Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Αγαπητέ φίλε Μανώλη Καλή σου μέρα.
    Όπως σου έχω πει άνοιξα το θέμα αυτό για συζήτηση. Βλέπω όμως ότι Δέν υπάρχουν συζητητές διαθέσιμοι για τη θεματολογία.
    Έτσι αποφάσισα να το κλείσω εδώ.
    Εμείς φυσικά μπορούμε να συνεχίσουμε τη θεματολογία εκτός φόρουμ από τον Messenger.
    Όποτε έχεις χρόνο και διάθεση επικοινώνησε.
    Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Comment

Originally posted by relativer777 View Post
      Πρώτον. Την ενέργεια που σου έχουν πάρει δεν μπορείς να την πάρεις πίσω,
      Mia ερώτηση, όταν λέμε "ενέργεια" , είναι η κατάληλη σωστή λέξη?
      Ενέργεια είναι η μαγνητική ηλεκτρική θερμική πυρηνική κλπ, εδώ για ποια ακριβώς ενέργεια λες?

Μήπως θέλεις να πεις "καλή διάθεση" ή κάτι άλλο και λες "ενέργεια" ?

Και αυτό δεν είναι μόνο με αυτήν την λέξη αλλά και σε άλλα σημεία χρησιμοποιούνται λέξεις που δεν ταιριάζουν με την επιστημονική τους σημασία και αυτό προκαλεί μια σύγχηση.
      Last edited by Radrose; 18-12-2017, 13:59.
      Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Αγαπητή Radrose καλησπέρα.
        Στην πρώτη σου ερώτηση η απάντηση είναι ναί.
        πρόκειται για ενεργειακό δυναμικό το οποίο είναι ακτινοβολίες,γνωστές στους επιστήμονες ώς κοσμική ακτινοβολία ή κοσμική ενέργεια. Κάποιος Αυστριακός ψυχολόγος ονόματι Wilhelm Reich είχε εφεύρει μία συσκευή την οποία αποκαλούσε οργονικό συσσωρευτή. Και το είδος της ακτινοβολίας Οργόνη. Αυτά μπορείς να τα βρεις εύκολα μιάς και. Αυτός έκανε αυτή την ανακάλυψη στην Αμερική που τον καταδίκασαν σε φυλάκιση και πέθανε φυλακισμένος από πνευμονία.
        Στην παρατήρησή σου ότι χρησιμοποιώ λέξεις που Δέν ταιριάζουν με την επιστημονική τους σημασία, οφείλεται στο ότι η επιστήμη Δέν αναγνώρισε ποτέ ανοιχτά τον αποκρυφισμό. Η διάθεση είναι συναίσθημα ώς αποτέλεσμα κάποιων άλλοτε εσωγενών ή εξωγενών παραγόντων. Δέν ανήκουν σε ενεργειακές δυνάμεις.
        Για όποια άλλη απορία θέσε τα ερωτήματά σου και άν γνωρίζω θα τα απαντήσω ευχαρίστως.
        Παρ'ότι είχα αποφασίσει να κλείσω το θέμα, σου απάντησα για λόγους ευγενείας. Δέν ξέρω κατά πόσο σε κάλυψαν οι απαντήσεις μου. Απλά έως εκεί γνωρίζω για της ερωτήσεις που μου έκανες.

