Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ

loading...
    Το θέμα το άνοιξα, ορμώμενος από όσα είδα να γράφονται στη θεματολογία του αποκρυφισμού για το τι είναι αποκρυφισμός πώς εκφράζεται και πως κατανοείτε. Εσωτερισμος είναι ένα τμήμα της μεταφυσικής η οποία δεν έχει πλέον Καμία σχέση με τό σύγγραμμα μετά τα Φυσικά του Αριστοτέλη,
    μιάς και έχει ριζικά αλλάξει η έννοια και ορισμός της λέξης.Η γενική εντύπωση μου από τις όποιες συζητήσεις έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ περί μεταφυσικής διατυπώνονται μόνο κάποιες γνώμες αλλά για το θέμα το ίδιο της μεταφυσικής κανένας δεν προσέφερε κάποιες γνώσεις ως προς την ίδια τη μεταφυσική. Εσωτερισμός είναι η γνώση του εσωτερικού μας αγνώστου κόσμου. Καθώς και πού και Πώς μπορούμε να παρεμβαίνουμε με θετικό τρόπο και να έχουμε έμπρακτα Αποτελέσματα τα οποία να μας προσφέρουν ωφέλειες για μιά καλύτερου επιπέδου σε ποιότητα βίου.
    έπεται η συνέχεια.
    Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Originally posted by relativer777 View Post
    Το θέμα το άνοιξα, ορμώμενος από όσα είδα να γράφονται στη θεματολογία του αποκρυφισμού για το τι είναι αποκρυφισμός πώς εκφράζεται και πως κατανοείτε. Εσωτερισμος είναι ένα τμήμα της μεταφυσικής η οποία δεν έχει πλέον Καμία σχέση με τό σύγγραμμα μετά τα Φυσικά του Αριστοτέλη,
    μιάς και έχει ριζικά αλλάξει η έννοια και ορισμός της λέξης.Η γενική εντύπωση μου από τις όποιες συζητήσεις έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ περί μεταφυσικής διατυπώνονται μόνο κάποιες γνώμες αλλά για το θέμα το ίδιο της μεταφυσικής κανένας δεν προσέφερε κάποιες γνώσεις ως προς την ίδια τη μεταφυσική. Εσωτερισμός είναι η γνώση του εσωτερικού μας αγνώστου κόσμου. Καθώς και πού και Πώς μπορούμε να παρεμβαίνουμε με θετικό τρόπο και να έχουμε έμπρακτα Αποτελέσματα τα οποία να μας προσφέρουν ωφέλειες για μιά καλύτερου επιπέδου σε ποιότητα βίου.
    έπεται η συνέχεια.
    Πάνω κάτω αυτός είναι και ο δικός μου ορισμός για τον εσωτερισμό, ο απόλυτος στόχος είναι η εκ των έσω αυτογνωσία. Υπάρχουν τώρα πολλές ατραποί, πολλά μονοπάτια για να προσεγγίσεις την αυτογνωσία, η οποία θα πρέπει να είναι ο απώτερος στόχος κάθε ανθρώπου. Γνώθι σ'αυτόν , έχε ευβουλία και να αμφισβητείς τα πάντα, εσαεί.

Ένα ωραίο άρθρο είναι αυτό, περιορίσου στις γενικές πληροφορίες και όχι στην -σε κάποιες περιπτώσεις- διαφήμιση του τάγματός τους.
    Last edited by ilias1990; 22-11-2017, 23:04.
    Stayrogin, γυρνα πισο η εστο τηλεφόνα

Comment

Οι εκπαιδευτές της νέας εποχής θα δώσουν αυξημένη έμφαση στην εσωτερική προσέγγιση και θα ωφελούσε ίσως αν επιχειρούσα εδώ να…
      Stayrogin, γυρνα πισο η εστο τηλεφόνα

