Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χριστιανισμός - Εγχείρημα για την αθέατη όψη

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Δεν είναι άσχημη σαν ιδέα να το σταματήσουμε σε αυτό το σημείο...αλλά ο Evan τα γράφει ωραία, μου θυμίζει τον Nick, που έχω την αίσθηση ότι τον συμπαθείς πολύ....
    “if Stavrogin believes, he does not believe that he believes. And if he does not believe, he does not believe that he does not believe.”
    (Demons - Dostoyevsky)

Comment

"ανι"

ο μονος αντιλογος που μπορεις να κανεις ειναι να πατας κουμπακια μπλινκ μπλονκ πορδιτσες κλπ, γκετ γιουζντ του ιτ μαν.

"Ορθο"

Το τι ειναι ληξαν για την επισημη εκκλησια ειναι αδιαφορο. Οπως επισης σε αυτα τα θεματα δεν υπαρχουν και αποδειξεις !! Το μονο που υπαρχει ειναι ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ των μελετητων για το τι ειναι πιο πιθανο και τι ειναι λιγοτερο πιθανο. Εγω σε αυτο το νημα θα αναδειξω ειτε τετοιες υποθεσεις που ταλαντευουν κατα καιρους τους μελετητες ειτε και ΓΕΓΟΝΟΤΑ στη συνεχεια, που γνωριζουν ομοφωνα οι μελετητες αλλα ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με τις θεσεις και τις ληξεις και τα διαφημιστικα τρικ που προβαλλει μονοπλευρως το επισημο θρησκευτικο δογμα, απλα με σκοπο να δειξω οτι ο χριστιανισμος οπως και καθε γηινη θρησκεια θα επρεπε να ειναι ενα ακομη αντικειμενο αγνωστικιστικης ιστορικης μελετης και ΟΧΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ ΠΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΔΗΛ. ΘΡΗΣΚΕΙΑ !

Αυτο στη τελικη σημαινει αγνωστικισμος !!!

Ο φανατισμος σου προφανως δεν σε αφησε να διαβασεις τις λεξεις "πιθανη" και "εκδοχη" με την οποια ξεκιναει το κειμενο. Μου ειναι αδιαφορο και αυτο, αλλα και το γεγονος πως απορριπτεις ως συνομωσιολογια μια απλη εκδοχη, αλλα δεν απορριπτεις ως συνομωσιολογια την κατα συμφερον μεταφορικη ερμηνεια των ευαγγελιων που μεταφραζει κυριολεκτικα π.χ. την ανασταση του χριστου, αλλα μεταφραζει μεταφορικα π.χ. τα λογια του χριστου προς τους μαθητες του για το ποτε θα ερθει η ημερα της κρισης λεγοντας τους στο ευαγγελιο οτι θα την ζησουν "πριν παρελθει ταυτη γενεα" μεταφραζοντας ως αιωνιοτητα την λεξη γενεα ... και ενα σωρο αλλα σημεια με τετοιο τροπο. (οπως π.χ. εκεινο με την αναδειξη της υπερ θεου ψευδολογιας απο τον Παυλο στο αλλο νημα)

Κοινως ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να αποδειξει οτι η εκδοχη ο Ιησους να ειναι Εσσαιος ειναι συνωμοσιολογια, ενω η εκδοχη της δογματικης, κατα συμφερον και κατεστημενης ερμηνειας δεν ειναι εξισου συνομωσιολογια.

Μην νομιζεις λοιπον πως θα κατσω να αναλωθω σε ατελεσφορες αντιδικιες μαζι σου, την στιγμη μαλιστα που σε διπλανο νημα (οπως και σε εκεινο με τον Παυλο) το εβαλες στα ποδια και επομενως τη στιγμη που υιοθετεις τακτικη να ανταπαντας επιλεκτικα οπου γουσταρεις, παραθετω λοιπον απλα μερικα σημεια και θα συνεχισω παρακατω αγνοωντας σε, σε αυτο το σημειο.

- Οσον αφορα το αποκομμα του Qumran οντως η πλειοψηφεια των ακαδημαικων φαινεται να θεωρει λιγοτερο πιθανο να προερχεται απο το ευαγγελιο του Μαρκου. Γιαυτον ακριβως το λογο εδωσα κατευθειαν και το λινκ που το λεει. Ωστοσο το αν ο Ιησους ηταν ή οχι Εσσαιος οι ακαδημαικοι ειναι διστακτικοι αν οχι μπερδεμενοι, ειδικα οταν μεσα στην εξισωση μπαινει ο Ιωαννης ο Βαπτιστης που η πλειοψηφεια των μελετητων αναγνωριζει την Εσσαιικη επιρροη του.
      https://el.wikipedia.org/wiki/Εσσαίοι
      https://en.wikipedia.org/wiki/Essenes
      https://en.wikipedia.org/wiki/John_the_Baptist