Comment

Πρόσεξε, κοσμική ακτινοβολία από εδώ
          https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...BD%CE%B5%CF%82
          Οι κοσμικές ακτίνες ή κοσμική ακτινοβολία είναι μία κατηγορία ακτινοβολίας που αποτελείται από σωματίδια υψηλών ενεργειών τα οποία παράγονται σε κάποιο μέρος του Σύμπαντος μακριά από τη Γη και προσκρούουν στην ατμόσφαιρα της Γης με ανιχνεύσιμα αποτελέσματα. Μία από τις κύριες πηγές, ίσως και μοναδική, των κοσμικών ακτίνων είναι οι υπερκαινοφανείς αστέρες, οι οποίοι έχουν ως αποτέλεσμα την έκλυση τεραστίων ποσοτήτων ενεργειών.[1]
          Πρόκειται για ακτινοβολία που δεχόμαστε παθητικά, όλοι, και δεν μπορούν να μας πάρουν, δηλαδή όπως το λές, "Πρώτον. Την ενέργεια που σου έχουν πάρει" δεν βγαίνει νόημα από αυτό και είναι δύσκολο να το παρακολουθήσω.
          Η ενέργεια που μπορούν να πάρουν από ένα άνθρωπο είναι η θερμική, ένας άνθρωπος όπως και ένα ζώο, παράγει θερμότητα.

Τώρα, για τον συγγραφέα που λές, έστω ότι αυτή η οργόνη ήταν και είναι σημαντικό, έστω ότι ήταν ένα υπερόπλο που οι ΗΠΑ ήθελαν να καρπωθούν για τον δικό τους στρατιωτικό μηχανισμό, ε, αν αυτό ίσχυε, δεν θα ξέραμε καθόλου για τον ΒΡ και ούτε θα προλάβαινε να δημοσιεύσει βιβλίο, θα είχε πάει για ευρεσιτεχνία και εκεί ή θα εξαφανιζόταν ή θα είχαμε τον αριθμό της πατέντας.

Τέλος, όταν η επιστήμη ΔΕΝ μπορεί να αναγνωρίσει ανοιχτά ή κλειστά κάποια πράγματα, όπως εδώ ο αποκρυφισμός, τότε το πιθανότερο είναι αυτό το πράγμα να μην είναι επιστημονικό και να μην αποδεικνύεται εργαστηριακά και επομένως δεν φταίει η επιστήμη αλλά το "πράγμα" αυτό το οποίο δεν ... αν λοιπόν ο ΒΡ είχερ ανακαλύψει συσκευή, τότε ΟΛΑ θα έπρεπε να είναι αποδεδειγμένα.

Δε ξέρω, κρατώ κάποιες σοβαρες επιφυλάξεις για το θέμα και γενικώς κρατώ μερικές αρχές στην ζωή μου, δύο από αυτές...
          Το πολύ συνομοσιολογικό δεν είναι σωστό και προσπαθεί να καλύψει γεγονότα ανύπαρκτα.
          Όποιος θέλει να μάθει περί συνομωσιών και μυστικών εταιριών, δεν έχει παρά να διαβάσει την ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης και την ιστορία της Φιλικής Εταιρίας

Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Αγαπητή Radrose δεν είπα τίποτα για συνομωσίες και για μυστικές υπηρεσίες. Απλά ανέφερα γεγονότα. Με λίγο ψάξιμο θα το διαπιστώσεις. Το γιατί του έκαψαν τα βιβλία και του απαγόρευαν να εκδώσει του ιδίου θέματος Δέν μου είναι γνωστό.

Μία από τις κύριες πηγές, ίσως και μοναδική, των κοσμικών ακτίνων είναι οι υπερκαινοφανείς αστέρες, οι οποίοι έχουν ως αποτέλεσμα την έκλυση τεραστίων ποσοτήτων ενεργειών.[1
            Το ποιό πάνω είναι επιστημονικώς λάθος, διότι Δέν συμπεριέλαβαν τα pulsar Τα οποία εκπέμπουν τεράστια ποσά ενεργείας διακόρπτοντας ραδιενεργά σωματίδια καθώς και τα πολύ μεγάλου μήκους κύματα που διαχέουν το σύμπαν.
            Αυτά που αναφέρεις είναι από την διδακτέα ύλη του τμήματος φυσικής. Μου είναι γνωστά. Μάλλον σου διέφυγε ότι :

