Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπορεί & να μην έγινε ποτέ το "Μπινγκ Μπανγκ".

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Μπορεί & να μην έγινε ποτέ το "Μπινγκ Μπανγκ".

loading...
    ΥΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΗΣ.

Εάν, λέω εάν!!!
    1] { Στοιχείο – άτομο }, όπου αποτελείτε από:
    α)= Θετικό, β)= αρνητικό, γ)= ουδέτερο..

2] { Ύλη }, όπου αποτελείτε από:
    α)= Άτομο σε πλειοψηφία, β)=άτομα άλλου τύπου, γ)= στοιχείο συνοχής..

3] { Μαύρη τρύπα – σκουληκότρυπα – μάτι του Κυκλώνα }, όπου αποτελείτε από:
    α)= Απόλυτο σκοτάδι, β)= απόλυτη ελκτική ενέργεια, γ)= απόλυτη συμπιεστική διαμορφωτική ικανότητα…

Στο απέραντο {Σύμπαν} όπου τα όρια αυτού είναι άγνωστα μπορεί & να συμβαίνουν γεγονότα ναι μεν πέρα από κάθε φαντασία αλλά απλά & εφικτά, έτσι ώστε το αδιανόητο & το ανέφικτο να είναι & τόσο αληθοφανές εις τρόπον ώστε νοητά να παρακάμπτεται αυτού καθεαυτού το αυτονόητο & να ψάχνουμε για κάτι άλλο;

{ Στοιχεία – άτομα}, περιφερόμενα στο αχανές Σύμπαν δεν προσδίδουν πρόσφορο έδαφος για μελέτες & είναι σχεδόν αδύνατος ο εντοπισμός τους, έτσι ώστε απλά να ονομάζονται ( Κοσμικά στοιχεία).

{ Ύλη }, διάφορες μάζες μέσα στο ορατό σύμπαν είναι ευδιάκριτες & χαρτογραφημένες αλλά & με δυνατότητα εξερεύνησης των λοιπών στοιχείων σύνθεσης αυτών.

{ Μαύρη τρύπα – σκουληκότρυπα – μάτι του Κυκλώνα }, όπου σε κάθε περίπτωση είναι τα πλέον σημαντικότερα κομμάτια του σύμπαντος που χρήζουν περαιτέρω διερεύνησης & για εμένα είναι αναμφίβολα τα μοναδικά ενεργειακά φαινόμενα υπεύθυνα για την δημιουργία του γνωστού αλλά & του άγνωστου σύμπαντος.
    Υπαρκτά φαινόμενα στο απέραντο σύμπαν χωρίς καμία δυνατότητα από εξωτερικό παρατηρητή να λάβει έστω & μερική γνώση του τι συμβαίνει μέσα σε αυτά τα φαινόμενα.
    Έχοντας μόνο εικασίες, πολλή φαντασία, αλλά & αναπόδεικτες θεωρίες για το ρόλο αυτών των φαινομένων στο σύμπαν είναι στοιχεία που επιτρέπουν στον οιονδήποτε & οποτεδήποτε να έχει άλλη αντίληψη για τον ρόλο που διαδραματίζουν στο σύμπαν αυτά τα φαινόμενα, αρχής γενομένης ότι στην ουσία όλες οι έως τώρα θεωρίες βασίζονται στην αρχή του μεγάλου "Μπινγκ Μπανγκ" & όλων των ακολουθιών που δύναται να προκύψουν.
    Αντιλαμβανόμενος λοιπόν την δημιουργία καθαρά ως «αρμονία, σύμπνοια, επικοινωνία, αλυσιδωτή συνοχή» θεωρώ τα φαινόμενα αυτά τις πλέον πιθανές «Μήτρες» δημιουργίας ύλης με την ακολουθία { σύμπλευση – συμπίεση – αλυσιδωτή συνοχή} = Μάζα..
    Εξηγούμε:
    Κανείς δεν μπορεί να δει την «μαύρη τρύπα», αρχή & τέλος αυτής.
    Κανείς δεν μπορεί να δει την δημιουργία της ύλης παρά μόνο υπαρκτά στοιχεία.