Comment

Αγαπητέ μου φίλε Ηλία καλησπέρα. Δέν σκοπεύω να διαφημίσω κανένα τάγμα και ούτε ανήκω σε κάποιο. Στο esoterica αυτό είταν το θέμα που ξεκίνησα, αλλά διαβάζοντας το θέμα με τίτλο
        Lompsag Rampa Στο οποίο αρκετά μέλη ανάφεραν
        προβλήματα υγείας που είχαν υποστεί ακολουθώντας της διδαχές του Rampa, προσπάθεισα να τους βοηθήσω αλλά έγινε το σώσε από την κλίκα εκεί.
        Όσω για τα όσα γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.
        Ότι γράψω θα ανήκουν στην σφαίρα δικών μου ερευνών, και με ενδιαφέρει η ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων.
        Επιτέλους κατανόησες ότι μιά τέτοια συζήτηση θα προσφέρει όφελός σε όλους που ενδιαφέρονται να μάθουν και να τους λυθούν αρκετές απορίες.
        Όπως διάβασα σε αναρτήσεις σου είχες αρκετά προβλήματα μεταφυσικού χαρακτήρα.
        Δέν γνωρίζω εάν τα έχεις ξεπεράσει ή άν συνεχίζουν να υφίστανται. Σε κάθε περίπτωση
        πιθανολογώ ότι όλοι έχουμε να μάθουμε αρκετά ο ένας από τον άλλο.
        Ελπίζω να γίνει σοβαρή συζήτηση όστε να ωφεληθούμε όλοι.
        Αυτά προς το παρόν.
        Last edited by relativer777; 22-11-2017, 23:21.

Comment

Ηλία η Αλίκη Μπειλή έχει απόλυτο δίκιο και από τα γραφόμενά της φαίνεται ότι είναι γνώστης του αντικειμένου του εσωτερισμού.

Comment

Ξεκινώντας από κάποια αρχή θα ξεδιπλώσουμε σιγά σιγά το νήμα του εσωτερισμού βήμα-βήμα θέτοντας ως σημείο αναφοράς κάποια αρχή.
            Προσωπικά πιστεύω ότι ως αρχή, πρέπει να ξεκινήσει κάποιος από το βασικότερο σημείο που είναι προϋπόθεση και είναι η απολύτως δυνατή ηρεμία. Όταν θελήσουμε να ασχοληθούμε με το εσωτερικό μας εαυτό, Πρέπει να βρεθούμε σε ένα ήσυχο προσωπικό μας χώρο, να καθίσουμε όσο αναπαυτικότερα μπορούμε. Ώς αρχή δεν χρειάζεται να σκεφτούμε τίποτα συγκεκριμένο.
            Ούτως ή άλλως οι σκέψεις θα μας κατακλύζουν ασταμάτητα. Είναι μιά συνθήκη της λειτουργίας του εγκεφάλου μας. Του είναι αδύνατο να σταματήσει να παράγει σκέψεις έστω και για απειροελάχιστο χρονικό διάστημα. πρωτίστως ας ξεκινήσουμε σε κάποιο προσωπικό μας χώρο όπως το δωμάτιό μας. Ας καθίσουμε αναπαυτικά σε όποιο είδος καθιστικό είναι διαθέσιμο. Έπειτα επιδιώκουμε να χαλαρώσουμε.
            οι εισπνοές και εκπνοές μας να είναι απόλυτα ήρεμες και αργές. Δέν χρειάζεται κανένας εξειδικευμένο τρόπο η μέθοδος αναπνοής.
            Έπειτα προσπαθούμε να σταματήσουμε τις σκέψεις μας. Είναι πολύ δύσκολο και Όταν το καταφέρουμε ή διάρκεια είναι υπερβολικά μικρή. Αμέσως θα αρχίσουν να μας κατακλύζουν οι σκέψεις.
            Μπορεί να φαίνονται ώς εύκολα και απλά μα είναι αρκετά δύσκολο. Οπότε θα σταματήσουμε εδώ για την ώρα ώστε όποιος θέλει να δοκιμάσει τα έως εδώ απλά βήματα τα οποία είναι απολύτως ακίνδυνα.

Comment

Φίλες και φίλοι του forum Γεια σας.
              Θέλοντας να αποφευχθεί η όποια λάθος κατανόηση.
              Σας διευκρινίζω ότι το θέμα αυτό Δέν είναι κάποιο εγχειρίδιο μύησης. Απλά αναρτώνται λίγες γνώσεις, γνώμες και ιδέες.
              Εάν κάποιος θέλει να μαθητεύσει τον εσωτερισμό,
              δεν είμαι ο μύστης που θα τον μυήσει στα θέματα της μεταφυσικής. Αυτά για να μην πλανάται κανένας ότι πρόκειται για διδασκαλία κάποιου Μέντορα.
              Απλώς είναι ένα θέμα προς συζήτηση.
              Last edited by relativer777; 24-11-2017, 00:06.