Οι κοσμικές ακτίνες ή κοσμική ακτινοβολία είναι μία κατηγορία ακτινοβολίας που αποτελείται από σωματίδια υψηλών ενεργειών τα οποία παράγονται σε κάποιο μέρος του Σύμπαντος μακριά από τη Γη και προσκρούουν στην ατμόσφαιρα της Γης με ανιχνεύσιμα αποτελέσματα.
            Είναι σαφήνεια ? Κάπου στο Σύμπαν ?
            Αυτά είναι ασάφειες λόγω άγνοιας.
            Ποιά σωματίδια υψηλών ενεργειών δέν βλέπω να κατονομάζει ο γράφων το άνω κείμενο. Μήπως εννοεί τα νετρόνια? Φωτόνια? Αυτό το ασυνάρτητο κείμενο είναι άκρως αντι επιστιμονικό.

2: Για την φράση: "Η ενέργεια που σου έχουν πάρει" Ο ανθρώπινος οργανισμός δεν παράγει μόνο θερμική ενέργεια. Παράγει και ηλεκτροχημικη ενέργια την οποία χρησιμοποιεί ο εγκέφαλος καθώς και το νευρικό σύστημα. Ο Άνθρωπος λαμβάνει,Παράγει και εκπέμπει αρκετά είδει ενέργειας όπως η γνωστότερη "θερμική".
            Υπάρχει αποδεδειγμένος επιστημονικά η επαγωγική αλληλεπίδραση. Αυτός είναι ο τρόπος μετάδοσης της ενέργειας που εκπέμπει και απορροφά ο άνθρωπος.
            3: Το ότι Δέν είναι αποδεκτή η μεταφυσική από την επιστημονική κοινότητα το έχω αναφέρει ποιό πάνω. Απλά Δέν το πρόσεξες.
            Αυτό οφείλεται στο ότι το σημερινό επίπεδο της επιστήμης Δέν είναι τόσο προϊγμένο όσο απαιτείται για της εργαστηριακές αναλύσεις και επιβεβαιώσεις.
            Κάτι άλλο ?

Comment

Αγαπητή Radrose δεν είπα τίποτα για συνομωσίες και για μυστικές υπηρεσίες. Απλά ανέφερα γεγονότα. Με λίγο ψάξιμο θα το διαπιστώσεις. Το γιατί του έκαψαν τα βιβλία και του απαγόρευαν να εκδώσει του ιδίου θέματος Δέν μου είναι γνωστό.

Μία από τις κύριες πηγές, ίσως και μοναδική, των κοσμικών ακτίνων είναι οι υπερκαινοφανείς αστέρες, οι οποίοι έχουν ως αποτέλεσμα την έκλυση τεραστίων ποσοτήτων ενεργειών.[1
              Το ποιό πάνω είναι επιστημονικώς λάθος, διότι Δέν συμπεριέλαβαν τα pulsar Τα οποία εκπέμπουν τεράστια ποσά ενεργείας διακόρπτοντας ραδιενεργά σωματίδια καθώς και τα πολύ μεγάλου μήκους κύματα που διαχέουν το σύμπαν.
              Αυτά που αναφέρεις είναι από την διδακτέα ύλη του τμήματος φυσικής. Μου είναι γνωστά. Μάλλον σου διέφυγε ότι :

Οι κοσμικές ακτίνες ή κοσμική ακτινοβολία είναι μία κατηγορία ακτινοβολίας που αποτελείται από σωματίδια υψηλών ενεργειών τα οποία παράγονται σε κάποιο μέρος του Σύμπαντος μακριά από τη Γη και προσκρούουν στην ατμόσφαιρα της Γης με ανιχνεύσιμα αποτελέσματα.
              Είναι σαφήνεια ? Κάπου στο Σύμπαν ?
              Αυτά είναι ασάφειες λόγω άγνοιας.
              Ποιά σωματίδια υψηλών ενεργειών δέν βλέπω να κατονομάζει ο γράφων το άνω κείμενο. Μήπως εννοεί τα νετρόνια? Φωτόνια? Αυτό το ασυνάρτητο κείμενο είναι άκρως αντι επιστιμονικό.