Αυτά τα περί της θεωρίας μου & θα περιμένω την κατάρριψη ή την διάδοση αυτής..

lol καλό είναι να ανοίξεις κανένα βιβλίο, να διαβάσεις τουλάχιστον τους ορισμούς. Ξέρεις, απλά για να έχεις ιδέα πως ονομάζονται αυτά τα οποία προσπαθείς να διαπραγματευτείς. φιλικά έτσι; στο λέω επειδή εμφανέστατα δεν ξέρεις γιατί πράγμα μιλάς. Ξεκίνα από τη wiki pedia, άτομο μόριο πυρήνας ηλεκτρόνιο πρωτόνιο και πάει λέγοντας.
    Blog: Απελευθέρωση απο τα δεσμά!

Comment

Originally posted by apeleytheros View Post
      lol καλό είναι να ανοίξεις κανένα βιβλίο, να διαβάσεις τουλάχιστον τους ορισμούς. Ξέρεις, απλά για να έχεις ιδέα πως ονομάζονται αυτά τα οποία προσπαθείς να διαπραγματευτείς. φιλικά έτσι; στο λέω επειδή εμφανέστατα δεν ξέρεις γιατί πράγμα μιλάς. Ξεκίνα από τη wiki pedia, άτομο μόριο πυρήνας ηλεκτρόνιο πρωτόνιο και πάει λέγοντας.
      Όντως,ένα βιβλίο εκλαϊκευμένης επιστήμης θα ήταν καλή αρχή.

Comment

Εγώ δεν κατάλαβα καν ποια είναι η θεωρία, απλώς ότι οι μαύρες τρύπες υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν και φτύνουν ύλη.

So what?

Καλό το χόρτο ε;
        Η Ιπποτική Τέχνη του Ξίφους -- The ARMA -- ARMA Hellas
        War is brutality; Duelling, is art. -- Paper is my canvas, pens my brushes, and naught but words my precious paints...
        Yo, ho, haul together, hoist the colors high. Heave ho, thieves and beggars, never shall we die...

Zeitgeist Movement & The Venus Project

Comment

Αυτή η πρόταση δεν αποτελεί αντεπιχείρημα. Το αντεπιχείρημα ενυπάρχει μέσα στις ίδιες τις επιστημονικές θεωρήσεις που υποστηρίζουν τη θέση αυτή (περί συμβάντος Big Bang), και λαμβάνει τη θέση 'αμφιβολίας'.
          Εφόσον:
          "μπορεί να έγινε το Big Bang"
          σημαίνει ότι
          "μπορεί"
          , εξίσου, "και να μην έγινε".
          Last edited by stavmanr; 17-02-2011, 13:08.

Comment

Καλημέρα & πάλι στους θαμώνες!!!
            Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν από φυσική και χημεία, γιατί όσο και εάν προσπάθησα δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό με την απορία μου!!!
            Α] Το υδρογόνο είναι το κύριο στοιχείο του Σύμπαντος. {το διάβασα αυτό}.
            Β] Το υδρογόνο είναι το κύριο καύσιμο του Ήλιου μας. {Έχω διαβάσει την σχετική κατάσταση}.
            Γ] Το υδρογόνο όταν αναφλεγεί στην ατμόσφαιρα ή όπου αλλού, αφήνει ως κατάλοιπο της καύσης του νερό.
            Η ερώτηση έχει ως εξής:
            Το υδρογόνο όταν είναι εντελώς μόνο του! δηλαδή απολύτως μόνο του, σε πλήρες κενό αέρος, χωρίς την παρουσία οξυγόνου ή άλλου στοιχείου που να δίνει το εύνασμα για ανάφλεξη ή αυτανάφλεξη, αλλά τεθεί σε θερμοκρασία αυτανάφλεξης υπό προϋποθέσεις και από άλλης μορφής ενέργειας {όχι φωτιάς ή τριβής ή σε κατάσταση πλάσματος κλπ.} τί θα συμβεί στο υδρογόνο??????
            Ειλικρινά δεν γνωρίζω από φυσική & εάν μπορεί κάποιος ας μου πει που μπορώ να διαβάσω σχετικά πειράματα!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
            Ιωάννης Κισανάκης.
            Last edited by ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ; 21-01-2012, 10:48.

