Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

loading...
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ

Μπορείτε να βρείτε ένα αρκετά πλήρες FAQ με ερωτήσεις και λύσεις σχετικά με προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσετε καθώς κάνετε τις εργασίες σας στα διάφορα μαθήματα της σχολής στη Wiki της κοινότητας FOSS UoA εδώ.

ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΤΕ ΛΥΣΗ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

Το παλιό thread που μας φιλοξένησε τόσα χρόνια παραμεγάλωσε οπότε έπρεπε να κλείσει. Θα το βρείτε εδώ. Περιέχει πολύ πλούσιο υλικό και μπορείτε, όπως και αυτού του thread, να το ψάξετε και μέσω του GOOGLE (Το link παραπέμπει σε Google custom search)!
    • Μην ξεχνάτε να ψάχνετε πριν ρωτήσετε κάτι. Γιατί:
      • Γλιτώνετε τον χρόνο όποιου θα σας απαντήσει
      • Λιγότερα ποστ και έτσι λιγότερο βάρος για την Database

• Επίσης όταν ρωτάτε για ένα πρόβλημα να αναφέρετε μια πλήρη περιγραφή με όσο πιο πολλά στοιχεία μπορείτε. Αν κάνετε μια ελλιπή περιγραφή:

• Δεν θα μπορέσει κανείς να σας απαντήσει άμεσα
      • Δεν θα μπορέσει κανείς να σας απαντήσει συγκεριμένα
      • Θα αναγκαστείτε να ανοίξετε ένα chat με συνεχόμενα ποστ το οποίο θα οδηγήσει στο πρώτο πρόβλημα

• Τέλος καλό είναι να μην επισυνάπτετε εικόνες και άλλα αρχεία για να αποφεύγουμε την επιπλέον επιβάρυνση της database. Μπορείτε να ανεβάσετε τις εικόνες σε άλλο χώρο και να τις ποστάρετε με βάση αυτόν τον οδηγό.

Χρήσιμα sites για ανέβασμα εικόνων είναι:
      1. http://photobucket.com/ (χρειάζεται λογαριασμός αλλά δεν διαγράφονται ποτέ εκτός αν παραβιάζουν τους TOS - 500 ΜΒ διαθέσιμα)
      2. http://imageshack.us/
      3. http://www.imageshack.gr/
      4. http://tinypic.com/
      5. http://www.jpg.gr
      6. http://en.wikipedia.org/wiki/Image_hosting_service

Χρήσιμα sites για ανέβασμα αρχείων είναι (με σειρά περισσότερου χρόνου παραμονής των αρχείων σε αυτά):
      1. http://skydrive.live.com/ (παραμένουν επ αόριστον αλλά υπάρχει όριο μέχρι 50 MB/αρχείο. 25 GB χώρος διαθέσιμος)
      2. http://www.mediafire.com/
      3. http://www.rapidshare.com/
      4. http://www.sendspace.com/
      5. http://www.filefactory.com/
      6. http://en.wikipedia.org/wiki/File_hosting_service

Εφόσον τα έχετε κατανοήσει όλα αυτά μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια για το πρόβλημά σας!
    Last edited by understracker; 29-09-2010, 01:31. Reason: added google based search engine
    [*]Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
    [*]The luckiest man who walks on this earth is the one who finds... 真の

Homepage || A 天使 in my arms!

epimeno na ginoun dio themata
    ena gia linux kai ena gia ena gia provlimata genika

Comment

Ρε aimar δεν είμαστε τεχνική υποστήριξη..
      Βοήθεια προσφέρεται γενικά..

