Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!!

Collapse

Latest

Collapse

This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!!

Παιδιά, αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με ένα pc!!!
    Σκέφτηκα να ανοίξω ένα thread με γενικό τίτλο γιατί μπορεί να φανεί πιστεύω χρήσιμο για να αλληλοβοηθιόμαστε για προβλήματα software-hardware που έχουμε με τα πισια μας. Πολλοί έχουν ζητήσει κατα καιρούς τέτοια βοήθεια!!!

Λοιπόν και αρχίζω...έστω υπολογιστής με windows xp και εκτυπωτή HP deskjet930c, ο οποίος είναι ενωμένος σε port lpt1 (όχι usb, τα έχει τα χρονάκια του). Ενώ ο εκτυπωτής δούλευε μια χαρούλα, στα καλά καθούμενα άρχισε να κάνει το εξής: τον βάζεις να τυπώσει, το task της εκτύπωσης μπαίνει μια χαρά και χωρίς πρόβλημα στο queue, αλλά μετά απο κάμποση ώρα και αφού ο εκτυπωτής δεν συγκινείται καθολου μα καθόλου...καμία απολύτως κίνηση ή ήχος...βγάζει ότι το task είναι error-failed to print. Έχω δοκιμάσει να τυπώσω ότι είδος document φανταστείτε, δοκίμασα να δώσω εντολή ακόμα και απο το commad prompt και γίνεται ότι περιέγραψα πιο πάνω.
    Σύμφωνα με τα windows όλα λειτουργούν ρολόι με τον εκτυπωτή...τον έχω κάνει uninstall και install αρκετές φορές, όχι όμως με cd του εκτυπωτή (αυτά δεν ξέρουμε που βρίσκονται...και μην βαράτε εμένα, δεν είναι δικά μου), αλλά τα windows βρίσκουν τα drivers και τα εγκαθιστούν succesfully και δεν μου ζητάνε τίποτα. Τα windows τον βρίσκουν μια χαρά τον εκτυπωτή...this device is working properly...ξέρετε.

Έχετε καμιά ιδέα 1) τι να σκεφτώ πως φταίει???
    2) τι να κάνω???

Α...να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ο υππολογιστής έχει και ένα trojan με όνομα file jastee.dll, το οποίο ακόμα δεν κατάφερα να το διώξω. Απο κάποιες πληροφορίες όμως που βρήκα γι αυτόν...δεν μου φάνηκε ότι μπορεί να φταίει. Δεν ξέρω όμως.

Δεν είμαι σπουδαία κομπιουτεράκιας...most of you know better, I think!!!
    Any ideas???
    Θα μείνω πάντα ιδανικός και ανάξιος εραστής
    των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...
    -------------------------------------------------------------------------------
    Γιατί το Rock...ότι και να' σαι,
    άμα δεν το 'χεις...να το φοβάσαι
    Ναι, είμαι κοριτσάκι!!!!!

1) Μήπως το πρόβλημα δεν είναι στο pc αλλά στο οτι κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση του εκτυπωτή στο pc??(κανακαλώδιο κουνημένο...)

2)Πήγαινε Start-->Εκτυπωτές& φαξ-->Διπλό κλίκ στον εκτυπωτή--> Εκτυπωτής
    Μήπως είναι τσεκαρισμένο το προσωρινή διακοπή εκτύπωσης??

3)Μήπως δεν τον έχει προεπιλεγμένο και στέλνεις πουθενά αλλού την εκτύπωση???(πχ Adobe Pdf??..Ναι, το έχω κάνει και αυτό!!!!)

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό...
    "Κι εγώ που ξέχασα ποιος είμαι, που πηγαίνω
    Λαθρεπιβάτης σ' ένα πλοίο παροπλισμένο
    Απόψε σ' άκουσα να λες απ' τα ηχεία
    Για να χαράξεις μες στο πουθενά πορεία
    Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία"

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από bigboy
      1) Μήπως το πρόβλημα δεν είναι στο pc αλλά στο οτι κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση του εκτυπωτή στο pc??(κανακαλώδιο κουνημένο...)