Comment

Το υδρογόνο σαν "καύσιμο" του ήλιου λειτουργεί τελείως διαφορετικά, από την συνήθη καύση του, παρουσία οξυγόνου. Η καύση του υδρογόνου στον ήλιο αποτελεί θερμοπυρηνική αντίδραση, από την οποία χοντρικά παράγεται ήλιον (He) και ένα ποσοστό ύλης, της τάξης του 0,7% μετατρέπεται σε ενέργεια. Η ενέργεια αυτή είναι κυριολεκτικά τεράστια συγκριτικά με ότι έχουμε σαν εμπειρία στην γη.
              Οι συνθήκες που γίνεται αυτή η μετατροπή, είναι μάλλον προς το παρόν αδιευκρίνιστες. Οπότε το να μιλάμε για θέρμανση σε κάποια θερμοκρασία όπου καίγεται αυτοτελώς το υδρογόνο, δεν βρίσκω να έχει νόημα. Αν το θερμάνουμε σε θερμοκρασίες που μπορούμε πρακτικά να το κάνουμε, νομίζω ότι απλά θα έχουμε θερμό υδρογόνο...
              Τα γράφω με κάθε επιφύλαξη μια και δεν είμαι φυσικός. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει καλύτερα, ευχαρίστως να με διορθώσει.
              ------

(Και μια σημείωση, μην χρησιμοποιείς bold στο σώμα του κειμένου. Τα bold είναι για να επισημάνουμε μια λέξη που και που....)
              auto save - auto restore

Comment

Originally posted by ΚΙΣΑΝΑΚΗΣ View Post
                Καλημέρα & πάλι στους θαμώνες!!!
                Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν από φυσική και χημεία, γιατί όσο και εάν προσπάθησα δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό με την απορία μου!!!
                Α] Το υδρογόνο είναι το κύριο στοιχείο του Σύμπαντος. {το διάβασα αυτό}.
                Β] Το υδρογόνο είναι το κύριο καύσιμο του Ήλιου μας. {Έχω διαβάσει την σχετική κατάσταση}.
                Γ] Το υδρογόνο όταν αναφλεγεί στην ατμόσφαιρα ή όπου αλλού, αφήνει ως κατάλοιπο της καύσης του νερό.
                Η ερώτηση έχει ως εξής:
                Το υδρογόνο όταν είναι εντελώς μόνο του! δηλαδή απολύτως μόνο του, σε πλήρες κενό αέρος, χωρίς την παρουσία οξυγόνου ή άλλου στοιχείου που να δίνει το εύνασμα για ανάφλεξη ή αυτανάφλεξη, αλλά τεθεί σε θερμοκρασία αυτανάφλεξης υπό προϋποθέσεις και από άλλης μορφής ενέργειας {όχι φωτιάς ή τριβής ή σε κατάσταση πλάσματος κλπ.} τί θα συμβεί στο υδρογόνο??????
                ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ!!!
                ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
                Ιωάννης Κισανάκης.
                Όταν λέμε μεταφορά ενέργειας εννοούμε βομβαρδισμό του στοιχείου με φωτόνια, άρα όταν παρέχεις ενέργεια με κάποιο τρόπο το "κενό" σου δεν θα είναι τόσο κενό. Είτε αυτό γίνεται με επαφή είτε από απόσταση είτε με φωτιά δεν έχει σημασία. Η αιτία εδώ δεν έχει σχέση όσο το αποτέλεσμα. Λοιπόν αν βομβαρδίσεις ένα μόνο άτομο υδρογόνου με πολύ μεγάλη ενέργεια τότε η ισχυρή πυρηνική δύναμη καταλύεται και ο πυρήνας καταρρέει παράγοντας ή μάλλον απελευθερώνοντας άλλα σωματίδια και κβάντα. Είναι ας πούμε κάτι σαν το πείραμα στο CERN απλά σε πολύ μικρότερη ένταση και κλίμακα. Εκεί ενέργεια δίνουν μέσω της σταδιακής επιτάχυνσης των σωματιδίων και η οποία απελευθερώνεται στιγμιαία σχεδόν κατά την σύγκρουση των πρωτονίων. Στο πείραμα σου απλά του αυξάνεις την ενέργεια σταδιακά.