- Ο ιουδαιος ιστορικος της εποχης του χριστου, Ιωσηππος, για να δικαιολογησει οτι επελεξε μετα λογου γνωσεως το ρευμα των Φαρισαιων, γραφει οτι πρωτα "υπηρετησε" και στα 3 Ιουδαικα ρευματα, και στους Εσσαιους, και στους Σαδδουκαιους και στους Φαρισσαιους. Αυτο δειχνει οτι οι Εσσαιοι δεν ηταν μικρη ιουδαικη αιρεση οπως λες, και αρα δεν μπορει να ειναι αυτος ο λογος που δεν αναφερεται στα ευαγγελια, αλλα οι Εσσαιοι οπως ο ιδιος αναγνωριζει ηταν οι πιο απομονωμενοι και αντιδραστικοι στο ιουδαικο κατεστημενο εκεινης της εποχης. Επιπλεον κανεις δεν ειπε (εκτος ισως μονο απο σενα) οτι οσοι ακολουθουσαν το ρευμα των Εσσαιων βρισκονταν ΜΟΝΟ στις μικρες εγκαταστασεις του Κουμραν. Ο Ιωσηπος, που οπως γραφει εζησε 3 χρονια ως Εσσαιος, μας λεει πως οι Εσσαιοι δεν εχουν μια μοναδικη πολη, αλλα σε καθε πολη μαζευονται πολλοι και σχηματιζουν μια αποικια.
      Ενω ο Πλινιος αναφερει πως συνεχως κατεφθαναν πληθη ιουδαιων στην κοινοτητα για να μυηθουν στα ηθη τους.
      Αρα η εμμονη στα περι μικρης ιουδαικης αιρεσης που εξαιτιας της μικροτητας της δεν αναφερεται στα ευαγγελια, συγκαταλεγεται "στην πιστη στο απαραβατο δογμα," που στο παρων νημα οπως ειπα την αγνοουμε.

- Ολα τα ευαγγελια τηρουν σιωπη για την παιδικη ηλικια του χριστου, ενω μονο το ευαγγελιο του Ιωαννη αναφερει οτι ο χριστος εφτασε στα 12 ετη. Στη συνεχεια ολα τα ευαγγελια χωρις να βγαλουν "λαλια" στο ενδιαμεσο, κανουν ενα "μικρο" αλμα 25 τουλαχιστον ετων και πανε στις ημερες που εμφανιζεται ο Ιωαννης ο βαπτιστης στην ερημο ... Αυτη ειναι επισημη εκδοχη των παιδικων χρονων του χριστου φιλε ρογκιν.
      Last edited by nik_killthemall; 10-01-2017, 17:10.

Comment

Originally posted by Stavrogin View Post
        Δεν είναι άσχημη σαν ιδέα να το σταματήσουμε σε αυτό το σημείο...αλλά ο Evan τα γράφει ωραία, μου θυμίζει τον Nick, που έχω την αίσθηση ότι τον συμπαθείς πολύ....
        Να πω σοβαρά τώρα... και μου δίνεις την ευκαιρία με τα αποσιωπητικά στο τέλος της πρότασης σου.

Καμιά φορά ο γραπτός διάλογος μπορεί να βγαίνει "κάπως" γιατί δεν υπάρχουν τα πλεονεκτήματα του προφορικού.
        Δηλαδή δεν φαίνονται χαμόγελα, δεν ακούγεται τόνος φωνής κλπ.
        Ούτε τον nik ξερω ούτε εσένα ούτε κανέναν γνωρίζω προσωπικά σε αυτό το φόρουμ.
        Λέω αλήθεια όμως, δεν νιώθω αντιπάθεια για κανέναν.

Μπορεί με το χιούμορ να το παρακάνω καμιά φορά και καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνομαι εκνευριστικός όταν παραθέτω κατεβατά στοιχείων.
        Αλήθεια όμως, όταν βλέπω "τσιταρισμένες" απαντήσεις απλά χαμογελάω. Ειλικρινά δεν έχω κάτι με κανέναν.
        Αντίθετα καταλαβαίνω πως κάθε άνθρωπος έχει τις απόψεις του και ιδιαίτερα για τα λεπτά θέματα που καταπιανόμαστε έχει καθένας τις καταβολές του αλλά και τις επιρροές του από το περιβάλλον, τον τρόπο που μεγάλωσε, το πόσο πονεμένος είναι κ.ά. πολλά.

Το κακό είναι πως για πολλούς χριστιανούς φαίνομαι κρυφοάθεος διότι δεν αποδέχομαι το σύνολο των δογμάτων των θρησκειών τους ενώ για άθεους φαίνομαι κρυφοχριστιανός για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
        Όμως καταλαβαίνω πως για τον ένθεο ο Θεός είναι πατέρας και μάνα του και οφείλω να είμαι προσεκτικός όταν σχολιάζω τον πατέρα και τη μάνα κάθε ανθρώπου
        και για τον άθεο επίσης προσπαθώ να προσέχω καθώς οι περισσότεροι είναι θυμωμένοι (και δικαιολογημένα) με τις πρακτικές των θρησκειών.

Δυστυχώς (και αυτό είναι αδυναμία μου) φαίνεται δεν μπορώ να καταστήσω σαφές πως οι παρεμβάσεις μου στο θέμα θρησκείας δεν γίνονται για την υπεράσπιση παπών του είδους αλλά αυτού του ίδιου του "συμπαθητικού" (οπως τον χαρακτήρισες κι εσύ) Ιησού ο οποίος φαίνεται να πόνεσε λιγότερο στο σταυρό και περισσότερο από τις πρακτικές των φερόμενων ως "εκπροσώπων" του...