2)Πήγαινε Start-->Εκτυπωτές& φαξ-->Διπλό κλίκ στον εκτυπωτή--> Εκτυπωτής
      Μήπως είναι τσεκαρισμένο το προσωρινή διακοπή εκτύπωσης??

3)Μήπως δεν τον έχει προεπιλεγμένο και στέλνεις πουθενά αλλού την εκτύπωση???(πχ Adobe Pdf??..Ναι, το έχω κάνει και αυτό!!!!)

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό...

Ευχαριστώ αλλά

1)καλώδια κουνημένα δεν είναι...τα έχω τσεκάρει και ξαναενώσει 100 φορές. Παίζει να χάλασε καλώδιο ή το port έτσι στα καλά καθούμενα ή χλωμό??? Επίσης στο device manager μου βγάζει: this device is working properly. Απο αυτό πρέπει να συμπεράνω ότι καλώδιο και port είναι οκ ή δεν έχει σχέση???

2)Όχι, το έχω τσεκάρει , όπως και όλα τα πιθανά settings (ή τουλάχιστον όσα βρήκα)

3)Κι εγώ το 'χω κάνει αυτό μια φορά αλλά το ανακάλυψα σύντομα σχετικά. Όχι αυτή τη φορά δεν είναι αυτό.
      Θα μείνω πάντα ιδανικός και ανάξιος εραστής
      των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...
      Γιατί το Rock...ότι και να' σαι,
      άμα δεν το 'χεις...να το φοβάσαι
      Ναι, είμαι κοριτσάκι!!!!!

Comment

Tora tha sou protino kati xazo...dokimase na egkatastiseis ton ektipoti sou se kapoio allo pc oste na bebaiotheis oti den exei xalasei..exo pathei to idio me scaner kai telika ipoleitourgouse to trofodotiko tou...(edine reuma opote ithele)

PS:Asxeto alla ego apo tin ora pou ebala to service pack 2 exo xasi RS232 serial port Mipos kserei kaneis pos tin epanafero..???

Comment

Afou o 930c exei kai usb thyra, giati den ton syndeeis ekei?

Η ΒΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ, Η ΛΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΙΣΣΗ!

Comment

adsl Pragmatikes taxitites

Pedia thelo na rotiso kati,giati ime kenourgios sti sxoli kai den ksero apo net.
            thelo na rotiso,giati opote kano speed test stin sindesi mou OTEnet 384/128 to poli na paei mexri 324/107.Pou xanonte ta Kb/s???????? Paratirisa pos kai se allaPCia simveni to idio,opos sinevene kai epi epoxis DialUp.Na to link
            http://www.speakeasy.net/speedtest/
            -----------------------------------
            The Hard Thing Is to Get From Half Way Towards The End,Not Fom The Beginning To The Middle....
            KIPRIOTELIS
            Marios_o_Blackman
            The_Day_A_Hero_Fell
            KLARINO
            μουνόπανο

Comment

Re: adsl Pragmatikes taxitites

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από TalL_Guy
              Pedia thelo na rotiso kati,giati ime kenourgios sti sxoli kai den ksero apo net.
              thelo na rotiso,giati opote kano speed test stin sindesi mou OTEnet 384/128 to poli na paei mexri 324/107.Pou xanonte ta Kb/s???????? Paratirisa pos kai se allaPCia simveni to idio,opos sinevene kai epi epoxis DialUp.Na to link
              http://www.speakeasy.net/speedtest/
              Auto symvainei se oles tis syndeseis , eite einai dial-up,eite dsl ...
              Thoryvos grammis,apostasi apo to dslam h' ton komvo tou isp/paroxea ypiresiwn...
              Allo onomastiki taxytita kai allo pragmatiki..
              des kai to adsltest.forthnet.gr

Comment

Loipon,egw exw provlima me to msn messenger... Oxi opoiodipote provlima alla ena sygkekrimeno :
                Kanei connect kanonika trialitrialalo...Omws, otan pataw to koumpaki me to fakelo gia na dw ta mail mou kai perimenw na anoixei enas browser kai na me paei sto inbox mou tipota...tzifos. To idio symvainei otan pataw kai to link gia to "My MSN Space"... opws episis kai gia ta spaces oswn einai contacts mou..Genika den antidraei se tipota... mono gia na anoixw conversation...
                Ypopteuomai oti to skiniko proekypse apo tote pou mou zitise na kanw update to macromedia flash player (alli istoria kai tote..)
                Exw dokimasei reinstallation klp alla tipota :(

Comment

Ηλίθιο msn...