2: Για την φράση: "Η ενέργεια που σου έχουν πάρει" Ο ανθρώπινος οργανισμός δεν παράγει μόνο θερμική ενέργεια. Παράγει και ηλεκτροχημικη ενέργια την οποία χρησιμοποιεί ο εγκέφαλος καθώς και το νευρικό σύστημα. Ο Άνθρωπος λαμβάνει,Παράγει και εκπέμπει αρκετά είδει ενέργειας όπως η γνωστότερη "θερμική".
              Υπάρχει αποδεδειγμένος επιστημονικά η επαγωγική αλληλεπίδραση. Αυτός είναι ο τρόπος μετάδοσης της ενέργειας που εκπέμπει και απορροφά ο άνθρωπος.
              3: Το ότι Δέν είναι αποδεκτή η μεταφυσική από την επιστημονική κοινότητα το έχω αναφέρει ποιό πάνω. Απλά Δέν το πρόσεξες.
              Αυτό οφείλεται στο ότι το σημερινό επίπεδο της επιστήμης Δέν είναι τόσο προϊγμένο όσο απαιτείται για της εργαστηριακές αναλύσεις και επιβεβαιώσεις.
              Κάτι άλλο ?
              γνωστές στους επιστήμονες ώς κοσμική ακτινοβολία ή κοσμική ενέργεια.
              Το κείμενο μπορεί να είναι ασυνάρτητο, δεν με ενδιαφέρει να σχολιάσω την αξιοπιστία της βικι, ήθελα μόνο να εξηγήσω πως η κοσμική ενέργεια/ ακτινοβολία είναι κάτι που δεν μπορεί κάποιος να μας πάρει ή να το πάρουμε πίσω, να την κερδίσουμε ή να την χάσουμε
              και επομένως όταν λές

//ην ενέργεια που σου έχουν πάρει δεν μπορείς να την πάρεις πίσω,//

Από κει ξεκινά ένα χαοτικό καθεστώς για το τι είναι "εσωτερισμός" και τι είδους ενέργεια αναφέρεις.
              Εξηγείς "κοσμική ενέργεια" αλλά δεν μπορώ στο μυαλό μου να συνθέσω αυτά που λες και να δημιουργήσω μια κανονική εικόνα περί "εσωτερισμού"
              Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Αγαπητή Radrose Καλή σου μέρα. Έχεις λάθος γνώμη για τα ενεργειακά θέματα. Η ενέργεια έχει της εξής ιδιότητες: Δημιουργείται, εκπέμπεται, αυξομειώνεται, απορροφάται, συσσωρεύεται, αντανακλάται, έχει τάση και ένταση,Παράγει έργο.
                και σε περίπτωση που θα αναφερθούμε σε υπο ατομικά σωματίδια έχουμε της επιπλέον ιδιότητες του Σπιν και σπαμ καθώς και την σχέδαση. Άν θελήσεις εξηγήσεις πάνω σε αυτά μάλλον δεν θα μπορέσω να στο εξηγήσω Διότι θα πρέπει να αρχίσω να σε διδάσκω φυσική Όπως καταλαβαίνεις σε ένα φόρουμ δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Θα προσπαθήσω να γίνω κατανοητός εξηγώντας σου με όσο απλούστερο παράδειγμα δύναμαι.
                Τα φυτά έχουν χρεία το ηλιακού φωτός ώστε να τελέσουν την απαραίτητη φωτοσύνθεση για να αναπτυχθούν. Αυτό σημαίνει ότι απορροφούν την ηλιακή ακτινοβολία. Οπότε γίνεται κατανοητό ότι η ενέργεια απορροφάται. Μέχρι εδώ κατανοητό ?
                Έπειτα έχουμε για παράδειγμα την πυγολαμπίδα η οποία παράγει βιοχημικά φώς,Δηλαδή εκπέμπει φωτόνια στον περιβάλλοντα χώρο. Σωστά ?
                Αυτά τα δύο παραδείγματα θεώρησα ως απλούστερα ωστε να σου γίνει κατανοητό οτι η ενέργεια και απορροφάται και εκπέμπεται και μεταδίδεται.
                Μάλλον Δέν πρόσεξες στα πιο πάνω γραφόμενά μου οτι σου ανέφερα για τον ανθρώπινο εγκέφαλο που χρησιμοποιεί μικροποσότητες ηλεκτρικής ενέργειας η οποίες είναι απαραίτητες ώστε αυτός να μπορεί να λειτουργεί.
                Όσο για το θέμα της μετάδοσης της ενέργειας, άλο απλό παράδειγμα: Θα έχεις σίγουρα γνώση
                ότι κάποια ψάρια είναι ηλεκτροφόρα. Δηλαδή παράγουν ηλεκτρική ενέργεια την οποία μεταδίδουν στα θύματά τους ώστε να τους προξενήσουν νευρική παράλυση ώστε να τα ακινητοποιήσουν. Οπότε η ενέργεια μεταδίδεται. Σωστά ?
                Ελπίζω να σου γίνουν κατανοητά αυτά τα οποία γράφω διότι πιστεύω ότι τα εξηγώ με τον πιο απλούστερο τρόπο που είναι δυνατόν να εξηγηθούν.
                Last edited by relativer777; 19-12-2017, 13:52.