Αυτά και συγγνώμη από nik για τα εκτός θέματος.

Science is a mix of Laws and theories.
        A mix of I know and I believe

Comment

Originally posted by nik_killthemall View Post
          Το τι ειναι ληξαν για την επισημη εκκλησια ειναι αδιαφορο
          Καλώς τον!
          Έκανα εγώ καμιά αναφορά σε «επίσημη εκκλησία» ή επικαλέστηκα κάτι από αυτήν;;
          Αν γίνεται κάνε παράθεση του αποσπάσματος του κειμένου μου που σχολιάζεις έτσι, για τη δεοντολογία.
          Όπως πολύ όμορφα κάνω εγώ στα θαυμάσια κείμενά μου.
          θα αναδειξω ειτε τετοιες υποθεσεις που [……]ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με τις θεσεις και τις ληξεις και τα διαφημιστικα τρικ που προβαλλει μονοπλευρως το επισημο θρησκευτικο δογμα
          Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου. Αλλά σε εμένα γιατί το γράφεις αυτό;
          Έκανα εγώ καμία αναφορά ή επικαλέστηκα κάτι από κανένα «επίσημο θρησκευτικό δόγμα» ;;
          Δεν είναι ΟΛΕΣ οι αναφορές μου στο χριστιανισμό ως κίνημα του πρώτου αιώνα και μόνο με αναφορές πάντα σε επίσημες πηγές (μη εκκλησιαστικές) ;;
          Τόσους τόνους μηνυμάτων έχω γράψει. Γιατί μας τη λες τουοτοτρόπως πως;
          με σκοπο να δειξω οτι ο χριστιανισμος οπως και καθε γηινη θρησκεια θα επρεπε να ειναι ενα ακομη αντικειμενο αγνωστικιστικης μελετης
          Ωραίος. Αλλά γιατί το γράφεις σε εμένα; Εγώ όπως έγραψα πιο πάνω δεν έχω ως τώρα εξετάσει το χριστιανισμό ως θρησκεία αλλά ως κίνημα.
          Ουδέποτε έκανα αναφορά ή επικαλέστηκα κανένα γήινο θρησκευτικο σύστημα.
          Αυτο στη τελικη σημαινει αγνωστικισμος !!!
          Τώρα το ξέρω πως θα σε στενοχωρήσω αλλά δεν βγάζεις αέρα αγνωστικισμού. Καραμπινάτος άθεος μοιάζεις.
          Δεν θα αμφισβητήσω το πώς νιώθεις αλλά απλά σου λέω πως δεν το βγάζεις.
          Κι αν δεν δέχεσαι αυτό που μου φαίνεται εμένα, δες στην κορυφή αυτής της σελίδας πως κι ο stavro το ίδιο ακριβώς λέει.
          Του μοιάζεις με το φίλο του τον evan που έχει αθεϊστικές καραμπίνες!
          Θέλω να πω δεν μου φαίνεσαι μόνο εμένα καραμπινάτος άθεος.
          Ο φανατισμος σου προφανως…..
          Φανατισμός σε τι ;
          … αλλα και το γεγονος πως απορριπτεις ως συνομωσιολογια μια απλη εκδοχη, αλλα δεν απορριπτεις ως συνομωσιολογια την κατα συμφερον μεταφορικη ερμηνεια των ευαγγελιων που μεταφραζει κυριολεκτικα π.χ. την ανασταση του χριστου, αλλα μεταφραζει μεταφορικα π.χ. τα λογια του χριστου προς τους μαθητες του για το ποτε θα ερθει η ημερα της κρισης λεγοντας τους στο ευαγγελιο οτι θα την ζησουν "πριν παρελθει ταυτη γενεα" μεταφραζοντας ως αιωνιοτητα την λεξη γενεα ... και ενα σωρο αλλα σημεια με τετοιο τροπο.
          Άχου το μωρέ! Παραπονάκια μου κάνεις βρε; Γιατί στριμώχνω εσένα και όχι τους χριστιανούς;;;
          Αχχ δεν θα γράψει κανα χριστιανό κάτι να το τσακώσω;; Θα δεις τι θα πάθει.
          Μην νομιζεις λοιπον πως θα κατσω να αναλωθω σε ατελεσφορες αντιδικιες μαζι σου, την στιγμη μαλιστα που σε διπλανο νημα (οπως και σε εκεινο με τον Παυλο) το εβαλες στα ποδια
          Βρε συ… δεν σου έχω ξαναπει να μην κολακεύεσαι;
          Το μόνο που βάζω στα πόδια είναι καμιά φορά το λάπτοπ όταν γράφω αραχτός. Όπως τώρα ας’ούμε.
          υιοθετεις τακτικη να ανταπαντας επιλεκτικα οπου γουσταρεις[
          Σχεδόν λέξη προς λέξη παραθέτω πάντα ό,τι γράφεις και στη συνέχεια απαντώ. Με τίποτα δεν είσαι ευχαριστημένος πια. Τρελή δίψα για γνώση!
          παραθετω λοιπον απλα μερικα σημεια και θα συνεχισω παρακατω αγνοωντας σε, σε αυτο το σημειο.
          Είμαι κι εγώ πολυλογάς αλλά είσαι κι εσύ…. Σκέψου και να μη με αγνοούσες στα παραπάνω πόσα θα έγραφες…
          Οσον αφορα το αποκομμα του Qumran οντως η πλειοψηφεια των ακαδημαικων φαινεται να θεωρει λιγοτερο πιθανο να προερχεται απο το ευαγγελιο του Μαρκου
          Εδώ ψάλλομεν ομού : «είδομεν το φωωωως το αληνινόόόόν…»
          Ούτε οι χριστιανοί δεν με κατάφεραν να ψάλλω και το έκανες εσύ!
          Ωστοσο το αν ο Ιησους ηταν ή οχι Εσσαιος οι ακαδημαικοι ειναι χωρισμενοι[/B], μαλλον θεωρουν ισοπιθανες και τις δυο εκδοχες. [URL]https://el.wikipedia.org/wiki/Εσσαίοι[/URL]
          Τώρα ή πλάκα μου κάνεις μπαγάσα ή είσαι γκαφατζής.
          Ακριβώς στο λινκ που δίνεις περιγράφει αναλυτικότατα τους λόγους που η χριστιανική και η εσσαϊκή διδασκαλία ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ έχουν !!! (παράγραφος «Εσσαίοι και Χριστιανισμός» από αυτό ακριβώς το λινκ που έδωσες)
          Τι γίνεται βρε; Με δουλεύεις; Παραθέτεις στοιχεία που αποδεικνύουν αυτά που γράφω εγώ;;