Comment

Καλησπέρα παιδιά.Λέω να εγκαινιάσω εγώ το Part II του thread με ένα πρόβλημα που ψάχνω λύση εδώ και περίπου δύο εβδομάδες.
        Προσπαθώ να εγκαταστήσω το MATLAB R2007b στο PC μου,αλλά δεν μπορώ.Συγκεκριμένα, "κολλάει" αφού βάλω το CD και κάνει την προετοιμασία της εγκατάστασης.Τότε,βγάζει το σήμα που βγάζει στην αρχή κάθε πρόγραμμα και μετά δεν κάνει απολύτως τίποτα.Δεν βγάζει κανένα μήνυμα και σταματάει να τρέχει το CD σαν να έχει τελειώσει η εγκατάσταση.Για να σας προλάβω δεν φταίει το CD,γιατί έχω προσπαθήσει και το έχω εγκαταστήσει χωρίς την παραμικρή δυσκολία σε πολλούς υπολογιστές φίλων μου με το ίδιο CD.Επίσης,έχω κατεβάσει και άλλα αρχεία από το Internet και όλα σταματούν στο ίδιο σημείο...Υποπτεύομαι ότι λείπει κάποιο αρχείο .dll ή κάτι τέτοιο από τον υπολογιστή μου,αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη όσο και να το έχω ψάξει!Βοήθεια please...
        Last edited by Redbill; 06-12-2007, 17:04.
        Μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, αλλά καταλαμβάνει χίλιες φορές περισσότερη μνήμη...

Σημειώσεις Μαθημάτων 2ου, 3ου, 4ου Έτους by
        Gcc

Comment

Originally posted by Redbill View Post
          Καλησπέρα παιδιά.Λέω να εγκαινιάσω εγώ το Part II του thread με ένα πρόβλημα που ψάχνω λύση εδώ και περίπου δύο εβδομάδες.
          Προσπαθώ να εγκαταστήσω το MATLAB R2007b στο PC μου,αλλά δεν μπορώ.Συγκεκριμένα, "κολλάει" αφού βάλω το CD και κάνει την προετοιμασία της εγκατάστασης.Τότε,βγάζει το σήμα που βγάζει στην αρχή κάθε πρόγραμμα και μετά δεν κάνει απολύτως τίποτα.Δεν βγάζει κανένα μήνυμα και σταματάει να τρέχει το CD σαν να έχει τελειώσει η εγκατάσταση.Για να σας προλάβω δεν φταίει το CD,γιατί έχω προσπαθήσει και το έχω εγκαταστήσει χωρίς την παραμικρή δυσκολία σε πολλούς υπολογιστές φίλων μου με το ίδιο CD.Επίσης,έχω κατεβάσει και άλλα αρχεία από το Internet και όλα σταματούν στο ίδιο σημείο...Υποπτεύομαι ότι λείπει κάποιο αρχείο .dll ή κάτι τέτοιο από τον υπολογιστή μου,αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη όσο και να το έχω ψάξει!Please βοηθήστε με να βρω άκρη...
          Είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει το αντιγραφικό? Από τα iso images (η οποιαδήποτε images κατέβασες και έκαψες το cd) δοκίμασες να το εγκαταστήσεις?
          Last edited by understracker; 06-12-2007, 17:08.
          [*]Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!

Comment

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το MATLAB R2007b στο PC μου,αλλά δεν μπορώ.Συγκεκριμένα, "κολλάει" αφού βάλω το CD και κάνει την προετοιμασία της εγκατάστασης.Τότε,βγάζει το σήμα που βγάζει στην αρχή κάθε πρόγραμμα και μετά δεν κάνει απολύτως τίποτα.Δεν βγάζει κανένα μήνυμα και σταματάει να τρέχει το CD σαν να έχει τελειώσει η εγκατάσταση.Για να σας προλάβω δεν φταίει το CD,γιατί έχω προσπαθήσει και το έχω εγκαταστήσει χωρίς την παραμικρή δυσκολία σε πολλούς υπολογιστές φίλων μου με το ίδιο CD.Επίσης,έχω κατεβάσει και άλλα αρχεία από το Internet και όλα σταματούν στο ίδιο σημείο...Υποπτεύομαι ότι λείπει κάποιο αρχείο .dll ή κάτι τέτοιο από τον υπολογιστή μου,αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη όσο και να το έχω ψάξει!Please βοηθήστε με να βρω άκρη...
            Ama eleipe kana DLL file apo to susthma sou tote 8a sou petage antistoixo error(den xerw an einai sigouro auto alla toulaxiston egw opote exw problhmata mou bgazei error)...