Comment

Ωραία, τώρα προσπάθησε να συνδέσης την "ενέργεια" και τον εσωτερισμό. Τι είδους ενέργεια πως τι που πόσο ποιο και πως έχει σχέση νε τον εσωτερισμό
                  Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Αγαπητή Radrose Καλή σου μέρα. Δέν χρειάζεται να συνδέσω την ενέργεια με τον εσωτερισμό. Είναι από μόνα τους απόλυτα συνδεδεμένα. Σου γράφω για κοσμική ακτινοβολία "ενέργεια " και εσύ καταλαβαίνεις συναισθήματα.,Όπως η Καλή διάθεση. Πώς επομένως να σου κάνω κατανοητή την σχέση που υπάρχει μεταξύ της ενέργειας με τον εσωτερισμό?. Οι ερωτήσεις σου όλες είναι άτοπες διότι θέλουν εργαστηριακές αποδείξεις.
                    Ποιό πάνω σου εξήγησα ότι Δέν υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός στα εργαστήρια για να μπορέσουν να κάνουν τις απαραίτητες μετρήσεις.
                    Σου εξήγησα ότι υπάρχει απόλυτη αλληλεξάρτηση ενέργειας και εσωτερισμού, αλλά εσύ επιμένεις να μην κατανοείς τή σου γράφω.
                    Κατά τα γραφόμενά σου, ενδιαφέρεσαι για διδαχή και όχι για συζήτηση. Τα ερωτήματα που θέτεις απαιτούν πολύχρονη γνώση που συλλέγεται μακροπρόθεσμα. Δέν ειπάρχει κάποιο αναλυτικό εγχειρίδιο ταχείας μύησης. Αυτά εν ολίγοις.

Comment

Εντάξει καλέ μου Ρελατιβερ777
                      Έλα μωρέ τώρα....

Comment

Originally posted by Radrose View Post
                        Εντάξει καλέ μου Ρελατιβερ777
                        Προσπαθείς να κάνεις σοβαρή συζήτηση αλλά δεν είναι εύκολο. Προβλέπω πως θα κουραστείς σύντομα. Πολύ άντεξες ήδη, νομίζω. Καλό κουράγιο.
                        "There are more things in heaven and earth, Horatio,
                        Than are dreamt of in your philosophy."