Ως προς τα Α,Β,Γ
                Α)Είναι λόγω της απλότητάς του το πιο συχνό στοιχείο στο Σύμπαν.
                Β)Σε αυτήν την φάση ναι. Αργότερα θα κάψει και το Ήλιο και μόλις φτάσει στα βαρύτερα λόγω της κατάρρευσής του, λογικά, θα γίνει η λεγόμενη έκρηξη σουπερνόβα.
                Γ)Όταν μιλάμε για καύση εννοούμε αντίδραση ενός στοιχείου με το οξυγόνο και τίποτα άλλο! Αν εννοείς ότι η αντίδραση του οξυγόνου με το υδρογόνο αφήνει νερό, ισχύει φυσικά αφού 2Η+Ο-->Η2Ο.

Comment

Καλημέρας σας & πάλι!!!
                  Πρώτα από όλα θέλω να γίνει καλά αντιληπτό ότι δεν προσπαθώ ούτε να κουράσω κάποιον! αλλά & πάνω από όλα να μην προσπαθώ να περάσω την ώρα μου, «χαζολογώντας & προσπαθώντας να δω ποιος ξέρει τι; και πόσα ξέρει;».
                  Ξέρω πολύ καλά ότι όταν διαβάζεις σίγουρα μαθαίνεις αλλά & εμπλουτίζεις την αντίληψή σου, αλλά πάντα με βάση τις θεωρίες άλλων ερευνητών & Επιστημόνων!!!
                  Εγώ σε αυτή την περίπτωση αυτό που θέλω να μάθω είναι:
                  Όταν άτομα υδρογόνου σε μια «άλφα» κατάσταση & σε συγκεκριμένες συνθήκες,
                  υψηλή πίεση, περικυκλωμένα με άτομα από ήλιο, βομβαρδιζόμενα συνεχώς από υψηλής συχνότητας ακτινοβολία, χωρίς άλλα αέρια στοιχεία, χωρίς την δυνατότητα αυτανάφλεξης, με λίγα λόγια τεθούν σε μια κατάσταση όπου ως αναφλέξιμο υλικό θα πρέπει να αναφλεγεί, να διασπαστή, αλλά δεν θα μπορεί με την έλλειψη όλων των άλλων στοιχείων που χρειάζονται για να επέλθει σε αυτή την κατάσταση η ύλη.
                  Τότε είναι το ερώτημα του τι θα συμβεί στο πρωτόνιο ή στο ηλεκτρόνιο; Τι θα συμβεί στο άτομο ή στα άτομα του υδρογόνου μέσα στον κλοιό από ήλιο; Μήπως ή τάση προς διάσπαση του πρωτονίου με το ηλεκτρόνιο δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί με καταλύτη το ήλιο;
                  Μήπως η κατάσταση αυτή δημιουργήσει μια συνεχή {δράση & αντίδραση} στο ίδιο χώρο-χρονικό σημείο με αποτέλεσμα την διαρκή σύγκρουση & όχι απαραίτητα συγχώνευση δύο ατόμων υδρογόνου σε ένα & την δημιουργία του ατόμου ήλιο; Ή ότι;
                  Εάν ο δεσμός {Πρωτόνιο + ηλεκτρόνιο} είναι άρρηκτος σε άλλη «κατάσταση» πλην της {Πυρηνικής διάσπασης} ή {Σύντηξης του ατόμου} μήπως θα έχουμε μια άλλης μορφής διαρκούς «δράσης & αντίδρασης» υψηλών ταχυτήτων σε «πρωτόνια & ηλεκτρόνια» με αποτέλεσμα την έκκληση «ενέργειας»…
                  Σε άλλη μια προσπάθειά μου να κάνω καλύτερα αντιληπτή την ερώτησή μου έχουμε:
                  { θερμοκρασία ανάφλεξης = διαστολή ατόμου = απομάκρυνση {ηλεκτρονίου} από τον πυρήνα {πρωτόνιο} = μικρή απομάκρυνση σημαίνει & ταυτόχρονη ψύξη = συστολή, και σε κάθε περίπτωση ξανά η ίδια διαδικασία στον χώρο και στον χρόνο που αυτό είναι εφικτό να συμβεί…

Ευχαριστώ & ευελπιστώ να μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να διαβάσω γύρω από αυτά τα πράγματα για να μου φύγει η απορία!!!!!!
                  Last edited by skam; 20-01-2012, 13:30.