Σε καλό σου σήμερα…. Δεν αποδίδεις σε χαμηλές θερμοκρασίες φίλε.
          Πάντως σε ευχαριστώ γιατί με απάλλαξες από το να γράψω νέα κατεβατά εγώ. Τα λέει όλα εκεί!

Το δε «..but some scholars feel that he was at least influenced by» σαν ο ανάγων ορθολογιστική σκέψη (όπως δήλωσες στο αρχικό) πιστεύω καταλαβαίνεις πως ΔΕΝ λέει τίποτα.
          Κι εγώ feel πως ο Ιησούς μπορεί να ήταν ένας Δαλάι Λάμα επειδή σημαίνει Ωκεανός Διδασκαλίας. Ε, τώρα είναι ορθολογιστική προσέγγιση να τον κάνω θιβετιανό βουδιστή;; Ανέδειξα κάτι αδιόρατα λογικό τώρα;
          Εξ άλλου διάβασε μόνος σου (γιατί δεν νομίζω να τα διάβασες) αυτά που το ίδιο λινκ παραθέτει για τις εξόφθαλμες ανομοιότητες χριστιανισμού και εσσαίων και θα γελάσεις μαζί μου.
          κανεις δεν ειπε (εκτος ισως μονο απο σενα) οτι οσοι ακολουθουσαν το ρευμα των Εσσαιων βρισκονταν ΜΟΝΟ στις μικρες εγκαταστασεις του Κουμραν
          Πού είπα εγώ πως ήταν ΜΟΝΟ στις μικρές εγκαταστάσεις του Κουμράν;;
          Έγραψα πως ο αριθμός τους την εποχή του Χριστού εκτιμάται περί τις 4.000, αλλά το σίγουρο είναι πως στην κοινότητα του Κουμράν (σχετικά κοντά στην Ιουδαία –Νεκρά θάλασσα-) ήταν περί τους 200.
          Παράθετε κείμενά μου. Δεν ξεχνάω τι έχω γράψει. Δεν μπορεί να με τριπλάρεις!

Επίσης δεν είπα πως ως ιουδαϊκή αίρεση ήταν ασήμαντοι.
          Και το ΚΚΕ έχει μικρά ποσοστά στις εκλογές αλλά είναι εντός βουλής στην μεταπαπαδοπουλική ιστορία.
          Αν όμως φανταστείς τους βουλευτές του να παίρνουν τις λίγες έδρες τους και να πηγαίνουν για ασκητισμό στα βουνά, καταλαβαίνεις πως ως κόμμα γίνεται πλέον εντελώς αδιάφορο για την ελληνική κοινωνία παρότι ιστορικά θα είχε το ενδιαφέρον του.
          Απλά πράγματα. Μην τα κάνουμε πίνακες μαθηματικών.
          Ο ιουδαιος ιστορικος της εποχης του χριστου, Ιωσηππος……..
          Άστο μην το πιάνεις καθόλου.
          Ασφαλώς και δεν τον αμφισβητώ ως ιστορικό αλλά κατ’αρχάς τάσσεται βαμμένος Φαρισαίος. Από αυτόν θα πάρεις αντικειμενικά στοιχεία περί θρησκείας ;

Είναι σαν να βρίσκεις το 3000μ.Χ. μια πολιτικά «βαμμένη» εφημερίδα του 2017 και περιμένεις να βγάλεις άκρη.
          Έχει το ενδιαφέρον της ιστορικά αλλά όχι για να βρεις πολιτική αντικειμενικότητα.
          Θα μάθεις τι έτρωγαν οι άνθρωποι του 2017 από τις συνταγές που περιέχει ή τι τραγούδια άκουγαν στον πολιτισμό τους π.χ. την αξεπέραστη Θώδη.