Comment

• Radrose
                          Radrose commented
                          Editing a comment
                          Βασικά μου πήραν την ενέργεια ....και δε μπορώ να την πάρω πίσω και τα λοιπά

Φίλε Adon καλησπέρα και καλή σου χρονιά.
                        Αναφέρεσαι σ' εμένα ή στην Radrose ?
                        Άνοιξα αυτό το πην για σοβαρή συζήτηση.
                        Όπως μπορείς να διαπιστώσεις, Διαθέσιμοι για διάλογο δέν υπάρχουν.
                        Οπότε δέν έχει νόημα η συνέχιση του θέματος.
                        εδώ κλίνει το πην.

Comment

• Radrose
                          Radrose commented
                          Editing a comment
                          Έχετε απόλυτο δίκιο...

Αγαπητέ μου φίλε Ηλία καλησπέρα. Δέν σκοπεύω να διαφημίσω κανένα τάγμα και ούτε ανήκω σε κάποιο. Στο esoterica αυτό είταν το θέμα που ξεκίνησα, αλλά διαβάζοντας το θέμα με τίτλο
                        Lompsag Rampa Στο οποίο αρκετά μέλη ανάφεραν
                        προβλήματα υγείας που είχαν υποστεί ακολουθώντας της διδαχές του Rampa, προσπάθεισα να τους βοηθήσω αλλά έγινε το σώσε από την κλίκα εκεί.
                        Όσω για τα όσα γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.
                        Ότι γράψω θα ανήκουν στην σφαίρα δικών μου ερευνών, και με ενδιαφέρει η ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων.
                        Επιτέλους κατανόησες ότι μιά τέτοια συζήτηση θα προσφέρει όφελός σε όλους που ενδιαφέρονται να μάθουν και να τους λυθούν αρκετές απορίες.
                        Όπως διάβασα σε αναρτήσεις σου είχες αρκετά προβλήματα μεταφυσικού χαρακτήρα.
                        Δέν γνωρίζω εάν τα έχεις ξεπεράσει ή άν συνεχίζουν να υφίστανται. Σε κάθε περίπτωση
                        πιθανολογώ ότι όλοι έχουμε να μάθουμε αρκετά ο ένας από τον άλλο.
                        Ελπίζω να γίνει σοβαρή συζήτηση όστε να ωφεληθούμε όλοι.
                        Αυτά προς το παρόν.
                        Σεότι θέλεις για τον εσωτερισκισμό μπορείς να με ρωτήσεις και ενδιαφέρομαι για την ανταλαγή απόψεων με αυτούς που ξέρουν για τον εσωτερικισμό. Να προσθέσω κάτι δικό μου πως ο εσωτερικισμός έχει αρκετά μεγάλη σχέση με την μεταφύσική αλλά όχι πολύ ως προς το εξωτερικό μας περιβάλλον αλλά περισσότερο ως προς το εσωτερικό μας περιβάλλον.

Για να αναφέρω ένα παράδειγμα στον εσωτερισμό ανήκουν οι αιθερικοί μας σύμβουλοι που είναι συμβατοί με τα στοιχεία της ψυχής μας και του χαρακτήρα μας. Αυτοί μπορεί να είναι ζώα,άνθρωποι,νεράιδες,και ανώτερες ανρωποειδής ανώτερες οντότητες οπως πχ. Πλειάδες κτλ.