Comment

Το Ήλιον δεν είναι καταλύτης της θερμοπυρηνικής αντίδρασης, αλλά αποτέλεσμα. Τα Άτομα του υδρογόνου σχηματίζουν ανά τέσσερα, "βαρύτερα" άτομα ηλίου, με σύγχρονη μια μικρή απώλεια μάζας που μετατρέπεται σε ενέργεια.
                    Ο δεσμός πρωτονίου ηλεκτρονίου δεν θεωρείται άρρηκτος.
                    Γενικότερα όμως δεν είμαι σίγουρος τι θες να ρωτήσεις.

Αν θες μερικές σελίδες που σχετίζονται με την θερμοπυρηνική αντίδραση του υδρογόνου στον Ήλιο, βρήκα πρόχειρα τις ποιο κάτω, αλλά υπάρχουν σχετικά πάμπολλες, με μια αναζήτηση θα βρεις όσες θες.

http://el.wikisource.org/wiki/Μαύρες_Τρύπες
                    http://2lyk-syrou.kyk.sch.gr/ergasies/hliako/ilios.htm
                    http://www.physics4u.gr/articles/2007/star_mass.html
                    http://www.physics4u.gr/articles/200...formation.html
                    https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:59A1aUzpy2UJ:www.scienceline.gr/structure%20and%20evolution%20of%20stars.doc+θερμο πυρηνική+αντίδραση&hl=el&gl=gr&pid=bl&srcid=ADGEES iVyWDm7ju1BdN9gWKtJnTwFtuTJaa5GXoEEghUwrbPI_GYfeFG 9B1Ech-E7sNQgABnK4MP4nlb0IKe0Ac-yebCDwGOhSqpwF-IHqHJ53v2QQ53TS238apRUKSxwkYM-b8Ugfud&sig=AHIEtbSt-uy9tOR2_NzjlRbr7cSWD2xJBg&pli=1

(Σημ. Άλλο ο αστέρας Ήλιος, άλλο το στοιχείο Ήλιον (He))

Μην γράφεις με bold, απαγορεύεται. Τελευταία φορά τα διορθώνω.
                    Last edited by skam; 20-01-2012, 13:30.
                    auto save - auto restore

Comment

Γεια σας & πάλι!!!
                      Δεν άργησε & πολύ να έρθει μια νέα θεωρία που να πλησιάζει την δική μου θεωρία όπως διάβασα σε νέα άρθρα!!
                      http://physics4u.gr/blog/?tag=big-bang

Comment

Καλημέρα σε όλες και όλους σας!.

Αρκετά χρόνια πέρασαν από την δημοσίευσή μου και παρόλα τα χιλιάδες views, μάλον δεν έχει γίνει αντιληπτό, το νόημα της θεωρίας μου, ώστε να μην μπορεί να γίνει η κατάρριψη αυτής ή να υπάρξει ουσιαστική συζήτηση επ'αυτής..

Παράλληλα η Νάσα και άλλοι ερευνητικοί σταθμοί, με βροχή ανακοινώσεων, μιλούν για πολλά, μα πάρα πολλά, παρόμοια ηλιακά συστήματα, με πιθανούς κατοικίσημους πλανήτες κ.λ.π..

Θέλω λοιπόν να ξαναρωτήσω, κάτι πολύ απλό και καταννοητό πιστεύω.

Η βασική αρχή της θεωρίας της δημιουργίας, ξεκινάει με την φράση, “Κάπως έγινε η πρώτη πυρηνική σύντηξη και εγένετο ο Ηλιος” κ.λ.π. -κ.λ.π..

Το μια “φορά”, για να μπορούμε να δικαιολογήσουμε, κάτι που δεν μπορούμε να αποδείξουμε, θα μπορούσε να ξεπεραστεί, έαν φυσικά όλα τα υπόλοιπα αποδεικνυόντουσταν επακριβώς.

Σε κάθε περίπτωση όμως, όλα είναι “φλου” και κάθε προσπάθεια τεκμηρίωσης, του ενός ή του άλλου, προκαλεί νέες παραμέτρους και νέες αντιπαραθέσεις, δείχνοντας σταθερά το αδιέξοδο..