Επίσης θα μαθεις ποια κόμματα υπήρχαν. Ε, αυτό που κάνει ο Ιώσηππος είναι πως απλά επιβεβαιώνει την ύπαρξη του χριστιανισμού σε κόντρα βέβαια όλων αυτών που πιστεύουν πως ο χριστιανισμός γεννήθηκε μετά τον 4ο αιώνα και άλλα τέτοια σαχλά τερτίπια.
          Όπως ακριβώς και η φήμη πως οι μαθητές έκλεψαν το πτώμα του Ιησού βγήκε από αυτούς που τον παρέδωσαν στους Ρωμαίους κι έτσι άθελά του επιβεβαίωσαν για πάντα και πως ο Ιησούς των ευαγγελίων υπήρξε και πως ο τάφος του έμεινε… άδειος!

Επίσης σου προτείνω να ψάξεις και να διαβασεις τη βιογραφία του Ιώσηπου και τα ανισόρροπα σκαμπανεβάσματά του υπέρ της επανάστασης των εβραίων, κατά της επανάστασης των εβραίων, κατά των Ρωμαίων, υπέρ των Ρωμαίων κλπ.

Τέλος, ο Ιώσηπος δεν είναι ακριβώς τη εποχής του Χριστού (όπως ανέφερες). Γεννήθηκε ΄περίπου 6-7 χρόνια μετά το θάνατο του Ιησού.
          Ολα τα ευαγγελια τηρουν σιωπη για την παιδικη ηλικια του χριστου, ενω μονο το ευαγγελιο του Ιωαννη αναφερει οτι ο χριστος εφτασε στα 12 ετη. Στη συνεχεια ολα τα ευαγγελια χωρις να βγαλουν "λαλια" στο ενδιαμεσο, κανουν ενα "μικρο" αλμα 25 τουλαχιστον ετων και πανε στις ημερες που εμφανιζεται ο Ιωαννης ο βαπτιστης στην ερημο ... Αυτη ειναι επισημη εκδοχη των παιδικων χρονων του χριστου φιλε ρογκιν
          1. Δεν αναφέρει ο Ιωάννης τίποτα για τα 12 χρόνια του Ιησού. Ο Λουκάς αναφέρει.
          2. Για τα παιδικά χρόνια του Ιησού έχω απαντήσει στο μήνυμά μου #8 στην πρώτη σελίδα αυτής της συζήτησης και ως ορθολογιστής απορρίπτω τα συνωμοσιολογικά σενάρια.
          3. Από τα 12ως τα 30 δεν είναι «άλμα» 25 ετών αλλά 18. Στο δεκαδικό αριθμητικό σύστημα βέβαια. Δεν ξέρω αν υπολογίζεις σε άλλο.
          Last edited by Orthologistis; 10-01-2017, 18:15.

Comment

• nik_killthemall
            nik_killthemall commented
            Editing a comment
            1. Αργα την θυμηθηκες την δεοντολογια φιλε μου. Παει τωρα ομως ... πηγαινε για χαινεκεν καλυτερα ...

2. Εχεις δικιο εγραψα απροσεκτα, ο Λουκας ηταν, κατ'αλλα τι αλλαζει αποσα λεω και οσα λες στο μυνημα 8 ? απτα 12 (στο ενα μονο ευαγγελιο) ως τα 30 ετη του χριστου, η σιωπη δεν ειναι η επισημη εκδοχη του βιου του χριστου ναι η οχι ? (και σιγα μην απαντησεις)

3. ο Ιωσηπος ειναι ιστορικη πηγη φιλε μου και εχει τα σκαμπανεβασματα μιας ιστορικης πηγης, δεν ειναι θρησκευτικη πηγη με τα σκαμπανεβασματα παραμυθιων, θαυματων, αγαπατε αλληλους, κατασφαξτε τον εχθρο μου, κλπ.
            Και προφανως τα σκαμπανεβασματα του Ιωσηπου εχουν "καθε λογο" να περιγραψουν τον Εσσαισμο μεγαλο, ετσι δεν ειναι ... ? ο γουεητ μα ο Ιωσηπος ηταν Φαρισαιος ...
            Κατα τάλλα ασφαλως μεχρι και το τελευταιο κομμα αποσα λεει ο Ιωσηπος ειναι ιστορικα πιο αξιοπιστο απο την Βιβλο. Θρησκευτικα παλι το αντιστροφο.
            Φανταζομαι με τον ιδιο τροπο θα πρεπει να απαξιωσουμε και την αλλη ιστορικη πηγη τον Πληνιο που και αυτος παρουσιαζει τον Εσσαισμο ως μεγαλο Ιουδαικο ρευμα της εποχης, ωστε να καταληξουμε στο χριστιανικο αφηγημα και να επικυρωσουμε με καθε τροπο την θρησκευτικη πηγη ... αυτο ειναι εξαλλου αγνωστικισμος και "ορθολογιστικη" ερευνα.