Comment

Όταν έχουμε καθίσει αναπαυτικά και χαλαρώσουμε
                προσπαθούμε να σταματήσουμε για λίγες στιγμές τις όποιες σκέψεις μας. Αυτό θα βοηθήσει στο να γίνουμε καλύτεροι δέκτες στην ζωτικού πεδίου ενέργεια που είναι διάχυτη παντού στην φύση.
                το ενεργειακό δυναμικό αυτό έχει πολλές ιδιότητες. Μία εξ αυτών έχει άμεση επίδραση στην διάθεσή μας. Δηλαδή να μας προσφέρει ηρεμία και γαλήνη.Αυτη η ενέργεια βρίσκεται παντού. Στο φυσικό περιβάλλον Αλλά και σε όλα τα έμβια όντα ανεξάρτητα και αλληλο επηρεάζουν και επηρεάζονται ανάλογα με το ποσοστό του δυναμικού πεδίου το οποίο είναι διαθέσιμο στον εκάστοτε χώρο και τις επικρατούσες συνθήκες.
                ειπάρχει η εκπομπή όπως και η λήψη αυτής της ενέργειας, Η οποία βρίσκεται σε έμβια και σε άβια υλικά στοιχεία. Δηλαδή σε ύδωρ,στεριά, ή αέρα.
                Το ποσοστό αυτό βρίσκεται άλλοτε συσσωρευμένο
                σε κάποιες περιοχές σε μεγάλο ποσοστό και σε άλλες σε μικρότερο. Αυτού του είδους ενέργεια έχε πολλές ιδιότητες και μία από αυτές είναι ότι μεταδίδεται πολύ εύκολα και απλά από μία έμβια οντότητα σε μία άλλη. Αυτή η ενέργεια Δέν μπορεί
                να μεταδοθεί εξ αποστάσεως. Η μετάδοση εξ αποστάσεως απαιτεί ο πομπός " Στη συγκεκριμένη περίπτωση Άνθρωπος " Να έχει συσσωρεύσει τεράστια ποσά ενέργειας.
                Εάν κάποιος ασχοληθεί με το θέμα θα διαπιστώσει οτι κάποιες στιγμές νιώθει αδυναμία ξαφνικά χωρίς να μπορεί να εξηγήσει το γιατί ενώ κάθεται αναπαυτικά στην καφετέρια και πίνει τον καφέ του αισθάνεται ξαφνικά να μην έχει την ακμή των Δυνάμεων του. Ο υποψιασμένος θα καταλάβει ότι κάποιος ή κάποιοι απορροφούν από αυτή τη θετική ενέργεια που ίδιος διέθετε ώστε να εξαντλήσουν Το δυναμικό της.Τότε θα νιώσει δυσφορία, κόπωση,πιθανόν και εκνευρισμό. Άλλες φορές θα νιώσει ευφορία, ακμαίος όλο ζωντάνια,κι γαλήνια ηρεμία. Αυτό είναι δείγμα ότι εκεί βρίσκονται άνθρωποι οι οποίοι εκπέμπουν θετική ενέργεια.
                έπεται η συνέχεια.
                Last edited by relativer777; 24-11-2017, 22:33.

Comment

Θα αναρωτηθούν κάποιοι. Γιατί χρειάζεται να σταματήσουμε τις σκέψεις μας ?
                  Η εξήγηση είναι πολύ απλή.
                  Επιδιώκουμε το σταμάτημα των σκέψεων ώστε το μυαλό μας να κάνει μιας μικρή ανάπαυλα ώστε: Όταν θελήσουμε να προσηλωθούμε σε κάποια συγκεκριμένη σκέψη, ο νούς μας να μήν ξεφεύγει σε καταιγισμό διαφόρων σκέψεων πέρα της συγκεκριμένης που θέσαμε ώς στόχο-σκοπό όπως για παράδειγμα Ποιός είμαι, για ποιό σκοπό υπάρχω ώς οντότητα, ποιές δυνάμεις και ιδιότητες έχω και μου είναι άγνωστες ?
                  Είναι βέβαιο ότι θα θέσουμε πολλά ερωτήματα τα οποία πρέπει να απαντηθούν από εμάς τους ίδιους.
                  αυτό είναι το ένα σκέλος.
                  Το άλλο σκέλος είναι ότι για τα διάφορα ερωτήματα που θα θέσουμε για τον εσωτερικό μας εαυτό θα πρέπει να εμβαθύνουμε της σκέψεις προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και να την εμβαθύνουμε δια μέσου διαλογισμού.
                  Ο διαλογισμός Δέν είναι κανενός πνευματιστή,γκουρού, αποκρυφιστή αποκλειστικότητα. Είναι βατός για όλους τους Ανθρώπους. Στην ουσία ο διαλογισμός είναι ο βαθύς στοχασμός σε κάποιο ή κάποια θέματα.
                  Για να το καταφέρουμε αυτό χρειάζεται να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας να κάνει ένα μικρό διάλειμμα από το να σκέφτεται. Δέν είναι επιδίωξή μας να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε.
                  Διότι η σκέψη μας είναι το πολυτιμότερα εφόδιο της λογικής που μας εξυψώνει ώς νοήμονα όντα.
                  Πού αποσκοπεί ο Εσωτερισμός? Η απάντηση είναι μία και μοναδική. Στην ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.
                  Έπεται συνέχεια.

