα αδιάφορο τι πιστεύει ο κόσμος, σε κάποια φάση θα τα ξεπεράσει.

Υ.Γ η εμμονή του αντικομμουνιστη είναι το δικό σου κόλλημα.
                            Υ.Γ2 και αυτό παρωπιδα είναι, αντίθετα εγώ ακούω και διαβάζω πριν γράψω.Επομένως τα περί απολυταρχισμού σε άλλα σχολιακια και τα σχολιακια τα ειρωνικά αλλού.

Comment

Φίλε μου ronron Δέν νομίζω να σχολίασα ειρωνικά. Μάλλον ή δέν κατάλαβες εσύ και τα είδες για ειρωνικά ή εγώ δέν αναφέρθηκα με σαφήνεια.
                              Όταν αναφέρομαι σε απολυταρχικά συστήματα ας προσπαθήσουμε να καταλαβαινόμαστε. Όταν αναφέρω για κομμουνιστικό απολυταρχισμό Ενοώ
                              τον κομμουνισμό τύπου Κορέας. Δέν αναφέρθηκα Στον κομμουνισμό της Σοβιετικής Ένωσης.
                              Και έχεις λάθος Δέν είμαι αντικομμουνιστής. Απλά ο κομμουνισμός ώς σύστημα διακυβέρνησης έχει αποδειχτεί στην πράξη ότι δέν μπορεί να εφαρμοστεί. Εξαίρεση αποτελεί φυσικά η Κούβα.
                              Και κάτι άλλο.
                              Σε φόρουμ βρισκόμαστε μήν τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά. Λίγο χαβαλές γίνεται ούτως ή άλλως.
                              Last edited by relativer777; 21-01-2018, 22:01.

Comment

Collapse

• relativer777
                                Reply to Τι γίνεται με τους πλειστηριασμούς;
                                relativer777
                                φίλε μου Μανώλη Φυσικά και τον πρόλαβαν άλλοι και έκαναν την αρχή αλλά αυτός θέλει να κάνει το τέλος να βάλει την ταφόπλακα στο λαό και στο λέει ξεκάθαρα...
                                Today, 12:08
                              • relativer777
                                relativer777
                                Στο βιντεάκι που σου ανάρτησα αυτό ακριβώς σου λέει ότι θα σε καταστρέψει εσένα εμένα και όλο το λαό για να σώσει την οικονομία εσύ Γιατί Αμφιβάλλεις...
                                Today, 12:06
                              • Cloud87
                                Reply to Η δύναμη του Χρήματος.
                                Cloud87
                                Ε ξέρω γω. Αμα σου λέγαν θα παντρευτείς μιά χοντρή ή μια χοντρή και κοντή. Τι θα επέλεγες;...
                                Today, 11:55
                              • relativer777
                                Reply to Η δύναμη του Χρήματος.
                                relativer777
                                Νία γιατί έχουν την δύναμη της εξουσίας και την
                                χρησιμοποιούν όπως Αυτοί θέλουν χέστηκαν το τι θέλει ο κόσμος Ή εσύ ή εγώ για τους είμαστε αριθμοί...
                                Today, 11:51
                              • Cloud87
                                Cloud87
                                Ποιός θα μας καταστρέψει ρε Θεόδωρε ο Τσίπρας; Μήπως τον έχουν προλάβει κανά δυο άλλοι; (Μην παρεξηγηθώ εγώ Λεβέντη θα πάω να ψηφίσω του χρόνου)....
                                Today, 11:49

Θέματα

Collapse

Working...
                              X