4. Αυτο
            "Σε κάθε περίπτωση, οι εξωτερικές ομοιότητες που εμφανίζονται στην κοινότητα των Εσσαίων με τον Χριστιανισμό όπως η νηστεία, η προσευχή, η ασκητική αυστηρότητα κ.λπ. πρέπει να εξηγηθούν σε βάθος και να αναλυθεί η προέλευσή τους και οι στόχοι που εξυπηρετούσαν, ώστε να υιοθετηθεί η λύση του δανεισμού των στοιχείων αυτών."
            ή αυτο
            "Some scholars maintain that John was influenced by the semi-ascetic Essenes,"

ειναι απτα λινκ που παρεθεσα ... πραγματι "αποκλειουν"καθε περιπτωση ο Ιησους και ο Ιωαννης ο Βαπτιστης να ειναι Εσσαιοι ...

στην επομενη ενοτητα παλι ... φιλακια ...
            Last edited by nik_killthemall; 11-01-2017, 11:36.

Originally posted by Orthologistis View Post

Τώρα το ξέρω πως θα σε στενοχωρήσω αλλά δεν βγάζεις αέρα αγνωστικισμού. Καραμπινάτος άθεος μοιάζεις.
          Δεν θα αμφισβητήσω το πώς νιώθεις αλλά απλά σου λέω πως δεν το βγάζεις.
          Κι αν δεν δέχεσαι αυτό που μου φαίνεται εμένα, δες στην κορυφή αυτής της σελίδας πως κι ο stavro το ίδιο ακριβώς λέει.
          Του μοιάζεις με το φίλο του τον evan που έχει αθεϊστικές καραμπίνες!
          Θέλω να πω δεν μου φαίνεσαι μόνο εμένα καραμπινάτος άθεος.

Φανατισμός σε τι ;
          Αυτά τα γλαφυρά με τις καραμπίνες ήταν για πλακίτσα...ο εβάν είναι δηλωμένος άθεος με τάσεις αγνωστικισμού, ενώ ο νικ είναι αγνωστικιστής με αθεϊστικές τάσεις!

Σαν καραμπινάτος άθεος, έχω να δηλώσω ότι η αθεϊα είναι εγωϊστικός αλτρουσμός με μια εκλεπτυσμένη ευαισθησία που καταπνίγει κάθε ανηθικότητα...ή μάλλον αυτός είναι ο αγνωστικιστής...ο άθεος είναι περισσότερο, "ηθική δίχως υποχρέωση ή επικύρωση!"
          Last edited by Stavrogin; 10-01-2017, 18:05.
          “if Stavrogin believes, he does not believe that he believes. And if he does not believe, he does not believe that he does not believe.”
          (Demons - Dostoyevsky)

Comment

Για τους δύο φίλους ο.κ. Εσύ τους ξέρεις καλύτερα.
            Για τα υπόλοιπα (αν και δεν μπορώ να διακρίνω αν τα γράφεις σοβαρά) καμιά πίστη δεν εξασφαλίζει απόλυτη ηθικότητα.
            Ούτε άθεος είναι εξ ορισμού ηθικός ή ανήθικος ούτε ο αγνωστικιστής ούτε ο χριστιανός.

Comment

"ανι"

ο μονος αντιλογος που μπορεις να κανεις ειναι να πατας κουμπακια μπλινκ μπλονκ πορδιτσες κλπ, γκετ γιουζντ του ιτ μαν.
              Ποιο αντίλογο να κάνω στην άποψή σου ότι ο Τζίσους ήταν από Εσσαίος μέχρι εξωγήινος με οκτώ πλοκάμια ρε ανοησιολόγε;
              Τράβα παρέα με το Λιακόπουλο να επιχειρηματολογήσεις για τους Ελ.
              Δεν εκπροσωπείς το αθεϊστικό σκεπτικό.
              Γιου αρ ον γιουρ οουν.

Comment

Για τους δύο φίλους ο.κ. Εσύ τους ξέρεις καλύτερα.
                Για τα υπόλοιπα (αν και δεν μπορώ να διακρίνω αν τα γράφεις σοβαρά) καμιά πίστη δεν εξασφαλίζει απόλυτη ηθικότητα.
                Ούτε άθεος είναι εξ ορισμού ηθικός ή ανήθικος ούτε ο αγνωστικιστής ούτε ο χριστιανός.
                Μίλησα πουθενά για απόλυτη ηθικότητα; Πάντως είτε άθεος είσαι, είτε αγνωστικιστής έχεις κάτι που στερείται ένας ένθεος: Είσαι απελευθερωμένος από τους περιορισμούς της θρησκείας και γίνεσαι μοναδικός ρυθμιστής της εξατομικευμένης ηθικής, της μοίρας και της ευδαιμονίας σου.
                (Demons - Dostoyevsky)