Afou den exei problhma to CD mhpws exei kana problhma to optiko sou meso???
            -Mods ban them...Ban them...A sta diala...Tins...E...Tins...Xeganwtoi...Pws einai sta agglika to xeganwtoi???
            -Such a word does not exist mister Giannopoulos...
            -Does not exist???End of all...To hell re...To hell...Motherfuckers...A sta diala...

There is no useless software...We are simply dealing with some useless users...
            Di(t)...A university that never sleeps...

Comment

Originally posted by understracker View Post
              Είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει το αντιγραφικό? Από τα iso images (η οποιαδήποτε images κατέβασες και έκαψες το cd) δοκίμασες να το εγκαταστήσεις?
              Δεν φταίει το αντιγραφικό σίγουρα,γιατί όπως σου είπα έχω κατεβάσει και άλλα αρχεία από το BitLord και ούτε αυτά εγκαθίστανται.Μάλιστα σταματούν στο ίδιο ακριβώς σημείο...

Έτσι και αλλιώς το Cd το έχει γράψει ένα άλλο παιδί και το έχει εγκαταστήσει στο δικό του και μετά μου το έδωσε να το βάλω και στο δικό μου...
              Last edited by SpartanGeorge; 06-12-2007, 19:07.
              Μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, αλλά καταλαμβάνει χίλιες φορές περισσότερη μνήμη...

Gcc

Comment

Φτιάχτηκε το Part II και δεν έχω καν το 2ο post????
                Ούτε που το πήρα χαμπάρι...
                Να κάνω μία ερωτησούλα όμως για το καλό...

Εγκατέστησα στο Ubuntu μου το ssh (ώστε να μπορεί να μπει κάποιος σε μένα) και έκανα και port forward και λειτουργεί μια χαρά!!!
                Ποια μέτρα μπορώ να πάρω για να είναι όσο πιο ασφαλές γίνεται???
                Επιπλέον πώς αλλάζω τον κωδικό μου?? (να τον κάνω μεγαλύτερο καλού κακού...)
                Hakuna Matata :: My website... :: Οι σημειώσεις μου 2007-2010
                --> Σύλλογος Φοιτητών <-- :: ~~ Φακ yeah! ~~ :: DinoSource (aka FOSS) :: Erasmus at Helsinki

Comment

Τον τελευταίο καιρό όταν προσπαθώ να μεταγλωττίσω κάτι μέσω putty & gcc μου βγάζει αυτό το error.Αυτό το βγάζει όταν μείνει για πολύ ώρα idle και αφού ξανακάνω log in.ΤΙ σκατά είναι?