Comment

Θα αναρωτηθούν κάποιοι. Γιατί χρειάζεται να σταματήσουμε τις σκέψεις μας ?
                          Η εξήγηση είναι πολύ απλή.
                          Επιδιώκουμε το σταμάτημα των σκέψεων ώστε το μυαλό μας να κάνει μιας μικρή ανάπαυλα ώστε: Όταν θελήσουμε να προσηλωθούμε σε κάποια συγκεκριμένη σκέψη, ο νούς μας να μήν ξεφεύγει σε καταιγισμό διαφόρων σκέψεων πέρα της συγκεκριμένης που θέσαμε ώς στόχο-σκοπό όπως για παράδειγμα Ποιός είμαι, για ποιό σκοπό υπάρχω ώς οντότητα, ποιές δυνάμεις και ιδιότητες έχω και μου είναι άγνωστες ?
                          Είναι βέβαιο ότι θα θέσουμε πολλά ερωτήματα τα οποία πρέπει να απαντηθούν από εμάς τους ίδιους.
                          αυτό είναι το ένα σκέλος.
                          Το άλλο σκέλος είναι ότι για τα διάφορα ερωτήματα που θα θέσουμε για τον εσωτερικό μας εαυτό θα πρέπει να εμβαθύνουμε της σκέψεις προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και να την εμβαθύνουμε δια μέσου διαλογισμού.
                          Ο διαλογισμός Δέν είναι κανενός πνευματιστή,γκουρού, αποκρυφιστή αποκλειστικότητα. Είναι βατός για όλους τους Ανθρώπους. Στην ουσία ο διαλογισμός είναι ο βαθύς στοχασμός σε κάποιο ή κάποια θέματα.
                          Για να το καταφέρουμε αυτό χρειάζεται να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας να κάνει ένα μικρό διάλειμμα από το να σκέφτεται. Δέν είναι επιδίωξή μας να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε.
                          Διότι η σκέψη μας είναι το πολυτιμότερα εφόδιο της λογικής που μας εξυψώνει ώς νοήμονα όντα.
                          Πού αποσκοπεί ο Εσωτερισμός? Η απάντηση είναι μία και μοναδική. Στην ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.
                          Έπεται συνέχεια.
                          Να προσθέσω κάτι σε αυτό, οι σκέψεις είναι πιστεύω που και που απαραίτητες για να αναπτύξεις τις πνευματικές σου ικανότητες ,να ελεγχεις την ενέργεια και καθώς και να μπορείς να προστατεύσεις την ενέργεια σου από κακοηθής ενεργειακές οντότητες που είτε έχουν φυσικό σώμα ή μονο αιθερικό σώμα.

Comment

Originally posted by Radrose View Post

Το κείμενο μπορεί να είναι ασυνάρτητο, δεν με ενδιαφέρει να σχολιάσω την αξιοπιστία της βικι, ήθελα μόνο να εξηγήσω πως η κοσμική ενέργεια/ ακτινοβολία είναι κάτι που δεν μπορεί κάποιος να μας πάρει ή να το πάρουμε πίσω, να την κερδίσουμε ή να την χάσουμε
                            και επομένως όταν λές

//ην ενέργεια που σου έχουν πάρει δεν μπορείς να την πάρεις πίσω,//

Από κει ξεκινά ένα χαοτικό καθεστώς για το τι είναι "εσωτερισμός" και τι είδους ενέργεια αναφέρεις.
                            Εξηγείς "κοσμική ενέργεια" αλλά δεν μπορώ στο μυαλό μου να συνθέσω αυτά που λες και να δημιουργήσω μια κανονική εικόνα περί "εσωτερισμού"
                            Η ενέργεια προφανώς και είναι άπειρη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μεταβιβάζεται από το ένα μέρος στο άλλο (αυτό ειναι που λέμε ότι κάποιος χάνει ενέργεια ή πέρνει ενέργεια δηλαδή ένα σώμα από θερμό μεταβαίνει σε κρύο χάνει την ζεστή του ενέργεια και την δίνει στο περιβάλλον ενώ η ενεργειά του μετατρέπεται σε αρνήτική, όπως πχ. ένα παγωτό που λιώνει.). Αυτό σημαίνει πως η ενέργεια δεν χάνεται αλλά μεταφέρεται από την μια ονότητα ή περιβάλλος στην άλλη οντότητα ή περιβάλλον, αυτό που θέλεις να πεις εσύ είναι αν εξολοθρεύεται η ενέργεια έτσι ώστε να μην υπάρχει ή όχι, γι αυτό και δεν κατάλαβες τι είπε ο relativer777 .

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                            X