Comment

Originally posted by Stavrogin View Post

Μίλησα πουθενά για απόλυτη ηθικότητα; Πάντως είτε άθεος είσαι, είτε αγνωστικιστής έχεις κάτι που στερείται ένας ένθεος: Είσαι απελευθερωμένος από τους περιορισμούς της θρησκείας και γίνεσαι μοναδικός ρυθμιστής της εξατομικευμένης ηθικής, της μοίρας και της ευδαιμονίας σου.
                  Δεν ξέρω αν το β΄πρόσωπο είναι ρητορικό ή το γράφεις για εμένα.
                  Δεν συμφωνώ πως η εξατομίκευση της ηθικής αρμόζει σε κανόνες κοινωνιών.
                  Θα μου πεις πρέπει η κοινωνία να ζει με κανόνες;; Θα σου απαντούσα με όλη μου την καρδιά ΜΑΚΑΡΙ να μη χρειαζόταν και σ'αυτό είσαι πολύ μικρούλης αναρχικός μπροστά μου.

Δυστυχώς όμως καμιά κοινωνία σε καμιά ιστορική περίοδο δεν φάνηκε αρκετά ώριμη για να μπορεί να ζήσει έτσι.
                  Και να πω μια αλήθεια; Ούτε εγώ έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου πως θα άξιζε μια τέτοια κοινωνία.

Συνεπώς η ηθική και οι κώδικές της δεν μπορεί να εξατομικεύονται αλλά να έχουν μια παγκοσμιότητα (και πιστεύω πως η βάση της ηθικής δεν είναι υποκειμενική αλλά παγκόσμια).

Και μια τελευταία εξομολόγηση μια και σε λίγο αποχωρώ...
                  Βρίσκω εκπληκτική την επί του Όρους Ομιλια του Χριστού (αν έχεις ευκαιρία διάβασέ την Ματθαίος κεφ.5-7.
                  Ουσιαστικά τινάζει στον αέρα οποιονδήποτε νομίζει πως είναι καλός άνθρωπος. Και αυτό μ'αρέσει γιατί πιάνει άθεους και αγνωστικιστές αλλά και τους ίδιους τους χριστιανούς....

Ωραίο θέμα αλλά με παρασύρεις να καίω μαζί σου το αρχικό του θεματοθέτη.
                  Μ'αρέσεις που το κάνεις όμως....

Comment

Δεν ξέρω αν το β΄πρόσωπο είναι ρητορικό ή το γράφεις για εμένα.
                    Δεν συμφωνώ πως η εξατομίκευση της ηθικής αρμόζει σε κανόνες κοινωνιών.
                    Θα μου πεις πρέπει η κοινωνία να ζει με κανόνες;; Θα σου απαντούσα με όλη μου την καρδιά ΜΑΚΑΡΙ να μη χρειαζόταν και σ'αυτό είσαι πολύ μικρούλης αναρχικός μπροστά μου.

Δυστυχώς όμως καμιά κοινωνία σε καμιά ιστορική περίοδο δεν φάνηκε αρκετά ώριμη για να μπορεί να ζήσει έτσι.
                    Και να πω μια αλήθεια; Ούτε εγώ έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου πως θα άξιζε μια τέτοια κοινωνία.

Συνεπώς η ηθική και οι κώδικές της δεν μπορεί να εξατομικεύονται αλλά να έχουν μια παγκοσμιότητα (και πιστεύω πως η βάση της ηθικής δεν είναι υποκειμενική αλλά παγκόσμια).

Και μια τελευταία εξομολόγηση μια και σε λίγο αποχωρώ...
                    Βρίσκω εκπληκτική την επί του Όρους Ομιλια του Χριστού (αν έχεις ευκαιρία διάβασέ την Ματθαίος κεφ.5-7.
                    Ουσιαστικά τινάζει στον αέρα οποιονδήποτε νομίζει πως είναι καλός άνθρωπος. Και αυτό μ'αρέσει γιατί πιάνει άθεους και αγνωστικιστές αλλά και τους ίδιους τους χριστιανούς....

Ωραίο θέμα αλλά με παρασύρεις να καίω μαζί σου το αρχικό του θεματοθέτη.
                    Μ'αρέσεις που το κάνεις όμως....
                    Πριν σου απαντησω ολοκληρωμένα, εξηγησε μου λιγο αυτο το "μικρουλης αναρχικος μπροστα σου"?
                    (Demons - Dostoyevsky)

Comment

Θα μπούμε σε άλλη συζήτηση και οι διαχειριστές θα κλειδώσουν κι αυτή τη συζήτηση...
                      Μόλις είδα πως δεν μου επιτρέπεται η είσοδος στο θέμα Η ψυχολογία των συμμετεχόντων σε φόρουμ συζήτησης

Comment

Θα μπούμε σε άλλη συζήτηση και οι διαχειριστές θα κλειδώσουν κι αυτή τη συζήτηση...
                        Μόλις είδα πως δεν μου επιτρέπεται η είσοδος στο θέμα Η ψυχολογία των συμμετεχόντων σε φόρουμ συζήτησης
                        Δηλαδή εσύ ο ένθεος που ασπάζεσαι τον χριστιανισμό- τον τίγκα στους νόμους, τους κανόνες και τις προσευχές, γουστάρεις την ανυπαρξία νόμων πιο πολύ απο μενα τον άθεο ατομικιστή αναρχικό?
                        (Demons - Dostoyevsky)

Comment

Εγώ ο ένθεος δεν πιστεύω πως μπορεί να τηρήσει κανείς κανέναν νόμο που του επιβάλλεται έξωθεν.
                          Πόσο μάλλον έχοντας τα στάνταρ της καλοσύνης εκεί που τα θέτει ο Χριστός στην επί του όρους ομιλία.

ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ νομικό σύστημα, θεοκρατικό, θεόθεν, ανθρώπινο, εξωγήινο ή ό,τι άλλο θέλεις δεν κατάφερε ποτέ να φτιάξει μια κοινωνία χωρίς παραβάτες.
                          Η Αγία Γραφή είναι ο μόνος κώδικας που γνωρίζω στην οποία υπάρχει η παραπάνω παραδοχή ακόμα και γι'αυτόν τον ίδιο το νόμο του Θεού !!!
                          Και πάει και πιο πέρα...
                          Πως ακόμα και οι πιστοί του ίδιου του Θεού, Χριστού κλπ ΔΕΝ μπορούν να τηρήσουν το Νόμο που διδάσκουν και αγαπούν...

Συνεπώς, γιατί να γουστάρω το Νόμο;

Από την άλλη όμως τον θέλω γιατί μου αρέσει όταν ελέγχει τους άλλους για να είναι ωραίοι απέναντί μου.
                          Το πρόβλημα είναι πως εγώ δεν μπορώ να είμαι πάντα σε όλα εντάξει απέναντι στους άλλους.
                          Για την προστασία μου έναντι των άλλων λοιπόν ένας δίκαιος νόμος μου αρέσει.
                          Για την προστασία των άλλων από εμένα όμως, υπάρχει θέμα γιατί δεν μπορώ να τον τηρώ απόλυτα.

Ειλικρινά νομίζω πως σε αυτή την (κατά τη γνώμη μου) παντελώς μοναδική αλλά και αδιέξοδη αλήθεια, μόνο η εκδοχή του χριστιανισμού δίνει τη λύση.

Comment

...... με λίγα λόγια τον ίδιο αυτό Νόμο που δεν γουστάρω (όταν πρέπει να τηρήσω) τον γουστάρω τρελά όταν πρέπει να τον τηρούν οι άλλοι, σε βαθμό να με αγαπούν και να με τιμούν όπως τον εαυτό τους.

Τελικά...
                            Συμφωνώ με το Νόμο του Θεού ότι είναι καλός, αλλά εγώ ο ίδιος τον βρίσκω βαρύ κι ασήκωτο όταν πρέπει να τον τηρήσω.

Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλη λύση δοσμένη στην ανθρωπότητα γι'αυτό το αδιέξοδο, πέραν αυτής που διακηρύττεται στο χριστιανισμό.
                            (πάντα αναφέρομαι στο χριστιανισμό όπως το διαβάζω στην Κ.Διαθήκη και όχι όπως τον "διαβάζω" στους αυτοαποκαλούμενους εκπροσώπους του Χριστού.

Comment

Και με αυτά τα ουκ ολίγα, κατεβάζω διακόπτες για σήμερα και σας χαιρετώ με αγάπη.
                              Τα λέμε προσεχώς.

Να'στε όλοι καλά και καλή χρονιά παιδιά.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

• Orestes
                                μετα το πρωτο ραντεβου, τι κανω?
                                Orestes
                                Καλησπερα σε ολους, ειμαι 22 χρονων και μου αρεσει μια κοπελα που ειναι 24...την συγκεκριμενη που λετε, την γνωρισα τα χριστουγεννα μεσω κοινης παρεας...
                                Yesterday, 23:04
                              • Anna.io
                                Ζηλευω
                                Anna.io
                                Τον ζηλεύω τόσο πολύ δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.
                                ξεκίνησα μαζί του καθαρά μια σχέση σεξ εκείνος όμως άρχισε να με πιέζει για Περισσότερα κάτι...
                                Yesterday, 22:38
                              • papadope
                                Θέλετε να δώσετε μια γνώμη;
                                papadope
                                Γεια σας.
                                Ανέβασα ένα νέο μου τραγούδι και θέλω κάποιες γνώμες πάνω σ' αυτό. Αν έχετε την καλοσύνη να το ακούσετε, θα ήμουν ευγνώμων.
                                ...
                                15-01-2017, 20:34
                              • Orpheas
                                Μάλαμουτ Αλάσκας
                                Orpheas
                                Ο σκύλος μου ένα Μάλαμουτ Αλάσκας 6 μηνών θηλυκό με το όνομα Maya, (όνομα που του έδωσα επηρεασμένος από την ταινία Eight Below -2006)! H Maya δεν θέλει...
                                Malamute Alaskan
                                15-01-2017, 14:40
                              • PeterA
                                DJ από τα lidl
                                PeterA
                                απλά δέστε το
                                η μάλλον ακούστε το...
                                14-01-2017, 19:55
                              Working...
                              X