gcc -o askisi1 askisi1.c
                  askisi1:(.rodata+0x0): multiple definition of `_fp_hw'
                  /usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.0.3/../../../../lib/crt1.o:../sysdeps/i386/elf/start.S:65: first defined here
                  askisi1: In function `__data_start': multiple definition of `__dso_handle'
                  /usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.0.3/crtbegin.o:(.data+0x0): first defined here
                  askisi1: In function `_init':/build/buildd/glibc-2.3.6/build-tree/i386-libc/csu/crti.S:32: multiple definition of `_init'
                  /usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.0.3/../../../../lib/crti.o:/build/buildd/glibc-2.3.6/build-tree/i386-libc/csu/crti.S:11: first defined here
                  askisi1: In function `_start':../sysdeps/i386/elf/start.S:65: multiple definition of `_start'
                  /usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.0.3/../../../../lib/crt1.o:../sysdeps/i386/elf/start.S:65: first defined here
                  askisi1: In function `_fini':/build/buildd/glibc-2.3.6/build-tree/i386-libc/csu/crti.S:47: multiple definition of `_fini'
                  /usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.0.3/../../../../lib/crti.o:/build/buildd/glibc-2.3.6/build-tree/i386-libc/csu/crti.S:11: first defined here
                  askisi1: In function `__i686.get_pc_thunk.bx':/build/buildd/glibc-2.3.6/build-tree/i386-libc/csu/crtn.S:34: multiple definition of `__i686.get_pc_thunk.bx'
                  askisi1:(.rodata+0x4): multiple definition of `_IO_stdin_used'
                  /usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.0.3/../../../../lib/crt1.o:../sysdeps/i386/elf/start.S:71: first defined here
                  askisi1: In function `__data_start': multiple definition of `__data_start'
                  /tmp/cc890YDo.o: In function `main':askisi1.c:(.text+0x0): multiple definition of `main'
                  askisi1: first defined here
                  /usr/bin/X11/ld: Warning: size of symbol `main' changed from 264 in askisi1 to 267 in /tmp/cc890YDo.o
                  collect2: ld returned 1 exit status
                  -----------------------------------
                  The Hard Thing Is to Get From Half Way Towards The End,Not Fom The Beginning To The Middle....
                  KIPRIOTELIS
                  Marios_o_Blackman
                  The_Day_A_Hero_Fell
                  KLARINO
                  μουνόπανο

Comment

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το MATLAB R2007b στο PC μου,αλλά δεν μπορώ.Συγκεκριμένα, "κολλάει" αφού βάλω το CD και κάνει την προετοιμασία της εγκατάστασης.Τότε,βγάζει το σήμα που βγάζει στην αρχή κάθε πρόγραμμα και μετά δεν κάνει απολύτως τίποτα.Δεν βγάζει κανένα μήνυμα και σταματάει να τρέχει το CD σαν να έχει τελειώσει η εγκατάσταση.Για να σας προλάβω δεν φταίει το CD,γιατί έχω προσπαθήσει και το έχω εγκαταστήσει χωρίς την παραμικρή δυσκολία σε πολλούς υπολογιστές φίλων μου με το ίδιο CD.Επίσης,έχω κατεβάσει και άλλα αρχεία από το Internet και όλα σταματούν στο ίδιο σημείο...Υποπτεύομαι ότι λείπει κάποιο αρχείο .dll ή κάτι τέτοιο από τον υπολογιστή μου,αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη όσο και να το έχω ψάξει!Βοήθεια please...
                    Kane ola ta data copy ston skliro kai meta kanto install apo skliro isos doujlepsi etsi L;)
                    /*Compile this BainFucker*/
                    /*Copyright 666-2006 MasterSoft by Master_User Inc.*/
                    #include <iostream>
                    int main() { std::string buf(10, 0), code("++++++++++[>++++>+++"
                    "+++++++>+++++++<<<-]>>>++.<+.+++++++..+++.<++++.<+++[>----<-]>"
                    ".>++++++++.--------.+++.------.--------.<<+++[>++++<-]>++.<+++"
                    "+++++++."); for(std::string::iterator i = code.begin(), end =
                    code.end(), j = buf.begin(); i != end; ++i) switch(*i){ case '>'
                    : ++j; break; case '<': --j; break; case '+': ++*j; break; case
                    '-': --*j; break; case '.': std::cout << *j; break; case ',':
                    std::cin >> *j; break; case '[': if(*j == 0) for(int x = 1;;) if
                    (*++i == '[') ++x; else if(*i == ']') if(--x == 0) break; break;
                    case ']': if(*j != 0) { for(int x = 1;;) if(*--i == ']') ++x;else
                    if(*i == '[') if(--x == 0) break; --i; } break; default: break;}}

/*Oloi mas grafou edw na boi8isoume http://el.wikipedia.org */
                    B=========D κατσίκα

Comment

Originally posted by Master_User View Post
                      Kane ola ta data copy ston skliro kai meta kanto install apo skliro isos doujlepsi etsi L;)
                      Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά δυστυχώς το έχω δοκιμάσει ήδη και μάλιστα πολλές φορές και δεν είχε κανένα αποτέλεσμα!Ότι και να έχω δοκιμάσει δεν...