Comment

καλησπέρα relativer777. Εγώ πιστεύω οτι μου έχουν κλέψει πολλές φορές την ενέργεια, ενεργειακά βαμπίρ και πρέπει να την ζητήσω πίσω. Δεν είχα πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, τώρα τελευταία ξεκίνησα να διαβάζω κάποια σχετικά βιβλία όπως σου έχω πεί.

Comment

Εχω φτάσει στη μέση το πρώτο βιβλίο του Lobsang Rama το "τρίτο μάτι". Αυτά που περιγράφει όπως για παράδειγμα οι ιδιότητες της τηλεκίνησης ή της τηλεπάθειας ως τμήμα της μεταφυσικής δεν είναι καθόλου γνωστά στην πλειοψηφία των ανθρώπων. Και μάλλον η επιστημονική κοινότητα εν πολλοίς τα απορρίπτει. Βέβαια αποκρυφισμό ονομάζουμε την διδασκαλία της γνώσης η οποία έχει μείνει κρυφή. Προσωπικά έχω μάθει να μην απορρίπτω με ευκολία τίποτα.

Comment

Συνεχισε να παιζεις μπαλα σχετικε κι οταν φτασει η ιστορια σου στο τελος της τοτε θα πω κι εγω τη γνωμη μου αν φυσικα βρισκομαι εδω γυρω ως τοτε..

Comment

Collapse

• Orestes
                          Reply to Καθυστερηση 5 μερες, αγχος!!
                          Orestes
                          @tTopGear Να εισαι καλα φιλε, επιβεβαιωθηκαν ολα οσα ειπες, της ηρθε περιοδος κανονικα πριν λιγο, το αγχος και το κρυολογημα ηταν η αιτια της καθυστερησης...
                          Today, 18:49
                        • TopGear
                          Reply to Καθυστερηση 5 μερες, αγχος!!
                          TopGear
                          Τον αέρα στο προφυλακτικό, τον αφαιρείς κατά την τοποθέτησή του, ώστε να μη συμπιέζεται μέσα κατά τη διάρκεια της πράξης και προκαλέσει από την πίεση...
                          Today, 16:05
                        • wooded glade
                          Reply to Η βασική αντίφαση της αριστεράς.
                          wooded glade
                          Ό κόσμος της αριστεράς είναι μία μικρή 124 ΠΒΕ.
                          Αγαπάμε 124 ΠΒΕ αλλά δεν παύει να είναι και αφασία η κατάσταση.
                          Απέναντι που πήγα μετά, στους...
                          Yesterday, 23:04
                        • Alien666
                          Reply to Η βασική αντίφαση της αριστεράς.
                          Alien666
                          (Δεν μου αφήνει να κάνω quote για κάποιον λόγο). Πολλές φορές ο ίδιος που θεωρεί "εφικτή" αυτή την κοινωνία, την θεωρεί και "ιδεατή"....
                          Yesterday, 22:39
                        • wooded glade
                          Ελεημοσύνη από τα ... Lidl και Ζαχάρωφ
                          wooded glade
                          Τώρα θα μας δίνουν και τα Lidl ελεημοσύνη σύμφωνα με ανακοίνωση της επιχειρήσεως.
                          Εγώ πάντως μιά φορά που είχα πάρει κάτι μελομακάρονα από εκεί,...
                          Yesterday, 21:04

Θέματα

Collapse

Working...
                        X