Οι δικές μου ερωτήσεις είναι οι παρακάτω:

1] Όχι μια, αλλά εκατομμύρια φορές, στο απέραντο σύμπαν, προέκυψε το “some how”, έχοντας πλέον, εκατομμύρια ηλιακά συστήματα, παρόμοιο με το δικό μας, θεωρώντας το αποδεκτό, αλλά η θεωρία μου, δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή, αν και είναι η μόνη, που μπορεί να επαναληφθεί, άπειρες φορές μέσα στο απέραντο σύμπαν, χωρίς ιδιαίτερα πολύπλοκες συνθήκες όπως το “some how”..

2] Μήπως η επιστήμη είναι σε λάθος δρόμο, αλλά τα “κεφάλαια” για ερευνητικούς σκοπούς πολλά;

3] Μήπως η δημιουργία πραγματικά ξεκίνησε από έναν “παλμό”, ο “παλμός” δημιούργησε τις “χορδές”, οι “χορδές” δημιούργησαν την ύλη, ή ύλη δημιούργησε τα ορατά ουράνια σώματα, τα ουράνια σώματα δημιούργησαν τα πλανητικά συστήματα και τέλος οι ασκούμενες δυνάμεις από τα πλανητικά συστήματα, δημιουργούν τον εκάστοτε ήλιο τους;

4] Είναι ή δεν είναι τα πάντα, “ορατά και αόρατα” ένα πολυμορφικό {συν-πλήν};

Με σεβασμό.

Ιωάννης Κισανάκης.

Comment

Ολα ειναι απλες θεωριες κι οτι θελει πιστευει ο καθενας κι εγω φυσικα ειμαι κατα της θεωριας του μπινγκ μπανγκ αλλα δεν θα κατσω κι ολας να το αναλυσω.

Comment

Originally posted by Lightangel7 View Post
                            Ολα ειναι απλες θεωριες κι οτι θελει πιστευει ο καθενας κι εγω φυσικα ειμαι κατα της θεωριας του μπινγκ μπανγκ αλλα δεν θα κατσω κι ολας να το αναλυσω.
                            Πάλι καλά που δεν θα κάτσεις να το αναλύσεις γιατί θα είχαμε ολοκληρωτική ανατροπή στο πως δημιουργήθηκε ο κόσμος.
                            Last edited by Alien666; 02-12-2017, 10:00.
                            Stayrogin, γυρνα πισο η εστο τηλεφόνα

Comment

Collapse

• Orestes
                              Reply to Καθυστερηση 5 μερες, αγχος!!
                              Orestes
                              @tTopGear Να εισαι καλα φιλε, επιβεβαιωθηκαν ολα οσα ειπες, της ηρθε περιοδος κανονικα πριν λιγο, το αγχος και το κρυολογημα ηταν η αιτια της καθυστερησης...
                              Today, 18:49
                            • TopGear
                              Reply to Καθυστερηση 5 μερες, αγχος!!
                              TopGear
                              Τον αέρα στο προφυλακτικό, τον αφαιρείς κατά την τοποθέτησή του, ώστε να μη συμπιέζεται μέσα κατά τη διάρκεια της πράξης και προκαλέσει από την πίεση...
                              Today, 16:05
                            • wooded glade
                              Reply to Η βασική αντίφαση της αριστεράς.
                              wooded glade
                              Ό κόσμος της αριστεράς είναι μία μικρή 124 ΠΒΕ.
                              Αγαπάμε 124 ΠΒΕ αλλά δεν παύει να είναι και αφασία η κατάσταση.
                              Απέναντι που πήγα μετά, στους...
                              Yesterday, 23:04
                            • Alien666
                              Reply to Η βασική αντίφαση της αριστεράς.
                              Alien666
                              (Δεν μου αφήνει να κάνω quote για κάποιον λόγο). Πολλές φορές ο ίδιος που θεωρεί "εφικτή" αυτή την κοινωνία, την θεωρεί και "ιδεατή"....
                              Yesterday, 22:39
                            • wooded glade
                              Ελεημοσύνη από τα ... Lidl και Ζαχάρωφ
                              wooded glade
                              Τώρα θα μας δίνουν και τα Lidl ελεημοσύνη σύμφωνα με ανακοίνωση της επιχειρήσεως.
                              Εγώ πάντως μιά φορά που είχα πάρει κάτι μελομακάρονα από εκεί,...
                              Yesterday, 21:04

Θέματα

Collapse

Working...
                            X