εμένα μου κολλάει για 5-6 λεπτά στην πρώτη λήψη αρχείου σε μια εκτέλεση..

Όπου να ναι θα βγει το wlm υπομονή..
                  Last edited by emufear; 20-01-2006, 04:00.
                  What came first? The music or the misery?
                  ------------------------------------------------------
                  My Blog (RSS) :: My Twitter (RSS) :: ΦΠ² :: Click Here: A movie made @ DI :: My YouTube Videos :: My Videoclips

Comment

Emena to msn se sizitisi me pano apo 4 atoma den me krataei pano apo 10 lepta.... mad:
                    Afto to prog pou les emu, tha ehei mac version?? :
                    ούμπερ-site & φππ-site - έξω τα κόμματα από τις σχολές

Comment

File amadeus, eixa kai egw prosfata to provlima afto me ton idio ektypwti (HP 930c, ton exw omws se usb). Pigaina na ektypwsw kai o ektypwtis den antapokrinotan. Anoigokleisa ektypwti, ekana restart to pc (klassika ). Telika to provlima lythike otan allaksa melania. Tespa, avyssos i psyxi twn ypologistwn....
                      Ξύπνησα με δυσκολία. Με δυσκολία σηκώθηκα από το κρεβάτι. Τα μάτια μου βαριά, μόλις που μπορούσα να τ' ανοίξω. Τα βήματά μου με οδήγησαν στην κουζίνα, στο τσίγκινο κουτάκι με τη "δόση". Δυο κουταλιές nescafe, μια κουταλιά ζάχαρη, χτύπημα και μπόλικα παγάκια και Ο ΠΡΩΤΟΣ ΦΡΑΠΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΗΤΑΝ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!!

frapes_drinker homepage

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από emufear
                        Όπου να ναι θα βγει το wlm υπομονή..
                        to live messenger xreiazetai kai eidiko live account tis hotmail. prokeimenou loipon na xrisimopoiiso ti beta ekdosi, mpika se oura gia na kano ki ena live account (ki auto se beta epipedo) to opoio sou dinei sto hotmail 2giga storage kai kapoies alles dieukolinseis pou de thumamai tora, paw na to energopoiisw, kai tsoup! This service is not supported in your country! ZOMGFFSWTFBBQ, eipa apo mesa mou, elpizontas i official ekdoseis na min exoun tetoia kapritsia...
                        Personally, it's not god that I dislike, it's his fan club I can't stand

Comment

to ksereis afto?
                          http://www.livemessenger.net/download/

Comment

pros Bebis :
                            an exeis firewall dokimase na to apenergopoihseis gia ligo kai ksanadokimase.Eixa paromoia problhmata me sena merikes fores me to zone alarm 6.

pros Amadeus:
                            ligo apithano alla kalou kakou bebaiwsou oti to kalwdio tou ektypwth sou den perna konta apo kaloriferh kai den exei tsalakwthei asxhma se kamia gwnia ...

Comment

@everyone:

Έχετε παρατηρήσει ποτέ ο σκληρός
                              δίσκος σας να παρουσιάζει ανεξήγητη
                              δραστηριότητα χωρίς να κάνετε κάτι
                              στο PC εκείνη τη στιγμή;

Πολλές φορές μπορεί να τον αφήσω να
                              κατεβάζει κάτι και στα καλά καθούμενα
                              ο δίσκος θα αρχίσει να περιστρέφεται
                              σα να κάνει format ή defrag. Αν κουνήσω
                              το mouse σταματάει...

This can't be normal...

Το έχει δει κανένας άλλος να συμβαίνει
                              στο PC του;
                              "Asking politely never works unless you have the upper hand", Daisuke Aramaki

Comment

Working...
                              X