Gcc

Comment

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά δυστυχώς το έχω δοκιμάσει ήδη και μάλιστα πολλές φορές και δεν είχε κανένα αποτέλεσμα!Ότι και να έχω δοκιμάσει δεν...
                        Η έσχατη λύση αν λες ότι και άλλα πράγματα δεν δουλεύουν είναι το φόρματ.

Comment

Sinaderfoi thelo tin voithia sas se ena provlima pou exo.Loipon vrika ena palio laptop tou aderfou mou toshiba 2595-CDT.Otan to anoigo se mia mavri othoni mou vgazi "bios is damaged" kai menei ekei.An kapoios borei na voithisei tha mai evgnomon afou i anazitisi sto google den voithise kai poli!
                          Bros before Hos

Comment

Originally posted by Daytona View Post
                            Sinaderfoi thelo tin voithia sas se ena provlima pou exo.Loipon vrika ena palio laptop tou aderfou mou toshiba 2595-CDT.Otan to anoigo se mia mavri othoni mou vgazi "bios is damaged" kai menei ekei.An kapoios borei na voithisei tha mai evgnomon afou i anazitisi sto google den voithise kai poli!
                            Gia lege mexri poio stadio se afhnei na ftaseis???
                            Bios mporeis na mpeis???

//Mporei na leei oti einai damaged alla kai pali kapoies fores exeis dikawma prosbashs...
                            -Mods ban them...Ban them...A sta diala...Tins...E...Tins...Xeganwtoi...Pws einai sta agglika to xeganwtoi???
                            -Such a word does not exist mister Giannopoulos...
                            -Does not exist???End of all...To hell re...To hell...Motherfuckers...A sta diala...

There is no useless software...We are simply dealing with some useless users...
                            Di(t)...A university that never sleeps...

Comment

Oxi bios den benei.
                              Bros before Hos

Comment

Collapse

• wooded glade
                                Reply to Σύριζα-USA
                                wooded glade
                                Τι άλλο πρέπει να κάνει μία κυβέρνηση για να χαρακτηριστεί ακροδεξιά ;
                                Να κάνει εθνική εορτή τα γενέθλια του Χίτλερ ;

Έχουμε και λέμε:...
                                Today, 16:58
                              • Radrose
                                Reply to Πόσους σκότωσε ο Στάλιν;
                                Radrose
                                ronron, έριξα μια ματιά στην 2η σελίδα, δεν ζητάω σεντόνια με κατεβατά που περιγρ΄φουν στοιχεία και κόντρα στοιχεία.
                                Μια άποψη που να στηρίζεται...
                                Today, 13:40
                              • Radrose
                                Reply to Γη ΕΛΛΗΝΙΚΗ τότε και σήμερα - Β. ΗΠΕΙΡΟΣ
                                Radrose
                                Το ζητούμενο είναι ως τι ξεκίνησε η επανάσταση και η απάντηση είναι αυτή που έδωσα.
                                Το τι "εθνικότητας" ήταν η Φ.Ε., αυτό πόση σημασία...
                                Today, 13:29
                              • Cloud87
                                Reply to Σύριζα-USA
                                Cloud87
                                Και εγώ θεωρώ τον Λένιν πολύ πιο σπουδαίο από τον Χίτλερ. Είμαι μαρξιστής; Οχι. Κατά τα άλλα ας μην το ξανασυζητήσουμε γιατί είσαι φάουλ σε αυτή σου την...
                                Today, 10:09
                              • Cloud87
                                Reply to Σύριζα-USA
                                Cloud87
                                "πρώην κομμουνιστής"; Ρε man τι έγινε αυτό που "πως νιώθουμε που θα έχουμε τον Σύριζα για άλλα 20 χρόνια στη πλάτη μας;" Με τόση ευκολία...
                                Today, 10:04

Θέματα

Collapse

Working...
                              X